TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Frustrarile noastre Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 7
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Old a scris:

Eu sunt frustrat ca noi credinciosii nu facem mai mult decat sa blamam guvernul, staul, politica si oamenii politici, dar in viata publica, ne...adaptam.

Asa este, daca suntem frustrati, trebuie nu doar sa ne resemnam ci, sa incercam sa vedem mai intai daca exista acte asemanatoare in faptele noastre "adaptate", cum zice Old, la mediul si nivelul nostru. Apoi, daca ne gasim curati sau curatiti, sa multumim si sa luam atitudine fata de ceilalti in masura posibilitatilor, fara a uita sa ne si rugam pentru acea schimbare in bine la care tanjim, pentru tara si conducatorii ei.

Old a scris:

Si daca te apuca nervii ce? Injuri si te-ai racorit? :D

Despre Arch' stim deja ca este printre cei saritori cand se pune problema de a lua atitudine (n-as zice cu nervi), iar Ema doar isi varsa naduful. Nu-i vad in stare pe niciunul de injuraturi, sau stii tu ceva ce noi nu stim? :D:D

Ultima modificare de Oblio (01/03/12 14:51)

01/03/12 14:49

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
"protestezi ca disperatul
si te-alegi cu protestatul,
dar romanul cand racneste
parca se mai racoreste.

bre, sa-i impuscam nu putem. desi ar fi cea mai buna solutie.macar vreo cativa.

sa ma rog pt ei? (la general nu eu) pai ie zadarnic. oricate rugaciuni s-au inaltat pt stalin si hitler, etc, ei si-au contiunat treaba. deci ramane doar metoda democratica. si aici cat se poate face. sau sa te urci in primul avion si sa pleci. in franta spania, nemtia etc.

01/03/12 15:40

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10

ultimul mohican a scris:

sau sa te urci in primul avion si sa pleci. in franta spania, nemtia etc.

Corect! Din pacate, cam asta e solutia. Altadata, acum vreun an sa zicem, inca ma mai gandeam, in naivitatea mea, ca ar mai fi sanse pentru Romania, dar sunt prea putini si prea slabi oamenii corecti si de valoare. Nu prea mai sper la o schimbare.

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

01/03/12 15:47

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Oblio a scris:

Nu-i vad in stare pe niciunul de injuraturi, sau stii tu ceva ce noi nu stim? :D:D

Ma refer la criticarea regimului, nu la cuvinte obscene.

01/03/12 17:04

Oblio
membru

Era doar o gluma Old.

ultimul mohican a scris:

"protestezi ca disperatul
si te-alegi cu protestatul,
dar romanul cand racneste
parca se mai racoreste.

Asta este un adevar.

ultimul mohican a scris:

Asta sper ca este o gluma, nu o convingere.

ultimul mohican a scris:

sa ma rog pt ei? (la general nu eu) pai ie zadarnic. oricate rugaciuni s-au inaltat pt stalin si hitler, etc, ei si-au contiunat treaba. deci ramane doar metoda democratica. si aici cat se poate face.

Daca te rogi pentru ei ii arati lui Dumnezeu ca ai o inima dreapta, intelegatoare fata de slabiciuni si fata de pacat, pentru ca recunosti slabiciunea si pacatul chiar si in tine. Astfel ajungi sa meriti un conducator care sa-ti ofere ceea ce astepti de la un conducator.
  Cand oamenii vor avea astfel de atitudini negresit lucrurile se vor imbunatati.

Este adevarat ca rugaciunile altora nu pot schimba inima unui om care intoarce spatele Duhului Domnului si care nu se supune constiintei ce ii dicteaza binele si raul. Nici chiar Dumnezeu nu trece peste acest lucru, dar datorita rugaciunilor celor cu inimile neprihanite, desi nici El nu poate schimba alegerile (principiile de viata)ale oamenilor, poate in schimb sa ia darul cuiva de a mai fi peste popor si sa-l ofere altuia cu o inima pe potriva poporului.

Asa ca, eu zic: nici o rugaciune nu e zadarnica.
  In plus ele (rugaciunile) vor fi folosite de Isus drept marturie despre tine si inima ta cand diavolul va pretinde ca este stapanul sufletul tau.

ultimul mohican a scris:

sau sa te urci in primul avion si sa pleci. in franta spania, nemtia etc.

