TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Michael Jackson (din nou) Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
sel_sel16
membru

Inregistat: 04/02/08
Cand a compus  aceasta piesa, MJ a vrut sa arate cat de repede se poate raspandi minciuna si cu cata usurinta se poate denatura adevarul.

And  mother always told me / Be careful  who you love
And be careful what you do / Cause the lie becomes the truth
.....
For forty days and for forty nights
The law was on her side
But who can stand when she's in demand
Her schemes and plans
'Cause we danced on the floor in the round
So take my strong advice, just remember to always think twice.

Billie Jean ar fi putut fi si intruchiparea fetelor care inventau tot felul de povesti despre el si fratii sai, doar pt a obtine niste avantaje materiale sau pt a se putea apropia mai mult de ei.

Ultima modificare de sel_sel16 (18/11/11 22:46)

18/11/11 22:45

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

nenea OLD a scris:

Orice ar spune, nu este justificata agresivitatea.

Ba eu zic ca este justificata agresivitatea mea cand ea(sle_sle16) manifesta o agresivitate mascata fata de ceea ce inseamna si presupune titlul de om credincios, deosbit si cu Dumnezeu in suflet pe care vrea sa-l confere lui M.J.

nenea OLD a scris:

dar daca vrei sa arati ca nu trebuie sustinut, prezinti probe care sa-l incrimineze ca "satanist", "destrabalat", etc, si lasi ca evidentele sa vorbeasca.

La ce nivel s-a ajuns cu perceperea si acceptarea credintei/adevarului...pentru unii trebuie sa arati probe cum ca unul ca M.j care si-a trait viata dupa bunu-i plac, ignorandu-L pe Dumnezeu, nu se poate sa fie pus in randul oamenilor demni de urmat sau apreciat...

sel_sel16 a scris:

Numai el stie de ce nu a fost niciodata impacat cu el insusi.

Stim si noi.

sel_sel16 a scris:

In autobiografia Moonwalk, Michael vorbea despre incordarea si tensiunile care existau in copilarie in relatia sa cu tatal sau.

Nu cred ca dupa ce a trecut de copilarie, si dupa ce a ajuns pe culmile succcesului mai tremurau pantalonii pe el de frica tatalui sau de tensiunile si incordarea in relatia cu tatal sau. Numai dupa ce s-a crezut dumnezeu pe pamant , a inceput sa se destrabaleze. Poate ca daca tatal mai putea exercita acele tensiuni asupra lui, nu ajungea ca cel rau sa-si bata intr-un mod atat de odios joc de fiinta lui.

sel_sel16 a scris:

Si cu siguranta nu se referea la absolut toate miscarile de dans pe care le facea, cu siguranta nu la acelea pe care le-ai vazut tu.

Ce absurda si ridicola explicatie...cred ca s-ar fi tavalit pe jos de ras daca te-ar fi citit M.J. Ai dreptate. Cand isi mangaia organele genitale, Dumnezeu se retragea pudic si-l lasa pe M.J sa-si exprime si el propriul farmec...ca doar erau o echipa.
Jalnic.

sel_sel16 a scris:

Nu pentru cateva greseli sau lucruri care noua nu ne plac, transformam omul intr-un monstru.

Omul fara Dumnezeu este un monstru.

sel_sel16 a scris:

Nici aceasta nu e o judecata dreapta si nu e un indemn bun de dat copiilor?

Cum sa nu...le tinea discursuri copiilor dupa care abuza de ei. Si dupa ce o facea, cred ca le mai tinea un discurs plin de o judecata dreapta, prin care ii indemna sa-l ierte, sa nu-l judece cu asprime ca el, din prea multa dragoste si iubire pentru ei, ii molesteaza...bleah.

sel_sel16 a scris:

Poate ca unii mai gresim dar,dupa cum spune Domnul Isus: acela care e fara pacat, sa arunce prima piatra.

Eu nu arunc cu piatra in pacatosii care se caiesc si se marturisesc Domnului. Ca si eu sint una dintre ei. Arunc insa cu pietre, in cei care desi duhnesc de pacate si faradelegi pozeaza in neprihaniti, ducand oamenii de nas cu vorbe mari si gesturi de omenie.

sel_sel16 a scris:

Eu nu il ridic in slavi, nu imi ghidez viata dupa principiile lui, eu doar apreciez si vorbesc despre patile lui bune, mai putin cunoscute. Pentru ca acestea au exostat in masura mai mare decat celelalte.

Nu exista parti bune intr-un om care a trait fara Dumnezeu. Nu vrei sa pricepi?

Daca spui de partile lui bune, in definitiv nu sint decat niste atitudini si fapte facute dintr-o motivatie gresita. In spatele fiecarei actiuni, fiecarui gand, fiecarei vorbe exista o motivatie. De ce ma port frumos? De ce vorbesc frumos? De ce ajut oamenii? Functie de motivatia cu care faci aceste lucruri, se poate spune ca faci, gandesti sau vrobesti frumos sau urat.

Motivatia unui credincios este sa fie pe placul Domnului. Motivatia unui necredincios, ca M.J, este sa fie spre propriul plac si beneficiu.

Ultima modificare de irlanda (18/11/11 23:57)

18/11/11 23:56

sel_sel16
membru

Molestarile nu au existat niciodata. Acuzatiile au fost doar uneltiri impotriva lui pt a se obtine foloase materiale.  In prmiul caz, dupa ce a crescut, copilul a recunoscut ca tatal lui l-a obligat sa spuna asta. Iar in cel de-al doilea caz acuzatorii mai aveau antecedente de acest tip.

"E o mare minciuna; de ce oamenii cumpara acele ziare? Se scriu lucruri rele pentru ca ei au impresia ca asta se vinde. Vestile bune pentru ei nu sunt vandabile. Sunt aici pentru a va spune ca nu acesta este adevarul. Nu e drept sa judeci o persoana si sa mergi mai departe cu judecata pana cand nu ai stat fata in fata cu acea persoana, macar o data. Nu-mi pasa care e povestea. Nu ma judecati, pentru ca e o minciuna". MJ

19/11/11 11:24

irlanda
membru

sel_sel16 a scris:

Molestarile nu au existat niciodata. Acuzatiile au fost doar uneltiri impotriva lui pt a se obtine foloase materiale.

