TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Pt. baieti : calitatile unei viitoare sotii Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 14
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
cica un tip da anunt la matrimoniale.."caut sotie"..incredibil..primeste multe scrisori de la..barbati!!!ghici ce scria in ele..."ia-o pe a mea!!"

black-panther a scris:

nu mi-ar place cand merg la cumparaturi sa fiu nevoit sa umblu ca un catel dupa dumneaei(deocamdata merg la cumparaturi cu surioara :) )

Ma bucur ca faci practica! O sa-ti foloseasca mai tarziu. Dz ne formeaza in timp ideea este ca noi sa fim atenti la ce vrea sa ne spuna! Nici mie nu-mi place sa merg cu iubitul meu la magazin pentru ca ma repezeste si eu vreau sa stau, sa ma uit la ceea ce cred ca mi-ar trebui, sa probez, etc. Ultima daca cand mi-am cumparat haine m-a lasat sa merg singura si abia seara a iesit cu mine sa-si ia el numai niste pantaloni. Nu am stat decat doua ore dimineata si mi s-au parut ca au trecut asa de repede!

20/11/05 00:14

Site web  
mirella
membru

Inregistat: 18/03/05
hehe, la mine tati ii cel cu cumparaturile. ii place sa faca cumparaturi :P si cum si lu' mami ii plac fac cumparaturile impreuna si e fain asa,sa imi vad parintii la bratz prin magazine :P numa' ca tati ii genu' ala care nu prea sta mult la un lucru. pune in cosh si gata, nici nu conte' cat costa, de aia il cearta mami de multe ori ;)) hi hi

hai mai postati baieti. is curioasa ce asteptari aveti voi de la fete. care is favoritele voastre, ca viitoare sotii :P
spor la scris. :P si noua la citit..:P

Ultima modificare de mirella (20/11/05 14:01)

"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

20/11/05 13:56

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
si cum mie nu-mi place sa fiu certat, mai bine nu merg la cumparaturi

20/11/05 14:06

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
v-ar placea sa aveti o sotie care sa aiba o cariera mai buna decat a voastra ?
       sau.... o sotie care sa fie inca la facultate ? ...
         intreb si eu ca... sunt curioasa :P

24/11/05 22:09

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
as fi onorat.

24/11/05 22:21

Site web  
ionelcim
membru

imi doresc sa am o sotie de la care sa am ce sa invat.nu ma supar de loc sa fie mai matura ca mine.
despre cariera cred ca ar tre sa fiu prost ca sa nu-mi convina ca ea sa fie superioara, bine dar nici nu mi-ar convenii sa stiu ca numa ce face ea este bine........

26/11/05 14:12

Fyn
membru

Inregistat: 16/03/05
cred ca prin capacitatea intelectuala a sotiei ar creste si valoarea barbatului... tot la mine ma gandesc...
Sa fie mai capabila, dar sa stie sa-si respecte sotul si sa-l onoreze in cercurile ei mai inalte..... (mi-a placut f mult filmul "A beautful mind")

26/11/05 19:06

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Eu vreau o nevastă:
- mai deşteaptă decāt mine - ca să ştie cum să organizeze treburile prin casă şi să nu fie nevoie să mă deranjez eu să gāndesc
- mai bogată decāt mine - ca să-i plătească pe alţii să facă treburile prin casă
- supusă īn tot ce-i spun - ca să mă lase īn pace cānd i-o cer
- să mă iubească la nebunie - că... altfel nu cred că m-ar suporta mai mult de 1 secundă
- şi, dacă se poate, să-mi lase spaţiu vital: cānd am chef să lenevesc la televizor să nu mă bāzāie, cānd am chef să stau pe forum să nu mă deranjeze, cānd am chef să ies afară să văd cum creşte iarba să-şi vadă de ale ei, cānd am chef să stau cu capul īn nori să nu mă aducă cu picioarele pe pămānt.
- īn plus, să arate ca un top model pānă la 100 de ani, ca Sara...

Este vreo amatoare? :D

26/11/05 19:51

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
In primul rand ma bucur ca baietii posteaza.....la subiect

Dar am o intrebare :
Mai, baietilor, voi ce oferiti in schimb?

