TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Un proiect de citit carti printre tinerii bisericii! Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1
mit4jc
membru

Inregistat: 08/12/05
Cu ajutorul Domnului incerc sa pun bazele unui proiect prin care sa ofer doua carti pe saptamana la tineret tinerilor bisericii la care merg. Cartile vreau sa le dau gratis si sa circule intre tineri. Pe prima pagina am sa scriu o recenzie la carte, o voi prezenta si o voi da celor care o vor solicita.

Cartile doresc sa le dau dupa o planificare tematica, adica sa ofer cel mult 2 carti pe acelasi subiect...

Am cateva titluri de carti in vedere, insa am nevoie si de sugestiile voastre despre carti pe care le-ati citit si credeti ca sunt bune pentru o tinta de tineri intre 14-22 de ani. Poate aveti optiuni mai bune fata de ceea ce am eu in vedere.

12/01/10 13:06

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Numai să scrii frumos și citeț pe prima pagină :D

12/01/10 16:04

mit4jc
membru

o sa scriu cu stiloul... pentru care detin un scris caligrafic ;) Dar sa recenim. Daca ar fi 5 carti crestine, din ce ati citit, ce ati recomanda celui/celei ami bune prieten?

13/01/10 21:46

polooradea
Exclus

Inregistat: 07/09/09
martorul, crucea si pumnalul, iarta-ma natasha, moartea unui guru, si cele 3 carti scrise de ben carson ;)

13/01/10 21:53

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

mit4jc a scris:

o sa scriu cu stiloul... pentru care detin un scris caligrafic ;) Dar sa recenim. Daca ar fi 5 carti crestine, din ce ati citit, ce ati recomanda celui/celei ami bune prieten?

Daca-i tanar: "mai curat decat diamantul".

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

13/01/10 23:19

mit4jc
membru

"M-ai curat ca diamantul" Madame J. C. de Ferrieres este intr-adevar o carte bune.
Ben Carson a scris 4 carti... mi-ai dat tema de citit :).

Inca mai astept propuneri.

15/01/10 20:55

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

mit4jc a scris:

Daca ar fi 5 carti crestine, din ce ati citit, ce ati recomanda celui/celei ami bune prieten?

trecand peste faptul ca ea a citit numai Biblia si un singur roman pentru scoala [:))], dupa mine ar fi:
Cand cerul plange - Tedd Dekker
Dumnezeu e mai aproape decat crezi - John Ortberg
Cand Dumnezeu nu-ti raspunde la rugaciune - Sittser
Calatorie fara bagaje - Max Lucado
Pe sub poduri - Mike Yankoski
Cand tinerii se roaga
Vise naruite
Handicapul constiintei - Ligia Seman
Dumnezeu imi cunoaste masura
Astea le-am citit eu pe vremea tineretii mele. Nu poti face un top cu 5 carti si alea sa le citeasca toti ,depinde de interesele fiecaruia, domeniile unde stau prost etc
A da ,si neaparat sa le dai o carte despre relatii, dar incepand cu aia de la 14 ani, au nevoie, sperand ca nu e prea tarziu.

Ultima modificare de RainSong (15/01/10 21:11)

15/01/10 21:11

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Adio amoruri ~ Harris, Joshua
Cānd tinerii se roagă ~ Cheri Fuller şi Ron Luce
Funiile dragostei ~ Ligia Seman
Tragedie si triumf ~ Ligia Seman
Maini inzestrate ~ Ben Carson
Gandeste cutezator ~ Ben Carson
Crucea si pumnalul~ David Wilkerson
Cum sa traiesti cu parintii fara sa-ti pierzi mintile ~ Ken Davis
Adevaratul preot sau ce-ar face Isus in locul meu ? ~ Ch.M.Sheldon
Ultimul devorator de pacate ~ Francine Rivers

15/01/10 21:28

mit4jc
membru

Multumesc rainsong si april, inca mai astept sugestii... apoi va urma cea mai dificila parte, aceea de a alege cartile si de a face planul de bataie :D.

18/01/10 00:42

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
pai incerci sa faci rost de cat mai multe carti si le pui pe o masa mare. Si chemi poporul sa-si ia ce vrea ,dar ii notezi pe lista. Si intai le ti o scurta prezentare despre fiecare carte.

18/01/10 11:09

mit4jc
membru

cea mai buna solutie este sa merg dupa planul pe care-l voi stabili, sa fac cate o recenzie la fiecare carte, pe care s-o prezint si sa o ofer tinerilor dim biserica, bineinteles avand o lista. In momentul in care nu va mai fi nevoie de ele, cartile le voi ceda bibliotecii din cadrul bisericii,

18/01/10 13:30

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
Iti recomand cartea "Intr-o groapa cu un leu, intr-o zi cu ninsoare". E o carte destul de captivanta si cred ca le va placea tinerilor ;)

21/03/10 21:49

Site web  
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
Mit, nu stii cat de mari sanse ai sa reusesti. Poate vor fi doar 2,3 care vor fi de acord cu aceasta idee. Oricum, eu ma rog ca Domnul sa le deschida inimile si sa primeasca asta ca fiind din partea Lui

22/03/10 19:19

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la