Fum, fara foc, nu iese. Ca nu a fost dovedit, e altceva. Hotul neprins, negustor cinstit.  Ca a bagat milioane de dolari in familiile copiilor abuzati si si-au retras acuzatiile e altceva.

sel_sel16 a scris:

In prmiul caz, dupa ce a crescut, copilul a recunoscut ca tatal lui l-a obligat sa spuna asta. Iar in cel de-al doilea caz acuzatorii mai aveau antecedente de acest tip.

Pai, vorba accea, de morti nu se vorbeste de rau, chiar daca au fost niste ticalosi. Acu' ca a murit dumnezeul M.J, i s-au sters toate mizeriile cu buretele  ca doar trebuie sa ramana in inima si memoria tulburatilor ca un "om deosebit", "cu valori morale", "cu Dumnezeu in suflet" etc.

sel_sel16 a scris:

Nu ma judecati, pentru ca e o minciuna". MJ

Pai ce, l-a durut gura sa spuna ca-i o minciuna? Doar nu te asteptai sa spuna adevarul, ca este un deraiat sexual, si sa putrezeasca dupa aia in puscarie.

Si hai sa fim seriosi, daca nu ar fi fost adevarat faptul ca M.J abuza copiii, cine indraznea sa atenteze la banii lui M.J? Cine indraznea sa se lupte cu vedeta Americii, bazandu-se pe o minciuna? Astea-s povesti si snoave depanate omenirii, ca sa-l beatifice acu' pe stricatul de M.J.

Si vad ca prinde...acu' ne bucuram de un subiect special pe acest forum crestin, dedicat acestui mare sfant...

(ce-mi pierd eu vremea gandindu-ma si tastand despre un ciudat pervers...)

Ultima modificare de irlanda (19/11/11 23:45)

19/11/11 23:42

sel_sel16
membru

Nu s-a putut dovedi nimic, pentru ca nu au avut ce. Nu poti demonstra ceva ce nu s-a intamplat. Statul american a cheltuit milioane de dolari cu cele 2 procese,dar pana la urma autoritatile nu au gasit nimic incriminator.

Bineinteles, media nu a scapat ocazia de a diseca si manipula aceste acuzatii pentru a inocula in mintile oamenilor propriile concluzii. Era mai spectaculos sa il declare vinovat. Cate ziare nu s-au vandut si cata audienta nu au inregistrat televiziunile? Banii curgeau cat timp MJ a fost considerat vinovat.

Asta se intampla si astazi. E trist dar, barfele, scandalurile si alte asemenea subiecte se vand foarte bine.

Ultima modificare de sel_sel16 (20/11/11 13:15)

20/11/11 13:15

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

sel_sel16 a scris:

[...] altul decat cel prezentat de media, (cel pe care il stii tu).[...]

cred ca si tu, ca noi toti, il stii din aceeasi sursa, mass media. ca il vezi cu alti ochi, din alta perspectiva, e alta poveste. :)

sel_sel16 a scris:

"Nu e drept sa judeci o persoana si sa mergi mai departe cu judecata pana cand nu ai stat fata in fata cu acea persoana, macar o data."

nici tu nu ai stat fata in fata cu el, nu poti, si nu putem sti cu certitudine daca e alba sau neagra :)

20/11/11 15:44

sel_sel16
membru

Sunt de acord cu ceea ce spui, dar pe de alta parte cu totii stim ca mass-media promoveaza ceea ce este vandabil si nu intotdeauna ceea este vandabil este si real sau bun, dar pt ei asta nu conteaza. Pt ei conteaza ca lucrurile astea aduc bani.

Il vad cu alti ochi, desi nu am stat fata in fata cu el dintr-un motiv f simplu.  Am preferat sa acord mai multa credibilitate mesajelor lui din interviuri,discursuri, versuri sau din cartile pe care le-a scris, decat lucrurilor care s-au scris prin tabloide sau s-au interpretat la tv.

20/11/11 18:16

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07
Carui public i se adresa Michael prin melodiile sale: copiilor, adolescentilor, persoanelor mature, femeilor, barbatilor, persoanelor in varsta, celor cu studii, celor fara studii, unei anumite religii, unei anumite culturi sau tuturor deopotriva? Intreb acest lucru pentru ca toate categoriile enumerate de mine, le-am remarcat in videoclipurile sale.

20/11/11 20:54

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
@ sel_sel16

Ai spus ca il admiri pentru unele lucruri, dar ca nici tu nu esti de acord cu altele. Intrebarea mea este: de ce nu esti de acord cu acele lucruri?

Sau crezi ca din acelasi izvor iese si apa buna si apa amara?

Cu  thriller zici ca nu esti de acord, pentru ca el sugereaza ca in anumite momente este posedat, si ca Diavolul lucreaza prin el.

Cu anumite miscari din dans: gesturi obscene si timpul cand statea in pozitia fulgerului-emblema satanistilor declarati, banuiesc de asemenea ca nu esti de acord.

Dar sustii ca a fost un om bun, cu suflet mare, care a suferit in copilarie, etc, iar apoi a fost un "mare artist". Prin ce a fost mare , daca nu prin miscarile de dans care au facut deliciul publicului?

A, vei zice: si prin muzica. O, da! Dar unde este in muzica sa Dumnezeul descoperit? Pentru ca el vorbeste despre un dumnezeu asa cum l-ar percepe cu mintea lui, fara sa cunoasca sau ignorand faptul ca Dumnezeu s-a revelat.

Daca in parte este stricat, iar in parte lasa impresia ca ar fi bun, tu accepti intregul? La piata cumperi un fruct care-i stricat pe jumatate daca pe o parte ar parea ca-i bun?

Chestia cu:"presa l-a denigrat" are si reversul ca "presa l-a promovat".

Daca in parte nu-i bun in mod evident, de ce marturia lui ar avea un alt scop decat cosmetizarea lui?
Nu zic ca marturia lui este total falsa. Dar ce te asigura ca-i total adevarata?

