TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Intrebati un ateu! Moderat de +Archangel+, Old Subiect inchis
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

vaida a scris:

In ceea ce il priveste pe Darwin eu spun ca tu gresesti.S-a dovedit genetic ca unele specii sunt intr-o anumita masura mai inrudite decat altele(ex:cal-zebra).

Atunci cum de rezultatul incrucisarii dintre doua inrudite("evoluate" una din alta)cal si magar se incapataneaza sa mearga mai departe? Cum iti explici sterilitatea asinului?

O sa raspunzi simplu: pentru ca-i catîr?

Si mai exact ce stiinta zici tu ca infirma teoria darwinista?

De exemplu, principiile termodinamicii contrazic treoria evolutiei.

27/09/12 22:23

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

vaida a scris:

1.''Credinta inseamna realitate, Dumnezeu.''-gresit.Credinta in Dumnezeul Biblic nicidecum nu inseamna realitate.Povestea mantuitorului nostru Iisus Hristos exista de peste 5000 de ani(ai auzit de Horus sau Mythra?).Ea este relatata aproape identic doar ca atribuita unor divinitati cu alte nume.Si apoi Biblia a fost modificata dupa Religie si asfel alterata.Credinta poate fi un sentiment pur in sine,dar Credinta in ''ceva'' nu inseamna realitate pana la dovada absoluta a acesteia.
     2. ''Dumnezeu este Insusi motivul pentru care tu existi.''-si mie mi se pare curioasa existenta omului ca fiinta inteligenta dar o putem explica si prin extraterestrii care au venit si au modificat genetic un cimpanzeu de exemplu.Astea sunt doar teorii.Raspunsul corect pentru existenta omului este ''nu stim'' si nu ''Dumnezeu''.
    3. ''Daca vrei sa-ti traiesti viata fara Dumnezeu, El iti va permite acest lucru, numai ca aceasta viata pe care ai ales-o tu va fii singura ta rasplata. :('' -doar pentru ca ne este greu sa credem ca dupa moarte ar putea fi ''moarte'' si atat nu inseamna ca trebuie sa gogonam o minciuna mare care sa ne binedispuna putin.
    4. ''Biblia spune ca „oamenilor le este randuit sa moara o singura data, iar dupa aceea vine judecata”.''-astea sunt docme pe care Religia le-a preluat din Biblie tocmai ca sa te impiedice pe tine sa iti pui intrebari existentiale si mai tarziu sa le raspunzi cu altceva decat ''Dumnezeu''.
    5. ''Acum este timpul sa Il alegi sau sa Il respingi pe Isus Cristos, nu mai tarziu. Biblia nu spune nicaieri ca vei avea aceasta ocazie mai tarziu.'' -corect.Dar poti purta o viata pura si buna si fara sa te supravegheze o divinitate
    6. ''Dumnezeu nu ne ofera doar viata vesnica, ci si o viata mai deplina, aici pe pamant.Dar pentru aceste lucruri avem nevoie de credinta.''-gresit.Nimeni nu a putut demonstra ca exista viata vesnica promisa de Dumnezeu.Se pare totusi ca informatia nu se pierde ci doar se transforma.Asadar as crede mai degraba in reincarnare.

1. Cum arata realitatea lipsita de orice urma de credinta d.p.d.v. al unui ateu?

2. si pe extraterestrii cine ii va fi creat mai inainte? alti extraterestrii? sper ca-ti dai seama ca un asemenea raspuns nu duce nicaieri.

3. totusi, ce reprezinta moartea pentru un ateu? Nimic? N-ar fi nici o problema doar ca nimicul acesta ar trebui sa dea de gandit din moment ce din el se naste 'spontan'- dupa ultimele spuse ale oamenilor de stiinta - materia. Deci ce este nimicul?

4.Judecata face parte din existenta unei fiinte care imparte lumea in bine si rau. De fapt este o consecinta directa. Nu este o doctrina menita sa impiedice omul sa-si puna intrebari existentiale. Constiinta este ceva care apartine omului normal. Deci, judecata nu-si are locul in viata omului?

5. Bun. Dar totusi poti enumera cativa oameni cu o 'viata pura si buna'?

6. Nu de credinta ai nevoie ci de iubire. Iubire fata de ceea ce reprezinta Dumnezeu. Sunt lucruri diferite, in definitiv dracii cred cu tarie in Dumnezeu dar nu-L iubesc. Un om care nu-L iubeste pe Dumnezeu crezi ca va dori sa fie o vesnicie in Rai cu El?

Ultima modificare de zambezi (28/09/12 18:37)

28/09/12 18:31

vaida
membru

Inregistat: 24/09/12
Old,

Am crezut ca suntem de acord macar pe ''Biblia se intrepatrunde cu doctrina''.Biserica este ceea care controleaza astazi ce credem si ce nu in ceea ce priveste Biblia.Omul e de pacatos si pur si simplu nu putem sa il lasam sa decida in ceea ce priveste Biblia.

Stiu ca apostolii au cutreierat pamantul dar nu pot sa iti spun exact care este exact motivul pentru care au facut asta.Se poate specula la infinit din nou.

Cine ti-a spus tie ca evolutia a incetat?Evolutia continua si astazi dar diferentele se vad dupa ani si ani.Si daca Biblia sau religia iti ofera un raspuns mai bun atunci spunemi tu mie.Ea sustine ca a creeat animalele si apoi omul.Cand a fost asta?Inainte sau dupa dinozauri?Biblia nu spune ci ne lasa din nou sa speculam.

Principiile termodinamicii se aplica in termodinamica(fizica) nu biologie.''Biologic'' cred ca se aplica doar la nivel atomic/molecular.

Tu tot raspunzi intrebarilor cu alte intrebari dar eu astept sa imi oferi raspunsuri ca intrebari si eu imi pun destule.Nu sunt atotstiutor ca Dumnezeu dar sa oferi un raspuns ca ''Dumnezeu'' pentru tot ce NU STIM mi se pare absurd(si e simplu pentru voi).Asta ne impiedica sa gasim raspunsul adevarat.

Zambezi,
Realitatea pentru un ateu(dar eu sunt agnostic) apare ca o sumedenie de intrebari aparent fara raspuns.Ei accepta faptul ca nu stiu raspunsul si sunt determinati sa il gaseasca pe cel corect.E adevarat ca e ceva mai nasol avand in vedere ca ateismul te pune sa iti folosesti propria minte pentru raspunsuri si nu sa astepti sa iti fie oferite pe tava sau sa raspunzi grabit cu cel mai plauzibil raspuns.

Eu nu stiu cine i-a creeat pe extraterestri.Va trebuii sa ii intrebam pe ei.Poate ei au fost rezultatul supei primordiale pe planta lor si apoi au raspandit viata peste tot.Sau facut teste si s-a dovedit ca supa primordiala a fost capabila sa creeze o celula vie.

Nu stiu ce va fi dupa moarte cum nu stii nici tu.Faptul ca crezi ca va fi rai nu este bazat pe dovzi asadar teoria cade.Adevarul e ca nici eu nu cred ca totul se termina cu moartea.

E adevarat ca majoritatea oamenilor cu o viata pura au fost religiosi dar au fost mai ales oameni care au trait in pustiu si cei cu o constiinta puternica.Cred ca singura valoare pe care o are Biblia este in morala pe care o sustine dar restul...

28/09/12 19:30

Old
Moderator

vaida a scris:

Old,

Cine ti-a spus tie ca evolutia a incetat?Evolutia continua si astazi dar diferentele se vad dupa ani si ani...
Principiile termodinamicii se aplica in termodinamica(fizica) nu biologie.''Biologic'' cred ca se aplica doar la nivel atomic/molecular.

Nu pot sa cred! Biologic pentru tine inseamna static? Sau nu stii ce spun principiile termodinamicii?
Daca ai curiozitatea sa le citesti, pentru a fi relevante in discutia noastra propun sistemul inchis sa fie considerat universul. Considera ca nu ar exista nici o interventie din afara lui si aplica principiile termodinamicii.

Si daca Biblia sau religia iti ofera un raspuns mai bun atunci spunemi tu mie.Ea sustine ca a creeat animalele si apoi omul.Cand a fost asta?Inainte sau dupa dinozauri?Biblia nu spune ci ne lasa din nou sa speculam.

Din nou ma uimesti!
Dinozaurii ce sunt? Plante? sau altceva? Nu cumva animale?

Cred ca singura valoare pe care o are Biblia este in morala pe care o sustine dar restul...

Moralitatea e una dintre valorile pe care Biblia detine monopolul. Chiar daca nu ar fi relevanta in altceva, faptul ca este unicul absolut in ce priveste moralitatea ar trebui sa te puna pe ganduri.

