TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Pt. baieti : calitatile unei viitoare sotii Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 ... 14
alexandru
membru

Inregistat: 24/06/06
Ce de pareri puerile si de copii.

30/08/06 11:20

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

alexandru a scris:

Ce de pareri puerile si de copii.

Spune-o tu pe a ta. Sa vedem cat de matura este ;)

30/08/06 11:22

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05

anca4j a scris:

am observat ca fetele care sunt surori bune in familie...devin si sotii bune ;) asta in cazul familiilor unde sunt si frati...pt ca sunt mai obisnuite cu baieti in casa, si cam cum se poarta cu ei, asa se va purta si acasa la ea ,in mare vb.

concluzia: baietilor fetele care au doar frati sunt cele mai bune sotii [:p]

anca4j a scris:

asa ca baietii care au surori au un mare rol in a le spune ce nu le place si ce le place la modul ei de a se purta :) . ii dau o mana de ajutor .

pacat ca ne "educam" surorile pt altii [:)]

Lasand la o parte ironia si gluma cred ca respectul pentru cel de langa noi se invata in familie indiferent de 'compozitia' acesteia si renuntarea de sine e una din pietrele de temelie a unui camin minunat.

Fiti binecuvantati cu totii!

31/08/06 13:02

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Noi am fost numai fete acasa, dar sora mea cea mai mare si cu mine cred ca suntem sotii extraordinare pentru ca am avut un exemplu extraordinar in mama mea. Mi-as fi dorit un frate ca sa stiu cum gandesc bajetii, dar am invatat tot ce am putut de la amicii mei, de la psihologie si actualul meu iubit. Intr-adevar, Black-panter, cand renunti la tine de dragul celuilalt viata e mai frumoasa si ai impresia ca cel de langa tine s-a schimbat in bine.

01/09/06 07:22

Site web  
CodDot
membru

Inregistat: 12/01/06
dar ce te faci cu cei care nu au parintii credinciosi, dar ei se intorc la Hristos?... Ce putem spune despre o astfel de fata, care e intoarsa la Domnul, dar nu a avut exemple bune in familie?

Din cate am citit in ultimele posturi vad ca are o foarte mare insemnatate mediul in care crestem, familia noastra, parintii, fratii si surorile...

Acum probabil ca aveti in minte exemple fericite si mai putin fericite de astfel de persona care s-au casatorit. Oricum cred ca rugaciunea are mare putere, si sper sa contracareze lipsa de exemple din familie.

01/09/06 12:52

Site web  
blue_soul
membru

Inregistat: 09/10/06
ptr mine toate calitatile unei femei incep cu s-supla,simpla,simpatica,sincera..etc

09/10/06 21:42

lancelot
membru

Inregistat: 03/10/06
Vezi ca uiti ceva, incepe cu M...mantuita. Daca pierzi litera asta, nu peste mult timp o sa te "S"coti cu un divort :)

10/10/06 10:04

blue_soul
membru

pai am zis etc salvata nu tot cu s incepe :))))

10/10/06 15:46

lancelot
membru

Inregistat: 03/10/06
yah....am uitat de "S"alvata....am fost un "M"agar, scuze :))

11/10/06 10:35

blue_soul
membru

n d c :)in fond ai dreptate cel mai important e sa fie mantuita-suna ai bine decat salvata:)

Ultima modificare de blue_soul (16/10/06 22:11)

16/10/06 22:10

asher
membru

Inregistat: 13/07/05
Am citit in revista Samanta adevarului(septembrie 2006) umatorul articol si m-am gandit sa-l postez aici... poate va ajuta pe careva dintre noi...

Catre toti tinerii ce cauta o partenera de casatorie

Esti interesat sa gasesti candva o sotie care sa-ti fie un ajutor potrivit? Nu-i nimic gresit in asta, daca tu cauti sa respecti voia si randuiala Domnului referitoare la acest subiect. In proverbe 18:22 putem citi: "Cine gaseste o nevasta buna, gaseste fericirea; este un har(dar) pe care il capata de la Domnul." Iar Proverbe 31:10 spune: "Cine poate gasi o femeie cinstita? Ea este mai de pret decat toate margaritarele." Atunci cum poti sti tu ca o fata anume va deveni o nevasta buna?

