TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Probleme, idei, sfaturi utile/Cosmetica Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Cosmetica este un termen care defineşte ingrijirea, mentinerea si infrumusetarea corpului uman, precum si intarzierea aparitiei semnelor batranetii. Aici vom posta tot ce tine de acest domeniu: creme, solutii pentru ingrijirea tenului etc.

Sper sa va placa! :)

Lamaile imbunatatesc aspectul tenului

Lamaia este un fruct ce aduce multe beneficii corpului uman. Desi putina lume stie, lamaia poate fi intrebuintata pentru infrumusetarea tenului.

Lamaia contine enzime care curata pielea de celulele moarte. Pentru reimprospatarea si tonusul pielii, o jumatate de lamaie se stropeste cu alaun (sare a sulfatului de aluminiu cu diferite elemente bazice), iar amestecul se aplica pe fata.

- pentru tenul neted - se ia o banana coapta si se amesteca cu cateva picaturi de suc proaspat de lamaie. Pentru o piele curata si moale amestecul se aplica pe maini si fata.

O alta reteta raspandita are ca ingrediente o lingurita de miere, o lingurita de ulei vegetal si un sfert de lingurita de suc de lamaie. Cu aceasta mixtura puteti sa va masati mainile, coatele, calcaiele sau orice zona pe care o simtiti a fi uscata. Se lasa sa actioneze 10 minute si se clateste cu apa.

Utilizarea lamaii pentru pielea uscata

O combinatie intre lamaie si miere face bine pielii uscate.

Se amesteca intr-un vas 3 linguri cu suc de lamaie, 3 linguri cu miere, 1/2 lingura cu pasta de varza fiarta si zdrobita. Amestecul se aplica pe fata si gat, iar dupa 10 minute se clateste cu apa rece.

Lamaia este folositoare si pentru albirea dintilor

Amestecand o jumatate de lamaie cu sare de masa si un varf de cutit de praf de copt, obtineti un amestec natural ce are proprietatea de a reda dintilor stralucirea pierduta.

Pentru buze crapate puteti combina o lingurita de smantana, o lingurita de suc de lamaie si o lingurita de miere. Aplicand amestecul pe buze veti vedea primele rezultate cam dupa o saptamana.

Lamaia mai poate fi intrebuintata si ca masca anti-rid.

Se prepara o mixtura dintr-o lingurita de miere, cateva picaturi de suc proaspat de lamaie si o picatura de ulei de migdale dulci; aplicati amestecul pe fata, lasandu-l sa actioneze aproximativ 20 de minute.

Incepeti ziua cu suc de lamaie.

Puneti suc de lamaie intr-un pahar cu apa calda si adaugati si o lingurita de miere. Acesta va va curata intregul sistem si va va scuti de problemele stomacale si constipatie.

Glucoza din componenta lamaiei si continutul de minerale ajuta organismul sa recupereze sarurile eliminate vara, din cauza transpiratiei. De asemenea, stimuleaza circulatia sanguina, reduce tensiunea arteriala si activeaza secretiile biliare si intestinale.

sursa: http://www.gradinamea.ro/Lamaile_imbuna ... 550_1.html

16/02/10 20:40

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
Eu am mai citit ca zeama de lamaie estompeaza pistruii. Unele femei au zis ca solutia a dat roade, dar la mine nu a mers. :D

16/02/10 21:00

antonela
Moderator

Tratament naturist pentru TEN NORMAL

Produsul lactat: lapte cu caimac

Fructul: portocala sau mandarina

Leguma: castravetele

Infuzia: tei, menta, rozmarin

Adjuvante: drojdie (10 g), 2 oua, putin malai cernut fin

ETAPE

1. DEMACHIERE: se imbiba un tampon textil cu amestec de lapte si caimac si se indeparteaza impuritatile cu miscari circulare, schimband tamponul pana ramane curat.

2. Completare demachiere: se sterge fata cu infuzie de tei sau menta, la temperatura camerei.

3. VAPORIZARE: 5 minute (de doua ori pe luna).

4. GOMAJ: 1 albus de ou batut spuma cu cateva picaturi de suc de portocala sau mandarina si malai cernut, pana la consistenta unei paste. Se mentine pe fata pana la uscare si se indeparteaza cu degetele inmuiate in infuzia de tei.

5. AUTOMASAJ MANUAL: cu degetele inmuiate in putin caimac se efectueaza miscari usoare, lente, insistand in zonele predispuse timpuriu aparitiei ridurilor, apoi se sterge fata cu infuzia de tei sau menta.