Din moment ce-i artist ce te face sa crezi ca si persoana lui era la fel de imaculata precum personajul pe care cartile sale si ale laudatorilor sai il descriu? De unde stii ca nu-i duplicitar?
De altfel, cealalata parte a artistului pe care n-o agreezi, sugereaza asta; ca nu era integru in moralitate.
Apoi problemele cu copiii. Zici ca-s acuzatii de care a fost achitat; este dar nu poti sustine ca a fost imaculat.
Si maica Tereza ajuta mult copii, dar nu aspus niciodata presa ca ea ar fi facut ceva rau copiilor. Si maica Tereza a fost o persoana publica invidiata, si ce bani ar fi facut presa daca reusea s-o denigreze, nu? Dar nu a fost foc defel sa aiba de unde iesi fum.

In plus ce zici despre femeile din viata lui? Face si asta parte din ce era el, nu?

20/11/11 23:09

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10

irlanda a scris:

Si ce rost si ce importanta ar mai avea lucrurile "frumoase" facut de el, daca n-a pretuit si n-a vazut Frumosul? Ce lucru pe care-l facem noi fara El, se poate numi un lucru frumos? Lasa textele astea lacrimogene.

spune asta copiiilor, care au avut un adopost si nu au dormit in santuri datorita lui. spune asta batranilor, care au avur medicamente si o batranete linistita ci nu pe strazi tot datorita lui. spune asta bolnavilor, care s-au vindecat sau si-au ameliorat suferintele datorita banilor lui. deci se pare ca faptele lui au avut o importanta. si se pot numi frumoase (unele din actiunile facute nu tot ceea ce a intreprins)

sel_sel16 a scris:

In fine, atat timp cat moderatorii imi permit, voi continua sa postez aici si sper sa beneficiez de mai multa toleranta din partea voastra.

irlanda a scris:

Din partea mea n-o sa vezi nicio toleranta

din fericire tu nu esti moderator.

vrei sa faci din M.J mai mult decat a fost: un om care a trait fara Dumnezeu.

aici ai dreptate, michael nu a trait cu Dumnezeu (sau nu cred eu) ba mai mult a facut probabil fapte reprobabile si pt un umanist necrestin.

edi a scris:

Hmm. O mica comparatie. Foarte fortata, pentru ca cei 2 nici nu se compara ca anvergura. Gabi Lunca, cantand la nunti botezuri si paranghelii, dupa ce s'a pocait a cam renuntat, gen de tot, la asta.

din cate stiu eu, atentie nu sunt sigur dar ma pot informa, gabi lunca a renuntat la o buna perioada de timp, la cantecele ei lumesti fata de momentul in care s-a pocait. si oricum cele doua actiuni nu sunt in contradictie.

irlanda a scris:

Omul fara Dumnezeu este un monstru.

aici am ras. mult. desi o asemenea parere starneste de obicei mila.

Nu exista parti bune intr-un om care a trait fara Dumnezeu. Nu vrei sa pricepi?

aici doar m-am amuzat.fanatism, indoctrinare si idei inguste bazate pe nimic.

sel, ca artist michael poate fi ridicat in slavi si o sa ramana in istoria muzicala sute sau mii de ani. dar, ca om. sa fim seriosi. a facut o multime de fapte bune, dar asa cum a zis si irlanda fara foc nu iese fum. si la el a iesit mereu fum. mult. a cam avut depresii, probleme cu drogurile si o viata sexuala cam invaluita in mister si suspecta. plus multe altele. deci in niciun caz nu a fost un sfant (sfant-metaforic) a fost un simplu om in viata de zi cu zi. atat. sa nu se confunde artistul cu omul. cat despre faptul ca a mai fost si un crestin intr-o relatie buna cu Dumnezeu, asta e chiar cam de necrezut.

Ultima modificare de ultimul mohican (21/11/11 09:59)

21/11/11 09:48

sel_sel16
membru

OLD TRAIAN a scris:

Ai spus ca il admiri pentru unele lucruri, dar ca nici tu nu esti de acord cu altele. Intrebarea mea este: de ce nu esti de acord cu acele lucruri?

Pentru ca sunt exagerate, din punctul meu de vedere. La fel nu pot fi de acord cu unele lucruri ale oamenilor din jurul meu, asta nu inseamna ca ca sunt "apa amara".

OLD TRAIAN a scris:

Sau crezi ca din acelasi izvor iese si apa buna si apa amara?

Cu  thriller zici ca nu esti de acord, pentru ca el sugereaza ca in anumite momente este posedat, si ca Diavolul lucreaza prin el.

Am spus ca nu imi place, dar nu din considerentele pe care le-ai scris. Nu-mi place asa cum nu imi plac filmele de groaza sau muzica rock alternativ sau metal. 

OLD TRAIAN a scris:

Cu anumite miscari din dans: gesturi obscene si timpul cand statea in pozitia fulgerului-emblema satanistilor declarati, banuiesc de asemenea ca nu esti de acord.

Nu stiam ca aceea era considerata pozitia fulgerului si cu atat mai putin ca e si o emblema.  Era pozitia pe varfuri. Da, se poate asemana cu un fulger. Asta nu ma deranja.

OLD TRAIAN a scris:

Dar sustii ca a fost un om bun, cu suflet mare, care a suferit in copilarie, etc, iar apoi a fost un "mare artist". Prin ce a fost mare , daca nu prin miscarile de dans care au facut deliciul publicului?

A fost mare prin cantecele lui, prin multitudinea de genuri muzicale pe care le canta, prin compozitiile lui, prin felul cum isi concepea spectacolele in cel emai mici detalii etc.

OLD TRAIAN a scris:

A, vei zice: si prin muzica. O, da! Dar unde este in muzica sa Dumnezeul descoperit? Pentru ca el vorbeste despre un dumnezeu asa cum l-ar percepe cu mintea lui, fara sa cunoasca sau ignorand faptul ca Dumnezeu s-a revelat.

Il putea percepe altfel decat putea mintea lui? Important e ca pt el Dumnezeu exista. Asa cum si pt mine exista, chiar daca nu stiu sa-l deslusesc la fel ca tine. 

OLD TRAIAN a scris:

Daca in parte este stricat, iar in parte lasa impresia ca ar fi bun, tu accepti intregul? La piata cumperi un fruct care-i stricat pe jumatate daca pe o parte ar parea ca-i bun?