Dar stai, inainte de a te preocupa de gasirea unei fete potrivite, verificate pe tine insuti mai intai. Esti un tanar credincios care ar deveni un partener bun pentru o sotie buna? Daca esti egoist, nesupus autoritatii, ai probleme de temperament, bati animalele, raspunzi parintilor sau esti inca imatur in alte privinte, s-ar putea sa nu fii un sot bun pentru acel tip de fata.
   Asadar, primul pas va fi sa ai o relatie mai apropiata cu Dumnezeu, sa fii un membru al bisericii si sa iei viata in serios. Dupa aceea, vei dori sa aduci problema asta in rugaciune. Roagate pentru aceasta problema zilnic in orice timp din zi cand te gandesti la ea - ca Dumnezeu sa te directioneze spre o fata cu un caracter frumos.
   Desigur, tu nu esti perfect. Si nici fetele nu sunt perfecte. Noi nu dorim sa cautam perfectiunea. Dar, te-ai putea intreba, cum poti sti cum este fata asta in interior? Adevarul este ca nu o cunosti indeajuns de bine pentru a raspunde la aceasta intrebare.
   Stiai ca exista totusi anumite semne exterioare pe care le poti observa si la care te poti astepta sa le descoperi intr-o fata a carei inima este curata?

1) Un duh bland si linistit... "ci să fie omul ascuns al inimii, în curăţia nepieritoare a unui duh blând şi liniştit, care este de mare preţ înaintea lui Dumnezeu" (1 Petru 3:4). Cauta o fata ce nu doreste sa iasa in evidenta, mai ales in prezenta barbatilor si a baietilor. Ea nu va fi intotdeauna in centrul atentiei. Tine minte ca o fata poate fi prietenoasa si dezghetata si totusi sa se poarte cu sfiala in prezenta barbatilor.
    2) Ea nu trebuie sa aiba intotdeauna ceva nou sau interesant... Tit 2:4 ne spune ca femeile tinere trebuie sa vada de treburile casei. Daca unei fete ii place sa-si traiasca tineretea in valtoarea vietii sociale, este putin probabil ca ea sa se transforme imediat intr-o buna gospodina acasa, doar pentru ca s-a casatorit. Viata inseamna mai mult decat distractie si placere, iar noi trebuie s-o luam in serios.
    3) O vestimentatie cuviincioasa... O fata a carei inima este curata va avea o infatisare modesta si smerita. Rochia ei va avea o lungime decenta si nu va scoate nimic in evidenta. Ea va fi imbracata dupa standardele bisericii si, desi va arata curata si ingrijita, nu va fi la moda.
   In 1 Petru 3:3 citim: "Podoaba voastra sa nu fie podoaba de afara, care sta in impletitura parului, in purtarea de scule de aur sau in imbracarea hainelor." Probabil ca pentru fetele din anturajul nostru social de astazi am putea spune: "... sa nu fie podoaba de afara a infoierii parului sau a unei tinute dupa ultimile tendinte ale modei sau a purtarii de rochii vaporoase, tipator colorate facute din materiale stralucitoare, catifelatem sau puternic inflorate." Cat de mult reflecta aceasta ultimele curente ale modei, si ale tendintelor multimii in felul de imbracaminte? Mai intai de toate, tu iti doresti o fata nu atat de superficiala incat vestimentatia si moda sa fie principalele ei interese.
   Totodata, fii atent si la invelitoarea capului la rugaciune. O face aceasta pe fata sa arate smerita sau ferchesa? Cineva mi-a spus odata ca poti spune multe despre o femeie doar uitandu-te la baticul ei si cred ca avea dreptate. Baticul trebuie sa fie un semn exterior al supunerii inaintea ordinii de autoritate instaurate de Dumnezeu. Daca baticul este prea mic sau de-abia de respecta standardul bisericesc, exista posibilitatea ca o astfel de fata sa aiba probleme si cu supunerea fata de sotul ei.
    4) Este harnica... O fata lenesa nu va deveni o sotie buna. Ingrijirea unei gospodarii implica multa munca, iar o persoana lenesa nu e potrivita pentru o astfel de slujba.
    5) Vorbeste frumos cu si despre altii... Cineva cu o limba sloboda ce vorbeste de rau pe altii sau cu altii, poate face acelasi lucru si cu sotul ei intr-o zi. Fii atent si la cum se comporta cu copii. Este draguta si ii iubeste sau i se pare ca toti copiii sunt mici paraziti ce stau in calea planurilor si intereselor ei?
   Acum, baieti, daca spune-ti ca stiti pe cineva cu aceste calitati si ati dori s-o cunoasteti mai bine, trebuie sa vorbiti cu parintii vostrii mai intai. Uneori, cei mai in varsta pot patrunde lucrurile mai bine decat cei tineri si pot vedea ceea ce acestia nu vad. Ei vor fi in stare sa va ofere sfaturi bune.
   Poate ati observat ca n-am pomenit despre un chip sau o infatisare frumoasa. Acesta este un lucru ce pur si simplu nu conteaza intr-un fel sau altul. Culoarea parului sau a ochilor nu conteaza. Ca e inalta, scunda, supla sau durdulie nu va conta deloc. Daca te casatoresti cu o fata ce are calitatile crestinesti mai sus mentionate, nu-ti va parea niciodata rau, indiferent de trasatutile ei exterioare.

