TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Intrebati un ateu! Moderat de +Archangel+, Old Subiect inchis
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Vaida eu nu inteleg nimic. Ce treaba ai cu clericii din istorie? Ei ce sunt nu tot oameni care unii pot fi bineintentionati iar altii din contra, oportunisti? Unde bati ca nu spui nimic limpede? Ce ti se pare in neregula la Isus?

07/05/13 22:06

Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
Pe oamenii astia nu-i poti convinge. Nici macar dezbate. Nici macar nu poti purta o polemica coerenta pentru ca asta se bazeaza pe premise. De ce? Ei sunt "credinciosi".
Poti sa le-o arati pe Magdalena si Iisus in reviste de scandal in ipostaze indecente, oamenii astia nu vor sa vada.

"Oamenii" astia "cred", pentru ei e ceva absolut, iremediabil.
Daca as fii mai tanar poate as scrie o lucrare de dizertatie pe tema asta. Ar fi foarte interesant de vazut lumea prin ochii unui om care crede. In cate minute ar fi lovit de autobuz sau in cate zile ar muri de foame?

As vrea sa inteleg cum functioneaza credinta asta. Cum te poti trezi in fiecare dimineata orb, surd, mut? Cum poti lasa o carte oarecare sa aleaga pentru tine? Cum poti crede in spiridusi? De ce nu ai crede si in elfi, zane, gnomi, etc? Spre exemplu, mie imi place mai mult universul creat de Tolkien sau Martin decat cel din Biblie.
Ganditi-va ca peste cateva mii de ani, cand altii ne vor studia civilizatia cu zambet sarcastic, toate aceste lumi li se vor parea hilare.

07/05/13 22:33

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

vaida a scris:

Sigur ca posedarea schimba identitatea lui Iisus.

Tu nici macar n-ai citit atent. Nu era vorba de posedare ci unii care n-aveau alte argumente pentru miracolele ce le savarsea au spus ca e posedare, idee pe care n-au fost in stare s-o sustina.

Daca este Iisus fiul Lui Dumnezeu si a avut intradevar drac atunci tu il consideri la fel de puternic pe cum spune ca este?Nu a avut el o slabiciune si aceasta a permis dracului sa il posede?Asta ar trebui cel putin sa te puna pe ganduri.

Daca... dar n-a fost asa si asta ar trebui sa te puna pe tine pe ganduri.

Adica nu tot este ceea ce pare a fi.

Si ce-i cu asta?

Un om psihopat(fara sentimente) ce spirit are avand in vedere ca cunostiinta lui nu exprima remuscare?Este el vinovat daca sa nascut cu psihopatie?

Unde ai tu psihopati innascuti, in afara de cei din filmele ieftine?

07/05/13 22:57

Delmoniko
Exclus

Deci Isus nu putea fi posedat ca nu vroia el. Si gata. In plus, nu scrie asa ceva la biblie.

07/05/13 23:03

Old
Moderator

Ba scrie in Biblie ca a fost acuzat de asa ceva; numai ca in Biblie, (daca ai citit) razbate faptul ca acuza asta era doar improscare cu noroi. Istoria nu arata ca ar  fi fosr posedat, iar logica sanatoasa arata ca nu a fost.

07/05/13 23:09

Delmoniko
Exclus

Deci singurele argumente sunt biblia si logica ta sanatoasa? :)
Permite-mi sa ma abtin si sa astept o parere mai elaborata.
Iar faptul ca "razbate" e un argument in sine, nu?

12/05/13 12:48

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
De ce va stresati voi ateii/satanistii, etc sa ne faceti pe noi sa nu credem sau sa ne indoim?! Este timp pierdut, stai linistit si nu te mai stresa :) Noi avem un Dumnezeu viu si daca este viu acest lucru inseamna(fara nici un manual de specialitate) ca ni se arata, ca ne vorbeste, ca petrecem timp cu El.
Nu ai obosit de atata alergat in jurul cozii? Vezi sa nu te arzi, dar oricum nu ar fi rau sa te obisnuiesti cu caldura, ca in ritmul acesta...mila Domnului.
Sa nu crezi este un lucru, dar sa batjocoresti lucrurile pe care nu le cunosti se numeste prostie, ingamfare si imaturitate, asta daca nu cumva esti vreun pusti care e plictisit de viata.
Citeste tu Biblia cap coada si demostreaza-mi tu mie ca nu e adevarata, pentru ca Biblia, pentru noi, este Cuvantul lui Dumnezeu, viu si adevarat si lucrator, scrisa prin Duhul Sfant, ori lucrurile astea niciodata tu si toata satanimea ta nu le va putea schimba in veci.Fii binecuvantat si de Dumnezeu salvat!

