TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Pt. fete : calitatile unui viitor sot Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 16
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

personal, i-am dat deja Domnului si capitolul asta din viata mea, asa ca nu imi fac probleme despre cum o sa fie...

Bravo, Sunflower...sincer, am zambit cand am citit lista pe care ai postat-o...ma gandeam ca as putea sa fac una si mai lungaa...:D (poate o s-o fac odata ;) )

Cred ca este normal sa avem ganduri, vise, preferinte...etc., atata timp cat ele nu pun stapanire pe noi si Ii lasa lui Dumnezeu Mana libera. Caci El stie cel mai bine ce avem nevoie si ce ni se potriveste si ne poate scoate in calea persoana "perfecta" pentru noi. Noi trebuie doar sa o "recunoastem"...si va fi nu neparat ce am vrut noi, dar va fi exact ceea ce ne trebuie :)

25/02/06 12:33

Sunflower
membru

Inregistat: 04/11/05
Multumesc, multumesc....autografele dupa aceea :D (glumeam)...

stiu ca n-o sa fie perfect, dar o sa fie al meu si eu a lui, si amandoi o sa fim ai Domnului, si de-abia astept sa ii fiu ajutorul potrivit...cred ca uneori noi fetele avem tendinta sa uitam ca noi am fost create ca sa fim ajutorul potrivit pt sotii nostri, si pentru ca "nu este bine ca omul sa fie singur"...

25/02/06 13:20

Andyy
membru

Inregistat: 25/02/06

Sunflower a scris:

hmm...
sotzul meu? pai in primul rand vreau sa fie al Domnului, sa aiba o viata sfanta si placuta inaintea Lui, ca asta aduce multa bucurie sufletului meu.
Sa ma iubeasca la fel de mult cat il iubesc si eu...sa fie bland, sa aiba un suflet bun, sa am sentimentul ala de siguranta cand sunt cu el...sa aiba grija de mine, si sa ma lase sa am grija de el...sa comunicam...sa nu-si doreasca altceva dupa o zi de munca decat sa ajunca acasa la mine (adik la nevasta :P)...sa rada la glumele mele, chiar daca nu le intelege intotdeauna....sa fie un adevarat gentleman...sa fie un om cultivat, sa stie cine a fost Audry Hepburn sau John Wayne...sa fie sincer, sa zambeasca mult...sa stie cum sa ma aduca inapoi cu picioarele pe pamant atunci cand sunt cu capul in nori (si sa faca asta fara sa ma doara)...sa aiba rabdare, chiar indelunga...sa inteleaga ca imi place sa-mi aduca flori si fara sa ii spun eu....sa inteleaga ca trec prin anumite stari pe care el nu le poate intelege (hehe....cine stie cunoaste ;) ).

sa fie inalt, si bine facut....sa fie destept, inteligent...hotarat in deciziile si actiunile lui...sa fie barbat adevarat! sa nu-i fie teama sa isi asume responsabilitatea pentru anumite lucruri. sa fie descurcaret. si pentru ca tot vorbim de sotul meu, imi permit sa spun ca ar fi super daca ar sti sa cante la chitara sau pian....ar mai fi multe de spus....ce vreti, sunt o fata care stie ce vrea :p

ca doar asta voiati sa stiti nu? :D

Multi zic ca-s pretentii mari. Eu zic ca nu-s. Daca esti un om a lui Dumnezeu, un jesus freak, atunci El o sa faca in asa fel incat sa-l intalnesti pe respectivu`. Gbu 4 that !

26/02/06 00:41

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Zicea odata o tipa ca nu vrea decat un tip mai destept decat ea. La care raspunsul a fost: "atunci trebuie sa-ti iei un geniu". Intr-adevar tipa e pe viata ei, dar din cauza pretentiilor a ramas deocamdata cuc si inainteaza amenintator in varsta!

26/02/06 03:18

Site web  
Andyy
membru

hehe se mai intampla.
  Tot asa erau doi tineri cu pretentii foarte mari. Si pana la urma se regasesc, si dupa ceva timp hotarasc sa se casatoreasca. Cei doi erau multumiti de persoana care o aveau langa el. pentru ca raspundea cerintelor si standardelor impuse. Asa ca se intelegeau foarte bine si nu se certau. Cand au mers la pastor sa se casatoreasca, pastorul ia intreabat: "V-ati certat vreodata?" si ei, bucurosi si multumitori au raspuns "nu, niciodata, ne intelegem perfect". Dupa care pastorul "atunci mergeti si certati-va si dupaia sa veniti sa va casatoriti".

