TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre si pentru noi, forumistii/Noi, cei de pe forum... Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 81 82 83 84 85 86 87 ... 88
edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Putem alege intre o doza de nesimtire si una de plictis. Si apoi, viata noastra nu orbiteaza in jurul mediului virtual, asa ca ;)

23/01/13 10:27

Site web  
Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
Prefer una de adevar. Dar e letal in doze mari. Si, cel mai des, doare ca dracu!

23/01/13 15:35

edi.theraven
membru

Vii tu sa ne inveti adevarul? Tu, care cel mai ades, esti nesimtit?

23/01/13 15:52

Site web  
Delmoniko
Exclus

Eu n-am sustinut niciodata ca detin adevarul suprem. Era o vreme poate, mai spre tinerete, cand stiam ca detin acel adevar.
Cand am inteles inutilitatea lui, iluzia adevarului, falsa credinta si toate amagirile aferente ei m-am lecuit.
Nesimtire? Caracterizata de? Te deranjeaza aroganta sau adevarul?

23/01/13 16:25

edi.theraven
membru

Cand cineva imi prezinta ceva mai intai ma uit la persoana in cauza, apoi la ce imi prezinta. Invata sa iti vinzi marfa. Nesimirea nu e caracterizata de nimic, e caracterizarea in sine a unui comportament. Ce te astepti, sa fac acum instructie cu tine? Am si alta treaba.

23/01/13 16:48

Site web  
Delmoniko
Exclus

Mai mult decat fals.
Adevarul poate sta pe buzele unui cersetor. Sinceritatea se vede in ochii unui copil. Asta inseamna ca judeci dupa aparente.
As putea fi un roakar cu parul lung si tricou cu Metallica, asta nu m-ar face mai putin demn. Atat timp cat esti un om cinstit poti discuta cu mine. Eu asta ofer oricum si oricui: prezumtia de nevinovatie.

Ce marfa iti inchipui ca vand? Am "vandut" ceva aici? "Vand" cumva idei care nu-ti plac? Sunt prea libertine, prea curajoase, prea sparg zidurile in care te simti ingradit?

23/01/13 17:05

edi.theraven
membru

Nu mi se par deloc libertine, ci foarte indoctrinate. Doar tu te faci demn, cine esti. Ce cersestor? Nu ai pricipt? Cand vii TU cu pretentii, trebuie sa ai mai inatai pretentia de la TINE sa vii cu dovezi si sa discuti demn. Cand vii TU undeva si vorbesti ceva vorbind contrar conceptiilor grupului in care intri tu trebuie sa fii la o anumita inaltime. Cand TU vii, inseamna ca tu vrei sa oferi ceva.

Idei care nu-mi plac? Sa fim seriosi, nu spargi tu nimic. Vorbesti spre impunere, despre a darama tu ceva, si imi zici ca nu vrei sa vinzi nimic. Hotaraste-te ce esti si ce vrei.

Ultima modificare de edi.theraven (23/01/13 17:18)

23/01/13 17:15

Site web  
Delmoniko
Exclus

Pai eu sunt hotarat tati :)
Vad ca tu ai dubii de personalitate.
Eu n-am facut nimic, sunt un mic ingerel.
Iar a zice ca vederile mele sunt indoctrinate....as muri de ras, alta nu.
Eu nu am niciun gard peste care sa ma uit, nu ma retine dogma care inseamna religia. Din punctul asta de vedere, sunt adogmatic :)

23/01/13 17:29

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Gata ?

onfire a scris:

voi, cei de aici, nu v-ati schimbat deloc. \

poate doar tu, april :)

adica ?

23/01/13 19:55

edi.theraven
membru

april a scris:

Gata ?

Da. Eu renunt.

Ultima modificare de edi.theraven (23/01/13 22:27)

23/01/13 21:05

Site web  
felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
Delmoniko
lista mea de rugaciune e imensa si uneori imprejurarile vietii nu ma lasa sa o respect as acum ar trebui....iti fac si tie loc pe ea.....nu se stie niciodata

....Doamne ai mila! de noi toti

24/01/13 00:00

alex
membru

Inregistat: 02/03/09

Delmoniko a scris:

Eu n-am pus mana pe ea. Mi-e frica ca ma arde :)

Ah, dar cum sa iti fie frica de o carte?! n-am auzit pana acum de "cartefobie" ;)
vorba aia altii au murit si n-au avut nimic :D ce-ar putea sa ti se intample?