6. MASCA:

- 1 galbenus + 10 g drojdie + sucul unei jumatati de castravete ras si stors;

- 10 g drojdie + 1 galbenus +10 -15 picaturi suc de portocala sau mandarina.

Masca trebuie sa aiba consistenta unei paste. Se mentine pe fata - exceptand regiunea din jurul ochilor - timp de 15 minute, apoi se indeparteaza cu putina infuzie.

7. COMPRESE cu o lotiune adecvata:

- sucul de la o jumatate de castravete + 30 ml (2 linguri) de suc de portocala sau mandarina;

- infuzie de menta + rozmarin (cate o lingurita din ambele plante la 300 ml apa).

8. TONIFIERE - HIDRATARE: se pulverizeaza cu 50 -100 ml de apa minerala amestecata cu 10 - 15 picaturi suc de mandarina sau portocala, la temperatura camerei.

sursa: http://www.avantaje.ro/Frumusete-moda/R ... 788/563627

17/02/10 09:05

antonela
Moderator

Scapati natural de buzele crapate

Buzele crapate presupun o hranire deosebita iarna. Cand vantul se inteteste si  iarna isi face simtita prezenta prin temperaturi scazute, trebuie sa oferim o atentie sporita pielii pentru a o pastra catifelata, fina si hidratata.

Senzatia de disconfort, de durere la nivelul buzelor, de roseata si sensibilitate, se datoreaza in mare parte conditiilor meteo nefavorabile.

In aceste conditii, pe langa deja traditionalele creme din farmacii si rujuri speciale, pentru buze sunt foarte binevenite si cateva remedii pe care le puteti prepara acasa.

Mierea, cunoscuta pentru proprietatile ei curative, are rolul de a vindeca uimitor de repede leziunile de la nivelul pielii si este totodata un agent anti-bacterian foarte puternic.

Cremele hidratante sunt si ele considerate un bun protector al pielii.

In cazul in care aveti buzele crapate puteti sa incercati sa aplicati miere in zonele afectate. Dupa ce mierea s-a uscat puteti folosi si o crema speciala de buze. Dupa aproximativ 10-15 minute stergeti-va buzele cu apa calda. Utilizati aceasta metoda o data pe zi, pe o perioada de la 2 pana la 5 zile.

Deshidratarea este cauza principala a buzelor crapate sau uscate, recomandandu-se a se bea si cel putin 2-3 litri de apa pe zi. In plus, iarna, este necesar sa aveti in casa un umidificator pentru pastrarea aerului umed.

Cura naturala cu castraveti - puteti aplica pe buze o felie de castravete; aceasta este o cale simpla si totodata eficienta pentru a scapa de buzele crapate.

De asemenea, Aloe vera are proprietatea de a vindeca buzele crapate.

Si uleiul de nuca de cocos este un remediu natural foarte indicat in tratarea buzelor crapate. Acesta se aplica pe buze de mai multe ori pe zi, in special atunci cand vremea este rece si uscata.

sursa: http://www.gradinamea.ro/Scapati_natura ... 550_1.html

Ultima modificare de antonela (18/02/10 09:15)

18/02/10 09:14

antonela
Moderator

Ingrijirea picioarelor cu ajutorul plantelor

Ca fiecare parte a corpului si picioarele noastre simt nevoia sa primeasca o ingrijire aparte, mai ales cand temperaturile devin aspre si  coboara sub minus zero grade.

Masati-va in fiecare noapte picioarele cu uleiuri aromate si relaxante pentru a avea pielea moale si catifelata.

Daca iarna este ceva mai blanda si nu foarte friguroasa, uleiul poate fi preparat din ulei de susan sau mustar.

Daca va strang pantofii, la nivelul membrelor inferioare pot aparea bataturi din cauza presiunii exercitate asupra zonelor osoase ale piciorului, ingreunand circulatia sangelui.

Cel mai rapid remediu pentru bataturi este aplicarea sucului de papaya sau laptelui preparat din smochine verzi pe zona afectata.

A merge descult pe suprafete brute este la fel de nesanatos ca purtarea unor pantofi inadecvati incomozi. Aceste "obiceiuri" conduc la uscarea pielii piciorului si nu numai.

Cel mai bun tratament naturist contine 3 linguri de miere care se amesteca cu o lingurita de ulei de susan. Se incalzeste putin si apoi se aplica pe zonele afectate.

Puteti incerca, de asemenea, si o masca din plante pentru picioare.

Folositi apa calda si udati-va picioarele timp de 10-15 minute pentru ca pielea sa se inmoaie si sa permita astfel ca uleiurile si ierburile sa patrunda in piele.