Oare toti suntem fara cusur? Familia, prietenii din jurul tau, toti sunt perfecti? Si daca nu sunt, asta inseamna ca sunt stricati?

OLD TRAIAN a scris:

Chestia cu:"presa l-a denigrat" are si reversul ca "presa l-a promovat".

Prea putin l-a promovat si prea mult l-a denigrat.

OLD TRAIAN a scris:

Nu zic ca marturia lui este total falsa. Dar ce te asigura ca-i total adevarata?

Nici articolele care i-l denigreaza nu ma pot asigura ca ele contin in totalitate adevarul.

OLD TRAIAN a scris:

Apoi problemele cu copiii. Zici ca-s acuzatii de care a fost achitat; este dar nu poti sustine ca a fost imaculat.

Eu pot. Sunt convinsa ca nu s-a atins de nici un copil. De ce? Unde sunt parintii celorlalti copii care ar fi fost abuzati? Nu i-ar fi putut plati pe toti, nu? Si ce parinte accepta asa ceva? Nici unul, iti spun eu.

In plus, un om care poate compune o melodie precum Heal the World, nu poate fi capabil sa-i faca rau altuia, cu atat mai putin unui copil.

OLD TRAIAN a scris:

Si maica Tereza ajuta mult copii, dar nu aspus niciodata presa ca ea ar fi facut ceva rau copiilor. Si maica Tereza a fost o persoana publica invidiata, si ce bani ar fi facut presa daca reusea s-o denigreze, nu? Dar nu a fost foc defel sa aiba de unde iesi fum.

Pt ca era un slujitor a lui Dumnezeu. Nu au indraznit.

OLD TRAIAN a scris:

In plus ce zici despre femeile din viata lui? Face si asta parte din ce era el, nu?

Care femei? Nu a avut prea mult femei din cauza firii lui introvertite.

@ Zambezi. Cred ca s-a adresat tuturor categoriilor pe care le-ai enumerat.

21/11/11 12:47

sel_sel16
membru

ultimul mohican a scris:

sel, ca artist michael poate fi ridicat in slavi si o sa ramana in istoria muzicala sute sau mii de ani. dar, ca om. sa fim seriosi. a facut o multime de fapte bune, dar asa cum a zis si irlanda fara foc nu iese fum. si la el a iesit mereu fum. mult. a cam avut depresii, probleme cu drogurile si o viata sexuala cam invaluita in mister si suspecta. plus multe altele. deci in niciun caz nu a fost un sfant (sfant-metaforic) a fost un simplu om in viata de zi cu zi. atat. sa nu se confunde artistul cu omul. cat despre faptul ca a mai fost si un crestin intr-o relatie buna cu Dumnezeu, asta e chiar cam de necrezut.

Probleme cu drogurile nu avea. El nu a fumat niciodata si nu s-a drogat.
Probleme cu medicamentele, da. Dependenta lui de calmante sau nu stiu ce alte medicamente, i-a cauzat multe necazuri. 
Femeile si viata lui sexuala, intr-adevar e cam invaluita in mister, dar sincer, pe mine nu m-au itneresat niciodata. Nu judec eu cu cine fost sau cu cine nu, cum nu judec nici cata credinta avea. Eu stiu ca el credea in Dumnezeu si atata tot.

Nu m-a interesat niciodata sa stau sa despic firul in 7 in legatura cu el. L-am apreciat ca om pentru ceea ce a facut bun si l-am apreciat mult mai mult pt artistul care a fost.

21/11/11 12:59

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

sel_sel16 a scris:

Eu stiu ca el credea in Dumnezeu si atata tot.

1. Care Dumnezeu?
2. Si eu cred ca Satan exista dar asta nu ma face satanist.

21/11/11 13:30

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

sel_sel16 a scris:

@ Zambezi. Cred ca s-a adresat tuturor categoriilor pe care le-ai enumerat.

atunci ar fi normal sa se admita faptul ca niciodata categoriile amintite nu vor putea intelege aceeasi melodie la fel.

De exemplu, daca tot am amintit de 'Thriller', pentru cineva care adesea se loveste de problemele vietii, mesajul sau poate trece lejer ca fiind o personificare a acestora (vazute ca fiind zombii) si carora va trebui sa le faca fata in viata pentru a-si feri persoanele dragi de actiunea lor nociva, admitand totusi ca si el poate fi o parte a problemelor. Pentru altcineva insa, poate trece drept o scena de groaza.

Deci concluzia e cat se poate de clara, cu cat te adresezi mai multor categorii de oameni cu atat creste riscul ca sa nu fi inteles.

21/11/11 14:07

irlanda
membru

sel_sel16 a scris:

Am preferat sa acord mai multa credibilitate mesajelor lui din interviuri,discursuri, versuri sau din cartile pe care le-a scris, decat lucrurilor care s-au scris prin tabloide sau s-au interpretat la tv.

Ar fi trebuit sa-l vezi cu ochii realitatii. Si asta o puteai face fara tabloide, sau interpretari tv.

mohican a scris:

deci se pare ca faptele lui au avut o importanta. si se pot numi frumoase (unele din actiunile facute nu tot ceea ce a intreprins)

Inaintea lui Dumnezeu aceste fapte sint un mare 0. Motivatia gresita cu care le-a facut le-a anulat frumusetea.

mohican a scris:

din fericire tu nu esti moderator.

Din nefericire te trezesti tastand. Pretentia la toleranta era adresata membrilor, nu moderatorilor. Si tot din nefericire pentru tine, sint un membru al acestui forum.

mohican a scris:

aici am ras. mult. desi o asemenea parere starneste de obicei mila.

Da, starneste mila fata de cei care aleg sa fie niste monstrii, ignorandu-L pe Dumnezeu. Tu fiind unul dintre ei, nu vad rostul rasului tau...

mohican a scris:

aici doar m-am amuzat.fanatism, indoctrinare si idei inguste bazate pe nimic.

Ce gradatie stupida a inconstientei...

"Stiu, in adevar, ca nimic bun nu locuieste in mine, adica in firea mea pamanteasca"(Rom.7:18)

Un om cu o inima nenascuta din nou, cu o minte neluminata de Cuvantul lui Dumnezeu, cu o viata traita la bunul plac, nu dupa principiile lui Dumnezeu, nu poate face nimic bun, nu poate avea nimic bun in el.

