TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Dumnezeu i-a creat...barbat si femeie Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul Lui, dupa asemanarea Lui. Dar, pentru ca omul sa reflecte pe deplin chipul lui Dumnezeu, a fost nevoie de doua fapturi asemanatoare, dar, in acelasi timp, foarte diferite.
Barbat + femeie = Om. Doua fiinte care se completeaza reciproc, tocmai prin diferentele care exista intre ele...

Deci, hai sa discutam despre diferentele dintre barbat si femeie, diferente de orice fel : fizice, psihologice, emotionale, spirituale...

Cred ca daca stim mai multe despre ceilalti, cum sunt, de ce sunt asa, cum functioneaza, de ce reactioneaza intr-un anumit fel,...., atunci putem dezvolta si relatii ( de prietenie, dragoste sau de familie... ) de o calitate mai mare...
Iar in viata, spunea cineva, nu lucrurile sunt importante, ci relatiile...

Ultima modificare de april (12/11/05 13:40)

12/11/05 13:40

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Barbatii sunt cei logici. Femeile sunt visatoare si creative. Barbatii nu fac din tantar armasar. Barbatii nu au atentie distributiva. Barbatii incep un lucru si de cele mai multe ori il duc la bun sfarsit.

Barbatii sunt clari si la obiect pe cand femeile te plimba de la Ana la Caiafa pana intelegi ce vor, adica pana te prinzi - daca te prinzi. Femeile vorbesc mult si cicalesc si mai mult. Femeile sunt mai politicoase, mai atente la ce se petrece in jurul lor. Femeii ii pasa de imaginea pe care o prezinta societatii. Femeile sunt mai scunde in general si au formele mai rotunjite. Femeile dau farmec vietii.

12/11/05 19:56

Site web  
gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
da....continua larisa! de ce iubim femeiile....:)))

mai, eu privesc lucrurile asa: femeia este femeie, iar barbatul barbat(sau om :))) ). si gata. fara "ala ii mai asa ca ala" sau chestii de-astea.
  Bineinteles, sunt mandru ca sunt barbatesc(i'm not a boy, not yet a man) :))

13/11/05 00:18

Site web  
april
admin forum

Nu e vorba de o competitie...care e " mai asa ca ala"...
Femeia este femeie ...ok   cum este femeia...femeie?
Barbatul este barbat...ok...cum este barbatul...barbat?
Ce e specific " barbatescului" si ce e specific " femeiescului"...ca sa ne exprimam altfel
Larisa a  inceput bine....cine continua? :)

Ultima modificare de april (13/11/05 01:08)

13/11/05 01:07

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Pai, cum este femeia femeie si barbatul barbat? Dupa ce criterii ii clasifici? Nu prin comparatie?

13/11/05 16:51

Site web  
april
admin forum

gfod a scris:

mai, eu privesc lucrurile asa: femeia este femeie, iar barbatul barbat(sau om :))) ). si gata. fara "ala ii mai asa ca ala" sau chestii de-astea.

Asta ai afirmat tu...
Poti sa dezvolti ideea?

Cred ca normal ca prin comparatie....ce este specific unuia si ce este specific celuilalt...

13/11/05 16:54

danaobada
membru

Inregistat: 12/11/05
Eu cred ca barbatii sunt facuti pentru a incuraja atunci cand noua, femeilor, ne este greu sa o luam din drum, iar noi suntem facute pentru a mangaia si pentru a ajuta. E nevoie de fiecare, de aceea ne-a creat dumnezeu barbat si femeie. Ca sa ne complectam unii pe altii.:)

13/11/05 23:42

Larisa
membru

Ai dreptate, Danaobada, barbatii se refac mai usor si de aia tre sa aiba grija de consoartele lor care se vindeca mai greu pentru ca ele nu compartimizeaza lucrurile ci daca nu le merge bine intr-un domeniu nu le merge bine in nici unul. De exemplu, daca nu se simt bine in fusta pe care o poarta tot programul la biserica e ca si dus de rapa pentru ele. Barbatii sunt mai neglijenti noroc ca are cine sa-i imbrace si sa le ajusteze gusturile!

