TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Invidia & Nemultumirea Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
mmeee79
membru

Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:08)

06/12/10 20:49

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
eu sunt cu latura umana, sociala sau psihologica. pentru a scapa de probleme trebuie sa ai incredere in tine. trebuie sa crezi in tine, sa-ti cunosti valoarea si sa nu te subestimezi. iar faptul ca cineva are mai mult sarm decat tine, ca atrage privirile celor din jur nu ar trebui sa-ti puna probleme. atata vreme cat te cunosti pe tine insuti si crezi in tine nu o sa ai probleme pentru amanunte de genul celor de mai sus. deci problema e undeva la nivelul psihicului tau. acolo trebuie sa repari sau sa umbli. spor.

06/12/10 21:01

mmeee79
membru

x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:09)

06/12/10 21:13

mmeee79
membru

x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:10)

06/12/10 21:17

the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
mmeee79... in primul rand as vrea sa te rog ceva. Da fuga pana in bucatarie si fa-ti o cana de ceai, lapte, sau ce vrei tu, si intoarce-te cu ceasca si in timp ce o savurezi citeste postul meu.

Uneori in viata lucrurile par anapoda. Si nu intelegem de ce tocmai noua ni se intampla lucruri pe care nu le-am dori. Cred ca stii deja ca solutia magica nu exista, asa cum nu a existat nici pentru mine. Este normal pentru noi ca si fete sa dorim sa fim apreciate si observate de catre baieti, dar consider ca multe din fetele din ziua de azi isi fac rau singure, pentru ca nu inteleg ca de fapt nu acesta este in fond scopul pentru care am fost create.  De cele mai multe ori suntem manipulate si lumea vrea sa introduca in mintea noastra chestii care ne fac sa fim altfel decat ar trebui sa fim. As dori sa amintesc aici ceva care ii priveste si pe baieti. Lumea vrea ca ei sa creada ca daca nu se gandesc la lucruri murdare, de nu stiu cate ori pe zi, atunci ceva e in neregula cu ei. Dar, cu toate acestea, realitatea ar trebui sa fie cu totul alta.

Pana in urma cu aprox 1 an, imi era rusine pana sa si merg pe strada (cred ca am mai scris pe undeva  pe forum despre asta), dar ceva, undeva , nu stiu cum si cand, dar mi-am schimbat radical modul de a privi lucrurile. Lumea nu s-a schimbat, aceleasi glume proaste, aceleasi priviri deochiate, dar pe mine nu ma mai afecteaza, pentru ca am inteles ca cel mai important e cum sunt privita de El. Stiu ca pare teorie, ca poate ai mai auzit asta, dar unul din cele mai grele lucruri a fost sa-i multumesc Lui pentru un lucru pe care cele mai multe fete si-l doresc. Dar de atunci am fost eliberata de frica mea de a privi lumea. Sa stii ca nu-i usor sa porti chipul lui Hristos, sa te indragostesti tot mai mult de El si sa nu-ti pese de cum te vad oamenii. Eu una am avut mult de furca cu aceasta. Poate ca fata respectiva se confrunta cu aceeasi problema ca si tine. Poate are aprox. aceleasi framantari, sau poate ca ea a inteles deja ca frumusetea ei izvoraste din trairea zilnica cu El. Poate ca ar trebui sa o inviti la o discutie ca intre fete si sa afli mai multe despre ea. Sunt sigura ca si inima ei ascunde rani adanci facute de lume ca si a ta. Incerca sa privesti dincolo de aparente si sa il rogi pe el nu sa-ti ia invidia, nemultirea, ci sa te apropie mai mult de El si sa reverse in inima ta dragostea Lui ca sa o poti revarsa la randu-ti asupra fetei respective si asupra celor din jur.

Am invatat ca frumusetea fizica ar fi una seaca, fada, fara sa ai frumusetea ce vine din Hristos. Iar faza cu "frumusetea launtrica" e cam idealista, pentru ca in noi nu locuieste nimic bun. Doar atunci cand inveti sa te privesti pe tine insuti ca o valoare,pentru ca Hristos a platit cu sange pentru sufltetul tau , cei din jur te vor privi ca atare si vei putea sa radiezi de bucurie si de dragoste, si vei rade candva ca ai putut sa gandesti asa acum.