Daca nu vrea si Dumnezeu sa traiesti ducand o viata prospera sau implinita atunci poti pleca oriunde ca tot degeaba. Dar fiecare poate verifica (cu Dumnezeu sau fara). Unii au primit sustinere altii nu si s-au intors intelegand ca nu le-a fost menita o astfel de viata. Unii o primesc totusi, pentru ca asa li s-a dat lor sa experimenteze viata. Altii pentru ca si-au dorit atat de mult sa traiasca aceasta viata in huzur si fara Dumnezeu, incat Lui, nu i-a mai ramas decat sa le implineasca cererea. Dar asa cum unui condamnat i se satisface o ultima placere si in acelasi timp sa foloseasca Planului de Mantuire drept piatre de incercare pentru cei drepti.
(scuze daca te-am innebunit de cap :D)

Ultima modificare de Oblio (01/03/12 20:06)

01/03/12 20:00

ultimul mohican
membru

ultimul mohican a scris:

Oblio a scris:

Asta sper ca este o gluma, nu o convingere.

nu e deloc o gluma. daca s-ar gasi o organizatie extremista, care sa omoare vreo 6-7 politicieni corupti, specificand pe diverse cai si motivul pt care au facut-o, de ex: "pe x l-am exterminat ca a furat de acolo, pe y l-am exterminat ca a furat de dincolo, pe y ca a lipsit la 5 sedinte consecutive din parlament" te asigur la modul cel mai serios, nu ca va disparea coruptia politica, ci ca aceasta va ajunge la un nivel mult mult mai mic.

deci daca ar trebui omorati 8 politicieni corupti pt ca un popor intreg sa traiasca mai bine, sorry....

ultimul mohican a scris:

sa ma rog pt ei? (la general nu eu) pai ie zadarnic. oricate rugaciuni s-au inaltat pt stalin si hitler, etc, ei si-au contiunat treaba. deci ramane doar metoda democratica. si aici cat se poate face.

oblio a scris:

Daca te rogi pentru ei ii arati lui Dumnezeu ca ai o inima dreapta, intelegatoare fata de slabiciuni si fata de pacat, pentru ca recunosti slabiciunea si pacatul chiar si in tine. Astfel ajungi sa meriti un conducator care sa-ti ofere ceea ce astepti de la un conducator.
  Cand oamenii vor avea astfel de atitudini negresit lucrurile se vor imbunatati.

nu oblio. slabiciuni sunt altele. jocurile de noroc, femeile ca si "viciu", tigarile, etc. cand furi cu nemiluita si in afara de asta, nici macar nu-ti pasa sa te duci in senat sa votezi o lege (furi, furi, da fa-ti si datoria) si-ti bati joc de un popor ajuns poate la limita saraciei, asta nu e slabiciune. asta e rautate, nepasare, indolenta, impertinenta etc. deci nu.

Este adevarat ca rugaciunile altora nu pot schimba inima unui om care intoarce spatele Duhului Domnului si care nu se supune constiintei ce ii dicteaza binele si raul. Nici chiar Dumnezeu nu trece peste acest lucru, dar datorita rugaciunilor celor cu inimile neprihanite, desi nici El nu poate schimba alegerile (principiile de viata)ale oamenilor, poate in schimb sa ia darul cuiva de a mai fi peste popor si sa-l ofere altuia cu o inima pe potriva poporului.

a, sa ma rog sa-i coboare Dumnezeu de p[e scaune, asta e cu totul altceva.,

01/03/12 20:30

Oblio
membru

Nu le mai iau la puricat ca am face kilometri de vorbe dar pe scurt...
-ca Dumnezeu foloseste rataciti dintr-o organizatie extremista inteleg, dar ca tu sa te faci complice lor fie si numai cu gandul, asta sincer m-ar durea. De ce crezi ca unul este facut sa fie macelar si altul violonist ...
  paralela...   de ce tu sa fii un fiu al pierzarii si nu unul al Imparatiei Iubirii si dreptatii pe care o invoci? Lasa treaba murdara in seama celor murdari  si al Intelepciunii Divine capabila sa rezolve in mod folositor nedreptatile.
-am pomenit de slabiciuni si pacate, de ce eiei doar colateralele?
-daca nu le doresti si trezirea, cainta, iertarea si renasterea inimii, asta e, roagate sa-i "coboare" cum zici tu si cum crede Dumnezeu de cuviinta, dar mu-i "impusca" (condamna) tu. Poti Judeca (cantari), dar nu poti da verdicte. Aceiasi intrasigenta cu care cantaresti va fi folosita si cand vei fi tu cantarit (si nu ti se va pretinde faptele de la nivelul lor ci ale tale, de la nivelul tau de relationare)

