TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Imbracaminte barbateasca si haine femeiesti Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 9
fineas
Exclus

Inregistat: 11/01/06
Poate ca DUHUL SFANT ,era de acord ,dar nu era DUMNEZEU SI NICI ISUS....

17/02/06 17:42

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
????? fineas, pentru chestii de-astea nu-mi pici bine la suflet. a tolera nu inseamna a-ti placea ceva, nu? intelegi deci....
care-i problema ta cu Trinitatea, pana la urma?

18/02/06 00:09

Site web  
lifeinhim
membru

Inregistat: 07/04/05
Fineas mama, daca tot studiezi toata ziua Cartea Sfanta, n-ai ajuns pana acum sa cunosti ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt una? Ca nu poate unul sa fie de acord cu ceva si ceilalti sa nu fie..
La faza asta, nu ma superi daca raspunzi si cu o simpla trimitere biblica. Arata-mi tu unde a zis Duhul Sfant - stanga, iar Tatal si Fiul au zis - ba nu, dreapta!

18/02/06 13:23

Site web  
fineas
Exclus

INgeneral ,credinciosii nu sunt precautii si accepta ceea ce li sa da mura in gura de catre altii,DUMNEZEU nu este format din trei persoane,aceasta blasfemie ,a fost preluata de la paganul tertulian in sec 3 ,si aprobata ca invatatura de baza in 451,la conciliul de la calcedon ,sau cum se mai cunoaste "marea pacaleala",toti care nu au putut crede aceasta ,inselaciune au fost omorati,acum fiti atenti!DUMNEZEU este duh ,nu este o persoana(ioan 4;24.)EL SA aratat personal doar in ISUS HRISTOS,nu incercati sa l explicati pe DUMNEZEU ,EL se poate arata unde vrea ,sub orice forma ,cand vrea,si cui vrea ,nu i faceti program lui DUMNEZEU,EL in VT sa aratat sub o forma de duh ,sau stare duhovinceasca,ca INGER AL DOMNULUI,ACELASI DUMNEZEU trebuia sa vina intr o forma umana ,ptr a ne scapa ,de virusul mortii ,care a intrat in omenire prin carne.(isaia 35;4,5)atentie DUMNEZEU INSUSI va venii si va va mantuii!!!!!nu oalta persoana .(isaia 43;11.  45;18.  45;21,22.  48;12.)daca DUMNEZEU ar fi opersoana ,DUHUL alta persoana ,de ce ISUS HRISTOS ,sa numit FIUL lui DUMNEZEU nu FIUL DUHULUI SFANT ,conform matei 1;20 ""ce sa zamislit in ea era de la DUHUL SFANT".Prima porunca suna asa SHEMA ISRAEL! YAHWEH ELOHENU ,YAHWEH ECHAD!DOMNUL DUMNEZEU ESTE UNICUL DOMN!(DEUTR 6;4 MARCU 12;29.)nu scrie nicaieri in biblie de un  dumnezeu format din trei persoane ,aceasta taina este un mister,si misterul este urmatorul,ca nu exista asa ceva numai in capul teologilor.Daca ISUS a fost nascut ,in vesnicie ,de ce sa mai nascut pe pamant ?A DOUA OARA ,asta este reincarnare,budism,(brahma,vishnu,mahes)astai trinitate.Cine a fost mama lui in cerurii?O nastere,nu i tot una cu o zamislire.(colos 1;15. 2;9.)(1ioan 5;19,20.)Lacare Dumnezeu Pavel ia zis "cine esti DOAMNE?"la primul ,al doilea sau al treilea?(fapte 26;15)In cartea Apocalipsa DOMNUL se prezinta singur ,cine este EL (apoc 1;7,8.   17;14.  19;16.)TOMA a zis DOMNUL MEU SI DUMNEZEUL meu.INTRBARE de baraj ,cati domni si dumnezei avem?romani 3;30.  9;5  1corin 8;5,6.  iuda 24,25. cati mantuitori avem? isaia 43;11 tit 2;13.LA  INCEPUT A FOST CUVANTUL ...nu rastalmacirea ,ea a aparut in sec 3,prin oamenii care nu au fost nascuti din nou ,fara o experienta supra naturala,de o traire reala a cunoasterii a SINGURULUI SI UNICULUI DUMNEZEU, care in VT sa aratat evreilor sub numele de YAHWEH ,(EU SUNT)si neamurilor sub numele nou testamentar YAH SUAH(ISUS in greaca)(exod 3;14. ioan 8;24.)Credinta monoteista ,inseamna sa crezi intr un UNIC DUMNEZEU,(nu format din trei persoane=politeist)ELOHIM =multitudinea de manifestari si atribute ale UNICULUI DUMNEZEU ,IMPARAT,JUDECATOR,PASTOR,MANTUITOR,MIJLOCITOR,CREATOR,AVOCAT MARE PREOT ,LUMINA LUMII,USA OILOR ,CEL DINTAI SI CEL DE PE URMA ,ALFA SI OMEGA ,INCEPUTUL SI SFARSITUL,CEL CE ERA ,CEL CE ESTE ,CEL CARE VA VENII.(CATI DUMNEZEI AVEM ?)APOC 22;12-14.SI 21.EFES 4;5.ptr mine subiect inchis)cine intelege sa intaleaga ,cine nu ,sa nu inteleaga .AMIN.concluzia UN SINGUR DUMNEZEU ,descoperit ca osingura persoana in ISUS HRISTOS(COLOS 2;9.)SAU ISUS HRISTOS ESTE PERSONIFICAREA LUI DUMNEZEU PE PAMANT(COLOS 1;15.)IOAN 4;24

