TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre si pentru noi, forumistii/Noi, cei de pe forum... Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 79 80 81 82 83 84 85 ... 88
Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
Pai nu stiu, ca altfel n-as mai fi intrebat (ezoteric vorbind) :)
Or aparea si crestini moderni (interesanta idee) pune copyright pe ea ca ne pandesc multi ochi curiosi.

03/01/13 01:52

alex
membru

Inregistat: 02/03/09
suntem offtopic deja, deci mai bine discutam pe chat ;)

03/01/13 15:15

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Delmoniko a scris:

Oblio, dragul meu, nimeni nu asteapta nimic de la Satan. Nici de la Dumnezeu. De    ce? E simplu. Pentru mine (si pentru atei si satanisti moderni) el nu exista.

Suna a ateism. Satanist adevarat este (asa cum inteleg eu) cel ce crede si urmeaza constient pe satan (de obicei pt ca are ceva de reprosat lui Dumnezeu in a carui existenta deasemeni crede). Dintr-un alt unghi de vedere (cel crestin sa zicem), ateul atoatestiutor si plin de sine este in general folosit (ispitit si inspirat fara a constientiza) tot de satan, dar, la fel de bine un ateu poate fi sincer in cautarile sale si acesta, noi credem ca, nu va ramane mereu ceea ce este ;)
(dorinta reala de adevar este chemare si strigat catre "Cineva" care il detine si ofera bucuros din el).

E ca si cum ti-ai pune o cruce pe fanion si ai merge la razboi (nu vei schimba nici rezultatul, nici ironia sortii)

Asa e! Nu crucea care invoca sau voia mea are ultimul cuvant, dar pot fi sustinut ori dincontra (din motive separat de ale mele).

Vei invata probabil (daca vei dori) in timp diferenta dintre cei care cred in Satan (si se declara satanisti traditionali) si cei care cred in ei insisi (lucru pe care ar trebui sa-l faci mai des).

Cred si intr-un "mine insumi" dar nu oricare "mine". Tu ai idee cate instante psihice (eu-ri) se razboiesc sau conlucreaza in luarea deciziilor tale? Apoi stii ce directie urmeaza fiecare din ele si de ce?

03/01/13 16:37

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

Delmoniko a scris:

Da' nu's ateu!
Si la fel de bine m-as putea numi submarin sau tractor cu senile.
[...]
As putea zice ca's agnostic [...] dar si asta mi se pare o bataie de cap.

Asadar, sunt satanist modern. Adica nu cred nici in Dzeu, nici in fra'su. [...]
Voi face o prezentare filozofica ca sa nu se supere nimeni si sa nu ofensam inutil membrii forumului. Daca imi permiteti va voi explica in ce cred eu.

pana la urma nu esti ateu dar nici agnostic sau credincios, nu esti satanist dar nici crestin. Am impresia ca nici nu s-a inventat cuvantul care ar putea descrie unde te situezi din punct de vedere al credintei. Sau altfel spus, esti inclasificabil :).

Ma-ntreb cine ar mai fi dornic sa asculte cu seriozitate din partea-ti vreo prezentare fie ea si filozofica pe tema credintei tale? No offence.

03/01/13 18:52

Delmoniko
Exclus

Oblio a scris:

Suna a ateism. Satanist adevarat este (asa cum inteleg eu) cel ce crede si urmeaza constient pe satan (de obicei pt ca are ceva de reprosat lui Dumnezeu in a carui existenta deasemeni crede). Dintr-un alt unghi de vedere (cel crestin sa zicem), ateul atoatestiutor si plin de sine este in general folosit (ispitit si inspirat fara a constientiza) tot de satan, dar, la fel de bine un ateu poate fi sincer in cautarile sale si acesta, noi credem ca, nu va ramane mereu ceea ce este ;)

Foarte corect ai spus. Asa cum intelegi TU. Daca ne luam dupa ce zic eu si altii care stiu despre ce vorbesc, satanismul modern nu este o religie, deci nu trebuie sa te declari nicicum.
Este un sistem filozofic prin care individul se declara stapan pe viata sa si isi seteaza un set de principii/valori in consecinta.
Dealtfel, dpdv etic cunosc satanisti si atei mult mai morali si responsabili decat milioanele de crestini ferventi care injura prin biserici.
Cunosc si satanisti adevarati, daca vrei intra pe BSR sau pe CoS si acolo te blestemi cu ei cat vrei.

