TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre pacat si mantuire/Pacatul, o mare dilema Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 ... 13
Daniela Matei
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 01/05/08
realitatea e realitate ...si asta e realitatea;)

27/06/08 14:02

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Realitatea e ca raul pe care il faci se va intoarce impotriva ta.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

27/06/08 16:43

   
Daniela Matei
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 01/05/08
@ Filip ....1) nu mi-as ranii familia si prietenii pentru ca ii iubesc!
2) daca am nevoie de ajutor da , dar asta se intampla rar pentru ca perfer sa muncesc singura si daca eu ma bag in ceva tot eu trebuie sa ies.
3) da ...am ajutat si eu multe persoane ...eu nu cer nimanui ajutorul si ajut pe cine merita.

si daca ajut , ajut din bunavointa si pentru ca tin la o persoana ..nu ca astept ceva in schimb!


27/06/08 23:44

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
Daniela, poti sa vorbesti un pic mai frumos, te rog? :)


Daniela Matei a scris:

pai trebuie sa faci tot ce vrei, atat timp cat este in avantajul tau ;) ...

vei vedea, odata si-odata, asta in cazul in care nu ai aflat deja, ca nu tot ce vrei sa faci este in avantajul tau. daca ai observat, exista anumite lucruri care pun stapanire pe tine, dependente sau lucruri care te atrag, si la un moment dat vei realiza ca nu tot ce vrei sa faci este in avantajul tau. din exprimarea ta, am vazut ca nu ai exclus ce afirm eu. alta chestie, daca nu esti atenta si suficient de precauta, la un moment dat e posibil sa ajungi in situatia in care nimic din ce vrei sa faci nu este in avantajul tau. :)
uneori, pentru ca nu gasesti scapare sau ca doare prea tare sa iesi din acea situatia, preferi sa ignori lucrurile astea.


Daniela Matei a scris:

3) da ...am ajutat si eu multe persoane ...eu nu cer nimanui ajutorul si ajut pe cine merita.

asta poate pana te evi gasi in situatia de a nu merita sa fii ajutata, si totusi cineva sa iti ofere ce ai nevoie :)

PS: pentru a evita postul multiplu, ai la dispozitie butonul 'modifica' din partea drepta jos a mesajului, cu ajutorul caruia poti edita mesajul tau :)

Ultima modificare de shoricel (28/06/08 00:02)


_______________________________________
A passion lifestyle.

27/06/08 23:55

   
Daniela Matei
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 01/05/08
nu e vorba ca merit sau nu sa fiu ajutata ...e vorba ca nu am de ce sa fiu ajutata! in viata trebuie sa invat sa ma descurc sigura , sa-mi rezolv singura problemele , nu altcineva! ...

28/06/08 00:12

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
crezi in dragoste, pentru ca iti iubesti familia, prietenii. si dragostea presupune sa ajuti. e ceva care face parte din ea, si oricine iubeste inteleage asta (si poate ca nu isi da seama sau nu vrea). si, pe viitor, vei intalni persoane care iti vor deveni prieteni, iar acum nu le cunosti. deci e valabil si pentru cei ce nu-i cunosti ori nu ti-s prieteni :)
cred ca stii lucrurile astea

PS: observ ca esti inteligenta ;) din modul tau de a vorbi

Ultima modificare de shoricel (28/06/08 00:19)


_______________________________________
A passion lifestyle.

28/06/08 00:16

   
Daniela Matei
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 01/05/08
fratee...am specificat ...eu ajut omul daca imi cere ..sau daca are nevoie si merita!...

28/06/08 00:18

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
ok, am inteles, soroo.. :P
scuze daca am fost un pic pisalog :D


_______________________________________
A passion lifestyle.

28/06/08 00:20

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
@ Daniela

Ziceai mai sus că pentru tine nu există păcat. Dar ai zis că, totuşi, nu ai răni anumite persoane, adică discerni între a face sau nu anumite lucruri, pe anumite criterii, pe care le raportezi la anumite persoane.

Şi creştinii, teoretic, ar face la fel: se abţin de la anumite lucruri (care nu-i plac în primul rând lui Dumnezeu, şi în al doilea rând semenilor), pe anumite criterii expuse clar într-o listă (expuse de Dumnezeu prin oameni), şi pe care le raportează la anumite persoane (Dumnezeu şi oameni).

Când creştinii ies din acest tipar al respectării celor de mai sus, se cheamă că păcătuiesc.



Tot mai sus ai precizat că esenţa în cazul tău, pentru ceea ce faci, este dragostea şi/sau anumite merite considerate de tine.

Esenţa în cazul ceştinismului este tot dragostea. Cel puţin aceasta a spus fondatorul creştinismului că stă la baza trăirii în cadrul perceptelor creştine: să iubeşti pe Dumnezeu, şi să iubeşti aproapele ca pe tine însuţi.

