TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Pt. fete : calitatile unui viitor sot Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 10 11 12 13 14 15 16
selena
membru

Inregistat: 01/03/07
ms anomis pentru completare:)

26/10/08 19:37

ccccclaus
membru

Inregistat: 12/12/08
anca4j...cred ca ceri prea mult....unui barbat ii este f greu sa inteleaga o femeie in profunzime...si in totalitate:)

E fain sa visezi la "barbatul ideal"...dar D-nul stie cel mai bine de ce avem nevoie cu adevarat:)

Sunt convins ca un barbat poate sa intelaga o femeie in profunzime si in totalitate,poate numai sa isi dea interesul,sa o asculte atunci cand poate vine de la munca(sotul) si ea(sotia)a stat toata ziua acasa cu copii,mancare,curatenie aproape nimic nu a facut?:-??asai baietii???femeile au nevoie sa fie intelese,ascultate,acceptate si iubite chiar daca sunt un vas mai slab,dar sunt ajutorul potrivit pt sot si viceversa(se completeaza unul pe celalalt)

12/12/08 12:34

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

ccccclaus a scris:

Sunt convins ca un barbat poate sa intelaga o femeie in profunzime si in totalitate

Vaaaai... ce soc o sa ai!!! :D :D :D

12/12/08 12:45

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

ccccclaus a scris:

Sunt convins ca un barbat poate sa intelaga o femeie in profunzime si in totalitate,poate numai sa isi dea interesul,sa o asculte...

eu sunt convins ca nu o poti intelege in totalitate. in profunzime poate, desi rar se intampla. femeile uneori nu stiu nici ele ce vor sau de ce reactioneaza asa (desi, daca barbatul se poarta cum trebuie cu ele, ele pot scapa de aceasta "self-dillema" [dilema despre propria persoana]). suntem diferiti si de aceea nu putem sa ne intelegem in totalitate. dar partea frumoasa e ca aceste diferente pot fi uneori spuma, cireasa de pe tort. ele dau culoare si viata... numa sa le privesti corespunzator.
despre a doua parte (in profunzime) se poate dar cu conditia ca scopul cu care incepi relatia cu partenerul tau sa fie cum sa-i daruiesti si sa-i faci pe plac mai mult. si cu cat iti pui scopul asta mai devreme in relatie, cu atat mai bine. iar daca faci asta, ti se va intoarce la fel. e superb cand cei doi parteneri isi poarta de grija unul altuia si se axeaza pe cum sa-l faca mai fericit pe cel de langa el :)
no... am uitat sa specific ca este vitala comunicarea si transparenta pt o intelegere in profunzime :)

Ultima modificare de shoricel (12/12/08 13:55)

12/12/08 13:45

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
baieti, ce cautati aici ?

12/12/08 16:20

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
Calitatile unui viitor sot...hm sa aiba pe Dumnezeu pe primul loc in viata sa si sa se vada roadele Duhului sfant in viata Sa.Nu vreau sa fie perfect...fiindca daca ar fi asa...nu s-ar interesa de mine...dar sa fie cat se poate de rabdator (asta ca sa ma suporte) si sa nu fie mandru si...nu mai stiu :d

13/12/08 00:05

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

simple a scris:

Calitatile unui viitor sot...hm sa aiba pe Dumnezeu pe primul loc in viata sa si sa se vada roadele Duhului sfant in viata Sa.Nu vreau sa fie perfect...fiindca daca ar fi asa...nu s-ar interesa de mine...dar sa fie cat se poate de rabdator (asta ca sa ma suporte) si sa nu fie mandru si...nu mai stiu :d

