TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Michael Jackson (din nou) Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 5
sel_sel16
membru

Inregistat: 04/02/08
Acum ceva timp am deschis un subiect despre Michael Jackson care nu a avut viata lunga. Mi s-a spus ca a fost sters dintr-o regretabila greseala dar ca am libertatea sa-l refac. Probabil ca asa a fost.
Voi lansa catre voi aceeasi rugaminte: cei ce nu agreeati acest artist sa fiti cumpatati in comentarii sau chiar sa va abtineti, daca totusi le faceti, sa fie cu respect. Multumesc.
Asadar, din nou despre M. Jackson.

''MJ este considerat cel mai mare artist al ultimilor 50 de ani, este supranumit regele  muzicii pop, pe buna dreptate pentru ca este cel mai iubit si cunoscut artist care a trait vreodata. A lansat cele mai tari albume ( vanzari record ), a facut cele mai tari concerte si cele mai mari turnee EVER, si ALL OVER THE WORLD. El a spart barierele de nationalitate, varsta, rasa , sex, sau religie, reusind sa uneasca oameni foarte diferiti printr-o mare iubire: MICHAEL JACKSON.
Un geniu in domeniul muzicii si dansului, Michael a inovat tot ceea ce mostenise de la inaintasii sai si a reusit sa inventeze un stil propriu, care probabil nu va putea fi egalat niciodata.
Mesajul muzicii sale este unul de dragoste, acceptare, toleranta si pace. Muzica lui Michael, trage un semnal de alarma pentru oprirea razboaielor, pentru salvarea planetei, pentru vindecarea lumii, pentru un viitor mai bun pentru copii nostrii.
Are trei copii pe care i-a crescut singur, fiind profund implicat in cresterea si educatia lor, desi statutul de super star nu este in general compatibil cu cel de super tata. Michael este, dupa cum chiar fiica lui l-a descris, " cel mai bun tata pe care vi-l puteti imagina". Isi iubeste copiii, si iubeste copiii in general, una din principalele sale preocupari, fiind aceea de a face fericiti copiii defavorizati. Se implica in foarte multe acte de caritate, viziteaza spitale, orfelinate si face cadouri copiilor. Face donatii imense catre foarte multe fundatii, sprijinind diferite cauze. A donat peste 300 de mil $ in scopuri caritabile.
Pe langa toate astea, este un tip extem de sensibil, nu are nimic din clasicul " barbat", nu urla, nu da cu pumnul in masa, nu trage de fiare, etc,... ''

Descrierea nu-mi apartine. Sunt cuvintele unui fan pe un alt forum.

Da stiu ce veti spune. Stiu a fost un artist controversat, dar dincolo de asta s-a ascuns intotdeauna un om, o fiinta cu importante valori morale, un om cu Dumnezeu in suflet, cu care a avut o relatie speciala, un om sensibil la suferinta celor din jur, un om care a facut greseli ca noi toti ceilalti de altfel, dar totusi un om.

De fapt vroiam sa spun mult mai putine lucruri, dar asa a iesit.
Va astept si pe voi.

22/04/10 13:38

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
La fel si Hendrix, Lennon, Mozart, Bach, Paul McCartney, Elvis Presley, Beatles, Dylan, Led Zeppelin, Pink Floyd, Queen, Madonna, ABBA, Jim Morrison, Frank sinatra, Steve Wonder, Prince si multi altii. Care e faza? Si eu daca as fi avut banii si talentul lui stii ce sensibil as fi fost? Dar daca ar fi fost vanzator de hot dog in piata?

Sir James Paul McCartney, MBE (născut la 18 iunie  1942) este un cântăreţ şi compozitor englez, care s-a remarcat iniţial ca membru component al formaţiei The Beatles.

Recunoscut ca un simbol al secolului 20, McCartney este menţionat în The Guinness Book Of Records ca fiind compozitorul cu cel mai mare succes din istoria muzicii. El a înregistrat 29 de single-uri clasate pe locul întâi în clasamentele din Statele Unite, dintre care 20 interpretate de The Beatles, iar restul interpretate fie de formaţia Wings sau de el ca artist solo. Paul McCartnei a produs şi coprodus – nu mai puţin – de 50 de piese de top 10 – mai multe decât oricare alt producător – şi este recunoscut şi ca – pianist, chitarist, toboşar – şi bineînţeles – ca interpret. Piesele scrise împreună cu John Lenon – rămân şi astăzi printre cele mai bune din muzica pop şi rock. De altfel, cele mai cunoscute cântece ale formaţiei The Beatles au fost scrise de Paul. Printre acestea se numără - "Can't Buy Me Love", "Yesterday", "Hello Goodbye", "Hey Jude", şi "Let It Be". Îl cunoaşte pe – John Lennon pe 6 iulie 1957 – la un picnic al bisericii – şi a fost invitat să cânte în trupa acestuia – The Quarrymen – ca chitarist. În 1962, cu unele schimbări, ia naştere formaţia The Beatles.