Zambezi, diferenta dintre noi sunt 2 mastere in istoria religiilor si simbolistica si un doctorat intr-o chestie greu de inteles si tradus pentru tine.
Asa ca cel putin eu am citit si altceva in afara Bibliei.
Eu stiu despre ce vorbesc pentru ca am studiat toate religiile lumii, le-am aprofundat hibele si poezia, escatologia si virtutile. Apoi am vizitat tarile in care aceste religii sunt predominante, am vorbit cu lamaisti, wicani, suniti, confucianisti si am inteles un mare adevar.

Niciun om de pe planeta asta nu e asa AVID de religie ca un crestin. Religia e viata lui si fara ea nu poate continua. Tocmai de aceea stimez ateii, agnosticii si pe toti ceilalti pagani.
Pentru ca ei se pun pe ei insisi inaintea religiei.

Nu uitati, religia a fost facuta de oameni pentru oameni.

03/01/13 22:14

zambezi
membru

ce pot sa zic, intr-adevar sunt chiar mai multe lucruri ce stau intre noi decat cele la care faci referinta in CV. Ma faci sa ma simt din nou un prunc.

Dar hai sa nu lasam asemenea detalii sa ne desparta dialogul, de fapt, trag nadejde ca-ti vei aduce aminte ce spune Matei in cap. 11.25 si atunci si eu am sa-mi reanalizez prejudecatile despre ce presupune obtinerea un titlu de doctor in Romania contemporana. :)

03/01/13 22:38

Delmoniko
Exclus

uff, ce pacat....l-am luat in State, tocmai la academia lui Eliade. Stii, aia se uita la referinte nu dau doctorate copiate pe bani.
Dar na...mandria fara folos e un pacat la satanisti, asa ca asta nu ne ajuta la nimic, nu?

Data viitoare nu mai face afirmatii nefondate, mai ales fara dovezi. Si lasa prejudecatile deoparte. Eudemonistul, care intra aici, era o mare personalitate in mass-media dar nu spun mai multe, si mai sunt si altii...
Poate unii au doar 12 ani si-si cauta o cale, poate altii sunt trecuti de primele tinereti si satui sa vada zeci de mucea facandu-se de ras (presupun ca esti mai in varsta decat mine).

Asa ca ...fir intins :)

03/01/13 22:54

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Delmoniko a scris:

Este un sistem filozofic prin care individul se declara stapan pe viata sa si isi seteaza un set de principii/valori in consecinta.

Suna frumoasa lauda asta: cu doua mastere si un doctorat. Daca mai cauti mai gasesti. :D
Stii care-i ideea?
Ca poti sa zici ca nu este Dumnezeu. De-astea am mai auzit. Poti sa zici si ca nu este Satan. Si de-astea am mai auzit.
Dar daca zici ca esti stapan pe viata ta asta nu prea are trecere. Stii de ce? Pentru ca Biblia te contrazice: "omul nu este stapan pe viata sa".
Si te contrazice si realitatea. Am condus pe ultimul drum mai multe persoane dragi. Si cred ca ai auzit ca si satanisti au semnat condica.

...diferenta dintre noi sunt 2 mastere in istoria religiilor si simbolistica si un doctorat intr-o chestie greu de inteles si tradus pentru tine.

