TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Prietenie la... distanta ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 10
winnetou
membru

Inregistat: 22/12/05

april a scris:

Sau poate ca stie sa-i controleze mai bine decat altii? ;)

Celor care au probleme cu hormonii ( si asta se aplica mai ales la BAIETI ), li se recomanda o...PRIETENIE LA DISTANTA ! :D

:))))))))))))))))) ms ms (ce bine k n-am :P)

01/03/06 22:20

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Ce?! Hormoni?!

02/03/06 04:22

Site web  
winnetou
membru

Larisa a scris:

Ce?! Hormoni?!

nu ... chiar ar fi naspa dak n-as avea ... ma refeream la probleme cu ...

02/03/06 15:16

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
personal pot spune ca e mult mai greu sa mentii o prietenie la distanta...ai nevoie de mult mai multe cuvinte pt a exprima ceva, iar cand cei doi sunt fata in fata uneori nu mai trebuie sa zici nimic. e greu sa stii ca persoana ce devine tot mai draga pe zi ce trece e la mii de km distanta, dar nu e imposibil. intr-un fel asta da farmec relatiei...si cred ca prin comunicare se pune baza unei relatii fericite...si cand persoana iubita e la distanta, nu poti decat sa comunici :)

07/03/06 13:23

naty_4_God
membru

Inregistat: 26/02/06

anca4j a scris:

personal pot spune ca e mult mai greu sa mentii o prietenie la distanta...ai nevoie de mult mai multe cuvinte pt a exprima ceva, iar cand cei doi sunt fata in fata uneori nu mai trebuie sa zici nimic. e greu sa stii ca persoana ce devine tot mai draga pe zi ce trece e la mii de km distanta, dar nu e imposibil. intr-un fel asta da farmec relatiei...si cred ca prin comunicare se pune baza unei relatii fericite...si cand persoana iubita e la distanta, nu poti decat sa comunici :)

cum obisnuiam sa zic si eu
"timpul si distanta ucid iubirile mici dar le fac sa creasca pe cele mari".....sunt de acord cu anca

09/03/06 14:33

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

naty_4_God a scris:

"timpul si distanta ucid iubirile mici dar le fac sa creasca pe cele mari

Mi-a placut mult citatul acesta si cred si eu ca este adevarat. :)

09/03/06 15:28

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05

Larisa a scris:

In momentul in care am decis sa-I slujesc lui Dz cu toata inima mea si sa nu ma mai ghidez dupa hormoni atunci L-am cunoscut pe iubitul meu.

foarte frumos, ma bucur pt ca exista astfel de oameni, si ca nu sunt singurul care crede asa ceva dar si mai mult ma bucur pt ca altii deja au experimentat asta.

se pare ca "functioneaza" versetele care spun: "incredinteaza-ti soarta in mana Domnului, incredete in El si El va lucra"
Domnul sa-ti fie desfatarea si El iti va da tot ce-ti doreste inima"
"cautati mai intai imparatia lui Dzeu si neprihanirea Lui, si toate celelalte vi se vor da pe deasupra"

ps: daca vrem o binecuvantare de la Dumnezeu, atunci haideti sa facem ce trebuie:" o viata 100% pentru Dumnezeu", ce rost are sa ne tot framantam minte degeaba, atata vreme cat numai Dzeu cunoaste inimile, si pe a mea si pe ale voastre.

Domnul sa va binecuvinteze.

11/03/06 11:10

alexandra
membru

Inregistat: 02/08/05
NO MORE DATING
I'm just waiting
Like sleeping beauty
MY PRINCE WILL COME FOR ME
No more datig I'm just waiting
'CAUSE GOD IS WRITING MY LOVE STORY

GOD IS WRITING MY LOVE STORY

chiar daca e la distanta :)

11/03/06 11:58

Site web  
simple
membru

Inregistat: 19/10/05
si ti-e usoara asteptarea?:D

18/03/06 23:28

Sunflower
membru

Inregistat: 04/11/05
asteptarea ar trebui sa fie usoara. si este, in momentul in care incredintezi Domnului si capitolul asta din viata ta. Din momentul in care nu te mai gandesti la asta in fiecare clipa, si incepi sa nu mai asculti melodii "siropoase" si sa te uiti la comedii romantice, o sa iti fie muult mai usor sa astepti. Fiecare lucru are vremea lui.

daca te gandesti doar la asta, si stai toata ziua si visezi cu ochii deschisi la cum o sa apara Fat-Frumos pe-un cal alb, doar o sa iti faci singura rau...

