TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Hard & Soft/Despre telefoane mobile Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
In primul rand serviciul gsm in sine nu permite in mod normal blacklist. Daca persoana aceeea te'a blocat te'a blocat cu un soft specific sistemului de operare de pe acel telefon. Sunt programe specifice pt symbian, pt iOs, pt android etc. Unele permit blocarea de smsuri, cele mai multe. Cand suna apare doar o notificare, uneori nici aceea. Oricum toate au un log in care apar aceste apeluri/smsuri.

Poti descarca cu un soft specific telefonului/sistemului tau de operare.


22/08/13 22:49

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Multumesc edi.

Bine eu ma intrebam daca apelantul are un feedback dat de soft din care sa permita intelegerea ca este pe lista. De ex. cum iti spune din retea ca nu raspunde, sa ti spuna persona apelata nu mai doreste sa o contactati.

Acu sa fiu si mai precisa: suna, si suna telefonul pana ma plictisesc. Nu sunt anuntata ca persoana nu raspunde sau ca e in afara ariei de acoperire. Doar suna pana se opreste si cam atat. Mi se pare suspect.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

22/08/13 23:36

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Unele au optiunea sa dea busy tone, altele sa zica "the xx customer" altele sa sune si sa inchida dupa o secunda. Cel mai bine ar fi sa suni dupa alt nr.

In legatura cu smsurile zi'mi ce tel ai si poate iti gasesc eu soft.


23/08/13 08:04

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ti am trimis mp. Multumesc.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

23/08/13 10:41

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Sunt foarte suparata. Azi dimineata am descoperit ca mesterul de Sami mi-a "delete" toata agenda telefonica. Sau nu stiu exact ce a facut...ideea e ca mai am in agenda doar contactele inregistrate anul acesta.

E posibil sa fie in alta partitie, restul?
Ma puteti ajuta, va rog?


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

23/11/13 08:43

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Ai verificat ambele liste de contacte (numerele memorate pe SIM si cele din agenda telefonului)? Poate e schimbat doar care din ele sa fie afisata si nu ai pe ambele agende copiate/salvate toate contactele...
Cum/unde salvezi de regula contactele si ce agenda e setata sa afiseze lista?


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

24/11/13 00:12

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Am verificat. Nu inteleg ce a facut. Am ramas in agenda doar cu 83 de contacte cele pe care le am inregistrat in 2013. Chiar si sms uri le a sters macar ca unele erau blocate.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

24/11/13 15:58

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Repet...
Liste de contacte pot fi doua chiar daca tasta contacte iti afiseaza doar una (cealalta ramane invizibila dar nu  inexistenta).

Cand salvezi un numar o faci fie pe agenda din sim fie pe cea a telefonului fie pe ambele Depinde apoi care lista e setata sa fie afisata. De regula e recomandat sa copii/memorezi contactele pe ambele. Astfel ai o siguranta in plus daca telefonul ori sim-ul se duce.

Daca nu regasesti numerele vechi pe nici una din liste (asta insemnand sa verifici facandu-le vizibile pe ambele din setari) inseamna ca a fost stearsa una din ele. Dar micutul poate nu a dat "delete", poate a schimbat doar ce lista sa fie afisata cand accesezi "contacte" (ar fi un caz mai putin probabil dar fericit). Atunci trebuie doar sa umbli in setari si sa schimbi lista/listele care doresti sa fie afisate (pot fi puse si ambele).

Nu stiu daca, dupa stergere, mai pot fi recuperate...


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

24/11/13 18:31

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net