TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre si pentru noi, forumistii/Noi, cei de pe forum... Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 76 77 78 79 80 81 82 ... 88
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Dismas, vad ca m-am grabit cu aprecierile, ceva-mi spunea ca esti capabil de ceva mai mult autocontrol decat un om obisnuit.

Irlanda, oricum ar fi, scepticismul tau loveste si, parerea mea este ca, nu doar in cei vizati de tine ci si in imaginea forumului la care stiu ca tii foarte mult. Chiar daca Dismas a urmarit sa castige si useri pentru blogul sau, nu vad cu ce ar fi afectat ceea ce se face aici? La urma urmei, mai presus de orice dorim cu totii (sper) sa slujim lui Dumnezeu. Si daca si el face asta, ar trebui sa ne fie teama ca ar putea-o face mai bine el acolo decat noi aici? Nu este gresit sa tii la imaginea forumului, dar numai sa nu ajunga el a fi mai important decat Dumnezeu care ar trebui sa-l locuiasca prin noi.

Mohicane, bine ai revenit! sper ca nu doar pentru a arata cu degetul. :)

26/03/12 21:34

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
oblio, indiferent de motivul pt. care am revenit, am dreptate (stiu e "naspa" ) dismas, a pus linkul unui blog. pe acel blog, nu are publicitate, nu castiga nimic din el, chiar nu am o parere buna despre ceea ce scrie el acolo, ideea e ca  asa cum ai zis, nu afecteaza cu nimic forumul.

26/03/12 21:47

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

mohican a scris:

ai dreptate, au gresit 20-30 si tu ai avut mereu dreptate. bine, ca acei 20-30 s-au certat numai cu tine, nu e nimic relevant in asta.

Nu ma (mai) motivez sau explic in fata unuia ca tine.

Oblio a scris:

Irlanda, oricum ar fi, scepticismul tau loveste si, parerea mea este ca, nu doar in cei vizati de tine ci si in imaginea forumului la care stiu ca tii foarte mult.

Parerea ta este una gresita si prefer scepticismul meu intemeiat decat optimismul tau imprudent.

Oblio a scris:

Chiar daca Dismas a urmarit sa castige si useri pentru blogul sau, nu vad cu ce ar fi afectat ceea ce se face aici?

In primul rand, asupra articolelor scrise intr-un blog nu poti avea control si cum pe multe bloguri(mai ales pe cele religioase) se scriu mari si multe aberatii este o imprudenta sa lasi un astfel de blog pe un forum crestin neoprotestant, compromitand astfel calitatea si siguranta a tot ce se dezbate aici.

Daca eu las pe cineva sa stea la mine acasa si se apuca sa-mi decoreaza peretii cu icoane, cu sfinti si sfinte, nu ma compromit cand cineva de aceeasi credinta cu mine imi calca pragul casei?

Oblio a scris:

La urma urmei, mai presus de orice dorim cu totii (sper) sa slujim lui Dumnezeu. Si daca si el face asta, ar trebui sa ne fie teama ca ar putea-o face mai bine el acolo decat noi aici?

Dupa parerea ta, oricine care spune cucernic doua vorbe despre Dumnezeu pe un blog, ii slujeste lui Dumnezeu si tu in naivitatea ta te poti uni in slujire cu el?

Oblio a scris:

Nu este gresit sa tii la imaginea forumului, dar numai sa nu ajunga el a fi mai important decat Dumnezeu care ar trebui sa-l locuiasca prin noi.

Mai scuteste-ma cu morala ca nu-s unul dintre copiii tai, sa-mi explici tu, cine este mai important, Dumnezeu sau acest forum...

mohican a scris:

oblio, indiferent de motivul pt. care am revenit, am dreptate (stiu e "naspa" )

Da, ai o dreptate scarbos de stramba...

27/03/12 00:01

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
V-as ruga pe amandoi, atat mohicanul cat si Oblio, sa va abtineti de la alte comentarii. Hai sa nu mai umplem si aici nesfarsite pagini de discutii care nu vor avea niciun sfarsit. Sper ca intelegeti la ce ma refer si va multumesc anticipat.

27/03/12 09:27

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
ok am inteles, ma voi conforma, doar ca ultimul comentariu e al irlandei, de ce ma rogi doar pe mine si pe oblio?