Pare ciudat, dar cei doi fiindca se intelegeau atat de bine, relatia lor era perfecta, dar bineinteles doar in ochii lor. Problema era ca la prima neintelegere care aparea intre cei doi, nu stiau sa si-o rezolve... pentru ca pana atunci traiau ca pe nori.
Asa ca recomandare pentru cei ce vor sa se casatoreasca. Certati-va un pic si rezolvati-va problema impreuna pentru ca asa-i de dulce impacarea :)) jk. (sa nu va certati doar ca-i dulce impacarea.)

26/02/06 09:01

Sunflower
membru

Merci Andyy....
pretentii? nu le-as numi pretentii....poate vise.
cunosc pe cineva care se apropie foate mult de "pretentiile" mele...acuma, Domnul stie ce si cum...am trecut (si trecem) si prin bune si prin rele impreuna. si da, ne mai si certam...e normal, nu? ;)

26/02/06 13:38

Andyy
membru

da.. ai dreptate... chiar iti doresc din toata inima un sot pe masura standardelor tale. Si stiu ca asa va fi, pentru ca din cate imi dau seama, din felul in care postezi, meriti foarte multe. Si o binecuvantare foarte mare.(el :))

26/02/06 14:13

Sunflower
membru

Sarumana! Ah, in sfarsit un om care mai are speranta....:)
Bine, la mine inca nu stiu daca e speranta, sau naivitate, sau o credinta din aia oarba de copil...si nu stiu daca e bine sau nu. stiu doar ca asa sunt eu, si ca din pacate (sau....din fericire?), orice s-ar intampla o sa raman cu increderea asta in Domnul..si in oameni. pentru mine, fiecare om e un om bun, pana la proba contrarie. da, stiu ca este blestemat omul care se increde in om....
dar...sa nu ne abatem prea mult de la topic ;)

Inca o data, Andyy, multumesc.....o sa te anunt cand o sa mi-l dea Domnul (ca inca il mai astept...).

26/02/06 21:09

valentina
membru

Inregistat: 04/03/06
Pace voua! Cred ca cea mai importanta calitate a unui viitor sot e sa fie credincios, devotat in primul rand lui Dumnezeu... persoana cea mai apropiata de sufletul meu...sa plangem, sa radem impreuna, sa ne intarim din ce in ce mai mult in dragoste fata de Dumnezeu si unul fata de celalalt...nu vreau sa fie perfect, dar sa tinda mereu spre perfectiune, adica spre Isus Cristos...:)

Ultima modificare de valentinacaprar (05/03/06 14:44)

04/03/06 22:56

andra4jesus
membru

Inregistat: 13/09/05
Eu una imi dorec foarte mult ca viitorul meu sot sa fie in primul rand un copil autentic al lui Dumnezeu si ca el sa se puna in slujba Lui si sa raspundanda chemarii Lui oricare ar fi ea
imi doresc ca el sa devina cel mai bun prieten,sa ma intelega si sa fie sincer tot timpul cu mine.
si mie mi-ar place sa stie sa cante la un instrumen: chiatra si/sau pian.
si mi-ar place sa fie unul care sa ma faca sa zambesc mereu :pt asta ewel la randul lui tre sa fie o fire vesela
ar mai fi unule lucruri dar lista ar deveni prea lunga si nu vreau sa fiu prea pretentioasa oricum Domnul imi cunoste dorintele inimii mele si El va lua aminte la ale

05/03/06 13:12

Cris Cristi
membru

Inregistat: 22/02/06

valentinacaprar a scris:

nu vreau sa fie perfect, dar sa tinda mereu spre perfectiune

Foarte frumos gand(calitate)...

Ultima modificare de Cris Cristi (06/03/06 23:14)

06/03/06 23:08

valentina
membru

Inregistat: 04/03/06

Cris Cristi a scris:

Foarte frumos gand(calitate)...

