TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Michael Jackson (din nou) Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Arch a scris:

De cand se inchide un topic pentru ca un user este agresiv cu alt user? Stiam ca se da avertisment.

Avertisment nu se da degeaba. Si un subiect se inchide cand nu corespunde cerintelor forumului si cand din el rezulta discutii ineficiente.

Ultima modificare de irlanda (17/11/11 14:21)

17/11/11 14:21

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

irlanda a scris:

De ce nu poti? Ca esti moderator. Sau nu da voie Arch ca-i proprietatea lui topicul "Muzica" ?

pot inchide/ sterge topicuri si mesaje doar in sectiunile pe care le moderez eu.
deci, cand spun ca nu pot, inseamna ca nu pot.

arch a scris:

De cand se inchide un topic pentru ca un user este agresiv cu alt user? Stiam ca se da avertisment.

1. pt mine subiectul (MJ) nu este atat de grav, nu este o situatie in care cineva are sau nu dreptate, ci, pt mine, este o disputa in care unuia ii place ceva, si altuia nu'i place acel ceva. din acest motiv am considerat ca e mai util inchiderea temporara a topicului.

2. au mai fost situatii in care s'au inchis temporar topicuri, fara avertismente si bani.

3. avertisment puteai/ poti sa dai si tu.

17/11/11 14:30

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07
sel_sel16, poti sa spui, din punctul de vedere al unei persoane care cunoaste multe despre viata artistului MJ, care este mesajul piesei 'Thriller'?

Marturisesc ca nu am ales intamplator piesa deorece ea este una de referinta pentru MJ si pe locul 1 in topul celor mai vandute si mai de succes piese din toate timpurile.

Ultima modificare de zambezi (17/11/11 15:50)

17/11/11 15:50

sel_sel16
membru

Inregistat: 04/02/08
Parerea mea este ca piesa Thriller nu are neaparat un mesaj anume. Cand s-a creat aceasta piesa s-a dorit obtinerea unui impact cat mai mare la public si cum altfel decat oferind acestuia ceva ce nimeni nu mai facuse pana atunci, vorbind aici de sound, coregrafie, videoclip sau alte lucruri care tin de imagine. Michael spunea despre videoclipul acestei piese ca a vrut sa suprinda, sa socheze intr-un mod inedit.

Recunosc, Thriller nu se numara printre piesele mele preferate, ca sa nu mai spun ca videoclipul nu imi place aproape deloc.

Daca e sa enumar  cele mai importante piese in care Michael a dorit sa transimta anumite mesaje acestea ar fi: Man in the mirror, Earth Song, Heal the world, Cry, On the line, Speechles, Human Nature, History, What more can I give, Keep the faith, Jam, One day in your life, cover-ul pt Smile si mai sunt multe altele, printre care si cele din perioada Jackson 5.

Ultima modificare de sel_sel16 (17/11/11 18:12)

17/11/11 18:02

irlanda
membru

sel_sel16 a scris:

Parerea mea este ca piesa Thriller nu are neaparat un mesaj anume.

Cand vorbesti de muzica este imposibil sa spui ca nu are si un mesaj. Muzica este un dar de la Dumnezeu prin intermediul careia putem intra in legatura fie cu Dumnezeu fie cu satana. Muzica are o puternica influenta asupra omului fie inspre bine, fie inspre rau.

Mesajul piesei Thriller  este unul satanic, clar. Si bineinteles ca a socat si a avut cel mai mare succes pentru ca prin muzica satana stie ca are cele mai mari biruinte si succese.

18/11/11 00:03

alex
membru

Inregistat: 02/03/09

sel_sel16 a scris:

Daca e sa enumar  cele mai importante piese in care Michael a dorit sa transimta anumite mesaje acestea ar fi: Man in the mirror, Earth Song, Heal the world, Cry, On the line, Speechles, Human Nature, History, What more can I give, Keep the faith, Jam, One day in your life, cover-ul pt Smile si mai sunt multe altele, printre care si cele din perioada Jackson 5.

vreuna din piesele enumerate mai sus, Il au in centru pe Christos? Nu neg ca ar fi fost vreun artist remarcabil, dar mi se pare fara sens sa asculti piesele astea.
Ce stari iti induce piesa aia, Thrille, de care se vorbea? Ce simti cand asculti asa ceva? Crede-ma ca am incercat sa o ascult si nu numai aia,dar nam putut pur si simplu mai mult de 30 secunde...

