TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Prietenie la... distanta ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 10
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Ce parere aveti despre prietenia la distanta?
Sau ce influenta poate avea distanta intr-o relatie de prietenie?
Ochii care nu se vad se uita? Prietenia adevarata rezista?

Ati trecut sau treceti prin asta?
E greu sa pastrezi o astfel de prietenie?....

....subiectul este deschis...


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

04/11/05 23:53

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Ochii care nu se vad se uita in alta parte! Exista prientenie la distanta, dar e riscant pentru ca de multe ori lucrurile se agraveaza, tu iti vezi de treaba ta si parca uiti ca e cineva, undeva departe care te asteapta. Cred ca daca o relatie are o temelie buna o sa treaca cu bine de proba timpului. E greu sa tot rupi foile din calendar si sa vrei sa rupi mai multe o data, dar se poate. Focul arde atata vreme cat este intretinut.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

05/11/05 01:32

Site web  
jla3_6alj90
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc
Inregistat: 18/03/05
da ..este adevarat ..dar intr-un fel e bine si asa, dar nu prea mare distanta ...ca daca-l vezi in fiecare zi ...tot te saturi vrei altceva si daca-l vezi o data la "10 ani" ,iar te saturi numai sa vb "pe net"...deci ar trebui undeva la mijloc ...sa fie intrun alt oras dar cel putin vecin ..:)

Ultima modificare de jla3_6alj90 (05/11/05 02:52)


_______________________________________
FRIENDSHIPS
  Are possible only when we open the window of our heart and allow the sunshine of someone`s life in...

05/11/05 02:51

   
Sunflower
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 04/11/05
cred ca depinde mult de cei implicati, si de cat de maturi sunt. Evident, pana la urma tot Domnul e cel care sa decida daca  o relatie rezista sau nu. Poate sa nu reziste chiar daca cei doi sunt vecini, si poate sa reziste chiar daca nu s-au mai vazut de-un an. Totul depinde....

Avantajul la relatiile la distanta este ca inveti cumva sa iti infranezi anumite dorinte....cum ar fi sa va plimbati impreuna, sa faceti multe lucruri impreuna, ca deh...doar sunteti un cuplu, nuh?

Dezavantajul este ca uneori dorinta de a petrece timp cu celalalt este prea mare, si ajungem frustrati de problema distantei.
DAR, daca este o relatie dupa voia Domnului, rezista si in timp, si la distanta....daca il are pe Domnul ca temelie, si daca cei doi sunt dispusi sa astepte ceva timp pana sa vada un film impreuna ;)

Un alt avantaj este ca...de multe ori, se dezvolta capacitatea de a comunica cu celalalt. Fara sa vrei, cand se intampla ceva important gandesti "de-abia astept sa ajung acasa sa-i spun si lui/ei"... la telefon, prin im, sau email...

Depinde si de directia pe care o  are relatia....daca stii ca peste un an, doi, trei o sa te casatoresti cu celalalt, atunci e normal ca e mai usor sa treci peste obstacolul "distanta". Daca ai o relatie, si nici tu nu mai stii de ce te tot chinui cu telefoane, emailuri si alte alea....atunci deznodamantul e destul de clar....


_______________________________________
Dreams are nothing more than wishes and a wish is just a dream wished to come true...

05/11/05 13:29

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Noi eram deja casatoriti legal cand Jesse a plecat in America si in fiecare dimineata ma trezeam la 5-5:30 ca sa vb cu Jesse Pentru ca relatia noastra ducea sigur la casatorie a fost greu sa o mentinem, dar nu imposibil. De fiecare data cand veneam de la serviciu intrebam daca e cineva la computer ca sa intru eu si sa-i scriu lui Jesse cum a fost ziua mea. Uneori ma rugam sa ca sa nu mearga net-ul ca nu trebuiasca sa ma scol din pat asa de repede. Toate au trecut acum si Jesse apreciat tot timpul asta in care am facut ceva pentru el. Domnu-i bun!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

05/11/05 20:17

Site web  
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
O maxima spune asa:
Timpul si distantele sting o dragoste superficiala dar intaresc una adevarata.

intre mine si sotul meu au fost 140km dar asta nu a fost o piedica in a ajunge la casatorie. Eu cred ca cu cat astepti mai mult sa vezi pe cineva cu atat mai mare e bucuria cand ajungi sa-l vezi, sa te intalnesti.


