TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Controlul sarcinilor Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 24
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Ce stiti despre  controlul sarcinilor ?

Ce parere aveti despre controlul sarcinilor intr-o familie crestina?

Da sau nu? De ce, cand, cum ...

08/11/05 20:20

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Te referi la contraceptive sau la metode de prevenire a sarcinii?

08/11/05 21:07

Site web  
april
admin forum

Metodele de prevenire a sarcinii sunt de doua feluri : contraceptive si abortive...
Este o diferenta mare intre cele doua.
Contraceptivele previn sarcina si abortivele o intrerup.

08/11/05 21:14

doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
eu as pune intrebarea si-n felul urm.:cine hotareste cand si cati copiii sa aiba?cuplul sau Dumnezeu?
cred ca intelegeti ce vreau sa spun

08/11/05 22:48

Larisa
membru

Un tip de la penti zicea ca e pacat sa iei pastile, dar nu e pacat sa faci avort! Eu cred ca e ok sa iei contraceptive intr-o familie crestina. Avortul si metodele de a scapa de avort: chirotaje, bai fierbinti, frunze de muscata, vin rosu, efort exagerat, andrele, tije metalice bagate in vagin sunt pacate pentru ca eu cred ca de la conceptie copilul e un suflet viu. Pastilele impiedica conceptia. Cred ca e ok sa-ti programezi copiii. O alta metoda de prevenire a sarcinii este injectia: Depo Provera o injectie care se face o data la 3 luni, dar care normal trebuie facuta dupa nasterea primului copil pentru ca deregleaza foarte mult organismul si atunci oricum organismul e dereglat.

08/11/05 23:05

Site web  
doitili
membru

Dzeu are un plan cu fiecare dintre noi,de fapt El e cel ce da sau ia viata. Cine suntem noi sa decidem in locul Lui cand sa dam viata ...?

08/11/05 23:11

Larisa
membru

Noi suntem oameni care avem libertatea de a decide pentru noi. Fiecare va decide pentru faptele lui, dar nu cred ca Dz ne vrea niste masini de facut copii si nici nu cred versetul ala care zice ca femeia va fi mantuita prin nastere de fii. Cred ca tot El le-a dat intelepciune doctorilor ca sa inventeze medicamentele.

08/11/05 23:26

Site web  
doitili
membru

cand am vb cu pastorul despre acest subiect a spus ca omul a luat totul asupra sa chiar si a decide asupra vietii,sa hotarasca el ce si cum e mai bine ca si cum Dzeu nu mai e in stare s-o faca. si mai spunea ca fiecare femeie e unica in felul ei de a fi si El stie mai bine cat poate sa duca cineva si niciodata nu va da nimanui nimic peste puteri. ca sunt femei care au avut doar doi sau trei copiii fara a mai face ele ceva sa nu aiba mai multi, altele nici unul sau altele mai multi

09/11/05 00:00

doitili
membru

oricum imi potiargumenta cu versete biblice ceea ce afirmi?

09/11/05 00:03

Larisa
membru

Dumnezeu spune sa nu ne ingrijoram de nimic ca El o sa ne poarte de grija! Asta inseamna ca nu mai mergem la serviciu pentru ca o sa primim painea ca in somn, asta inseamna ca nu mai lucram pamantul ca o sa-l lucreze ingerii pentru noi? Nu. Noi trebuie sa ne facem partea noastra. Versetul din 1 Timotei 2:15 zice ca femeia va fi mantuita prin nasterea de FII (nu fiice) DACA (acestia) staruiesc cu smerenie in credinta, in dragoste si in sfintenie". Deci asta inseamna ca am scos cumva de la mantuire toate femeile din lume, dar eu cred ca Dz a rascumparat versetul asta prin Isus Hristos. Dz ne-a dat responsabilitate sa decidem, sa fim administratori: este o vreme pentru toate lucrurile: este un timp pentru a avea copii si un timp pentru a nu avea copii. Stii, Doitili acuma depinde de fiecare cum intelege lucrurile si depinde ce fel de ispravnic vrea fiecare sa fie. Inainte in legea lui Moise barbatul avea voie sa nu mearga la oaste ci sa stea un an acasa sa se bucure de nevasta tineretii lui.
Si metoda calendaristica este pacat atunci?