12/05/13 23:01

Delmoniko
Exclus

Tocmai, nu se streseaza nimeni, doar se mira de atata .... inadvertenta.

Cum e zeul vostru viu? Asa e si al altora? E oare lumea plina de zei? Allah, Buddha, Confucius, Zoroastru, Belzebuth, Adonai, Elohim, Samael, Iehova?
Ti s-a aratat zeul? Atunci intri in categoria lui Isus, Mohamed, Moise.
Iti vorbesc zeii? Atunci esti o profeta cu adevarat. Spune-mi, te rog care e planul lor?
Iti petreci timp cu el? Cum? Urci pe muntele Olimp si fraternizezi cu Zeus si Afrodita ca in Legendele Olimpului?

Eu nu batjocoresc nimic, doar va pun sa ganditi. E atat de grav?
Am citit biblia de foarte multe ori, chiar am facut cursuri de exegeza, seminarii, etc. Am prieteni preoti sau teologi si am un master in domeniu. Cercetez toate religiile si vad aceleasi puncte slabe.

Bilbia e cuvantul zeului vostru asa cum este Coranul cartea sfanta pentru islam, cum sunt Vedele si Upanisadele pentru hindusi. Care carte e mai sfanta? Sunt atat de multe? Care este mai adevarata? Dam cu zarul?
Cuvant viu, adevarat si lucrator? Unde ai invatat cuvintele astea? Sunt simple texte.
Cuvantul da viata lucrurilor, e o traditie simbolista masonica. Stiai?

Scrisa prin Duhul Sfant? Care duh? Crestin, islamic, buddhist, indian? Cate duhuri aveti? Cine le-a vazut? Si cu aceste duhuri stai de vorba si ti se arata?
Pentru ca daca raspunsul e adevarat trebuie sa apelam la Ghost Busters.

12/05/13 23:46

Old
Moderator

Delmoniko a scris:

doar va pun sa ganditi. E atat de grav?

Asta e problema ta ca folosim macar putin si mintea.

Am prieteni preoti sau teologi si am un master in domeniu.

Cu ceva vreme in urma ai spus altceva, doar ca ai uitat. :D

Delmoniko a scris:

Zambezi, diferenta dintre noi sunt 2 mastere in istoria religiilor si simbolistica si un doctorat intr-o chestie greu de inteles si tradus pentru tine.

Atunci aveai doua mastere si un doctorat, acuma ai doar un master, iar daca mai discutam o sa spui ca ai scoala profesionala.

Nu trebuie sa afisezi titluri ci stiinta(daca ai).

E ca in fabula cu butoaiele.

13/05/13 00:21

Roxana
membru

Delmoniko a scris:

Tocmai, nu se streseaza nimeni, doar se mira de atata .... inadvertenta.

Cum e zeul vostru viu? Asa e si al altora? E oare lumea plina de zei? Allah, Buddha, Confucius, Zoroastru, Belzebuth, Adonai, Elohim, Samael, Iehova?
Ti s-a aratat zeul? Atunci intri in categoria lui Isus, Mohamed, Moise.
Iti vorbesc zeii? Atunci esti o profeta cu adevarat. Spune-mi, te rog care e planul lor?
Iti petreci timp cu el? Cum? Urci pe muntele Olimp si fraternizezi cu Zeus si Afrodita ca in Legendele Olimpului?

Eu nu batjocoresc nimic, doar va pun sa ganditi. E atat de grav?
Am citit biblia de foarte multe ori, chiar am facut cursuri de exegeza, seminarii, etc. Am prieteni preoti sau teologi si am un master in domeniu. Cercetez toate religiile si vad aceleasi puncte slabe.

Bilbia e cuvantul zeului vostru asa cum este Coranul cartea sfanta pentru islam, cum sunt Vedele si Upanisadele pentru hindusi. Care carte e mai sfanta? Sunt atat de multe? Care este mai adevarata? Dam cu zarul?
Cuvant viu, adevarat si lucrator? Unde ai invatat cuvintele astea? Sunt simple texte.
Cuvantul da viata lucrurilor, e o traditie simbolista masonica. Stiai?

Scrisa prin Duhul Sfant? Care duh? Crestin, islamic, buddhist, indian? Cate duhuri aveti? Cine le-a vazut? Si cu aceste duhuri stai de vorba si ti se arata?
Pentru ca daca raspunsul e adevarat trebuie sa apelam la Ghost Busters.