Una din cele mai celebre piese compuse de Paul, care a fost interpretată de peste 3.000 de artişti, este “Yesterday”. McCartney a afirmat că melodia i-a apărut în vis şi că nu este sigur că este creaţia lui. Cu toate că Ringo Starr şi George Harrison au părăsit pentru o scurtă perioadă trupa – în 1968 şi respectiv 1969 – John Lenon a fost cel care a plecat definitiv din trupa la finele lui 1969. Pe 10 aprilie 1970 s-a anunţat public despărţirea trupei Beatles – cu o săptămâna înainte ca Paul McCartney să scoată primul sau album solo.

În acea perioadă – prietenia dintre John Lenon şi Paul McCartey – era erodată – după ani de rivalitate – însă cei doi s-au împăcat cu puţin timp înainte de uciderea lui Lenon pe 8 decembrie 1980. Paul McCartney – pe lângă cele enumerate până acum – mai este deţinătorul unor recorduri mondiale – peste 184 de mii de oameni au plătit bilet pentru al vedea în Rio de Janeiro – în aprilie 1990, a vândut peste 20.000 de bilete la concertul din Sydney în 1993 – în doar 8 minute, împreună cu cei de la U2 – a cântat piesa - "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" – în cadrul concertului Live 8 din 2005 – aceasta va fi lansată la doar 45 de minute după ce a fost cântată – şi în câteva ore va ajunge pe locul 6 în topul Billboard. Paul McCartney a compus cea mai celebră piesă din toate timpurile – este vorba despre – “Yesterday” – piesa a avut pana in prezent mai mult de 6 milioane de difuzări la radiouri – doar un Statele Unite. Nici pe plan financiar nu sta prea rău – este cel mai bogat cântăreţ din istorie – cu o avere estimată la un miliard de dolari. În 1997 a primit distincţia de – cavaler – şi partea Coroanei Britanice – iar în 1999 a fost inclus în Rock and Roll Hall of Fame – ca artist solo.

Ultima modificare de edi.theraven (22/04/10 13:46)

22/04/10 13:42

Site web  
sel_sel16
membru

Edi ma amuzi :D. Cum adica ''la fel''?
Nu au aceleasi vanzari, nu au aceleasi recorduri, nu sunt la fel de cunoscuti, nu au avut aceleasi preocupari, nu au fost la fel de vanati si acuzati pe nedrept si as putea continua....
Nu inteleg cum poti baga in aceeasi oala pe Madonna sau Prince cu ceilalti artisti cu nume atat de mari.
Faza e ca Michael e peste toti. Prin ceea ce am spus mai sus. Si totusi atat de negat.

22/04/10 13:51

edi.theraven
membru

Nu poti compara Beatles (lennon/mc cartney) cu MJ. Beatles de ex e net superior. Sau Presley.

Si ca sa avem cu ce ne da rotunzi si sa nu ne mai amuzam (muzica e muzica, e aceeasi oala).
http://mag.weddingcentral.com.au/music/ ... rtists.htm
http://www.thebest100lists.com/best100musicians/
http://www.squidoo.com/100songs

Ultima modificare de edi.theraven (22/04/10 14:02)

22/04/10 13:55

Site web  
sel_sel16
membru

Prin ce?

Oo da, iti gasesc si eu sute de astfel de topuri.
Putem face comparatie in cifre daca vrei. >E mai relevant, nu crezi?

Ultima modificare de sel_sel16 (22/04/10 14:02)

22/04/10 14:00

edi.theraven
membru

Depsre ce vorbim? Despre muzica sau ce. La un artist de muzica te astepti sa te impreioneze prin muzica. Deci?

le : cifre : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_be ... ic_artists

si de notat : Beatles : 1960–1970 (10 ani)
MJ : 1964–2009 (45 ani)

Ultima modificare de edi.theraven (22/04/10 14:05)

22/04/10 14:03

Site web  
sel_sel16
membru

Edi, observatia ta a facut din MJ '' the Most Successful Entertainer of All Time'' si nu The Beatles. Culmea, nu?