28/09/12 20:09

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

vaida a scris:

Realitatea pentru un ateu(dar eu sunt agnostic) apare ca o sumedenie de intrebari aparent fara raspuns.Ei accepta faptul ca nu stiu raspunsul si sunt determinati sa il gaseasca pe cel corect.E adevarat ca e ceva mai nasol avand in vedere ca ateismul te pune sa iti folosesti propria minte pentru raspunsuri si nu sa astepti sa iti fie oferite pe tava sau sa raspunzi grabit cu cel mai plauzibil raspuns.

Vaida, eu intrebam despre cum arata realitatea fara credinta, pentru ca atunci cand te ridici dimineata din pat cu scopul de a merge la scoala (de exemplu), nu ai nici o dovada ca vei ajunge acolo si totusi o faci.

vaida a scris:

Eu nu stiu cine i-a creeat pe extraterestri.Va trebuii sa ii intrebam pe ei.Poate ei au fost rezultatul supei primordiale pe planta lor si apoi au raspandit viata peste tot.Sau facut teste si s-a dovedit ca supa primordiala a fost capabila sa creeze o celula vie.

Pai asta e. S-au facut teste si nu s-a dovedit ca supa primordiala a fost capabila sa creeze o celula vie. Din contra, a fost nevoie de multe ore de munca ale unor oameni de stiinta inteligenti si milioane de dolari cheltuiti pentru acest lucru.

vaida a scris:

Nu stiu ce va fi dupa moarte cum nu stii nici tu.Faptul ca crezi ca va fi rai nu este bazat pe dovzi asadar teoria cade.Adevarul e ca nici eu nu cred ca totul se termina cu moartea.

E adevarat ca majoritatea oamenilor cu o viata pura au fost religiosi dar au fost mai ales oameni care au trait in pustiu si cei cu o constiinta puternica.Cred ca singura valoare pe care o are Biblia este in morala pe care o sustine dar restul...

O viata traita facand numai bine, pur si simplu nu exista. 
Totusi, de ce nu crezi ca totul se termina pur si simplu cu moartea? Al 6-lea simt? :)

28/09/12 20:37

valeriu
membru

Inregistat: 02/01/11

vaida a scris:

Old,

Cine ti-a spus tie ca evolutia a incetat?Evolutia continua si astazi dar diferentele se vad dupa ani si ani.Si daca Biblia sau religia iti ofera un raspuns mai bun atunci spunemi tu mie.Ea sustine ca a creeat animalele si apoi omul.Cand a fost asta?Inainte sau dupa dinozauri?Biblia nu spune ci ne lasa din nou sa speculam.

În grădina Eden omul a pierdut ceva şi încă nu a recuperat nici până astăzi ceea ce a pierdut. A pierdut viaţa veşnică. Biblia este un ajutor pentru om să recupereze ceea ce a pierdut, de aceea NU ne vorbeşte nici de dinozauri şi nici de extratereştri, căci nu de aceştia avem nevoie acum. Numai despre faptele lui Isus petrecute în 33 de ani pe Pământ se spune că nu se puteau scrie, darămite despre veşnicia Creatorului? Dumnezeu ne lasă în acest ajutor, în Biblie, doar esenţialul de care avem nevoie pentru a recâştiga viaţa veşnică şi vedem ce încurcătură a făcut omenirea din aceasta? Au creat mii de religii, cu toate că mesajul Bibliei este unul chiar simplu.
Părerea mea este că mai întâi omenirea ar trebui să recâştige nemurirea, apoi eternitatea va permite studiul dinozaurilor şi al extratereştrilor şi multe altele. Dar după cum vedem că omul este nerăbdător de felul lui, în viaţa asta de muritor putem doar specula.
La fel, părerea mea, pură speculaţie, cred că nu suntem singuri în univers, cred că există extratereştrii, dar asta nu ne ajută şi nici nu ne încurcă să câştigăm „premiul” de care ne vorbeşte Biblia.

28/09/12 21:39

vaida
membru

Valeriu,

In sfarsit cineva care e deschis si la alte teorii decat cele proprii.Pana acum esti singurul de pe site care a avut tupeul sa sustina ca nu stie in totalitate si sigur dar crede ca....Restul raspund cu Dumnezeu si gata.

Old,
Stiu foarte bine ce enunta principiile termodinamici dar nu vad ce relevanta au ele?Ele sunt principiile pe care sistemele termice functioneaza.Sistemele acestea tind intotdeauna spre o stare de echilibru.Se aplica si la o scara universala.Universul e in plin proces de omogenizare termica doar ca se comporta putin diferit fata de ce vedem pe pamant din cauza efectelor spatiului si timpului,gravitatia si altele.Astea nu te ajuta cu nimic sa imi demonstrezi existenta lui Dumnezeu.Doar complexitatea universului.

Moralitatea Biblica este si ea filtrata de Biserica.Ai auzit de anatema nu?Este sacrificiul prizonierilor de razboi in numele Domnului.Ce morala are asta?Putem sa ucidem dar doar ca sacrificiu pentru Dumnezeu?

Zambezi,

Realitatea fara credinta e cam tot cum era cu credinta in contextul asta.Crezi ca fara Dumnezeu nu ''ajungi la scoala''?Sau unde bati ca nu inteleg.Fi mai explicit.

Sincer in ceea ce priveste moarte sunt mai degraba tentat sa cred in reincarnare.Relatarile oamenilor care au fost in moarte clinica(controlata sau nu)ma fac sa cred asta dar in rest NU STIU.Si nici voi nu stiti.

29/09/12 12:56

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Există două tipuri de credinţe: credinţe caracterizate de idei speculative şi credinţe care se sprijină pe convingeri. Primele sunt autoinsuflate ori insuflate de surse sau influenţe cărora doar înclinăm să le acordăm  credit. Dar convingerile sunt credinţe care au caştigat în adancul sufletului tău statutul de revelaţie. Ele devin astfel ancore ale sufletului care vor influenţa atitudini de viaţă.

Nici eu sau alţii de aici nu exclud posibilitatea de a exista (sau nu) şi alte  fiinţe numite  extraterestre, dar cat timp acestea nu intervin în viaţa noastră, nu au un aport care să schimbe direcţiile ori trairile noastre, atunci înţeleg că Cel care este deasupra noastră (şi a lor) nu a găsit de cuviinţă că trebuie să mă raportez la altceva decat am la dispoziţie concret acum. Ce-ţi foloseşte ţie credinţa că există şi alte fiinţe în univers? Aduce un aport fiinţei tale în vreun fel? Te înalţă spiritual, moral, material?

Cat priveşte reîncarnarea, poate ca la nivel genetic preluăm cate ceva de la părinţii şi strămoşii noştri (fire/temperament şi ceva fizic), dar psihismul ce se conturează pe măsură ce creşti ca urmare a educaţiei şi influenţelor mediului... eul tău? Tu eşti om cand te naşti sau devii om pe măsură ce-ţi conturezi un caracter? (vorbesc desigur, din punct de vedere a ceea ce eşti ca entitate spirituală nu al construcţiei fizice?

Ultima modificare de Oblio (29/09/12 14:53)

29/09/12 14:36

vaida
membru

Oblio,

Sunt de acord cu abordarea ta asupra credintei dar cred ca are mici lapsusuri.Cati dintre voi ati trait momente care v-au CONVINS de existenta lui Dumnezeu.Eu am incercat.L-am cautat si nu am trait nimic.Desi majoritar convingerea poate fi considerata ''sigura si autentica'' ea poate fi  si influentata de altele cand nu este autentica(de exemplu substante halucinogene).

In religie aproape nimic nu e concret.Totul e similar unui material elastic ce are proprietatea de a se mula peste X si Y chiar daca X se contrazice cu Y.Daca e sa crezi in Dumnezeu atunci cautatil inauntrul vostru si nicaieri altundeva.E usor sa vinzi un produs invizibil.Ideea extraterestrilor nu ma inalta spiritual sau moral dar ma gandesc ca acestia ar fi destul de avansati incat sa ne ofere indicatii catre aceste scopuri.Voi de aia credeti in Dumnezeu(presupun).Dar asta nu e un motiv destul de intemeiat sa te iei cu religia.Daca credinta in Dumnezeu te ajuta moral si spiritual(stiu ca face asta-reduce anxietatea) atunci lucrul asta nu trebuie vandut pentru ca deja il aveti feicare in voi insiva.

Ei si educatia si formarea asta daca nu are baze religioase sau Biblice atunci e una defectuoasa?Nu cred.Poti sa fi moral in regula daca te-au educat parintii si daca nu te lasi ispitit(influentat).E adevarat ca de obicei acestea sunt invatate din povesti(si basme chiar) dar nu trebuie sa construiesti altar pentru ele.Pe parte spirituala te asigur ca spiritual te simti in regula daca nu ti-ai incalcat propriul set de legi morale.Deci astea sunt direct proportionale.In ziua de astazi daca te lasi influentat ajungi sa te comporti practic robotic.Personalitatea individuala trebuie pastrata.Nu partea morala si etica a Bibliei ma deranjeaza(pe asta chiar o sustin).Ma deranjeaza faptul ca oamenii au gasit si aici un mod de a-l valorifica material si de a controla.