Sper sa-ti fi fost de folos cuvintele mele :)

06/12/10 21:30

Site web  
emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10
mmeee79, stii, nici eu nu am de multe ori ceea ce mi-as dori... si poate in privat o sa iti spun mai multe ;) dar am invatat sa ma gandesc ca exista oameni nevinovati care nici macar nu au unde sta. Ma uit de multe ori la copii micuti, la tineri fata de care nu sunt cu nimc mai buna si care totusi umbla prin frig desculti, fara adapost, fara posibilitatea de a merge la scoala... :(
Avem lucruri pe care nu le meritam, chiar daca noua ni se pare ca am merita mai mult. Incearca sa te uiti nu la ceea ce au altii in plus fata de tine, ci la ceea ce ai tu in plus fata de altii si ai sa vezi cat esti de binecuvantata!
Toti trecem prin frustrari dintr-astea care poate ca pentru altii sunt banale, insa ceea ce vreau eu e sa te conving sa apreciezi ceea ce Dumnezeu ti-a oferit TIE! Si, oricat de rece ar fi starea ta spirituala, indrazneste la Tatal! Iti spune asta o persoana foarte incapatanata si nestatornica, de care Dumnezeu S-a indurat de nenumarate ori chiar cand si eu ma saturasem de mine si cand nu mai indrazneam sa ridic Fata spre El! Mergi inainte cu Isus! :)

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

06/12/10 21:39

mmeee79
membru

x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:11)

06/12/10 21:39

mmeee79
membru

x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:11)

06/12/10 21:44

emma_mada
membru

mmeee79, sa stii ca si eu acum cativa ani ajunsesem dependenta de telenovele. Pur si simplu cunosteam toate telenovelele de pe "Acasa" si nu exagerez deloc cand spun ca intreaga zi stateam sa ma uit la asa ceva! Lasa-le! Nu te mai uita la ele! Nu mai deschide televizorul! Astea te trag rau in jos, iti spun asta, pentru ca am trait experientele astea, cand pur si simplu eram robita de filme, dependenta. Iar dupa ore bune petrecute in fata televizorului, acum un an jumatate, de exemplu, ma duceam pe balcon si plangeam fara ca nimeni sa stie... Ma simteam goala in suflet, nu mai aveam pace si, bineinteles, nu mai aveam indrazneala si tragere de inima sa ma rog...Dupa atata timp la televizor...
Departeaza-te de el, pentru ca te impiedica sa te rogi, sa ai o relatie cu Domnul! Sa stii ca nu sunt o sfanta, insa nu vreau ca diavolul sa isi mai bata joc de tineri, cum si-a batut si de mine si de altii... Haide sa luptam, caci Domnul nu ne-a parasit! iar daca ti se pare asta, sa stii: e doar soapta celui rau, care iti induce impresia asta, ca sa nu te poti apropia de Dumnezeu.

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

06/12/10 21:52

the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
As dori sa fac o precizare. In dreptul fiecarui mesaj pe care il scrii ai trei obtiuni...in dreapta jos, dintre care una e "modificati". Asadar, daca vrei sa adaugi ceva unui mesaj, poti sa o faci cu un simplu click, asta ca sa nu apara postari consecutive.

Constat ca deja stii ce-ai de facut. Dar, permite-mi totusi sa-ti spun ceva. Unul din versetele care m-a intrigat mult timp, a fost cel care spun "Rugati-va neincetat!" Si l-am rugat pe El sa-mi descopere ce inseamna. Si eu era intrigata ca nu petreceam un anumit numar de minute in rugaciune. Dar, am inteles ca rugaciunea nu se masoara in minute, ci in traire. Si ori de cate ori vad ceva frumos, ii multumesc, cand trec printr-o problema ii cer ajutorul, cand am de luat o decizie ii cer intelepciune, si asta indiferent de locul unde ma aflu, de pozitia corpului, e.. sa-i zicem aceea constientizare a prezentei Lui mereu in viata mea.

Si as mai vrea sa-ti zic ceva... nu te ghida in viata dupa ce simti pentru ca nu in aceasta sta trairea autentica cu El, ci in credinta din inima :)

06/12/10 21:57

Site web  
mmeee79
membru

x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:12)

06/12/10 21:58

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
mmeee, daca nu cer prea mult, cati ani ai?
si inca o intrebare. ai spus ca fata aceea este noua la tine in clasa. Pana sa apara ea tu erai cea mai apreciata din clasa?

the_s a scris:

Si as mai vrea sa-ti zic ceva... nu te ghida in viata dupa ce simti pentru ca nu in aceasta sta trairea autentica cu El, ci in credinta din inima :)

de acord. :)

Ultima modificare de lorre (06/12/10 22:27)

06/12/10 22:25

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06

mmeee79 a scris:

(...)sunt milioane de fete mai frumoase, fiecare are ceva aparte:ochi,par,nas,gura...corp...doar ca nu sunt bagate in seama...si asta mi-e ciuda..de ce apare o tzoapa si imediat e bagata in seama..imediat ceilalti uita ca noi mai existam...