18/11/11 00:45

sel_sel16
membru

Eu am spus care este parerea MEA despre Thriller si de asemenea, am spus ca nu prea imi place.

Irlanda, Michael a socat si cu Man in the Mirror, cu Earth Song, cu Heal the World si Will you be there. Si acestea au mesaje satanice?

Alex, tu vrei sa-mi spui ca asculti strict numai melodii care se refera sau transmit mesajele lui Isus? Asa o fi!
De asemenea, vrei sa-mi spui ca ai incercat sa asculti de ex. Man in the mirror sau Smile si nu ai reusit mai mult de 30 de secunde?
Daca raspunsul la prima intrebare este DA, nu e nevoie sa mai raspunzi la cea de-a doua.

Ultima modificare de sel_sel16 (18/11/11 00:56)

18/11/11 00:55

irlanda
membru

sel_sel16 a scris:

Eu am spus care este parerea MEA despre Thriller si de asemenea, am spus ca nu prea imi place.

Parerea ta este subiectiva si gresita. Ca de altfel si aprecierea ta pentru M.J.

sel_sel16 a scris:

Irlanda, Michael a socat si cu Man in the Mirror, cu Earth Song, cu Heal the World si Will you be there. Si acestea au mesaje satanice?

M.J a socat cu intreaga viata a lui. Nici nu mai era nevoie sa deschida gura sa cante ca sa socheze...Si ce-mi dai exmple cu cantecele lui mirifice cand nu tot el este cel care canta si Thriller?

sel_sel16 a scris:

Alex, tu vrei sa-mi spui ca asculti strict numai melodii care se refera sau transmit mesajele lui Isus?

Eu nu ascult numai muzica crestina(desi asa ar fi drept) dar atunci cand ascult si altfel de muzica, nu-mi motivez placerea echivaland niste versuri frumoase cu Biblia, sau nu-l fac om deosebit sau cu Dumnezeu in suflet pe autorul acelei muzici necrestine. Si nici nu ma simt aproape de Domnul cand ascult muzica necrestina.

18/11/11 01:28

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

feedback a scris:

3. avertisment puteai/ poti sa dai si tu.

Stii foarte bine ca, in cazul irlandei, m-am autocenzurat lasand-o in grija celorlalti moderatori. Daca voi n-aveti nicio problema atunci n-am nici eu vreo problema atat timp cat nu se ajunge la situatii de a inchide subiecte.

sel_sel16, dintre toti filantropii lumii de ce il preferi pe M.J.?

18/11/11 09:04

feedback
Moderator

+Archangel+ a scris:

Stii foarte bine ca, in cazul irlandei, m-am autocenzurat lasand-o in grija celorlalti moderatori.

stii foarte bine ca mai corecta si mai eficienta ar fi autocenzurarea ta in ce priveste provocarea ei, si nu in ce priveste atentionarea/ avertizarea ei. las'o in grija celorlalti moderatori dar n'o mai provoca tu.

18/11/11 11:33

+Archangel+
Moderator

Poftim??? Unde am provocat-o pe irlanda sa fie agresiva fata de sel_sel16? Sau fata de oricare alt user?

18/11/11 11:45

feedback
Moderator

n'am spus (nicaieri, niciodata) c'ai provocat'o sa fie agresiva cu userii. am spus sa n'o mai provoci tu. am spus ca, in loc sa eviti avertizarea ei, mai eficient si corect ar fi sa eviti provocarea ei.

am incheiat subiectu'. scuzati off topicul.

18/11/11 11:50

sel_sel16
membru

@ Archangel

Pentru ca a fost un personaj controversat, pentru ca din versurile sale, din biografia lui si din alte carti, reiese un alt om decat cel aparent. Pentru ca mi se pare ca a avut o viata grea (devenind celebru de la 6 ani si fiind chinuit de tatal sau pana la varsta maturitatii)si totusi a avut puterea sa faca ceva in viata si mai ales sa daruiasca.