Ultima modificare de fineas (18/02/06 19:13)

18/02/06 18:34

rictus_nervos
membru

Inregistat: 09/01/06
ba, tu iti dai seama ca lumea citeste , nu intelege ce spui si se mai si enerveaza cand citeste ce trantesti tu? ia pune tu mana si revizuieste-ti predicile inainte sa le "publici"... daca nu vei fi instare sa-mi raspunzi decat cu un verset care sa ma puna pe mine intr-o lumina proasta sau care sa te arate pe tine ca fiind un prea-ales, un proroc de mai rar, atunci imi pierd orice urma de combativitate fata de tine...
in rest... tu esti miezu', noi e coaja...
radeti cat mai puteti, fete si baieti!

Ultima modificare de rictus_nervos (18/02/06 21:12)

18/02/06 21:10

rictus_nervos
membru

si, ca tot m-am uitat... tu ai vazut la ce topic ai postat "ideile" tale?

18/02/06 21:11

fineas
Exclus

si la taicat o i spui BA ," CRESTINULE"?NU sunt ideile mele ,este scris in biblie nu in doctrina voastra,bazata pe fantezie,si rastalmacire,combate mi ideile cu un singur verset ,in care sa scrie ca (1+1+1=1)rad si curcile,de invatatura asta.Da mi un verset ,unde scrie ca sunt trei persoane ,trei dumnezei ,trei pastori ,trei mantuitori ,trei imparatii,trei domnii,trei creatori.Pe care din ei il astepti sa vina?In tine cate persoane sunt,crestinule?Sunt convins , ca ,crezi ,ca exista ,si mos craciun,si harap alb si zei si spiridusi,hary potere etc.ps somn usor si vise placute!!!!!!!!"MAREA PACALEALA"(CALCEDON 451 D.H.)apropo am fost intrebat ,despre subiect,fi mai atent te rog,nu am raspuns, ca tu sa nu mai ai somn.Fi atent ca primul sentiment a lui Cain a fost ura care sa transformat in manie,iar apoi in crima,mare atentie!!!!