M.J n-a facut actele de caritate ghidandu-se dupa principiile lui Dumnezeu. Nu le-a facut din dragoste pentru El.
Tot binele pe care l-a facut din motivatii pacatoase, nu este decat o "haina manjita" inaintea Domnului.

Stiu, e prea greu pentru o minte de agnostic sa rumege asta. Nici n-am pretentia sa intelegi. Tu amuza-te cat mai poti.

sel_sel16 a scris:

Era pozitia pe varfuri. Da, se poate asemana cu un fulger. Asta nu ma deranja.

Vad ca nu te deranjeaza multe. Iti pun o intrebare, ca imi dau seama ca vorbim limbi diferite: Esti credincioasa practicanta? Citesti Bilia? O crezi? Crezi ca e Cuvantul lui Dumnezeu?
Consideri ca trebuie sa ne aliniem viata/placerile sau neplacerile functie de ce se scrie in ea?

sel_sel16 a scris:

A fost mare prin cantecele lui, prin multitudinea de genuri muzicale pe care le canta, prin compozitiile lui, prin felul cum isi concepea spectacolele in cel emai mici detalii etc.

Pai doar asa a fost mare. Si limiteaza-ti aprecierea doar la cariera lui stricat artistica. Nu veni cu texte "om cu Dumnezeu in suflet", "cu valori morale", "deosebit".

sel_sel16 a scris:

Il putea percepe altfel decat putea mintea lui? Important e ca pt el Dumnezeu exista. Asa cum si pt mine exista, chiar daca nu stiu sa-l deslusesc la fel ca tine.

Cu mintea lui inoita de Dumnezeu putea sa-L perceapa. Dar n-a avrut sa-L perceapa decat cum isi imagina el. Decat cum si cat sa nu-l bruieze in felul lui de vietuire.

sel_sel16 a scris:

Oare toti suntem fara cusur? Familia, prietenii din jurul tau, toti sunt perfecti? Si daca nu sunt, asta inseamna ca sunt stricati?

Nimeni nu-i fara cusur, dar important este sa realizam asta. Sa realizam ca avem nevoie de Dumnezeu. Sa dorim sa fim fara cusur. Sa cerem ajutor Domnului. Sa ne cerem iertare cand sintem fara cusur...etc.

sel_sel16 a scris:

De ce? Unde sunt parintii celorlalti copii care ar fi fost abuzati? Nu i-ar fi putut plati pe toti, nu?

Cum sa nu-i poata plati? Ar fi dat oricat sa-si pastreze imaginea de dumnezeu care iubeste copiii si inca avea bani multi la vrema aceea.

sel_sel16 a scris:

In plus, un om care poate compune o melodie precum Heal the World, nu poate fi capabil sa-i faca rau altuia, cu atat mai putin unui copil.

Ce duios...si Hitler sa vezi ce picturi sensibile facea ca ai fi zis ca n-ar fi fost i n stare sa zdrobeasca o musca in viata lui.

copilarii...

sel_sel16 a scris:

Pt ca era un slujitor a lui Dumnezeu. Nu au indraznit.

Pai cu atat mai mult, daca ar fi fost ceva era si mai provocator si ar fi prins si mai mult la public.

sel_sel16 a scris:

Ete, fleosc. Fire introvertita. A vrut omu' sa incerce toate variantele. Cu femei, cu copii, cu barbati...

sel_sel16 a scris:

Nu m-a interesat niciodata sa stau sa despic firul in 7 in legatura cu el. L-am apreciat ca om pentru ceea ce a facut bun si l-am apreciat mult mai mult pt artistul care a fost.

Nu cred ca trezit interesul cuiva de a despica firul in 7 cu persoana lui.Dar atata timp cat se trezeste cineva sa-l faca sfant, il despic si-n 100 daca e nevoie.

Ultima modificare de irlanda (21/11/11 19:21)

21/11/11 19:19

ultimul mohican
membru

eu a scris:

deci se pare ca faptele lui au avut o importanta. si se pot numi frumoase (unele din actiunile facute nu tot ceea ce a intreprins)

irlanda a scris:

Inaintea lui Dumnezeu aceste fapte sint un mare 0. Motivatia gresita cu care le-a facut le-a anulat frumusetea.

de acord cu valoarea lor inaintea lui Dumnezeu. pt ca faptele merg mana in mana cu credinta si alte cateva chestiute pt a fi importante . in fata divinitatii.

dar din punct de vedere uman, de unde stii tu motivatia lui? aceasta poate fi nevoia de publicitate si de imagine, sau pur si simplu empatia fata de oameni si suferinta lor. daca e cea din urma , de ce e motivatia gresita? (aici evident o sa imi dai iar un motiv bigot. bravo) si apoi, chiar daca a facut acele fapte din nevoia de imagine, nu cred ca e ceva rau. daca salvez viata a zece copii, pt acelasi motiv, ma indoiesc ca parintii lor vor fi suparati pe aceasta motivatie a faptelor mele. rezultatul e benefic si pozitiv.

irlanda a scris:

Da, starneste mila fata de cei care aleg sa fie niste monstrii, ignorandu-L pe Dumnezeu. Tu fiind unul dintre ei, nu vad rostul rasului tau...

deci oricine nu crede in Dumnezeu sau nu e chiar pe calea cea buna, e un monstru. indiferent de comportamentul si faptele lui. indiferent de principii, gandire sau empatie. si-n urma acestei afirmatii, tu ai vrea sa nu rad. ok. ai dreptate. asa e. as plange dar nu e problema mea ideile preconcepute, indoctrinarea si de ce nu ignoranta.

irlanda a scris:

Un om cu o inima nenascuta din nou, cu o minte neluminata de Cuvantul lui Dumnezeu, cu o viata traita la bunul plac, nu dupa principiile lui Dumnezeu, nu poate face nimic bun, nu poate avea nimic bun in el.

gresit. un astfel de om nu poate ajunge in rai. dar poate face multe fapte bune. poate fi un om generos, corect, sensibil etc.