Ultima modificare de Oblio (01/03/12 21:07)

01/03/12 20:59

ultimul mohican
membru

pai nici eu nu le iau la puricat, sper sa fie inteligibila postarea, in raport cu a ta.

atata vreme cat o organizatie de genul celei amintite mai sus, se ridica impotriva unor tirani, hoti si trantori, imi pare rau... nu ei sunt macelarii, ci ei doar omoara o haita de lupi care au secatuit turme intregi. istoria noastra ne mai vorbeste de-un horia, closca, crisan, vladimirescu etc.eu pe astia din urma nu pot sa-i numesc criminali. desi au comis omoruri.

e pacat cand fur eu o bluza de la nike. sau de la berska mai nou. asta e un pacat. sa furi ani si zeci de ani, 20 de milioane de romani, asta e o crima. nu mai e doar pacat.

nu am cum sa le doresc trezirea. unii oameni nu se schimba si nu se vor schimba niciodata.

Ultima modificare de ultimul mohican (01/03/12 22:53)

01/03/12 21:17

emma_mada
membru

Oblio a scris:

Unii au primit sustinere altii nu si s-au intors intelegand ca nu le-a fost menita o astfel de viata. Unii o primesc totusi, pentru ca asa li s-a dat lor sa experimenteze viata. Altii pentru ca si-au dorit atat de mult sa traiasca aceasta viata in huzur si fara Dumnezeu , incat Lui, nu i-a mai ramas decat sa le implineasca cererea.

Oblio, multi dintre cei care pleaca peste hotare, nu pleaca de dragul huzurului, ci pentru ca li se taie sansele de a avea o viata decenta. Facem facultati si devenim someri cu diploma-n buzunar. Ce alta solutie avem atunci?

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

01/03/12 21:23

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Da, si profi care iau 250 de milioane pe sesiune numai de la studenti. E grav :D

01/03/12 21:25

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
hm...

01/03/12 21:42

emma_mada
membru

"hm"-ul asta inseamna cumva ca suntem off-topic? :D

02/03/12 15:41

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Cum sa fiti ott-topic aici de vreme ce va ofticati?

02/03/12 16:38

ultimul mohican
membru

ba mai suntem si frustrati :D

02/03/12 16:40

edi.theraven
membru

De exemplu : sa invat la termotehnica 230 de pagini sau sa dau 250 de lei la examen si sa invat mai mult la restul+restante? Asta e frustrare sau oftica? :D

02/03/12 16:45

Site web  
ultimul mohican
membru

edi, tu parca (sau nu?) ierai impotriva copiatului la examene. deci inveti. succesuri :D

ca sa fiu on-topic, sunt frustrat. nu stiu din ce cauza anume, dar cand aflu va anunt :D

02/03/12 16:55

edi.theraven
membru

Da, eu eram si inca sunt :D de aici si frustrarea :D

02/03/12 16:57

Site web  
Oblio
membru

ultimul mohican a scris:

atata vreme cat o organizatie de genul celei amintite mai sus, se ridica impotriva unor tirani, hoti si trantori, imi pare rau... nu ei sunt macelarii, ci ei doar omoara o haita de lupi care au secatuit turme intregi.