Ultima modificare de fineas (18/02/06 22:12)

18/02/06 21:53

foreverAutumn
membru

Inregistat: 03/02/06
Matei 3:16 :de indata ce a fost botezat,Isus a iesit afara din apa,.si in clipa aceea cerurile s-au deschis si a vazut Duhul lui Dumnezeu coborandu-Se in chip de porumbel si venind peste El;
          3:17 :si din ceruri s-a auzit un glas,care zice:"Acest este Fiul Meu preaiubit in care Imi gasesc placera"

prin trinitatea lui Dumnezeu intelegem existenta Sa ca Tatai ,fiu si Duh sfant-trei persoane distincte intr-in singur Dumnezeu:

Tatal este adeverit ca Dumnezeu (1petru1:2) si este toata plinatatea Dumnezeirii nevazute(ioan1:18)
Fiul este adeverit ca Dumnezeu(evrei1:2) si este toata plinatatea Dumnezeirii arata in trup(ioan1:14)
Duhul Sfant este adeverit ca Dunmezeu(fapte5:3-4)si este toata plinatatea Dumnezeirii actionand asupra omului dovedind lumea vinovata in ceea ce priveste pacatul(ioan16:7-11) si calauzind pe credincios in tot adevarul(ioan16:12-15)

Genesa1:26 :apoi Dumnezeu a zis"sa facem  om dupa chipul Nostru.."

19/02/06 14:07

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Fratilor...faceti un topic despre trinitate!!!! De la imbracaminte uite unde s-a ajuns!

19/02/06 14:15

gfod
membru

tot esti tu tare fineas cu datele astea. Prima data ai zis ca ""marea pacaleala"", consiliul de la Calcedon a avut loc in secolul 3, acuma, ce sa mai credem de la un om care se contrazice? toate mesajele astea vor fi sterse, pentru ca sunt offline.

19/02/06 14:21

Site web  
fineas
Exclus

citeste cu atentie ,am scris anul si prima data ,tertulian a trait in sec.3.vechea problema ,nu sunteti atenti la citire......daca l stergi ,eu nu am ninic de pierdut,dar ai grija ca este "ASA VORBESTE DOMNUL"nu te juca cu DUMNEZEU te rog,ptr binele tau,cunosc multi care sau jucat ,si nu mai sunt ptr.cei vii,mare atentie!!!!!!!(vorbesc f. serios,frate)

19/02/06 21:23

rictus_nervos
membru

si la taicat o i spui BA ," CRESTINULE"?

nu, ba... nu ii spun... dar remarca asta nu iti face nici un pic de onoare... de acum incolo esti egal cu zero pentru mine si orice spui de acum incolo va avea emblema asta: " si la taicat o i spui BA ," CRESTINULE"? "
tine-o tot asa si iti vei face nenumarati prieteni... poate ar trebui sa te mai gandesti...

19/02/06 21:24

rictus_nervos
membru

apropo: in limba romana, dativul se formeaza adaugand particula specifica la sfarsitul cuvantului... adica, daca vroiai, puteai sa spui asa: "si tatalui tau ii spui asa?"
asta ca sa mai destindem atmosfera... =))

19/02/06 21:27

fineas
Exclus

recunosc nu sunt as la gramatica,scuze ptr exprimarea mea greoaie...1corint 2;1-5.   1;26.

19/02/06 21:48

doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
1 Corinteni 2:1 Cât despre mine, fraţilor, când am venit la voi, n-am venit să vă vestesc taina lui Dumnezeu cu o vorbire sau înţelepciune strălucită.
1 Corinteni 2:2 Căci n-am avut de gând să ştiu între voi altceva decât pe Isus Hristos şi pe El răstignit.
1 Corinteni 2:3 Eu însumi, când am venit în mijlocul vostru, am fost slab, fricos şi plin de cutremur.
1 Corinteni 2:4 Şi învăţătura şi propovăduirea mea nu stăteau în vorbirile înduplecătoare ale înţelepciunii, ci într-o dovadă dată de Duhul şi de putere,
1 Corinteni 2:5 pentru ca credinţa voastră să fie întemeiată nu pe înţelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.

