TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Invitatie pentru cei casatoriti Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6
crestin_salvat
membru

Inregistat: 15/11/08

faroma a scris:

....

E foarte frumoasa povestea ta. Dumnezeu sa va tina fericiti si impliniti impreuna!

19/12/08 00:26

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
ce povesti frumoase. Altele nu mai sunt?

09/03/10 21:26

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
Sunt foarte curioasa in legatura cu ceva. Inainte ca cineva sa se casatoreasca, viseaza cum o sa fie ziua nuntii si multe alte detalii. Am auzit atat de multi oameni spunand: "Nu mai visa! Viata de casnicie nu e deloc cum ai visat ca va fi."  Vreau sa ii intreb pe cei casatoriti: este adevarat? A fost ziua nuntii la inaltimea asteptarilor voastre?

Ultima modificare de FiicaDeRege (07/06/10 21:58)

07/06/10 21:57

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

FiicaDeRege a scris:

A fost ziua nuntii la inaltimea asteptarilor voastre?

A fost cu mult peste. Dar important e ce urmeaza. ;)

07/06/10 22:34

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

FiicaDeRege a scris:

Am auzit atat de multi oameni spunand: "Nu mai visa! Viata de casnicie nu e deloc cum ai visat ca va fi."  Vreau sa ii intreb pe cei casatoriti: este adevarat?

este. da' daca ţii musai sa visezi, viseaza :D
(sa ne'ntelegem: a nu fi cum ai visat, nu inseamna ca nu e bine/ frumos, ci inseamna ca poate fi mai bine/ frumos decat ai visat, sau ca, pur si simplu, e diferit de ce ai imaginat/visat ;) ).

08/06/10 11:51

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
Multumesc MRU, feedback pentru raspuns. :)

09/06/10 20:55

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
poate MRU ne poate spune mai multe :

april a scris:

S-a discutat si se mai discuta mult despre prietenie, relatii, dragoste, si nu in ultimul rand, despre implicarea lui Dumnezeu intr-o relatie dintre doi tineri crestini.

Casatoria este una din cele mai importante decizii din viata pentru ca  este o decizie care se ia pe viata. ( ma refer la cea crestina )
Ii invit pe cei casatoriti sa impartaseasca si celorlalti cum au fost ei calauziti in alegerea sotului /sotiei. Cum, unde, cand l-au intalnit pe viitorul sot, cum si-au dat seama cine e cel ales de Dumnezeu pentru ei. Cum a lucrat Dumnezeu in cazul lor, de ce au tinut cont in aceasta alegere...

Cred ca vom avea cu totii de invatat din aceste experiente adevarate si, poate vom reusi sa-L cunoastem un pic mai mult pe Dumnezeu si felul in care El lucreaza.

09/06/10 21:48

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Sunt altii mai cu experienta. ;)

09/06/10 22:40

april
admin forum

nu trebuie experienta pt :

april a scris:

Ii invit pe cei casatoriti sa impartaseasca si celorlalti cum au fost ei calauziti in alegerea sotului /sotiei. Cum, unde, cand l-au intalnit pe viitorul sot, cum si-au dat seama cine e cel ales de Dumnezeu pentru ei. Cum a lucrat Dumnezeu in cazul lor, de ce au tinut cont in aceasta alegere...
;)

09/06/10 23:24

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
da, MRU :) hai, curaj!

10/06/10 12:12

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Cum credeti ca ar trebui procedat in momentul in care ea(sotia) descopera lumina , iar asta devina o piatra de poticnire in casnicia ei cu el(sotul), el fiind in intuneric ...un om bun dar prea preocupat de "realitate"...orice incercare a ei de a-l lumina pe el fiind inlaturata.

03/07/10 15:50

Roxana
membru

..multumesc MRU..insa cand nu da roade,e groaznic...de cativa ani  se tot "practica"..la un moment dat se ajunge la neantelegeri pentru ca ea nu vrea "mai mult " de la viata ca el.

