TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/W. Branham si "ploaia tarzie" Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 9
zacariah
membru

Inregistat: 07/10/11
Irlanda sitii etimologia cuvantului femeie ?FEMINUS =Fede=Credinta
                                                     Minus=Fara     -Persoana fara credinta.

Sa trecem la subiect .
Pasaj din predica ;Trei feluri de credinciosi .WMB

"Religie înseamnă „acoperire“.

Cain a făcut acelaşi lucru. Cain nu a putut să creadă că este aşa. El a spus: „Dumnezeu este sfânt, Dumnezeu este curat, Dumnezeu este minunat; voi culege flori şi voi împodobi altarul cel mare şi aşa Îi voi arăta stima mea. Eu voi îngenunchia şi mă voi ruga înaintea lui Dumnezeu. Eu voi pune flori pe altar, căci ştiţi voi, mama şi tatăl meu au mâncat mere sau alte fructe în grădina Eden şi de aceea a trebuit să mă nasc eu. Şi astfel mă voi întoarce înapoi, pentru că voi face totul frumos. Dumnezeu nu-mi poate respinge catedrala cea mare. Eu o voi face aşa de frumoasă, ca să atragă atenţia lui Dumnezeu.“ Satana este acela care locuieşte în frumuseţe. Exact aşa spune Scriptura.

Acesta este motivul pentru care o femeie este folosită câteodată de satana ca ispită. Dacă le poate prinde, atunci poate să tragă mai mulţi bărbaţi în iad, decât prin toate barurile din ţară. Aşa este. Sau un bărbat arătos, care nu se comportă ca un bărbat cuviincios, poate să atragă femeile înspre satana şi să le ducă în iad.

Fiţi atenţi, satana locuieşte în frumuseţe. Ce a încercat el să facă la început? El a vrut să-şi facă o împărăţie mai frumoasă, decât cea a lui Mihail. El s-a dus înspre nord şi a luat o treime din îngeri cu el. Al cui fiu avea această natur㼠în el? Fiul satanei. Desigur că aşa a fost.

El a construit altarul, a îngenunchiat şi s-a rugat. El a făcut tot ce făcea Abel. Dar Abel ştia că nu depinde de asta, ci de sânge, prin care s-au născut ei. El ştia că este aşa. Era sex – era sânge. De aceea a luat el un animal mic, l-a dus pe stâncă şi i-a tăiat gâtul.

Fiţi atenţi, Dumnezeu i-a zis lui Cain: „De ce nu te închini ca fratele tău? Atunci vei proceda corect. Îţi va merge mai bine, dacă faci aşa!“ Dar nu, el ştia prea multe. El a refuzat Cuvântul original. Aceşti copii sunt ai lui!"

12/10/11 08:25

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

zacariah a scris:

Tu esti cu toate tiglele pe casa?
http://dexonline.ro/definitie/femeie

zacariah a scris:

"Religie înseamnă „acoperire“.

Dupa faza cu etimologia cuvantului femeie si dupa asta cu religia imi dau seama ca nu esti decat o banda ce reda ce a fost invatat fara nici cea mai mica abilitate de discernamant.

Religie vine de la *le-ligare care inseamna re-conectare sau refacerea unei legaturi.

Nu stiu de unde ai scos fabulatiile alea cu Cain dar jertfa lui Abel a fost primita pentru ca era o jertfa de sange iar a lui Cain nu a fost primita pentru ca NU era o jertfa de sange.
Evrei 9:22   
Si, dupa Lege, aproape totul este curatat cu sange; si fara varsare de sange nu este iertare.
De asta Dumnezeu nu a privit cu placere la jertfa lui Cain pentru ca era o jertfa adusa prin propriile lui fapte.

