TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Voia Domnului pt ea / el ? Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1
dorin
membru

Inregistat: 13/08/11
Ce se poate face cand un tanar iubeste o fata si vrea sa inceapa o relatie cu ea.Fata ii spune baiatului ca pune inaintea Domnului, iar printr-o prorocie i se spune ca ea va ramane singura o vreme(mai exact dupa ce va da un examen pe plan material si dupa aceea se vede ca va veni cineva in viata ei,mai exact se vede o mana de barbat) sa spunem ca fata are examenul material peste un an (fata ii spune ca asta ii voia Domnului si nu poate sa se implice intr-o relatie inca). Ce sa faca tanarul respectiv,el acuma nu stie oare sa astepte un an de zile pana fata va da examenul pe plan material,dar nu stie cine va veni in viata ei poate sa fie el s-au altcineva.
Ce sa faca?

Sa puna inaintea Domnului si daca nu apare cineva in viata lui in acest timp inseamna ca ii voia Domnlui

18/08/11 14:48

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

dorin a scris:

fata ii spune ca asta ii voia Domnului si nu poate sa se implice intr-o relatie inca. Ce sa faca tanarul respectiv, el acuma nu stie oare sa astepte un an de zile pana fata va da examenul pe plan material, dar nu stie cine va veni in viata ei poate sa fie el sau altcineva.

e vorba de bac? Pai daca fata nu vrea inca, asteapt-o. Acuma si cu proorociile, nu poti stii 100%

ps1: se vede ca esti banatean, ca folosesti "ii"
ps2: nu era rau daca ascultai de april si postai aici http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=97

+Archangel a scris:

De ce astepti sa afli de la oameni voia lui Dumnezeu cand Dumnezeu este mai aproape de tine decat orice alt om.

la chestii din astea devii subiectiv. Si legat de voia Domnului, eu inca nu m-am convins cum poti fii 100% sigur ca aceata voie e a Lui, nu a ta, mi se pare totul relativ din pacate. Cred ca daca e voia Lui, atunci oamenii se inteleg si e pace si liniste.

18/08/11 17:38

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

RainSong a scris:

Si legat de voia Domnului, eu inca nu m-am convins cum poti fii 100% sigur ca aceata voie e a Lui, nu a ta, mi se pare totul relativ din pacate.

Apropo de asta, chiar aveam o discutie pe tema asta recent.Si din ce am observat eu, de multe ori problema se pune in felul urmator:cutare pune ochii pe nu-stiu-cine si dup-aia, cica se roaga sa afle voia Domnului.Logic, toate asa-zisele "semne" sunt interpretate aiurea, sau aud cate o fraza spusa la intamplare de cineva,pe care o inteleg gresit si "aaa, vezi aveam dreptate, e voia lui Dumnezeu".

18/08/11 20:07

dorin
membru

fata nu da bacul si are licenta peste un an
Eu am spus asa ca daca va fi voia Domnului voi fi cu ea inpreuna cand va fi voia lui,poate nu sunt eu si ea pregatiti pt asa ceva inca
Doar Dumnezeu stie care este voia lui
ASTEPT SA VEDEM CE SFATURI IMI DATI

19/08/11 09:17

dhannyella
membru

Inregistat: 06/06/09
Nu stiu ce sa zic: daca o astepti este un risc pe care ti-l asumi,pt ca s-ar putea sa nu fii tu,dar daca vei fi tu cred ca vei fi foarte fericit ca ai asteptat.
Pe de alta parte,chestia cu semne si asa mai departe nu stiu cat e de relevanta...adica,cunosc  cazuri care au pus inaintea Domnului,au avut si prorocii despre faptul ca ei sunt unul pt altul si dupa 2 sau 3 ani s-au despartit.
Intr-adevar,grea decizie :)

Ultima modificare de dhannyella (19/08/11 11:10)

"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

19/08/11 11:07

Kilkoana
membru

Inregistat: 19/08/11
Dorin, scuze, eu cred ca ai decis sa o astepti - deduc din "daca va fi voia Domnului voi fi cu ea impreuna cand va fi voia lui, poate nu sunt eu si ea pregatiti pt asa ceva inca."
Poate ma insel, dar cred ca ai luat deja o decizie, ai vrea ca dupa aceasta decizie sa fii si "rasplatit" cu prietenia ei si cu o "asigurare" ca relatia va evolua. Ceea ce este, intr-oarecare masura corect. Doar ca dragostea presupune risc.
Daca o iubesti o iubesti in primul rand pentru tine, fara a o acapara din ceea ce este acum viata ei profesionala.
Ce sfat sa iti dam? Imi permit sa spun ca ai ales foarte bine, sa ramai acolo, sa o sustii ca amic in primul rand, are de redactat in anul care vine o lucrare importanta, urmeaza o perioada de mare stres si examane multe. Un umar de ajutor neconditionat, un umar pe care sa se sprijine, sa planga la nevoie ajuta mult.
In aceasta perioada poti avea surpriza sa conteze foarte mult ajutorul tau.
Mai spui ca baiatul iubeste o fata, nu spui si fata il iubeste. Cred ca este foarte important sa ii spui clar asta - nu apreciem noi, fetele, foarte mult asta cu "sa dam de inteles"- faptul ca o iubesti. Pentru ca o iubesti viitorul ei profesional(licenta), este foarte important pt tine. O vei sprijini un an si ajungeti sa va cunoasteti.
Gata, am vorbit mult si sper ca nu incalcit. Punct de vedere de fata si crestina nepracticanta, poate o vezi altfel asa, mai direct.