La chestia cu Doctoratul nu ti-o venit in minte cum sa-i zici? Putea sa fie si asta tot in istoria religiilor; sau ma rog, daca vrei in...geografia religiilor, ca sa nu fie la fel. :D
De ce doua mastere in aceeasi chestie? Unul facut de tine si altul de un coleg al tau? :D :D

Asa ca cel putin eu am citit si altceva in afara Bibliei.

Spre binele tau viitor ti-o zic: nu mai spune asta! Pentru ca sugerezi ca crestinii nu citesc decat Biblia. Asta arata cat de vaste cunostinte ai acumulat.

03/01/13 23:09

Delmoniko
Exclus

Stapan pe viata sa in sensul ca fiecare isi creaza propriul destin, isi formeaza propriul drum. Adica nu cred in predestinare, in soarta, noroc, Dumnezeu, interventia divina, etc. E dreptul meu sa cred in Mos Craciun, Pocahantas, asadar eu consider ca pot fi liberul meu arbitru.

Iar biblia nu reprezinta o instanta divina fara tagada, o curte de apel mult prea inalta, ca sa consider ca tot ce scrie in ea e sfant. Mai bine citesc Septuaginta, e mai aproape de realitate. Sau manuscrisele de la Qumran.

Poate asta e si diferenta de opinii dintre noi, tu crezi in infailibilitatea cartii, eu cred ca e o culegere de texte. (dar asta e alt topic pe care mi-ar face placere sa discutam)

Cat despre studiile mele (facute dintr-o pasiune mai veche) nu cred ca e necesar sa vorbim. Puteam sa am si doua clase ca Vanghelia sau cu una mai mult ca trenul. Daca vrei vorbim pe privat. Condescendenta ta nu-si are rostul.

Si da, crestinii ferventi(mai ales metodisti, martori, baptisti) nu stiu altceva decat Biblia. Imi cer scuze daca te incadrezi la vreuna din secte/biserici. Cunosc crestini mai cititi decat Djuvara, dar majoritatea cand vor sa foloseasca un argument il "scot" fortat din biblie.

04/01/13 10:20

Oblio
membru

Delmoniko a scris:

Foarte corect ai spus. Asa cum intelegi TU. Daca ne luam dupa ce zic eu si altii care stiu despre ce vorbesc...

Adică tu şi alţii care ştiţi despre ce vorbiţi nu credeţi în existenţa lui satan dar îi urmaţi principiile? Că altfel sunt nevoit să concluzionez că nu sunteţi capabili să vă alegeţi un nume sugestiv. Ori e la modă să-ţi alegi nume precum fac rommii: "Mazăre Spartacus" , "Mazăre Hamlet" (doi fraţi gemeni cunoscuţi în şcoală), Iorga Lamborghini sau alte exemple culese de pe la ştiri trăsnite? :D

satanismul modern nu este o religie, deci nu trebuie sa te declari nicicum.
Este un sistem filozofic prin care individul se declara stapan pe viata sa si isi seteaza un set de principii/valori ...
Adica nu ai o religie dar ai un crez. Hm! nu-i mare diferenta, aproape ca sunt sinonime dacă ne luăm dupa dicţionare.

Totuşi, dacă mă intorc la ce spuneam mai sus referitor la atei şi satanişti şi despre încadrarea celor plini de sine la satanism inconştient, trag concluzia că poate v-aţi ales singuri numele dar, destul de  "inspirat(ţi)" :D (no ofence, parcă aşa se zice :)  )

Dealtfel, dpdv etic cunosc satanisti si atei mult mai morali si responsabili decat milioanele de crestini ferventi care injura prin biserici.

Personal nu ma intereseaza foarte mult biserica la care adera cineva, dar cum se raporteaza la chemarile etico-morale ale lui Dumnezeu, chiar ma intereseaza. Cum ar suna din punct de vedere etic la voi relationarea cu aproapele? Ceva asemanari cu chemarea la iubire a lui Isus care include sa nu furi, omori, inseli dar sa intinzi o mana de ajutor si sa ierti stiind ca nu esti perfect nici tu? Cam aşa sau altfel? Care ar fi setul de principii şi valori al "satanistului" Delmoniko (tot suntem la topicul potrivit)

04/01/13 13:26

Delmoniko
Exclus

Da.