Ultima modificare de april (26/11/05 19:57)

26/11/05 19:54

Larisa
membru

Buna intrebare, April! Astept sa vad ce perle or sa mai zica bajetii. S-ar putea putea ca bajetii sa ramana burlaci daca au pretentii ca si domnnisorul de mai sus!

26/11/05 20:59

Site web  
gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Filip, subscriu si eu la lista ta de cerinte, si mi se par niste cerinte decente.
Ce oferim noi in schimb? Noi ne casatorim cu voi, nu-i de ajuns?
:D:D:D:D:D:D:D

26/11/05 21:25

Site web  
simple
membru

Inregistat: 19/10/05
mda...e cea mai tare!
ce poti da mai mult decat dragoste?
"dar cea mai mare dintre toate este dragostea";)

26/11/05 21:37

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
haideti sa intoarcem subiectul putin altfel ... ce va place la fete cel mai mult? ma refer la fetele care va inconjoara, prietene, surori si sotie .. ce apreciati la ele cel mai mult si ce au ele special si frumos ? ca despre partile negative am tot discutat

spor la postat si ... fetele spor la citit

01/12/05 21:25

filip
membru

Păi... măi anca, ce īntrebare-i ce au fetele frumos? Cică ce apreciem la ele...

Noi băieţii cānd ne uităm la fete le cāntărim din punctul de vedere al faptului că dorim să fie cele care să ne asigure un cămin fericit şi care să fie mamele viitorilor noştri copii, care să ne asigure liniştea şi pacea sufletească şi să fie ancora din marea zbuciumată a vieţii noastre...

După lucruri din astea īntorc bărbaţii capul pe stradă. Nu-i aşa? Băieţilor, susţineţi-mă, că am dreptate! :D

01/12/05 21:40

Site web  
ionelcim
membru

da sa traiti !!!

01/12/05 23:26

Larisa
membru

Bla, bla, bla. Cand intorci capul dupa o femei pe strada nu intorci capul pentru ca vezi in ele pe cele care sa va asigure un camin fericit si care sa fie mamele viitorilor copii sau stiu eu mai ce. Intorci capul pe strada dupa o femeie pentru ca arata bine, pentru ca iti place. Dar nu uitati prima privire e ok, a doua e pacat! In general barbatii se vor casatori cu fete cuminti pentru ca alea fac casa buna. Nu e ciudat? Ies cu cele care sunt bine vazute in societate si sunt super sociabile, dar se casatoresc cu cele cuminiti pentru ca au mai multa incredere in viitorul lor. Nu e ciudat?

02/12/05 01:25

Site web  
monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Ba da, Larisa, ai dreptate...e ciudat si, chiar mai mult, simt o unda de ipocrizie...
Nu mi se pare corect sa dai sperante cuiva inutil, atat vreme cat stii clar ca nu te vei casatori cu persoana respectiva. Si, credeti-ma, lucrurile astea se stiu foarte repede, chiar de la inceputul unei relatii.
Fetele cuminti, in viziunea lor, sunt sinonime cu siguranta, dar adevarul e ca nu poti stii niciodata ce se poate intampla in viata, mai ales ca oamenii se mai schimba...
Dar sa-i lasam pe baieti sa-si spuna parerea, ei se cunosc cel mai bine pe ei insisi, nu?

02/12/05 10:11

ionelcim
membru

pai dc este asa cum ziceti voi, adica baietii se casatoresc cu fetele cuminti nu cu cele care arata bine, asta inseamna ca baietii se gandesc inainte sa se casatoreasca.
si ce le impiedica pe fetele frumoase sa fie CU MINTI?