De ex:  turneul Dangerous din anii 1992 - 1993 a fost proiectat cu unicul scop, declarat public, de a strange fonduri pt Fundatia Heal the World dar si pt alte fundatii.

Un alt motiv ar fi pentru ca era un profesionist desavarsit care nu se multumea cu jumatati de masura. De ex. pt un singur album inregistra in jur de 120 de piese, din care alegea doar cateva pt albumul respectiv.

Acumn nu mai am timp dar o sa revin mai tarziu cu cateva lucruri despre inceputurile carierei lui MJ.

Ultima modificare de sel_sel16 (18/11/11 12:33)

18/11/11 12:28

+Archangel+
Moderator

De cand ai schimbat subiectul precum se intoarce portofelul? Problema nu era provocarea mea ci agresivitatea irlandei fata de alti useri, in speta fata de sel_sel16. Ce legatura e intre astea doua numai tu stii!

sel_sel16, pot sa inteleg inclinatia ta spre M.J. Ce nu pot sa inteleg e legatura dintre el si un forum crestin. De ce ai simtit nevoia sa pui aceste informatii pe un forum crestin? De ce nu ai ales un forum care se ocupa de muzica?

18/11/11 12:28

sel_sel16
membru

Am ales sa scriu aici despre MJ pt ca acest forum are o sectiune denumita Muzica, in care am vazut ca se posteaza si melodii care nu se refera strict la credinta si strict la Domnul.
Cum MJ este un reper important in muzica am vrut sa scriu in subiectul acesta lucruri mai putin stiute despre el si sa postez melodii mai putin cunoscute.

Nu mi-am facut cont pe TC numai pt acest lucru, cred ca nici nu mai era nevoie sa spun asta.

18/11/11 12:49

zambezi
membru

in multe dintre melodiile sale, Michael milita pentru acceptare, intelegere, pace. Totusi, ramane o intrebare: el de ce nu era impacat cu sine insusi?

De ce cerea de la altii ceea ce el insusi nu era capabil sa faca (pentru ca asta se deduce din felul in care a ales sa-si traiasca viata)?

18/11/11 14:01

irlanda
membru

Arch a scris:

Poftim??? Unde am provocat-o pe irlanda sa fie agresiva fata de sel_sel16? Sau fata de oricare alt user?

Nu mai bate atata apa-n piua cu agrsivitatea mea fata de sel_sel16(nu mai poti tu d'aia...)ca n-am fost intr-atat de agresiva incat sa faci tu atata caz vrand sa mi se dea avertisment sau eventual si ban. Si mai citeste cu ochii deschisi si vezi ce spune si sel_sel 16 despre M.J si dupa aia sa ma judeaci ca-s agresiva.

Arch a scris:

Problema nu era provocarea mea ci agresivitatea irlandei fata de alti useri, in speta fata de sel_sel16. Ce legatura e intre astea doua numai tu stii!

Problema este  ca de fiecare data cand ti se pare tie potrivit sa intervii si sa iei apararea celor agresati de mine, n-o faci cum ar trebui s-o faca un moderator, adica sa incerce sa modereze discutia, ci o faci ca un moderator de doi bani ce esti si ai fost tot timpul, adica o faci chiar tu pe agresivul cu mine gasind tot timpul vina numai la mine de parca eu in orice discutie vorbesc de nebuna singura. Asta se numeste provocare si incitare nu moderare, domnule parvenit.

sel_sel16 a scris:

Am ales sa scriu aici despre MJ pt ca acest forum are o sectiune denumita Muzica, in care am vazut ca se posteaza si melodii care nu se refera strict la credinta si strict la Domnul.

Da' n-ai remarcat si ca aici se posteaza melodii cu precadere crestine si ca nu se cuvine ca un destrabalat ca M.J sa aibe un subiect aparte pe un forum care se vrea a promova si sustine credinta in Dumnezeu?

sel_sel16 a scris:

Cum MJ este un reper important in muzica am vrut sa scriu in subiectul acesta lucruri mai putin stiute despre el si sa postez melodii mai putin cunoscute.

