TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Pt. baieti : calitatile unei viitoare sotii Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 ... 14
black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05

CodDot a scris:

...Dupa perceptie si procesarea ulterioara, e ca un mecanism involuntar de reactie. Acest mecanism involuntar, inexplicabil si mai ziceti-i cum doriti ma sperie pe mine

au CodDot n-ar trebui sa te sperie! De ce sa te sperie pt ca e involuntar? Asta nu inseamna neaparat ca e si necontrolabil, pentru ca, luand ca exemplu un tic verbal, asupra caruia ti se atrage atentia ca nu e frumos, il poti elimina din vocabular luptand cu el sau poti pur si simplu sa ignori persoana sau remarca persoanei care ti-a facut observatia.

24/07/07 21:54

Site web  
CodDot
membru

Inregistat: 12/01/06
In viata de casnicie nu e normal sa existe ignorarea celuilalt.

Eu vorbeam despre situatia respectiva pe care o poti observa la cealalta persoana. Si e ceva de care nu poate scapa, oricat ar fi vrut si na... dupa ce apar situatiile isi cere scuze, dar raul a fost facut. Eu inteleg ca nu e vina celeilalte persoane, dar in acelasi timp nu vreau sa am parte de asa ceva. Deci daca acum am posibilitatea de a alege, aleg...

Cu rugaciune si post tot nu a disparut, si oarecum e si normal sa nu dispara, din punctul meu de vedere. Un mar lovit cand era mic, va purta urmele ranii si cand va fi adus la maturitate

24/07/07 22:52

Site web  
asher
membru

Inregistat: 13/07/05

CodDot a scris:

Un mar lovit cand era mic, va purta urmele ranii si cand va fi adus la maturitate

Doar daca nu-L preface Dumnezeu...

"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

26/07/07 00:51

benny
membru

Inregistat: 27/05/07

april a scris:

Ce apreciati cel mai mult la o fata?

Ce calitati ati dori sa aiba viitoarea voastra sotie?

Chiar dacă îmi săriţi în cap şi spuneţi că nu e adevărat, dar personal mă uit mai mult la interior decât la ceea ce izbeşte ochiul. Pentru că frumuseţea exterioară trece odată cu vremea.. şi dacă te-ai uitat la aspectul exterior, şi te-ai căsătorit, la urma urmei o să constaţi că rămâi cu ceva ce nu mai iubeşti.

Era o parabolă vestită printre băieţi, care suna cam aşa:
"Dragostea e precum deşertul: la început se arată multă căldură, oaze unde poţi să te răcoreşti, la marginea oazelor palmieri, care-ţi ţin umbră, ce mai? un peisaj de vis. Dar la urmă, când mirajul dispare (te căsătoreşti), nu rămâi decât cu nisipul şi cămila..."

Acuma nu ştiu cât aţi înţeles din mica parabolă, dar eu am înţeles multe. Degeaba visăm feţi frumoşi şi Ileane Cosânzene, că frumuseţea trece, şi la urma urmei nu astea contează.
Cât despre viitoarea mea soţie, sper că va fi pocăită, inteligentă, amuzantă, înţelegătoare, o să mă accepte aşa cum sunt, o să mă ierte când greşesc, o să fie un consilier spiritual bun, un bun psiholog, şi că n-o să fie (prea) cicălitoare. :D şi nici materialistă, şi nici fiţoasă. :D Ci o femeie smerită, care ştie când e de vorbit, când e de tăcut, când e de glumit, şi când trebuie să fim serioşi. :D

Domnul să m-asculte! :D

15/07/08 16:41

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Acum inteleg de ce te-ai inscris in PHR! :D

15/07/08 16:59

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Hai, măi, că aia era o chestie de moment... îmi pare rău numa de filip, că rămâne dezamăgit, că cei 7000 ai lui, defapt nu există, şi că e singur.
Dar, hai, că o dăm în chat deja... şi nu vreau să fiu

15/07/08 17:13

Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
Va recomand scrierle psiho-sociologului Peter Colle, licentiat la Oxford. intr-una din cartile sale am citit ca -de fapt, barbatii vor urmari mai degraba o fata care nu este frumoasa dar care transmite semnalele potrivite decat de una superba dar care pare inaccesibila. Intre competitia dintre semnalele de disponbilitate si aspectul fizic, semnalele castiga de cele mai multe ori.

Cercetari recente arata ca numai brbatii pun un accent deosebit pe gasirea unei partenere care sa se exprime clar in sentimente si idei.

19/07/08 22:43

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Hmmm... dar si aspectul fizic e un semnal de disponibilitate! ;)

20/07/08 14:28

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

+Archangel+ a scris:

Hmmm... dar si aspectul fizic e un semnal de disponibilitate! ;)

Si o calitate pe care ai vrea-o la viitoarea sotie ;) ?

20/07/08 14:53

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
No, acuma zi o calitate pe care o are, nu care ai vrea sa o aiba, e mai potrivit situatiei :P

20/07/08 15:26

Norkis
membru

O fata intelgenta stie sa se si ingrijeasca, chiar daca nu are o frumusete comerciala; adaugandu-se  si atitudinea acesteia si simtul ei social, nu cred ca s-ar pune problema sa nu atraga o mana de barbati. O lady este lady nu pentru ca s-ar fi nascut asa ci pentru ca a ales sa fie o lady:)

Ultima modificare de Norkis (20/07/08 16:19)

20/07/08 16:06

april
admin forum

Norkis a scris:

O fata intelgenta stie sa se si ingrijeasca, chiar daca nu are o frumusete comerciala; adaugandu-se  si atitudinea acesteia si simtul ei social, nu cred ca s-ar pune problema sa nu atraga o mana de barbati. O lady este lady pentru nu pentru ca s-ar fi nascut asa ci pentru ca a ales sa fie o lady:)

Despre tine si ce crezi/doresti tu cand ne scrii :) ?

