TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Prietenie la... distanta ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 7 8 9 10
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
sa te vedem, mototey, cat rezisti in prietenia ta la distanta, daca mai iti arde de ":D" dupa ceva timp , ca deocamdata pari ca te distrezi ":D" ..

24/03/09 16:10

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Cred ca o relatie virtuala e totusi diferita de una la distanta. Una e sa iti faci planuri de viata si alta sa te rezumi la vorbe...

24/03/09 16:18

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06

mototey a scris:

Prietenia la distanta este testul adevarat si cel mai bun oricarei prietenii... poate chiar si prin simplul fapt ca sunt departe unul de celalalt... nu spun ca e usor, din contra... e greu, foarte greu... dar... cred ca e un test necesar... :D

La inceput toate sunt roz si  zboara fluturasii peste tot, dar o sa vezi ca lucrurile o sa se schimbe cu timpul. acum depinde si de cei doi, de cat de mult doresc sa se implice in acea relatie. daca doresc ceva serios, vor creste frumos impreuna si se creeaza o legatura stransa ce nu poate fi rupta prea usor, mai ales daca funia e impletita in 3 ;) dar daca cei doi isi doresc doar o simpla relatie ca sa nu fie singuri sau sa spuna si ei ca au pe cineva, imi e cam mila de ei, pentru ca pierd cei mai frumosi ani din viata si pierd sansa unor momente superbe cu care nu se vor mai putea intalni

april a scris:

sa te vedem, mototey, cat rezisti in prietenia ta la distanta, daca mai iti arde de ":D" dupa ceva timp , ca deocamdata pari ca te distrezi ":D" ..

da, asta spuneam si eu. Vor regreta mai tarziu cei care tind doar sa se distreze. acum poate ca ei considera ca e ceva normal, dar vor regreta mai tarziu..asta daca e doar joaca [vorbesc la general]

MRU a scris:

Cred ca o relatie virtuala e totusi diferita de una la distanta. Una e sa iti faci planuri de viata si alta sa te rezumi la vorbe...

Bine punctat. La noi, a fost totul virtual la inceput..pentru ca nu ne vazusem..era o distanta mare intre noi. Lucrurile s-au schimbat atunci cand ne-am intalnit. Acel virtual, acel zid care ne despartea parca a fost daramat. acum nu mai eram simple imagini in mintea celuilalt, totul capata sens, contur.
Daca cei doi isi doresc cu adevarat ceva mai mult de la relatia lor sigur vor reusi daca vor lupta pana la capat pentru visul lor. e greu, dar e frumos :) si e minunat la sfarsit sa vezi roadele muncii tale..eu deja vad si Ii multumesc lui Dumnezeu.

24/03/09 21:05

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
hmmm... tamara... imi place foarte mult ce ai scris... multumesc foarte mult... toate aceste sfaturi, lucruri... imi sunt de un real folos... multumesc!

24/03/09 21:24

Site web  
mikhael
membru

Inregistat: 16/01/09

MRU a scris:

Daca esti matur spiritual incep sa cred ca o relatie la distanta e buna pana la casatorie. M-i se pare foarte ok. poate chiar mai buna din anumite puncte de vedere decat daca ai fi bot in bot in perioada asta a logdnei.Cred ca incepi  obiectiv relatia, inteleganad mai bine responsabilitatile.Gandeste-te ca te asteapta poate 40-50 ani de convietuire cu o persoana.

25/03/09 22:49

tamarta
membru

mikhael a scris:

Daca esti matur spiritual incep sa cred ca o relatie la distanta e buna pana la casatorie.

daca te referi la kilometri sa stii ca te contrazic. Daca esti matur spiritual nu ai nevoie ca sutele de kilometri sa te tina departe de persoana iubita ca sa nu ajungi sa faci cine stie ce. daca o iubesti, o respecti si esti cu adevarat matur spiritual, poate sa stea zi de zi langa tine iar trupurile voastre vor ramane curate pana la casatorie.