Experimentati si terapia de ingrijire a picioarelor cu parafina si ceara, o metoda des utilizata in saloanele de infrumusetare si ingrijire personala.

Aceasta se prepara din 4 batoane de parafina cumparata de la farmacie, in cuptorul cu microunde. Lichefierea consta in a aduce un corp solid sau gazos in stare lichida. Este necesar sa va scufundati fiecare picior de trei ori in parafina calduta.

Acoperiti-va fiecare picior cu ceva sintetic, lasati parafina sa actioneze timp de 20 de minute.

sursa: http://www.gradinamea.ro/Ingrijirea_pic ... 550_1.html

19/02/10 22:01

antonela
Moderator

Tratamente naturiste pentru ten uscat

Plantele folosite ca remedii naturiste pentru ten au proprietati diferite in functie de tenul pentru care sunt recomandate. In principal, sunt 4 moduri de utilizare:

- lotiuni ale fetei cu infuzii sau decocturi de plante;

- comprese cu infuzii sau decocturi care se tin pe fata 10-15 minute;

- bai de aburi, cu plante medicinale sau uleiuri volatile infuzate in apa fierbinte;

- mastile care mai contin in afara de plante si un suport sau o masa, care poate fi cel mai adesea amidonul, mierea, etc.

In primele doua cazuri se folosesc infuzii sau decocturi calde (aproape de limita de suportare), bine filtrate.

Pentru ten uscat

In acest caz sunt recomandate plante care activeaza circulatia periferica, precum si plante cu proprietati emoliente.

Flori de galbenele (Flores Calendulae) - activeaza circulatia periferica. Lotionari sau comprese cu infuzie preparata din 4 linguri de flori la o cana de apa.

Flori de musetel (Flores Chamomillae) - comprese cu infuzie preparata din 3 linguri de flori la 1 cana de apa.

Sunatoare (Herba Hyperici) - stimuleaza tenurile uscate, ridate. Comprese cu infuzie preparata din 2-3 linguri de planta la 1 cana de apa.

Radacina de nalba mare (Radix Althaeae) - are proprietati emoliente. Aplicatii cu decoctie prelungita (30 de minute), preparata din 3 linguri de radacini la 1 cana de apa, in care se adauga si 1 lingura de miere.

Flori de crin (Flores Liliforum) - comprese calde cu infuzie la care se adauga miere.

Pepene galben (Fructus Cucumis melo) - Aplicatii cu suc proaspat.

Castravete (Fructus Cucumis sativus) - demachiant preparat din 200 ml de suc cu 100 ml de alcool, macerat 48 de ore, apoi refiltrat; dupa demachiere se aplica o crema hidratanta. Se poate pastra o perioada mai mare daca este pastrat intr-un loc inchis, racoros.

Seminte de gutuie (Semen Cydoniae) - prin continutul ridicat de mucilagii, reprezinta un emolient valoros al tenurilor uscate.. Lotionari cu macerat la rece din 2 linguri de samburi la 1 cana de apa.

Laptuca, salata verde (Folium lactucae) - comprese cu decoct preparat dintr-o capatana de salata la 1/2 litru de apa.

sursa: http://www.gradinamea.ro/Tratamente_nat ... 550_1.html

20/02/10 16:05

antonela
Moderator

Tratamente naturiste  pentru tenuri iritate, inrosite, patate

Pentru aceste tenuri se recomanda plante cu proprietati calmante.

Flori de coada soricelului (Flores Millefolii) - comprese cu infuzie preparata din 1 lingura de flori la 100 ml de apa.

Flori de musetel (Flores Chamomillae) - comprese cu infuzie din 1 1/2 linguri de flori la 100 ml de apa.

Papadie (Herba Taraxaci) - comprese sau lotiuni cu decoct prelungir, de 30 de minute, din 2 linguri de planta la 1 cana de apa.

Muguri de pin (Turiones Pini) - lotiuni cu infuzie preparata din 2-3 linguri de muguri la 1 cana de apa.

Morcov (Radix Dauci) - se recomanda, indeosebi, contra petelor ce apar odata cu varsta, pentru ca morcovul intinereste pielea. Masca cu morcov ras, simplu sau cu adaos de smantana in aplicatii zilnice. Lotionari cu suc proaspat.

Flori si frunze de nalba de cultura (Flores at folium Malvae glabrae) - comprese din infuzie prelungita, de 30 de minute, din 1 linguar la 100 ml de apa.