Tu vorbesti doar despre artistii din ei, eu vizavi de MJ vorbeam despre el, ca om si artist. Realizarile din ambele planuri il face deosebit si face....''faza''.
Si cred ca se impune si afisarea urmatoarelor info:

''Al şaptelea copil al familiei Jackson, Michael a debutat în anul 1964 alături de fraţii săi, în formaţia The Jackson 5, ca principal vocalist, fiind cel mai tânăr membru. Şi-a început cariera solo în 1971, în timp ce încă era membru al formaţiei. Albumul Thriller (1982) rămâne cel mai vândut album din toate timpurile, Off the Wall (1979), Bad  (1987), Dangerous (1991) şi HIStory (1995) numărându-se şi ele printre cele mai vândute albume din istorie. Michael este creditat ca fiind cel ce a transformat videoclipul dintr-un instrument de promovare într-o formă de artă desăvârşită, prin videocplipurile unor piese precum „Billie Jean”, „Beat it” sau „Thriller”, devenind primul artist de culoare care are succes la MTV. Prin intermediul prestaţiilor scenice şi a videoclipurilor, Michael Jackson a popularizat o serie de tehnici de dans complicate din punct de vedere fizic, precum robotul şi moonwalk-ul. Stilul vocal, timbrul muzical şi coregrafia lui au inspirat numeroşi artişti pop, rock, R&B şi hip hop, spărgând barierele dintre generaţii, cele culturale şi cel rasiale.

Michael Jackson este unul dintre puţinii artişti care au intrat de două ori în Rock and Roll Hall of Fame. Printre alte realizări se numără şi 13 recorduri Guinness, incluzând recordul pentru „ cel mai de succes entertainer din toate timpurile”, 14 premii Grammy, 26 premii A.M.A.(American Music Awards), 12 premii W.M.A.(World Music Awards), 17 single-uri numărul unu în Statele Unite (incluzâd 4 ca membru al formaţiei The Jackson 5) şi vâzări de peste 750 de milioane de discuri, fiind unul dintre cei mai vânduţi artişti din istorie. Michael Jackson a strâns şi a donat peste 300 de milioane de dolari prin intermediul a 39 de acţiuni de caritate şi prin intermediul propriei sale fundaţii, Fundaţia Heal the World.''

ro.wikipedia.org

22/04/10 14:22

edi.theraven
membru

Intr'o perioada mai mare de vreo 4 ori? Cam ia bataie MJ daca stai sa te gandesti.
Nu e deloc culmea, ca e vb de muzica nu de stand up comedy sau teatru. Daca vreau entertainment ma uit la cirque du soleil. Si pe vremea beatles de ex erau alte standarde in a acorda niste premii sau unele nici nu existau. Dar faptul ca in 10 ani au avut vanzari mai mari decat cineva care a cantat de 4 ori mai mult timp deonta totusi succesul.

Ultima modificare de edi.theraven (22/04/10 14:39)

22/04/10 14:35

Site web  
sel_sel16
membru

Si cate turnee mondiale au avut? Si in cate tari? Vanzarile sunt importante, dar nu sunt totul.
Tu vezi lucrurile din punctul tau de vedere si ignori aspecte importante. Ne intoarcem la subiectul topicului? Ca totusi e MJ nu Beatles si mai sunt si alte aspecte de discutat.
Sa-i mai lasam si pe altii.

Ultima modificare de sel_sel16 (22/04/10 14:49)

22/04/10 14:47

edi.theraven
membru

Tu stii ce e aia marketing si pr? Sau situatiile polititce din cele 2 perioade diferite? Daca beatles dupa atatia zeci de ani inca au succes postum imagineaza'ti ce impact au avut. Da, e vb de MJ care ce? Una e sa fi un fan una e sa iti gasesti idoli. Prefer sa fiu mai cu picioarele pe pamant. Vanzarile sunt totul. Restul tin de posibilitati economice politice etc.