14/11/05 07:18

Site web  
Fyn
membru

Inregistat: 16/03/05
Inca o chestie esentiala. Barbatii sunt de pe Marte iar femeile sunt de pe Venus..... Mult succes in a ne intelege unul cu celalalt.... Trebe o companie telefonica Cosmosonica... sau cum sa spun... cred ca ce de la Cosmorom ar putea sa ne ajute...(cica or re-venit pe piatza)
  O glumitza: Un negru se plimba pe coasta pacificului. La un moment dat vede un pestisor care se zbatea pe nisip. Pestisorul ii spune:
   - Negrule, arunca-ma in apa si iti voi implini o dorinta care vrei tu!
   - Pai sa-mi faci o autostrada de aici pana in Hawai, zice negrul.
   Pestisorul se enerveaza:
   - Cum poti sa te gandesti la asa ceva. E imposibil. Nimeni nu a mai spus asa ceva. Cum poti sa ceri? Inacceptabil.
   - Atunci, zice negrul, fa-ma sa inteleg femeile!
   - Cate benzi vrei sa aiba autostrada?, revine pestisorul.....

Poate am deviat de la subiect, sau nu.
Dar, ce vreau sa spun este ca sunt diferente radicalae intre barbati si femei. Cred ca nu am spus ceva nou. Acum, ca sa cunoastem aceste diferente, sa le intelegem, nu cred ca avem capacitatea si nici timpul necesar de o viata de om. Ca sa stim sa "raspundem" acestor diferente, de asemenea, nu cred ca avem capacitatea si nu vom reusi intotdeauna. Am auzit barbati care erau trecuti de 50 si spuneau ca sotia lor este inca un mister pentru ei.
Ce-i de facut? Cred ca trebe sa acceptam acest lucru ca suntem diferiti, si avand im mintea si in inima noastra acest adevar, sa actionam de la acest nivel. Persoana de sex opus nu trebe sa actioneza ca mine, deoarece are o structura emotionala, psihica, fizica, diferita. Eu trebuie sa caut sa o inteleg asa cum este.

Barbat + Femeie=OM dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Dumnezeu este infinit, nemarginit, nepatruns. Cine ar putea sa defineasca in intregime omul si sa dea niste reguli si coordonate de intelegere? Sa spuna asa si-asa, ca la Fast-Food, se poate intelege barbatul cu femeia. Asa si-asa sa faca pentru a se intelege. Se torna plicul cu praf intr-un pahar cu apa, se ia in fiecare dimineatza, si convietuire fericita.....

Sper ca ati inteles ceva din ceea ce am vrut sa spun....

14/11/05 11:33

april
admin forum

Eu cred ca am reusi sa ne intelegem mai bine intre noi, daca fiecare ar mai lasa de la el si ar incerca sa se puna in pielea celuilalt...Merita sa incercam...Si chiar daca nu ne intelegem mereu, atunci trebuie sa ne acceptam, deoarece suntem diferiti si functionam diferit...

Fyn, in legatura cu barbatii trecuti peste 50 de ani, care isi considera sotiile inca un mister...poate nu s-au straduit prea mult sa le cunoasca...O femeie se deschide mai mult, comunica mai mult, spune ce are nevoie, ce simte...dar trebuie si ascultata...daca sotul nu o asculta, atunci sa nu ne miram ca n-o s-o cunoasca nici dupa 50 de ani...

Ultima modificare de april (14/11/05 18:48)

14/11/05 18:47

Fyn
membru

Inregistat: 16/03/05
He he april.....
Respectul meu pentru persoana care a facut afirmatia respectiva. Daca u ai inteles doar atat... imi pare rau. Io am vrut sa spun altceva.

14/11/05 19:52

april
admin forum

Imi pare rau daca crezi ca am inteles dooooaaaar atat.....

14/11/05 19:58

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
April,   exista soti care nu au reusit sa le cunoasca  pe sotii si nu vor reusi niciodata....datorita faptului ca au o gandire mai complicata si se schimba foarte mult :)...
       Gandeste-te la o persoana...daca exista asa ceva prin jurul tau...pe care pur si simplu sa nu o intelegi si sa incerci orice si sa nu meraga ;) ...si asta pt ca exista f mari diferente intre oameni....nu doar intre barbat si femeie :)

si totusi ce e minunat e ca Adam nu a reusit sa fie fericit fara Eva...in Biblie nu scrie ca a inteles-o si putem garanta noi ca a inteles-o in tot ce a facut ?... sau ca a reusit sa o cunoasca...a acceptat-o pur si simplu ca fiind os din oasele lui si carne din carnea lui ;)

17/11/05 00:34

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05

Am auzit barbati care erau trecuti de 50 si spuneau ca sotia lor este inca un mister pentru ei.

ce minunat! daca n-ar fi asa ce plictisitor ar fi....(probabil omul respectiv se referea ca a ramas un mister in sens negativ eu mi-as dori sa fie in sens pozitiv)

19/11/05 22:40

Site web  
april
admin forum

black-panther a scris:

ce minunat! daca n-ar fi asa ce plictisitor ar fi....(probabil omul respectiv se referea ca a ramas un mister in sens negativ eu mi-as dori sa fie in sens pozitiv)

Frumos...mister in sens pozitiv....bravo...:)

19/11/05 22:53

Larisa
membru

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii - Lucian Blaga!

