TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Invitatie pentru cei casatoriti Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6
maryan
membru

Inregistat: 21/02/07
da, am vazut... imi pare nespus de rau pt ceea ce traiesti acum... e nevoie de multa rugaciune si dupa cum Domnul a putut sa schimbe inima unor oameni mult ma rai ca sotul tau, El o va face si el... trebuie multa pocainta si credinta (pe langa rugaciuni fierbinti).

Ultima modificare de maryan (04/04/07 16:19)

Prietenul adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate. Proverbe 17:17

04/04/07 16:16

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Multumesc pentru incurajari!
Stiu ca Domnul va lucra.Nu stiu cand,dar stiu ca va fi odata.
Domnul sa te binecuvinteze.

04/04/07 18:26

albertina
membru

Inregistat: 12/11/06
As vrea sa pun si eu " povestea noastra aici( a mea si a sotului meu), dar...

Uneori as putea sa afirm cu putere ca el e pers cu care a vrut Dz sa fiu... alteori nici macar nu pot sopti asta..

O sa zic un sigur lucru: ALEGE CORECT!

Ultima modificare de albertina (19/04/07 20:13)

19/04/07 20:10

maryan
membru

Multumesc pentru sfat si astept cu interes povestea ta!!!

Prietenul adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate. Proverbe 17:17

20/04/07 13:10

albertina
membru

ms pt interes, dar chiar nu cred ca e bine s-o scriu aici... e prea delicata...

20/04/07 20:22

maryan
membru

pai atunci scri-o unde doresti... numai sa ne spui si noua unde :)

25/04/07 07:42

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Ne va povesti ea cand o sa vada ca suntem de incredere. :)

25/04/07 13:55

Sarah
membru

Inregistat: 08/03/07
si eu astept cu "sufletul la gura"povestea voastra albertina,mai ales pentru ca esti "vecina"cu mine:)

Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

25/04/07 13:56

albertina
membru

As vrea sa intru acum intr-o sala, o sala unde sa fie toti prietenii mei, sa se aprinda lumina si sa strige toti : " A FOST O FARSA... TOTUL A FOST O FARSA"  dar nu e asa oricat de multa lume ar sriga... E o viata reala... mult prea reala...

Eram la asistenta sociala si sotul meu era la teologie la aceiasi univ.. Nu vorbeam prea des, dar ne intalneam in biblioteca, el citea mult eu la fel... am vb de cateva ori... odata i-am zis ca incep niste cursuri de eng si o sa vin tarziu la camin pe la 21 era iarna si noapte... imi era teama sa vin singura... El imi zice ca poate sa vina el sa ma ia de la cursuri... Si asa de doua ori in saptamana veneam impreuna acasa... Vb orice... stia multe si mereu m-a impresionat. stia sa asculte si sa vb... Intro zi imi zice sa iesim in oras... am acceptat  si el imi zice ca ma place..... nu am rs atunci si chiar am fost surprinsa... au trecut cateva zile bune... Nu il mai intelegeam pe Dz... Imi placea de altcineva si vine la mine o alta pers pe care n-o plac... M-am rugat... intr-o zi am deschis o revista Lydia si mi se opresc ochii peste un articol" dz iti ofera nu ce vrei ci ceea de ce ai nevoie" si am luat asta ca un raspuns la toate intrebarile mele... am zis " da"... am fost impreuna 9 luni, nu-l iubeam. asteptam sa vina vara sa nu ne mai vedem si sa rup relatia, dar el a venit la noi in bis sa-si fara practica de  predicator.. Intr-o zi ai mei m-au chemat acasa treb sa iau un pachet ... a mers si sotul( pe atunci prieten). Am stat o noapte acasa... El a dormit la un frate de-al meu eu la parinti... Dimineata a venit unde eram eu s-a asezat pe marginea patului si vb... Ai mei cand au vazut, m-au chemat imediat in bucatarie si mi-au zis " cum poti sa stai asa cu el, cred ca ai de gand sa te cas, ca altul nu te ia daca stie ca asta iti sta pe marginea patului" ( tin sa zic ca tatal meu era pastor si era exagerat de sever)ma uitam la ei mirata... noi doar vorbeam... atat... relatia mea cu parintii nu era prea buna, pana la 20 ani am tot asteptam sa zica altceva decat" esti proasta, sa zica te iubesc pt ca esti un copil scump... Eu obosisem sa plang si sa mi se zica taci nu mai suportam indiferenta... mai tarziu iam zis lui ce au zis parintii si el fara sa ezite zice: " hai sa ne casatorim" Eu nu am rs pt ca nu iubeam, dar ai mei tot ma intrebau cand facem nunta... Am ales o data pt logodna... Vroiam sa zic nu, dar nu puteam... Parintii lui nacajiti, el, parintii mei care abia asteptau sa scape de mine... Am zis " da" am pus ziua nuntii... nu am trait o zi mai urata decat aia... vroiam sa fug, vroiam sa zic " nu" dar gandul ce-o sa zica ai mei ma omora... Am zis " da" ... A urmat o luna de miere urata( asa e cand nu iub ) si de atunci au trecut 3 ani cu lacrimi... Acum o luna eram gata sa divortez, dar merg la o bis unde Dz imi vb asa de clar... Fericirea e El... As fi pus mai putine detalii dar si asa nu am scris decat o parte din tot ce am trait timp de cateva luni:( .