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

06/11/05 13:08

   
jla3_6alj90
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc
Inregistat: 18/03/05
da...ce sa spun ..scuze ..

Ultima modificare de jla3_6alj90 (16/11/05 18:43)


_______________________________________
FRIENDSHIPS
  Are possible only when we open the window of our heart and allow the sunshine of someone`s life in...

07/11/05 15:10

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Facem aici diferenta intre amicitie si prietenie? Pentru mine sunt doua lucruri care pot duce la o legatura, dar sunt lucruri diferite. O amicitie poti sa o intretii daca ii scrii omului de 2 ori pe luna: americanii fac asa - iti scriu 3 luni de zile si pe urma se fac ca te-au uitat. Cred in prieteniile la distanta si bineinteles ca exista si exceptiile de la regula cum am vazut mai sus in mesajul lui jla3_6alj90.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

07/11/05 21:03

Site web  
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
eu una ma refeream la prietenii serioase si care sa aiba un scop final, ca in cazul meu de ex.

_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

08/11/05 19:27

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
s-a facut lumina-n sat!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

08/11/05 21:20

Site web  
claudia_seria
membru

Locatie: Galati, Romania
Inregistat: 22/07/05
Persoanele care au o relatie intemeiata pe baza unei cunoasteri directe, si apoi sunt nevoiti sa se desparta o vreme, cred ca pot comunica si mentine relatia de la distanta, bineinteles cu ajut. Domnului.

Dar ce spuneti despre relatiile incepute pe internet, fara ca cei 2 sa se gaseasca fata in fata, fara sa fie o cunoastere tangibila... Adica exista cazuri de relatii incepute in acest mod, care sa se fi terminat cu succes?
Eu ma indoiesc de acest mod de a incepe o relatie cu cineva, dar poate ma insel, povestiti voi astfel de experiente...


_______________________________________
"hotararea DOMNULUI, aceea se implineste" (Prov. 19:21)

09/11/05 14:33

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
fratele meu (unul dintre ei) e in aceeasta situatie si sunt si eu curioasa cum se termina

Ultima modificare de doitili (10/11/05 15:55)


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

10/11/05 15:20

   
danaobada
membru

Locatie: Deva, Romania
Inregistat: 12/11/05
Si eu am trecut prin asta anul trecut in iarna. In ianuarie, Sorin, sotul meu, pe atunci imi era prieten, a plecat la lucru in Austria pentru trei luni. Atunci am decis ca in acele trei luni sa ne rugam pentru relatia noastra si daca Domnul gaseste cu cale sa ramanem impreuna o viata intreaga sa ne invete sa ne iubim mai mult, iar daca nu sa ne deschida ochii si sa vedem ce planuri are el cu noi. Ma bucur acum ca a fost plecat, pentru ca acele luni ne-au facut sa ne iubim mai mult si sa vrem sa petrecem toata viata impreuna. Dar parerea mea este ca daca relatia dureaza prea mult si daca mai este si la distanta, e greu de intretinut. Oricat ti-ai scrie si oricat V-ati suna, e mult prea greu sa i se faca fata unei asemenea relatii. Asa ca aveti grija!!!:)

13/11/05 23:26

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Se poate: eu 7 luni cu credinciosie m-am trezit pe la 5-5:30 dimineata ca sa vb cu Jesse meu pe skype. Ne-am scris in timpul asta aproape 820 de e-mail-uri kilometrice! Cateodata am vb la telefon si totul capata viata atunci cand ii auzeam vocea la telefon parca era mai interesant decat cand il auzeam folosind skype. Daca chiar vrei cu adevarat un om pentru tine distanta nu mai are limite.