Mai bine te bucuri de perioada asta in care esti singur(a) pentru a te apropia mai mult de Domnul, pentru a petrece mai mult timp cu El, pentru ca odata ce intri intr-o relatie, o sa ai mai putin timp liber...

Fiecare lucru are vremea lui...

cat despre prietenia la distanta (sa zic si eu ceva la subiect :D ) daca este dupa voia Domnului va rezista, daca nu...atunci e mai dureros. la distanta sau nu, o relatie are nevoie de foarte multa rugaciune pentru a rezista. si multa vointa din partea amandurora.

the end

19/03/06 11:34

Larisa
membru

alexandra a scris:

Cine a citit cartea: "Cand Dumnezeu iti scrie povestea de dragoste" sau ceva de genul asta? Puteti sa-mi spuneti si mie despre ce este vorba, va rog?

20/03/06 03:32

Site web  
winnetou
membru

Larisa a scris:

Cine a citit cartea: "Cand Dumnezeu iti scrie povestea de dragoste" sau ceva de genul asta? Puteti sa-mi spuneti si mie despre ce este vorba, va rog?

E singura carte pe care ti-as putea-o recomanda sa o citesti. e povestea de dragoste a 2 tineri, poveste de dragoste kre le-a fost scrisa de Dumnezeu, simplu! :D
ii superba cartea, nu rata sa o citesti

20/03/06 07:46

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
De fapt cei 2 ,sot si sotie fac un fel de confesiune,fiecare relatand povestea pe care a trait-o,capitolele sunt scrise de amandoi(adica un capitol e scris doar de unul dintre ei,nu de amandoi)si se imbina perfect. E cartea care mi-a placut cel mai mult. :) Amandoi au avut priteni si prietenii inainte de a il lasa pe Dumnezeu sa se ocupe de partea cu iubirea din viata lor...din acel moment de abia incepe partea interesanta,cu toate ca nu-i nefolositoare nici introducerea,mai ales pentru fete...;)

ps:cred ca se cheama :"Cand povestea de dragoste ti-o scrie Dumnezeu. Modelul crestin de relatii intre baieti si fete" ...

pentru comanda cartii,de la editura shalom(kerigma mai nou) click aici

20/03/06 08:27

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Numai ca cei doi nu au avut parte, parca, de distanta in relatia lor...:D

20/03/06 12:55

Larisa
membru

Intr-un fel ma bucur ca nu au avut parte de relatii la distanta, dar prietenia care trece testul distantei este mai puternica, este deosebita, este unica.

21/03/06 05:46

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
si asta pt ca e f greu....si trebuie investit in ea mult mai mult. mi-e personal mi-e greu dar sper sa treaca testul :)
aveti grija de voi...si de prieteni, pt ca sunt valorosi !

23/03/06 22:52

Sunflower
membru

Inregistat: 04/11/05
hmm....cel mai bun prieten al meu si cu mine le facem o farsa unor prieteni de 1 aprilie si  le zicem ca suntem impreuna....el e in state, si eu aici.....

si doar o simulare a unei relatii la distanta  m-a facut sa imi dau seama cat de enorm de greu este sa stii ca persoana iubita este la zeci sute sau mii de km distanta...

asa ca...o sa ii respect mai mult de acum incolo pe cei care au o relatie la distanta :D

God bless their hearts!

24/03/06 19:37

brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
pana nu treci prin asa ceva nu poti sa intelegi cat e de greu sa pastrezi o prietenie la distanta..

24/03/06 22:20

Antonim
membru

Inregistat: 22/11/05
intradevar silvia ai dreptate, inainte credeam ca e o joaca sa ai prietena la distanta si ca faci ce vrei esti liber, nu-i nici pe departe asa acum cand prietena mea este la o distanta minora dar totusi distanta(undeva la 40 Km)imi dau seama ce mult inseamna Dumnezeu intr-o relatie si ce mult conteaza fiecare vorba care o spui fiecare gest pe care il faci atunci cand ajungi sa te intalnesti din cand in cand.Intradevar este o arta sa construiesti o prietenie la distanta atunci cand arhitectul este Dumnezeu.Fara El sa nu-si faca nimeni iluzii ca no sa reuseasca o sa i se prabuseasca piramida exact atunci cand crede ca pune ultima pietricica in varf...mie si prietenei mele ne place si incercam sa traim versetul ...toate lucrurile lucreaza împreuna spre binele celorce iubesc pe Dumnezeu..." Romani 8:28 , si cred ca acest verset poate fi adevarat pentru orice pereche incredetiva in El si veti vedea ca acest verset nu este o minciuna ci poate fi adevarul depinde de tine poti prin credinta sa ai o relatie la distanta, poti sa o ai si fara credinta , dar va fi diferit rezultatul ...