Acuma mi-e greu sa cred ca Dz a vrut asa sa fie... si chiar nu a vrut... noi suntem asa de diferiti, eu prea sentimentala, prea romantica el... rece si distant... Am ales gresit si acum impreuna cu Dz incerc sa iub macar ceva din el... avem un copil pe care il iubesc din toata inima... Nu stiu... nu stiu de ce am scris pana la urma aici... poate cuiva ii va fi o lectie...

" daca locul care treb sa fie umplut de dragostea parintilor e gol e greu sa alegi corect... e tare greu"

25/04/07 18:20

Sarah
membru

Albertina,e bine ca ai scris,toti avem multe lucruri de invatat...Domnul sa iti dea curaj sa mergi inainte.

Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

25/04/07 20:00

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Am citit povestea, si m-am intristat mult. Unele aspecte legate de familie, desi vag, le-am remarcat si la mine. Eu apreciez mult ca te-ai deschis asa de mult albertina, si o sa ma rog pentru tine. Cred ca nu doar biserica ar trebui sa iti influienteze deciziile. ci relatia personala pe care o ai cu Dumnezeu. In Biblie cred ca gasesti raspunsurile pe care le cauti si de care ai nevoie. Fii binecuvantata :)

25/04/07 21:37

albertina
membru

u ai dreptate si stii... nu are cum sa ma influienteze ce e la bis daca nu am relatia cu Dz la nivel.... Il simt pe Dz aproape... traiesc prin EL si pt EL....

multumesc din suflet

25/04/07 21:46

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Albertina,ai facut bine ca ti-ai descarcat sufletul!
Aici,pe forum,gasesti ceea ce am gasit si eu:oameni binecuvantati care stiu sa te incurajeze,sa te faca sa nu te simti singura,sa se roage pentru tine!
Este foarte greu sa traiesti asa,insa cred ca tarie ca Dumnezeu isi va indeplini planul,care sigur este spre binele nostru!
Totul e sa nu ne despartim de EL.
Dumnezeu sa te intareasca!

26/04/07 09:35

CatalinD
membru

Inregistat: 02/03/07
Şi El mi-a zis: „Harul Meu Ă®ţi este de ajuns; căci puterea Mea Ă®n slăbiciune este făcută desăvârşită.” (2 Corinteni 12:9)