Eu cand ma gandesc la "distanta" nu ma gandesc numai la distanta in kilometri. Chiar daca cei doi sunt in acelasi oras asta nu inseamna ca trebuie sa stea toata ziua "bot on bot" [ca sa folosesc expresia ta]. Daca e ca cei doi sa faca lucruri gresite, le pot face indiferent de cat de multi kilometri sunt intre ei. Daca cei doi au principii bine stabilite vor sti care e limita peste care nu au voie sa treaca si vor tine cont de asta chiar daca sunt la cativa metri sau la sute de kilometri distanta. Daca nu exista nu stiu cati kilometri distanta intre ei, ar trebui ca respectul sa tina distanta intre ei.

26/03/09 09:57

mikhael
membru

Inregistat: 16/01/09
De acord cu tine, dar daca nu esti matur spiritual o relatie la distanta se poate destrama mai usor.
Sa nu crezi ca daca esti matur spiritual , nu mai ai ispite..alea o sa fie toata viata.Doar ca ai alta atitudine fata de ele.

26/03/09 15:37

tamarta
membru

mikhael a scris:

dar daca nu esti matur spiritual o relatie la distanta se poate destrama mai usor.

asa e.. am experimentat asta in relatia cu beny. la inceput a fost mult mai greu, dar cu timpul, am crescut amandoi si relatia este una superba acum :)

mikhael a scris:

Sa nu crezi ca daca esti matur spiritual , nu mai ai ispite..alea o sa fie toata viata.Doar ca ai alta atitudine fata de ele.

nici n-am spus asta. Si Isus a fost ispitit, dar nu a cedat. Asta pentru ca El a fost matur din punct de vedere spiritual. Cu ispite ne infruntam zi de zi, dar important este cum ne raportam la ele.

26/03/09 22:18

liviutu
membru

Inregistat: 31/01/10
pot sa ma alatur si io ,cu experienta prin care am trecut .exact ca e greu sa fi la distanta de prietena ta si sa vb doar la tel sau internet ,eu din propria mea experienta spun ca nu a fost cum crezusem ,ci totalmente diferit ,si discuti fel de fel ,etc .etc ,si sa sfarsit totul,dupa o relatie de 2 ani si ceva ,dar cred tot in cazuri de astea sa fie ajuns si la casatorie cum e ingaduit de DUMNEZEU .oricum ce e al meu e pus deoparte ,

31/01/10 22:21

liviutu
membru

Inregistat: 31/01/10
ai dreptate tamara ,Domnul sa te binecuvinteze

31/01/10 22:23

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

mikhael a scris:

dar daca nu esti matur spiritual o relatie la distanta se poate destrama mai usor.

tamarta a scris:

asa e.. am experimentat asta in relatia cu beny. la inceput a fost mult mai greu, dar cu timpul, am crescut amandoi si relatia este una superba acum :)

La ce distanta? ;) :D

02/02/10 11:29

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Acum sau la inceput? :D
De la 756 km s-a redus cam la 0-5 km. :D

02/02/10 23:24

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
Defapt, s-a redus distanţa, nu neapărat s-au maturizat ei :D :D :D

03/02/10 10:13

Site web  
benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Daca nu ne-am fi maturizat, altfel ar sta lucrurile acum..

03/02/10 12:33

tamarta
membru

la distanta sau nu, o relatie te schimba. Si consider ca atunci cand relatia e la distanta e nevoie de si mai multa maturitate pentru a putea tine vie relatia, pentru a evita cat mai mult conflictele, multe dintre ele tinzand sa fie iscate din neintelegeri.
Este nevoie de o anumita varsta si maturitate pentru a incepe o relatie, mai ales daca e vorba de una la distanta. Si nu vorbesc aici de copilarii si discutii de doi lei pe mess si la telefon, ci de relatii serioase.

Intre mine si beny au fost peste 700 km distanta, dar cu ajutorul Domnului am ramas unul langa celalalt 2 ani si crestem pe zi ce trece tot mai mult. Daca n-ar fi fost El, daca n-ar fi existat maturitate, altfel ar fi stat lucrurile acum[dupa cum spunea si benny]. Ii multumim Domnului ca acum suntem in acelasi oras si ca ne este in continuare alaturi :)

Ultima modificare de tamarta (06/02/10 01:33)

06/02/10 01:33

simona
membru

Inregistat: 19/02/08

tamarta a scris:

multe dintre ele tinzand sa fie iscate din neintelegeri.

Mare adevar graiesti. :)

15/02/10 00:37

Pagini: 1 ... 7 8 9 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la