29/09/12 20:27

Old
Moderator

vaida a scris:

Old,
Stiu foarte bine ce enunta principiile termodinamici dar nu vad ce relevanta au ele?Ele sunt principiile pe care sistemele termice functioneaza.Sistemele acestea tind intotdeauna spre o stare de echilibru.

Uite ca are relevanta.

Se aplica si la o scara universala.Universul e in plin proces de omogenizare termica doar ca se comporta putin diferit fata de ce vedem pe pamant din cauza efectelor spatiului si timpului,gravitatia si altele.Astea nu te ajuta cu nimic sa imi demonstrezi existenta lui Dumnezeu.Doar complexitatea universului.

Nu-ti demonstram defel existenta lui Dumnezeu cu asta ci absurdul teoriei evolutiei. Despre asta vorbeam.

Efectele spatiului si timpului sunt in univers nu in afara lui. Gravitatia la fel.
Parca propusesem sistemul inchis universul ca aplicatie pentru ca termodinamica se refera la sistem inchis; fara influenta din exterior.

Tocmai de asta am propus universul.

Hai sa luam un principiu: Principiul al 2-lea al termodinamicii. Pe scurt: "intr-un sistem inchis energia disponibila de lucru mecanic este in scadere. Asta inseamna ca entropia creste.
Deci, creste dezordinea.

Luand sistem inchis universul, legea aceasta zice ca creste dezordinea, in timp ce teoria evolutiei sustine opusul: de la dezordine la ordine. Si culmea, mai ia si o perioada lunga de timp.

Moralitatea Biblica este si ea filtrata de Biserica.

Eu ziceam de sistemul moral absolut, nu despre relativismele oamenilor.

Ai auzit de anatema nu?Este sacrificiul prizonierilor de razboi in numele Domnului.Ce morala are asta?Putem sa ucidem dar doar ca sacrificiu pentru Dumnezeu?

Unde ai auzit de asta?

Sincer in ceea ce priveste moarte sunt mai degraba tentat sa cred in reincarnare.Relatarile oamenilor care au fost in moarte clinica(controlata sau nu)ma fac sa cred asta dar in rest NU STIU.Si nici voi nu stiti.

care relatatari? a caror oameni dintre cei ce au fost in moarte clinica?

29/09/12 21:10

Oblio
membru

vaida a scris:

Oblio,
Sunt de acord cu abordarea ta asupra credintei dar cred ca are mici lapsusuri.
Cati dintre voi ati trait momente care v-au CONVINS de existenta lui Dumnezeu.Eu am incercat.L-am cautat si nu am trait nimic.

Raspunsul lui Dumnezeu la nevoia ta sincera de a primi confirmari nu s-ar lasa prea mult asteptata daca inima ta chiar ar inseta sa-L gaseasca. Daca ti-as spune ca eu am trait un astfel de moment si te-as asigura ca si tu ai primi o confirmare daca ai fi smerit cu inima si dornic de a sluji unui Dumnezeu cu atribute ca: Dumnezeu al Iubirii, al Dreptatii, al Milei, Atotputernic, Izvor al vietii vesnice,etc...  Dar nu-i asa ca pleci de la prejudecata ca ai comite o naivitate acordand credit acestui Dumnezeu?

aproape nimic nu e concret.Totul e similar unui material elastic ce are proprietatea de a se mula peste X si Y chiar daca X se contrazice cu Y.

Ce ar fi sa treci la exemple concrete!

Daca e sa crezi in Dumnezeu atunci cautatil inauntrul vostru si nicaieri altundeva.

Ce sa inteleg din asta? Crezi sau nu ca il poti gasi (si) inlauntrul tau?

E usor sa vinzi un produs invizibil.

Credinta nu se vinde si se cumpara chiar daca tu asa crezi, doar te cheama si tu ii raspunzi ori ii intorci spatele. Daca nu-i acorzi o sansa provizorie macar, de ce te astepti sa o intelegi? Este ca si cand cineva iti spune ca exista un fruct galben parfumat cu gust acru numit lamaie undeva in zone mai calde si consumarea lui ti-ar rezolva carenta de vitamina "C". Acum daca tu esti "gica-contra" o sa spui: "eu n-am vazut asa ceva, asa ca nu cred ca exista pana nu vad. Dar de aici incolo poti avea urmatoarele dispozitii:
1.ramai la convingerea initiala si nu faci nimic pentru a verifica;
2.incepi sa te interesezi si astfel mai auzi si de la altii despre fructul acela infiripandu-se astfel ceva sperante in inima ta;
3.manat de acea speranta cauti cu inversunare a intra in posesia acelui fruct;
4.cel care ti-a vorbit candva de acel fruct, nu mai este un personaj indoielnic, ci devine un apropiat al tau de la care esti dispus sa primesti drept reale si alte lucruri inainte de a le impartasi personal.
Credema, la atingerea acestui stadiu, nevoia de a cunoaste si impartasi un crez care cheama la a merge pe o cale ce duce la salvarea din moarte, la viata vesnica, este momentul in care vei primi deja un raspuns concret (ceva comparabil cu intalnirile de gradul 3 :)) ce va determina inradacinarea unor convingeri care iti vor transforma tot restul vietii.
  Dar aici e nevoie de o pornire la drum nu doar cu scepticismul (pana la urma motivabil initial), ci si de o atitudine umila si o determinare strans legata in spirit cu ceea ce promite tinta credintei

Ideea extraterestrilor nu ma inalta spiritual sau moral dar ma gandesc ca acestia ar fi destul de avansati incat sa ne ofere indicatii catre aceste scopuri.Voi de aia credeti in Dumnezeu(presupun).

O sa replic cu un raspuns primit de un prieten aflat in discutie cu un "trimis" (cred al Domnului) "insarcinat" sa-i ofere cateva raspunsuri... Intrebarea prietenului: "Exista extraterestri? Si daca da, pot influenta viata noastra aici pe pamant?" Raspunsul: "Priveste la viata dintr-un musuroi de furnici... poti tu, fiinta superioara, sa intervii si sa influentezi viata in acel musuroi?"
(nu este o intalnire si un dialog imaginar, amanunte daca doresti, in privat)

Dar asta nu e un motiv destul de intemeiat sa te iei cu religia.Daca credinta in Dumnezeu te ajuta moral si spiritual(stiu ca face asta-reduce anxietatea) atunci lucrul asta nu trebuie vandut pentru ca deja il aveti feicare in voi insiva.

Cine de aici crezi tu ca propovaduieste pentru bani? E comod sa amesteci lucrarea inteligenta si vicleana a lui satan cu ceea ce este Sfant pentru a discredita astfel pe Insusi Dumnezeul caruia ii datorezi faptul ca existi. Eu zic sa nu te faci partas cu impotrivitorul Duhului Sfant, el stie de ce-o face, tu stii? Care dintre cei care lupta aici pentru a ti se indeparta tina din ochi crezi ca urmareste un castig? Vaida, cere intelepciune pentru a invata sa-i delimitezi pe cei manati de interese egoiste de cei care sunt manati de Iubire in speranta ca pot ajuta si pe altii sa impartaseasca bucuria intrarii in Lumina Mantuitoare.

Ei si educatia si formarea asta daca nu are baze religioase sau Biblice atunci e una defectuoasa?Nu cred.Poti sa fi moral in regula daca te-au educat parintii si daca nu te lasi ispitit(influentat).

Religia doar te poate ghida, nu ea iti asigura mantuirea dar prin ea poti afla drumul catre ea.
Crestinismul vine cu ceva special, o Veste Buna, o Oferta pe care Tatal o face oricui vrea sa scape de judecata. Nici o alta convingere sau religie nu mai poate face asta. Dar ca sa poti auzi/intelege si beneficia de aceasta Veste, trebuie sa scoti mai intai "dopurile" ingamfarii eu-lui atotsuficient caracteristic omului inconstient (supus firii).

E adevarat ca de obicei acestea sunt invatate din povesti(si basme chiar) dar nu trebuie sa construiesti altar pentru ele.

Altarul s-a mutat in Cer si jertfa este incheiata. "Povestile" de care vorbesti ne spun tocmai acest lucru. In plus mai aduc si ceva lumina asupra a ceea ce te-ar putea framanta pe tine cu privire la cine si cum este Dumnezeu. Dar daca nu ai astfel de framantari, cum sa le poti aprecia ca atare?

Pe parte spirituala te asigur ca spiritual te simti in regula daca nu ti-ai incalcat propriul set de legi morale.

Si poti tu sa le implinesti fara nici o scapare? Daca ai scapari/pacate in trecut sau in prezent, poti tu plati (poti repara sau acoperi toate efectele lor) pentru a nu fi acuzat si condamnat sa platesti in vesnicie?