Domnul repară tot ce am putea strica noi, iar orice neascultare de-a noastra El o poate transforma Ă®n binecuvântare la final dacă ne Ă®ncredem Ă®n El.
   ĂŽntristările noastre de o clipă au cu siguranţă un rost Ă®n ochii Lui si numai mâna Lui pune laolaltă Ă®ntristări şi bucurii - nici mai multe şi nici mai puţine decât Ă®ngăduie El, pentru scopul Său.
   Ne vrea credincioşi şi tari Ă®n credinţă, şi ne obţine astfel şlefuindu-ne cu Ă®mprejurările necesare. Fericirea alături de El poate fi Ă®n momente ca acestea Ă®nvelită Ă®n ambalaje respingătoare de durere, dar dacă am fi convinşi de conţinutul pregătit de El pentru noi oare am mai refuza intreg pachetul?
   Domnul doreste in iubirea Lui pentru tine sa te transforme in persoana lângă care să-şi petreacă veşnicia, si acest motiv poate să umple inima cu sărbătoare.
   Priveste te rog la dragostea Lui si doreste sa iubesti cu dragostea Lui si nu a ta atat pe Domnul Isus cât şi pe soţul tău, pe fraţi şi pe toţi oamenii. Eu mă rog de multe ori pentru ca să primesc iubirea Lui, cu care să-L pot iubi pe El şi pe toţi din jurul meu.
   Domnul să te conştientizeze că te ţine strâns de mână permanent prin Ă®mprejurările de aici de jos, şi să-ţi dea bucuria Ă®ntelegerii rostului tău pe acest pământ, inclusiv de a fi ajutor potrivit soţului tău precum şi motiv de laudă şi mulţumire soţului tău pentru că Domnul te-a Ă®ncredinţat lui pentru a te iubi "cum ne-a iubit Hristos".
   Fiţi binecuvântaţi şi binecuvântări!

"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

26/04/07 09:43

maryan
membru

Foarte impresionant (pana la lacrimi) si cat se poate de trist in acelasi timp... postand povestea ta, 2 lucruri se intampla automat sau chiar 3: te-ai descarcat in fata unor prieteni, prin urmare necazul tau se imparte, vor fi si mai multe rugaciuni pentru rezolvarea situatiei si cu siguranta fiecare are ceva de invatat de aici (poate chiar in acest moment ai ajutat pe cineva sa nu faca o alegere gresita)

E usor sa stai pe margine si sa dai sfaturi... astfel ca nu vreau sa-ti spun decat atat: la Domnul este posibil orice, El poate aprinde intre voi acea dragoste care momentan iti lipseste numai nu-ti pierde credinta... sunt convins ca El o va face daca tu doresti cu advarat, din toata inima! (e nevoie de mult post si rugaciuni sincere)

26/04/07 10:06

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
As vrea sa am solutii, dar nici macar nu pot sa-ti dau un sfat...
Il las pe Dumnezeu sa te ghideze si sa-ti dea putere, rabdare si intelepciune!
Nu uita ca ai niste prieteni pe forum care se roaga pentru tine si-ti sunt alaturi.
Nu pot sa nu-ti multumesc pentru sinceritatea ta si pentru ca ne-ai avertizat in privinta unor decizii gresite care ne pot marca viata intr-un mod negativ.

Ultima modificare de monica (26/04/07 10:19)

26/04/07 10:17

albertina
membru

CatalinD a scris:

Domnul repară tot ce am putea strica noi, iar orice neascultare de-a noastra El o poate transforma Ă®n binecuvântare la final dacă ne Ă®ncredem Ă®n El.
   ĂŽntristările noastre de o clipă au cu siguranţă un rost Ă®n ochii Lui si numai mâna Lui pune laolaltă Ă®ntristări şi bucurii - nici mai multe şi nici mai puţine decât Ă®ngăduie El, pentru scopul Său.

cat de bine ai prezentat ceea ce eu vedeam asa pe vag... Eu stiu ca Dz prin asta lucreaza in mine... Doare, uneori prea tare, dar o face bine... Eu stiu care e planul Lui cu viata mea si de asta lucreaza asa in mine, de asta scoate ce nu e bun, ma invata sa iubesc pt ca daca nu as trece pe aici lucrarea mea , pe care o are de facut El prin mine, nu poate fi facuta daca nu stiu sa iubesc...

Multumesc CatalinD!

26/04/07 17:00

albertina
membru

maryan a scris:

la Domnul este posibil orice, El poate aprinde intre voi acea dragoste care momentan iti lipseste numai nu-ti pierde credinta... sunt convins ca El o va face daca tu doresti cu advarat, din toata inima! (e nevoie de mult post si rugaciuni sincere)

Stii, mi-a fost greu sa scriu aici, pt ca luasem o decizie sa nu mai vb despre trecut, pt ca odata ce traiesc cu trecututl nu pot sa lupt  ca prezentul sa fie frumos. Amintirea a tot ce a fost doare, as vrea scap de ea...  Ma gandeam ca daca as putea sa sterg trecutul din memorie as iubi acuma mai usor... E greu , dar nu imposibil... cand vad ca stiti sa fiti alaturi de cineva totul parca devine mai usor... Si ce poate fi mai frumos decat sa avem oameni care se roaga pr noi?