Ultima modificare de Larisa (14/11/05 07:13)


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

14/11/05 07:11

Site web  
mirella
membru

Locatie: Knoxville- TN
Inregistat: 18/03/05
:) dap larisa. sunt de acord cu tine. daca iubesti cu adevarat o persoana distanta nu mai conteaza. si doar odata si odata o sa fiti impreuna...daca legatura dintre voi este stransa si cu un scop. ;)

_______________________________________
"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

20/11/05 16:23

   
Antonim
membru

Locatie: Zalau
Inregistat: 22/11/05
Mama da aici numa copiii casatoriti parca mie si greu sa ma implic in discutie , uite ca ma bag totusi m risc :) si eu am o prietena e aproape la aprox 40 km de mine dar asa cum scriati mai sus unele dintre dumneavoastra nui usor dar nui nici greu si cu atat e un dar mai apreciat cu cat il astepti mai mult , distanta intro prietenie poate fi uneori fatala , dar are si fetele ei bune de exemplu nu esti zi de zi cu prietena sau prietenul tau si sa trebuiasca sa invingi ispita sarutului(un exemplu), nu pot aparea dezbinari datorita geloziei nefondate, se merge in totalitate pe incredere si devotament , Dumnezeu este factorul principal in formarea relatie si trainicia ei , prietenia nu-ti devine o rutina , etc din experienta zbuciumata a prieteniilor mele pot acuma sa apreciez o dragoste la distanta, cel putin pentru mine nu a mers o prietenie aproape , si Dumnezeu ma binecuvantat totusi cu o prietenie benefica mie si stilului meu gandiri mele calitatilor si defectelor mele.Ce-l mai important lucru intr-o relatie de prietenie este ca ambii parteneri sa creasca spre Dumnezeu nici de cum sa scada in relatia cu El, o relatie de pritenie care te face sa cobori nu sa urci pe calea vesniciei este o relatie care merita terminata cu un PUNCT mare de tot si cat mai repede posibil.
Sper ca cititorii cititoarele vor avea de invatat si le va folosi acest mesaj gandit si editat de tanarul Antonim ;)


_______________________________________
Noi vrem sa fim: iubiti, binecuvantati, respectati, ajutati etc
Deci trebuie sa : iubim sa binecuvantam sa respectam sa ajutam etc.
Implineste acest viceversa si vei fi fericit alaturi de Dumnezeu.

24/11/05 11:05

Site web  
simple
membru

Locatie: pamant
Inregistat: 19/10/05
da, interesanta discutie!
cu toate ca nu sunt o persoana cu  multa experiena in dragoste totusi am o durere cand privesc spre o prietenie la distanta!
Am avut un prieten timp de 1 an de zile dupa care am fost nevoita sa plec in strainatate.In timpul cand eram impreuna nu puneam mult accent pe relatia fizica..pt mine nu e primordiala.
Am decis sa nu mai fim impreuna un timp si sa ne rugam ca daca va fi sa fie sa fim din nou mai tarziu impreuna.
Dupa 2 ani am reluat legatura si ne-am dat seama ca tinem inca unul la altul, dar dupa cateva luni de discutii la distanta pe net...am aflat ca parerea lui e ca nu mege la distanta...de fapt relatia fizica si dorinta de apropiere a fost mai tare decat o relatie la distanta
ce sa faci...asa sunt oamenii!:)
dar totusi incerc sa cred ca poate sa mearga o relatie la distanta...fiindca imi doresc sa ma casatoresc cu un  roman:))


_______________________________________
calator spre eternitate

26/11/05 22:03

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
se zice ca numai prieteniile adevarate trec "testul distantei", asta nu inseamna ca este usor, insa............pt ce te sacrifici mai mult , pretuiesti mai mult.