Poate tu crezi ca Dumnezeu este Cel ce te va acuza, in acest caz gresesti. Exista "altcineva" care va pretinde judecata dreapta in dreptul tau. Dar El poate sa te gratieze si asta in baza unei Rascumparari facuta de Fiul Sau. Ce vei face cand te vei infatisa in fata Judecatii fara identitatea ceruta, identitatea in Duhul lui Isus Hristos, capabila sa te indreptateasca la beneficiul Rascumpararii?

Deci astea sunt direct proportionale.In ziua de astazi daca te lasi influentat ajungi sa te comporti practic robotic.Personalitatea individuala trebuie pastrata.Nu partea morala si etica a Bibliei ma deranjeaza(pe asta chiar o sustin).Ma deranjeaza faptul ca oamenii au gasit si aici un mod de a-l valorifica material si de a controla.

Personalitatea individuala... care? Aceea care cunoaste dar nu manifesta Iubirea? Aceea care lasa deoparte mila uitand - preocupat fiind sa realizeze si el ceea ce au realizat din p.d.v. material cei din anturajul sau? Aceea a fiului care desi il mustra uneori constiita, uita de parintii aflati in greutatile batranetii, pentru ca afacerile nu-i permit sa le mai poarte de grija? Aceea care sustine moralitatea si etica dar pus intr-o anume situatie, s-ar considera barbat fraier (chiar daca este si sot) nefructificand oferta unei femei provocatoare? Aceea care te indeamna sa arati cu degetul acuzator spre cei care te conduc (superiori/guvernanti), in timp ce tu te intrebi cum pot pune in geanta la serviciu o paine din cele o mie care imi trec pe sub mana la serviciu?...

Teoretic e usor cu etica/morala/constiinta... dar ce facem cu ele daca nu le putem urma chemarea intocmai fara pocainta care ne smereste si acopera neputintele?

Poate m-am exprimat putin cam afectiv, si-mi cer scuze pentru asta, este doar amaraciunea sufletului meu care acum se intreaba... esti constient tu ce esti... si de ce oare existi?

Ultima modificare de Oblio (30/09/12 11:35)

30/09/12 00:33

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08

vaida a scris:

Oblio,

Sunt de acord cu abordarea ta asupra credintei dar cred ca are mici lapsusuri.Cati dintre voi ati trait momente care v-au CONVINS de existenta lui Dumnezeu.Eu am incercat.L-am cautat si nu am trait nimic.Desi majoritar convingerea poate fi considerata ''sigura si autentica'' ea poate fi  si influentata de altele cand nu este autentica(de exemplu substante halucinogene).

Vaida, Dumnezeu nu este vrajitoare sau nevasta mea Samantha.Dumnezeu este Creatorul.El poate sa spuna daca inima ta va mai bate maine sau nu.Tu realizezei acest lucru?! Dumnezeu alege calea si modalitatea si intensitatea cu care ni se reveleaza, nu noi! Nu-i poti impune lui Dumnezeu sa ti se arate cand vrei tu sau sa faca o vraja ca tu sa crezi.Cauta-L!!!
Majoritatea oamenilor cer sa li se arate.Te-ai intrebat vreodata daca se va intampla acest lucru ce poti face tu pentru EL? Ce ai putea face tu dupa aceea, (inafara faptului ca te-ai putea aseza in genunchi),cum crezi ca ai putea trai de atunci incolo?Te-ai intrebat asta vreodata?

vaida a scris:

In religie aproape nimic nu e concret.Totul e similar unui material elastic ce are proprietatea de a se mula peste X si Y chiar daca X se contrazice cu Y.Daca e sa crezi in Dumnezeu atunci cautatil inauntrul vostru si nicaieri altundeva.E usor sa vinzi un produs invizibil.Ideea extraterestrilor nu ma inalta spiritual sau moral dar ma gandesc ca acestia ar fi destul de avansati incat sa ne ofere indicatii catre aceste scopuri.Voi de aia credeti in Dumnezeu(presupun).Dar asta nu e un motiv destul de intemeiat sa te iei cu religia.Daca credinta in Dumnezeu te ajuta moral si spiritual(stiu ca face asta-reduce anxietatea) atunci lucrul asta nu trebuie vandut pentru ca deja il aveti feicare in voi insiva.

Ei si educatia si formarea asta daca nu are baze religioase sau Biblice atunci e una defectuoasa?Nu cred.Poti sa fi moral in regula daca te-au educat parintii si daca nu te lasi ispitit(influentat).E adevarat ca de obicei acestea sunt invatate din povesti(si basme chiar) dar nu trebuie sa construiesti altar pentru ele.Pe parte spirituala te asigur ca spiritual te simti in regula daca nu ti-ai incalcat propriul set de legi morale.Deci astea sunt direct proportionale.In ziua de astazi daca te lasi influentat ajungi sa te comporti practic robotic.Personalitatea individuala trebuie pastrata.Nu partea morala si etica a Bibliei ma deranjeaza(pe asta chiar o sustin).Ma deranjeaza faptul ca oamenii au gasit si aici un mod de a-l valorifica material si de a controla.

Pe Dumnezeu trebuie sa-L cauti pe paginile Bibliei.Biblia este Cuvantul Dumnezeului Viu.Cuvantul lui Dumnezeu are putere.Nu intr-o biserica sau intr-o religie Il gasesti.Daca Il cauti din toata inima, cu inima deschisa, fara sovaieli si cartiri, Il vei gasi pe Dumnezeu.

30/09/12 08:23

vaida
membru

Insetat de caldura desertului as putea sa vad o oaza.Este o iluzie.Similar creierul nostru poate creea tot felul de chestii.Omul este o variabila in sine.Ne schimbam constant.

Eu cred ca in locul grabei de da raspunsuri vagi si incerte e de multe ori mai bine sa lasam sirul de intrebari legate si sa teoretizam asupra posibilitatilor raspunsurilor si astfel sa ne orientam pe arii de cercetare.

Observ ca fiecare dintre voi vorbeste diferit despre Dumnezeu.Poate teoria mea despre Dumnezeul individual e corecta(glumesc).Faptul ca unii inteleg prin ce trec eu si dificultatea cercetarii si incercarii de a raspunde acestor intrebari ma face sa cred ca si ei au avut aceste nedumeriri in trecut.Am sa continui sa aprofundez Biblia si sa urmaresc posibilitatile si modalitatile.

30/09/12 16:15

Old
Moderator

uneori oaza e o iluzie.
alteori e o realitate incredibila.

se prea poate ca cei care-ti spunem ca oaza este aproape sa avem dreptate. Numai ca aproape pentru tine poate doresti sa fie la un metru, cand pentru altii este la 2 mile.
vaida a scris:

....Faptul ca unii inteleg prin ce trec eu si dificultatea cercetarii si incercarii de a raspunde acestor intrebari ma face sa cred ca si ei au avut aceste nedumeriri in trecut.Am sa continui sa aprofundez Biblia si sa urmaresc posibilitatile si modalitatile.

Cred ca e intelept sa cauti izvorul in Biblie. Este singura descoperire explicita a realitatii, desi uneori nu pare.

30/09/12 20:51

vaida
membru

Am revenit dupa recitirea Bibliei(Vechiul testament[partial] si cele 4 evangheli apostolice) si nu s-a schimbat nimic in capul meu.Inca imi pare a fi o simpla legenda fantastica cu etica complexa.Recunosc ca am citit mai ales literar dar unde se cerea am interpretat dupa cum am considerat a fi corect si chiar in diferitele moduri de interpretare.
    Cu toate ca mi se pare absurd sa interpretezi atat de elaborat aceasta carte.Daca as fi atat de inteligent pe cat e Dumnezeu atunci clar as fi scris aceasta carte spre interpretare literara tocmai ca sa impiedic omul sa profite de aceasta.Desigur daca as fi atat de inteligent atunci mi-ar fi dificil sa dezvolt vocabularul omului antic astfel incat sa imi permita literaritate maxima.Pe langa asta ar trebui sa ii scolez in ce inseamna fiecare cuvant.
    Pai daca eu vreau sa ii spun omului timpuriu ca am venit de pe Marte intr-o naveta spatiala cum as putea sa fac asta?Am sa ii spun simplu ca am venit din cer intr-o bila de lumina.Asa ca nu mai este nevoie sa ii explic ce inseamna nava spatiala si ce e Marte.
    Zicea careva ca principile termodinamici sustin existenta divina.Si a luat universul ca fiind un sistem termodinamic inchis(corect).Fiind un sistem urias ca dimensiuni si complex ca compozitie este greu sa aplici principiile termodinamici atat de drastic pentru ca exista foarte multe variabile valorice (chimie,fizica,matematica) asadar NU STIM de ce universul tinde incet spre entropie.Si daca Dumnezeu este responsabil pentru aceasta infranare a procesului atunci de ce tindem spre entropie?
    Apoi ai zis ca entropia contrazice evolutia(corect).Universului este un sistem inchis care tinde spre dezordine intr-o maniera lenta(probabil din cauza dimensiunilor sale).In acest sistem inchis se afla un alt sistem inchis numit sistem solar unde o planeta evolueaza spre ordine.Este clar ca un sistem termodinamic inchis pus in interiorul unui alt sistem termodinamic inchis este menit sa se atribuie sistemului mai mare din care face parte mai devreme sau mai tarziu(cand bariera termica care mentine sistemul solar ca fiind inchis va ceda in favoarea cedarii de energie spre univers).Avand in vedere ca entropia e lenta la fel si cedarea de energie dinspre sistemul solar spre este lenta.Dar nu inteleg cum ai conectat tu termodinamica(fizica/matematica) cu biologia(genetica/chimie).
     Singura legatura care o observ este ceva mai clara decat exemplul universal dar este exact acelasi principiu(redus la scara).Planeta pamant(cu soare cu tot) este un sistem termodinamic inchis.Pe planeta pamant traiesc organisme care sunt fiecare sisteme termodinamice inchise.In timp organismele cedeaza energia planetei pamant.
     Acuma ca sa compar cele doua exemple.Este practic aceasi chestie la doua scari diferite.Mie imi pare a fi un ciclu termic firesc si precis(nu controlat).Incearca sa fierbi 10 l de apa si 100 de l de apa.Vezi diferenta de timp necesara fierberi.La fel timpul de durata al procesului de echilibrare este direct proportional cu dimensiunea acestuia(si cat e de mare universul?).