M.J n-a facut actele de caritate ghidandu-se dupa principiile lui Dumnezeu. Nu le-a facut din dragoste pentru El.
Tot binele pe care l-a facut din motivatii pacatoase, nu este decat o "haina manjita" inaintea Domnului.

de unde stii ca au fost motivatii pacatoase? poate ca asa a simtit. sa ajute oamenii. stii, mai sunt persoane care pur si simplu vor sa faca un bine nevoind nimic in schimb. de fapt ma indoiesc ca ai de unde cunoaste acest aspect.

21/11/11 22:38

irlanda
membru

mohican a scris:

dar din punct de vedere uman, de unde stii tu motivatia lui?

Punctul de vedere uman trebuie sa corespunda cu punctul de vedere Divin.

Atata vreme cat un om nu-si preda inima lui Dumnezeu, aceasta nu poate fi decat un izvor de motivatii pacatoase.

mohican a scris:

aceasta poate fi nevoia de publicitate si de imagine, sau pur si simplu empatia fata de oameni si suferinta lor. daca e cea din urma , de ce e motivatia gresita? (aici evident o sa imi dai iar un motiv bigot. bravo)

Pentru ca toate lucuruile trebuiesc facute "ca pentru Domnul". Ori pe M.J fix in cot il durea de Domnul cand facea pe generosul.

Ca un derutat ca tine,( care in letargia sa spirituala cat si morala, sora buna cu dispretul) care majestuos si umil se autointituleaza agnostic, ma numeste habotnica/bigota, nu-i decat un motiv de multumire pentru mine.

mohican a scris:

daca salvez viata a zece copii, pt acelasi motiv, ma indoiesc ca parintii lor vor fi suparati pe aceasta motivatie a faptelor mele. rezultatul e benefic si pozitiv.

Dar tu nu te poti numi "un om bun".

mohican a scris:

deci oricine nu crede in Dumnezeu sau nu e chiar pe calea cea buna, e un monstru. indiferent de comportamentul si faptele lui. indiferent de principii, gandire sau empatie.

Exact. Nu te poti numi altfel, bazandu-te pe o conduita civica ireprosabila, dar in acelasi timp aratand dispret fata de Dumnezeu. Fara Dumnezeu, omul este un monstru, in interiorul caruia nu poate salaslui binele si frumosul. Tot ce este bun si frumos vine de la Dumnezeu. Daca in inima ta nu-i loc de Dumnezeu, de unde bine si frumos? De unde altceva decat uratenia si monstruozitatea pacatului?

mohican a scris:

tu ai vrea sa nu rad. ok.

Din contra.Te-am indemnat sa razi cat mai poti. Deci, razi, baietel. Razi.

mohican a scris:

gresit. un astfel de om nu poate ajunge in rai. dar poate face multe fapte bune. poate fi un om generos, corect, sensibil etc.

Si de ce nu ajunge in rai? De bun ce a fost?

mohican a scris:

de unde stii ca au fost motivatii pacatoase? poate ca asa a simtit. sa ajute oamenii.

Pai la banii lui, cred si eu ca a simtit sa ajute oamenii...si nici n-a simtit prea mult la portofel. Daca chiar voia sa faca pe Samariteanul, trebuia sa vanda tot si sa dea saracilor, asa cum l-a sfatuit Domnul pe tanarul bogat.

mohican a scris:

stii, mai sunt persoane care pur si simplu vor sa faca un bine nevoind nimic in schimb.

Da, stiu. Si oamenii aia se numesc credinciosi care numai cu ajutorul Domnului, pot oferi fara sa astepte nimic in schimb. Cei fara Dumnezeu, totdeauna asteapta ceva in schimb. Fie si numai sa-si impace cugetul, sa nu se mai simta vinovati ca ei invart banii cu lopata si altii mor de foame.

mohican a scris:

de fapt ma indoiesc ca ai de unde cunoaste acest aspect.

De fapt, n-o mai face pe desteptul, si daca te bagi in duscutie, fa-o referindu-te strict la subiect lasand talentele astea de atotstiutor ca deja mi-e lehamite de ele.

Ultima modificare de irlanda (22/11/11 01:52)

22/11/11 01:51

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

sel_sel16 a scris:

Nici articolele care i-l denigreaza nu ma pot asigura ca ele contin in totalitate adevarul.

Eu nu cred ca contin in totalitate adevarul, ci intr-o anumita masura.

Hm . Nu ti se pare asta naivitate?

Pentru o fire "introvertita" nu-s prea multe?

22/11/11 06:32

ultimul mohican
membru

irlanda a scris:

Punctul de vedere uman trebuie sa corespunda cu punctul de vedere Divin.

Atata vreme cat un om nu-si preda inima lui Dumnezeu, aceasta nu poate fi decat un izvor de motivatii pacatoase.

punctul de vedere uman, trebuie sa corespunca cu cel divin, pt a fi un crestin. atat. nu trebuie sa corespunda (desi o face de multe ori) pt a fi un om bun, care nu crede in Dumnezeu, sau desi o face,nu traieste dpdv biblic.

poti sa nu ai inima predata lui Dumnezeu, dar sa ai motivatii bune altruiste cand faci o fapta. ce motivatie pacatoasa, ar putea avea un ateu cand da 10 lei unui cersetor, fapta pe care nu o vede nimeni, iar pe acel om nu o sa il mai vada niciodata?

dar nu te obliga nimeni sa intelegi. nici nu ar putea face cineva asta...

Pentru ca toate lucuruile trebuiesc facute "ca pentru Domnul". Ori pe M.J fix in cot il durea de Domnul cand facea pe generosul.

prefer un umanist care atunci cand face o fapta buna, o face din bunatate si sensibilitate fata de un om aflat in suferinta, vizavi de un ipocrit care atunci cand face ceva bun, se gandeste ca a facut-o pt a fi pe placul lui Dumnezeu, sau ca asa ii zic principiile biblice, desi el personal nu ar fi fost atat de bun.

Ca un derutat ca tine,( care in letargia sa spirituala cat si morala, sora buna cu dispretul) care majestuos si umil se autointituleaza agnostic......

aici ai astepta un raspuns? sunt prea umil sa ma ridic la nivelul tau pentru a-ti raspunde si prea derutat pr a gasi tastele ca sa o fac.