simple esti draguta :D

13/12/08 00:41

climbonmountain
membru

Inregistat: 13/12/08
cred ca cel mai important lucru pe care as vrea sa-L aibe...ii sa-L iubeasca pe El mai mult ca orice...si sa ma poata ajuta in sfintire...la randul meu si eu sa-l ajut....sa fie deschis.sociabil...glumet...sa pot sa vb cu el orice...comunicativ...intelegator chiar daca paote s-ar putea sa nu ma inteleaga in totalitate dar simplu fapt ca mar asculta si ar sta langa mn, ar fi ca si cum m-ar intelege...mar ajuta enorm....aa da un lucru ff imp pe care il consider...cred ca ar trebui sa stie cum sa se comporte cu familia mea...sa fie respectuos ...politicos....asta inseamna muuuult pt o fata si pt familia ei si asa...ca la urma urmei parintii au fost cei care au ajutat la cresterea ei...si faptu ca ea ii asa ...ii doar datorita parintilor....mi se pare si un gest ff frumos...ca el sa vorbeasca cu unul din parinti...si sa le marturiseasca sentimentele pe care le simte pt fata lor.,...sunt multe...:P dar cred ca un baiat cu adv pocait...poate indeplini acestea toate...si tin de educatie.

13/12/08 19:04

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

april a scris:

baieti, ce cautati aici ?

Sa ne edificam :D

09/02/09 09:07

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
i-am provocat odata pe tineri la tineret(pe cei din Racovita) sa raspunda la o astfel de intrebare: Care sunt calitatile pe care vrei sa le aiba un viitor partener?... baietii, in raspunsul lor aveau doar cate 3, 4 lucruri pe care le vor de la o fata, pe care o fata sa le aiba... pe cand... o fata a scris 28 de lucruri(si celelalte peste 15)... m-am inspaimantat cand am vazut care sunt cerintele fetelor cu privire la baieti... si cate cerinte sunt... :))

P.S. Stiti povestea fetei care a plecat in cautarea barbatului perfect?

Ultima modificare de mototey (09/02/09 11:48)

09/02/09 11:47

Site web  
livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08

april a scris:

Ati putea sa faceti un topic nou..." NOI, BAIETII " -  si sa va faceti reclama acolo....

Ha ha ha. Ce am ras la glumele intre voi la inceput.
Adica genul de cum vorbiti, parca erati o familie sau niste copii micuti si glumi-ti frumos :D:D
M-am distrat, tot am mai vazut glume de a-voastre si imi place :D

Edit: stiu tamarta, dar sunt excepti.. secretul nostru

Am resolvat si cu smiley :D

Ultima modificare de livu2day (11/02/09 16:11)

11/02/09 14:08

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
[comentariile la COMENTARII ;) ]

11/02/09 15:02

cosmipopa
membru

Inregistat: 13/01/09
la o seara de tineret am invatat ca un sot trebuie sa fie in primul rand matur "la minte", sa aiba atitidinea unui cap de familie ( ca unul care va sustine greutatile financiare)si printre altele un bun prieten pentru sotie.

12/02/09 15:24

livia4h
membru

Inregistat: 05/03/09
Fetelor, atata timp cat noi nu vom face totul ca sa fim persoana ideala pentru cel cu care ne vom casatori, nu ar trebui sa stabilim conditii pentru viitorul partener de viata. Daca viata noastra arata ca Dumnezeu e prezent la fiecare pas, atunci va trebui sa il lasam pe El sa se ingrijeasca si de acest aspect. Si sunt convinsa ca ne va surprinde cu o dragoste peste asteptarile noastre.

"Cât pentru mine, fericirea mea este să mă apropii de Dumnezeu: pe Domnul Dumnezeu Îl fac locul meu de adăpost, ca să povestesc toate lucrările Tale." Psalmul 73:28

05/03/09 19:12

livu2day
membru

Bine ai venit, sper sa ai conversatii placute spre zidire si sfatuire in Domnul.
Oricum gandire frumoasa.

05/03/09 19:15

livia4h
membru

Inregistat: 05/03/09
Multumesc.Dar cand am aparut si eu, s-au cam terminat discutiile. Continuati...