Dacă ai dragoste, eşti ca şi un om care se antreenează atât demult în a face ceva, până îi ajunge la nivel de reflex inconştient, şi nu mai trebuie să se concentreze să-şi corecteze acţiunile pentru care s-a antrenat.



Prin urmare, chiar dacă tu nu numeşti păcat faptul că uneori ai ajunge să îţi superi familia sau prietenii sau persoanele care nu o merită, deşi în sinea ta ţi-ai propus ca să nu faci aşa ceva, acele acţiuni ale tale ne-intenţionate - eu unul cel puţin - le găsesc foarte similare cu conceptul de păcat din creştinism.

Ultima modificare de filip (28/06/08 07:10)


28/06/08 07:08

Site web  
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Pai din cate vad eu Daniela aplica foarte bine crestinismul :D chiar daca ea nu vrea sa se numeasca asa. Singura chestie care nu-i place este sa se numeasca asa. Si chestia pe care eu nu ti-o aprob Daniele este asta: Cum stii cine merita sa-i faci un favor sau nu? Dupa ce criterii apreciezi pe cineva daca merita ceva? Stii ca cineva chiar dusman in aparenta ti se poate trensforma in prieten? Esti sigura atunci cand refuzi pe cineva ca nu-ti refuzi tocmai prietenul(necunoscut)? Sunt multe aspecte in a judeca pe cineva si noi am invatat ca nu-i bine sa judeci. Imi place intotdeauna cand pot discuta cu cineva, orice ar fi. De exemplu multi crestini ar spune sa nici nu vorbim cu alt fel de oameni. Daca ne-am lua dupa ei acum nu am vorbi cu tine. Si vorbesc cu tine nu ca ai merita asta ci fiindca vreau sa vorbesc cu tine. Cred ca conceptul asta de "a merita"...ori este gresit ori este prost inteles.

Ultima modificare de Sword (28/06/08 09:17)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

28/06/08 09:12

   
Daniela Matei
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 01/05/08
Mai eu nu ma ghidez dupa carti sau cum spune Yehova, Lucifer ,ci fac ceea ce simt eu....Ca sunt de partea lui Lucifer e alta treaba. Eu daca iubesc , iubesc din toata inima si fac tot posibilul ca persoanele iubite sa fie fericite ..., daruiesc tot ce pot persoanelor care cer si consider eu ca merita , si daca urasc sunt un mic "drac":)) Eu nu inecrc sa-mi stapanesc lacomia , pentru ca e ceva normal si trebuie sa o folosesc in actiuniile mele ...gandurile sunt libere ..ca o fiinta sa fie deplina trebuie sa-si deschida mintea si sa fie capabila sa inteleaga si lumina si intunericul , si viata si moartea , si binele si raul , etc ....voi nu faceti nimic daca va limitati instinctele voastre!....Tocmai asta e si satanismul-Vointa Libera ..

Ultima modificare de Daniela Matei (28/06/08 15:34)


28/06/08 15:30

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

Daniela Matei a scris:

voi nu faceti nimic daca va limitati instinctele voastre!....

pacatoase, care ne pot rani si pe noi si pe cei din jurul nostru. :)


_______________________________________
A passion lifestyle.

28/06/08 17:18

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Instinctele spre deosebire de animale se pot si este indicat sa fie stapanite. Vezi asta si o aplici chiar si tu incepand de la o coada la paine pana la servici sau biserica. Gandurile sunt libere...adevarat. Nu poti opri pasarile sa zboare pe deasupra, dar le poti opri sa-si faca cuib pe capul tau. Asta-i diferenta dintre om si animal. Animalul traieste din instinct. Omul se autocontroleaza ca sa traiasca.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

28/06/08 18:22

   
Daniela Matei
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 01/05/08
voi imi dati exemple care nu au nicio legatura cu ceea ce am vrut sa spun eu.
Citisem pe aici pe forum ca e unul de 30 de ani care nu a facut sex doar ca sa nu se pateze in fata lui Dumnezeu..e pe cand sexul e ceva firesc , o necesitate ...o placere ...nu un pacat! eu nu vad de ce ar face rau:|!?( e un exemplu)

Ultima modificare de Daniela Matei (29/06/08 00:20)


29/06/08 00:18

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
In primul rand pentru ca Dumnezeu a spus ca relatiile sexuale in afara casatoriei sunt pacat.

In al doilea rand datorita riscului de a ramane insarcinata care va deschide usa unui pacat si mai grav (avortul) sau, daca este pastrat copilul, condamnarea unei fiinte umane la o viata anormala.