Flori de nufar alb (Flores Nymphacae albae) - utile pentru tenuri cu pete de roseata. Lotionari cu decoct din 4 flori la 4 pahare de apa.

Frunze de patrunjel (Folium Petroselini) - pentru calmarea tenurilor iritate, inrosite. Lotionari cu macerat la rece, din 1 legatura de patrunjel la 1/2 litri de apa, timp de 8-10 ore.

Muguri de pin (Turiones Pini) - pentru tenuri congestionate, inrosite. Lotionari cu decoct din 60 g de muguri la 1 litru de apa.

21/02/10 14:25

antonela
Moderator

Trucuri pentru un par sanatos si stralucitor

Pentru a avea un par sanatos si stralucitor trebuie sa ai o alimentatie echilibrata, bogata in proteine si vitamine, si de asemenea, sa folosesti produse speciale  pentru ingrijire, de preferat pe acelea care contin extracte din plante.

Vara, mare, soare excesiv, apa sarata,  iata doar cativa din factorii care duc la degradarea firului de par. Daca la toate acestea se adauga si o alimentatie deficitara in substante nutritive, rezultatul nu poate fi decat unul pe masura: un par tern, fara volum si fara suplete.

Renunta la vechile obiceiuri alimentare: prajeli,  grasimi, dulciuri in exces, si incearca sa adopti un regim echilibrat, bogat in minerale, proteine, vitamine. Pentru asta incepe prin a consuma cat mai multe fructe si legume proaspete, carne slaba, ulei de masline, verdeturi.

Alimentele bogate in proteine precum peste, lactate, carne slaba, oua, legume, sunt sursa de aminoacizi esentiali, necesari pentru reconstructia firului de par. Pe langa continutul crescut in proteine aceste alimente au si o actiune antioxidanta, combatant in acelasi timp matreata. Asa ca daca ai parul degradat si matreata iti face probleme, consuma astfel de alimente.

O sursa bogata in vitamine sunt verdeturile si fructele. Incearca sa consumi cat mai multe salate de legume asezonate cu verdeata din abundenta. Fructele de sezon cat si sucurile proaspete contin in special vitamina C, importanta pentru a mentine starea de sanatate la cote maxime si astfel parul va fi si el mult mai stralucitor si plin de vitalitate.

Cerealele sunt bogate in vitamine si minerale: vitaminele din grupul B si in zinc. Zincul intareste radacina firul de par, iar vitaminele din clasa B stimuleza refacerea keratinei, componenta de baza a structurii parului. Drojdia de bere este o sursa bogata in vitamina B, si mai toate mastile care trateaza parul degradat au ca ingredient de baza drojdia de bere.

In ceea ce privesc produsele speciale pentru ingrijire apelati la cele de calitate care contin minerale si provitamine care trateaza afectiunea de care sufera parul vostru. Produsele pe baza de plante amelioreaza si vindeca cele mai multe afectiuni si reusesc sa dea parului o stralucire si un aspect sanatos.

sursa: http://www.topfeminin.ro/frumusete/coaf ... tralucitor

Ultima modificare de antonela (28/02/10 15:35)

28/02/10 15:35

antonela
Moderator

Pentru pistrui

Acumularile de pigment, care devin mai evidente primavara si vara datorira expunerii la soare, pot fi combatute cu unele aplicatii, lotionari sau frictii, timp de cel putin 2-3 saptamani.

Bulbi de ceapa (bulbus allii cepae) - frictii energetice cu ceapa zdrobita in otet, de 2 ori pe zi.

Frunze de patrunjel (Folium Petroselini) - lotionari cu decoct din 50 g de frunze proaspete la un litru de apa, de doua ori pe zi.

Papadie (Herba Taraxaci) - aplicatii cu suc (latex) de la locul de rupere al tulpinii florale, de doua ori pe zi, combinate cu lotionari cu decoct din 4 linguri de flori la o cana de apa, tot de doua ori pe zi.

Deditel (Herba pulsatillae) - lotionari cu infuzie preparata dintr-o lingurita de planta la o cana de apa.

01/03/10 19:41

antonela
Moderator

Otetul de mere  - remedii ieftine si eficiente

Pentru fata:

Otetul de mere poate echilibra pH-ul pielii. Dilueaza o cescuta de otet cu doua cescute de apa si foloseste amestecul precum un toner, cu un tampon de bumbac, presand usor pe piele. Procedeaza astfel seara, dupa dus si dimineata inainte de a aplica o crema hidratanta. Este efiecient mai ales in curatarea pielii de petele inestetice, oferindu-i luminozitate. De asemenea, daca ai arsuri pe piele de la soare, pune in cada cu apa fierbinte o ceasca de otet si relaxeaza-te in apa 10 minute.