20/11/05 00:17

Site web  
Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05

Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul Lui, dupa asemanarea Lui. Dar, pentru ca omul sa reflecte pe deplin chipul lui Dumnezeu, a fost nevoie de doua fapturi asemanatoare, dar, in acelasi timp, foarte diferite.

Traducerea Bibliei este gresita acolo unde se spune ca omul a fost creat"dupa chipul si asemanarea Sa".  Acel dupa trebuie inlaturat, astfel incit sa se poata citi: Omul ESTE chipul lui Dumnezeu. Cuvintul dupa nu apare in original.

2:21 Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adānc peste om, si omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui si a īnchis carnea la locul ei.

In Torah pasajul de mai sus difera , mai exact in Torah se spune ca D-zeu a luat o parte din el (din adam) fara a mentiona ce anume a luat din Adam .

20/11/05 12:59

april
admin forum

Eu cred ca Biblia e mai importanta decat Torah, Shilo....

20/11/05 13:47

Larisa
membru

april a scris:

Eu cred ca Biblia e mai importanta decat Torah, Shilo....

April, daca taceai filosof ramaneai! Torah sunt primele 5 carti din Biblie!

20/11/05 23:17

Site web  
Larisa
membru

Shilo a scris:

2:21 Atunci Domnul Dumnezeu a trimis un somn adānc peste om, si omul a adormit; Domnul Dumnezeu a luat una din coastele lui si a īnchis carnea la locul ei.
In Torah pasajul de mai sus difera , mai exact in Torah se spune ca D-zeu a luat o parte din el (din adam) fara a mentiona ce anume a luat din Adam .

In traducerea facuta de evrei in Biblia Hebrew-English este mentionat cuvantul coasta! Asta in Genesa 2:22.

Ultima modificare de Larisa (20/11/05 23:25)

20/11/05 23:23

Site web  
Shilo
membru

In traducerea facuta de evrei in Biblia Hebrew-English este mentionat cuvantul coasta! Asta in Genesa 2:22.

este o traducere gresita , in Torah varianta tradusa in limba greaca (septuaginta)  in 285-256 i.Hr nu exista cuvantul "coaste" si "dupa"

20/11/05 23:49

Larisa
membru

Nu avem manuscrise in ebraica - traducerea greaca era mai raspandita si lucrurile scrise in greaca sunt mai noi. Manuscrisele de la Marea Moarta sunt cele mai vechi(Isaia ar fi una dintre ele). Sunt in ebraica si traducerea pe care o avem noi e foarte buna. Difera foarte mult traducerea greaca de cea ebraica, dar asta nu inseamna ca ceea ce este in greaca nu e corect sau ce e scris in ebraica nu e corect.

21/11/05 00:06

Site web  
Shilo
membru

Nu avem manuscrise in ebraica - traducerea greaca era mai raspandita si lucrurile scrise in greaca sunt mai noi. Manuscrisele de la Marea Moarta sunt cele mai vechi(Isaia ar fi una dintre ele). Sunt in ebraica si traducerea pe care o avem noi e foarte buna. Difera foarte mult traducerea greaca de cea ebraica, dar asta nu inseamna ca ceea ce este in greaca nu e corect sau ce e scris in ebraica nu e corect.

e vb despre o intelegere peiorativa a unor fragmente din Biblie de catre masele mai putin educate in ceea ce priveste Biblia.

Oricum mesajul in sine a ramas la fel , doar pentru unii exegeti conteaza daca este vb de "coasta" sau "parte" si ma refer la nenumarete scriieri cabalistice in care se trateaza anumite probleme de acest gen.

21/11/05 00:24

april
admin forum

Multumesc mult Larisa...  am invatat si eu ceva de la tine.....probabil ca am confundat...cu talmudul? ...sau ma fac iar de ras....in fine, nu conteaza...m-am facut deja de ras....asta e...noroc cu tine....

Ultima modificare de april (21/11/05 19:22)

21/11/05 00:27

Shilo
membru

Multumesc mult Larisa...  am invatat si eu ceva de la tine.....probabil ca am confundat.....in fine, nu conteaza...m-am facut de ras....asta e...noroc cu tine....

hei april :) nu te-ai facut de ras :) sa nu mai zici asta niciodata ,

ps scuze ca am deviat de la subiect

21/11/05 00:31

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la