De acord, dar ca sa o poata face si-au insusit anumite principii ce astazi sunt depasite.  Acest mod de a face justitie este vechi si sa dovedit a nu face lumea mai buna, ci mai barbara, cruda, razbunatoare si plina de ura. Intoarcerea la astfel de principii presupune sa involuam spiritual si social, sa ne intoarcem inapoi la civilizatia si cunoasterea de atunci. Cei care executa acte justitiare trebuie sa fie mai buni decat cei impotriva carora lupta. De aceea sistemul legislativ cauta sa se raporteze la aspiratiile idealiste ale societatii in ce priveste dreptatea, iar societatea, daca privim in urma, se schimba (evolueaza) pentru ca invata. Incercam sa emitem legi cat mai perfecte adaptate la nivelul pretentiilor de azi. Aceste pretentii sunt reflexia  vointei umanitatii care poate alege cai dictate fie de constiinta ce naste principii aspirante, fie de afectivul care, nestrunit de constinta naste sentimente primare/inferioare (in contextul discutiei noastre sentimente ca cele de razbunare si ura). Daca in trecut sentimentele/trairile chemau la razbunari si la raspunsuri de tipul "dinte pentru dinte" azi , pentru ca afectivul se vrea filtrat de constiinta (constiinta sa dicteze afectului si nu invers) va cheama la mila si ingaduinta si la increderea ca ceea ce se poate face si ce nu pe acest pamant azi, este sub supravegherea si ingaduinta Intelepciunii si Dreptatii insasi, si drept si intelept este Cel ce, deocamdata, gaseste de cuviinta ca binele si raul sa coexiste.
Fiind constienti de imperfectiunea noastra, oferind sansa indreptarii si invatand sa fim dispusi a cauta salvarea celor ce gresesc dovedim ca suntem in duhul lui Hristos.
  Omul poate fi altfel azi pentru ca a primit o inima de carne. Sa o folosim! Cine nu poate sau nu vrea, sa faca dupa cum ii spune cugetul. Eu am inteles ca, se va cere cont celui ce nu vrea, nu si celui ce nu poate. Tu, eu si oricare dintre noi care a ajuns sa poata, suntem chemati sa-i descoperim si sa-i ajutam pe cei care deocamdata nu pot, si "impinsi de val", incet, incet vor putea si dintre acestia intr-o zi. Trebuie doar sa folosim cu incredere poruncile ceresti si legile pamantesti (mai bun de atat, aici pe pamant, deocamdata nu exista).

ultimul mohican a scris:

istoria noastra ne mai vorbeste de-un horia, closca, crisan, vladimirescu etc.eu pe astia din urma nu pot sa-i numesc criminali. desi au comis omoruri.

Ei au actionat dupa posibilitatile de atunci si dupa nivelul de constiinta atins in acea vreme. Daca ar fi avut ceea ce avem noi astazi, nu ar fi aplicat metodele de atunci. Cum am zis mai sus, Dumnezeu asteapta ceea ce poti da in functie de ceea ce ai primit sau ai la dispozitie (chiar si ceva pe deasupra). Mediteaza la aparenta discrepanta dintre imaginea Dumnezeului aprig din VT si imaginea Dumnezeului Iertarii si Iubirii aratat in Isus Hristos, la atitudinea ce reiese din legea veche si a celei care se arata in legea noua. Dar plata celor ce nu se supun niciuneia dintre aceste doua legi se va face in final asa cum o vezi tu, dar nu acum. Oare de ce?
  Nu sta in puterea ta sau a altuia discernerea dreptatii (poate doar aplicarea ei dupa cele lasate noua), ci de Cel ce poate patrunde tainele duhului si sufletului fiecaruia spre descoperirea inimii lor. El nu se grabeste ca tine sa taie la graba, pentru ca Dreptatea nu poate sa categoriseasca drept neghina nici pe cel mai pipernicit dintre spicele de grau, iar aceasta se cheama cu adevarat DREPTATE. In acelasi timp sustin si ca Mielul de care ascultam azi nu va pregeta a se arata candva ca Leu in fata celor ce azi isi rad de dreptate. Si asta ne da putere sa luptam suferind nedreptate de dragul dreptatii.

ultimul mohican a scris:

e pacat cand fur eu o bluza de la nike. sau de la berska mai nou.

Da ce, ultimile sunt mai calitative sau mai prost pazite? :)

ultimul mohican a scris:

asta e un pacat. sa furi ani si zeci de ani, 20 de milioane de romani, asta e o crima. nu mai e doar pacat.