Multumesc maryan

Ultima modificare de albertina (26/04/07 17:14)

26/04/07 17:13

albertina
membru

monica a scris:

As vrea sa am solutii, dar nici macar nu pot sa-ti dau un sfat...
Il las pe Dumnezeu sa te ghideze si sa-ti dea putere, rabdare si intelepciune!
Nu uita ca ai niste prieteni pe forum care se roaga pentru tine si-ti sunt alaturi.
Nu pot sa nu-ti multumesc pentru sinceritatea ta si pentru ca ne-ai avertizat in privinta unor decizii gresite care ne pot marca viata intr-un mod negativ.

Multumesc din suflet... E asa de greu sa invatam sa iubim cum a iubit Hristos. De asta trec pe aici ca sa invat sa iubesc cum iubeste El. Abia astept sa trec si" testul asta" Il trec impreuna cu El, chiar daca El are in mana o dalta, e tot impreuna cu mine... El stie ce face.....

26/04/07 17:21

albertina
membru

Magdy a scris:

Albertina,ai facut bine ca ti-ai descarcat sufletul!
Aici,pe forum,gasesti ceea ce am gasit si eu:oameni binecuvantati care stiu sa te incurajeze,sa te faca sa nu te simti singura,sa se roage pentru tine!
Este foarte greu sa traiesti asa,insa cred ca tarie ca Dumnezeu isi va indeplini planul,care sigur este spre binele nostru!
Totul e sa nu ne despartim de EL.
Dumnezeu sa te intareasca!

Magdy multumesc. sa stii ca si eu ma rog pt tine. Povestea ta e trista... Uneori nu-l intelegeam pe Dz de ce lucreaza, de ce a ales sa lucreze in vietile noastre prin sotii nostri... de ce a ales s-o faca aici, pt ca pt mine familia e ceva in care vedeam un colt de rai? Ma intrebam de ce nu e colt de rai?  Eu raspunsul il am... El a ales sa lucreze aici,pentru ca vede ca asta e chiar important pt noi, cel mai important  si asta ca sa simtim gravitatea alegerilor gresite, ca sa intelegem ca famila ajunge " un colt de rai" prin credinta... haide sa credem, sa credem din toata inima ca Dz poate schimba orice...

26/04/07 17:27

albertina
membru

albertina a scris:

" daca locul care treb sa fie umplut de dragostea parintilor e gol e greu sa alegi corect... e tare greu"

Cred ca aici sunt si parinti( pe forum) va rog din tot sufletul...: Iubiti-va copiii, dati-le din timpul vostru, mangaiati-i, priviti-i, strangeti-i in brate. rasfatati-i... Nu un copil plin de dragoste devine mai putin educat, mai putin capabil sa ia decizii corecte ci acel caruia ii lipseste...

Ultima modificare de albertina (26/04/07 19:01)

26/04/07 19:00

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Ai dreptate:  copiii au nevoie mai mult ca orice de dragoste si atentie.  Si mai cred ca un parinte isi arata dragostea fata de un copil cand il invata sa devina un om matur care sa fie in stare sa ia decizii intelepte in viata.

26/04/07 20:53

Sarah
membru

Bine punctat...Doamne ajuta!:)

27/04/07 06:21

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
NU-mi vine sa cred ce am citit alebrtina :(
Nu mai am nimic de adaugat! NU am cuvinte.Nu stiu stiu ce ti-as putea spune. Tot ce pot sa fac e sa ma rog pentru tine.
Domnul sa va umple inimile de dragoste unul pentru celalalt.

27/04/07 10:03

AncaDiana
membru

Inregistat: 30/05/07
sotul meu a gasit acest site de curand si l-am vizionat si eu, e chiar interesant si imi plac subiectele

31/05/07 11:16

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la