04/01/13 13:55

Oblio
membru

Delmoniko a scris:

Iar biblia nu reprezinta o instanta divina fara tagada, o curte de apel mult prea inalta, ca sa consider ca tot ce scrie in ea e sfant. Mai bine citesc Septuaginta, e mai aproape de realitate.

Cum adica biblia nu ar prezenta aceiasi credibilitate ca Septuaginta masterandule? Septuaginta este altceva decat o versiune a Vechiului Testament continut de Biblie? Scuză-mă, ori faci confuzii ori ai vrut să exprimi altceva. Una din Bibliile pe care o folosesc destul de des are VT tradus după textul alexandrin.

Ce anume din Septuaginta prezintă pentru tine o atenţie mai deosebită?

Poate asta e si diferenta de opinii dintre noi, tu crezi in infailibilitatea cartii, eu cred ca e o culegere de texte. (dar asta e alt topic pe care mi-ar face placere sa discutam)

Ce alte texte sau carti religioase mai prezinta profetii care se implinesc?

04/01/13 14:10

Old
Moderator

Asta voiam sa intreb si eu care-i diferenta pentru dr.Delmoniko intre Biblie si Septuaginta?Sau manuscrisele de la Qumran. Care e legatura lor cu Biblia?

Delmoniko a scris:

E dreptul meu sa cred in Mos Craciun, Pocah[b]a[/a]ntas,...
Ai vrut sa spui pocahontas?

Cat despre studiile mele (facute dintr-o pasiune mai veche) nu cred ca e necesar sa vorbim.

Asta tu stii. Daca vrei sa dai un plus de credibilitate spuselor tale, poti sa etalezi si titlele. Nici o problema. Eu doar am intrebat si mi-am exprimat unele rezerve.

Puteam sa am si doua clase ca Vanghelia sau cu una mai mult ca trenul. Daca vrei vorbim pe privat. Condescendenta ta nu-si are rostul.

Hai sa zic ca a mea nu, dar a unui nescolit precum zambezi, e importanta. Iar daca nu stie sa arate respectul cuvenit ii atragem atentia. :D

Si da, crestinii ferventi(mai ales metodisti, martori, baptisti) nu stiu altceva decat Biblia. Imi cer scuze daca te incadrezi la vreuna din secte/biserici. Cunosc crestini mai cititi decat Djuvara, dar majoritatea cand vor sa foloseasca un argument il "scot" fortat din biblie.

N-are treaba incadrarea. Eu vorbeam de crestini. Cand vorbesti de religii nu-si are loc discutia despre aspecte cultice su sectare, asta stii si tu de la studiul religiilor. ;)
Vorbim de crestini in general si acum vorbeam in particular despre faptul ca crestinii citesc si altceva decat Biblia.
Acuma, ceva cred ca e important sa afli si tu despre crestini. Ca oameni pragmatici ce sunt abordeaza cartile din perspectiva importantei lor. Acuma sa nu zici ca importanta o consideram asa orbeste.
Daca tot ai cercetat spune si tu care carte dintre cate circula in lume se bazeaza pe cel mai mare numar de documente manuscrise cat mai aproape de origine?

Ultima modificare de Old (04/01/13 14:45)

04/01/13 14:14

Delmoniko
Exclus

Traducerea bibliei este pregnant eronata si mai ales prost interpretata!
Cauta pe forum, am scris amanuntit despre Septuaginta si eu si Dan. I-am explicat originea, apartenenta, sensul.
Daca nu gasesti aici, cauta pe google articolele mele. Mi-e lene sa scriu iar si iar acelasi lucru.
Diferenta e crasa, stiti si voi, cititi istoria, nu biblia.
Ce profetie anume din biblie s-a indeplinit. Si baba Omida face profetii. Sun-o si te vei mira.