Si ce daca se intampla sa fii refuzat de o fata care e credinicioasa? Nu descuraja! Foloseste aceasta experienta ca pe o trambulina in viata ta. Probabil ca Dumnezeu te modeleaza pentru a fi mai aproape de EL. Probabil ca vei deveni un sot mai bun datorita acestei experiente. Dumnezeu te va calauzi cu siguranta. Continua sa te rogi si sa cauti voia LUI. Tine minte, desigur, ca a te casatori nu e cel mai important lucru de pe acest pamant, ci pregatirea pentru vesnicie. Mentine aceasta prioritate.

Cateva cuvinte si pentru fete: daca ati citit acest articol, vreau sa va provoc. Sunteti acel tip de fata pe care am incercat sa-l descriu? Cu totii gresim, nu-i asa? Nu fiti descurajate, este loc de mai bine si timp de a face schimbari. Nu doar ca tu ai putea fi o sotie buna pentru cineva, si indiferent daca esti casatorita sau nu, tu vei fi o femeie tematoare de Dumnezeu, smerita si cinstita - o binecuvantare pentru toti cei din jurul tau.

Ultima modificare de asher (21/10/06 16:46)

"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

21/10/06 15:22

Burrricu
membru

Inregistat: 26/09/06
Imi place mult punctul tau de vedere asher.E frumos ceea ce scrii tu aici! O fata trebuie sa fie mai intai de toate credincioasa, serioasa in relatia ei cu Domnul! Cu toti avem defecte, nimeni nu este perfect dar ceea ce conteaza cel mai mult e dragostea, caci aceasta tine unita o familie.Eu nu sunt casatorit si nici nu am prietena, dar stiu un lucru ca aceasta va fii credincioasa si va fii un motiv de lauda pentru casa ei si eu o voi iubii cu toata inima! Dar prima mea dragoste va ramane Domnul.Caci el sa daruit in totalitate pentru mine! Fiti iubiti si iubite

21/10/06 16:44

black-panther
membru

asher, un singur lucru nu se spune acolo si cred ca a fost omis pentru ca ar fi cumva de la sine inteles ca fata cu care intentionez sa ma casatoresc trebuie sa-mi placa(sa-mi fie simpatica).

aaa si inca ceva, poate gasesti si pentru fete un articol care sa le indrume in alegerea viitorului sot :)

PS. nu mi se pare corect sa beneficiem doar noi de asa niste sfaturi curate.