Ultima modificare de Larisa (09/11/05 00:53)

09/11/05 00:51

Site web  
Corina
membru

Inregistat: 02/04/05
Am auzit si eu multe predici in care unii sustineau sus su tare: trebuie sa lasam copiii sa se nasca in familiile noastre, si sa nu ne ingrijoram cand ni se maresc familiile. Mi se pare atata iresponsabilitate sa afirmi asa ceva si mi se pare ca oamenii astia ar trebui sa ia din familiile cu multi copii si care nu ii mai pot creste si sa ii ingrijeasca ei!
Ce folos are cineva sa aiba cate 12-14 copii si sa nu aiba timp de educatia lor, si sa ii creasca pentru iad si pentru diavolul? nu lucreaza acest om pentru diavolul? Intr-adevar exista femei cum era mama lui Charles Wensley care a avut nu stiu, cred vreo 14 copii si pe care i-a crescut dupa niste principii clare, si toti s-au realizat! Acestea cred ca sunt femei exceptii. Dar nu cum fac unii cu mai putina intelepciune, care aud la biserica, trebuie sa facem copii "cati da Domnul" si merg acasa si nu mai gandesc altceva si fac copii, nu-i bai ca nu au conditii,ca nu au decat o camera, nu au bani de haine, nu au bani de hrana, apoi zic Dumnezeu ne pune la incercare ca nu avem... ce vina au copiii aia ca s-au nascut? nu au drept ca oricare alt copil sa aiba camera lui? mancare, haine de oameni normali? Cred ca daca Dumnezeu ar fi vrut sa creeze femeia sa fie tot insarcinata, nu ar fi creat-o cu perioade fertile si nefertile.

Ultima modificare de Corina (09/11/05 09:12)

09/11/05 09:09

doitili
membru

o intrebare: sunteti de acord ca copilul(iii) e un cadou, dar de la Dumnezeu?

10/11/05 17:42

april
admin forum

Psalmul 127 : 3
"Iata, fiii sunt o mostenire de la Domnul, rodul pantecelui este o rasplata data de el.
Ca sagetile in mana unui razboinic,asa sunt fiii facuti la tinerete.
Ferice de omul care-si umple tolba de sageti cu ei! caci ei nu vor ramanea de rusine"...

Nu cred ca trebuie sa-i judecam pe cei care fac copii multi...
Eu mai am 3 frati si o sora, si daca parintii mei ar fi tinut cont de numarul camerelor...atunci as fi avut doar un frate, in loc de 4! Si ma bucur ca am 4, pentru ca nu as putea sa renunt la nici unul!
Cred ca daca Dumnezeu iti da mai multi copii, atunci iti da si mijloacele sa ai grija de ei.

10/11/05 18:04

doitili
membru

sunt intru totu de acord cu tine. eu am 7 frati,cu mine suntem 8 dar niciodata nu am rabdat de foame si credeti-ma ii auzeam pe cei cu 1-2 copii plangandu-se mai mult decat mama sau decat cei cu multi copii.

10/11/05 18:50

Larisa
membru

Eu as vrea macar 2 versete care sa interzica metodele contraceptive. Mi-a placut ce a scris Corina ca Dz ne-a creat cu perioade fertile si nefertile. De ce oare? Ca sa profitam de perioadele nefertile si sa ne bucuram de intepciunea pe care el ne-a dat-o! Eu vin dintr-o familie cu 5 copii si unul mort si da pot sa zic ca Dz ne-a purtat de grija, dar noi avem alte posibilitati decat cele pe care le-au avut parintii nostri si cred ca ei nu stiau de toate metodele astea pentru ca sigur le-ar fi folosit! Astept versete care sa ma stimulteze sa am cati mai multi copii!