19/08/11 12:52

dorin
membru

Pai fata ma iubit si ea cred ca de aceea voia sa fim inpreuna,dar voia o dovada,si cred ca unde a  fost ea la proorocul respectiv nu aveea de unde sa stie ca ea va da un examen peste un si dupa aceea in viata ei apare cineva.dar eu am ramas in ceata(dar ceva imi spune sa nu renunt la ea)
De aceea fata mi-a zis ca nu are rost sa o astept caci daca va fi voia Domnului vom fi inpreuna din nou,dar vom ramane amici si voi incerca sa o ajut de ce va aveea nevoie.

19/08/11 13:39

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

dorin a scris:

Pai fata ma iubit si ea cred ca de aceea voia sa fim inpreuna,dar voia o dovada...

Deci fata te place dar din cauza ca domnul prooroc i-a zis cum ca trebuie sa mai astepte pana dupa licenta ti-a zis pas? Ce ti-a mai zis despre ce sa te astepti de la ea legat de viitor?

Ultima modificare de shoricel (19/08/11 19:43)

19/08/11 18:25

dorin
membru

A spus sa-mi continui viata,si faca se va mai realiza ceva intre noi se va intampla
Oare sa intreb pe Dumnezeu care ii voia lui pentru mine acuma nu sunt sigur doar poate cine stie poate sa fie un alt examen pe plan material nustiu

19/08/11 22:33

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Dorin... viata sentimentala are, in cazul asta, cel putin doua laturi: voia lui Dumnezeu pentru tine si ceea ce alegi si doresti tu pentru tine tinand seama de voia Sa si ce te invata Biblia. Uneori cele doua se intersecteaza, aproape ca(,) coincid, alteori abea daca se aseamana. In cazul de fatza tu nu stii daca sa insisti sau nu, pentru ca, din cate imi dau eu seama, este un stres prea mare pentru tine. Se pare ca voia lui Dumnezeu s-a dovedit a fi considerata prin acea proorocie. Daca, ipotetic, ii dam crezare, o varianta pentru tine ar fi sa astepti. Dat fiind faptul ca ea ti-a zis "sa iti continui viata", cuvintele astea mie imi suna a unele care nu vor sa te incurajeze la vreo decizie in momentul de fatza.

Ce as face eu in locul tau (cu toate ca nu mi s-a mai intamplat de ceva vreme sa fiu refuzat - poate ca nici nu am mai incercat) e sa stau si sa observ. As scoate-o pe fata de la rubrica wanted, tracked sau altceva de genul asta. Pur si simplu as trece-o sub observatie atenta. Sa stii ca, dat fiind faptul ca relatiile si casatoriile se leaga pe baza propriei alegeri, observatia cu timpul, indraznesc sa iti spun ca in mod sigur iti va dezvalui lucruri noi si relevante legate de ce ai nevoie sa stii despre ea si care sa iti incline balanta intr-o parte sau in alta. Ce ai de pierdut din asta? Putine, poate chiar nimic! Alta varianta decat sa astepti n-ai. Daca descoperi lucruri care iti inclina balanta spre ceva pozitiv pentru voi doi avansezi, usurel, eventual le notezi si la momentul potrivit, adica dupa licenta (cum suna asta, ca si cum ar fii o alarma care dupa momentul in care suna ai verde la bomboane.) i le prezinti si le discutati. Vreau sa vad o fata care nu e dispusa sa vorbeasca in astfel de conditii! Daca, insa, descoperi lucruri care iti inclina balanta spre ceva negativ pentru voi doi nu faci decat sa te linistesti pe tine si sa iti continui viata cu niste delicatese pentru inima care se numesc argumente!

Intrebarea este poti sa tii o astfel de observatie?

Ultima modificare de shoricel (20/08/11 01:19)

20/08/11 01:00

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Dorin,

1. te-am trimis la alt subiect, nu te-ai dus ci ai deschis unul nou.
2. voia lui Dumnezeu trebuia s-o ceri inainte de a iubi o fata.
3. daca iubesti deja fata si n-ai cerut voia lui Dumnezeue inainte nu ne mai intreba pe noi ce si cum ci intreaba-l pe Dumnezeu. Mai bine mai tarziu decat niciodata.
4. daca fata te-a refuzat accepta-i decizia si las-o in pace.
5. intreaba-L pe Dumnezeue care este voai Lui cu privire la viata ta, cu sau fara fata aia si conformeaza-te.

Si alta data sa asculti moderatorii si sa nu mai faci ce vrei tu. Si fii multumit ca nu ti-am sters subiectul asta .

20/08/11 09:54

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Dorine, daca nu se poate sa-L intrebi pe Domnul macar ca nu e departe atunci, ce sa mai zic, mergi la un prooroc (de preferinta acelasi la care a mers si ea pentru a nu exista "confuzii").

@april: Daca tot ramane topicul asta ii putem modifica titlul in concordanta cu rigorile limbii romane?

23/08/11 10:55

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
De ce nu i-ar raspunde Dumnezeu daca L-ar intreba direct ?

Am modificat titlul, dar vad ca Dorin n-a mai dat pe aici. Sa lasam subiectul ?

26/08/11 21:47

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la