TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Frustrarile noastre Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
multumesc... oblio ... nu imi e teama sa cer dreptate ... nu ca as fi vreo usa de biserica ... macar ca la DUMNEZEU gasesc dreptate ... si de iertat i-am mai iertat ... si au tot continuat si inca mai vor sa continue ... numai ca am pus frana ...

l.e. nu stiu cati talanti au primit dar ceea ce am muncit eu era al meu ... asta e cu facerea de bine ... te feresti de dusmani si prietenii ce fac ?

mai astept si alte pareri si sfaturi ...

Ultima modificare de giany (14/05/14 22:09)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

14/05/14 21:58

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Nu cred ca m-am facut inteles... nu am indemnat sa "donezi" bani continuu profitorilor si oportunistilor.

Rational vorbind consecintele faptelor acelora, lipsirea in care esti adus tu ori indiferenta si scopul deloc nobil in care ar fi folosite bunurile tale te indreptatesc si poate chiar te obliga moral sa iei masurile cuvenite. Daca si-au insusit din bunurile tale pe nedrept, firesc este sa-ti intoarca, dar inima ta nu trebuie sa nutreasca mai mult decat mania de moment. Ai Biserica si legea la care poti sa apelezi pentru sfatuire si indreptatire. Daca de vorba buna nu inteleg sa intoarca bunurile insusite, poti apela la orice mijloc omenesc de recuperare, dar nu uita sa-l implici pe Dumnezeu in toate aceste actiuni pastrand o inima si un cuget increzator ca El ingaduie incercarile prin care treci.

Iertarea la care am facut referire este legata de ce simti si doresti celui ratacit si care faptuieste astfel de faradelegi. Nu m-am exprimat cu privire la masurile ce se impun dupa astfel de fapte ci vizavi de tine insuti si conflictul interior pe care ti-l produc. Ajungand la simtamintele corecte (un duh al Domnului care sa te insufleteasca), vei sti si ce masuri rationale se impun, atat spre folosul/indreptarea acelora cat si spre acoperirea lipsirii tale daca aceasta este resimtita si te apasa.

Dar chiar si numai din principiu, cand cineva nu se sinchiseste de raul facut, masurile se cer a fi luate, din perspectiva corectiei si reabilitarii aceluia, iar paguba chiar de nu s-ar cere neaparat recuperata (presupunand ca pagubitul nu duce lipsa) totusi este nevoie sa fie recuperata si nu risipita, stiind cate nevoi incearca pe multi  nevinovati ai lumii noastre nedrepte.


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

15/05/14 08:30

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

giany a scris:

am o problema la care ma gandesc. cum trebuie sa reactioneze un crestin dupa ce a facut multe fapte bune pentru multe persoane, fara sa astepte nimic in schimb sau poate macar sa multumeasca pers respective, si ... in schimb a primit doar reprosuri, multe minciuni, a fost furat, inselat, excrocat, si multe altele ...mai mult ... printre pers respective sunt si membrii din familie ...

Pentru mine nu este destul de clar ce s-a iuntamplat. Nu-i nimic, nu trebuie sa stiu toate lucrurile. Ideea e alta, cum sa reactioneze un crestin? Eu zic ca problema trebuie pusa altfel: de prea multe ori noi, crestinii reactionam. Asta inseamna ca altii canta cum vor iar noi jucam. Ce fac altii determina ce facem noi, din pacate.
Zic din pacate, pentru ca un crestin desi trebuie sa tina cont si de altii, totusi, trebuie sa aiba atata echilibru incat sa nu fie condus de ce fac altii. Crestinul urmeaza programul lui Dumnezeu nu programul oamenilor, cu atatr mai mult, nu se lasa tinut sub control de faptele altora. Crestinul are propriile principii, propriile programe, care de fapt sunt principiile si programul Domnuluui.