In al treilea rand datorita riscului contractarii unei boli cu transmitere sexuala. Sunt cunoscute 32 de astfel de boli din care 26 apar numai la femei. Acestea se impart in doua mari categorii: bacteriene si virale. Cele bacteriene pot fi tratate cele virale nu. Frumos cadou ii vei face sotului tau daca ai contractat o boala virala.

In al treilea rand ca nu sexul este ceea ce cauta o femeie la un barbat. Nu asta o implineste ca femeie. Si tu stii mai bine ca mine asta. Asa ca nu voi dezvolta subiectul asta.

In al patrulea rand ca prima experienta sexuala este, pentru baiat, atat de impresionanta astfel incat va fi intiparita adanc in memoria lui dar, daca baiatul nu este casatorit cu fata respectiva, nu va fi realizata conexiunea intre el si fata ci intre el si context si, pe tot parcursul vietii lui, va incerca sa recreeze acel context pentru a putea obtine satisfactie maxima. Nu mai discut despre cum se creeaza dependentele sexuale la baieti pentru ca te-ai ingrozi si n-ai mai vrea sa te mariti decat cu un virgin.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

29/06/08 01:45

   
Daniela Matei
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 01/05/08
Asta vroiam sa va fac sa intelegeti.....voi sunteti ca niste sclavi , a zis Dumnezeu asa ..gata trebuie urmat ca daca nu ajung in iazul cu foc..si chiar nu este asa ...cu totii de aici va asigur eu ca ve-ti ajunge in rai.( si imi dau cuvantul de onoare, care sunt crestini desigur(botezati))...Iadul este locul satanistiilor!
Exista riscul , dar exista si metode contraceptive , am spus asta pe la avort. Si de boli te poti proteja ,.............Ba si sexul pentru o femeie este important. E bine ca o relatie sa decurga frumos pe toate planurile , inclusiv cel sexual:D. Stiu si eu cum e cu baietii, asa e si cu majoritatea tipelor;):))...Pentru prima data , ca sa fie frumos..o faci evident cu persoana iubita, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiti casatoriti. Casatoria e doar un act...nu e nimic important pt mine ..ci ceea ce simt eu pentru el si el pentru mine.


29/06/08 16:07

   
felyy
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 23/06/08
Daniela noi nu suntem sclavi cred ca tu esti sclava propilor tale placeri, imi cer scuze ca-ti spun asta dar din ceea ce scri eu asta deduc, ti-a mai explicat Archanghel mai sus unele lucruri si cred ca nu mai are rost sa reiau...la un singur lucru vreau sa te gandesti cum o sa te simti daca vreodata vei avea un prieten care inaintea ta a avut cateva, nici macar nu mai stie cate (bineintels cu care a avut relatii sexuale) si care ti-ar spune din cand in cand cum a fost cu cate una dintre ele..
Bineinteles ca relatiile sexuale sunt importante dar asta in cadrul csatoriei.

Te rog incearca sa vorbesti mai frumos.


_______________________________________
Complimentele nu ma ridica, criticile nu ma coboara..sunt ceea ce sunt, nu ceea ce vor alti sa fiu. Nu sunt perfecta, nici nu vreau, nici nu pot..sunt ceea ce este mai simplu EU

29/06/08 16:26

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Romani 6:
16. Nu ştiţi că, dacă vă daţi robi cuiva, ca să-l ascultaţi, sunteţi robii aceluia de care ascultaţi, fie că este vorba de păcat, care duce la moarte, fie că este vorba de ascultare, care duce la neprihănire?
17. Dar mulţumiri fie aduse lui Dumnezeu, pentru că, după ce aţi fost robi ai păcatului, aţi ascultat acum din inimă de dreptarul învăţăturii, pe care aţi primit-o.
18. Şi prin chiar faptul că aţi fost izbăviţi de sub păcat, v-aţi făcut robi ai neprihănirii. -
19. Vorbesc omeneşte, din pricina neputinţei firii voastre pământeşti: după cum odinioară v-aţi făcut mădularele voastre roabe ale necurăţiei şi fărădelegii, aşa că săvârşeaţi fărădelegea, tot aşa, acum trebuie să vă faceţi mădularele voastre roabe ale neprihănirii, ca să ajungeţi la sfinţirea voastră!
20. Căci, atunci când eraţi robi ai păcatului, eraţi slobozi faţă de neprihănire.
21. Şi ce roade aduceaţi atunci? Roade, de care acum vă este ruşine: pentru că sfârşitul acestor lucruri este moartea.
22. Dar acum, o dată ce aţi fost izbăviţi de păcat şi v-aţi făcut robi ai lui Dumnezeu, aveţi ca rod sfinţirea, iar ca sfârşit: viaţa veşnică.
23. Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru.


29/06/08 16:26

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

felyy a scris:

Te rog incearca sa vorbesti mai frumos.