21/10/06 17:52

Site web  
livio
membru

Inregistat: 04/01/07
o calitate pe care o vreau la viitoarea sotie e sa stie sa faca mancare
gustoasa si multe multe multe prajituri.

se gaseste vreo una pe aici in stare de asa ceva? (glumesc!)

06/01/07 17:07

bully
membru

Inregistat: 16/12/06
la o fata ca sa-mi placa eu zic ca trebuie sa fie desteapt,frumosa(simpatica)sa ma placa si ea pe mine sa avem lucruri in comun sa ne ibim si cam atata

Public Enemy#1    :x

06/01/07 22:40

livio
membru

Inregistat: 04/01/07
in ziua de azi sotiilor le cam lipseste supunerea.
ce spuneti fetelor am dreptate?

07/01/07 00:03

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Da,ai dreptate.

07/01/07 10:08

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Livio, ce intelegi tu prin supunere?

08/01/07 06:15

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Incercati sa discutati (si) la Supunere :

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=221

08/01/07 07:50

CodDot
membru

revenind la ce pretentii avem noi baietii fata de fete, acum dupa ce mi-am mai reconsiderat prioritatile am facut lista urmatoare, care este scrisa pe o foaie lunga tare, pentru ca atunci cand ma voi casatori, sigur cadoul pentru mine de la Domnul ca avea extrem de multe calitati). AAaaa.... DA..... iata lista:
- sa am incredintare din partea Domnului ca a pentru mine
- credincioasa autentic
- sa provina dintr-o familie credincioasa
- sa se implice in biserica
- inteleapta (si astfel sa ma aleaga pe mine :P )
- supusa (ca tot se zicea mai sus)
- placuta, simpatica, frumoasa pentru mine
- harnica si ordonata (eu sunt ordonat si nu-mi plac persoanele dezordonate)
- generoasa (cu oamenii sarmani, animalele)
- ospitaliera (mie imi place sa am musafiri, sa le slujesc, astfel ca daca noi am avea musafiri nu cred ca ar fi ok ea sa stea botoasa si eu sa stau cu musafirii; amandoi trebuie sa fim cu musafirii)
- hotarata (nu sa-si planga non-stop de mila ca nu stie ce sa faca, ca vai ca mar etc.)
- modesta, fara fite, sa stie totusi cat valoreaza si sa lupte pentru ea, pentru noi

Lista de fata am facut-o impreuna cu Domnul. Mi-a vorbit din Cuvantul Sau si mi-a aratat ce fel de fata mi-ar trebui. Recunosc ca in viata mea am facul alegeri gresite si am suferit de pe urma lor. Astfel ca de acum sunt dispus sa nu renunt la nici macar o singura calitate din cele enumerate mai sus.

Degeaba am pus eu lista de cum sa fie ea, daca nu am pus si lista de cum vreau sa fiu eu. So, iata cum vreau sa fiu eu:
- mai dedicat Domnului
- cu urechea inimii mai atintita spre El
- cu inima intarita cu mai multa rabdare sa astept vocea Domnului
- mai multa intelepciune, ca sa inteleg vocea Domnului
- curajos sa urmez vocea Domnului - curajos nu prea sunt de loc --> rugati-va pt mine
- mai grijuliu, tandru si ingenios in aplicarea planului "de atac"
- mai credincios
- mai implicat in Biserica si sa nu mai lipsesc de aiurea de la nici o repetitie de cor mixt/tineri/barbatesc sau program de biserica
- mai frumos n-am cum sa fiu ca mi-s deajuns ;) - daca as fi mai frumos decat sunt mi-ar fi greu
- mai harnic si mai dornic sa ajut pe cei din jurul meu
- mai putin comod si mai opitaliar si primitor de oaspeti (m-a binecuvantat Domnul cu spatiu unde sa invit la firm si acte activitati studentii)
- mai hotarat
- mai modesc si ma rog ca Domnul sa ma mustre cand mandria vrea sa ia control in viata si atitudinile mele

Pacat ca nu e nimeni aici pe forum care sa ma stie in realitate si care sa fie din Iasi, astfel incat sa ma verifice ce fac, sa ma ajute ca ceea ce mi-am propus sa implinesc. Domnul e de partea mea si voi reusi!

