TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Pt. fete : calitatile unui viitor sot Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 12 13 14 15 16
cami
membru

Inregistat: 17/07/07
Ar fi nedreptate .. barbatul ar avea mai multe drepturi decat femeia. Nu cred ca Dumnezeu ar face asta. El e un Dumnezeu drept .

Ultima modificare de cami (16/06/09 14:37)

16/06/09 14:36

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

celine a scris:

alex, nu cumva ţi-a trecut prin minte că doar EL are dreptul să divorţeze dacă e înşelat?

de unde ai tras concluzia asta?

16/06/09 14:40

cami
membru

Pot sa raspund eu ? :D pt ca versetu zice ca oricone isi lasa nevasta, nu sotul :P

16/06/09 14:41

maryus
membru

Inregistat: 19/02/09
:)) deci tragem concluzii ? :D :))

16/06/09 14:49

celine
membru

Inregistat: 26/05/08
mersi cami :)

concluzii? dacă-l prind sigur nu mai ajungem la divorţ :))

16/06/09 14:49

maryus
membru

pentruca va impacati... nu ? :D

16/06/09 14:55

cami
membru

cu placere, celine :)

Voi stiti a este si un topic in care se vorbeste despre divort ?:D
Vine april si ne cearta, mai bine ne-am muta mesajele acolo. Acum caut subiectul . :)

later : nu am gasit subiectul poate nici nu exista si m-am incurcat eu, scuze .

Ultima modificare de cami (16/06/09 15:11)

16/06/09 14:57

celine
membru

ne dojeneşte şi ne iartă :)

16/06/09 15:11

benny
membru

Inregistat: 27/05/07

cami a scris:

Voi stiti a este si un topic in care se vorbeste despre divort ?:D
Vine april si ne cearta, mai bine ne-am muta mesajele acolo. Acum caut subiectul . :)

later : nu am gasit subiectul poate nici nu exista si m-am incurcat eu, scuze .

ba exista.
http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic ... 8&p=12

repede repede, pana nu vine april sa va certe! ;)

16/06/09 15:14

cami
membru

atunci le mutam ? care incepe ? ca tre sa fie in ordine, nu ? ;)

16/06/09 15:28

celine
membru

ha? glumiţi? :)) nu poate să facă asta un moderator? :D vai, daţi-mi o palmă!

16/06/09 15:29

cami
membru

ba da. cred ca toti pot :D . dar cred ca putem face si noi sacrificiul asta ...

daaar, poate ne da beni o mana de ajutor , totusi .. :D :P

Ultima modificare de cami (16/06/09 15:35)

16/06/09 15:31

maryus
membru

bun si cum le mut? :D

16/06/09 15:32

celine
membru

eu nu sunt nicicum ai zis tu pe acolo! ;)

16/06/09 15:32

cami
membru

@maryus, prin copy-paste .

@celine, era o gluma .. ;)

16/06/09 15:34

maryus
membru

ehhh....pfff ce lene mi-e :)) ....na bine le mutam? cumva in ordine sau ?

16/06/09 15:36

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Deci, un viitor sot (si sotii :D ) trebuie sa fie HOTARAT/A! Asa ca nu mai bateti campii aici si la treaba! :D
PS: Si la feminin, sa nu fiu acuzata de discriminare :D :D :D

Ultima modificare de UnderZero (16/06/09 15:46)

16/06/09 15:42

maryus
membru

:)) ce m-ai pleznit underzero :)) da nu-i nimica,te iert ca azi tin post da maine daca intru,ai incurcat-o :)) glumesc ;)

am si eu un sambure de harnicie in mine... :P da pana creste....

Ultima modificare de maryus (16/06/09 15:50)

16/06/09 15:48

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
si a venit si april, la spartul targului....

16/06/09 17:40

maryus
membru

april a scris:

si a venit si april, la spartul targului....

april ne ierti? bitte ...mai ales pe underZero (vezi ce bun sunt eu cu ea :) ).

16/06/09 18:39

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
Cum ar trebui sa fie viitorul sot...
Pai sa fie un adevarat pocait, care-L iubeste pe Domnul, si care are entuziasm pentru lucrarile Domnului. Celalalte lucruri vin de la sine.

Ultima modificare de monday_73 (12/08/09 16:54)

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

12/08/09 16:54

corneliu
membru

Inregistat: 05/05/05
nush daca a mai zis careva asta, dar barbatul conform bibliei tre sa fie kind, merciful si loving... adica bun/prietenos/amabil, iertator, iubitor

www.prinhar.ro

23/08/09 02:13

Site web  
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

monday_73 a scris:

Cum ar trebui sa fie viitorul sot...
Pai sa fie un adevarat pocait, care-L iubeste pe Domnul, si care are entuziasm pentru lucrarile Domnului. Celalalte lucruri vin de la sine.

Oare? Fara munca nu se poate face nimic.Trebuie sa fii foarte atenta cand iti alegi viitorul sot. Daca iti alegi un sot care a fost baiatul mamei(menajat, protejat) vei avea mult de suferit pt ca acest gen de tineri astapta ca tu sa faci totul.
Eu (desi copii mei nu sunt foarte mari) i-am invatat sa spele vase, sa-si faca ordine in lucruri si tot timpul le spun ca tb sa participe sa tot ce se face in casa pt ca aatunci cand vor fi mari vor trebui sa-si ajute sotiile nu sa spuna (cum mai fac unii) "asta e tb de femeie" (mai nou invatam si sa calcam lucrusoare). Studiati atunci cand sunteti in perioada de prietenie atitudinile lui fata de aceste lucrui pt ca vor conta mult in casnicia voastra. Daca va permiteti menajere, e ok dar daca nu ....cu o suita de copii, e mai dificil.

