TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/Romania- incotro? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
Nu cred ca e un secret pentru cineva ca de aia ne merge asa de prost pentru ca ne fura politicienii incontinuu, iar de cand cu criza asta economica, lucrurile s-au inrautatit.
Ce ziceti voi, incotro se-ntreapta Romania? :)

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

08/07/10 22:18

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

monday_73 a scris:

Ce ziceti voi, incotro se-ntreapta Romania? :)

unde se indreapta si celelalte tari, mai vorbesc vecinii plecati dincolo ca i acolo seca izvorul banilor. Dar la noi mereu a fost rau, deci na .. probabil vine Domnul in urmatorii 30-5o de ani, altfel ne vand astia cu tot cu tara :)) eu vreau sa fiu vanduta la nemti, voi?

08/07/10 22:29

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
Asta se intampla daca intra tara in faliment? E vanduta la altii?

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

08/07/10 22:33

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
[faceam misto, la noi toate sunt posibile ;)]

08/07/10 22:36

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07
Ar fi bine daca in Romania doar politicienii ar fura. Eu cred ca fura si vanzatorul care nu da chitanta pentru marfa vanduta, si omul care accepta sa lucreze la negru sau cel care accepta sa dea sau sa primeasca mita/haraci/tribut (sau cum s-o mai fi numind astazi). E o situatie care a fost cultivata cu grija inainte si dupa '89 si care se bazeaza pe caracterul deosebit de primitor, blajin, bland, iertator, rabdator, sau cum mai vrei sa-i spui, al romanului simplu care nu spune nimic pana ce cutitul trece dincolo de os. Cand spun asta, ma refer la faptul ca ideea (pe care nu de putine ori am auzit-o) dupa care se calauzesc romanii in viata este una plina de optimism: "Las' ca poate fi si mai rau. Sunt altii care o duc mult mai rau decat noi."
Odata, calatorind cu trenul, am auzit fara sa vreau un dialog intre tata si fiu. Cel din urma i se plangea tatalui de conditiile mizerabile in care calatorea, vagonul fiind unul deosebit de murdar si urat mirositor. Drept replica, tatal il apostrofa: "Cum de nu esti multumit, ca doar ai caldura (era iarna si vagonul era incalzit) si loc?!"
Ha, Romania-incotro? O intrebare care, pusa in legatura cu un popor care se multumeste cu foarte putin si face haz de necaz mai mereu, nu are decat un singur raspuns: spre locuri foarte modeste.

09/07/10 16:46

Christina
membru

Inregistat: 15/01/10

zambezi a scris:

Ar fi bine daca in Romania doar politicienii ar fura. Eu cred ca fura si vanzatorul care nu da chitanta pentru marfa vanduta.

pai vanzatorii si astia fura pentru ca impozitele sunt cam mari :D
la noi sefii se fac ca platesc, iar muncitorii se fac ca muncesc ;)

09/07/10 18:12

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07
Las' că-l avem pe Bulă. Noi să fim sănătoşi! :D

09/07/10 21:16

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

monday_73 a scris:

...Ce ziceti voi, incotro se-ntreapta Romania? :)

Intrebarea este de actualitate.

Raspunsul este mai simplu ca niciodata: Nu stim.

03/08/12 20:55

C4tal1n
membru

Inregistat: 12/04/13
Eu cred intr-un viitor mai bun pentru Romania,chiar daca prezentul ne inspira mai putin acest lucru.Avem atatea bogatii nevalorificate si zone atat de frumoase chiar in zilele acestea ma uitam la Tv si am vazut un reportaj in care Printul Charles vorbea atat de frumos despre tara noastra.
P.S:Sunt mandru ca sunt roman si oriunde m-ar duce viata nu ma voi sfii sa spun acest lucru

31/03/14 20:13

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

melania a scris:

Nu avem cum sa stim unde se indreapta Romania, pentru ca nici cei care pretind ca stiu, cei de la conducere, habar nu au..

Ei nici nu-s interesati.
Din perspectiva materiala, nu doar Romania ci lumea se indreapta spre mai bine. Daca nu va fi vreun „cataclism” major, nu o sa fie mai rau.

Intrebarea mea este spre ce se indreapta spiritualitatea tarii? Unde se indreapta credinta?

08/04/14 19:08

C4tal1n
membru

Inregistat: 12/04/13
Mergeti la vot ?

21/10/14 19:56

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la