Si daca acum nu te mustra constiinta furand doar un om (ma gandesc la gestionarul care vinde tricourile si trebuie sa acopere paguba), crezi ca acea constiinta va lucra diferit cand va avea la dispozitie avutul a milioane de oameni?
  Ispita este proportionala cu gravitatea actului ce se cere infaptuit, dar principiul care te conduce este acelasi si intr-un caz si in celalalt. Daca ti-ai pozitionat ceva mai sus propria persoana fata de ceilalti oameni, principiul va functiona la fel pentru gainar si cand ar ajunge guvernant.

ultimul mohican a scris:

nu am cum sa le doresc trezirea.

Sa le doresti trezirea sta in puterea ta, dar poate nu vrei.

ultimul mohican a scris:

unii oameni nu se schimba si nu se vor schimba niciodata.

Daca se vor schimba vor hotara ei, si nu stii tu care se mai poate schimba si care nu.
  Dar ma intreb, tu te vei schimba vreodata dupa pretentia si nevoia Imparatiei Cerului (a carei usi se afla si se trece aici pe pamant)?

02/03/12 20:40

ultimul mohican
membru

ultimul mohican a scris:

atata vreme cat o organizatie de genul celei amintite mai sus, se ridica impotriva unor tirani, hoti si trantori, imi pare rau... nu ei sunt macelarii, ci ei doar omoara o haita de lupi care au secatuit turme intregi.

Oblio a scris:

De acord, dar ca sa o poata face si-au insusit anumite principii ce astazi sunt depasite.  Acest mod de a face justitie este vechi si sa dovedit a nu face lumea mai buna, ci mai barbara, cruda, razbunatoare si plina de ura. Intoarcerea la astfel de principii presupune sa involuam spiritual si social, sa ne intoarcem inapoi la civilizatia si cunoasterea de atunci. Cei care executa acte justitiare trebuie sa fie mai buni decat cei impotriva carora lupta. De aceea sistemul legislativ cauta sa se raporteze la aspiratiile idealiste ale societatii in ce priveste dreptatea, iar societatea, daca privim in urma, se schimba (evolueaza) pentru ca invata. Incercam sa emitem legi cat mai perfecte adaptate la nivelul pretentiilor de azi.

de aceea avem violatori si pedofili recidivisti. pe mine ma amuza si ma apuca nervii in acelasi timp, cand aud ca vasile a violat si ucis o fata. apoi reporterul continua si spune ca inculpatul a fost eliberat conditionat dupa ce mai savarsise doua violuri in urma cu 4 ani. vezi tu, de multe ori toleranta pt persoanele nepotrivite, inseamna condamnarea unui/unor nevinovati pe viitor.

Aceste pretentii sunt reflexia  vointei umanitatii care poate alege cai dictate fie de constiinta ce naste principii aspirante, fie de afectivul care, nestrunit de constinta naste sentimente primare/inferioare (in contextul discutiei noastre sentimente ca cele de razbunare si ura).

in afara de Biblie, in ce carte de povesti ai citit ca ura sau razbunarea sunt sentimente sau manifestari inferioare? (sa nu se inteleaga gresit, ca as numi Biblia carte de povesti)

"sadeste-n bratul meu de-a pururi
taria urii si-a iubirii"

imi pare rau eu daca urasc un criminal cu sange rece nu ma consider un om rau, ba din contra, mi-as face o introspectie, daca as iubi un om ce face rau gratuit celor din jur.

Trebuie doar sa folosim cu incredere poruncile ceresti si legile pamantesti (mai bun de atat, aici pe pamant, deocamdata nu exista).

legile pamantesti, sunt cele care sunt dictate de ratiune, de bun-simt, de omenie, etc. nu cele aflate in codul penal. dar stiai asta nu?

Nu sta in puterea ta sau a altuia discernerea dreptatii (poate doar aplicarea ei dupa cele lasate noua), ci de Cel ce poate patrunde tainele duhului si sufletului fiecaruia spre descoperirea inimii lor. El nu se grabeste ca tine sa taie la graba, pentru ca Dreptatea nu poate sa categoriseasca drept neghina nici pe cel mai pipernicit dintre spicele de grau, iar aceasta se cheama cu adevarat DREPTATE. In acelasi timp sustin si ca Mielul de care ascultam azi nu va pregeta a se arata candva ca Leu in fata celor ce azi isi rad de dreptate. Si asta ne da putere sa luptam suferind nedreptate de dragul dreptatii.

asa zici tu, eu zic altfel. Dumnezeu mi-a dat discernamant, precum si capacitatea de a actiona.

ultimul mohican a scris:

e pacat cand fur eu o bluza de la nike. sau de la berska mai nou.