Ce alte texte? Coranul, Bhagavad Gita, pentaclul lui Solomon, hmmm, sunt cu zecile. Popol Vuh, daca stai sa te gandesti mayasii chiar au avut dreptate (Arheologic dovedit) cu varsta celor 4 sori - cele 4 extinctii globale.

P.S Nu mai vorbim de orietarea filozfica, pentru ca, din pacate nu va permite religia sa va declarati oameni, trebuie sa fiti crestini.
Si cum asta constituie o piedica in dialogul nostru hai sa schimbam subiectul.
Eu raman satanist fara principii morale (sau ce mai credeti voi pe acolo), iar voi ramaneti crestini cu biblie, un nene crucificat si un mosneag prin ceruri.

Vrei sa spun ca Biblia e cea mai aproape? Nu, epopeea lui Ghilgames se cheama. Si blblia s-a inspirat din ea. E transcrisa dupa textele de la Ugarit. :)

Ultima modificare de Delmoniko (04/01/13 15:00)

04/01/13 14:39

Old
Moderator

Delmoniko a scris:

Traducerea bibliei este pregnant eronata ...

Cand te referi la Biblie tu te gandesti la o anumita traducere?
In lumea academica, atunci cand se vorbeste despre Biblie se vorbeste asa la global, de toate traducerile la un loc, incepand cu limbile de origine in diferite versiuni si pana la variantele de adaptare la specificul fiecarei limbi.

Ce profetie anume din biblie s-a indeplinit. Si baba Omida face profetii. Sun-o si te vei mira.

Asemenea comparatii nu te onoreaza defel.
Dimpotriva, arata cat de putin te-ai intersectat cu Biblia ca sa vezi implinirea in istorie.
In timp ce Biblia profeteste despre destinul unor natiuni si lucruri care afecteaza omenirea la scara globala, iar baba aia a ta vorbeste despre faptul ca zavoranca se va indragosti in fapt de seara, ce sa inteleg? Asta denota si selectivitatea ta in abordarea lucrurilor, daca ideile le ai din mai multe surse. Totusi , lasi impresia ca prezinti ideile altora scrise in asa fel incat tu sa te faci de ras cand le prezinti ca si cum ar fi ale tale.

Ultima modificare de Old (04/01/13 15:08)

04/01/13 15:07

Delmoniko
Exclus

Dragule, si Nostradamus tot profet a fost. Dar atat de incalcite sunt catrenele incat daca esti un matematician priceput poti sa scornesti orice viitor.
Si la Fatima s-au facut profetii, la fel si textele Paianjenului negru, ale lui Edgar Cayce.

Si ei au fost inspirati de divinitate?
Eu pot spune o ineptie, provocarea ta e s-o dezbati civilizat si cu argumente si dovezi.
Eu pun totul in balanta ratiunii si a metodei stiintifice

Metoda științifică costă în următoarele faze:

Observarea unui fapt
Formularea unei probleme
Propunerea unei ipoteze
Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei

Pentru o siguranță sporită în tragerea concluziei, întregul experiment trebuie să fie controlat. Experimentul controlat este acel experiment realizat prin tehnici care permit înlăturarea variabilelor care pot masca rezultatul.