1 Corinteni 1:26 De pildă, fraţilor, uitaţi-vă la voi care aţi fost chemaţi: printre voi nu sunt mulţi înţelepţi în felul lumii, nici mulţi puternici, nici mulţi de neam ales.

19/02/06 21:52

gfod
membru

si tu crezi ca Pavel, mare zelos si invatat in de-ale Legii vorbea ca un agramat? sa fim seriosi!

si nu ma lua cu "Asa vorbeste Domnul!", te rog! La mine tine, dar mai stiu ca urasc din toata inima manipularea de felul asta!
Fii binecuvantat!

19/02/06 22:17

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
gfod....sunt de acord cu tine ;)

19/02/06 22:22

fineas
Exclus

si Petru ,Iacov,Filip etc (aveau teologia?)si gramatica lui Gamaliel.filip 3;5-8.

19/02/06 23:35

fineas
Exclus

seraphim vezi ca tu esti un inger razvratit......sti care ti este sfarsitul,nu?2 corinteni 11;14,15.(apropo de seraphimi)

19/02/06 23:40

foreverAutumn
membru

Inregistat: 03/02/06
va rog nu va mai certati pentru nimic,,,,credeam ca suntem pe site sa ne luminam  nu sa intram mai mult in intuneric,,,suntem diferiti si toti cu defecte..sa acceptam asta..ca si El ne accepta asa..de nu am face-o si noi?suntem noi mai mari decat el?

20/02/06 21:05

fineas
Exclus

sunt de acord ,eu nu am atacat niciodata ,dar ce sa fac daca nu pot spune ceilalti ,amin la tot CUVANTUL LUI DUMNEZEU!!!!!(nu eu am scris biblia)sincer eu doresc sa studieze mai mult CUVANTUL LUI DUMNEZEU fara prejudecati doctrinare,acestea duc in ratacire,oricum apreciez tinerii care acceseaza acest forum ,decat celelalte porcarii,si nu sunt suparat pe nici unul care ma combate cu biblia ,nu cu dogmele si explicatiile altora,raman la concluzia ca mai bine pe acest forum ,care cat de cat este reusit ,si trebuie sa recunosc ca mi place ,si combativitatea,se observa tineretea,graba de a raspunde fara a rumega,asa am fost si eu recunosc.......suscces in continuare (fara nervi).

20/02/06 21:22

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Mesajul asta ar trebui sa fie pus la marturisirea pacatelor, dar de vreme ce sunt aici si e legat de cateva comentarii de mai sus as vrea sa zic ca noi dam bu bata de baseball atunci cand tu nu faci decat sa arunci cu versete in noi ca si cand ne-ai zice: "luati de aici si e treaba voastra daca le intelegeti sau nu." Personal sunt uimita ca ti-ai spus parerea fara sa folosesti versete din biblie. Intr-adevar, mai bine pe site-ul asta decat pe altul! Felicitari! Tine-o tot asa!

21/02/06 02:47

Site web  
fineas
Exclus

care a fost pacatul,nu am inteles..!

21/02/06 14:03

dave4jc
membru

Inregistat: 24/03/05
nu e chiar asa Larisa....fineas a dat de multe ori versete irelevante pentru un anumit subiect iar unele au fost chiar offtopic...ca sa nu mai vorbim de toate jignirile pe care le-a adus unor membrii

21/02/06 14:24

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Recunosc faptul ca de multe ori a fost pe langa cu versetele. Pe mine ma deranjeaza cel mai tare ca el nu le explica. Le arunca ca din pot fara sa ne spuna cum a ajuns la concluzia ca se potrivesc cu contextul, fara sa gandeasca prea mult. Si eu cand ma gandesc ca mi-a zis ca nu o sa mai comenteze niciodata la ce a scris o fata pentru ca l-am provocat prea tare, dar sper sa se schimbe si chiar mai sus a zis ce-l doare fara versete. Asta m-a impresionat!

21/02/06 22:02

Site web  
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 9    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la