Să îți spun ceva.. Fetele de care spui tu că "au ceva aparte" fizic, sunt sau nu băgate în seamă. Dar știi ce face diferența? Atunci când cei din jur sunt atrași și îți descoperă frumusețea sufletului , acea frumusețe care e de fapt ca plasă care conține multe alte lucruri : blândețe ,milă, compasiune, dragoste , dărnicie etc..

Niciodată căutând să fii ceva în ochii celorlați nu o să reușești să te simți frumoasă. Da, poate că o să întoarcă lumea capul pe stradă după tine, o să fii admirată, dar în tine nu te-ai simți decât ca o marfă expusă.

Părerea mea e să îți ridici privirea, să cauți mai întâi să descoperi o viață magică alături de Prințul Cerului și doar așa vei putea mai apoi să te vezi ,prin ochii Lui, o prințesă.  Cât despre invidie, hm.. am fost și eu pe acolo, dar dacă stau să mă gândesc acum , făcând acest lucru mi-am furat tocmai din mine, din puritatea sufletului meu. Cumva am condamnat fetele care pierdeau vremea cu machiajul și toate cele, în timp ce puteam să fac alte lucruri...

Admiră natura, caută pacea, bucură-te de adolescență într-un mod pozitiv și ,cel mai important, lasă grija de înfățișare deoparte. Trăiește frumos ! ;)

06/12/10 23:28

emma_mada
membru

Amin! Total de acord!

07/12/10 00:01

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

mmeee79 a scris:

Atat de mult M-AM SATURAT!!!!am apelat aici..ca poate ma ajuta cineva....sa va rugati pentru mine. Pur si simplu nu mai pot!!!m-am saturat pana peste cap sa ma duc la scoala si sa fiu invidioasa pe aceeasi persoana. Sunt invidioasa pe ea, chiar si atunci cand are un cos si o bluza urata. Sunt nemultumita de mine, de cum arat, de hainele mele(chiar daca uneori simt ca sunt cea mai frumoasa, si am cele mai frumoase haine..etc).[...]
daca aveti un sfat,ceva..si pentru mine....v-as multumi mult de tot.....fiti binecuvantati...!:(

parca m'as citi pe mine... cand aveam 14 ani (se pare ca e varsta celor mai grele lupte :) ). da, am trecut si eu prin starea asta. si nu invidiam una, ci mai multe colege. nu (numai) pt ca era/u in centrul atentiei, sau ca aveau dinti frumosi, sau pt ca aveau haine mai frumoase, ci pt ca ele aveau parinti (in conditiile in care eu nici numele tatalui meu (natural) nu'l stiam, pt ca ele stiau sa cante la chitara si eu nu (cred c'o sa mor dorindu'mi sa stiu sa cant la chitara, si n'o sa'nvat veci :D :D ) etc.
deci... asa cum singura ai spus, invidia naste din nemultumire, vis a vis de propria persoana, sau vis a vis de faptul ca altii au ceea ce noi n'avem. dar... partea buna este ca nici altii n'au ce avem noi, si altii nu stiu/ nu pot sa faca ce facem noi.

o sa doresti probabil sa stii cum am trecut peste. am trecut peste acele sentimente si resentimente lucrand la mine, educandu'ma, modelandu'ma. citeam (mult) din toate domeniile, incercam sa invat tot ce se poate invata si sa fac ce nu facusem pana atunci, cautam (si gaseam, chiar daca erau cu totul alte timpuri) ceva nou de facut, ceva ce ma interesa, ce ma intriga si ma provoca.
ooo, si ce bine te simti! ce fain e sa fii in miezul unor activitati la care unii nici nu gandeau. ce fain sa citesti, si cand, intr'o discutie, vine vorba de ceva mai delicat sau mai putin stiut, tu sa stii raspunsul si sa'i uimesti pe toti!

nu mi'am impus sa le iubesc, nici macar nu mi'am propus :D mi'am propus, si mi'am impus sa lucrez la mine. sa ma autoformez, sa ma autoeduc, pt ca, asa cum s'a spus si mai sus, depinde foarte mult de increderea in sine. scoala aia o s'o termini, colega aia n'o s'o mai vezi zi de zi, insa... daca nu doresti sa te schimbi, intotdeauna, si in tot locul va fi cineva sau ceva de invidiat.