12/10/11 09:45

stefan
membru

Inregistat: 24/03/06
Irlanda-ai face bine daca ai raspunde la intrebare folosind altceva decat kilometri de postare intelectuala care nu arata altceva decat ca intr-adevar esti femeie.(vorbesti mult si fara rost).
Cineva a spus ca dumnezeul lui e format din trei persoane...eu atunci am intrebat:
care este tatal lui Isus daca el a fost zamislit de la Duhul Sfant(persoana) si totusi el nu este fiul Duhului Sfant ci este Fiul lui Dumnezeu,care este Tatal(persoana)...ar trebui sa iti dai un avertisment pentru felul cum ai vorbit.
Unde mergi tu la biserica va da voie sa vorbiti in felul acesta(voua femeilor)?
Nu stiu dupa care biblie te ghidezi tu cand biblia mea(traducere Cornilescu) arata in epistolele lui Pavel ca femei nu ii da voie sa invete pe altii ci sa stea in tacere.
La tot ce este scris aici,mai mult de un Amin acolo unde esti de acord nu ar trebui sa spui iar unde nu esti de acord mai bine nu ti-ai mai bate' degetele de tastatura degeaba,oricum nu ai postat nici macar un text biblic(chiar daca nu ar ajunge ca sa sustii o invatatura) la ceea ce eu am aratat din biblie!

Archangel- in sfarsit ai adus si tu ceva frumos...Eu vreau sa te intreb ce la impiedicat pe Cain sa aduca si el o jertfa de sange.Daca stia ca doar asta va fi primita de ce sa aduci altceva pe altar.Pe Abel cine la invatat ce s-o faca si pe Cain de ce nu la invatat nimeni sau...cred ca este vorba de mai mult decat a fi invatat de cineva.Este vorba de descoperire pe care unul a avut-o pentru ca era din samanta fiului lui Dumnezeu(Adam) iar celalalt il copia pe tatal sau care nu avea descoperirea faptului ca doar prin varsare de sange este iertare(nici pe Hristos nu la recunoscut cand a venit ca Miel de jertfa)Cel rau nu are descoperirea planului lui Dumnezeu si la fel nici fii lui.

Ultima modificare de stefan (12/10/11 15:13)

12/10/11 14:59

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

stefan a scris:

Irlanda-ai face bine daca ai raspunde la intrebare folosind altceva decat kilometri de postare intelectuala care nu arata altceva decat ca intr-adevar esti femeie.(vorbesti mult si fara rost).
...
Unde mergi tu la biserica va da voie sa vorbiti in felul acesta(voua femeilor)?
...
Nu stiu dupa care biblie te ghidezi tu cand biblia mea(traducere Cornilescu) arata in epistolele lui Pavel ca femei nu ii da voie sa invete pe altii ci sa stea in tacere.
...
mai mult de un Amin acolo unde esti de acord nu ar trebui sa spui

Alt frustrat...

Baietel, atata vreme cat nu sint la amvon intr-o Biserica, ci pe un forum, care nu interzice prezenta feminina, scriu si invat pe cine vreau si pe cine vrea.

Asa ca poti sa-ti bagi tu unghia in gat cat de adanc vrei ca tu esti barbat, cu drepturi legale de a invata si de a predica(si in realitate nu te poti invata nici pe tine) si eu, o neinsemnata femeie care n-are voie nici sa respire in fata unui ratacit ca tine si ca altii, pe motiv ca chipurile tu te tii de Biblie care in conceptia ta stricata, femeia ar trebui sa-si faca vreo operatie la corzile vocale...

zacariah a scris:

Eu o stiu dar se pare ca tu n-o stii si ai compus tu o etimologie proprie si personala cara sa corespunda apucaturilor tale  misogine....bleah.

zacariah a scris:

Sa trecem la subiect .
Pasaj din predica ;Trei feluri de credinciosi .WMB

Lasa predicile si daca te mai tine, vino cu Biblia. Daca nu, recunoaste-ti incapacitatea de mascul inutil si de prisos incadrat in aceasta specie...

zacariah a scris:

Satana este acela care locuieşte în frumuseţe. Exact aşa spune Scriptura.

Nu zau?!? Sa vad si eu.

zacariah a scris:

Fiţi atenţi, satana locuieşte în frumuseţe. Ce a încercat el să facă la început? El a vrut să-şi facă o împărăţie mai frumoasă, decât cea a lui Mihail.

Aberezi. A ravnit la "postul lui Dumnezeu.

zacariah a scris:

El a construit altarul, a îngenunchiat şi s-a rugat. El a făcut tot ce făcea Abel. Dar Abel ştia că nu depinde de asta, ci de sânge, prin care s-au născut ei. El ştia că este aşa. Era sex – era sânge. De aceea a luat el un animal mic, l-a dus pe stâncă şi i-a tăiat gâtul.

Mama nene ce gandire virusata de...