Daca esti casatorita, ce calitati ti-ai dorit si are sotul tau ?

Daca nu esti casatorita, ce calitati ti-ai dori sa aiba viitorul tau sot ?

P.S: Dar la subiectul fetelor ;) .

20/07/08 16:08

Norkis
membru

Norkis a scris:

O fata intelgenta stie sa se si ingrijeasca, chiar daca nu are o frumusete comerciala; adaugandu-se  si atitudinea acesteia si simtul ei social, nu cred ca s-ar pune problema sa nu atraga o mana de barbati. O lady este lady nu pentru ca s-ar fi nascut asa ci pentru ca a ales sa fie o lady:)

Acestea sunt convingerile mele. Cat despre viata persoanala trebuie sa mai batatorim catia km impreuna pe tanarcrestin. ca sa pot spune ce vreau sau ce nu vreau in dreptul meu sau in dreptul altuia.;)

20/07/08 16:24

april
admin forum

Norkis a scris:

Acestea sunt convingerile mele. Cat despre viata persoanala trebuie sa mai batatorim catia km impreuna pe tanarcrestin. ca sa pot spune ce vreau sau ce nu vreau in dreptul meu sau in dreptul altuia.;)

Numai ca ai scris la subiectul baietilor ;) .

20/07/08 16:54

Norkis
membru

Draga april, atunci de ce nu mi-ai dat buzz din start ca sa ma opresc? :D

20/07/08 19:58

april
admin forum

Norkis a scris:

Draga april, atunci de ce nu mi-ai dat buzz din start ca sa ma opresc? :D

M-a luat si pe mine valul :D si am uitat la ce subiect ne aflam ;) .

Gata, pentru ca acum avem subiect pentru comentarii extra :) .

20/07/08 21:16

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Mai daca nu are rabdare nici macar prieteni nu ajungem :D :D :D

20/07/08 22:33

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

april a scris:

Ce apreciati cel mai mult la o fata?

Inteligenta, sinceritatea, frumeusetea, harnicia :D

april a scris:

Ce calitati ati dori sa aiba viitoarea voastra sotie?

Cele spuse cu doua randuri mai sus plus:  sa fie draguta, glumeata, rabdatoare, desteapta,  sa fie curata (fecioara ;) ), sa fi avut putini prieteni.

21/07/08 11:45

abelusca
membru

Inregistat: 20/03/08
Apreciez la o fata :respectul de sine,acceptarea persoanei celuilat cu defecte si calitati ( sa accepte boala mea) ,sinceritatea,inteligenta.draguta ca mine:D (nu neaparat),restul Domnul stie ce anume va compensa :)

24/08/08 22:46

Site web  
soso_zizou
membru

Inregistat: 29/07/07
pai sa vedem, 172cm, 62Kg, Blonda, Ochi Albastri...:)) glumesc

in primul rand sa o duca mintea, sa gandeasca, sa nu fie inchisa, adica sa comunice, nu sa fie trasa de limba, si sa fie draguta, sa fie ingaduitoare putin :)) ca baietii is cum is in ochii lor :)) si sa nu fi avut colecti de prieteni

29/08/08 18:06

Site web  
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

soso_zizou a scris:

in primul rand sa o duca mintea, sa gandeasca, sa nu fie inchisa, adica sa comunice, nu sa fie trasa de limba, si sa fie draguta, sa fie ingaduitoare putin :)) ca baietii is cum is in ochii lor :)) si sa nu fi avut colecti de prieteni

daca doar asta vrei cunosc eu o gramada...

PS: desi nu cred ca asta e tot  :D

29/08/08 19:06

soso_zizou
membru

Inregistat: 29/07/07

Tanara crestina a scris:

daca doar asta vrei cunosc eu o gramada...

PS: desi nu cred ca asta e tot  :D

pai ce altcva om afar sa fie draguta(asta inseamna si frumoasa in opinia mea) sa fie comunicativa, ingaduitoare, ce sa-i mai cer, masina casa si bani :)) a am omis ceva....sa nu fie EMO

11/09/08 00:29

Site web  
ionutc03
membru

Inregistat: 11/09/08
Eu nu cred ca mai sunt fete in ziua de azi care sa se asemene cu Ana sau Sara.
Totusi sa aibe DOmnul mila de ele, pt ca sunt mai multe ca baietii intoarse la Dumnezeu dar parca ca cu numele. NU ar trebuii sa judec eu dar cam asta e realitatea.

12/09/08 15:51

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
De ce crezi asta?

Ultima modificare de lara (12/09/08 17:38)

12/09/08 15:55

april
admin forum

ionutc03 a scris:

Eu nu cred ca mai sunt fete in ziua de azi care sa se asemene cu Ana sau Sara.
Totusi sa aibe DOmnul mila de ele, pt ca sunt mai multe ca baietii intoarse la Dumnezeu dar parca ca cu numele. NU ar trebuii sa judec eu dar cam asta e realitatea.

Si sotia ta cum ai vrea sa fie ? Sau nu te insori, pentru ca nu mai sunt fete care sa semene cu Ana sau Sara :) ?

12/09/08 17:36

Pagini: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la