deci... plangi cat ai de plans, si pune'te pe treaba. lasa complexele. ele rand pe rand vor disparea cand te vei redescoperi, cand vei strange din dinti sa realizezi ceva, cand vei vedea rezultatele eforturilor tale.
desigur, e nevoie de timp, de rabdare, de perseverenta, dar daca intr'adevar te doare si te macina, vei dori sa iesi din aceasta situatie, si vei reusi. :)

07/12/10 10:22

harra
+

Inregistat: 21/04/09
Mmeee79 otrava face mai mult rau vasului in care e pus decat asupra celui care e aruncat,invidia si resentimentele tie o sa-ti faca rau si o sa te roada pe dinautru,decat persoanei respective.La tine trebuie sa lucrezi,pe vremea"aolescentei" mele era o care tare bune CUM SA TRAIESTI CU PARINTI FARA SA INNEBUNESTI,sper ca imi amintesc corect,despre relatii,citeste si aplica.

07/12/10 11:05

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
mmeee, stii ca te invidiem pentru problemele tale specifice varstei, nu?

07/12/10 11:34

homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (14/02/11 00:31)

07/12/10 12:22

mmeee79
membru

x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:13)

07/12/10 14:06

homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (14/02/11 00:31)

07/12/10 14:11

mmeee79
membru

x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:13)

07/12/10 14:17

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05

feedback a scris:

parca m'as citi pe mine... cand aveam 14 ani (se pare ca e varsta celor mai grele lupte :) ). da, am trecut si eu prin starea asta. si nu invidiam una, ci mai multe colege. nu (numai) pt ca era/u in centrul atentiei, sau ca aveau dinti frumosi, sau pt ca aveau haine mai frumoase, ci pt ca ele aveau parinti (in conditiile in care eu nici numele tatalui meu (natural) nu'l stiam, pt ca ele stiau sa cante la chitara si eu nu (cred c'o sa mor dorindu'mi sa stiu sa cant la chitara, si n'o sa'nvat veci :D :D ) etc.
deci... asa cum singura ai spus, invidia naste din nemultumire, vis a vis de propria persoana, sau vis a vis de faptul ca altii au ceea ce noi n'avem. dar... partea buna este ca nici altii n'au ce avem noi, si altii nu stiu/ nu pot sa faca ce facem noi.

o sa doresti probabil sa stii cum am trecut peste. am trecut peste acele sentimente si resentimente lucrand la mine, educandu'ma, modelandu'ma. citeam (mult) din toate domeniile, incercam sa invat tot ce se poate invata si sa fac ce nu facusem pana atunci, cautam (si gaseam, chiar daca erau cu totul alte timpuri) ceva nou de facut, ceva ce ma interesa, ce ma intriga si ma provoca.
ooo, si ce bine te simti! ce fain e sa fii in miezul unor activitati la care unii nici nu gandeau. ce fain sa citesti, si cand, intr'o discutie, vine vorba de ceva mai delicat sau mai putin stiut, tu sa stii raspunsul si sa'i uimesti pe toti!

nu mi'am impus sa le iubesc, nici macar nu mi'am propus :D mi'am propus, si mi'am impus sa lucrez la mine. sa ma autoformez, sa ma autoeduc, pt ca, asa cum s'a spus si mai sus, depinde foarte mult de increderea in sine. scoala aia o s'o termini, colega aia n'o s'o mai vezi zi de zi, insa... daca nu doresti sa te schimbi, intotdeauna, si in tot locul va fi cineva sau ceva de invidiat. :)

ma regasesc in ce ai scris

07/12/10 19:09

harra
+

Inregistat: 21/04/09
Sunt oamrni urati care sunt frumosi si oameni frumosi care sunt urati,daca pana acum nu i-ai intalnit,din cauza varstei,de acuma incolo deschide bine ochii sa vezi cati sunt in jurul tau.Am vazut multe fete frumoase care in tp ss-au uratit,iar ratusca cea urata devinind Miss.Si stiu foarte bine ce inseama sa ai diferite defecte.

07/12/10 19:13

mmeee79
membru

x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:14)

07/12/10 20:39

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Nu trebuie sa te simti vinovata. Face parte din procesul de maturizare.

07/12/10 20:50

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la