Abel stia ca prin credinta si varsare de sange se poate sta inaintea lui Dumnezeu si se poate primi iertarea pacatelor.

zacariah a scris:

Fiţi atenţi, Dumnezeu i-a zis lui Cain: „De ce nu te închini ca fratele tău? Atunci vei proceda corect. Îţi va merge mai bine, dacă faci aşa!“ Dar nu, el ştia prea multe. El a refuzat Cuvântul original.

stefan a scris:

Eu vreau sa te intreb ce la impiedicat pe Cain sa aduca si el o jertfa de sange.Daca stia ca doar asta va fi primita de ce sa aduci altceva pe altar.Pe Abel cine la invatat ce s-o faca si pe Cain de ce nu la invatat nimeni sau...

"Nu-i asa? Daca faci bine, vei fi bine primit; dar daca faci rau, pacatul pandeste la usa; dorinta lui se tine dupa tine, dar tu sa-l stapanesti."(Gen 4:7)
Cain, care la fel ca si Abel, era fiul lui Adam si Eva care l-au "capatat cu ajutorul Domnului, era in cunostinta de cum cere Domnul sa i se aduca o jertfa. Dar ca orice om, a avut liberul arbitru sa aleaga daca urmeaza sau nu oranduirile lui Dumnezeu. Abel a ales ascultarea si supunerea pe cand Cain a ales razvratirea si desconsiderarea care in mod inevitabil a atras respingerea lui Dumnezeu.

Bun... hai ca iar ai facut ghiveci...

Cum ramane cu cazul de zoofilie din Eden? Sau chiar de sodomie daca spui ca Adam a comis-o si el cu sarpele ala frumusel?

Ultima modificare de irlanda (12/10/11 16:55)

12/10/11 16:53

zacariah
membru

+Archangel+ a scris:

Nu stiu de unde ai scos fabulatiile alea cu Cain dar jertfa lui Abel a fost primita pentru ca era o jertfa de sange iar a lui Cain nu a fost primita pentru ca NU era o jertfa de sange.
Evrei 9:22   
Si, dupa Lege, aproape totul este curatat cu

Religie vine de la *le-ligare care inseamna re-conectare sau refacerea unei legaturi.
sange; si fara varsare de sange nu este iertare.
De asta Dumnezeu nu a privit cu placere la jertfa lui Cain pentru ca era o jertfa adusa prin propriile lui fapte.

Parca te-am mai intrebat ;
De ce a trebuit ca Mantuitorul sa se nasca prin Duhul si nu pe cale naturala ,daca sexul nu este un mod de a transmite virusul mortii din gradina Eden ?
Hai incearca o "burtologie "seminaristica.

12/10/11 16:55

stefan
membru

Irlanda-hai ca imi place.
Problema la tine e ca tie iti place sa fi ascultata(citita).Chiar daca sti ca nu e bine sa dai invartatura altora,chipurile doar in biserica,adica intre niste pereti varuiti frumos.HA ha HA,la asta spui tu biserica. aici a dat duhul ghetz in tina de o rupi' atat din degete.Mai puna mana pe carte ca esti amenintata de corijenta la Religie!(biserica lui Isus hristos nu este o cladire de caramida sau de bca)
Eu nu am spus niciodata ceva despre sodomie, ca nu sarpele ia dat din 'MAR' lui Adam ci Eva...HA ha ha, ma scapa rasul,esti tare fetit-o'!

12/10/11 18:16

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

zacariah a scris:

Hai incearca o "burtologie "seminaristica.

Esti pe un forum crestin, nu undeva unde sa faci bascalie.

zacariah a scris:

zahariah, exprimarea atitudinii misogine este discriminare sociala. Asta este contrar regulamentului acestui forum.

Pentru asta primesti avertisment, pentru ca esti sa zicem, la prima abatere.

stefan a scris:

Stefan, ai fost avertizat odata pentru limbaj, iar acum discriminezi femeile prin atitudinea ta si prin afirmatiile tale.

Pentru asta primesti ban o perioada de trei zile.
Dupa, mai vorbim si alte teme.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (12/10/11 18:40)

12/10/11 18:25

zacariah
membru

OLD TRAIAN a scris:

zahariah, exprimarea atitudinii misogine este discriminare sociala. Asta este contrar regulamentului acestui forum.

Pentru asta primesti avertisment, pentru ca esti sa zicem, la prima abatere.

Stefan, ai fost avertizat odata pentru limbaj, iar acum discriminezi femeile prin atitudinea ta si prin afirmatiile tale.