28/03/06 10:53

Site web  
asher
membru

Inregistat: 13/07/05
Mia placut comentariul tau SunFlower, sunt deacord cu tine. :) GBU

Defapt mi-a placut tot ce ati spus fiecare...:)  Si mersi pt ca ati mentionat cartea respectiva... M-ati facut curios. Ar fi fine sa fie si in format electronic... O are careva asa?

"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

29/03/06 15:49

brightsky
membru

asigurati-va doar ca prietenia voastra sa fie de la Domnul..ca altfel o sa fi-ti dezamagiti la urma...deschideti ochii larg si ganditi-va de 10 ori inainte de a incepe o relatie! invatati din greselile altora..
chiar am crezut cu toata inima ca relatia mea e de la El pana cand Domnul ma facut sa imi dau seama ca chiar daca nu sunt implicati hormonii totusi relatia poate sa nu fie de la El! amandoi ne-am dat seama de asta si am adus relatia noastra inaintea Lui si El a decis sa ne oprim....si asa am facut chiar daca doare fff tare! Cautati voia Lui si ascultati glasul Lui chiar daca doare! eu asta am invatat! nu imi pare rau de decizia luata ci doar ca putema sa ma gandesc mai mult inainte de a incepe aceasta relatie!
nu incercati sa faceti toate greselile pt a invata ci invatiti din greselile altora!!! Domnul cu voi!

05/04/06 00:12

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05

silvia a scris:

asigurati-va doar ca prietenia voastra sa fie de la Domnul..

nu sunt de acord.Dumnezeu nu ne vrea roboti. El ne lasa sa alegem,nu ne pune restrictii, doar ca El vrea ca ambii parteneri sa fie ai Lui,pentru ca sa nu fie probleme intre ei mai tarziu.Nu se pune problema ca Domnul sa aleaga in locul nostru (nu imposibil ce-i drept, da' eu nu stiu pe nimeni care sa fi avut o asemenea experienta). Ochii trebuie sa fie deschisi pentru a observa daca prietenul/prietena chiar este in Domnul,si nu doar formal, cum sunt (cu parere de rau spun asta) majoritatea tinerilor din biserici. Pentru a putea ajunge la maturitate,trebuie ca individul sa aiba ceva experienta,sa aiba ceva anisori...cand vad fete(pocaite,nu rapandule) de 15-16 ani de mana cu unu' de 20+(credincios...da nu asa...) ma lasa rece. Sfatul meu este sa mai asteptati...toate isi au vremea lor. Dumnezeu a spus asta,si a stiu si de ce ...

Ultima modificare de Seraphim (05/04/06 00:26)

05/04/06 00:25

Larisa
membru

Dumnezeu ne poate sugera o alternativa mai buna decat cea pe care o avem noi in minte, dar alegerea este a noastra. Seraphim, traim intr-o societate in care daca nu ai un prieten/a lumea te priveste ca inapoiat/a. Sunt alte lucruri care se promoveaza la ora actuala si tinerele noastre domnisoare vor sa fie in pas cu moda neacceptand parerile celor din jur care sunt "gelosi sau inapoiati". Traim in epoca emanciparii domnisoarelor care in loc sa-si traiasca copilaria intra in viata cu niste carente. Cand ai 15 ai vrea sa ai 18-20. Cand ai 25 ai vrea sa mai ai 18. Fiecare varsta trebuie traita la maxima ei valoare altfel acumulezi gauri negre. Si eu sunt de acord cu faptul ca toate isi au vremea lor. Important sa ne stim care este valoarea noastra si de la cine ne-o tragem si sa stam aproape de Domnul.

05/04/06 06:05

Site web  
brightsky
membru

e clar Dumnezeu nu ne-a creat roboti si nu ne vrea roboti! dar doar pt ca cei 2 sunt crestini adevarati asta nu inseamna ca relatia lor e de la Domnul! eu sunt convinsa de asta!

05/04/06 12:28

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05

Seraphim a scris:

[(nu imposibil ce-i drept, da' eu nu stiu pe nimeni care sa fi avut o asemenea experienta)....

iti aduc eu aminte de isac si rebeca

05/04/06 14:14

Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la