TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Minciuna Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 9
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Ce denaturezi cand taci ?

Daca eu aflu ca X a facut o greseala dar n-o trambitez inseamna ca mint ? Daca insa spun ceva diferit de ce am auzit cred ca e altceva. Atunci denaturez realitatea.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

10/03/10 15:56

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Daca cineva a facut o greseala si tu o trambitezi inseamna ca barfesti. Nu are legatura cu a minti sau a spune adevarul. Dar cand cineva vrea sa actioneze intr-un anume mod si tu stii ca numite informatii pe care le detine sunt incorecte iar tu taci inseamna ca il lasi sa persiste in eroarea in care se afla.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

10/03/10 16:04

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

+Archangel+ a scris:

Nu are legatura cu a minti sau a spune adevarul. Dar cand cineva vrea sa actioneze intr-un anume mod si tu stii ca numite informatii pe care le detine sunt incorecte iar tu taci inseamna ca il lasi sa persiste in eroarea in care se afla.

nu la asta m-am referit.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

10/03/10 16:06

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

RainSong a scris:

cantam in biserica la program cantarea "Cand Isus Hristos m-a mantuit" si...

te referi la partea cu: "Doamne-ti multumesc...pentru incercari..."?
E o afirmatie interesanta, dar nu stiu cine poate cu adevarat sa multumeasca pentru incercari; (daca la asta te referi)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

10/03/10 16:08

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

mereu-tanar a scris:

te referi la partea cu: "Doamne-ti multumesc...pentru incercari..."?

RainSong a scris:

Pentru ca suna ceva de genul "Pentru incercări .. Doamne, azi iţi mulţumesc! .. Frică, griji, nevoi eu nu cunosc etc" ceea ce e departe de adevar, poate omul care a compus-o simtea asta, dar noi suntem oameni slabi care disperam in necazuri si viata nu ni se pare cer senin mereu.

[da, ti se trage de la partea cu trezitul la 3am ,ziceai ca parca plutesti, te cred si te iert :D]

Ultima modificare de RainSong (10/03/10 18:38)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

10/03/10 18:37

   
Sallyda
membru

Locatie: romania
Inregistat: 11/04/10
Pace. Bine v-am gasit.

Am ceva de spus in legatura cu subiectul dezbatut si descusut aici..

     In Ioan 8:44 Biblia spune despre diavolul ca, "El de la inceput a fost ucigas; si nu sta in adevar pentru ca in el nu este adevar, ori de cate ori spune o minciuna, vorbeste din ale lui, caci este mincinos si tatal minciunii".

     Efeseni 4:25  "De aceea, lăsaţi-vă de minciună: "Fiecare dintre voi să spună aproapelui său adevărul", pentru că suntem mădulare unii altora."

    „Ce vom zice dar? Sa pacatuim mereu, ca sa se inmulteasca harul? Nicidecum! Noi care am murit fata de pacat, cum sa mai traim in pacat?” (Rom. 6:1.2). „Caci pacatul nu va mai stapani asupra voastra, pentru ca nu mai sunteti sub Lege, ci sub har. Ce urmeaza de aici? Sa pacatuim mereu pentru ca nu mai suntem sub Lege, ci sub har? Nicidecum! Multumiri fie aduse lui Dumnezeu pentru ca, dupa ce ati fost robi ai pacatului, ati ascultat acum din inima de dreptarul invataturii pe care ati primit-o” (Rom. :15-17)

     Binele facut prin minciuna nu e de la Dumnezeu.
     In vorbirea Domnului nostru Isus nu s-a gasit viclesug, El nu a folosit nici macar odata un neadevar, oricat de nesemnificativ ar fi fost el. Trebuie sa sustinem adevarul oricat de mult am avea de pierdut. El este Adevarul, noi trebuie sa respectam asta daca traim cu El si prin El. Dumnezeu sa ne ajute.


_______________________________________
„Dar El era stăpuns pentru păcatele noastre , zdrobit pentru fărădelegile noastre . Pedeapsa care ne dă pacea, a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi” (ISAIA 53:5)

11/04/10 01:17

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

Sallyda a scris:

Pace. Bine v-am gasit.

Bine ai venit. Sper sa mai citesti si sa mai scrii pe forum, sa nu dispari dupa un post. ;)

Trebuie sa sustinem adevarul oricat de mult am avea de pierdut...

Cred ca nu avem nimic de pierdut daca sustinem adevarul. Avem doar de castigat.


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

11/04/10 23:41

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

Sallyda a scris:

Trebuie sa sustinem adevarul oricat de mult am avea de pierdut.