Pentru par:

Otetul de mere are o calitate extraordinara de a curata parul de impuritati. Pune intr-o sticla veche de sampon o jumatate de lingura de otet si o ceasca de apa rece. Foloseste-l dupa ce ai samponat parul si apoi clateste bine. Foloseste la final un balsam fara clatire, pentru a inlatura mirosul de otet.

Pentru maini si picioare:

Daca simti ca picioarele si mainile se umfla dupa o zi obositoare, foloseste o ceasca de otet pentru un masaj al acestora. Maseaza cu miscari circulare, usor, inainte de a face dus. Vei pune sangele in circulatie, plus ca va curata pielea de impuritati.

Pentru organism:

Pune 2 linguri de otet in 500 ml de apa si bea amestecul de-a lungul zilei. Te va ajuta sa scazi in greutate dar va ajuta si in curatarea rinichilor.

In uzul casnic:

Otetul amestecat cu apa (la o jumatate de ceasca de otet una de apa) este foarte eficient ca produs de curatare pentru aparatele electrocasnice, gresie si faianta, blatul din bucatarie, ferestre, pahare si oglinzi, fiind in acelasi timp un dezinfectant. 

sursa: http://www.divahair.ro/frumusete/cosmet ... _eficiente

23/03/10 15:37

antonela
Moderator

Bicarbonatul de sodiu - remedii ieftine si eficiente

Pentru fata:

Amesteca in palma putin bicarbonat cu cateva picaturi din cleanserul pe care il folosesti in mod normal. Vei obtine un exfoliant delicat si eficient. Aplica-l cu miscari circulare si clateste bine. Functioneaza foarte bine si pentru zonele mai aspre ale pielii: coate, genunchi si calcaie.

Pentru par:

Amesteca un pumn de bicarbonat cu unul de sampon si spala-ti parul pentru a inlatura orice urma de impuritati de la mediul inconjurator dar si de la spuma de par sau fixativ. Daca parul este prea gras si se intampla sa nu ai timp sa-l speli, aplica putin bicarbonat la radacini si piaptana parul. Va absorbi umezeala si va fi eficient pentru un timp scurt. Curata periile de par, lasandu-le la inmuiat o ora intr-un amestec de 3 linguri de bicarbonat de sodiu cu 4 pahare de apa fierbinte.

Pentru dantura:

Bicarbonatul de sodiu ajuta pentru o respiratie proaspata si pentru albirea dintilor, indepartand petele. Inmoaie periuta de dinti in bicarbonat si curata dintii. Aplica si pasta de dinti pentru un efect dublu. Nu este totusi recomandat sa faci abuz, asa ca apeleaza la acest truc de cel mult doua ori pe saptamana.

Pentru unghii:

Foloseste o periuta de dinti pe care nu o mai folosesti si las-o la inmuiat in bicarbonat pentru a exfolia apoi usor cuticulele.

sursa: http://www.divahair.ro/frumusete/cosmet ... _eficiente

Ultima modificare de antonela (24/03/10 17:24)

24/03/10 17:23

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
A folosit cineva aloe vera?Daca da, sub ce forma o cumparati si cum o utilizati?
Un sfat bun pentru exfolierea corpului.Intr-un castron se amesteca malai, cafea macinata, zeama de lamaie si ulei de masline.Efect garantat :)
Cea mai buna solutie pentru o piele uscata, arsa de soare sau solar-uleiul de masline pe pielea umeda, dupa dus.

03/09/10 16:20

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

ROXANA82 a scris:

A folosit cineva aloe vera?Daca da, sub ce forma o cumparati si cum o utilizati?

Da sub forma de gel. Am luat doua canistre si am facut o cura. Parca m-am simtit mai bine. Sau sa fie autosugestie?

Un sfat bun pentru exfolierea corpului.Intr-un castron se amesteca malai, cafea macinata, zeama de lamaie si ulei de masline.Efect garantat :)

In ce cantitati? Sa nu ne trezim ca are reactii adverse. ;)

p.s. Se poate pune si ceapa tocata marunt? :D

Ultima modificare de OLD TRAIAN (20/09/10 12:33)

20/09/10 12:33

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Daca vrei tu sa incerci senzatii tari :) eventual poti adauga si niste usturoi sa nu mirosi a ceapa .
Nu conteaza cantitatile :)..din fiecare la fel, iar reactii adverse nu prea cred numai sa nu fiti alergiti la ceva.

20/09/10 13:58

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la