Altfel spus, crestinul nu reactioneaza ci actioneaza dupa un plan clar. Interactiunea cu cei din jur, parte din plan, nu se face ca reactie. Stii la ce ma refer?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

15/05/14 09:19

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
cred ca inteleg old. o paguba de genul asta nu e usor de refacut. faci niste intelegeri si te astepti ca atunci cand ajuti rezultatul sa fie bun. nu era afacere deci io nu castigam vreun ban.

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

15/05/14 12:57

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
I am addicted...cumpar regulat carti online, pe care nu am timp in realitate sa le citesc.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

16/05/14 19:18

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
cum este posibil ? cum este posibil ca un om sa fie bun cu cei din jurul sau si sa primeasca de la aceia doar mizerii. cum e posibil sa dai si sa nu fie recunoscut acest fapt... cum e posibil sa ajuti si sa nu primesti macar un "multumesc" din partea celui ce l-ai ajutat ... cum e posibil sa ne prefacem ca nu mai stim cine ne-a ajutat ... cum e posibil sa ne prefacem intr-atat de bine incat dupa ce ne plangem fals cel de langa noi sa ne creada ... cum e posibil cand ai bani sa spui ca nu ai bani si sa te plangi fara sa fii intrebat daca ai bani sau nu ... cum e posibil sa furi de la rude si prieteni dupa care sa spui ca nu e vina ta si ca nu tu ai luat "argintii" ... cum e posibil sa minti fara nici un fel de retinere de parca asa ar fi ... cum e posibil sa furi munca unui om de 15 - 20 ani lucru ... cum e posibil asa ceva ? cum e posibil ca acel om sa se roage pentru tine dupa purtarea mizerabila care ai avut-o si o manifesti in continuare ? ... este posibil ... si toate astea le ingaduie DUMNEZEU ... iar eu ii multumesc pentru statornicia mea si puterea care mi-a dat-o sa rabd si sa nu actionez ... ca e o vorba ...

da-mi DOAMNE rabdare ... ca daca imi dai putere ... ii sparg cu lupta !!! :)

dar o sa ii bat pe toti aceia care au facut aceste fapte. cum e posibil ??? inca nu stiu ... :) ... sper ... si ma rog ... cum e posibil ... :) poate as deschide un subiect (as prefera sa vorbim si sa scriem subiect in loc de topic daca nu se supara joe biden ... un om puternic de altfel ... posibil) ...

p.s. antonela sil vous plez (bai ... nu le am cu franceza) ... poate deschizi un topic ... nu stiu daca nu e asa ca io oricum nu deschid subiecte ... :) daca e posibil ... :)

l.e. Zambezi ... abia acum e posibil ca cei de la enesei (stii tu ce ziceai) :) sa ma urmareasca ... pumn in vant Zambezi ...

Ultima modificare de giany (21/05/14 01:53)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