În acest tip de experimente, se folosește metoda dublu-orb, o metodă în care nici măcar experimentatorul nu știe decât în faza analizei rezultatelor (sau în orice caz după culegerea datelor), care subiect/participant a făcut parte dintr-un:

grup de test (un grup care va fi efectiv testat)
grup de control (un grup care nu va fi testat și care este folosit doar pentru a reduce influența altor factori (variabile) în afară de cei care se dorește a fi testați)

Termenii de "model", "ipoteză", "teorie" și "lege fizică" au în știință alte înțelesuri decât în limbajul uzual. Oamenii de știință folosesc termenul de "model" pentru a exprima descrierea a ceva, în mod specific ceva care poate fi folosit pentru a face predicții care pot fi testate prin experiment sau observație. O ipoteză este o afirmație care ori (încă) nu a fost nici confirmată nici infirmată prin experiment. O lege fizică sau o "lege a naturii" este o generalizare științifică bazată pe observații empirice.

Cuvântul teorie este înțeles greșit mai ales de către laici. În limbaj comun înseamnă idei care nu se bazează pe nici o dovadă solidă; în contrast cu aceasta, oamenii de știință de obicei folosesc acest cuvânt pentru a se referi la mănunchiuri de idei care fac prognoze specifice. A spune "mărul a căzut" este a afirma un fapt, în timp ce teoria newtoniană a gravitației universale este un corp de idei care permit unui om de știință să explice cum a căzut mărul și să facă prognoze privind alte obiecte căzătoare

Criteriile teoriei științifice

Lipsa afirmațiilor care se conțin pe ele însele ca premise
Consistență internă: lipsă de contradicții în cadrul teoriei
Consistență externă: lipsă de contradicții cu alte teorii recunoscute
Valoarea cercetării: explicarea unor noi probleme care până acum nu au putut fi explicate
Testabilitate empirică
Explicație eficientă
Falsificabilitate: o teorie trebuie să fie astfel formulată, încât afirmațiile să poată fi infirmate prin experiment. Teorii nefalsificabile, deci care nu pot fi infirmate prin experiment nu pot fi considerate științifice

Criteriile experimentului științific

Obiectivitate (verificabilitate intersubiectivă): Un experiment este obiectiv, dacă cercetători diferiți, în condiții identice, ajung la aceleași rezultate finale.
Fidelitate (reliabilitate): Un experiment are un grad de fidelitate înalt, dacă în condiții echivalente, în repetate rânduri, duce la rezultate identice sau asemănătoare.
Validitate (valabilitate): Un experiment este vaild, dacă regula de măsură într-adevăr măsoară ceea ce ar trebui să măsoare. Aici trebuie să se evite ca alte caracteristici, care nu sunt măsurate, să nu influențeze rezultatul. Totuși, asta înseamnă o standardizare foarte riguroasă a condițiilor în care are loc experimentul. Aceasta însă poate să influențeze negativ valabilitatea. Dacă de exemplu, în cadrul unui experiment cu animale controlat riguros, anumite tipare de comportament trebuie să fie măsurate prin tratamentul A, se poate că acel tipar de comportament a fost cauzat nu de tratamentul respectiv, ci de circumstanțe (cușcă mică, plictisitoare etc.).
Standardizare și comparabilitate: rezultatele unui experiment numai atunci sunt comparabile, dacă respectă anumite criterii stabilite anterior. Pentru a asigura repetabilitatea și verificarea unui experiment, regulile de evaluare a experimentului trebuie să rămână cât mai simple posibil.

04/01/13 15:24

Oblio
membru

Ti-am fi recunoscatori daca ai pune si un link (sursa ceva) la ce ai copiat.

04/01/13 17:26

Old
Moderator

Delmoniko a scris:

Dragule, si Nostradamus tot profet a fost. Dar atat de incalcite sunt catrenele incat daca esti un matematician priceput poti sa scornesti orice viitor.
Si la Fatima s-au facut profetii, la fel si textele Paianjenului negru, ale lui Edgar Cayce.