10/03/13 13:36

Old
Moderator

Nu vreau sa comentez acuma legat de schimbarea sau neschimbarea , dupa citirea fie si partiala.

Altceva vreau sa spun.
Poate nu am inteles bine ce vrei sa demonstrezi cu termodinamica.

O observatie,doar: daca luam ca sistem inchis sa zicem sistemul solar, trebuie sa-l izolam de alte sisteme solare; sa fie izolat absolut; altfel legea nu functioneaza. Desi noi consideram sistemul solar sistem inchis, el nu chiar este inchis. Tot timpul actioneaza asupra lui si alte forte din afara sistemului solar.

10/03/13 15:42

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

vaida a scris:

Pai daca eu vreau sa ii spun omului timpuriu ca am venit de pe Marte intr-o naveta spatiala cum as putea sa fac asta?Am sa ii spun simplu ca am venit din cer intr-o bila de lumina.Asa ca nu mai este nevoie sa ii explic ce inseamna nava spatiala si ce e Marte.

Problema este ca Dumnezeu a creat intregul univers. Asadar, El trebuie sa existe in afara lui. Deci este o premisa falsa sa spui ca in Vechiul Testament este vorba de nave extraterestre si alte fantezii.

vaida a scris:

Si daca Dumnezeu este responsabil pentru aceasta infranare a procesului atunci de ce tindem spre entropie?

Vezi ca scrie pe undeva prin Geneza despre pamantul blestemat.

vaida a scris:

Dar nu inteleg cum ai conectat tu termodinamica(fizica/matematica) cu biologia(genetica/chimie).

Daca un sistem care tinde spre dezorganizare reuseste sa se organizeze asa de bine incat sa apara biologia atunci ceva, pe undeva e putred.

11/03/13 14:08

vaida
membru

Archangel, se poate sa ai dreptate si Dumnezeu sa locuiasca intradevar in hiperspatiu.Poate are si alte universuri paralele cu ale noastre cum sustin unele teori.Nu schimba modul in care il ''vad'' pe Dumnezeu pentru ca El este o fiinta extraterestra din moment ce nu este de pe pamant.Si incerc sa imi imginez o fiinta absolut inteligenta luand decizii si colaborand cu oamenii ceea ce e dificil dar nu imposibil de imaginat.Uneori ma intreb ce as face eu sau o alta fiinta inteligenta in locul lui Dumnezeu.De vreme ce Dumnezeu este o fiinta atat de complexa si absoluta nu pot sa il portretizez asa ca incerc sa mi-l imaginez ceva mai uman si redus la scara.Tu nu ai tendinta sa te gandesti la cum arata, ce face si multe altele?
  Daca ai dreptate si Dumnezeu exista in hiperspatiu atunci cel mai probabil are control total asupra universului dupa cum sustineti voi crestinii, asadar este si responsabil si pentru entropia si evolutia sa.Desi ce sustii tu este vag si usor speculativ trebuie sa recunosc ca este intradevar posibil sa ai dreptate.

Principiile termodinamice sunt dupa parerea mea enuntate usor necizelat si cred ca este motivul pentru care tu nu le intelegi.La fel si genetica este inca in studiu asa ca ce sustineti voi aici este ceea mai nefondata speculatie de pana acum.Am incercat sa va explic cum functioneaza termodinamica in cel mai simplu mod si se pare ca nu va prindeti.
  Daca un sistem tinde sa se dezorganizeze in decursul a X miliarde de de ani intr-un proces extrem de lent atunci cel mai probabil se dezintegreze in mai multe sisteme mai mici si de scurta durata raportat la timpul de durata al intregului proces.Si nu stiu sigur daca biologia e ceea mai organizata chestie din univers.Privind sistemul solar observam ca este foarte echilibrat.La fel sunt si galaxiile care sunt intr-un echilibru ceva mai subred dar sunt in echilibru.Toate astea sunt menite sa se dezorganizeze mai devreme sau mai tarziu dar se comporta similar unui ciclu(ca cel biologic sau ecologic).Momentan intalnim sisteme organizate peste tot dar absolut toate sunt menite sa se dezorganizeze(entropia iminenta).Poate trec printr-o faza de reciclare si apoi se reorganizeaza dupa cum observam la majoritatea sistemelor pe care le cunoastem.Entropia asta se intampla extrem de lent din ochii nostrii si suntem practic o ''secunda'' in viata universului.
  Daca ceva intradevar e putred si eu ma insel(ceea ce nu prea cred) atunci de ce nu imi explici tu care e treaba cu entropia si toate celelalte?

Ultima modificare de vaida (12/03/13 13:33)

12/03/13 12:22

+Archangel+
Moderator

vaida a scris:

Desi ce sustii tu este vag si usor speculativ trebuie sa recunosc ca este intradevar posibil sa ai dreptate.

De ce este vag si usor speculativ? Biblia spune foarte clar ca Dumnezeu a creat pamantul si corpurile ceresti.

vaida a scris:

Principiile termodinamice sunt dupa parerea mea enuntate usor necizelat si cred ca este motivul pentru care tu nu le intelegi.

Ce-i asa de greu de priceput la entropie? Desigur, mi-e greu sa inteleg cum un sistem care se dezorganizeaza de fapt se organizeaza.

vaida a scris:

La fel si genetica este inca in studiu asa ca ce sustineti voi aici este ceea mai nefondata speculatie de pana acum.

Cu cat se studiaza mai mult genetica cu atat mai mult face imposibila evolutia biologica.

vaida a scris:

Daca ceva intradevar e putred si eu ma insel(ceea ce nu prea cred) atunci de ce nu imi explici tu care e treaba cu entropia si toate celelalte?

Ti-am spus deja. Daca reusesti sa imi arati un sistem care tinzand spre dezorganizare el, de fapt, devine mai complex si mai organizat atunci te cred pe cuvant. Ce ai incercat tu sa spui cu impartirea in sisteme mai mici nu tine. Acele sisteme nu pot avea un grad de complexitate mai mare decat sistemul din care provin. Cel mult acelasi grad de complexitate.

12/03/13 15:51

vaida
membru

Lucrurile pur si simplu nu sunt atat de simple si nici eu nu inteleg exact ce si cum se intampla dar daca tu sustii ca nu se poate explica decat printr-o divinitate atunci esti foarte superficial la tras concluzii(fara suparare).Presupunand ca nu am dreptate te provoc sa oferi tu o teorie mai plauzibila.Aceste fenomene cum sunt entropia universului si evolutia genetica sunt inca majoritar neintelese dar nu inseamna ca sunt inexplicabile si nu necesita existenta divina pentru a le explica.
   Tu nu intelegi entropia universala ca fenomen fizic.Nici eu nu inteleg exact de ce si cum se intampla dar este rezultatul expandarii universului(dupa big bang spun astrofizicieni).Galaxile se distanteaza una fata de altele dar ele sunt tinute in echilibru de materie neagra care actioneaza gravitational formand si izoland galaxiile fata de restul sistemelor.Nu cunoastem foarte bine domeniul asa ca nu insist prea mult.Daca eu nu am un raspuns clar poate ai tu unul.
   Nu putem explica entropia decat partial.Pe Dumnezeu nu il putem explica deloc.Contribuie tu cu explicatia daca eu nu am dreptate.

Ultima modificare de vaida (12/03/13 18:18)

12/03/13 17:24

Oblio
membru

Vaida, Old te-a intrebat ceva si nu intamplator. Sistem inchis inseamna izolat? Termodinamica de care te tot agati descrie mai multe tipuri de sisteme. Cel adus in discutie (sistemul inchis) s-ar putea enunta astfel:
Orice sistem care nu schimba substanta dar schimba energie este considerat sistem inchis. (definitie formulata din memorie)

Cel deschis schimba si substanta, iar cel izolat nu schimba nici substanta si nici energie.