Pentru asta primesti ban o perioada de trei zile.
Dupa, mai vorbim si alte teme.

Frumos .Imi place altruismul tau Traian ,dar unde ramane nepartinirea ,dreptatea si corectitudinea ?O persoana a sexului mai slab (asa zice Pavel ,nu eu )poate sa fie injurioasa si ironica la adresa barbatului ?Fata e cam obraznica si se crede si o somitate in materie .Nu crezi ca orice fel de subiectivism trebuie sa lipseasca de pe un forum crestin ?

12/10/11 21:36

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07
Apropo de corectitudine: zacariah, ce legatura exista intre tine si userul exclus fineas, deoarece folositi aceleasi fel de exprimare si aveti aceleasi idei?

12/10/11 22:08

zacariah
membru

zambezi a scris:

Apropo de corectitudine: zacariah, ce legatura exista intre tine si userul exclus fineas, deoarece folositi aceleasi fel de exprimare si aveti aceleasi idei?

Am raspuns la acesta intrebare "biblica "...the neexxt ??

12/10/11 23:32

irlanda
membru

zacariah a scris:

De ce a trebuit ca Mantuitorul sa se nasca prin Duhul si nu pe cale naturala ,daca sexul nu este un mod de a transmite virusul mortii din gradina Eden ?

Vad ca iar tinzi spre ghiveci...Pana una alta, lamureste-ne daca-ti mai da ghes inima, ca pacatul din Eden a fost sexul.

Dupa aceea mai vorbim si despre necesitatea nasterii Mantuitorului din fecioara.

12/10/11 23:47

+Archangel+
Moderator

stefan a scris:

Eu vreau sa te intreb ce la impiedicat pe Cain sa aduca si el o jertfa de sange.Daca stia ca doar asta va fi primita de ce sa aduci altceva pe altar.

Din acelasi motiv pentru care multi crestini de-a lungul istoriei au preferat si prefera sa se justifice inaintea lui Dumnezeu prin faptele lor si sa nu se bazeze pe sangele mantuitor al Domnului Isus... mandria.

zacariah a scris:

De ce a trebuit ca Mantuitorul sa se nasca prin Duhul si nu pe cale naturala ,daca sexul nu este un mod de a transmite virusul mortii din gradina Eden?

Pentru ca Mantuitorul S-a incarnat nu S-a nascut. Eu tind sa cred ca nici ovulele Mariei nu au avut vreo participare la aceasta incarnare.

Si nu sexul este modul de transmitere a virusului mortii ci toata umanitatea a fost virusata in momentul cand Adam a pacatuit. Ulterior s-au manifestat doar efectele.
Romani 5:12   
[...] printr-un singur om a intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea, şi astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toţi au păcătuit.

13/10/11 10:37

zacariah
membru

+Archangel+ a scris:

Si nu sexul este modul de transmitere a virusului mortii ci toata umanitatea a fost virusata in momentul cand Adam a pacatuit. Ulterior s-au manifestat doar efectele.
Romani 5:12   
[...] printr-un singur om a intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea, şi astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toţi au păcătuit.

Iar naşterea lui Isus Hristos a fost aşa: Maria, mama Lui, era logodită cu Iosif; şi, înainte ca să locuiască ei împreună, ea s-a aflat însărcinată de la Duhul Sfânt.Matei 1;18

Nu ma mai mir ca ezoterismul a intrat odata cu erezia pagana trinitara in biserica.Adica reincarnarea adusa de Origen ,si tripersonalitatea adusa de Tertulian,filozofi care nu l-au cunoscut pe Hristos ,ci au aderat la o cunostinta noua .Daca Isus nu a avut nevoie de o nastere ,atunci ce rol a mai avut Maria ?Eu iti propun sa nu te mai faci de rusine ,sa ramai la ce este scris .