Si ei au fost inspirati de divinitate?
Eu pot spune o ineptie, provocarea ta e s-o dezbati civilizat si cu argumente si dovezi.
Eu pun totul in balanta ratiunii si a metodei stiintifice
Nu am inteles ce anume faci cu metoda stiintifica, cu aceea propusa de tine aici.
Pentru ca pana aci ai scris tu ceva, dar nu am priceput ce vrei sa spui iar dupa, ai dat un copy/paste nu stiu de unde, ca sa arati ce stii. Dar nu prea are legatura cu ceea ce avem nevoie aici.
Chiar daca folosim o metoda stiintifica, aia pe care ai copiat-o tu de pe undeva nu se aplica aici; si nu arunc vorbe asa la intamplare. Vorbeam despre profetii. Alea nu le verifici prin experimente, ci prin observarea obiectiva a faptelor.

04/01/13 17:30

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

april a scris:

Cineva se gandea sa facem un topic unde sa incercam sa ne cunoastem mai bine...
De asemenea, au fost discutii pe mai multe topicuri referitoare la numele, avatarul sau semnatura unora...

Am o propunere :
Cred ca ar fi interesant daca am explica de ce am ales ce  am ales si ce reprezinta acestea...
Poate asa ne vom cunoaste un pic mai bine...Bineinteles, daca cineva vrea sa scrie mai mult, poate sa o faca....

nici chiar asa de mult ;)

04/01/13 19:54

Delmoniko
Exclus

Chiar si observarea obiectiva a faptelor dupa anumite standarde, parametri, criterii se poate inscrie ca metoda stiintifica.
Metoda asta o putem aplica oriunde si oricand. Putem vorbi de teoria relativitatii, de zborul gastelor, de migratii, de creierul omnului, etc. Sau ai ceva impotriva stiintei? Nu e buna? E rea? :)
Visezi profetii? Demonstreaza-ne
Biblia e cartea sfanta revelata de Dumnezeu, bla bla bla. Demonstreaza-ne
See my point?

Oblio, search google. Nu sunt platit pentru asta. :)

04/01/13 19:54

zambezi
membru

Delmoniko a scris:

uff, ce pacat....l-am luat in State, tocmai la academia lui Eliade. Stii, aia se uita la referinte nu dau doctorate copiate pe bani.
Dar na...mandria fara folos e un pacat la satanisti, asa ca asta nu ne ajuta la nimic, nu?

Data viitoare nu mai face afirmatii nefondate, mai ales fara dovezi. Si lasa prejudecatile deoparte. Eudemonistul, care intra aici, era o mare personalitate in mass-media dar nu spun mai multe, si mai sunt si altii...
Poate unii au doar 12 ani si-si cauta o cale, poate altii sunt trecuti de primele tinereti si satui sa vada zeci de mucea facandu-se de ras (presupun ca esti mai in varsta decat mine).

poate n-ai sa ma crezi, dar chiar nu ma intereseaza CV-ul tau. Nu inteleg despre ce afirmatii nefondate vorbesti cu referire la mine, eu doar recunosteam ca am unele prejudecati despre ce presupune obtinerea unui titlu de doctor in Romania zilelor noastre si la care sunt gata sa renunt daca esti si tu gata sa admiti ca lucrurile pe care le spunea Isus pot fi intelese de prunci.

De Eudemonist nu-mi aduc aminte sa fi pomenit si intelept ar fi sa-l lasam in pace.

Apreciez faptul ca te declari stapan pe viata ta si iti setezi un set de principii/valori in consecinta, dar nu apreciez faptul ca nu pomenesti de vreun sistem de referinta stabil de care iti ancorezi setul amintit si in consecinta vorbim de ceva fara o forma precisa, ceva care se modifica in permanenta dupa cum dicteaza interesul de moment. Astazi esti alb, maine esti negru, poimaine rosu, etc. Deci in concluzie, setul tau de principii e o himera.

Delmoniko a scris:

Niciun om de pe planeta asta nu e asa AVID de religie ca un crestin. Religia e viata lui si fara ea nu poate continua. Tocmai de aceea stimez ateii, agnosticii si pe toti ceilalti pagani.

