TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Pt. baieti : calitatile unei viitoare sotii Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 14
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Asta ar fi o calitate pentru tine, black-panther....sa ii acorzi sprijin emotional :) Si daca vei face tu asta, o vei lua in brate cand e suparata, trista, nervoasa sau nu se simte pur si simplu bine, cred ca vei avea parte de o sotie care va muta si ea muntii pentru tine. :)

Sprijinul emotional este una din cele 5 nevoi fundamentale ale unei sotii, o nevoie pe care unii barbati nu o constientizeaza si / sau altii  de obicei o neglijeaza.

06/04/06 14:15

valentina
membru

Inregistat: 04/03/06

black-panther a scris:

Nu stiu cum sa numesc calitatea asta da' stiu ca imi doresc sa se manifestecam asa:
cand e suparata sau nervoasa sa se ghemuiasca la pieptul meu si sa-mi ceara sa o ocrotesc sa o sustin. atunci cred ca as avea parte de cel mai minunat sentiment pe care-l poate avea un barbat. cred ca as fi in stare sa mut muntii in acele momente :) .

WOW! Frumos! :)

06/04/06 19:54

natacha
membru

Inregistat: 05/04/06
felicitari pt raspuns blanck-panther..super

06/04/06 20:02

bLuE_eYeS
membru

Inregistat: 30/12/05

black-panther a scris:

Nu stiu cum sa numesc calitatea asta da' stiu ca imi doresc sa se manifestecam asa:
cand e suparata sau nervoasa sa se ghemuiasca la pieptul meu si sa-mi ceara sa o ocrotesc sa o sustin. atunci cred ca as avea parte de cel mai minunat sentiment pe care-l poate avea un barbat. cred ca as fi in stare sa mut muntii in acele momente :) .

Wow ce raspuns!! e profund!! cred ca orice fata ne-am dori asta!!! GBU

06/04/06 23:33

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
Dupa cum observati am considerat manifestarea ca fiind calitatea EI. Am facut asta pentru ca e intr-adevar de apreciat puterea de a te deschide si a-ti pune toata increderea in cel de langa tine in momentele de suparare cand tendinta naturala e sa ridici garda si sa te refugiezi in singuratate/sate inchizi in sine sau si mai rau sa imparti vina pentru situatia neplacuta pe umerii tuturor.

later edit:
Dumnezeu in intelepciunea Sa ne-a creat unul pentru altul intr-un mod atat de minunat. Numai cat de frumos se imbina nevoia barbatului de oferi ocrotire si sprijin cu nevoia femeii de a primi toate acestea.
De ce oare avem darul de a perverti tot ce ne daruieste minunatul nostru Tata?
... de ce e atata suferinta, nefericire si neimplinire in societatea noastra?...

PS: intrebarile sunt retorice si n-as dori sa fie motiv de off-topic!

Ultima modificare de black-panther (08/04/06 16:10)

07/04/06 19:24

Site web  
lucian
membru

Inregistat: 24/01/06
1. SINCERA ... de aici rezulta si sinceritate in credinta. Totusi se stie ca poti fi sincer si sa crezi lucruri gresite.

2. DESCHISA LA NOU, FRUMOS SI BUN
cu asta am rezolvat problema de la 1.

Asta pentru ca de asta sunt sigur ca pot oferi, si de fapt la asta ma astept la inceput. Celelalte le descoperim si adoptam impreuna.

08/04/06 13:42

andra4jesus
membru

Inregistat: 13/09/05
ai dreptate : sinceriatea si increderea fac parte din cele mai importante calitati intr-o relatie

14/04/06 19:14

bogdan23darabani
membru

Inregistat: 02/05/06
ma dar sunteti tari de tot.imi place ceea ce ganditi.nu cunosc prea bine fetele amercanilor dak se poate spune asa dsar cred ca fete mai tari decat romancele nu vei vedea nicaieri in lume.