Da ce, ultimile sunt mai calitative sau mai prost pazite? :)

sunt mai prost pazite. nike-ul e de prea mult timp pe piata si e greu sa scoti ceva de acolo, nu imposibil dar dificil. la berska si-n alte parti ie mai simplu.

ultimul mohican a scris:

asta e un pacat. sa furi ani si zeci de ani, 20 de milioane de romani, asta e o crima. nu mai e doar pacat.

Si daca acum nu te mustra constiinta furand doar un om (ma gandesc la gestionarul care vinde tricourile si trebuie sa acopere paguba), crezi ca acea constiinta va lucra diferit cand va avea la dispozitie avutul a milioane de oameni?

gresit. furi firma adidas. de regula nu acopera angajatii pagupa. din cora furi o sticla de wiski ca sa iei 30 de lei pe ea. altceva e sa bagi mana in buzunarul unui pensionar si sa-i furi toata pensia. iti garantez eu ca e diferenta, iar cel ce fura de la berska nu o sa fure pensia unui amarat. eu vorbesc in cunostinta de cauza.

ultimul mohican a scris:

unii oameni nu se schimba si nu se vor schimba niciodata.

Daca se vor schimba vor hotara ei, si nu stii tu care se mai poate schimba si care nu.
  Dar ma intreb, tu te vei schimba vreodata dupa pretentia si nevoia Imparatiei Cerului (a carei usi se afla si se trece aici pe pamant)?

oblio, unii oameni nu se schimba niciodata. si da, stiu eu. nu-ti trebuie prea multa psihologie ca sa intelegi.

02/03/12 21:12

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
mohicane, ura nu poate produce decat mai multa suferinta. Suferinta celui care uraste si suferinta celui asupra caruia se materializeaza ura. De asemenea, ura nu tine cont de dreptate ci doar se vrea indestulata. Dar niciodata nu poate fi satisfacuta. Raul produs de cineva niciodata nu va fi reparat prin perpetuarea raului.

Invata sa ierti si vei avea pace. Invata sa lasi razbunarea in mana lui Dumnezeu si ti se va face dreptate. Invata sa iubesti si vei urî ura.

05/03/12 09:22

Oblio
membru

emma_mada a scris:

Oblio, multi dintre cei care pleaca peste hotare, nu pleaca de dragul huzurului, ci pentru ca li se taie sansele de a avea o viata decenta. Facem facultati si devenim someri cu diploma-n buzunar. Ce alta solutie avem atunci?

De aceea am spus "unii". Nu spun ca este gresit sa-ti doresti o viata decenta si sa o cauti acolo unde-ti pare ca o poti afla. Doar incercam sa exprim ideea ca, daca  nu ti-a fost dat sa traiesti o viata decenta acasa nu este obligatoriu sa o obtii pe alte taramuri. Poti reusi sau te poti trezi ca toate se arata potrivnice implinirii telului ales, oriunde ai incerca. Asta poate fi un semn ca trebuie sa te reorientezi, ca viata poate avea alta menire pentru tine si necesita reorganizarea prioritatilor lasandu-le pe cele vechi in grija lui Dumnezeu. Dar incercarea este binevenita si recomandata daca simti ca asta trebuie sa faci :). Atentie numai, la ce se poate lasa in urma (copii, sot, parinti fara suport la batranete, etc).

ultimul mohican a scris:

de aceea avem violatori si pedofili recidivisti. pe mine ma amuza si ma apuca nervii in acelasi timp, cand aud ca vasile a violat si ucis o fata. apoi reporterul continua si spune ca inculpatul a fost eliberat conditionat dupa ce mai savarsise doua violuri in urma cu 4 ani. vezi tu, de multe ori toleranta pt persoanele nepotrivite, inseamna condamnarea unui/unor nevinovati pe viitor.