Dragul meu cuvintele le-am simtit pe propria piele, nu le-am invatat pe dinafara, iar educatia ta teologica nu te ajuta, nici exegeza, nici teologia, nici preotia. De credinta ai auzit?Asta trebuie sa fie in inima pentru ca Duhul Sfant sa lucreze si Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si inima.
De asta pentru tine toate sunt basme, pentru ca nu ai credinta!!! Credinta in moartea si invierea lui Isus Hristos, credinta ca El, prin jertfa Lui ti-a spalat pacatele si slabiciunile pe care le ai....si asta ramane valabil si pentru tine, chiar daca crezi si accepti, chiar daca nu.Isus Hristos este acelasi, ieri, astazi si in veci, El e viu! Sa nu uiti niciodata ca jertfa Lui si sangele Lui varsat sunt si pentru delmoniko!

Ultima modificare de Roxana (13/05/13 06:53)

13/05/13 06:51

Delmoniko
Exclus

hmmm....credinta asta cum se masoara? In metri, bari, ohmi? S-o cred doar ca asa zici tu?
Practic, daca nu poti demonstra ceva faci apel la "credinta"?

Tocmai, din nefericire pentru tipul asta Isus, eu n-am nici pacate, nici slabiciuni. Am calitati si defecte pe care mi le rasfat singur.
Daca tu mi-ai zice sa fac ca o maimuta ca asa crede lumea si Isus eu s-o fac?
Mai intai cercetez sursele, ma uit in jurul meu, apoi imi analizez propriile valori. Astea sunt mult mai importante decat o mie de falsi Isusi.

Credinta ta e o simpla inchipuire, e ca si cum te-ai minti singura pentru propriul confort mental. O inteleg intrucatva, dar n-o apreciez si o evit pe cat posibil.
Gandeste-te de cand ai devenit asa "credincioasa"?
Cine ti-a "inserat" credinta? Cine ti-a vorbit despre ea? Ei de la cine au auzit? Care sunt sursele primare? Si asa mergi pana la radacina adevaratei minciuni. Pentru ca fiecare minciuna buna care prinde la mase are un sambure de adevar.
Daca nu ar fi fost parintii tai sau amicii sa-ti trezeasca "Credinta" ce religie crezi ca ai fii ales?
Daca te-ai fi nascut in India tot crestina ai fi fost?
Daca ai fii trecut cu adevarat prin suferinte extraordinare tot intr-o divinitate anonima ai fii crezut?

P.S Old, e ultimul avertisment. Daca ami stergi vreo postare ca asa vrea muschiul tau de moderator intru cu proxy si n-o sa va fie prea bine. Si nici site-ul nu face fata prea bine la flood.

13/05/13 15:44

Roxana
membru

Delmoniko iti este atat de usor sa iei peste picior orice raspuns, incat chiar imi pare rau ca mi-am pierdut timpul incercand sa le dau.
Este inadmisibil dupa atatea raspunsuri pe care ti le-am dat anterior tu tot sa intrebi lucruri fara rost, doar ca sa ai tu dreptate....e caraghios de-a dreptul, chiar si copiii au intrebari mai lucide si inteligente. La intrebarile de mai sus ti-am dat raspunsuri in postarile de acum cateva saptamani, asa ca eu una nu mai continui. Ai castigat!

13/05/13 16:01

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10
Delmoniko, Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa Se indure de tine!
Vreau sa iti spun ca nu doar cei care s-au "nascut" in religia crestina sunt crestini. Exista si indieni, si musulmani si atatia oameni care L-au sluit si Il slujesc pe Isus cu pretul vietii lor. Nu cred ca ar fi cineva in stare sa se desparta de familie, sa indure torturi, chiar moarte sau sa se roage pentru cei care il chinuiesc daca toata credinta lui ar fi doar o inchipuire!

Sa stii, de asemenea, ca exista oameni care merg la biserica, citesc Biblia si totusi de abia dupa multa vreme ajung sa se intoarca la Dumnezeu cu adevarat. Este o transformare pe care o face Dumnezeu prin Duhul Sfant. Insa trebuie ca tu sa Il cauti pe Dumnezeu! Nu cu dorinta de a gasi contradictii in Biblie, de a arata ca esti superior crestinilor "creduli", ci cu dorinta sincera de a descoperi adevarul! "Ma veti cauta si ma veti gasi, daca Ma veti cauta cu toata inima." (Ieremia 29:13) "Veti cunoaste adevarul si adevarul va va face slobozi." (Ioan 8:32)

Dumnezeu sa ti se descopere! :)

Ultima modificare de emma_mada (13/05/13 16:27)

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

13/05/13 16:25

mohicanul
membru

Inregistat: 31/01/13
bre delmoniko, vad ca tu esti "paria" acestui site, (ma rog in afara de mine).

daca se nasteau in india, jumatate din membrii acestui site ar fi fost hindusi. dar tu poate esti aici dintr-un motiv. nu acela de a face misto. fa-te ca nu vezi habotnicismul si incearca sa analizezi la rece. sau la cald. si lasa deoparte un anume limbaj. tine cont ca esti pe un forum crestin. deci respecta regulile casei.