02/05/06 15:20

ungur_darius
membru

Inregistat: 02/05/06
Hm.. ce fain subiect de discutie..:)
Sincer si eu am cautat un raspuns la intrebarea asta. Ma tot gandeam ca nu cumva sa ma afirm cu o parere care nu este placuta Domnului.
Insa intr`o zi mi`a venit raspunsul: "Criteriu dupa care se alege o fata (eventual de nevasta daca este cazul) este urmatorul:
1. SA FIE CREDINCIOASA
2. SA FIE HARNICA
3. Si in fine FRUMOASA"
Mentionez.. aceasta este inviziunea unui pastor de la care eu (si nu numai) am primit raspuns.
In viziunea mea criteriul dupa care se alege o fata este urmatorul:
1. SA FIE CREDINCIOASA
2. SA AIBA UN CARACTER DE COPIL A LUI DUMNEZEU (aici ma refer la acea trista afirmatie "crestin cu numele" sau "crestin de duninica")
3. SA ISI IUBEASCA PARTENERUL cu adevarat.. nu doar asa ca nu are de ales
4. SA FIE HARNICA
5. INTELEGATOARE
6. GELOZIA SA NU ISI AIBA LOCUL
7. FRUMOASA IN OCHII MEI, nu conteaza de parerile celor din jur.
Ar mai fi si altele.... doresc ca Domnul sa ne lumineze in momentul alegerii partenerului de viata.

02/05/06 23:50

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Cred ca punctul numarul 6 este un ideal pe care nimeni in aceasta viata nu-l va atinge! Stai numai un pic sa vezi cand cuiva de la serviciu ii place un pic de sotia ta si tu observi asta! Mai discutam dupa ce te casatoresti!

04/05/06 04:13

Site web  
ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
la mine s-au simplificat lucrurile.  mi-am dat seama ca trebuie sa indeplineasaca  doua conditii:

1.sa-mi placa
2.s-o pot face fericita

daca-mi place de ea, si n-o pot face fericita...atunci degeaba....si iarasi poate fi in al 9lea cer cand este cu mine...ca daca nu-mi place....tot degeaba

28/06/06 18:11

eli4adi
membru

Inregistat: 03/06/06
Larisa ai dreptate.Cred ca noi baietii cind spunem cum ne dorim sa fie sotia noastra ,acelea si calitati trebuie sa ne gindim daca le avem. EX; SA FIE CREDINCIOASA,HARNICA,intelegatoare, etc. daca le avem si noi putem sa ne dorim aceleasi lcalitati si de la ele. Daca nu avem aceleasi calitati' sory'sa n-ai pretentii.

28/06/06 22:20

redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05

Cris Cristi a scris:

mrs...m-a luat valul... ma mai gandesc inca...

doar atat? man get a life...

30/06/06 20:34

asher
membru

Inregistat: 13/07/05

ionelcim a scris:

la mine s-au simplificat lucrurile.  mi-am dat seama ca trebuie sa indeplineasaca  doua conditii:

1.sa-mi placa
2.s-o pot face fericita

daca-mi place de ea, si n-o pot face fericita...atunci degeaba....si iarasi poate fi in al 9lea cer cand este cu mine...ca daca nu-mi place....tot degeaba

DA Ionele! :) toti ne dorim sa fim fericiti... Daca tu esti fericit, atunci poti lucra si la fericirea altora... Suntem fericiti cand ii facem pe altii sa se simta bine, sa creasca spiritual, sa progreseze...

Ultima modificare de asher (21/07/06 15:54)

"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

15/07/06 19:33

redgreeneyes
membru

cata ironie...

15/07/06 22:05

black-panther
membru

asher a scris:

... toti ne dorim sa fim fericiti... sa fericesti pe altii e cam greu daca nu esti mai intai tu fericit... si stim foarte bine ce spune Biblia despre fericire...

asher, nu crezi ca fericirea noastra(a baietilor) va fi sa reusim sa facem sotia/copiii fericiti? Bine asta e a doua ca prima e sa fii copilul Tatalui Ceresc.