02/12/05 10:32

emenemco
membru

Inregistat: 30/11/05
baieti, cat despre calitatile pe care vreti sa le aiba viitoarele voastre, nu asteptati de la ele lucrurile pe care nici voi nu le puteti face sau nu le aveti... legat de aspectul fizic, asta nu ar trebui sa fie pe lista nici unui baiat, nici a unei fete. daca Dumnezeu iti da o fata frumoasa sau un baiat frumos spui "Doamne ce tare esti!" daca nu e "frumoasa" n-avea grija, frumusetea e relativa, si ochii albastri, si nasucul ala perfect, si zambetul ala care zici e cel mai bestial, o sa arda odata cu Pamantul. Nu conteaza cum arati pe dinafara, conteaza pe dinauntru cum arati, si daca inautru este o persoana a carui scop al vietii e sa devina tot mai mult ca Isus, nu-ti trebuie mai mult, si va asigur ca si daca se uita stramb, "persoana" aia o sa aiba cei mai frumosi ochi din lume pentru voi. cred ca cea mai importanta calitate pe care trebuie sa o cautam la viitoarele si viitorii, si sa cautam in mod special sa o avem in primul rand noi, e sa sa pui mai presus de tine pe cealalta persoana. atunci vei merge cu ea la cumparaturi chiar daca nu-ti place, si o sa te bucuri cu ea fara sa vrei, iar ea va sta cu tine la meci, si va sari cu tine la primul gol, chiar daca habar n-are cine joaca!! am rezumat toate calitatiile in una singura...daca o are pe asta, o as fim cei mai fericiti, restul sunt detalii nesemnificative...ma rog sa se releveze D-zeu in cautarea fiecaruia... (si ma mai rog sa se pocaiasca odata solistul de la Coldplay!!!)

pacea Domnului

02/12/05 14:38

ionelcim
membru

cotuna, chiar mi-a placut ce ai scris.
frumusetea este relativa si gusturile nu se discuta. chiar biblia ne avertizeaza ca fruusetea, tineretea si zorile ei sunt trecatoare.
cat priveste frumusetea interioara, parerea mea este ca-i de pretuit. asa imi place sa vad oameni care se vede pe fata lor o pace, o implinire, chiar dc d p d v social sau material sunt mai saraci ca altii, sau fizic nu arata asade bine, sunt oameni de care nu te saturi parca sa-i privesti si sa-i asculti. pt mine asta este ceva frumos.

02/12/05 16:52

Larisa
membru

In general femeile care au un suflet mare or sa fi si frumoase! Sunt placute, iti place sa fii in preajma lor! Cred ca cea mai mare calitate pe care trebuie sa o aiba o sotie este sa fie o femeie a lui Dz. Daca nu este totul se duce incet, incet de rapa!

02/12/05 17:58

Site web  
ionelcim
membru

Doamne ajutama s-o vad ...............!!!  Te rog frumos...........

02/12/05 21:38

filip
membru

emenemco a scris:

am rezumat toate calitatiile in una singura...daca o are pe asta, o as fim cei mai fericiti, restul sunt detalii nesemnificative...

Teoria ca teoria, dar practica ne omoară! La fel zic şi fetele, şi băieţii pocăiţi. Toţi zic că vor de fapt frumuseţea interioară. Dar nu prea am văzut exemple concrete. Toţi ne uităm īn primul rānd la ce izbeşte ochii. Toţi visează de fapt la frumuseţea exterioară īn primul rānd. Că suntem prieteni cu toţii aşa īn rest, indiferent de aspect,  e adevărat. Dar cānd e vorba deja de prietenia pentru căsătorie... lucrurile stau altfel.

Mai ales pe fete le aud cu frumuseţea care nu contează. Dar dacă nu-i predicator, sau cāntăreţ, sau cu bani, sau să aibă ceva de succes sau care să iasă īn faţă atunci frumuseţea sigur contează. Că nici o fată n-am văzut-o să se lege de un băiat urāt, numai ca să descopere īn el nu ştiu ce comori nebănuite...

Şi cu băieţii stăm la fel. Chiar dacă unii se īnsoară numai de dragul de a fi īnsuraţi, nu mai reamintesc povestea cu averea, tot se uită după altele după aia, şi-şi īnşeală nevestele măcar īn gānd.

Aşa că mai degrabă ipocrizia stă īn asta. Decāt īn a recunoaşte: "da dom'le, dacă nu-i frumoasă n-o iau/dacă nu-i frumos nu-l iau!" Poa' să ardă pămāntul cu tot ce-i pe el!

02/12/05 23:51

Site web  
filip
membru

ionelcim a scris:

Doamne ajutama s-o vad ...............!!!  Te rog frumos...........

Da Doamne, te rog şi eu ajută-l, poate aşa n-o să mai piardă vremea pe aici pe forum, şi o să devină şi el băiat aşezat la casa lui...
:D:D:D:D:D:D:D

02/12/05 23:52

Site web  
ionelcim
membru

Amin

03/12/05 00:22

Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la