Asta nu dovedeste ca legea in sine e rea, doar ca, raul gaseste mereu cum sa o manipuleze si sa o faca astfel indoielnica. De aceea suntem invitati sa aprofundam legea nu doar in litera ei ci si in duhul. Cand o vom descoperi cu duhul, atunci o vom aplica nu doar formal, iar  incalcarea ei devine mult mai mult decat incalcarea unei oprelisti, pentru ca aduce mustrari de constiinta si suferinta sufletului prin ea.

in afara de Biblie, in ce carte de povesti ai citit ca ura sau razbunarea sunt sentimente sau manifestari inferioare? (sa nu se inteleaga gresit, ca as numi Biblia carte de povesti)

Sa nu-mi spui ca ura poate fi un sentiment superior. Ca este un sentiment uman si ca face parte din viata noastra, nu inseamna ca aduce inaltare spirituala. Mai intai sa meditam putin ce poate fi ura si de la ce pleaca: o simpla furie/enervare care se stinge dupa un timp (este o reactie instinctiva), o suparare (manifestare emotionala) sau mai mult, o indignare (si aici putem vorbi de sentiment). Acestea sun reactii sufletesti firesti pe care le exprimam fara a lovi neaparat in cei din jur. Aceste stadii de manifestare a maniei nu ne sunt imputabile nici chiar de Biblie daca au un fundament real. Dar cand vorbim de dusmanie/vrajmasie (care este o dispozitie sufleteasca ce se naste in interior mai intai) si apoi atinge apogeul de ura propriuzisa (atitudinea infaptuitoare de care aminteai si tu), orice autor si orice carte o va descrie ca pe o manifestare necontrolata de ratiune, de judecata echilibrata. Nu mai continui ca Archangel a spus tot ce era de spus despre acest aspect.

"sadeste-n bratul meu de-a pururi
taria urii si-a iubirii"

Taria urii in contextul adus de Goga, nu se refera la atitudine indreptata impotriva unei entitati, ci priveste la puterea de a discerne intre ceea ce cugetul dispretuieste si ceea ce apreciaza/iubeste. Avand in fata experienta binelui si a raului dispunem de arma/taria/puterea care ne va ajuta in alegerile intelepte.

imi pare rau eu daca urasc un criminal cu sange rece nu ma consider un om rau, ba din contra, mi-as face o introspectie, daca as iubi un om ce face rau gratuit celor din jur.

Nu uri omul ci fapta sa pe care o dispretuiesti la el. Acelasi om poate invata, poate deschide ochii intr-o zi. Exista criminali care au reusit acest lucru dupa ce au ajuns sa inteleaga pe propria piele ce inseamna sa pierzi ceva sau pe cineva de care viata ia fost legata.

legile pamantesti, sunt cele care sunt dictate de ratiune, de bun-simt, de omenie, etc. nu cele aflate in codul penal. dar stiai asta nu?

Si bunul simt, omenia nu sunt date de Constiinta Superioara sadita in om care spune in acelasi timp ca ura este distructiva si incontrolabila?
Constiinta este cea care emite si  litera legii, doar ca litera nu va putea singura sa indrepte.

Dumnezeu mi-a dat discernamant, precum si capacitatea de a actiona.

Bine zici "Dumnezeu mi-a dat"., pentru ca in constiinta ta El poate sa-ti arate binele si raul. Dar nu doar constiinta lupta in om ci si firea. Cand zici ca ai impusca... crezi ca este discernamantul nascut de la Dumnezeu? Prin cine actionezi astfel? Prin chemarea constiintei Divine ori prin cea a firii decazute, a afectivului neimblanzit?
    O lege este un principiu general acceptat ca fiind drept. Dar el trebuie sa fie mai presus de vocea inimii (afectiv), care este instabila, schimbatoare.