Isus s-a incarnat ,frumoasa poveste mistica ,Biblia spune clar caci Cuvantul s-a facut trup,nu Isus s-a facut trup ,ci profetia cu privire la venirea lui Mesia s-a facut trup.Naşterea Fiului nu a avut loc în veşnicie şi nici în timpul Vechiului Testament, ci, aşa cum ni se descrie clar, în timpul Noului Testament. În făgăduinţă este folosită noţiunea „ astăzi” . Tot ce se afla atunci conţinut în proorocia Vechiului Testament, se afla încă în viitor. Abia Noul Testament conţine împlinirea.Proorocii şi apostolii nu cunoşteau nici o trinitate, de aceea nu este scris niciodată în Scriptură formularea „ Dumnezeu trinitar” . Cum pot fi trei persoane care sînt de aceeaşi părere, un singur Dumnezeu? Această învăţătură poate fi numită, cu adevărat, o învăţătură păgînă şi străină Bibliei. Dumnezeul cel veşnic, singurul adevărat, S-a făcut de cunoscut într-un mod triplu: în cer ca Tată, pe pămînt ca Fiu şi ca Duh Sfînt. Aceasta este mărturia Sfintei Scripturi. Dumnezeu a fost vestit de către prooroci şi apostoli, aceştia L-au trăit, L-au auzit, L-au văzut şi L-au cunoscut aşa cum S-a descoperit. Teologii au dat totul peste cap şi au făcut din Unul trei. Majoritatea lor admit că Biblia nu cunoaşte învăţătura trinitară, dar totuşi aceasta este susţinută de ei.

13/10/11 14:51

+Archangel+
Moderator

zacariah a scris:

Daca Isus nu a avut nevoie de o nastere ,atunci ce rol a mai avut Maria?

Cum adica nu a avut nevoie de o nastere? Fiind si Fiul al Omului a avut nevoie de o nastere. Cine spune ca nu a avut nevoie?

zacariah a scris:

Isus s-a incarnat ,frumoasa poveste mistica ,Biblia spune clar caci Cuvantul s-a facut trup,nu Isus s-a facut trup ,ci profetia cu privire la venirea lui Mesia s-a facut trup.

O profetie s-a facut trup?! Isus este Numele pe Care L-a avut Fiul din momentul nasterii Sale pe pamant. Normal ca nu asta a fost Numele Lui inainte de Nastere din moment ce I S-a dat Numele dupa nastere. Este logic sau mai incercam?

Si cum adica incarnarea este o poveste mistica? Scrie clar in Biblie:
Filipeni 2:
6 El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totusi n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu, 
7 ci S-a dezbracat pe Sine insusi si a luat un chip de rob, facandu-Se asemenea oamenilor.

Cine avea chipul lui Dumnezeu? Tatal avea chipul Lui Insusi? Cine n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu? Tatal n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu El Insusi? Adevarul e ca greu de priceput ca o persoana este ea insasi, trebuie explicat. Sau... apostolul vorbeste de doua Persoane?

13/10/11 15:04

zacariah
membru

+Archangel+ a scris:

Pentru ca Mantuitorul S-a incarnat nu S-a nascut. Eu tind sa cred ca nici ovulele Mariei nu au avut vreo participare la aceasta incarnare.

Frate tu citesti ce scrii sau doar asa ..scrii si tu .

Si care a fost Numele Lui , inainte de nastere ?Hai ca esti tare ..

Cine a fost Creatorul ;Isus ,Tatal sau Duhul Sfant ?Caci ai zis ca sunt persoane distincte ,iar Biblia zice ca exista doar un Atotputernic Creator .

Dacă noi nu înţelegem descoperirea lui Dumnezeu în Vechiul Testament, atunci nu o putem înţelege nici pe cea din Noul Testament. Istoria mântuirii începe cu Geneza 1 şi sfârşeşte cu Apocalipsa 22. Este acelaşi Dumnezeu şi acelaşi Domn, pe care Îl întâlnim în Vechiul şi în Noul Testament.Isus din NT este Yahweh din VT ,nu sunt 2 Mantuitori ,2 Creatori ,2 Atotputernici.

Deci, ce în Vechiul Testament este numit Dumnezeu - Elohim, în Noul Testament este numit Tatăl. Ce este numit în Vechiul Testament Domnul - Yahveh, în Noul Testament este numit Domnul Isus.
În Noul Testament este numit Dumnezeu ca Tată şi Domnul este numit Fiu.

Aşa cum nu se poate vorbi despre două persoane când este vorba despre Dumnezeu şi Domnul, tot aşa nu se poate vorbi despre două persoane dacă este vorba despre Tatăl şi Fiul. Cu toate că vom mai vedea unitatea dintre Tată şi Fiu în alte legături, vrem să facem aici introducerea în această taină. După cum am văzut, “El” înseamnă Dumnezeu însuşi.
Sursa;
http://www.livestream.com/apbm/video?cl ... m=ui-thumb

Ultima modificare de zacariah (13/10/11 16:15)

13/10/11 15:14

+Archangel+
Moderator

zacariah a scris:

Si care a fost Numele Lui , inainte de nastere ?Hai ca esti tare ..

