TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Invitatie pentru cei casatoriti Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
S-a discutat si se mai discuta mult despre prietenie, relatii, dragoste, si nu in ultimul rand, despre implicarea lui Dumnezeu intr-o relatie dintre doi tineri crestini.

Casatoria este una din cele mai importante decizii din viata pentru ca  este o decizie care se ia pe viata. ( ma refer la cea crestina )
Ii invit pe cei casatoriti sa impartaseasca si celorlalti cum au fost ei calauziti in alegerea sotului /sotiei. Cum, unde, cand l-au intalnit pe viitorul sot, cum si-au dat seama cine e cel ales de Dumnezeu pentru ei. Cum a lucrat Dumnezeu in cazul lor, de ce au tinut cont in aceasta alegere...

Cred ca vom avea cu totii de invatat din aceste experiente adevarate si, poate vom reusi sa-L cunoastem un pic mai mult pe Dumnezeu si felul in care El lucreaza.

01/11/05 19:20

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Asteptam topicul asta! Eu l-am cunoscut pe Jesse meu cand a venit in 2000 in Romania ca sa lucreze cot la cot cu noi in taberele de copii pe care biserica noastra le organizeaza in fiecare vara la Voronet. Era a doua oara pentru el in Romania. Prima a fost in '99 cand a venit cu o gasca de americani in tabara de pe Fagaras. Am lucrat impreuna ca intre colegi si am pastrat legatura prin scrisori pentru o vreme. In 2004 s-a hotarat sa vina din nou in Romania pentru 8 luni de zile. La inceput s-a implicat in toate activitatile in care eu eram implicata si uite asa am inceput sa discutam, sa povestim si sa ma indragostesc treptat. Eu am fost cam un bloc de gheata. Toata lumea din biserica stia ca Jesse vrea sa fie cu mine, numai eu nu, dar eu ma confruntam cu intrebarea:"ce-ar fi daca ...". In sfarsit m-a invitat in oras, eu i-am zis ca prefer plimbarile si mi-a zis ca ii place de mine, ca ar vrea sa fim prieteni in vederea casatoriei. Am zis da din prima si pe urma lucrurile au inceput sa se dezvolte. Ideea este ca o buna bucata de timp m-am simtit vinovata ca nu am tinut post, ca nu m-am rugat prea mult pentru decizia asta, dar mi-a trecut cand a venit dupa mine si eu l-am asteptat la aeroport dupa 7 luni de zile in care au fost tot felul de discutii, de momente in care am vrut sa renunt. Pot sa zic ca a fost 50% alegerea mea si 50% alegerea lui Dz. Dz a lucrat fantastic in relatia noastra pana acuma si nu pot sa zic ca a fost diavolul imbracat in inger de lumina. Un singur exemplu: eu aveam biletul de avion pentru 2 August si interviul meu a fost pe 1 August prin interventie divina. Acuma sunt cea mai indragostita femeie de pe Pamant, sunt iubita, acceptata, dorita, implinita, pretuita si peste o luna o sa avem un an de cand suntem oficial casatoriti.