Buna idee.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

29/06/08 17:01

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Daniela....Poate iti gasesti tu un baiat caruia sa nu-i placa ideea ca ai apartinut inca la vreo 20 inaintea lui. Ce parere ai? Sau o sa ai un barbat fara prejudecati, asa cum crezi acum ca s-ar potrivi cu tine. Tine minte ca lipsa prejudecatilor este un principiu de viata si afecteaza toata viata unui om, nu doar un domeniu(sexual). Deci poti gasi pe cineva fara prejudecati(fara sa-i pese cu cine sau cati ai fost inainte), dar cum va fi relatia voastra dup-aceia? Fiindca curand vei afla ca fiind cu tine mai are inca alte "roti de rezerva" si tu nu reprezinti decat o "gazda", sau tu vei sta cu copilul acasa si el va umbla fara jena pe la amante...sau in lipsa de prejudecati va vedea relatia voastra doar ca un parteneriat sexual lipsit de orice "obligatii"...etc. Gandeste-te cate lucruri pot afecta o "simpla" chestie minora si "libera"

Ultima modificare de Sword (29/06/08 19:40)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

29/06/08 19:38

   
Daniela Matei
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 01/05/08
Eu nu am avut multi prieteni...iar acum mie lene sa mai ma obosesc  cu explicatii.
Am avut cativa la care am tinut si atat. nu-ti trebuie o "turma" asta sunt deja teribilisme.


29/06/08 22:45

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Daniela, din ce ai scris am impresia ca esti cam masochista. Daca Dumnezeu iti interzice sa bei acid sulfuric tu ai fi in stare sa bei numai asa... sa-I arati ca nu esti sclavul nimanui si ca faci numai ce vrei tu. Interesanta gandire, n-am ce zice.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

30/06/08 10:21

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Interesanta ptr. noi, distrugatoare ptr. ea. :(
In legatura cu "poruncile". Eu le vad mai degraba ca pe un set de sfaturi foarte utile ptr. noi. Nu ptr. a arata cine-i sefu. Toate au de-a face cu o viata curata, sanatoasa, sociala, buna...etc. La vremea respectiva era obligatoriu sa fie date sub forma de porunci. Ca si atunci cand inveti copilul sa se joace singur afara. Mai intai ii interzici sa se puna cu fundul in balti. Cand mai creste ii poti explica de ce nu-i bine asta. Intr-o anumita faza a vietii explicatiile erau fara rost. Asa este si cu omenirea. Ei nu prea intelegeau "de ce sa nu" faca anumite lucruri, dar le faceau fiindca erau porunci si le era frica. Acum se stie clar de ce nu-i bine sa faci raul. De-asta Isus a si venit cu o schimbare fundamentala de termeni. Din "Nu fa cutare lucru" a adus intelegerea de "a face cutare lucru", cand a spus ca cele mai mari porunci sunt: "SA iubesti". Cine a ramas tot in faza "negativa" a poruncilor vreau sa-l anunt ca prin Isus s-a trecut deja la nivelul doi de acum 2000 de ani. Ii inteleg pe cei care se opun "legilor", dar nu-i inteleg de ce se opun sfaturilor.

Ultima modificare de Sword (30/06/08 10:32)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

30/06/08 10:23

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Pacaul este incercarea mascata de a umple golul destinat lui Dumnezeu.

In ultima perioada pacatul imbraca o forma alegorica, ingenioasa si tot mai "pocaita".Pentru multi criticarea bisericii lui Dumnezeu a devenit a doua natura si o foarte populara forma de recreatie religioasa, ca o conversatie despre vreme. Asemenea persoane ar trebui sa fie prudente atunci cand vorbesc de rau biserica. In ciuda imperfectiunilor ei, eaa este “lumina ochilor lui Dumnezeu", cum spune profetul Zaharia.

Desi la disciplina "cunoastere de Dumnezeu" putem avea centura neagra pacatul ignorantei, imprudentei, ne-masurii ne afecteaza intr- asemenea masura incat, caracterul pe care ni-l slefuim devine tot mai scortos si mai fisurat.

Norkis


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

17/07/08 21:30

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08

Norkis a scris:

"cunoastere de Dumnezeu" putem avea centura neagra


Nu prea cred ca o sa avem vreodata centura neagra. :)

Si, daca ar fi dupa noi cu slefuirea caracterului... Cred ca am fi, asa numitii oameni fara caracter. :D

Stii cum e? Pacatul se... Modernizeaza. E ca virusul. Ia diferite forme, asa incat sa ne induca in eroare. Sunt atatea lucruri pe care si eu personal le pun sub semnul intrebarii. O fi pacat? Sau? Traim vremurile de pe urma. Cel rau e tot mai viclean. Avem nevoie de intelepciune, si e Unul singur care o poate da.


_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

17/07/08 22:58

   
Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 ... 13    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net