Sunt tare doar in comparatie cu tine. Lucrurile despre care vorbim sunt clare si pentru copiii mici.

Numele Lui inainte de nastere a fost: Iehova, Adonai, Iehova Rafa, Iehova Ire, Iehova Savaot, El Elion, Iehova Shalom etc.

zacariah a scris:

Cine a fost Creatorul ;Isus ,Tatal sau Duhul Sfant ?Caci ai zis ca sunt persoane distincte ,iar Biblia zice ca exista doar un Atotputernic Creator .

Si zice bine. Este un Singur Atotputernic Creator: Tatal, Fiul si Duhul Sfant.

zacariah a scris:

Isus din NT este Yahweh din VT

Asa este. La fel cum Tatal este Iehova si la fel cum Duhul Sfant este Iehova.

zacariah a scris:

Ce este numit în Vechiul Testament Domnul - Yahveh, în Noul Testament este numit Domnul Isus.

Iar ai surse proaste. Nu-ti cer sa ti le verifici ca daca ai fi fost in stare ai fi facut-o mai inainte.

Iehova in Vechiul Testament este tradus Dumnezeu nu Domnul. Adonai este tradus Domnul.

zacariah a scris:

Care este rostul acestei defalcari?

zacariah a scris:

Aşa cum nu se poate vorbi despre două persoane când este vorba despre Dumnezeu şi Domnul

De ce nu se poate vorbi? In titulaturile Iehova si Adonai se incadreaza si Tatal si Fiul si Duhul Sfant.

14/10/11 10:15

stefan
membru

zacariah a scris:

Care este rostul acestei defalcari?

Dumnezeu este tatal nostru si nu Dumnezeu a murit pentru pacatele omenirii ptr ca El este vesnic ci Fiul care sa nascut in ieslea din Betleem a murit.Acesta este rolul defalcarii.

14/10/11 14:56

+Archangel+
Moderator

stefan a scris:

Dumnezeu este tatal nostru si nu Dumnezeu a murit pentru pacatele omenirii

Deci Isus nu este Dumnezeu?

14/10/11 15:02

irlanda
membru

stefan a scris:

Dumnezeu este tatal nostru si nu Dumnezeu a murit pentru pacatele omenirii ptr ca El este vesnic ci Fiul care sa nascut in ieslea din Betleem a murit.

Asta-i cea mai mare buba a oamenilor care nu-L cunosc pe Dumnezeu, sau a acelora  care spun ca-L cunosc, dar au o intelegere complet gresita.

Ca si cei care L-au rastignit, deoarece nu au vazut in El pe Dumnezeu, nici astazi, oamenii nu-L recunosc pe Dumnezeu in jertfa Domnului Isus.

14/10/11 17:16

stefan
membru

+Archangel+ a scris:

Deci Isus nu este Dumnezeu?

2Cor5:18 Şi toate lucrurile acestea sunt de la Dumnezeu, care ne-a împăcat cu El prin Isus Hristos şi ne-a încredinţat slujba împăcării;
19 că adică, Dumnezeu era în Hristos, împăcând lumea cu Sine, neţinându-le în socoteală păcatele lor, şi ne-a încredinţat nouă propovăduirea acestei împăcări.

14/10/11 18:14

stefan
membru

irlanda a scris:

Ca si cei care L-au rastignit, deoarece nu au vazut in El pe Dumnezeu, nici astazi, oamenii nu-L recunosc pe Dumnezeu in jertfa Domnului Isus.

1Ioan5:20 Ştim că Fiul lui Dumnezeu a venit şi ne-a dat pricepere să cunoaştem pe Cel ce este adevărat. Şi noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat şi viaţa veşnică.

Mat11:27 „Toate lucrurile Mi-au fost date în mâini de Tatăl Meu; şi nimeni nu cunoaşte deplin pe Fiul, afară de Tatăl; tot astfel nimeni nu cunoaşte deplin pe Tatăl, afară de Fiul şi acela căruia vrea Fiul să i-L descopere.