22/04/10 14:55

Site web  
sel_sel16
membru

Nu am nici un idol. Sunt doar fan sa stii. Dar un fan satul de afirmatiile sau acuzatiile tampite si nefondate ale unora la adresa lui. Nici o aluzie la tine.
Ma intreb cine i-a impiedicat pe Beatles sau pe altii sa fie activi si mai tarziu? Michael a fost toata viata. Pt un artist e mult mai important sa fie cunoscut si sa aibe realizari pe parcursul intregii vieti. Cate generatii a influentat Michael si nu numai ca artist, ci si ca om cu preocupari umanitare! Iti spun eu, impactul lui asupra lumii a fost cu muuuuult mai mare si mai grav. Ma rog, banuiesc ca stii deja ca aproape orice copil ii stie numele. Iar asta spune foaaarteeee multe.
Cate generatii stiu melodiile lui Beatles si cate pe a lui Michael?
Ok, fiecare isi sustine punctul de vedere. E normal sa gandesti diferit.
In fine, ce am avut de spus, am spus.
Si vezi ca esti cam acid si asta ma deranjeaza.

22/04/10 15:09

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
edi.theraven, este un subiect despre Michael Jackson. Daca te intereseaza alti artisti poti deschide alte subiecte.

22/04/10 18:37

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

sel_sel16 a scris:

...Nu inteleg cum poti baga in aceeasi oala pe Madonna sau Prince cu ceilalti artisti cu nume atat de mari.
Faza e ca Michael e peste toti...

A fost. Acuma nu mai e. Nu e mai mult decat oricare om care a murit si a inceput sa putrezeasca.(un abur care s-a aratat putintel, apoi... s-a dus.)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

22/04/10 21:06

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

mereu-tanar a scris:

Nu e mai mult decat oricare om care a murit si a inceput sa putrezeasca.(un abur care s-a aratat putintel, apoi... s-a dus.)

esti rau, ei se refera la tot ce a adus el nou in cultura muzicii si in domeniul dansului [mie imi plac unele lui miscari :D] + multe altele, gen binefaceri [care fie vorba intre noi sunt cam normale de la un om cu asa avere]. Deci unii aburi lasa urme si cand intra in putrefactie :P

Eu cred ca, ca de fiecare data, multi sunt mediatizati mai mult dupa moarte, e asa o zarva generala ..  care dupaia se va stinge, probabil.

22/04/10 21:27

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
da corect, inainte sa moara vedeai pe posturile de muzica un clip de-al lui michael o data la 2 spatamani, acum se difuzeaza cate 7-8 pe zi. dar banuiesc ca asa cum ai spus, este temporar.

22/04/10 21:32

sel_sel16
membru

mereu-tanar a scris:

sel_sel16 a scris:

...Nu inteleg cum poti baga in aceeasi oala pe Madonna sau Prince cu ceilalti artisti cu nume atat de mari.
Faza e ca Michael e peste toti...

A fost. Acuma nu mai e. Nu e mai mult decat oricare om care a murit si a inceput sa putrezeasca.(un abur care s-a aratat putintel, apoi... s-a dus.)

Grotesc si rautacios. Prezicatoarea lui Maruta a spus cu alte cuvinte acelasi lucru ca si tine.
Trage tu concluzia.
Mai bine imi respectai rugamintea si nu comentai.

Si ghici ce? Nu a fost, este si va ramane in continuare, prin tot ce a lasat in urma lui. Spre deliciul nostru, al fanilor.

22/04/10 22:01

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

sel_sel16 a scris:

Grotesc si rautacios. Prezicatoarea lui Maruta a spus cu alte cuvinte acelasi lucru ca si tine.
Mai bine imi respectai rugamintea si nu comentai.

ahh ,de ce te-ai suparat asa? Nu era grotesc ce a spus el, este un adevar biblic, dar care nu este tocmai potrivit in contextul asta.
  Normal ca are voie sa comenteze, nu o facea cu rautate, e baiat bun ;)

23/04/10 11:03

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06

sel_sel16 a scris:

Si ghici ce? Nu a fost, este si va ramane in continuare, prin tot ce a lasat in urma lui. Spre deliciul nostru, al fanilor.

Dreptate aveți amândoi, și tu sel dar și tânărul, depinde doar de perspectiva din care priviți. Dacă îl privești pe MJ omul ordinar, atunci e mort și noi facem elogieri/defăimări post-mortem pentru un om care nu s-a dus și dus rămâne.
Dacă îl privim pe MJ omul creator de artă, și aici voi vorbi puțin conotativ, a rămas nemuritor(referindu-ne strict la viața pământească) prin ceea ce a creat și a lăsat în urmă.