01/11/05 21:34

Site web  
danaobada
membru

Inregistat: 12/11/05
Pace voua! Ma numesc Dana Obada si de un an si trei luni sunt casatorita cu un om al lui Dumnezeu. L-am cunoscut pe sotul meu in Tabara Crestina Bradatel. El lucra acolo, iar eu era ca si translator intr-o tabara de limba engleza. M-am rugat pentru viitorul meu sot timp de zece ani, si asteptam sa vad cum imi va raspunde Dumnezeu. La inceput mi s-a parut totul ca o joaca, dar apoi am vazut ca Dumnezeu imi raspunde rugaciunilor mele. La inceput nu m-am gandit ca voi pleca din acea tabara cu un baiat in minte, deoarece toti cei cu care eu am mers in acea tabara erau din biserica noastra si nu m-am gandit ca imi voi gasi acolo jumatatea, Dar nu a fost dupa cum am gandit eu, ci dupa cum a gandit Dumnezeu. Dupa o luna am revenit la Bradatel in Tabara Internationala Bradatel sub conducerea lui Sami Tutac. Aceasta se intampla in anul 2003. In perioada aceasta de o luna el a venit de doua ori la deva, iar apoi am fost eu la Brada'. Cand s-a incheiat sezonul la Brada, el a venit la Deva la mine in vizita. Venise sa-mi cunoasca parintii. Dupa aia noi am mers pe cetatea Devei. Pe atunci nu era telecabina ca acum, asa ca a trebuit sa urcam pe jos pana sus in varf. Noi in perioada asta ne-am rugat si am pus inaintea Domnului, pentru ca nu aveam de gand sa continuam fara acordul Domnului. A fost minunat felul in care a raspuns Dumnezeu. Anul trecut in august am avut nunta, iar de atunci Dumnezeu nu a incetat sa-si reverse binecuvantarile asupra noastra ca si familie. Anul acesta, la sfarsitul lunii mai Dumnezeu ne-a binecuvantat cu o fetita, care este bucuria noastra si lumina ochilor nostri. E minunat sa stai si sa astepti ajutorul Domnului. El ne-a binecuvantat si sunt sigura ca nu va inceta niciodata sa ne binecuvinteze. Eu nu am avut vreo dorinta in privinta cetateniei sotului meu, ci am vrut sa fie un slujitor al lui Dumnezeu, sa fie credincios adevarat, nu doar cu numele, sa fie hazliu, un om vesel nu unul posac si morocanos. Ii multumesc lui Dumnezeu pentru felul in care El a ales sa ne binecuvinteze familia. Sunt extraordinar de importante postul si rugaciunea. Nu ezitati sa le aplicati in relatiile voastre.

12/11/05 23:59

april
admin forum

Ma bucur ca cineva si-a facut timp sa impartaseasca si celorlalti cate ceva despre felul in care a lucrat Dumnezeu in alegerea partenerului  de viata.

Mie una mi-ar fi placut sa aud despre mai multe experiente din acestea. Se pare insa ca sunt cam putine persoane casatorite pe site ....:)

(Poate trebuia sa formulez altfel titlul?)

Ultima modificare de april (04/01/06 20:30)

04/01/06 20:29

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
dupa ce o sa ma casatoresc o sa apar si eu pe aici pana atunci......mai trag cu ochiul.......la ce se posteaza.

04/01/06 20:44

jaspax
membru

Inregistat: 12/12/05
Hmmmmm, eu am cunoscut-o pe soţia mea (faimoasa Larisa) in 2000, când am venit în România pt prima călătorie mai lungă. Eram numai nişte prieteni, şi am ţinut legătura un pic, dar între timp nu ne mai scriam şi nu mă mai gândeam la ea prea mult. Dar când am venit înapoi în România în 2004, am vrut s-o văd din nou, să văd ce mai face, aşa mai departe...

Când am văzut-o, primul meu gând a fost, "Dar nu-mi aduc aminte că Larisa era aşa de frumoasă!" După aia am dezvoltat o prietenie, şi eu am văzut treptat calităţile pe care le căutam într-o soţie. (Mai ales am văzut că nu era o tipă, cum erau mai multe, care vrea să se căsătorească pt paşaport albastru :) ). M-am simţit din ce în ce mai sigur că vreau să am o relaţie cu ea, şi... la urma aşa a fost.

Eu nu am aşteptat o voce din cer, o viziune, o proorocie, sau minuni de genul acesta ca să ştiu că pot să fiu cu Larisa. În general cred că Dz ne lasă să luăm noi deciziile, şi e responsabilitatea noastră să le luăm cu chibzuinţă. Aşa că atunci când am ştiut că Larisa e o femeie frumoasă, dedicată, distractivă, etc., am făcut ceea ce mi s-a părut bine. Şi Dumnezeu ne-a binecuvântat la fiecare pas!