Ce facem cand ceilalti au de pierdut/suferit?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

12/04/10 09:47

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Pai daca e din cauza noastra, trebuie sa ne si asumam rezulatele actiunilor noastra si spunem adevarul. Vina oricum e a noastra. Adevarul oricum iese la suprafata ca uleiul, mai devreme sau mai tarziu.

12/04/10 09:51

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Nu ma refeream la asta. Ce faci atunci cand prin ascunderea adevarului poti impiedica distrugerea unei relatii?

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

12/04/10 10:15

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Intre baiat si fata?

12/04/10 10:16

Site web  
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

+Archangel+ a scris:

Ce faci atunci cand prin ascunderea adevarului poti impiedica distrugerea unei relatii?

din cum e pusa intrebarea se'ntelege (sau eu inteleg) ca relatia e construita pe minciuna, s'atunci... ce fel de relatie e? e deja distrusa.


12/04/10 11:55

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

+Archangel+ a scris:

Nu ma refeream la asta. Ce faci atunci cand prin ascunderea adevarului poti impiedica distrugerea unei relatii?

o relatie care nu poate rezista adevarului ce fel de relatie este ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

12/04/10 12:32

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

edi.theraven a scris:

Intre baiat si fata?

Nu neaparat.


feedback a scris:

din cum e pusa intrebarea se'ntelege (sau eu inteleg) ca relatia e construita pe minciuna, s'atunci... ce fel de relatie e?

Nu trebuie sa fie neaparat construita pe minciuna. Dar oamenii mai fac si greseli. Ar trebui de fiecare data sa le aducem la lumina?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

12/04/10 13:06

   
justdoit
membru

Locatie: Timisoara
Inregistat: 27/07/07
va rog sa imi permiteti sa intervin si eu cu o parere personala... cred ca uneori este mai sanatos atat pentru persoanele implicate intr-o relatie cat si pentru relatie sa ascunzi adevarul ... daca eu am calcat gresit si imi pare cu adevarat rau atunci imi port singur povara... cine isi recunoaste in fata iubitei astefel de greseli nu da dovada de sinceritate, corectitudine , ci lasitate.... prefera sa isi usureze greutatea punand-o si pe spatele ei... daca o iubesc si vreau sa continui alaturi de ea, e un compromis pe care il voi face... faptul e consumat nu am cum sa dau timpu inapoi... sa spun adevarul fara sa fiu intrebat nu fac decat rau... am spus: fara sa fiu intrebat...caci daca stie si intreaba atunnci trebe sa recunosti si sa suporti consecintele

Ultima modificare de justdoit (12/04/10 13:11)


_______________________________________
"Tot ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic"-Friedrich Nietzsche

12/04/10 13:09

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Atat timp cat eu nu calc gresit ma astept si de la celalalt sa nu o faca. La Dumnezeu pacatele nu sunt mari sau mici, dar oamenii pot compara. Plus ca pot fi din alte registre. De ex daca gresesc fata de cineva si ma enervez dar imediat imi dau seama ca e naspa si imi cer scuze, dar cealalta persoana aflu da de ex s'a sarutat cu altul sau a iesit la intalinre cu altul, nici nu se pune problema. A gresit, dar asta nu se tine ascuns. Lupul schimba blana dar naravul ba. Cine a gresit o data, nu e deloc exclus sa mai greseasca de cateva ori si mie unul nu imi convine. De aceea prefer adevarul.

le : nu e cazul meu, eu cand ma enervez nu ma enervez din nimic si asa pe loc. Era o situatie ipotetica.

Ultima modificare de edi.theraven (12/04/10 14:32)


12/04/10 14:22

Site web  
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
eu personal mint cu diverse ocazii. desi am anumite principii, in aceste cazuri n-am remuscari, este drept minciunile mele sunt nevinovate (in sensul ca nu influenteaza negativ pe cei de langa mine, sau nu le provoaca niciun neajuns) sau de multe ori tin de diplomatie. nu o sa raspund niciodata la intrebarea "m-am mai ingrasat?" pusa de o amica afirmativ. asta a fost doar un exemplu.

Ultima modificare de ultimul mohican (12/04/10 16:16)


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

12/04/10 16:15

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Dupa greseala poate exista si iertare.