:) Multumesc! Toata slava I se cuvine Lui Dumnezeu! Isaia 58:11

Ultima modificare de valentinacaprar (07/03/06 13:01)

07/03/06 12:45

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05

april a scris:

Bravo, Sunflower...sincer, am zambit cand am citit lista pe care ai postat-o...ma gandeam ca as putea sa fac una si mai lungaa...:D (poate o s-o fac odata ;) )

Cred ca este normal sa avem ganduri, vise, preferinte...etc., atata timp cat ele nu pun stapanire pe noi si Ii lasa lui Dumnezeu Mana libera.

chiar ca este important, adica de maxima importanta, ca sa ne controlom si sa nu ajungem stapaniti de gandurile astea. si apoi mai tarziu sa regretam ca Dzeu nu a facut nimik.

ps: april, se pare ca-i chiar lunga lista ta.... de inca nu ai reusit s-o postezi.....

09/03/06 19:08

ionelcim
membru

Andyy a scris:

hehe se mai intampla.
  Tot asa erau doi tineri cu pretentii foarte mari. Si pana la urma se regasesc, si dupa ceva timp hotarasc sa se casatoreasca. Cei doi erau multumiti de persoana care o aveau langa el. pentru ca raspundea cerintelor si standardelor impuse. Asa ca se intelegeau foarte bine si nu se certau. Cand au mers la pastor sa se casatoreasca, pastorul ia intreabat: "V-ati certat vreodata?" si ei, bucurosi si multumitori au raspuns "nu, niciodata, ne intelegem perfect". Dupa care pastorul "atunci mergeti si certati-va si dupaia sa veniti sa va casatoriti".

am auzit si eu asta, si nu mi-a prea venit a crede, la ce bis s-antamplat?

Ultima modificare de ionelcim (09/03/06 19:16)

09/03/06 19:13

IoanaB
membru

Inregistat: 23/02/06
pai cum sa fie ... hmmm

destept ( mai destept decat mine) :D , bun ascultator ( sa nu ma trezesc vorbind cu frigiderul singura intr-o zi) neplangaret ( sa nu imi scoata ochii cu defectele mele) iubitoooor ( sa ma alinte, dar nici prea mult sa nu mi se ridice la cap) sa taca (cand ma apuca pe mine dandanaua ) si in rest sa fie EL , ca sa il pot si io iubi ( asa cum e el )

09/03/06 21:47

Larisa
membru

Faza cu conflictul e foarte adevarata. Se zice ca atunci cand cei doi nu s-au certat niciodata(inca) unul din ei este nenecesar. Daca nu stii cum sa tratezi conflictul cand relatia este in floare o sa vrei sa abandonezi partenerul dupa ce te-ai casatorit pentru ca o sa ai impresia ca nimic nu mai merge, dar nu e chiar asa.

11/03/06 22:32

Site web  
Andreiutza
membru

Cred ca eu o sa va spun care sunt calitatile viitorului meu sot..Nu e perfect..dar pt mine e perfect :) Inainte sa stiu ca vreodata o sa am un sot..i-am cerut lui Dumnezeu 2 lucruri..: sa ma iubeasca si sa fie fidel , lucruri care se leaga ff bine.Si Dumnezeu mi-a dat mai miult decat am cerut, mi-a dat un viitor sot intelegator, rabdator, simpatic :) si mai ales..fff gelos :) Dar asa cum e el..il iubesc .
GBU all

14/03/06 09:17

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Am postat ceva hazliu, ca o paranteza, la subiectul baietilor. Avem aici reciproca :

SOTUL IDEAL : LA CE SE ASTEAPTA O FEMEIE ?

- Este un partener stralucit de conversatie.
- Un barbat foarte sensibil - bun si intelegator, cu adevarat tandru.
- Se speteste lucrand.
- Ajuta la treburile csei : spala vasele, da cu aspiratorul si ingrijeste curtea.
- Contribuie, alaturi de sotie, la educatia copiilor.
- Un barbat puternic din punct de vedere psihic si fizic.
- Un Einstein cu infatisare de Brad Pitt.

CU CE SE ALEGE ?

- O duce intotdeauna la cele mai bune restaurante. Poate ca, intr-o zi, o va invita si inauntru.
- Nu are ulcer, dar il provoaca la altii.
- Ideile ii vin rar, dar cand totusi ii vine una, n-o poate exprima.
- Are faima unui muncitor minunat - doar o minune il poate face sa munceasca.
- Isi sprijina sotia conform bunului sau obicei - o lasa sa isi pastreze slujba.
- Este atat de plictisitor, incat iti vine sa casti chiar si atunci cand iti face un compliment.
- Are ocazional momente de tacere care fac ca discutia cu el sa fie geniala.

