TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Prieteni necrestini Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1
savi0r
membru

Inregistat: 30/08/11
Salutare. Vreau sa va cer sfatul intr-o problema. De curand am luat hotararea sa-l accept pe Dumnezeu in viata mea, pe toate planurile. Merg la biserica la penticostali de multa vreme, totusi am pasit stramb de f multe ori si am facut multe lucruri de care nu sunt mandru. Intrebarea mea este : in ce masura sunt acceptati prietenii necrestini in viata unui crestin? Am avut anturaje groaznice de-a dreptul, dar de asemenea am avut si 2,3 prieteni care mi-au fost aproape la bine si la rau. Estenta problemei e ca imi vine f greu sa renunt la ei si sincer, poate intr-o masura nu mi s-ar parea corect fata de ei, din moment ce mi-au fost alaturi atata vreme. Vreau sa stiu si ideile voastre si orice sfaturi sunt binevenite.

01/09/11 18:19

dhannyella
membru

Inregistat: 06/06/09
Dupa parerea mea,e ok sa ai si prieteni necrestini pt ca fie ca vrei sau nu,o sa ai contact si cu astfel de persoane si se formeaza relatii ca vrei sau nu...dar,eu cred ca e foarte important sa nu ii lasi sa iti influienteze prea mult viata, adica orice spun ei[ca si sfat sau nu numai...] mai intai analizeaza bine  si apoi decide daca spun bine sau nu si actioneaza dupa ceea ce tu ai gandit.

"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

01/09/11 18:25

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Cred ca in cazul acesta ar trebui sa spunem ce intelegem prin necrestini? Sunt musulmani, sau atei, sau alte religii? Ori sunt crestini nominali, neevanghelici, ne protestanti, ne neoprotestanti? La cine ne referim cand spunem : "necrestini" ?

Apoi, la ce ne referim cand spunem: "prieteni"?

01/09/11 18:39

savi0r
membru

Ortodocsi si prieteni f apropiati. Poate cei mai buni. :) Prieteni in sensul ca daca ii sun la 3 dimineata ca am un necaz, imi sar in ajutor fara intrebari.Si multe chiar asa s-au intamplat.

01/09/11 22:35

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Pai trebuia sa zici ortodocsi nu necrestini, atunci :D Ca inducem lumea in eroare.

02/09/11 05:53

Site web  
savi0r
membru

Nu prea stiu cum de mi-a iesit cuvantul ala acu cand ma gandesc :-??

02/09/11 09:06

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Prietenii sunt foarte greu de gasit in ziua de azi. Chiar si printre crestini. Este bine sa ii pastrezi si sa fii alaturi de ei dar nu si in cazul in care se dedau la rele sau desfrauri. Daca te poti abtine de a nu fi partas la lucrurile "necrestine" atunci pastreaza-i. Dar daca ei te trag pe tine dupa ei si faci lucruri care nu sunt placute inaintea lui Dumnezeu este momentul sa mergeti pe drumuri diferite.

02/09/11 09:13

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Si eu ma gandeam ca prieten e un cuvant destul de pretentios.

02/09/11 09:39

summer
membru

Inregistat: 24/06/11
Eu cred ca poti ramane prieten cu ei in anumite limite.Daca ei fac unele lucruri care nu sunt dupa voia lui Dumnezeu si tu nu vrei sa le faci, ei ar trebui sa te inteleaga. Insa tu fiind la inceputul vietii de credinta (din cate am inteles din mesajul tau) ar trebui sa iti cauti si prieteni credinciosi care sa te ajute sa cresti in relatia ta cu Domnul.

02/09/11 13:00

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Eu v-as propune sa definiti intai "prietenia" si apoi sa analizati relatiile de acest fel intre credinciosi si necredinciosi ( nu as zice crestini si necrestini, cu toate ca poate fi vorba si de ei ).

02/09/11 21:46

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
M-am gândit să vă spun și vouă părerea mea despre prietenii necreștini sau , mai bine zis, de ce am prieteni necreștini. Până să ajung la facultă, recunosc că am avut foarte puțin contact cu cei necreștini. Și asta pentru că aveam deja prietenii strânse cu cei din biserică și chiar și în liceu eram cam 5-6 fete pocă în clasă. Dar , schimbând orașul și lăsând tot în urmă, am fost pusă în situația de a cunoaște oameni noi și de a trăi tot felul de experiențe.

Și uite-așa am ajuns să mă apropii mult de o colegă de grupă. Și da, e petrecăreață și are obiceiuri lumești (moderate însă) și poate mulți deja ați sărit ca arși auzind asta. Dar pe mine chiar m-a ajutat. De ce? Pentru că am ajuns să discutăm tot felul de subiecte și mi-am dat seama că uneori rămâneam fără argumente, căci de multe ori nu am studiat o chestie , ci pur și simplu am luat de-a gata părerile altora. Și uite-așa am început să caut să văd de ce cred un lucru, de ce nu e altfel ș.a.m.d.

Sinceră să fiu, cele mai multe discuții constructive au fost cu necreștini, pentru că ei (unii, desigur) caută să afle fără ironie sau sarcasm adevărul despre o anumită problemă. Mi s-a întâmplat în cercurile de creștini să fiu privită răutăcios pentru că am cerut argumente pentru lucruri pe care le susțineau fără a se fi gândit cu adevărat la ele.  În concluzie, o prietenie cu necreștinii nu duce neapărat la o rătăcire, ci la cimentarea sănătoasă a unor principii creștine. Be blessed ! :)

18/10/11 20:25

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

savior a scris:

Intrebarea mea este : in ce masura sunt acceptati prietenii necrestini in viata unui crestin?

Daca poti sa fii alaturi de ei la bine/rau consider ca e in regula iar daca nu poti sa te abtii de la "a face" impreuna cu ei rau, lasa-i. :)

Probabil ti-e greu sa fii impreuna cu ei si totodata sa renunti la obiceiurile rele :P (ai zis ca o vreme ai mers la biserica si in acelasi timp ai "pasit stramb" ;) )

19/10/11 21:06

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

Andreea a scris:

Sinceră să fiu, cele mai multe discuții constructive au fost cu necreștini, pentru că ei (unii, desigur) caută să afle fără ironie sau sarcasm adevărul despre o anumită problemă. Mi s-a întâmplat în cercurile de creștini să fiu privită răutăcios pentru că am cerut argumente pentru lucruri pe care le susțineau fără a se fi gândit cu adevărat la ele.  În concluzie, o prietenie cu necreștinii nu duce neapărat la o rătăcire, ci la cimentarea sănătoasă a unor principii creștine. Be blessed ! :)

e frumos si echilibrat ce ai spus aici dar as vrea sa mentionez faptul ca nu toti cei care se declara cautatori ai adevarului si sunt cu adevarat asa ceva (indiferent daca sunt sau nu crestini).

De fapt, un cautator veritabil de adevar il va cauta mereu in toate problemele sale (nu doar in anumite probleme) deoarece el iubeste adevarul mai mult decat se iubeste pe sine. Iar despre cei care iubesc adevarul se poate spune ca se apropie de Dumnezeu deoarece si El iubeste adevarul.

Ultima modificare de zambezi (19/10/11 21:21)

19/10/11 21:18

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la