Biblia ne spune ca Universul este tinut de forta/puterea lui Dumnezeu numita Duh Sfant. Nu este precum energiile cunoscute dar este tot o forma de "energie", mai misterioasa si mai putin studiata stiintific. De aceea e mai greu de acceptat pentru cei ce se declara adepti univoci ai stiintei si nu supusi unui Dumnezeu care se descopera (si prin) stiinta,  Aceluia care  detine toata Stiinta si tot Adevarul. Duhul Sau care intretine energetic acest sistem numit Univers este cu mult mai mult decat o simpla energie,  este Energie Vie, un Duh care da Viata si este capabil sa anime tot ce tine de domeniul Bio si deasemeni este in stare sa puna in miscare toata materia anorganica a intregului Univers pe care tot El o tine si o organizeaza dupa voia Tatalui Ceresc. Mai mult, este si izvor de intelepciune si cunoastere pentru cel care cauta pe Dumnezeu mai presus si inainte de toate.

vaida a scris:

Nu schimba modul in care il ''vad'' pe Dumnezeu pentru ca El este o fiinta extraterestra din moment ce nu este de pe pamant.Si incerc sa imi imginez o fiinta absolut inteligenta luand decizii si colaborand cu oamenii ceea ce e dificil dar nu imposibil de imaginat.
Poti cauta sa-i cunosti Caracterul si atributele, sa cercetezi ce fel de Duh izvoraste din El, dar nu ti-L poti imagina cum Arata pentru ca esti un fir de nisp si nici atat pe langa El. A facut in acest sens ceva totusi, de dragul (si al) tau: S-a intrupat in Isus ca astfel sa-L cunosti in chip de om desi nu omul fizic a venit sa ne infatiseze ci, sa ne faca cunoscut Duhul si Caracterul Tatalui acestui Univers.

...se poate sa ai dreptate si Dumnezeu sa locuiasca intradevar in hiperspatiu.Poate are si alte universuri paralele cu ale noastre cum sustin unele teori
Biblia vorbeste si de Ceruri, dar daca se spune prea putin despre ele inseamna ca altceva e mai important pentru noi acum.

Dumnezeu locuieste atat in afara Universului nostru cat si in interiorul sau prin Duhul Sau care este pretutindeni. Asa cum tu ti-ai construi o casa (deci existi dinainte de ea si in afara ei) astfel a fost si Dumnezeu inainte de creatie. Dupa ce iti construiesti o casa e firesc sa o si locuiesti nu?
Eu zic: Dumnezeu este si in si inafara Universului prin Duhul Sau care este Viu.

vaida a scris:

Acuma ca sa compar cele doua exemple.Este practic aceasi chestie la doua scari diferite.Mie imi pare a fi un ciclu termic firesc si precis(nu controlat).
....................
Toate astea sunt menite sa se dezorganizeze mai devreme sau mai tarziu dar se comporta similar unui ciclu(ca cel biologic sau ecologic).Momentan intalnim sisteme organizate peste tot dar absolut toate sunt menite sa se dezorganizeze(entropia iminenta).
Spui "firesc nu controlat" apoi folosesti termenul "organizate"... Pai un ciclu termic necontrolat conduce la organizare multisistemica, care formeaza  Universul (un megasistem) de o complerxitate uriasa?

Cat priveste entropia si necontrolul Universului, continui ideea cu casa...
Casa pe care ai construit-o/creat-o are un scop si pastreaza interes pentru tine, investesti energie pentru a o mentine functionala, nu o lasi sa se deterioreze (infuzie de energie ca in sistemele inchise). Oarecum la fel Dumnezeu investeste continuu prin puterea Duhului Sau. Universul nu a primit doar un impuls energetic (big-bang) si apoi restul proceselor sunt efectul acelui impuls, acelei injectii de energie. Ideea ca materia isi manifesta/proceseaza energia inertial (necontrolat), culmea, auto-organizandu-se intr-un mod inteligent mi se pare o utopie. Una este tendinta spre echilibrul termic al unui sistem izolat care se stinge treptat, si alta-i povestea cu echilibrul termic, intr-un sistem inchis de exemplu, cand acesta primeste energie continuu si o proceseaza constant.

Toate se (intre-)tin prin grija si puterea lui Dumnezeu (ai citit asta in Biblie nu?). Deci efectul entropic este anihilat in acest caz, atat cat Dumnezeu doreste si unde doreste. Faptul ca sunt stele care se sting si care se nasc nu contrazic aceasta idee ci o sprijina.

Biblia spune ca Cerurile si Pamantul nu vor fi lasate a se deteriora ci vor fi mentinute atat timp cat va fi nevoie de ele.
"Însă cerurile şi pământul de acum sunt păstrate pentru foc prin acelaşi Cuvânt, fiind ţinute până în ziua judecăţii şi a distrugerii oamenilor neevlavioşi. " (2Petru 3:7 NTR)

Dar in ziua cand "casa"/Pamantul sau  intregul Univers nu-si mai gaseste utilitatea in forma pe care o au, nu mai satisface nevoile creatorului, le incheie existenta si le reconstruieste asa incat sa implineasca noi planuri si nevoi. Va recrea si eventual pastra doar ce si cum va crede El de cuviinta.
"Apoi am văzut un scaun de domnie mare şi alb, şi pe Cel ce şedea pe el. Pământul şi cerul au fugit dinaintea Lui şi nu s-a mai găsit loc pentru ele." (Apocalipsa 20:11)
Entropia in acest caz se vede ca este controlata (anihilata) mai ales ca vorbim de un Dumnezeu Atotputernic, deci capabil de a interveni si mentine ori a scoate din existenta. El este Alfa si Omega, inceputul si sfarsitul oricarui lucru. Entropia presupune un proces gradat pe cand finalul acestui Univers va veni pe neasteptate si deodata:
"Ziua Domnului va veni ca un hoţ. În ziua aceea cerurile vor trece cu trosnet, corpurile cereşti vor fi distruse prin ardere, iar pământul cu toate lucrările de pe el vor fi dezvăluite. " (2Petru 3:10 NTR)

Cu alte cuvinte, daca inceputul nu avem siguranta ca s-a initiat prin “big-bang”, despre final Dumnezeu ne asigura ca va fi asemenea unei explozii nu o degradare lenta.

Intrand in sfera bio... omul este un sistem (termodinamic sau mai mult) care, deasemeni se comporta ca un sistem deschis. Trecand peste schimbul de materie cu mediul, energetico-spiritual vorbind viata care este in el si il anima vine din afara lui. Aici, asa zisa entropie (care s-ar regasi in procesul de imbatranire) se manifesta tot sub controlul/delimitarile lui Dumnezeu (este doar o solutie temporara pt. om, o consecinta a blestemului care s-a abatut asupra noastra drept pedeapsa a neascultarii, deci nu ). Stim asta tot din Biblie cand Dumnezeu stabileste numarul anilor de viata ai omului.

Dar se vorbeste in biblie si despre fii imparatiei care nu vor mai cunoaste moartea dupa ce vor fi tamaduiti si innoiti in trup duhovnicesc. Acestia sunt cei rascumparati si rasplatiti care nu si-au cautat voia lor ci pe cea a Tatalui aratata in Fiul...
" Şi viaţa veşnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Isus Hristos pe care L-ai trimis Tu." (Ioan 17:13)
"Prin cunoştinţa Lui, Robul Meu cel neprihănit va pune pe mulţi oameni într-o stare după voia lui Dumnezeu şi va lua asupra Lui povara nelegiuirilor lor." (Isaia 53:11)
La care cunostinta crezi ca se refera Vaida? La ce stare se refera? La aceea a ratacirii in lucruri desarte care iti rapesc timpul si viata dupa intelegerea naturii lumilor/dimensiunilor/universurilor paralele, al extraterestrilor sau altor entitati din Univers sau la cunostinta Duhului lui Dumnezeu Tatal pe care o putem impartasi prin Isus si astfel sa o putem primi si in noi insine? Avem mai intai asigurat “ulei in lampa” pentru viata viitoare? Nu zic ca nu-i bine sa cercetam, sa ne intrebam... Dar care ne sunt prioritatile?  Ce face omul mai intai, invata ABC-ul si apoi deschide cartile de cunoastere ori se bate cu pumnii in piept (analfabet fiind) ca el isi imagineaza si intuieste ce vor sa spuna semnele si schitele din acele carti de stiinta?