03/07/10 17:32

april
admin forum

ROXANA, te-as ruga sa cvitesti macar primul mesaj de la subiectul unde scrii:

april a scris:

S-a discutat si se mai discuta mult despre prietenie, relatii, dragoste, si nu in ultimul rand, despre implicarea lui Dumnezeu intr-o relatie dintre doi tineri crestini.

Casatoria este una din cele mai importante decizii din viata pentru ca  este o decizie care se ia pe viata. ( ma refer la cea crestina )

Cred ca vom avea cu totii de invatat din aceste experiente adevarate si, poate vom reusi sa-L cunoastem un pic mai mult pe Dumnezeu si felul in care El lucreaza.

03/07/10 17:54

Roxana
membru

ok, scuze.

05/07/10 14:12

Roxana
membru

Care este rolul barbatului intr-o casnicie, dar al femeii?

11/08/10 17:02

lea24
membru

Inregistat: 03/09/10
Sincera sa fiu chiar am emotii sa impartasesc si eu povestea prin care eu si sotul meu ne-am cunoscut. Dar ma bucur in acelasi timp si sper sa fie o incurajare pentru cei care isi cauta partenerul de casnicie.
Pe sotul meu il cunosteam de cand a inceput sa vina la biserica. L-am apreciat foarte mult la inceput mai ales pt ca il vedeam un tanar serios si credincios. Cu timpul, el a terminat scoala biblica. De cand eram adolescenta l-am placut pana cand mi-am dat seama ca il iubesc. Inca din copilarie m-am rugat Domnului pentru viitorul meu sot. Dar...nu i-am spus nimic timp de 6 ani !!! Il iubeam enorm dar el nu stia nimic despre ceea ce simt pentru el si nici altcineva nu stia. Dintotdeauna mi-am zis: 'Daca lucrarea aceasta vine de la Domnul, el o sa vina  sa imi vorbeasca primul si nu eu !’  Bine, recunosc, gandeam asa si din cauza orgoliului meu. Nu as fi acceptat sa merg si sa ii marturisesc eu prima ceea ce simteam niciunui baiat. Si timp de 6 ani l-am iubit dar nu i-am spus nimic lui. In anul in care terminam liceul, am avut o tragedie in familie, am pierdut pe cineva drag si am simtit tot mai mult nevoia sa am langa mine o persoana deosebita. In acelasi timp, el pierdea pe cineva drag, pe tatal lui. Asa ca in special in acel an m-am rugat Dlui sa mi-l arate…era luna octombrie…eu ma rugasem inca de la inceputul anului si inca nimic…Si intr-o seara, in timp ce ma rugam, am primit un indemn sa cer Domnului sa imi deschida ochii mintii sa il vad. Ma gandeam : ’Nu cumva el e langa mine dar eu nu il vad ?’  M-am rugat astfel intr-o joi seara…iar duminica noi eram deja prieteni !  In doar 3 zile Domnul imi implinise dorinta. Dar abia cand am fost gata sa renunt la el crezand ca nu este el alesul de Domnul pt mine, abia atunci Domnul mi l-a daruit. A fost ca o proba pentru mine.
Apoi am aflat ca el ar fi incercat sa lege o relatie de prietenie cu mine, dar credea ca nu va avea nicio sansa.  Au urmat  2 ani de prietenie dupa care am spus Domnului ca vrem sa ne unim intr-o familie. Si intr-o zi de vara, am spus amandoi DA unul altuia si in fata Domnului.
De atunci au trecut 4 ani…si 2 ani de la casatoria noastra. Pentru mine a fost un raspuns la rugaciune. Avem o casnicie frumoasa si binecuvantata ceea ce le doresc tuturor tinerilor crestini.
Fiti binecuvantati !

18/09/10 12:53

dhannyella
membru

Inregistat: 06/06/09
Foarte frumoasa povestea ta lea24 :)...multumim pt ea :D

Fii binecuvantata!