07/01/06 05:12

Larisa
membru

Ce coincidenta! Nici eu nu cred ca tre sa auzi o voce din cer sau sa scrie pe cer cu forme de stele numele viitorului sot. Viitorul sot este cel pe care il alegi! Dumnezeu nu face alegerea in locul tau ca sa nu dai mai tarziu vina pe el. Alegerea ne apartine la fel de mult cum ne apartin si consecintele.

21/01/06 01:09

Site web  
adriana-i
membru

Inregistat: 22/02/06
buna
interesant forum :)
o sa revin sa va spun povestea noasta
pupici

22/02/06 14:48

ionelcim
membru

bine ai venit si te asteptam..........si ...sunt curios

22/02/06 17:27

iudita
membru

Inregistat: 03/10/05
Wow jaspaz si Larisa, Domnul sa va  binecuvinteze. Eu am crezut ca sotul lui Larisa e american, sti romaneste cumva sau am inteles gresit?

22/02/06 18:07

Larisa
membru

Sotul Larisei este american, dar vorbeste fluent romaneste!

22/02/06 19:44

Site web  
jaspax
membru

Inregistat: 12/12/05
Ce-i asa greu? De ce nu poate un american sa vorbeasca limba romana? :)

22/02/06 19:45

ionelcim
membru

nu stiu, intreabai pe ei, ca la voi e mai multi.(glumeam)

22/02/06 23:21

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06
E ceva, deoarece la noi "este" multi romani care "nu stie sa vorbeste corect" romaneste :D (mai ales p`aici prin Ardeal).

21/03/06 09:10

Site web  
april
admin forum

Ii invit pe cei casatoriti sa impartaseasca si celorlalti cum au fost ei calauziti in alegerea sotului /sotiei. Cum, unde, cand l-au intalnit pe viitorul sot, cum si-au dat seama cine e cel ales de Dumnezeu pentru ei. Cum a lucrat Dumnezeu in cazul lor, de ce au tinut cont in aceasta alegere...

Cred ca vom avea cu totii de invatat din aceste experiente adevarate si, poate vom reusi sa-L cunoastem un pic mai mult pe Dumnezeu si felul in care El lucreaza.

T-pop, cred ca ti se adreseaza si tie invitatia...;),  sau ma insel? Arata-ne cum stii tu "vorbeste" romaneste la...subiect ;)

21/03/06 14:00

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06
Ne-am vazut, a facut click, am sughitat doua zile si dupa 6 luni ne-am casatorit. Dupa inca 2 ani a venit si Patricia sa join us. Acum avem si un caine :D
Sotia visase cu multa vreme inainte de a ma vedea prima data, exact imaginea care a avut-o cand m-a vazut prima data. Unii ii zic deja-vu :D
Luand-o mai in serios, cred ca la fiecare e altfel si m-as abtine la a da sfaturi in domeniul asta.

26/04/06 00:35

Site web  
eusunt10
membru

Inregistat: 04/10/06
La un seminar de caznicie... se pun intrebari pe biletele anonime:

"inainte sa ne casatorim era cel mai credincios ucenic, intotdeauna la rugaciune si evanghelizare... bla bla... acum cu greu il mai pot descrie drept pun om spiritual... ce sa fac?"

intrebare casatoria v-a adus mai aproape de d-zeu? raspuns defaut: da... a doua intrebare, la asta asteptam raspunsuri concrete: in ce sens s-a imbunatatit relatia voastra cu d-zeu dupa casatorie?

21/10/06 01:41

Larisa
membru

Jesse meu s-a schimbat enorm de cand ne-am casatorit. A devenit un minunat om al lui Dumnezeu. In ceea ce ma priveste pe mine, stiam de puterea rugaciunii, ma rugam si inainte, dar acum parca vine de la sine sa ma rog cand merg cu masina si vad un accident pe strada - ma rog pentru cei implicati si pentru ceilalati ca protectia lui Dumnezeu sa fie peste noi ceilalti participanti la trafic, atunci cand el nu e intr-o pasa buna, sau il doare ceva imediat ma rog pentru el si rugaciunea isi face efectul. De cand m-am casatorit Dumnezeu m-a invatat ce inseamna harul pentru ca temperamentul meu nu stia decat de par, dar Dumnezeu a inceput incet, incet sa lucreze la caracterul meu si a durut, dar astazi sunt o femeie mai buna dupa ce m-am casatorit cu Jesse.