Deci, razi, baietel. Razi.

cum zicea  florian pitis"sunt tanar doamna"

eu a scris:

irlanda a scris:

Si de ce nu ajunge in rai? De bun ce a fost?

aveam pretentia de la tine, care mereu detii adevarurile absolute in orice dezbatere sau tema religioasa, ca stii cum se obtine mantuirea sau viata vesnica, conform bibliei. ca nu ajung faptele bune. dar eu am multe pretentii in general. totusi eu fiind un agnostic derutat si umil, nu o sa-ti explic, pt ca raspunsul meu nu ar fi obiectiv sau pertinent dpdv al tau. rog orice alt user sa o edifice pe irlanda cum se poate ajunge in rai. si daca faptele bune sunt de ajuns.

Pai la banii lui, cred si eu ca a simtit sa ajute oamenii...si nici n-a simtit prea mult la portofel. Daca chiar voia sa faca pe Samariteanul, trebuia sa vanda tot si sa dea saracilor, asa cum l-a sfatuit Domnul pe tanarul bogat.

cunosti vreun crestin care a facut asta? sa-si vanda tot ce are apoi sa traiasca decent intr-o garsoniera cu chirie sa mearga cu ratb la munca, si sa fi vandut masina si casa ca sa aiba ce manca cei ce mor de foame? divaghezi mult.

De fapt, n-o mai face pe desteptul, si daca te bagi in duscutie, fa-o referindu-te strict la subiect lasand talentele astea de atotstiutor ca deja mi-e lehamite de ele.

eu nu fac pe desteptul, ci sunt.iar daca ma bag in discutie o fac referitor la ce vreau, pana cand o sa fii tu admin. cat nu esti, lasa moderatorii sa atraga atentia userilor si mie implicit, si nu mai da tu sfaturi (mie si altora) ce sa se scrie pe forum. ca nu ai statutul nici de a cere ceva, nici de a impune.

Ultima modificare de ultimul mohican (23/11/11 09:05)

23/11/11 09:00

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
ok, va avertizez pe amandoi: irlanda si ultimul mohican.

23/11/11 21:14

irlanda
membru

mohican a scris:

punctul de vedere uman, trebuie sa corespunca cu cel divin, pt a fi un crestin. atat.nu trebuie sa corespunda (desi o face de multe ori) pt a fi un om bun, care nu crede in Dumnezeu, sau desi o face,nu traieste dpdv biblic.

Un om bun, care nu crede in Dumnezeu...nu-ti sare-n ochi paradoxul asta, baietel?

Biblia spune ca numai niste oameni fara preicepere/nebuni se raporteaza la ei insisi si la ceilalti: "Negresit, n-avem indrazneala sa ne punem alaturi sau in randul unora din aceia care se lauda singuri. Dar ei, prin faptul ca se masoara cu ei insisi si se pun alaturi ei cu ei insisi, sunt fara pricepere." (2 Corinteni 10:12)

Nu omul este masura tuturor lucrurilor ci Dumnezeu.

Cand Dumnezeu s-a facut om, devenind singurul Om desavarsit omenirea a capatat varful cel mai inalt si valoarea cea mai suprema a neamului omenesc.

Adica in traducere pentru matale, nu trebuie sa te raportezi la bine sau sa-l constientizezi din punctul de vedere uman/al omului mort in pacatele sale, ci din punctul de vedere al singurului Dumnezeu desavarsit si singurului Om desavarsit. Si asta nu-i o optiune doar pentru credinciosi ci pentru orice om care este in toate facultatile mintale.

mohican a scris:

poti sa nu ai inima predata lui Dumnezeu, dar sa ai motivatii bune altruiste cand faci o fapta.

"Poate un etiopian sa-si schimbe pielea sau un pardos sa-si schimbe petele? Tot asa, ati putea voi sa faceti binele, voi care sunteti deprinsi sa faceti raul?"(Ieremia 13:32)

"Fiindca pe pamant nu este niciun om fara prihana, care sa faca binele fara sa pacatuiasca." (Ecl.7:20)

Facerea de fapte bune, altruiste este o roada a Duhului Sfant nu a firii pamantesti supusa legii pacatului. Deci, daca inima nu ti-e predata Domnului, ea este predata pacatului/celui rau si prin urmare nu poate avea roade/fapte bune/altruiste. Ci numai egoiste.

"Pomul bun nu poate face roade rele, nici pomul rau nu poate face roade bune." (Mat.7:18)

mohican a scris:

ce motivatie pacatoasa, ar putea avea un ateu cand da 10 lei unui cersetor, fapta pe care nu o vede nimeni, iar pe acel om nu o sa il mai vada niciodata?

Motivatia pacatoasa a unui ateu, care, ca realizeaza el sau nu, este rob lui Satana, atunci cand vrea si el sa faca o fapta buna este gandirea si sentimentul ca el poate fi un om bun care sa faca milostenii, din starea lui de depravat in urma consecintei pacatului neconstientizat, nemarturisit si neiertat, neavand nevoie de Dumnezeu sau de Harul Sau. O nemernica sfidare si batjocura  a jertfei Domnului Isus.Este cea mai pacatoasa motivatie si cea mai de compatimit stare.

mohican a scris:

dar nu te obliga nimeni sa intelegi. nici nu ar putea face cineva asta...

De inteles inteleg eu erorile grave din mesajele tale, dar nu le pot da crezare nici daca ar putea cineva sa ma oblige s-o fac.

mohican a scris:

prefer un umanist care atunci cand face o fapta buna, o face din bunatate si sensibilitate fata de un om aflat in suferinta,

Umanistul pe care-l preferi tu, care actioneaza independent de Dumnezeu, care-si intemeiaza propria credinta pe propria-i persoana, nu este altceva decat o victima a celui rau, care prin aceasta metoda, de a-L inlocui pe Dumnezeu cu omul, de a inlocui Evanghelia lui Dumnezeu cu una omeneasca, reuseste sa tina legati oamenii inspirandu-le dorinta  de a face din propria lor persoana un dumnezeu. Normal ca-l prefri pe umanistul care in perfectiunea sa autodeclarata nu mai are nevoie de Dumnezeu. Doar te incadrezi perfect in aceasta categorie de umanisti dumnezei.

mohican a scris:

vizavi de un ipocrit care atunci cand face ceva bun, se gandeste ca a facut-o pt a fi pe placul lui Dumnezeu, sau ca asa ii zic principiile biblice, desi el personal nu ar fi fost atat de bun.