Eu de ex. vreau adevarul, indiferent despre ce este vorba. O minciuna mi-ar facea mai mult rau decat oricare adevar, (si) pt ca m-ar face sa-mi pierd (din) increderea avuta in cealalta persoana.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

12/04/10 16:31

   
justdoit
membru

Locatie: Timisoara
Inregistat: 27/07/07
uneori unele persoane nu sunt suficient de mature sa suporte adevarul. ce e de facut in asa situatii? este minciuna scuzabila?

exemplu in medicina: oamenilor cu cancer li se ascunde asta....de ce? pentru ca nivelul de educatie e de asa natura ca se arunca de la etajui 9 al spitalului cand afla :)

Ultima modificare de justdoit (12/04/10 16:45)


_______________________________________
"Tot ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic"-Friedrich Nietzsche

12/04/10 16:40

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
da, dar sunt situatii si situatii, unei prietene bune ii pot spune de exemplu ca gateste prost, in schimb daca ma duc in casa unei amice cu care am vorbit de 4 ori si ma intreaba cum a fost supa, ii raspund ca "buna" indiferent ca era oribila la gust :D

edit: justdoit, sunt situatii in care minciuna este necesara, oricat vrem noi sa ne ascundem dupa degete.

Ultima modificare de ultimul mohican (12/04/10 16:44)


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

12/04/10 16:41

   
justdoit
membru

Locatie: Timisoara
Inregistat: 27/07/07
sa vedeti filmul : the invention of lying :)

sa vedeti ca toleranta se bazeaza pe minciuni nevinovate ;)

http://www.youtube.com/watch?v=Oc79ho-P ... ature=fvst

Ultima modificare de justdoit (12/04/10 16:50)


_______________________________________
"Tot ceea ce nu ma distruge ma face mai puternic"-Friedrich Nietzsche

12/04/10 16:48

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
A ierta nu inseamna a da sansa de a gresi din nou. Ca ierti odata, de doua ori dar apoi..... Vorba aia m'ai pacalit odata-sa'ti fie rusine, m'ai pacalit a doua oara- sa'mi fie rusine.

12/04/10 18:14

Site web  
soph`
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/04/09

+Archangel+ a scris:

Nu ma refeream la asta. Ce faci atunci cand prin ascunderea adevarului poti impiedica distrugerea unei relatii?


De multe ori o fac, ascund adevărul, dar cum se spunea mai sus, oricum iese la iveală adevărul odată şi odată. Şi decât atunci, mai bine acum..ca să nu trăiesc în minciună până atunci.
Deci concluzia, risc. Risc să distrug relaţia decât să ascund adevărul. Dar nu după o perioadă de gândire 'la rece' în care le întorc toate pe faţă şi pe dos, avantaje dezavantaje, etc. Tehnici învăţate din bătrâni :).


_______________________________________
.say it with a smile.

12/04/10 20:10

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

+Archangel+ a scris:

Nu trebuie sa fie neaparat construita pe minciuna. Dar oamenii mai fac si greseli. Ar trebui de fiecare data sa le aducem la lumina?

pai tocmai, ca oamenii fac si greseli, trebuiesc discutate, nu ascunse. c'altfel, nu te faci "vinovat" doar de "greseala" in sine (pun ghilimele pt ca nu e obligatoriu sa fie greseala ceea ce se'ascunde), ci si de faptul ca pozezi intr'o persoana care nu esti.

n'am inteles daca te referi la "de fiecare data" in cadrul aceleeasi relatii, sau "de fiecare data" in relatii diferite, dar in ambele situatii raspunsul e nu.

cu alte cuvinte, daca o prietena imi confeseaza ceva, nu m'apuc la fiecare ocazie sa'i zic si sa'i amintesc acel fapt. sau, daca acea prietena imi spune ceva, e posibil ca acel ceva sa nu'l mai spuna la nimeni, sau oricum, s'o spuna unui cerc restrans si nu fiecarei persoane mai mult sau mai putin cunoscute.

off topic: soph', bine'ai revenit :)


12/04/10 20:47

   
soph`
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/04/09

ultimul mohican a scris:

da, dar sunt situatii si situatii, unei prietene bune ii pot spune de exemplu ca gateste prost, in schimb daca ma duc in casa unei amice cu care am vorbit de 4 ori si ma intreaba cum a fost supa, ii raspund ca "buna" indiferent ca era oribila la gust :D

edit: justdoit, sunt situatii in care minciuna este necesara, oricat vrem noi sa ne ascundem dupa degete.


normal că unele situaţii te blochează.
o nelămurire, atunci: faza cu neplăcutul supei, şi chiar nu poţi să spui că nu ţi.a plăcut, e minciună? Minciuna e o denaturare intenționată a adevărului având de obicei ca scop înșelarea cuiva; neadevăr. conform dexului.. dar nu cred că scopul lui ultimul mohican era de a înşela persoana care abia o cunoaştea.

deci, care e limita? când este considerată 'minciuna-minciună'??

şi eu off: bine te.am regăsit feedback :).


_______________________________________
.say it with a smile.

12/04/10 20:58

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net