Nu intelege din ce scriu ca simt diferit de tine. S-ar putea sa fiu mai greu de stapanit decat tine in ce priveste reactiile de moment (doar ca aici pot discuta la rece :)). N-am spus ca sunt atat de tare incat sa-mi pot stapani emotionalul si sa nu strang de gat pe cel ce mi-ar ucide copilul cu sange rece, dar asta nu inseamna ca e si bine acest lucru. Copilul meu nu ar mai putea invia aici, in aceasta viata, (mai mult, as putea muri si eu de inima rea) dar cel ce ar face-o mai are timp sa deschida ochii si sa-si invie sufletul pentru adevarata viata care conteaza.Discutam afectiv pentru ca suntem oameni. Ca oameni avem in suflet dorinta de viata de care ne desprindem greu atunci cand implicarea emotionala nu ne mai permite sa constientizam ca viata aceasta este doar o etapa scurta, o farama de timp in neantul etern, un crampei de existenta redusa la statutul de curs intensiv + examen pentru vesnicie.

sunt mai prost pazite. nike-ul e de prea mult timp pe piata si e greu sa scoti ceva de acolo, nu imposibil dar dificil. la berska si-n alte parti ie mai simplu.

Lucrezi la paza si protectie dupa cat de informat esti (s-au pe-aproape daca mai si surubaresti prin ceva dispozitive ;)).

gresit. furi firma adidas. de regula nu acopera angajatii pagupa. din cora furi o sticla de wiski ca sa iei 30 de lei pe ea. altceva e sa bagi mana in buzunarul unui pensionar si sa-i furi toata pensia. iti garantez eu ca e diferenta, iar cel ce fura de la berska nu o sa fure pensia unui amarat. eu vorbesc in cunostinta de cauza.

Ai spus "de regula" ;) si credema ca este destul de relativ. Tot de regula, hotii nu se sinchisesc daca sotia mea care abia-si intretine impreuna cu mine familia v-a plati sau va fi acoperita de patron pentru minusul din gestiune. Dar fiecare vrea sa argumenteze, si eu nu ma refer la hotii dominati de constiinta. Haiducii care furau tinand cont de cei saraci mai exista doar pe pelicolele deteriorate din arhivele cinematografice.

oblio, unii oameni nu se schimba niciodata. si da, stiu eu. nu-ti trebuie prea multa psihologie ca sa intelegi.

Uneori psihologia nu este suficient de edificativa. Dumnezeu are puterea de a deschide ochii oricui daca ceva la un moment dat in viata reuseste sa-i sparga carapacea inimii sale. De obicei le catalogam ca minuni, pentru a scuza ceea ce noi nu putem vedea sau nu mai putem face.

Ultima modificare de Oblio (05/03/12 13:59)

05/03/12 13:50

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

edi.theraven a scris:

De exemplu : sa invat la termotehnica 230 de pagini sau sa dau 250 de lei la examen si sa invat mai mult la restul+restante? Asta e frustrare sau oftica? :D

Hai ca poti invata mult! :D

Frustrare: Nu sunt cel mai bun "la ceva, orice".

ps: macar fac parte din cei aproximativ "1 din 5" (intervievati pentru un post de inginer in executie), care si-au dat seama de o greseala subtila facuta intentionat de tipa care lua interviul. :P

06/03/12 23:50

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Nu mai pot de ciuda. Astazi fi miu s-a spalat de doua ori pe maini in vasul de la toaleta si si a decolorat si niste pantaloni de firma. Oare toti copii or fi asa?! Zici ca i vorbesc chinezeste, deloc nu ma asculta. =(

09/03/12 15:34

Oblio
membru

:D:D. Poate voia sa spele closetul, nu mainile. Asa te mai scuteste de ceva treburi si-ti ramane timp in plus pentru el ;).

PS: Nu te amara prea tare MRU! Peste cativa ani va veti "da pe spate" de ras, amintindu-ti si povestindu-i astfel de nazbatii. :)
  Se zice ca de nu ar face asemenea boacane, ai avea motive de ingrijorare. Prea multa cumintenie poate fi suspecta, asa ca... tu trebuie sa rasufli usurata in acest caz, nu sa te stresezi. :)

Ultima modificare de Oblio (09/03/12 16:53)

09/03/12 16:46

edi.theraven
membru

Sunt n+1 videouri in care's aratate cu degetul aspecte negative (prin minciuna sau nu) in viata neoprotestantilor. Si astfel intarata pe cei nestiutori si creduli care n'au alta treaba decat asta. Urat....

13/03/12 06:34

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 7    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la