21/10/06 04:01

Site web  
Fulguţa
membru

Inregistat: 30/01/07
Dragostea face minuni!

Ultima modificare de Fulguţa (06/06/08 12:14)

30/01/07 15:36

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Dumnezeu sa va binecuvinteze,Fulguta si Oleg!

01/02/07 14:19

Fulguţa
membru

Inregistat: 30/01/07
O casnicie reusita este una in care te indragostesti de mai multe ori, dar de aceiasi persoana.

Ultima modificare de Fulguţa (06/06/08 12:19)

08/02/07 22:40

april
admin forum

La devotional exista un subiect cu "Meditatii". Te rog sa iti copiezi ultimul mesaj  acolo.

Multumesc :) .

08/02/07 23:17

Sarah
membru

Inregistat: 08/03/07
Pe sotul meu,l-am obeseravat in adolescenta,intr-un grup..si am apreciat faptul ca era un baiat linistit..si atunci stiu ca m-am rugat..Doamne,as vrea sa am un asemenea sot...!!!Au trecut vreo 4 ani,eram in ultimul an de liceu,cand iar a aparut prin "zona"...El m-a abordat..si s-a infiripat intre noi o prietenie frumoasa...chiar am inceput sa visez...totul pana intr-o seara cand mi-a spus ca-i sunt aprobate actele de imigrare in SUA...Atunci am inceput sa cred..ca m-am inselat,pentru ca visul meu nu era America,ci sa ma implic in misiune...si pentru mine totul s-a sfarsit aici...dar pentru el a continuat...cu scrisori..si telefoane...inima imi spunea dragoste,dorinta imi spunea misiune...si era  dificil sa aleg..dar a fost un moment in care am inteles ce vrea Dumnezeu de la mine..si am cedat..AMANDURORA...Au urmat multe momente unice...si apoi casatoria.A fost cea mai minunata zi din viata mea..Apoi au urmat 3 ani in care el venea cate o perioada aici,era destul de greu,ptr.amandoi..O sa spuneti de ce n-am mai asteptat..tocmai pentru ca am vrut sa nu fim o piatra de poticnire,pentru cei carora le slujeam..si Dumnezeu a onorat decizia noastra..si pot sa va spun ca acel timp de singuratate..m-a slefuit si m-a zidit asa de mult...ma pregatea Domnul pentru ce urma aici...Suntem impreuna aici de aproape 2 ani,avem o fetita minunata..si continuam slujirea pe care am avut-o inainte sa vin aici..Mie mi-a fost f.greu la inceput,aici-dar sotul meu m-a ajutat f.mult...si sunt convinsa ca a meritat tot efortul din partea noastra...Dumnezeu a fost intotdeauna langa noi,ne-a ajutat sa mergem inainte..si imi place sa spun...ca El ne-a condus pasii...si of..am uitat...pe langa aceasta calitate care a contat ptr.mine f.mult..am descoperit o multime....si sunt convinsa..ca fiecare dintre voi,care traieste o viata curata..si aproape de Dumnezeu va avea parte de o casnicie binecuvantata...neauzind voci din cer..sau stiu eu ce..Dragostea cheama Dragostea....

Ultima modificare de Sarah (04/04/07 06:31)

Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

04/04/07 06:25

maryan
membru

Inregistat: 21/02/07
Magdy, asteptam si povestea ta... sunt curios cum a fost si la tine... :)

Prietenul adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate. Proverbe 17:17

04/04/07 11:46

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
x

Ultima modificare de Magdy (29/01/11 13:21)

04/04/07 14:35

Pagini:  1 2 3 4 ... 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la