21/05/14 01:36

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
n-am cum ... cum sa nu ma deranjeze ... merg cu trenul si pe o bancheta alaturata se aseaza doua tinere pe la vreo 20 si ceva de ani ... frumos imbricate (asa cred ele) ... dupa o perioada de timp isi pun picioarele pe bancheta din fata lor ... incaltate ... precum intra vitele in grajd asa si ele ... mai trece si destepul de "nas" (controlorul adicatelea) si aflu ca sunt studente ... superb ... mai trece un timp si isi faceau selfie si poze una celeilalte cat sunt ele de fotogenice calarind bancile din tren ... controlorul trece si nimic ... tace parca nu se intampla nimic ... asa au stat ele in tren ...
daca mergi undeva tre sa te si intorci cu trenul ... la o statie urca un tanar ... tot pe la vreo 20 de ani ... urca si el picioarele pe bancheta precum boul cand intra in grajd fara sa se descalte ... si calareste si el bancheta din fata lui de parca ar fi un lucru normal. controlorul ... altul de data asta ... nimic ... tace si asta ... trece de mai multe ori la fel ca celalalt si nimic ... bai ... nu zice nimic ...
pai nu se putea termina doar cu atat ... pe o alta bancuta in fata mea ... o bunicuta cu un copil ... fata si asta ... a vazut ca nu o vede nimeni si si-a urcat si ea piciorusele pe bancheta din fata ei ... dau sa ies pe hol si ma vede ... ma uit la ea ... a inteles ca nu e frumos si si-a dat picioarele jos ... dar era bunica ei langa ea ... si aia nu i-a zis nimic ...
in Romania nesimtirea a ajuns la niste cote de speriat.
am mai vazut asta la unii tarani si aia stau cam prost cu igiena si se descalta ... se lasa un fum =)) si o ceatza deasa ...
si sa nu se inteleaga ca am eu ceva cu studentii ... dar sunt asa putini printer ei care au bun simt incat nu pot sa nu zic nimic de ei ... fetita aia cu bunica langa ea ... si nimic ... controlorul trece si nimic ...
pai eu de ce as fi zis ceva ... ma uimeste comportamentul porcesc al oamenilor ... mai au pretentii ca sunt la studii superioare ... si aia ca e bunica ... halal educatie ... sper ca nu am scris mult ... de obicei nu ma lungesc cu mesajele ... :(


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

21/07/14 21:34

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
uneori imi pare ca exagerez ... nu stiu ... are cineva o parere asemanatoare sau altfel despre frustrarile acestea ... mai sunt si altele dar ma abtin ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

23/07/14 17:34

   
JustinTime
membru

Locatie: Herning, Danemarca
Inregistat: 13/11/12

giany a scris:

am o problema la care ma gandesc. cum trebuie sa reactioneze un crestin dupa ce a facut multe fapte bune pentru multe persoane, fara sa astepte nimic in schimb sau poate macar sa multumeasca pers respective, si ... in schimb a primit doar reprosuri, multe minciuni, a fost furat, inselat, excrocat, si multe altele ...mai mult ... printre pers respective sunt si membrii din familie ...


Nu știu exact ce probleme ai cu familia, dar dacă e vorba de ceva foarte serios (ziceai ceva de 50.000 euro), poate o soluție ar fi să iei măsuri legale. Din nou, nu știu care e situația, așa că tu ești într-o mai mare măsură să decizi ce și cum.

Altfel, lucruri de genul ăsta se mai întâmplă, când unii membri ai familiei te tratează ca pe ultimul om. În situații de-astea, părerea mea e că ar trebui să mergi înainte cu viața ta, iar dacă oamenii ăștia vor să te tragă înapoi atunci aș zice să îi excluzi din viața ta. Sau măcar să le limitezi influența pe care o au față de tine. E trist, dar uneori e singurul mod de a merge mai departe, de a fi sănătos.

Legat de pușlamalele din tren, sunt de acord cu tine, nu prea există politețe prin România. Eu mă simt mai relaxat de când nu mai locuiesc în țară, deși pe de altă parte îmi văd mai rar părinții.

Oricum, sper să-ți meargă mai bine în continuare!


23/07/14 18:28

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
E in regula giany. Si pe mine ma intriga astfel de gesturi. Treaba e ca nu poti face mai mult decat sa atentionezi cu calm si diplomatie pe cei care au o atitudine gresita. Un ton acid reprosativ ar avea drept rezultat, aproape sigur, o replica sau o privire cel putin dezaprobatoare la adresa ta (orice actiune de acest gen loveste si starneste orgoliul/animalul din om). Oricum, nici daca actionezi cum am zis nu-i musai ca se vor simti vinovati.

Dar ce vrei, nu-i asta lumea in care exista doar oameni cu bun simt...