"Cât pentru mine, fericirea mea este să mă apropii de Dumnezeu: pe Domnul Dumnezeu Îl fac locul meu de adăpost, ca să povestesc toate lucrările Tale." Psalmul 73:28

07/03/09 21:54

april
admin forum

livia4h a scris:

Multumesc.Dar cand am aparut si eu, s-au cam terminat discutiile. Continuati...

discutii au fost si inainte de a aparea tu. le-ai citit ;) ?

si nu ai scris chiar la subiect :) :

april a scris:

Ce apreciati cel mai mult la un baiat ?

Care sunt calitatile pe care ati dori sa le aiba viitorul vostru sot?

Hai sa discutam despre asta, si poate trag si baietii cu ochiul si invata sa ne cunoasca mai bine...

07/03/09 21:55

paulita
membru

Inregistat: 07/03/09
salut! cred ca daca suntem cu adevarat credinciosi Dumnezeu are in vedere sa daruiasca unei fete sotul/unui baiat sotia potrivit/a in asa fel incat lipsurile unuia sa fie completate de calitatile celuilalt si reciproc.

08/03/09 21:57

livu2day
membru

salut :D:D
Erm... de unde am mai auzit Dorohoi, ma gandesc.... gata am aflat.
Am un unchi care devine de acolo :D:D Sti de Pojoga?

09/03/09 01:21

april
admin forum

la Comentarii, livu.

09/03/09 06:21

belinda
membru

Inregistat: 13/11/08
calitatile unui viitor sot: ....hmmm....frumos subiect...:):)
in primul rand sa aiba o relatie cu Dumnezeu, sa fie un lider spiritual pentru caminul nostru(viitor)...sa aiba o inima mare si buna(ca si mine desigur).:):)...si intotdeauna sa nu judece oamenii inainte de a privi in inma lor...:):).....nu conteaza cum arata in exterior "viitorul meu sot" pentru mine ce conteaza mai mult e inima sa...:) si apoi restul:):)

"Mandria omului va fi smerita si trufia oamenilor va fi plecata;numai Domnul va fi inaltat in ziua aceea"(Isaia 2:17)...

09/03/09 12:46

paulita
membru

Inregistat: 07/03/09
hmm...intradevar relatia cu Dumnezeu trebuie sa fie pe primul loc...dar sa fie si una buna :)

livu2day      salut :D:D
Erm... de unde am mai auzit Dorohoi, ma gandesc.... gata am aflat.
Am un unchi care devine de acolo :D:D Sti de Pojoga?

da, ma scuzati ca nu e la comentarii :d

09/03/09 17:12

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Inca mai poti modifica ;)

09/03/09 18:10

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
e cam devreme sa ma gandesc la maritis,dar am timp sa-mi fac lista cu calitati :D..mi-ar placea in primul rand sa fie pocait pe bune si sa aiba o relatie profunda cu Dumnezeu [atunci m-ar zidi si pe mine],as vrea sa fie plin de imaginatie si foarte glumet[si serios cand e cazul],sa fie plin de veselie [sa ma poata molipsi si pe mine].Nu vreau sa fie gelos sau suspicios,ci sa aiba incredere in mine si sa ma aprecieze,sa ma iubeasca [cel mai important].Sa nu fie risipitor..
va urma..

20/03/09 19:52

Cr!$s
membru

Inregistat: 07/01/09
in primul rand as vrea ca viitoru sot sa fie credincios...dar nu credincios numai pt duminica(daca ma intelegeti :D). mi'ar place un baiat care sa ma ajute sa cresc spiritual...si nu ar strica sa fie si putin glumet. sa ma iubeasca vine de la sine(asa cum o sa il iubesc si eu)...restul sunt chestii minore pe care cred ca de multe ori nici nu sunt atat de importante pe cat credem noi fetele...o sa mai revin ca acum nu prea am asa d mult timp sa scriu...:)):D

Ultima modificare de Cr!$s (24/03/09 18:14)

24/03/09 18:14

Pagini: 1 ... 10 11 12 13 14 15 16    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la