27/03/12 09:29

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

irlanda a scris:

Ca april a revenit si cum dismas nu mai postase, era evident ca pentru mine era avertismentul.

si daca era evident, de ce nu l'ai respectat?

cand cineva primeste avertisment, este valabil in tot forumul si in raport cu toti userii. daca primeste cineva avertisment intr'un topic, nu inseamna ca se poate certa linistit in altele, cum nu inseamna ca, daca l'a primit intr'o cearta cu un user, se poate certa linistit cu ceilalti.

ban 3 zile, pt ignorarea avertismentului.

ultimul mohican, bine'ai revenit si... la revedere.

sper ca nu ai venit/ stai in forum doar pt a te certa cu irlanda si doar pt a o acuza pe ea ca se cearta. pt mine n'are importanta cu cati se cearta irlanda, sau cu cati te certi tu, pt mine important este sa renuntati amandoi la certuri.

ban 3 zile.

Dismas. eu nu prea cred in coincidente, si am o vaga senzatie... si pt a nu trage concluzii gresite, te'ntreb direct: il cunosti pe ultimul mohican?

27/03/12 12:17

Dismas
membru

Inregistat: 23/03/12

feedback a scris:

Dismas. eu nu prea cred in coincidente, si am o vaga senzatie... si pt a nu trage concluzii gresite, te'ntreb direct: il cunosti pe ultimul mohican?

Nu, eu nu îl cunosc nici pe ultimul mohican, nici pe alt utilizator de aici. Pe mine Google m-a adus aici.

Ultima modificare de Dismas (27/03/12 14:47)

27/03/12 14:46

+Archangel+
Moderator

ultimul mohican a scris:

de ce ma rogi doar pe mine si pe oblio?

Daca imi pui intrebarea asta atunci poate ca trebuia sa il rog doar pe oblio. ;)

27/03/12 15:36

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

Dismas a scris:

Nu, eu nu îl cunosc nici pe ultimul mohican, nici pe alt utilizator de aici. Pe mine Google m-a adus aici.

ok, multumesc.

27/03/12 16:29

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

ultimul mohican a scris:

atentie, aceste replici sunt date, pana in momentul in care lui dismas ii "sare tandara" si raspunde si el mai acid.pana atunci omul a vorbit frumos si decent. desi pana in acel moment nu a intervenit niciun moderator, cand raspunde si dismas mai acid, apare april si spune:
.......

Exact ce spuneam o data pe reclamatii, irlanda provoaca, este lasata in pace, cand i se raspunde, apare un moderator/admin cu replica: avertisment pt. ambii.

Niste precizari :

- april exact atunci a intrat pe forum.
- irlanda a postat mesajul ei la 2 minute de al meu, deci nu-l vazuse pe al meu inainte. eu l-am vazut pe al ei dupa, de aceea m-am citat ca sa fiu sigura ca-l vede.
- de atunci nu am mai intrat pana acum pe forum, pt ca am avut probleme cu calculatorul.
- ai revenit pe forum DOAR ca sa te iei de irlanda ?

bine ca faceti praf si subiectul asta. asta arata intradevar ceva despre noi.

27/03/12 18:59

Oblio
membru

Irlanda, in mare iti dau dreptate, asa ca iarta-ma daca te-am suparat.

Arch, tu ai si sabie ori trebuie sa ascult doar de vorba ta buna? :D

April, nu vreau sa sune a altceva decat a simpla curiozitate...
mohicanul avea avertisment inainte de ban sau regulamentul nu prevede obligativitatea de a fi avertizat mai intai?

27/03/12 20:24

april
admin forum

Oblio a scris:

April, nu vreau sa sune a altceva decat a simpla curiozitate...
mohicanul avea avertisment inainte de ban sau regulamentul nu prevede obligativitatea de a fi avertizat mai intai?

nu prevede. se poate acorda, dupa caz, direct ban. poti (re)citi regulamentul, daca doresti.

feedback a luat o decizie corecta.

27/03/12 21:31

Oblio
membru

Ai dreptate, acum am citit. Uitase-m ca feed a penalizat de aceea te-am intrebat pe tine. Scuze, cred a azi sunt cam debusolat.