Domnul sa ne intelepteasca pe fiecare!

Ultima modificare de CodDot (17/01/07 01:56)

17/01/07 01:54

Site web  
ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05

CodDot a scris:

Degeaba am pus eu lista de cum sa fie ea, daca nu am pus si lista de cum vreau sa fiu eu. So, iata cum vreau sa fiu eu:

hmmm, ...frumoasa lista, si frumoasa fata iti doresti,...Domnul sa te asculte! dar ce am vazut la tine si sa fiu sincer si eu m-am regasit in postura asta, si anume ca noi cand ne referim la o persoana o evaluam la prezent, iar cand ne uitam la noi, nu ne vedem ceea ce suntem, ci mai degraba ceea ce vrem sa fim. cam asa mi se pare ca ai facut tu aici. ai spus "cum sa fie ea",....si "cum vreau sa fiu eu". ;)

17/01/07 11:57

CodDot
membru

pai asa vreau ea sa fie si asa vreau eu sa fiu. Daca ai observat la lista mea am folosit "mai" deoarece tote chestiile alea deja le fac dar as vrea mai mult de la mine. Nu poti cere de la un hipopotam sa zboare MAI BINE, dar de la un uliu poti sa-i ceri sa zboare MAI BINE

17/01/07 12:19

Site web  
ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
ok am inteles :)...Domnul sa te ajute,...dar totusi tine cont ca un uliu nu poate zbura niciodata ca un vultur ;)

Ultima modificare de ionelcim (17/01/07 12:23)

17/01/07 12:23

black-panther
membru

CodDot a scris:

dar ce te faci cu cei care nu au parintii credinciosi, dar ei se intorc la Hristos?... Ce putem spune despre o astfel de fata, care e intoarsa la Domnul, dar nu a avut exemple bune in familie?

Din cate am citit in ultimele posturi vad ca are o foarte mare insemnatate mediul in care crestem, familia noastra, parintii, fratii si surorile...

Acum probabil ca aveti in minte exemple fericite si mai putin fericite de astfel de persona care s-au casatorit. Oricum cred ca rugaciunea are mare putere, si sper sa contracareze lipsa de exemple din familie.

CodDot accentul nu cade pe lipsa/abundenta de exemple negative/pozitive, ci pe alegere si spun asta bazat pe studiul unui comportament expus la cursul de psihologie in care un copil alege una din doua:
- vreau sa fiu ca tata(sau o alta autoritate din viata sa) sau
- in nici un caz ca el(aici e putin generalizat pentru a nu sfida realitatea cu ceva de genu' "vreau sa fiu opusul lui tata")

Ultima modificare de black-panther (20/07/07 01:40)

20/07/07 01:39

Site web  
CodDot
membru

black-panther a scris:

CodDot accentul nu cade pe lipsa/abundenta de exemple negative/pozitive, ci pe alegere si spun asta bazat pe studiul unui comportament expus la cursul de psihologie in care un copil alege una din doua:
- vreau sa fiu ca tata(sau o alta autoritate din viata sa) sau
- in nici un caz ca el(aici e putin generalizat pentru a nu sfida realitatea cu ceva de genu' "vreau sa fiu opusul lui tata")

Ceea ce spui tu <black-panther> este foarte adevarat. In acelasi context, ceea ce am observat, este ca sunt anumite atitudini, anumite reactii si comportamente care intra in subconstientul unui copil, provenite din mediul si contextul in care a trait. Chiar si mai tarziu, e mai mult decat faptul ca el/ea vede lucrurile intr-un mod anume, e vorba de mai mult decat perceptie. Dupa perceptie si procesarea ulterioara, e ca un mecanism involuntar de reactie. Acest mecanism involuntar, inexplicabil si mai ziceti-i cum doriti ma sperie pe mine

23/07/07 14:02

Site web  
Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la