Tu citesti Biblia, dar se vede ca manat si preocupat de nevoile si prejudecatile tale de care nu cauti sa te dezbraci. Nu esti dominat de dorinta si nevoia de a cerceta si a iscodi intelepciunea care sta in spatele slovelor acestei Carti. Inainte de a citi, de a cere sa-ntelegi, sa cunosti pe Tatal, este nevoie de o dispozitie a inimii si mintii tale, de o sete de cunoastere a ceea ce s-a intamplat in istoria creatiei si ce urmareste Dumnezeu cu privire la ea. Daca citesti (pre)dispus sa-ti dovedesti  cat de indreptatite iti sunt convingerile atunci asta vei obtine dar daca vei cauta Adevarul atunci el isi va face casa in fiinta ta. In prefata Bibliei editata de Bartolomeu Anania acesta atentiona asupra acestei dispozitii ceva demn de luat in seama si adevarat:

"Prin urmare, cititorule, dacă vei deschide Cartea din simplă curiozitate sau deprindere, spre a-ţi împlini nevoia de a şti, şi dacă ai străbătut-o ca pe un simplu act de cultură, fii sigur că n`o vei uita. Dacă ai zăbovit asupră-i cu un oarecare interes lingvistic, vei fi aflat că în ebraică şi în greaca veche sunt semănate cuvinte, fraze şi denumiri eterogene, împrumutate din culturile cu care autorii biblici s`au învecinat sau din altele pe care nici ei şi nici părinţii lor nu le-au ştiut. Dacă ai citit-o numai ca pe o operă literară, iată că ai gustat într`însa belşug de genuri şi specii, poezie lirică şi epică, istoriografie, legislaţie, imnuri sacre şi sapienţiale, pagini profetice şi apocaliptice, proze scurte şi nuclee de roman, scenarii dramatice şi eseuri filosofice, sentinţe aforistice şi incantaţii prozodice... Dacă ai cercetat-o cu un ochi critic necruţător, vei fi descoperit şi ceea ce, în fapt, căutai: naivităţi, inadvertenţe, lacune, suprapuneri, distorsiuni, interpolări, paralelisme şi multe alte metehne care te vor sminti în măsura în care te vei opri aici.

Dacă, pentru nevoia de a înţelege, o vei cerceta a doua şi a treia oară, mai cu de-amănuntul, cu`ncetineli şi reveniri, dacă-ţi vei pune gândul pe textul din faţă şi pe cele paralele, însemnate alături, atunci cugetul tău va fi în stare să pipăie înţelesurile din spatele cuvintelor, să pătrundă în luminişurile alegorice ale întâmplărilor, să desluşească de ce jertfa lui Avraam, de pildă, s`a petrecut ca fapt istoric la vremea ei, dar „şi`n prefigurare“ pentru vremile din urmă. În acelaşi timp, reliefurile noilor tale lecturi îţi vor deschide calea de acces către întreaga cultură europeană, în tot ce are ea mai înalt şi mai frumos de-a lungul ultimului mileniu.

Dar dacă, pentru nevoia de a cunoaşte, te vei deprinde s`o citeşti nu atât pe dinafară, cât mai ales pe dinlăuntru, dacă sufletul ţi se va aprinde în văpaia celor ce se întraripează cu dumnezeiescul dor, atunci dorul acesta îţi va descoperi că, de vreme ce toate cărţile acestei Cărţi au fost scrise de dragul unui singur personaj, Iisus Hristos, prevestindu-L şi vestindu-L, şi de vreme ce Iisus Hristos a venit în lume de dragul unei singure făpturi, omul, înseamnă că toată Cartea se îndreaptă spre o singură fiinţă, care eşti tu, cititorule. Dacă o ocoleai, ar fi fost să treci pe-alături de propria ta viaţă; dar fiindcă ţi-ai asumat-o, a fost să te descoperi pe tine sieţi."

Tot pe acest topic iti daduse-m, cateva posturi mai sus, indicii asupra starii inimii si mintii care poate fi penetrata de Adevarul Cuvantului ascuns in aceasta Carte...

Ultima modificare de Oblio (13/03/13 16:51)

12/03/13 21:40

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Vaida, noi nu "Il folosim pe Dumnezeu" pentru a explica ce nu intelegem. Indiferent daca intelegem sau nu ceva, stim si credem ca Dumnezeu le are in control. Asta e secundar. Noi ne raportam la Dumnezeu ca Tata, nu ca explcatie a unui fenomen sau altul.

Multi fizicieni cred ca apocalipsa inseamna moartea energetica a universului. Insa, se pare ca universul in expansiune poseda intotdeauna energie pentru a'si asigura starea de echilibru. Entropia nu creste. Chiar daca marindu'se, un sistem ar avea nevoie de mai multa energie pentru a functiona la aceiasi parametri, universul fiind considerat izolat in sine insusi, ca entitate, nu isi creste entropia. Asta s'ar fi observat in sistemul nostru solar si in universul vizibil apropiat. Dar asta nu ma face sa cred sau sa gasesc pe Dumnezeu ca explicatie. Eu stiu ca Dumnezeu asigura echilibrul universului. Nu doar o energie exterioara si independenta de univers, ci chiar Creatorul lui.

Daca universul si'ar fi pastrat de la sine "putere" entropia constanta in conditiile expansiunii continue, inseamna ca s'ar fi gasit cel mai mare perpetuum mobile nu doar de speta 1 si 2 ci chiar de speta a 3'a.

Ultima modificare de edi.theraven (12/03/13 22:11)

12/03/13 22:00

Site web  
+Archangel+
Moderator

vaida a scris:

Lucrurile pur si simplu nu sunt atat de simple si nici eu nu inteleg exact ce si cum se intampla dar daca tu sustii ca nu se poate explica decat printr-o divinitate atunci esti foarte superficial la tras concluzii(fara suparare).

Daca probabilitatea matematica iti spune ca un lucru este imposibil sa existe doar datorita unor procese naturale atunci cauti alta explicatie. Nu inseamna ca esti superficial ci inseamna ca nu esti tendentios.

vaida a scris:

Contribuie tu cu explicatia daca eu nu am dreptate.

Explicatie la ce? Eu doar Il vad pe Dumnezeu ca fiind sursa tuturor lucrurilor. In rest, nu pot spune ca inteleg modul in care a creat lucrurile. Dar, oricum, mi se pare mult mai stiintific sa cred ca exista o inteligenta care a creat toate aceste lucruri incredibil de complexe decat sa cred ca totul a fost generat din nimic.

13/03/13 09:43

vaida
membru

Oblio,

Ma simt jignit de modul tau de argumentare.Daca nu imi explici prin termeni fizici si imi explici prin analogii ca unui retardat am sa incetez dialogul cu tine.De asemenea am nevoie de termeni literari si explicatii clare pentru precesele si modurile de citire si interpretare.Nu mai incerca sa descrii prin metafore si epitete fantastice incercand(parca disperat) sa ma emotionezi cu fraze de genul:''Poti cauta sa-i cunosti Caracterul si atributele, sa cercetezi ce fel de Duh izvoraste din El, dar nu ti-L poti imagina cum Arata pentru ca esti un fir de nisp si nici atat pe langa El.''tocmai pentru ca sunt lipsite de logica si de dovezi.Sau Duhul izvoraste literalmente?Si in afara faptului ca sunt minuscul pe langa Domnul nu suntem noi facuti dupa asemanarea Lui?Daca tu nu incerci sa il personifici in mintea ta atunci clar credinta ta e nascuta din naivitate.
    Si logica?Adica daca Dumnezeu este atotputernic de ce ar fi nevoie sa se sacrifice pentru mantuire?Care este logica?De ce sacrificiu carnal?Au sacrificiile de genul asta vreo putere sau scop?Hai sa incepem din nou sa aducem ofrande Domnului.Vor schimba acestea ceva?Si daca ar fi vrut sa ni se arate pentru a ne intarii credinta ar fi facut ceva mai mult decat sa apara precum un om nu crezi?Sau de ce are El nevoie de rugaciunile si slava noastrea?Ce pot sa ii aduca aceste simple vorbe si ganduri ale unui graunte de nisip?   
    Faptul ca disconsiderati entropia ca fenomen fizic este dovada a superficialitatii si naivitatii voastre deoarece acest fenomen este documentat si chiar masurat(deci dovedit), dar ramane un mister care sunt cauza si efectul pe termen lung.Curiozitattile si exceptiile cum sunt biologia sau echilibrele sistemelor cosmice pot fi doar rezultatul unei probabilitati reduse si nimic mai mult.A fost ca si cum ati spune ca a castiga de doua ori consecutiv la loto e imposibil.Sansele sunt mici dar se poate la fel cum sistemele echilibrate au avut ocazai sa se echilibreze sau nu.Nebuloasele sunt sisteme instabile de cele mai multe ori spre deosebire de surorile lor galactice care sunt galaxii.
   De asemenea nu am nevoie de citate pentru a-mi usura trecerea inspre indoctrinare din nou cu figuri de stil inaltatoare.Cu toate ca citatul acela are dreptate si poti sa citesti in Biblie ce vrei tu si sa interpretezi cum iti pica bine.Deci recunosti si tu ca Biblia se autopersonalizeaza dupa cititor si ca a fost influentata de diferitele moduri de traducere timpurii cat si de diferitele culte si religii care au asezat-o in mijlocul credintelor lor de-a lungul istoriei.Data viitoare astept sa citesc cuvintele tale si nu a vreunui papistas.Puteti sa ma apropiati de credinta, dar nu de religie fiindca ea a otravit mintile luminate si nu a contribuit cu aproape nimic bun omului.Religia este o unealta de manipulare si nu una de eliberare(vedeti intreaga istorie umana).