23/04/10 20:08

Site web  
christian
membru

Inregistat: 20/10/11
Cand a auzit de moartea lui MJ un predicator a spus : Multumim Doamne ca ne ai scapat de stricatul asta ca a distrus mii de tineri! Ca si artist ramane celebru pentru ceea ce a creeat.Dar crestineste vorbind foloseste cuiva care isi doreste viata vesnica creatiile lui? A condus pe cineva la pocainta muzica lui? Lumea si tot ce este al ei va trece Sa treaca. A avut dreptate predicatorul sau nu? Vino Doamne Isuse!Amin!

21/10/11 18:12

sel_sel16
membru

Crestineste vorbind, cred ca 90% din ceea ce reprezinta lumea astazi, nu foloseste cu nimic cuiva care isi doreste viata vesnica.  Din nefericire suntem martorii unor vremuri de o rautate coplesitoare si aproape ca ne simtim neputinciosi in fata a tot ceea ce se intampla astazi. Nu ne ramane de facut decat sa incercam pe ici pe colo sa amelioram ce se poate.  Michael Jackson ramane celebru ca artist, dar si ca un om deosebit. In nenumarate melodii, poezii, discursuri sau in filme, Michael a militat pentru pace, compasiune fata de cei nevoiasi, acceptare si toleranta fata de semenii nostri dar si pentru grija fata de mediul inconjurator. Era deosebit de sensibil la suferinta celor din jur. Foarte des obisnuia sa spuna: "It's all for love.  L.O.V.E". Talemtrul sau i-l atribuia Domnului, caruia ii multumea permanent pentru asta. A fost un tata bland si a acordat o atentie deosebita educatiei copiilor sai.  Desigur, nici el nu era perfect, i-l cunoastem cu totii ca pe un artist controversat. Dar oare noi nu avem fiecare defectele noatre? Media a exagerat si promovat in mod agresiv toate defectele lui, deoarece asta "consuma" oamenii acum.
Nu pot sa spun ca predicatorul respectiv avea dreptate. Afirmatia lui este destul de difuza si superficiala. Pana la urma fiecare dintre noi suntem responsabili pentru ceea ce facem.

11/11/11 21:25

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Bai frate, da' cat de bine l-ai cunoscut tu pe Michael asta...pana si cum isi trata si educa el copiii in viata lui privata cunosti...

sel_sel16 a scris:

Michael Jackson ramane celebru ca artist, dar si ca un om deosebit.

Trebuia sa te opresti la artist. Ca si om, Michael Jackson, a fost o unealta a celui rau.

Decat sa-i mai faci multe statui la care sa te inchini printr-o  snoaba adorare, mai bine te-ai interesa de adevaratii oameni deosebiti care au trait pe pamantul asta si de la care poate ai ceva bun de invatat.

12/11/11 00:14

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Am inteles ca Michael Jackson se pocaise de ceva vreme..

12/11/11 07:40

sel_sel16
membru

@ Irlanda
Da, bai frate, ce bine l-am cunoscut! Uite ca m-a interesat artistul Michael Jackson si apoi m-a impresionat si omul din spatele artistului, altul decat cel prezentat de media,(cel pe care il stii tu).
Afirmatia ta, ca Michael ar fi fost unealta celui rau, nu are nici o baza. 
In final, te rog sa te limitezi la a ataca postarile si nu persoana care posteaza. Eu nu fac statui nimanui si nu ma inchin nici unui idol. E o diferenta intre a iubi un artist, a vorbi frumos despre el si a-l idolatriza.

In ultima vreme Michael mergea des la rabinul Shmuley Boteach. Exista cateva inregistrari cu confesiunile lui. Inregistrarile au fost facute publice, din pacate, de catre rabin, dupa moartea lui Michael. Se pare ca Michael Jackson trecuse de 2 ani la islamism inainte sa plece dintre noi.

Ultima modificare de sel_sel16 (12/11/11 11:58)

12/11/11 11:56

junia
membru

Inregistat: 18/09/11

sel_sel16 a scris:

Se pare ca Michael Jackson trecuse de 2 ani la islamism inainte sa plece dintre noi.

islamism?adica devenise musulman?

12/11/11 20:17

sel_sel16
membru

Da, asa sustinea rabinul respectiv.

12/11/11 20:18

Pagini:  1 2 3 4 ... 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la