Ipocritul ala, cum il numesti tu, se gandeste ca daca n-ar fi fost Harul lui Dumnezeu si bunatatea Sa, ar fi zacut o vesnicie in iad si prin urmare se straduieste sa faca totul pe placul Lui.

Ipocritul ala, sint eu, care sint constienta pana in maduva oaselor ca daca n-ar fi fost Domnul/Duhul Sfant descoperindu-mi-se prin Biblie/principiile Ei, n-as fi fost in stare de nici cel mai mic bine. Din contra as fi fost cea mai rea si stricata fiinta de pe suprafata pamantului. Pentru ca nimic bun nu locuieste intr-un om care nu-L are pe Dumnezeu. Doar pacat, care se multiplica atat numeric cat si ca gravitate de la o zi la alta.

mohican a scris:

aici ai astepta un raspuns? sunt prea umil sa ma ridic la nivelul tau pentru a-ti raspunde si prea derutat pr a gasi tastele ca sa o fac.

N-astept niciodata raspuns de la tine.

Si nu esti umil, doar te faci facand pe agnosticul care el nu stie daca-i alba sau neagra in privinta lui Dumnezeu. Chipurile, tu esti ala care se abtine, dar fara sa-ti dai seama ca de fapt si de drept esti in tabara opusa lui Dumnezeu.

mohican a scris:

aveam pretentia de la tine, care mereu detii adevarurile absolute in orice dezbatere sau tema religioasa, ca stii cum se obtine mantuirea sau viata vesnica, conform bibliei. ca nu ajung faptele bune. dar eu am multe pretentii in general. totusi eu fiind un agnostic derutat si umil, nu o sa-ti explic, pt ca raspunsul meu nu ar fi obiectiv sau pertinent dpdv al tau.

Fanfaronada utilizata printr-o defectuosa si malformata ironie te-au ajutat tot timpul in incercarea de a ma contrazice. Jalnic.

Te intreabam de ce daca a fost bun nu ajunge un in rai. Era o intrebare mai subtila...Iti raspund tot eu: Singurii oameni care ajung in ceruri sin oamenii rai salvati prin Harul lui Dumnezeu. Deci omul bun de care spuneai nu ajunge in rai pentru ca a fost bun din punct de vedere uman...cum spui,  si nu rau.

mohican a scris:

cunosti vreun crestin care a facut asta? sa-si vanda tot ce are apoi sa traiasca decent intr-o garsoniera cu chirie sa mearga cu ratb la munca, si sa fi vandut masina si casa ca sa aiba ce manca cei ce mor de foame? divaghezi mult.

Desi cunosc oameni, putrezi de bogati care atunci cand L-au intalnit pe Domnul si-au pastrat o parte de bani, casa si o masina din vilele, masinile si bani multi pe care-i dispuneau. Dar ideea este ca daca nu simti, daca nu ti se usureaz portofelul in asa fel incat sa simti pe pielea ta, n-are nico valoare binefacerea ta.

mohican a scris:

eu nu fac pe desteptul, ci sunt.

Cand te chinuie talentele nesimtirii, numa' destept nu esti...

mohican a scris:

iar daca ma bag in discutie o fac referitor la ce vreau, pana cand o sa fii tu admin.

O faci referitor la ce vrei legat de subiectul discutiei, nu legat de mine,tot timpul cat n-o sa fiu eu mai mult de membru aici.

mohican a scris:

cat nu esti, lasa moderatorii sa atraga atentia userilor si mie implicit, si nu mai da tu sfaturi (mie si altora) ce sa se scrie pe forum. ca nu ai statutul nici de a cere ceva, nici de a impune.

Cat nu sint si nu voi fi si independent de actiunile moderatorilor, folosindu-ma de statutul de membru imi voi da cu parerea/sfaturi(fara a impune ca nu-mi permite statutul)despre ce sa se scrie si ce nu pe forum.

Si tot folosindu-ma de statutul de membru iti cer tie sa nu te mai folosesti de fiecare ocazie si sa-mi zugravesti diverse tablouri care mai de care mai "reusite" legat de ceea ce simt eu, ce gandesc, ce stiu sau ce nu stiu etc, chiar daca statutul tau de om/membru fara scrupule, arogant si mizerabil, crezi tu ca iti permite mai mult decat imi permite mie statutul.Poate la tine acasa...

april a scris:

ok, va avertizez pe amandoi: irlanda si ultimul mohican.

Am facut-o din nou....

24/11/11 00:51

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
irlanda, esti banata pt 3 zile.

24/11/11 11:30

sel_sel16
membru

zambezi a scris:

atunci ar fi normal sa se admita faptul ca niciodata categoriile amintite nu vor putea intelege aceeasi melodie la fel.

De exemplu, daca tot am amintit de 'Thriller', pentru cineva care adesea se loveste de problemele vietii, mesajul sau poate trece lejer ca fiind o personificare a acestora (vazute ca fiind zombii) si carora va trebui sa le faca fata in viata pentru a-si feri persoanele dragi de actiunea lor nociva, admitand totusi ca si el poate fi o parte a problemelor. Pentru altcineva insa, poate trece drept o scena de groaza.

Deci concluzia e cat se poate de clara, cu cat te adresezi mai multor categorii de oameni cu atat creste riscul ca sa nu fi inteles.

Sunt de acord cu tot ce ai scris.
Imi place cum ai exemplificat interpretarea pt Thriller.

24/11/11 11:55

karlaa
membru

Inregistat: 15/02/12
da, si eu sunt de acord ca valoare sau si talentul nu are nimic de-a face cu modul de viata pe care un anumit artist il adopta.. ele nu se exclud, adica poti fi genial dar sa fii betiv ina celasi timp

Modificat de moderator: Fara reclama.

15/02/12 11:01

Site web  
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
ce legatura are parerea asta a ta despre Michael, cu link-ul ala?

15/02/12 11:05

Pagini:  1 2 3 4 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la