27/03/12 23:52

Dismas
membru

Inregistat: 23/03/12

Dismas a scris:

Bine v-am găsit !

Aici, înţeleg că ne prezentăm. (...)

Iubiţilor,

Iată că au trecut (doar) câteva zile de când am venit pe forum. Dar a fost timp suficient ca să înţeleg că denumirea de "forum creştin" este o pistă greşită. Îmi închipuiam că e un forum deschis pentru toate confesiunile care se vor creştine, dar acum înţeleg că este un forum neoprotestant. De fapt, nu neoprotestant în general, ci mai mult penticostal. Sau, hai, al "Alianţei Evanghelice" (mai există, oare ?). Suntem de pe planete diferite, voi vă consideraţi deja sfinţi, eu mă consider un teribil păcătos. Voi credeţi că sunteţi mântuiţi deja, eu tremur când mă gândesc la ceasul Judecăţii şi la Ziua Aceea. La cât de puţini se vor mântui, la cât de îngustă e calea, iar toată pâlpâirea speranţei mele stă în mizericordia dumnezeiască şi în gândul că, dacă s-a putut cu Sf Dismas, se va putea şi cu mine. Aşa se explică, pesemne, faptul că într-un timp atât de scurt, am reuşit să trezesc atâtea animozităţi. Unii îmi spuneţi, fără ocolişuri, că vă sfidez în casa voastră. Alţii, că speraţi să fiu banat cât mai curând. E adevărat, singurul dintre voi care m-a susţinut întrucâtva, a fost deja banat trei zile. Mai sunt şi din cei care m-au judecat drept păgân pentru faptul că obişnuiesc să vorbesc cu sfinţii. Ca să nu mai spun că am îndrăznit să cutez a privi la picioarele unei fete. Mă bucur să aud că băieţii penticostali sunt atât de angelici. Normal, ei sunt deja sfinţi, iar Biblia ne spune că sfinţii sunt doar cu foarte puţin sub îngeri.

Departe de mine gândul să vă stric cheful. Sper, din toată inima, că prin plecarea mea, va fi restaurată concordia pe acest forum, aşa cum se cuvine unei cete a sfinţilor. De aceea, eu acum mă retrag dintre voi, dorind cu ardoare să ne reîntâlnim cândva, chiar dacă acest lucru se va întâmpla peste foarte multă vreme, când lumea va avea chip înnoit.

Lăudat fie Isus !

28/03/12 00:36

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Dismas a scris:

Iată că au trecut (doar) câteva zile de când am venit pe forum. Dar a fost timp suficient ca să înţeleg că denumirea de "forum creştin" este o pistă greşită.

Dismas a scris:

Bine v-am găsit !
Aici, înţeleg că ne prezentăm. (...)

Ai inteles bine, doar ca nu ai aplicat bine. La acest topic ne prezentam noi, nu comentam denumirea forumului.

In plus cred ca este devreme sa-ti dai tu cu parerea privind denumirea forumului in care abia ai intrat.

dismas a scris:

E adevărat, singurul dintre voi care m-a susţinut întrucâtva, a fost deja banat trei zile.

Sustinerea de care zici mi se pare cusuta cu ata alba.

Te-a sustinut si +Archangel+ care este in echipa de moderare, te-am sustinut si eu, te-austinut feedback;  dar n-ai avut ochi decat pentu o anumita sustinere. Iar feedback care este tot in echipa de moderare te-a intrebat care este legatura ta cu "sustinatorul" tau.

Ideile tre' sa ti le sustii singur. :)

dismas a scris:

Mai sunt şi din cei care m-au judecat drept păgân pentru faptul că obişnuiesc să vorbesc cu sfinţii.

Nu ai fost judecat ca pagan, ci invatatura respectiva este de sorginte pagana,dar nu este aici topicul sa discutam despre asta.

dismas a scris:

Ca să nu mai spun că am îndrăznit să cutez a privi la picioarele unei fete.
Asteptai sa ti se spuna: bine faci, da-i nainte asa? Pai nu tu ziceai ca sfintii se ajuta unii pe altii. :D :D
De asta ai fost sfatuit.

dismas a scris:

Sper, din toată inima, că prin plecarea mea, va fi restaurată concordia pe acest forum, aşa cum se cuvine unei cete a sfinţilor.