Nu este un reper important pentru crestinatate, din contra. Si daca chiar interesa pe cineva de M.J putea sa gaseasca cu usurinta in alta parte melodiile lui.

sel_sel a scris:

Nu mi-am facut cont pe TC numai pt acest lucru, cred ca nici nu mai era nevoie sa spun asta.

D'aia postezi numai aici si d'aia l-ai redeschis a doua oara...

18/11/11 14:04

sel_sel16
membru

zambezi a scris:

in multe dintre melodiile sale, Michael milita pentru acceptare, intelegere, pace. Totusi, ramane o intrebare: el de ce nu era impacat cu sine insusi?

De ce cerea de la altii ceea ce el insusi nu era capabil sa faca (pentru ca asta se deduce din felul in care a ales sa-si traiasca viata)?

Numai el stie de ce nu a fost niciodata impacat cu el insusi.

In autobiografia Moonwalk, Michael vorbea despre incordarea si tensiunile care existau in copilarie in relatia sa cu tatal sau. Acesta i-a initiat pe fratii Jackson in muzica cu forta, sperand ca ei sa-i aduca banii si faima la care visa.

Michael avea 5 ani cand tatal sau i-a descoperit talentul pe care a cautat sa i-l perfectioneze, administrandu-i batai si insulte crunte pentru fiecare nota muzicala gresita sau pentru fiecare pas gresit din coregrafie. De asemenea, tatal ii spunea lui Michael ca este cel mai urat dintre copiii lui si ca nu stie de la cine a mostenit uratenia aceasta.Si fratii lui il tachinau astfel.  Maltratarile au continuat multi ani atat pt el cat si pt ceilalti frati.

Copilul Michael a fascinat pe toata lumea prin vocea mult prea matura pt varsta lui si prin felul si viteza cu care se misca pe scena. Ani intregi Michael alaturi de fratii sai s-au bucurat de un imens succes. In aceeasi biografie, Michael povesteste cum, pe cand avea in jur 14 ani, unii fani care cereau autografe de la Jackson 5 intrebau de "micutul Michael" si erau dezamagiti vazand ca micul Michael se transformase intr-un adolescent inalt si cu fata plina de cosuri. Privirile dezamagite ale fanilor l-au facut sa se inchida in el insusi si sa se izoleze refuzand iesirile in oras.

Este posibil ca acest lucru, tachinarile tatalui si a rudelor sa-i fi afectat imaginea despre sine, in aceeasi masura cum abuzurile fizice si emotionale alaturi de munca intensa, timpurie, i-au afectat copilaria, despre care el mereu spunea ca a pierdut-o.

Iata doua dintre cele mai de succes melodii ale lui Michael copil: 

Ben (care imi place foarte mult :D ) http://www.dailymotion.com/video/x9xc90 ... rel-page-1

si I want you back / ABC:  http://youtu.be/MwCyXVEZWr8

Ultima modificare de sel_sel16 (18/11/11 17:01)

18/11/11 16:53

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

irlanda a scris:

...si vezi ce spune si sel_sel 16 despre M.J si dupa aia sa ma judeaci ca-s agresiva.

Orice ar spune, nu este justificata agresivitatea. Stiu ca tu esti ferm convinsa ca ea greseste sustinandu-l pe mj, dar daca vrei sa arati ca nu trebuie sustinut, prezinti probe care sa-l incrimineze ca "satanist", "destrabalat", etc, si lasi ca evidentele sa vorbeasca.
Pentru un ton potolit vreau sa te rog frumos(de data asta).

sel_sel16 a scris:

Un alt motiv ar fi pentru ca era un profesionist desavarsit care nu se multumea cu jumatati de masura. De ex. pt un singur album inregistra in jur de 120 de piese, din care alegea doar cateva pt albumul respectiv.

O fi profesionist..., dar nu poate fi exemplu pentru tineri.
Am auzit spunandu-se despre Diavolul ca este foarte perseverent. Asta nu inseamna ca-l preaslavim pe un forum crestin.

sel_sel16 a scris:

Numai el stie de ce nu a fost niciodata impacat cu el insusi.

problemele din copilarie nu tin de scuza. o, da; el se poate plange de acele probleme, isi poate plange de mila, si pun pariu ca daca ai relata povestea lui intr-o biserica, fara sa-i dai numele, multe babute ar lacrima induiosate, dar asta nu rezolva intrebarea.
De ce nu s-a impacat cu sine? Pentru ca nu s-a impacat cu Dumnezeu; pentru ca nu a avut o relatie cu El.