Fetelor, ceea ce vrem noi nu va corespunde probabil cu ceea ce vom primi...ideea este, nu sa cautam partener potrivit, ci sa fim noi niste partenere potrivite. :) si calitatile pe care dorim sa le gasim la el, sa le dezvoltam la noi...

Sper ca mesajul meu nu a fost "deplasat"...am vrut sa va fac sa zambiti ( sper ca am reusit)...
Spor la postat in continuare...:)

22/03/06 00:19

Larisa
membru

Chiar mi-a placut mesajul. Sper sa fiti partenere bune. Atunci cand o sa fim partenera potrivita atunci sotul va fi cel mai bun partener pentru noi.

22/03/06 03:46

Site web  
lucian
membru

Inregistat: 24/01/06
Sunflower.. interesanta descriere.. si de apreciat. Urmeaza sa ma documentez mai mult in legatura Audry Hepburn :D cu sfintenia... am de lucrat pana la capat. In rest... m-as cam incadra.. cel putin daca incerc sa ma imaginez cum m-as comporta.

Ideea era de fapt alta: sunt oameni care se ridica pe masura asteptarilor. Trebuie doar sa ii vezi. De unde stiu asta? Ma gandesc ca lista ta nu e 100% completa dar daca m-am incadrat cat de cat in asta, si avand in vedere ca nu ma consider unicat (nu ma intelege gresit... fiecare e unic, insa orice om poate fi inlocuit, intr-o anumita masura), Domnul sa ti-l aduca pe printul care indeplineste chiar si ceea ce mie imi lipseste.

Hm... pare sa fie un iz de autopromovare in remarcile mele, dar sincer nu este nici o urma.
Sper sa nu fi iesit din subiectul curent... ;)

04/04/06 20:19

ionelcim
membru

lucian a scris:

Hm... pare sa fie un iz de autopromovare in remarcile mele, dar sincer nu este nici o urma.
Sper sa nu fi iesit din subiectul curent... ;)

dc si tu ti-ai dat seama,....totusi mai ai sanse sa-ti revi(glumeam),.....dar totusi ai grija.....poate se lasa cu urmari

04/04/06 23:12

monik638
membru

Inregistat: 03/04/06
Eu nu-mi dorresc decat ca viitorul meu sot sa fie pocait.eu cred ca asta e cel mai important lucru.Si pt o casatorie de succes, reusita trebuie sa ne rugam dinainte lui d-zeu pt lucrul acesta.
Normal ca in oricare familie or sa mai apara probleme, necazuri dar daca ai langa tine pers potrivita cae te intelege ,o sa treci peste toate.
UN lucru important e sa nu astepti perfectiune de la pers de langa tine , ...ca nimeni nu-i perfect... toti mai gresim .... doar suntem oameni si fiecare avem defectele noastre.

05/04/06 09:13

bLuE_eYeS
membru

Inregistat: 30/12/05
...cand iti alegi un baiat cu care s acomparti viatza. prima data te uitzi la cum arata.. cum se comporta!!! Dar mie mi-ar place un baiat cu frica de D-zeu, sa se increada in El pe deplin, pt ca asa impreuna putem ajunge sus la TATA!!!
cred ca la asta suntem toate de acord... dupaia fiecare cu gusturile ei nu??? GBU all girls!!!

Ultima modificare de bLuE_eYeS (06/04/06 22:56)

05/04/06 14:31

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
ai dreptate. inainte ca un baiat sa "curteze" o fata,ar fi indicat sa treaca si prin fata oglinzii. oricat de credincios ar fi el,tot vor fi situatii in care unul dintre ei s-ar putea simti nu rusinat,inconfortabil poate,ce sa mai zicem de partenera. e bine ca in tot ceea ce facem,mai ales cand vine vorba de relatii sa ne facem mai intai o autoanaliza, nu doar privindu-ne in oglinda,ci si in buzunare si mai ales in inima. :) GBU all boyz!!!

05/04/06 14:46

bLuE_eYeS
membru

Inregistat: 30/12/05
trebuie sa privim l multe aspecte inainte.. dar in primul rand trebuie sa ne simtim noi bine!!! Cred ca toti sau majoritatea vrem sa ne vedem cat mai frumosi, pt noi.. ca cei de-afara sa ne vada la fel!! Pocaintza e lucrul cel mai important intr-o relatia, pt ca cu ea vine respectul, dar sunt si alte lucruri la care trebuie sa privim!!

05/04/06 22:24

Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 16    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la