11/11/05 03:57

Site web  
doitili
membru

daca dai de cartea 'Tiparul divin pt viata de familie' ti-o recomand e o carte faina si poate te ajuta sa vezi altfel lucrurile

11/11/05 14:06

Larisa
membru

Doitili, ceea ce pot spune este ca am rasfoit cartea si lucrurile scrise acolo nu sunt litera de lege. La un moment dat scrie ceva de genul ca femeia nu are voie la idei mai ingenioase decat ale barbatului in cadrul casatoriei si ca tine am fost pana am vazut lucrurile cum le vad acuma.

11/11/05 18:49

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

Larisa a scris:

femeia nu are voie la idei mai ingenioase decat ale barbatului in cadrul casatoriei

OOOOOO! SUPER CARTE! UNDE-O FOST TOATĂ VIAŢA MEA?!?! Cred că o să i-o fac şi eu cadou viitoarei mele coaste. Cât costă?

Ultima modificare de Lupea_Filip (11/11/05 23:08)

11/11/05 23:04

Site web  
Larisa
membru

Ce tare esti, Filip! Te-ai intrebat daca ei i-ar placea sa o aiba pe noptiera? Daca nu ma insel se distribuie gratuit de catre cei de la menoniti. Daca vrei lasa-mi adresa si o sa ti-o trimita surorile mele care oricum vor sa scape de carte!

Ultima modificare de Larisa (11/11/05 23:16)

11/11/05 23:14

Site web  
filip
membru

Da' cine o întreabă pe ea ce-i place? Că după aia numa' ce îi place o să vrea! O să-ţi las adresa viitoarei mele soţii când o s-o cunosc. Deşi mă îndoiesc că o să mă mai vrea după un astfel de cadou...

Ultima modificare de Lupea_Filip (11/11/05 23:32)

11/11/05 23:31

Site web  
filip
membru

Şi apropos de controlul sarcinilor, am auzit până acuma numai de metode contraceptive la femei. Dar cum rămâne cu bărbaţii? Ei au scutire la fza asta?

11/11/05 23:39

Site web  
Larisa
membru

Filip, poate o sa fie tipa care nu o sa se gandeasca la controlul sarcinii pentru ca nu o sa fie de-acord cu el! Stii ca si barbatii pot face operatie si se numeste daca nu ma insel vasectomie? Lazar Gog are o predica care se numeste: "Cati copii sa avem?". Vezi poate dai de ea, dar pot sa-ti spun ca nu da un raspuns prea clar!

11/11/05 23:39

Site web  
april
admin forum

Controlul sarcinilor tine de amandoi....
Intr-o familie crestina, cei doi trebuie sa fie de acord, in functie de incredintarea pe care o au din partea lui Dumnezeu...

Ultima modificare de april (11/11/05 23:43)

11/11/05 23:41

filip
membru

Sincer, am ajuns să nu mă prea mai iau după tot ce spune fratele Lazăr Gog.
Dar vorbesc şi de cel mai simplu control - prezervativul. E OK să fie folosit?
N-am intenţia de a fi vulgar, dar am impresia că se cam ocoleşte subiectul ăsta...

Ultima modificare de Lupea_Filip (11/11/05 23:55)

11/11/05 23:41

Site web  
Larisa
membru

Mie mi-e greata sa ma gandesc la prezervativ. Mi se pare scarbos sa bag ceva in mine care e plastic la urma urmei! Cred ca e ok pentru femeile care accepta. Nu vad nici o problema in a-l folosi. De fapt e mai rentabil decat ca tipa sa se infunde cu pastile in fiecare zi la aceeasi ora!

Ultima modificare de Larisa (12/11/05 00:26)

12/11/05 00:26

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 24    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la