De vreo 4 zile de cand ai postat cuvintele unei piese cantate de individ ma tot framanta acele cuvinte: "eu un forma, Tu dai farmecul" si se referea la dansul lui. Am cautat pe internet cateva piese cantate de el, si am urmarit cu atentie miscarile lui; coregrafia. Eu unul nu cred a Dumnezeu pune "farmecul" in acele miscari.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (18/11/11 22:00)

18/11/11 19:26

sel_sel16
membru

Nu erau cuvinte din una dintre piesele lui, erau cateva cuvinte dintr-o carte a lui. Si cu siguranta nu se referea la absolut toate miscarile de dans pe care le facea, cu siguranta nu la acelea pe care le-ai vazut tu. Acele miscari de dans, intr-adevar sunt prea mult si pt mine, el le-a explicat intr-un fel, dar nici eu nu am reusit sa le inteleg, ce-i drept. Insa nu m-am cramponat de asta.

Nu pentru cateva greseli sau lucruri care noua nu ne plac, transformam omul intr-un monstru.

Uite o parte dintr-un discurs tinut la Oxford in 2001:

"Fac apel catre toti copiii lumii, incepand cu noi toti, cei care ne aflam aici, sa ne iertam parintii, daca ne-am simtit neglijati.
Tatal meu este un om dur si ne-a fortat pe mine si pe fratii mei, de la varsta cea mai frageda, sa fim cei mai buni performeri cu putinta. El nu putea sa arate putina afectiune. El nu mi-a facut niciodata vreun compliment. Daca reuseam un spectacol grozav, imi spunea ca a fost doar un spectacol! Iar daca reuseam un spectacol bun, imi spunea ca a fost mizerabil.
Tatal meu a fost un manager de geniu,iar fratii mei si cu mine ii datoram succesul profesional, felului in care el ne-a impins de la spate. Dar ceea ce imi doream eu, era un tata. Vroiam un tata care sa ma iubeasca. Tatal meu nu mi-a aratat niciodata asta, nu s-a jucat cu mine, nu m-a strans in brate.

Dar acum sunt tata la randul meu si intr-o zi mi-as dori ca ei sa-si aduca aminte cum vroiam sa-i am mereu langa mine, cum am incercat mereu sa-i pun inaintea a orice. Cand ma gandesc la toate acestea, imi doresc ca copiii mei sa nu ma judece cu asprime, sa-mi ierte greselile. Astfel ca ma gandesc la tatal meu si in ciuda dezicerilor anterioare, el trebuie sa ma fi iubit. Stiu ca m-a iubit."

Nici aceasta nu e o judecata dreapta si nu e un indemn bun de dat copiilor?

18/11/11 20:20

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
De cand constiinta, buna credinta, omenia si valorile unuia sunt dovezi pentru o credinta acerba si il transofrma intr'un model? Principiile si o minte stralucita nu sunt dependente de credinta. Conteaza pentru cine faci ceva. Poti admira pe cineva pentru principii. Nu si pentru trufie.

sel_sel16 a scris:

Nici aceasta nu e o judecata dreapta si nu e un indemn bun de dat copiilor?

Asta e pe sistemul : decat sa fie rau mai bine sa fie bine si decat bonlavi mai bine sanatosi, nu?

18/11/11 20:32

Site web  
sel_sel16
membru

Religia lui MJ

Conform biografiei lui, Michael Jackson a fost crescut ca Martor a lui Iehova. 5 zile pe saptamana, studia Biblia acasa impreuna cu mama lui.

"Eu continui sa traiesc dupa invataturile relgiei, Continui sa merg din usa-n usa, oriunde ma aflu, chiar daca sunt in turneu. Nu am ce sa fac daca oamenii afiseaza postere cu mine ori imi decupeaza pozele din reviste. Eu nu le-am cerut sa ma idolatrizeze. Eu nu imi doresc decat ca ei sa se bucure de muzica mea. "  asta spunea el in 1984.