Delmoniko a scris:

Ain't that a slap? Daca n-ar fi si alte confesiuni/practicanti pe forum v-ati plictisi rau.

n-as crede, au fost si vremuri in care am fost mai mult "noi de noi" si n-am dus-o tocmai rau ;)

Delmoniko a scris:

Eu n-am sustinut niciodata ca detin adevarul suprem. Era o vreme poate, mai spre tinerete, cand stiam ca detin acel adevar.
Cand am inteles inutilitatea lui, iluzia adevarului, falsa credinta si toate amagirile aferente ei m-am lecuit.

probabil nu ai inteles ce era de inteles ;) adevarul e unul singur si se numeste Isus Christos! daca il "cunosteai" pe acel Adevar, nu iti era o amagire ;)

25/01/13 01:40

Delmoniko
Exclus

Lasa ca l-ai cunoscut tu si esti fericit. Eu sunt mai Cioran de fel, e mai satisfacator intelectual

25/01/13 10:13

alex
membru

Inregistat: 02/03/09

Delmoniko a scris:

Lasa ca l-ai cunoscut tu si esti fericit. Eu sunt mai Cioran de fel, e mai satisfacator intelectual

da, sunt fericit ;) si as vrea sa fii si tu, dar asta e, trebuie sa vrei si tu :)
eu tot nu inteleg de ce te-ai obosit sa te inscrii pe un forum, de unde zici tu ca nu ai nimic de invatat, deh' esti intelectual,nu ai acumulat suficiente cunostinte ? sau ca sa ne dai noua lectii de viata? sa ne determini si pe noi sa urmam calea pe care ai urmato tu?

25/01/13 15:35

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Bai fratioare alex, nici tu(vad ca nici felyy) nu ai ce face?

Se cade sa scrii despre Isus Hristos unui batjocoritor care "si-a inchis ochii, ca nu cumva sa vada cu ochii, sa auda cu urechile, sa inteleaga cu inima, sa se intoarca la Dumnezeu, si sa-l vindece?"

Uite cea mai corecta atitudine pe care ar trebui s-o ai fata de astfel de oameni:

"Cand are a face cu cei batjocoritori, Isi bate joc de ei, dar celor smeriti le da har."(Prov 3:34)

Daca Dumnezeu nu face risipa de bunatate pentru batjocoritori, tu de ce faci?

Hai sa mai cerem si intelepciune in ravna noastra.

Ultima modificare de irlanda (25/01/13 17:04)

25/01/13 16:04

Delmoniko
Exclus

Alex, eu sunt fericit in felul meu. In lumea asta nu e obligatoriu sa fii crestin ca sa fii fericit. In caz contrar, cateva miliarde ar fi tare frustrati.
Felyy, esti draguta, multumesc, un gest frumos, dar nu cred ca e necesar.
Irlanda, ia un exemplu de comportament crestinesc cu adevarat de la felyy.
Tu doar citesti si interpretezi biblia cum vrea muschiul tau.
Stii ce zice legea satanica despre cei ca tine? Nu ai vrea sa stii.

In alta ordine de idei, ca sa-i raspund lui Alex, m-am inscris pe forumul asta prin 2004-2007, am fost banat cu vreo 2 usere (eram mai nebun atunci), dar motivul principal e acela de a afla ce il determina pe un om sa creada. Care e acel element special, neverosimil, intangibil, care il face sa creada atat de mult.
Spre ex, micul nostru irlanda, e aproape un fanatic in devenire. Sper ca e asa doar in limbaj si doar cu mine. Daca si vorbele sale din viata reala ii reflecta aceleasi calitati, atunci sunt foarte intristat pentru el si relatiile lui interumane.
Daca si faptele lui graiesc acelasi dispret atunci chiar il compatimesc.

25/01/13 20:07

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
irlanda, mai usor cu exprimarea .

delmoniko, lasa caraterizarile altora .

ai avertisment pt cea facuta irlandei ( si daca macar citeai mai atent pe forum ai fi stiut ca e o ea ) .

25/01/13 23:45

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

Delmoniko a scris:

dar motivul principal e acela de a afla ce il determina pe un om sa creada

Aici nu e prea greu de dat un raspuns: motivul care-l face pe om sa creada este ca in lipsa credintei, viata ar fi imposibila. Gandeste-te cum ar arata viata ta (sau a oricaruia) daca pentru tot ce ai avea de gand sa intreprinzi, ai avea nevoie de dovezi de necontestat ca va functiona. Dimineata, cand pleci de acasa la lucru, nu ai nici o dovada clara ca vei ajunge in viata acolo si totusi pleci.

26/01/13 10:51

Delmoniko
Exclus

April, daca userul "irlanda" e o doamna/domnisoara, sa-mi fie iertata exprimarea, dar mai mare rusinea. In fine, sa-i fie de bine, dar urate cuvinte pot iesi din tastatura ei :) (poti sa-mi dai si out 3 zile pentru asta, dar stiti ca am dreptate). Si mi-a facut si mie destule caracterizari destul de "plastice". Dreptatea se impartea parca cu acelasi "polonic", nu?

Revenind, zambezi, in lipsa credintei viata e foarte posibila. Cum crezi ca traiesc ateii, agnosticii si alte confesiuni? Ultima fraza e o falsa analogie, o eroare de logica despre care am discutat.
Omul are nevoie de dovezi in cazul lucrurilor abstracte/simbolice/absolute, nu in cazul celor practice ca mersul la job.

26/01/13 13:45

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07
http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 478#225478

Ultima modificare de zambezi (26/01/13 15:25)

26/01/13 15:20

felyy
membru

irlanda a scris:

Bai fratioare alex, nici tu(vad ca nici felyy) nu ai ce face?