Ultima modificare de maria_t (23/08/09 15:55)

23/08/09 15:29

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

maria_t a scris:

Daca iti alegi un sot care a fost baiatul mamei(menajat, protejat) vei avea mult de suferit pt ca acest gen de tineri astapta ca tu sa faci totul.

aha, m-am gandit si eu la faza asta - de asta raman la hotararea mea de a ma marita cu un taran care stie face detoate :D
E foarte sec sa vina la tine sa spuna ca gatitul/calcatul/spalatul vaselor sunt treburi numai de femei .. bine ca aspiratul, cand tragi cu sudoare praful de pe covor e tot de femei.
    Dar, stiu baieti care atunci cand inca erau neinsurati faceau prajituri, calcau haine etc iar dupa insuratoare nici furculita nu isi pot lua din sertar, nu ca asa i-a obisnuit sotia, ci pentru ca o "asupresc". 

O alta calitate foarte importanta : nu vreau un om care sa fi avut viata usoara, ci sa fi trecut si el prin anumite traume, depresii etc, altfel nu m-ar intelege si ar fi superficial.
Si dupa o casatorie de 85 de ani ,sa ne putem zice unul altuia ca ne-am alege din nou daca am fi iar tineri.  [ce irealist suna toate, cel putin cand te uiti in jur si vezi specimene care mai de care de analizat]

23/08/09 20:40

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
Ca si tinere crestine e normal sa ne dorim un sot care sa Il iubeasca cu adevarat pe Dumnezeu, sa-si dedice viata Lui si lucrarii Lui. Pana acum 2 ani asta credeam. Dar asta nu e deajuns. Daca e crestin nu e destul pentru a fi sotul minunat. Cunosc un baiat care pare iubitul, sotul perfect. Este implicat peste tot pe unde este nevoie de un tanar crestin, dar cand l-am vazut pe terenul de fotbal am ramas fara cuvinte. Nu mai era acel baiat care vorbea cu atata placere despre Dumnezeu, acel baiat care parea ca e gata in orice clipa sa-si dea viata pentru El.
E trist ca ne axam numai pe asta. Chiar daca ar fi o persoana minunata, chiar daca ar fi cel mai devotat crestin, pot exista lucruri in comportamentul lui care pot distruge orice sansa de a avea o casniie fericita. Nu e vorba de violenta sau cine stie ce, dar gesturi mici care conteaza. Pentru mine conteaza. Prefer sa raman nemaritata decat sa ma marit cu un crestin care se axeaza numai pe relatia cu Dumnezeu si nu si pe cea cu oamenii, cu iubita lui sotie. Trebuie sa existe un anumit echilibru.

Despre viitorul meu sot ar fi multe de spus, mai ales ca il si cunosc :)
Nu e ceea ce cautam, nu e tipul de om pe care mi-l doream alaturi de mine o viata intreaga, dar este exact persoana de care realizez ca am nevoie. El are acel ceva care ma face sa ma simt implinita, intreaga.

acum ca o paranteza, visam ca al meu sot sa fie brunet, cu ochii verzi, sa fie student la ITP [Institutul Teologic Penticostal](sau sa-l fi terminat), sa cante macar la un instrument, sa ma inteleaga, sa imbratiseze aceleasi pasiuni ca si mine..si tot asa. Am intalnit o astfel de persoana. Era exact dupa schita mea, dar era insuportabil. ne-am fi certat o viata intreaga :D atunci am realizat ca trebuie sa arunc schita aia si am incredintat totul in bratul Sau. Si mi-a daruit mult mai mult decat credeam ca voi primi vreodata.

Iubitul meu nu imbratiseaza aceleasi pasiuni ca si mine, nu joaca fotbal, nu adora sa citeasca, nu compune poezii, nu e student la ITP, nici macar penticstal nu e, nici macar roman, nu ma intelege intotdeauna (e imposibil), dar are tot ceea ce niciun brunet cu ochii verzi de pe lumea asta nu are :)

Stie sa ma iubeasca asa cum am nevoie, ma accepta asa cum sunt chiar daca uneori nu ma intelege, ma respecta, crede in mine, in potentialul meu, ma incurajeaza sa-mi urmez visele, este sincer si transparent(uneori chiar mai mult decat credea ca poate fi o persoana), este atent la nevoile mele, se implica in totalitate in relatia noastra, se sacrifica, da tot ce are. El imi ofera siguranta, protectie. Imi spune si imi arata ca sunt importanta pentru el. Are simtul umorului(uneori foarte dezvoltat :D) , dar stie sa fie si serios cand trebuie. Stie sa fie amic, prieten, iubit in acelasi timp. Si stie cum sa ma surprinda mereu :)

Sunt rasfatata lui. :) Ce pot avea nevoie de mai mult de atat? :)

Fetelor, mai presus de orice altceva, tineti minte ca  nu trebuie sa fie cel alaturi de care credeti ca puteti fi fericite, ci cel fara de care nu puteti fi fericite. :)

LE: aaa..si nu vorbeste asa mult ca mine :D

Ultima modificare de tamarta (23/08/09 21:15)

23/08/09 21:02

Pagini: 1 ... 12 13 14 15 16    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la