Hm. Ti se parea ca nu-i concordie?

Ultima modificare de Old (28/03/12 10:56)

28/03/12 08:23

+Archangel+
Moderator

Oblio a scris:

Arch, tu ai si sabie ori trebuie sa ascult doar de vorba ta buna? :D

Am si sabie dar e in teaca. :D Ti-am vorbit ca intre doi crestini maturi si nu ca intre un moderator si un user.

28/03/12 09:24

irinus
membru

Inregistat: 07/10/09
O seara binecuvintata va doresc.

28/03/12 23:35

Site web  
april
admin forum

irinus, doreste-ne la Chat data viitoare ;)

29/03/12 21:48

irlanda
membru

Dismas a scris:

Sper, din toată inima, că prin plecarea mea, va fi restaurată concordia pe acest forum, aşa cum se cuvine unei cete a sfinţilor. De aceea, eu acum mă retrag dintre voi...

Te retragi, si bine faci, ca ai vazut ca nu-ti sint inghitite balivernele tale legat de comuniunile, vorbitul si inchinatul la sfinti, baliverne pentru care nu ai reusit sa aduci niciun argument biblic pertinent. Ti-ai cam dat cu firma/blogu-n cap...

Si n-o mai face pe surprinsul de acest forum si pe victima, cand tu ai venit chitit cu semnatura aia s-o faci pe sfantul arogant. Inca ti s-a raspuns  si ai fost tratat prea frumos fata de intentiile tale parsive cu care te-ai inscris pe acest forum.

Oblio a scris:

Irlanda, in mare iti dau dreptate, asa ca iarta-ma daca te-am suparat.

Nu-i nevoie sa-ti ceri iertare.

30/03/12 01:23

april
admin forum

irlanda, il cunosti personal de stii asa de sigur care i-au fost intentiile ?

primesti avertisment pt mesajul tau de sus.

30/03/12 10:38

irlanda
membru

april a scris:

irlanda, il cunosti personal de stii asa de sigur care i-au fost intentiile ?

Nu, nu-l cunosc personal, dar sa se afisezi cu o astfel de semnatura si aroganta nu-mi indica  alceva decat ca intentiile sale nu-s nici pe departe unele bune si nevinovate.

31/03/12 13:10

Damaris31
membru

Inregistat: 08/03/08
Nu am mai intrat de foarte mult timp pe acest forum si cred ca inca nu m-am prezentat. Sunt din TM, am 35 de ani ( sunt inca tinara, eu asa ma consider :D) si sunt de profesie programator.

08/04/12 20:39

Old
Moderator

Bine ai revenit!

Da, esti tanara, iti zic io.

Sa fii binecuvantata prin prezenta pe acest forum.

Ultima modificare de Old (08/04/12 20:57)

08/04/12 20:56

papa.midnight
membru

Inregistat: 19/05/12
Buna tuturor si Dumnezeu fie cu voi !
- o parere despre forum? este ceea ce cautam,si sper sa invat multe alaturi de voi si cu puterea lui Dumnezeu.
- Despre mine ?..am pacatuit mult desi am doar 21 de ani, alteori mi-am pierdut speranta. alte ori mi-o gaseam prin rugaciune, de scurt timp incoace dadusem din intamplare despre o poveste, poate ati auzit de ea " O revelatie divina despre Iad "..in acelasi timp ma inspaimantat dar in acelasi timp ma si apropiat mai mult si am inceput sa citesc zilnic Cuvantul Lui si sa il accept in inima mea si chiar am simtit iubirea Lui asupra mea.Este minunat ce poate face,am inceput sa imi pun toata baza in Dumnezeu si sa accept iubirea Lui.
- Motto-ul meu ? " la baptism,ortodoxism..etc.. oricand as putea sa renunt dar la El niciodata "

19/05/12 00:56

Old
Moderator

Domnul sa fie si cu tine.

Speram si noi sa petrci mai mult timp pe acest forum, si sa fie un timp folositor.

Deci, bine ai venit pe acest forum.

De renuntat poti renunta doar la ce ai, nu la ce n-ai, si banuiesc ca nu ai si baptismul si ortodoxismul; sau ba da?

19/05/12 23:00

Pagini: 1 ... 76 77 78 79 80 81 82 ... 88    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la