Tu ce citesti irlanda?

Eu in Biblie am citit sa ne rugam pentru toti oamenii.....pentru semenul meu, aproepele meu, dusmanul meu

Delmoniko a scris:

Felyy, esti draguta, multumesc, un gest frumos, dar nu cred ca e necesar.

fi linistit poate tu crezi ca nu e necesar.....pe mine nu ma incalzeste asta ca ti se pare necesar sau nu....eu imi voi lua rasplata pentru tot ceea ce fac si tu la fel...si fiecare dintre noi vom da socoteala intr-o zi

Viata e prea scurta ca sa-ti permiti sa dai cu piciorul unui Dumnezeu caruia va trebui sa-i  dai socoteala de tot ceea ce ai facut.
Mai ganeste-te la asta

Ultima modificare de felyy (26/01/13 16:29)

26/01/13 16:28

irlanda
membru

Delmoniko a scris:

Irlanda, ia un exemplu de comportament crestinesc cu adevarat de la felyy.

Ala nu-i un comportament crestinesc adevarat. E imaturitate.

Delmoniko a scris:

Tu doar citesti si interpretezi biblia cum vrea muschiul tau.

Nu-mi vorbi tu mie de cititul si interpretatul corect al Bibliei, ignorantule!

Delmoniko a scris:

Stii ce zice legea satanica despre cei ca tine? Nu ai vrea sa stii.

Legea satanica e lege doar pentru "bietele animale rationale vorbitoare care vin de nicaieri si merg spre nicaieri". Asa ca nu ma impresionezi catusi de putin cu legea ta tampita.

Delmoniko a scris:

April, daca userul "irlanda" e o doamna/domnisoara, sa-mi fie iertata exprimarea, dar mai mare rusinea. In fine, sa-i fie de bine, dar urate cuvinte pot iesi din tastatura ei  (poti sa-mi dai si out 3 zile pentru asta, dar stiti ca am dreptate).

Mai mare rusinea ca acele cuvinte insuficient de urate te reprezinta pe tine. Si cum mie nu imi place sa-mi cosmetizez vorbirea, trebuie sa stai si sa-ti adimiri  uratenia in fata unor cuvinte pe care atitudinea si ceea ce spui ca esti mi le-a dictat.

Delmoniko a scris:

Si mi-a facut si mie destule caracterizari destul de "plastice". Dreptatea se impartea parca cu acelasi "polonic", nu?

Corect.

felyy a scris:

Tu ce citesti irlanda?
Eu in Biblie am citit sa ne rugam pentru toti oamenii.....pentru semenul meu, aproepele meu, dusmanul meu

Eu citesc snoave si anecdote...

Biblia ne spune sa ne rugam pentru toti oamenii dar nu pentru oricine.

Exista subiect despre rugaciune aici: http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=1995.

Nu ti-ar strica deloc daca ai citi ce scrie acolo si vei lua invatatura ca nu trebuie sa te rogi pentru oricine. Nu-ti este de nici un folos nici tie, nici celui pentru care te rogi si nici spre rasplatire. Dimpotriva.

Cum spuneam, Domnul sa ne dea si intelepciune in ravna noastra...

28/01/13 00:53

felyy
membru

Irlanda...cunosc subiectul

Eu nu cunosc voia Domnului cu privire la unii oamenii....deci pana aflu voia Lui tr sa ma rog

Nu are rost sa continuam
Imi esti draga si imi pare rau sa ma cert fara rost

Fi binecuvantata!

28/01/13 11:39

irlanda
membru

felyy a scris:

Irlanda...cunosc subiectul

Nu-l cunosti.

felyy a scris:

Eu nu cunosc voia Domnului cu privire la unii oamenii....deci pana aflu voia Lui tr sa ma rog

Ba o mai cunoastem si noi. Si mai cunoastem pozitia si atitudinea pe care ne-o cere Domnul s-o avem fata de acesti oameni.

Pana una alta, potrivita ar fi rugaciunea ca Domnul sa te lumineze si sa te intelepteasca. Cei ca Delmoniko nu-s treaba ta.

28/01/13 15:53

Delmoniko
Exclus

Irlanda, daca nu-ti poti "cosmetiza" vorbirea atunci inchide-te in casa si refuza socializarea, te rog (fie ea si virtuala).
In privinta ignorantei mele privind Biblia... voi inceta sa fiu ignorant cand vei inceta sa fii o habotnica radicala si ferventa. Intre tine si mujahedinii sinucigasi nu e nicio diferenta psihologica. Sunteti plini de aceeasi ura veninoasa si asta e un lucru trist pentru tine.
Dumnezeu nu e un apanaj intelectual fortat. Nici Biblia. Atat Dumnezeu cat si Bibilia pot fi interpretate asa cum crede crestinul/paganul de cuviinta. N-ai inventat tu un mod universal valabil pentru asta, crede-ma!

28/01/13 17:11

Pagini: 1 ... 81 82 83 84 85 86 87 ... 88    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la