_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

26/11/05 23:34

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Adevar grait-ai, Ionelcim!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

27/11/05 01:03

Site web  
Antonim
membru

Locatie: Zalau
Inregistat: 22/11/05
Stii tu ce stii ionel ;) , Laura poti sta linistita ce-i al tau e pus de o parte " Toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce se incred in Domnul" Aceste discuti cu cat sunt mai sincere sunt mai frumoase mai interesante si ne ajuta mai mult pe fiecare haideti sa nu uitam aceste principii in discutiile noastre pe acest forum. ;) Fiti binecuvantati.

_______________________________________
Noi vrem sa fim: iubiti, binecuvantati, respectati, ajutati etc
Deci trebuie sa : iubim sa binecuvantam sa respectam sa ajutam etc.
Implineste acest viceversa si vei fi fericit alaturi de Dumnezeu.

28/11/05 09:56

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Am crezut si eu pentru multa vreme ca ce-i al meu e pus de-o parte, dar nu mai cred asta de acum cativa ani cand un pastor ne-a explicat ca nu e treaba lui Dz sa ne cupleze. Nu exista CINEVA, UNDEVA care sa fie alesul/aleasa noastra si numai aia si daca te casatoresti cu altcineva faci o greseala! Nu este adevarat! Dz te ajuta ca sa vezi ce ai in jurul tau si sa te intrebi cu cine ai face casa buna. Poate sa fie sugestia Domnului, dar decizia ne apartine. Dumnezeu nu o sa ne forteze niciodata, El o sa ne sugereze!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

12/12/05 01:12

Site web  
Antonim
membru

Locatie: Zalau
Inregistat: 22/11/05
clar ca no sa ne forteze dar El are un rol principal in alegerea partenerului de viata si in hotararea de a face actul casatoriei, daca il iubesti si El te iubeste nu te va lasa sa-ti distrugi viata facand o alegere gresita, referitor la cei al meu e pus de o parte exista si asemenea cazuri, ex familia mea tala meu si cu mama mea au fost amandoi anuntati de Dumnezeu ca vor fi impreuna si se vor casatorii ei cunoscanduse doar din vede fiin din sate diferite, doar sa de la evanghelizari , Dumnezeu nu se atinge de dreptul de liber arbitru dar influenteaza semnificativ relatiile noastre. parerea authorului

_______________________________________
Noi vrem sa fim: iubiti, binecuvantati, respectati, ajutati etc
Deci trebuie sa : iubim sa binecuvantam sa respectam sa ajutam etc.
Implineste acest viceversa si vei fi fericit alaturi de Dumnezeu.

12/12/05 11:13

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Frumos!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

12/12/05 19:11

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
ce parere aveti insa de prieteniile la distanţă ?se pot realiza între persoane care nu s-au văzut niciodată? ce părere aveţi de cei ce se căsătoresc în urma acestui gen de relaţie?
          şi totuşi cum ramâne cu vorba ochiii care nu se văd se uită ... oare nu are si ea un gram de adevar?
aştept răspunsuri si idei in direcţia asta .


12/12/05 19:55

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Mi-e frica sa ma gandesc la o relatie intre doi tipi care nu s-au vazut niciodata. Sunt riscante. O cunostinta de-a mea a incercat o treaba dintr-asta si s-a terminat dupa ceva vreme cand s-a intalnit cu respectivul si si-a dat seama ca nu e ceea ce si-a imaginat ea. Trebuie sa vezi omul, sa vezi cum reactioneaza in anumite situatii, tre sa-i cunosti prientenii. E riscant.
Cand despre ochii care nu se vad se uita ..., eu stiam ca, continuare este ... in alta parte. Exista un gram de adevar in momentul in care relatia nu are temelii puternice. E spiritul de turma sa fii cu cineva pentru ca altfel societatea te priveste ca pe un ciudat.


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

13/12/05 00:58

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 10    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net