Aici tre' sa recunosc ca nu te inteleg: stimezi oameni cu set de principii neancorate de vreun sistem de referinta stabil, imuabil dar ii dispretuiesti pe crestini, adica pe cei ce au un sistem de principii ancorat in ceva ce nu poate fi schimbat de oameni, deci neschimbat si vesnic. Straniu ... foarte.

04/01/13 23:40

Delmoniko
Exclus

Zambezi, lasa-l incolo de CV, nu intereseaza pe nimeni. Ai atacat si am raspuns, nu?

Iisus a scris pentru initiati. Sunt mai multe nivele de intelegere a Bibliei. Eu cred ca el a spus ceva mult mai profund. Dar na...asta e teoria mea, lucrez la ea inca.

Deci daca nu ma raportez la ceva stabil, precis, imuabil sunt pierdut.
hmmm...secretul meu e ca ma raportez la stiinta. Apreciez pragmatismul si totul la indoiala. E o metoda testat si da roade de fiecare data cand cineva incearca sa te duca cu presul povestindu-ti despre norisori de puf, rai si iertare divina.

Si probabil aici e marea diferenta de opinii dintre noi. Tu crezi ca daca nu ma raportez la crestinism sunt pierdut. Eu zic ca am evoluat si am trecut la o stare de constiinta in care nu mai am nevoie de asta.
Un mare satanist pe nume LaVey a recunoscut necesitatea crestinismului. L-a numit o etapa in evolutie. Spre ex, copii mei vor fi lasati sa creasca in crestinism, sa asculte povestile si legendele pentru ca mai tarziu sa-si aleaga singuri calea adevarata in viata. Crestinismul este un bun inceput.

In principiu, stimez oamenii puternici care nu se sfiesc sa-si traiasca viata.

05/01/13 00:43

Oblio
membru

Cum? Oricum? In dezmat, desfrau, teribilism, istetimea celui ce stie sa dea din coate si sa urce si sa priveasca de sus ori altceva? Un pragmatic stie intotdeauna ce vrea . Are ambitii mari in cel priveste ori idealuri care vizeaza o viata mai buna pentru toti. Un principial cauta binele său ori al tuturor si incearca sa-l cultive. Un afectiv traieste implinindu-si poftele ori cauta sa cultive dragostea si intelegerea dintre oameni. Descrie pe scurt in ce masura se manifesta la tine aceste trei laturi si care e directia lor. Vorbeai de pragmatism si de principiile tale. Care sunt cele mai importante principii de viata care te conduc pe tine acum cand ai atins acest nivel superior de perceptie al vietii. Asa poate constatam si noi fie ceva demn de luat in seama fie de comentat, dar macar o facem pe ceva concret.

Ultima modificare de Oblio (05/01/13 13:35)

05/01/13 13:31

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

april a scris:

Bineinteles, daca cineva vrea sa scrie mai mult, poate sa o faca....

april a scris:

nici chiar asa de mult ;)

05/01/13 14:00

Delmoniko
Exclus

In privinta dezmatului si desfraului nu ai stabilit tu daca e bun sau rau. Nioi biserica si nici Iisus nu are nimic de spus aici.
Principiile mele includ cele 9 afirmatii sataniste, cele 11 indrumari (ele nu sunt reguli sau porunci ca la crestini), cele noua "pacate" sataniste.
Setul meu de valori inglobeaza familia, traditia, onoarea, loialitatea, prietenia, iubirea celor apropiati, bunul simt.
Sunt adeptul invataturilor wiccane, a lui Petazzoni, Frazer, Durkheim, Eliade
Sunt buddhist prin serenitate si hindus prin excelenta.

Si astea sunt doar repere. E greu sa definesti o viata de invataturi in cateva cuvinte. Asa ca incheiem subiectul aici ca sa n-o suparam pe April

05/01/13 16:15

Pagini: 1 ... 79 80 81 82 83 84 85 ... 88    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la