"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

18/09/10 13:32

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

ROXANA82 a scris:

Care este rolul barbatului intr-o casnicie, dar al femeii?

Tu ar trebui sa ne spui. Am inteles ca esti casatorita, asa ca ... asteptam. :)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

19/09/10 19:43

Roxana
membru

Emanuel,da , sunt, dar sunt si pocaita..de curand :) asa ca asteptam niste raspunsuri de la voi.

20/09/10 15:33

kristisha
membru

Inregistat: 19/05/05
Am ceva emotii insa am sa incerc sa va spun si eu pvoestea mea de dragoste. Totul a inceput acum 2 ani cand eram dezamagita nu din dragoste ci de Dumnezeu(in opinia mea de atunci) pentru ca ma tarase intr-o relatie(mult spus relatie)eram amici, cu un barbat la care nu tineam deloc.Incercam din rasputeri sa simt ceva pentru el dar....nimic. Nu vroiam sa supar pe Domnul asa ca aveam de gand sa ma casatoresc cu el pentru ca ma iubea si prorociile ,visele oamenii din jurul nostru ne spuneau ca noi doi o sa ne casatorim. Domnul a facut in asa fel incat am pus punct relatiei (la indemnul parintilor mei) pentru ca daca nu iubesti e imposibil sa traiesti o viata alaturi de acel om. Asa ca din acel moment mi-am spus ca nu am sa ma casatoresc niciodata , nu imi trebuie pentru ca eu niciodata nu o sa iubesc pe nimeni. Eram foarte curtata si tocmai asta ma enerva cel mai tare. Si a aparut...el(daniel) cu aceleasi idei ca mine numai ca mult mai matur(si el satul ca fetele sa il abordeze si restul..) El m-a placut , eu nu, mi se parea foarte increzut si din prima mi-a spus ca eu voi fi sotia lui si daca ar trebui sa ma astepte toata viata o sa o faca, pentru ca lui o alta fata nu ii trebuie, eu sunt perfecta pentru el. M-a speriat tare cand mi-a spus asta dar am spus ca am sa il descuranjez eu ca si pe ceilalti si asa am inceput un fel de joc in care am decis sa tinem legatura si sa fim amici. Am uitat sa mentionez ca el locuia in strainatate si venea in tara rar pana sa ma cunoasca pe mine. Am tinut legatura si am facut tot ce se poate face(omeneste) sa il descurajez si nimic...ba dimpotriva, imi spunea ca voi fi sotia lui si nu numai atat dar il voi si iubi pentru ca altfel nu m-ar vrea. Si a avut dreptate , la diferenta de 8 luni (binenteles si in timpul asta) am inceput sa simt ceva pentru el. Ma simteam parte din el pentru ca aveam atatea in comun si parintii nostri ne-au placut ,ba ne-au adorat din prima, bisericile la fel. Iar pe 8 septembrie 2010 ne-am casatorit. Suntem fericiti, impliniti si Da Dumnezeu face lucruri mari pentru copiii sai, numai sa indrazneasca sa isi doreasca si sa ceara. va indemn sa faceti la fel.
  Scuzele mele pentru postul meu lung, am incercat sa povestesc numai esentialul.

26/09/10 14:28

Nelly
membru

Inregistat: 25/09/10
frumos kristisha :):)

26/09/10 15:16

kristisha
membru

Inregistat: 19/05/05
ms

26/09/10 19:01

Roxana
membru

ioana_anamaria a scris:

Lucrurile ce fac o casnicie sa functioneze este acceptarea ordinii divine.
-Elisabeth Elliot

foarte frumos...mi-am permis sa copiez citatul si aici :)

08/12/10 14:38

redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05

Roxana a scris:

ioana_anamaria a scris:

Lucrurile ce fac o casnicie sa functioneze este acceptarea ordinii divine.
-Elisabeth Elliot

foarte frumos...mi-am permis sa copiez citatul si aici :)

subscriu. fain citat!...

01/07/11 21:30

Pagini: 1 ... 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la