Ultima modificare de vaida (13/03/13 16:34)

13/03/13 16:29

Oblio
membru

vaida a scris:

Ma simt jignit de modul tau de argumentare.Daca nu imi explici prin termeni fizici si imi explici prin analogii ca unui retardat am sa incetez dialogul cu tine.

In regula, fa abstractie de ce nu-ti convine, ia in calcul doar partea care se incadreaza in pretentiile tale. Imi cer scuze, dar chiar nu te-am considerat asa cum crezi tu, este doar un mod al meu (posibil defectuos) de a pune problema.

De asemenea am nevoie de termeni literari si explicatii clare pentru precesele si modurile de citire si interpretare.
Pai, prin "papistasul" acela dar si prin ce am scris eu ti-am lasat de inteles destul de clar ce si cum, si nu-i atat de greu de inteles pentru cineva ca tine care, sunt convins ca nu esti un retardat.

Nu mai incerca sa descrii prin metafore si epitete fantastice incercand(parca disperat) sa ma emotionezi cu fraze de genul:''Poti cauta sa-i cunosti Caracterul si atributele, sa cercetezi ce fel de Duh izvoraste din El, dar nu ti-L poti imagina cum Arata pentru ca esti un fir de nisp si nici atat pe langa El.''tocmai pentru ca sunt lipsite de logica si de dovezi.
Adica tu poti descrie logic si dovedi ca Dumnezeu tine de lumea materiala? Iar daca este mai presus de universul material (ai acceptat ipotetic acest lucru parca), cum vrei atunci sa-L descrii astfel incat sa sune logic?

Eu am dovada stiintifica a complexitatii lumii in care traiesc si a insasi fiintei mele. Apoi logic deduc (din ceea ce cunosc si s-a putut verifica) ca nici un sistem foarte complex nu se autoformeaza accidental, natural, firesc sau cum ai vrea tu sa o iei. Tot stiintific si logic/matematic se poate verifica asta. Tot ceea ce constatam a fi o inlantuire de subansamble care formeaza sisteme si subsisteme dependente unele de altele si care sunt organizate sa functioneze in dependenta unele de altele spre a servi unui scop, ma conduc spre concluzia ca, am in fata ceea ce numim creatie, iar orice creatie presupune existenta unui Creator nemaipomenit de potent (ca sa evit termenul atotputernic ce te irita). Daca vrei demonstratii logice si stiintifice a credibilitatii Bibliei se poate si asta, dar la ce ar folosi aceasta risipa... Nu ai reusit inca sa-L cunosti pe Dumnezeu in ceea ce vezi in jur si in ceea ce esti tu (fie si numai anatomic)...
Sau Duhul izvoraste literalmente?Si in afara faptului ca sunt minuscul pe langa Domnul nu suntem noi facuti dupa asemanarea Lui?
"Izvoraste", adica vine dintr-o "sursa"...
Tu esti destul de mult dar nu prin tine ci prin ceea ce ai la dispozitie. Nu m-am referit la tine in mod special cand am spus ca suntem mici ci la om in general in raport cu Creatorul capabil sa faca o asemenea minunatie de Univers.

Legat de asemanare... ce anume te face sa crezi ca este vorba de asemanarea cu chipul fizic si nu despre atributele spirituale pe care le ai asemenea cu ale Sale? Daca imi servesti ce sustine Biblia corect este sa te raportezi nu doar la un verset ci la toate care fac trimitere la natura lui Dumnezeu (asta este unul din procedeele care tin de studiul Biblic, ca tot intrebase-i). Asa ca, daca ai citit Biblia dornic de a cunoaste ai gasit si faptul ca Dumnezeu este Duh. Nicaieri nu ne este descris Dunezeu ca avand ca si noi trup cu maini si piciore, cu mers biped sau alte caracteristici specifice trupului uman.

Daca tu nu incerci sa il personifici in mintea ta atunci clar credinta ta e nascuta din naivitate.
Ma faci sa rad. Odata pentru ca ai zis ca vrei argumente fizice nu figuri de stil si analogii iar acum imi ceri sa-L personific. A doua oara pentru ca, ceea ce sustin eu e naivitate iar raportarea la imaginatie nu. A treia oara pentru ca, imi pare ca, sugerezi a detine tu mai mult decat o credinta sau oricum nu una naiva ca a noastra. In plus de unde big-bangul, cine a creat acea particula care a explodat si expandat? Care este originea materiei daca nu exista un creator al ei? Daca gaurile negre exista si au un rol, cine le-a creat si asezat acolo unde era nevoie de ele? Ce iti spune tie stiinta mai mult decat Biblia despre origini si Univers? Si daca iti spune la ce iti folosesc?

Si logica? Adica daca Dumnezeu este atotputernic de ce ar fi nevoie sa se sacrifice pentru mantuire?Care este logica?De ce sacrificiu carnal?Au sacrificiile de genul asta vreo putere sau scop?Hai sa incepem din nou sa aducem ofrande Domnului.Vor schimba acestea ceva?Si daca ar fi vrut sa ni se arate pentru a ne intarii credinta ar fi facut ceva mai mult decat sa apara precum un om nu crezi?Sau de ce are El nevoie de rugaciunile si slava noastrea?Ce pot sa ii aduca aceste simple vorbe si ganduri ale unui graunte de nisip?

Raspunsurile la aceste intrebari exista si sunt si foarte logice. Dar asta inseamna sa studiezi Biblia asa cum iti tot spusesem. Daca ceri lui Dumnezeu "ochi de vazut si urechi de auzit"  iti va descoperi citind si studiind.

Faptul ca disconsiderati entropia ca fenomen fizic este dovada a superficialitatii si naivitatii voastre deoarece acest fenomen este documentat si chiar masurat(deci dovedit), dar ramane un mister care sunt cauza si efectul pe termen lung.Curiozitattile si exceptiile cum sunt biologia sau echilibrele sistemelor cosmice pot fi doar rezultatul unei probabilitati reduse si nimic mai mult.
Cum am desconsiderat entropia? Si ce ar trebui sa-i atribui acestui fenomen acolo unde se produce? O generalizare si aplicabilitate totala asupra oricarui lucru? Ce efect are entropia asupra a ceea ce nu e materie? Asupra sufletului tau de exemplu? Zicea-i ca accepti ideea de reincarnare parca, asta inseamna ca privesti omul ca fiind si altceva decat un trup, nu?

A fost ca si cum ati spune ca a castiga de doua ori consecutiv la loto e imposibil.Sansele sunt mici dar se poate la fel cum sistemele echilibrate au avut ocazai sa se echilibreze sau nu.Nebuloasele sunt sisteme instabile de cele mai multe ori spre deosebire de surorile lor galactice care sunt galaxii.

Calculele tale matematice sunt destul de optimiste. Sansa ca, toate conditiile de care depinde existenta si functionalitatea subsistemelor (chiar si a acelor nebuloase daca chiar sunt si au acel rol)din univers si a universului ca atare, sa fie intamplatoare este redata nu de o cifra care exprima o probabilitate ca cea pe care o dai tu, ci de una care nu poate fi masurata daca ai insira zerourile care o formeaza. Ce ar  fi daca te-ai intreba si apoi ai studia in amanunt cum functioneaza un subsubsistem pe care il poti verifica oarecum: ochiul tau de exemplu, evoluat "din nimic" (ca maimuta este si ea un rezultat al big-bangului evoluat, nu?).

Puteti sa ma apropiati de credinta, dar nu de religie fiindca ea a otravit mintile luminate si nu a contribuit cu aproape nimic bun omului.Religia este o unealta de manipulare si nu una de eliberare(vedeti intreaga istorie umana).

Cine ti-a vorbit de o religie? Biblia nu e religie ci Cuvantul lui Dumnezeu. Dar stai linistit, fiecare om are o religie proprie. Tu prezinti aici o credinta, este religia ta nu stiinta pura. Dar fiindca stiu ca ai vizat religiile in general ca unelte folosite de unii manipulatori iti raspund ca, contrar aparentelor eu sunt aici doar crestin nu si apartenent al unei confesiuni anume. Si eu caut, neingradit de altceva decat de bunul simt - adevarul, si il gasesc nu intr-un loc sau intr-o religie anume dar nici in stiinta speculativa. Adevarul poate fi intalnit partial in orice religie si partial in stiinta. Totul este sa stii sa inveti sa-l identifici si sa te lasi ghidat spre ceea ce esenta lui indeamna.

13/03/13 20:01

Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11 12   Subiect inchis

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la