20/07/06 22:35

Site web  
raita4christ
membru

Inregistat: 29/06/06
pai... sa fie pokita,
:)
sa aiba caracter

Liber sa fac ce TREBUIE!  Gal. 5:13

21/07/06 11:30

asher
membru

Inregistat: 13/07/05

black-panther a scris:

asher, nu crezi ca fericirea noastra(a baietilor) va fi sa reusim sa facem sotia/copiii fericiti? Bine asta e a doua ca prima e sa fii copilul Tatalui Ceresc.

Ba sigur ca da black-panter... Am vrut sa spun ca nu poti da altora ce nu ai. Esti fericit si poti lucra pentru fericirea altora doar atunci cand esti intr-o relatie corecta cu Dumnezeu.

"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

21/07/06 15:45

black-panther
membru

nu cunosc o denumire pentru calitatea pe care o voi descrie in continuare. In momentele/perioadele in care voi fi trist, abatut, fara curajul de a mai inainta sau coplesit de un orizont prea ingust voi simti nevoia unui suflet apropiat cu care sa vb despre trairile mele. Ei bine in astfel de situatii nu astept solutii/sfaturi ci un suflet cald care nici chiar sa ma inteleaga nu pot avea pretentia ci pur si simplu sa ma asculte cu toata inima si sa-si dea toate silintele sa-mi dea sentimentul ca ma intelege si ca are incredere in mine chiar daca am esuat in strategia mea de viata.

09/08/06 15:36

Site web  
black-panther
membru

intr-o mica introspectie mi-am dat seama de o nevoie a mea. nu stiu altii cum snt da' or mai fi si dintr-aceia care seamana cu mine(si de aia am hotarat sa scriu).
de obicei n-am asteptari din partea celor din jur fie ei si prieteni si chiar mai apropiati si ma adaptez modului lor de manifestare.
Insa in anumite momente am nevoie de atentie sub forma unor impulsuri scurte dar corect dozate in ce priveste amplitudinea(intensitatea). Sotia mea va trebui sa aiba darul(calitatea) de a "detecta" acele momente in care am nevoie sa fiu ridicat/sustinut/"realimentat" cu un mic gest de grija din partea ei.
As dori sa fac o comparatie pentru a sublinia modul in care va trebui sa ma impulsioneze: Pentru cei ce au jucat putin baschet si au incercat sa ridice mingea de la pamant stiu prea bine ca bataile cu palma trebuie bine sincronizate cu starea de miscare a mingii pentru a reusi ridicarea. Imi doresc mult ca sotia mea sa aiba intelepciunea sa ma ajute sa-mi ridic moralul exact atunci cand am nevoie.

Domnul sa va binecuvinteze pe toate sa fiti sotii minunate!

15/08/06 08:44

Site web  
valentina
membru

Inregistat: 04/03/06

black-panther a scris:

Domnul sa va binecuvinteze pe toate sa fiti sotii minunate!

Amin! :) Si pe tine sa o gasesti pe EA, si sa fie exact cum iti doresti! :)

15/08/06 09:32

redgreeneyes
membru

pls...

15/08/06 09:35

mamaruta
membru

Inregistat: 13/08/06
Tre sa ma pun pe jucat baschet :P

15/08/06 16:36

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

mamaruta a scris:

Tre sa ma pun pe jucat baschet :P

Succes :D. Vezi doar sa nu confunzi mingea cu...sotul ;)

black-panther, iti doresc sa ai asa o sotie.
Iar noua, fetelor, "ne" doresc sa devenim astfel de sotii (chit ca stim baschet sau nu).

Una din nevoile fundamentale ale unui barbat este aceea de a fi incurajat, laudat, sustinut, admirat si de a avea pe cineva pe care sa se poata baza intotdeauna si care sa creada mereu in el. Si cine ar trebui fie acea persoana, daca nu sotia lui?

15/08/06 19:39

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
am observat ca fetele care sunt surori bune in familie...devin si sotii bune ;) asta in cazul familiilor unde sunt si frati...pt ca sunt mai obisnuite cu baieti in casa, si cam cum se poarta cu ei, asa se va purta si acasa la ea ,in mare vb. asa ca baietii care au surori au un mare rol in a le spune ce nu le place si ce le place la modul ei de a se purta :) . ii dau o mana de ajutor .

20/08/06 20:46

Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la