Ultima modificare de Oblio (23/07/14 22:43)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

23/07/14 22:42

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
daca voi care fie-mi iertata adresarea cititi BIBLIA nu stiti sa imi spuneti : sa il tratezi ca pe un vames si ca pe un pagan ... nu stiu exact versetul ... pai unde e credinta voastra ... ??? ce cititi voi ??? mai ... nu va judec ... dar ziceti voi daca e alt verset mai potrivit pentru astia ... fratii mei cum ar veni ... pai sa va zic eu ... un nimeni ... nici macar nu am citit toata BIBLIA ... v-am mai spus ... pai sa va trag eu de urechi ??? ce sfaturi dati la altii ??? tot asa ??? vroiam sa va spun mai demult de vesetul asta ... sa va laud ca nu mi-ati spus ??? sau cum sa va tratez ??? astept raspuns si eu de la voi ... mai ferm si mai pe pozitie ca nu suntem lenesi ... sper ...

pai sa va trag eu de urechi ... nu e bine !!!


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

23/08/14 00:41

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Sigur... daca pana si biserica cearta si te indreptateste iar fratele tot nu asculta... sa-l tratezi ca pe un vames... cine zice ca nu?

Dar ce inseamna sa-l tratezi ca pe un vames oare? Ce sa-i faci? Sa-l urasti? Manie-te caci esti om! Da' eu zic sa nu ramai aici, ci sa te inmoi si sa ierti cu inima (in sensul ca sa-l privesti nu doar ca pe un vames care te fura ci si ca pe unul ce merge singur spre pierzare). Inmoaie-te la gandul ca si tu ai greseli si nevoie de o inima inmuiata in Cer!

De adancul inimii/simtirii tale vorbesc eu... acolo mai bine-i sa-l deplangi decat sa-l legi pentru Cer.

Cu fapta insa, actioneaza intelept si rational. Cauta sa actionezi atat pentru binele tau (recuperarea prejudiciului) cat si al lui (trezire). Leaga-l daca asta a mai ramas! Da-l pe mana legii care are datoria sa scoata in lumina strambatatea! Poate macar atunci isi va pleca capul in pamant si se va pocai. Asa ai face mai mult decat sa-l condamni/legi... l-ai castiga si elibera pentru Cer!

Ultima modificare de Oblio (25/08/14 21:13)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

25/08/14 20:58

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
pe mine ma depaseste situatia. deocamdata ... :)

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

25/08/14 21:40

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ma scoate din sarite reactia soferilor cand apar la orizont masini de ambulanta sau smurd(pompieri)!!!

Majoritatea soferilor reactioneaza anapoda. Astfel de atitudine chiar ar merita niste amenzi serioase.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

04/09/14 20:25

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ieri m-a anuntat fi miu ca se face fotbalist.

Nu visul lui ma sperie, ci perseverenta cu care exerseaza...prin casa. :D :rolleyes:


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

15/09/14 11:44

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Ma deranjeaza persoanele care tac, cand le cer explicatii. Numai copiii timizi fac asa. Cel putin la ei am vazut astfel de reactii.

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

07/03/15 22:33

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
E si asta un mod de a recunoaste ca au gresit (specific celor introvertiti, timizi sau orgoliosi, carora cu greu le smulgi un "iarta-ma")

_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

08/03/15 16:32

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Posibil, insa oricat de timid ai fi, tot nu se procedeaza asa. Parerea mea. Nu cred ca asa ne invata Biblia, asta daca ne consideram crestini. Halal de ea pocainta!

Ultima modificare de antonela (08/03/15 17:44)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

08/03/15 16:37

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Sigur ca nu ar trebui, e o slabiciune a firii. Insasi faptul ca e o trasatura intalnita la copii dovedeste asta. Formarea unui caracter anume poate inlatura aceasta slabiciune. Daca tu il ai sa-ti amintesti ca ai motive de a aduce multumiri pentru sprijinul de sus.

_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

08/03/15 18:17

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Da, il am. Multumesc Domnului, pentru ca m-a format frumos. :)

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

08/03/15 18:44

   
Pagini: 1 ... 4 5 6 7    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net