Tot in 1984 a fost perioada "We are the world", single in urma caruia s-au strans cateva milioane de dolari, care au sustinut lupta impotriva SIDA din Africa. De asemenea, Michael l-a sustinut public pe Ryan White, adolescentul care a fost infestat cu HIV in urma transfuziilor sanguine din spitalul in care a fost internat si care a fost exmatriculat din scoala pe motiv ca avea SIDA.

Atunci cand MJ a inceput sa sustina lupta impotriva SIDA, aceasta nu era o cauza acceptabila public, asa cum este astazi. De asemenea, nu era acceptabila pentru religia in care el fusese crescut. Acesta a fost momentul cand Mj a decis sa paraseasca Martorii lui Iehova.

Eu cred ca oamenii sunt cei care judeca gresit religiile lumii, ei interpreteaza si exagereaza anumite aspecte in scopul de a-i manipula pe altii. Eu cred ca ideile care ne indeamna catre  concepte ca adevar, iertare, toleranta bunatate, sunt cele de care ar trebui sa tinem seama cu totii. Poate ca unii mai gresim dar,dupa cum spune Domnul Isus: acela care e fara pacat, sa arunce prima piatra.

MJ a fost judecat de toata lumea pt te miri ce. daca a ajutat copiii, l-au numit pedofil. Daca a fost extraqvagant, l-au numit drogat. Daca a dat autografe, era megaloman, daca nu ar fi dat, ar fi fost arogant. Daca avea preocupari umanitare, era ipocrit, daca nu s-ar fi implicat, l-ar fi numit lacom.
Cum spunea tot el: probabil ca vietile noastre sunt perfecte, asa ca hai sa ne ocupam de ale altora.

Eu nu il ridic in slavi, nu imi ghidez viata dupa principiile lui, eu doar apreciez si vorbesc despre patile lui bune, mai putin cunoscute. Pentru ca acestea au exostat in masura mai mare decat celelalte.

Ultima modificare de sel_sel16 (18/11/11 21:14)

18/11/11 21:12

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Sincer, deja mi se face greata. Logic ca cine vrea sa fie filantrop se implica in problemele majore ale omenirii. Zone defavorizate, sida, educatie etc. Sunt oameni care doneaza anual zeci de milioane de euro sau cu donatii totale de 300 de miliarde. Si? Da, e un gest remarcabil. Dar gata. Cand esti un om cu renume mondial trebuie sa te astepti la tot atatea pareri despre tine. Si oricine e sau ar fi fost, e cam mort acum.

Pot sa fac un thread despre oprah winfrey? Cred ca este un next step.

18/11/11 21:23

Site web  
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

sel_sel16 a scris:

Nu erau cuvinte din una dintre piesele lui, erau cateva cuvinte dintr-o carte a lui. Si cu siguranta nu se referea la absolut toate miscarile de dans pe care le facea, cu siguranta nu la acelea pe care le-ai vazut tu. Acele miscari de dans, intr-adevar sunt prea mult si pt mine, el le-a explicat intr-un fel, dar nici eu nu am reusit sa le inteleg, ce-i drept. Insa nu m-am cramponat de asta.

Tocmai ca acele miscari trebuie sa-ti dea de gandit, faptul a nu s-a impacat cu sine trebuie sa te puna pe ganduri, un videoclip cum este Thriller trebuie sa te puna pe ganduri, pozitia lui preferata stand in forma de fulger este un simbol ce trebuie sa te puna pe ganduri, faptul ca perceptia majoritatii credinciosilor nu este una tocmai buna despre el trebuie sa te puna pe ganduri...

18/11/11 22:07

zambezi
membru

sel_sel16 a scris:

MJ a fost judecat de toata lumea pt te miri ce.

ei, nu chiar 'de toata lumea pt te miri ce'. Sa nu exageram pentru a nu fi acuzati ca vrem sa manipulam :)

Dar ca sa revenim la muzica lui, o alta piesa deosebita si cu foarte mare impact la public a fost 'Billie Jean'. Ce crezi ca vroia sa transmita Michael prin ea?

18/11/11 22:11

Pagini:  1 2 3 4 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la