TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/Let's Do It Romania - Curăţenie în toată ţara. Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Let's Do It, Romania!

Curăţenie în toată ţara. Într-o singură zi!

“Let`s Do It!” inseamna curăţarea mormanelor de gunoi din arealele naturale ale ţării, într-o singură zi si este cel mai mare proiect de implicare sociala din tara.

“Let`s Do It, Romania!”, va fi organizat din nou si in 2011. Ziua de Curatenie Nationala este in acest an 24 septembrie!

În 2010, 200.000 de persoane au ieşit la curăţenie. Anul acesta sa speram ca vor fi mai multe :)

31/08/11 15:14

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Iar?

31/08/11 15:52

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
E curata tara ?

31/08/11 21:45

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Ti se pare ca dupa actiunea trecuta a fost?

01/09/11 09:15

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Ce va place sa raspundeti la intrebari cu alte intrebari :D

Pe mine, sincer, nu ma impresioneaza prea tare actiunea asta.M-ar impresiona daca oamenii n-ar mai arunca gunoaie din capul locului.

01/09/11 11:16

alex
membru

Inregistat: 02/03/09
faptul ca unora le lipseste cu desavarsire educatia si bunul simt si nu stiu altceva decat sa arunce gunoi oriunde le vine pe "chelie" nu ar trebui sa ne impiedice sa participam la actiunea asta, mie personal mi se pare una de bun gust, chiar ma bucur de actiuni de genul asta..

01/09/11 17:21

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

jezzy a scris:

...nu ma impresioneaza prea tare actiunea asta.M-ar impresiona daca oamenii n-ar mai arunca gunoaie din capul locului.

Crezi ca ar fi posibil asta?

01/09/11 18:41

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Da, ar fi posibil, daca ar veni cineva si ne-ar arunca in aer pe toti si ar aduce oameni noi...
Glumesc.

Nu zic, e bine ca se aduna gunoaie, dar asta nu ne rezolva noua vreo problema.Pentru ca problema in tara noastra nu e reprezentata de gunoaie, ci de oamenii imaturi si iresponsabili care le arunca.Daca am rezolva-o pe asta, s-ar rezolva si cu gunoaiele.
Dar faptul ca adunam gunoaie o data pe an e doar o spoiala.Nu stiu...e ca si cum se ducu unu' la doctor cu plamanii in pioneze si doctorul il trateaza cu sirop de tuse.
Cam asta facem noi.

Ultima modificare de jezzy (01/09/11 19:35)

01/09/11 19:29

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Asta tine nu neaparat de educatie ci de nivelul intelectual. Nu ne putem compara cu tari precum franta, germania, anglia etc pt ca acolo este deja alta mentalitate. Alte principii si superficialitate mai redusa. Nu o sa vezi acolo tigani adunandu'se in satre la nunti, sau "crestini" dand buzna la moaste si mancare. Evident ca sunt gunoaie in Romania, pentru ca oamenii au alte prioritati, mult inferioare decat ale altora din alte tari. La noi e maneaua, micul si berea. Daca e gratis, se si calca in picioare. Asta e tara si, facand ceva, ai macar satisfactia personala si iti mai indulceste zambetul ala amar de pe buze cand vezi cum sunt altii.

Ultima modificare de edi.theraven (01/09/11 19:38)

01/09/11 19:37

Site web  
Taby Fotbalista
membru

Inregistat: 25/12/11
Daca toti oameni ar arunca gunoaiele in cosuri nu am trebui sa mai curatam tara pt ca totul ar fi curat  si ok dar daca toti arunca pe jos gunoaiele ce mai vrem curatenie.

Ultima modificare de Taby Fotbalista (29/12/11 13:09)

29/12/11 13:07

antondan13
membru

Inregistat: 13/01/12
Imi aduc aminte acum cativa ani de abia asteptam zilele de curatenie ca sa ne invoim de la scoala si sa participam la asa ceva :))

13/01/12 13:03

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Si anul asta am fost cu elevii la aceasta actiune. Ei au fost entuziasmati sa participe. Pe masura ce strangeau mizeriile, erau tot mai dezgustati de ceea ce vedeau. Lor cred ca le-a prins bine actiunea, pentru ca au inteles cum trebuie sa aiba grija de natura.

Asa ar trebui sa facem cu cei care arunca gunoaie la intamplare. Poate le-ar piere cheful de a mai polua. Voi, ce credeti?

12/10/13 10:26

mohicanul
membru

Inregistat: 31/01/13
ar trebui sa se aplice amenzi. serioase. daca george de la mine din bloc, ar auzi ca mihai a luat 20 de milioane amenda ca a aruncat gunoi pe strada, s-ar gandi de doua ori pana sa arunce ambalajul aiurea.

punctul 2: cosuri de gunoi. nu o sa merg niciodata 1 km pe strada sa gasesc un cos unde sa arunc o tigara sau un ambalaj.|

deci: trebuie oferite posibilitati ca sa nu facem mizerie si dupa asta sanctiuni. amenzi drastice. nu ai bani sa platesti? nu e nicio problema, 30 de ore de strans gunoi de prin oras.

12/10/13 11:00

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la