14/10/11 18:17

irlanda
membru

Fane, nu vrei sa ne luminezi dandu-ne si o talmacire proprie si personala la acele versete pe care le-ai tranti pleasca?

Spuneai ca Dumnezeu de frica piroanelor/mortii s-a pitit dupa vreun norisor si si-a bagat la inaintare Fiul. Cum explici treaba asta cu versetele pe care le-ai dat?

15/10/11 01:17

zacariah
membru

Oblio a scris:

Tatal meu este Cel ce Este Ceea ce Este, Dumnezeu adevarat, Creator si Stapan a toate cate sunt, Dreptate si Adevar, dar mai presus de orice Iubire desavarsita.

Constiinta, din perspectiva personala, este samanta cea buna pe care a pus-o Tatal in om. O mai identific cu vistieria cea buna a inimii. Opusul ei este Egoul, neghina semanata de vrajmas noaptea pe intuneric si deasemeni creste in acelasi pamant (om) laolalta (o natura duala de care a scapat total doar Isus Hristos).

De ce ma intrebi lucrurile acestea? Eu doar invitam la o abordare care sa oglindeasca respectul pentru cel care cere un raspuns indreptatit, si la incercarea de a inlatura subiectivismul si prejudecata  ca nu poti gresi.

Nu stiu nici eu nici tu, doar putem specula, afara daca nu esti un profet si ti-a vorbit Dumnezeu despre asta.

1.Ce fruct a mancat Eva ?
2.Ce fruct a mancat Adam ?
3.Era vorba despre un Pom natural (firesc)?
4.Cine zice Biblia ca este Pomul Vietii ?
5.Cine este Painea Vietii ?
6.Cine este Apa Vietii?
7.Cine este Lumina lumii?
8.Cine este Pomul mortii ?
9.Cine este tatal minciunii si dezastrului ?

PS.De ce nu i-a fost placuta lui Dumnezeu  ,jertfa pe care a adus-o Cain?

1,2. Ambii au mancat din acelasi "fruct" Care? Concret nu stiu, dar putem deduce ca era ceva care nu ne aducea un folos ci suferinta si moarte. Poate ca reprezenta alternativa (calea) propusa de satan ingerilor cand s-a razvratit si, in numele libertatii de a alege, i s-a ingaduit pretentia de a fi pusa si in fata omului. Ramane insa, in sfera speculatiilor, cum am mai spus.
3.Eu cred ca nu, se foloseste un limbaj metaforic, probabil tocmai pentru ca nu este usor de patruns de noi cei din lume.
4,5,6,7. Nu poate fi vorba decat de haruri ale Duhului lui Dumnezeu, izvorasc din Tatal si ne sunt accesibile prin Isus Hristos care la randul Sau are acces deplin cu voia Acestuia pana cand vor fi depuse (la incheiera planului de mantuire) inapoi la picioarele Tatalui.
8.Pomul mortii... te referi la stapanul mortii, moartea nu poate fi un rod.
9.Satan

PS. Pentru ca era adusa din vistieria rea a inimii lui. Parerea mea ;)

Care este rodul pacatului Oblio ?Ai zis  ca moartea nu poate fi un rod.

Romani 6:21 Şi ce roade aduceaţi atunci? Roade de care acum vă este ruşine: pentru că sfârşitul acestor lucruri este moartea.
Rom 7.5; Rom 1.32;
Romani 6:23 Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru.

Cain nu avea descoperirea pacatului din Eden ,el a crezut ca Eva a mancat un fruct din roadele pamantului .Abel stia ca pacatul a intrat prin sange in om ,de accea a fost o prefigurare a Mielului lui Dumnezeu .

15/10/11 19:47

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

zacariah a scris:

Cain nu avea descoperirea pacatului din Eden ,el a crezut ca Eva a mancat un fruct din roadele pamantului .Abel stia ca pacatul a intrat prin sange in om ,de accea a fost o prefigurare a Mielului lui Dumnezeu .

Pentru aceasta ai sursa aceea cu conciliul, sau e imaginatia bogata?

15/10/11 20:43

zacariah
membru

OLD TRAIAN a scris:

zacariah a scris:

Pentru aceasta ai sursa aceea cu conciliul, sau e imaginatia bogata?

Sursa este Biblia ....Cain era fiul celui rau .1 Ioan 3;9-12/

15/10/11 21:06

Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 9    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la