13/05/13 16:53

emma_mada
membru

"Evangelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfarsitul." Matei 24:14

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

13/05/13 16:58

mohicanul
membru

Inregistat: 31/01/13
de acord. cati dintre europeni sunt crestini si cati dintre asiatici? ups?! nu au toti aceeasi sansa, asta e ca-n viata. dar nu m-as astepta sa intelegi tu.

ca sa dezvolt, cati dintre chinezi, arabi etc, au auzit de Dumnezeu si cati dintre europeni?vorbim de sanse egale? nici macar la pariuri nu  sunt. mie mi se predica biblia la orice colt. ca o refuz eu e altceva. are aceeasi sansa un african? un somalez? un arab? un indian? si plus ca noua ni se induce subliminal, de cand ne nastem ca exista Dumnezeu. lor li se predica altceva.

Ultima modificare de mohicanul (13/05/13 17:20)

13/05/13 17:13

irlanda
membru

emma_mada a scris:

Delmoniko, Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa Se indure de tine!

Cum poti sa dai binecuvantarea si indurarea Domnului pe un gunoi care numai expectoreaza injurii la adresa lui Dumnezeu?

Domnul sa te intelepteasca!

delmoniko a scris:

Credinta ta e o simpla inchipuire, e ca si cum te-ai minti singura pentru propriul confort mental. O inteleg intrucatva, dar n-o apreciez si o evit pe cat posibil.

Si necredinta ta ce este, orbule si salbaticule la minte? Iti spun eu ce este: este cea mai mare si mai dureroasa bataie de joc a Satanei fata de o fiinta umana. Mai jos si mai mult de atat nu exista. Insa ti-o meriti cu prisosinta...

delmoniko a scris:

P.S Old, e ultimul avertisment. Daca ami stergi vreo postare ca asa vrea muschiul tau de moderator intru cu proxy si n-o sa va fie prea bine. Si nici site-ul nu face fata prea bine la flood.

Pe cine avertizezi tu bai, derutat super moral ce te dai?
Asta este tipic parazitilor ca tine, care daca cumva nu isi pot defasura elucubratiile fara sa le fie bagat pumnul in gura, incep sa zbiere si sa ameninte.

Halal educatie si civilizatie de care  spui ca esti plin doldora....
Esti plin doldora de cea mai joasa speta de caracter si mintea-ti duhneste de putregaiuri intelectuale....

Ultima modificare de irlanda (13/05/13 18:51)

13/05/13 18:42

Delmoniko
Exclus

Emma_mada, merci frumos, cuvintele sunt dragute, dar din nefericire, nu inseamna nimic.
O intrebare cam dura, dar trebuie pusa: ti-ai da viata pentru Isus asa cum crezi ca el si-a dat-o pentru tine? Ai pune in balanta viata copiilor sau a apropiatilor tai?

Irlanda, ce sa zic....simple abjectii. probabil suferi de o trauma din copilarie. Citeste Freud, te rog, sau consulta un terapeut. Frustrarea se varsa la sala, nu pe un forum anonim.
Apropo, exista cuvantul "intelepteasca"? Atunci, fie ca zeul tau sa iti dea intelepciunea cea de pe urma.
Irlanda, tu crezi in Satana? Ti-e frica de el?

@mohicanul - recitisem de curand Infernul lui Dante. Mi s-a parut foarte aberanta parerea bisericii din acea perioada referitor la cine merge in infern si cum. Practic, chiar daca te nasteai inainte de Hristos (marii oameni de litere greci, etc) si chiar daca nu aveai pacat trebuia sa mergi in Purgatoriu caci numai asa puteai cunoaste odihna. Deci chiar daca nu stiai ca TREBUIE sa fii crestin, tot trebuia sa "induri" fortat mantuirea.

P.S L-am avertizat destul de dragut intrucat rolul unui mod este sa modereze. A sterge inseamna a cenzura, iar cenzura e un mod josnic de a ascunde neputinta. Fara nicio ofensa, Old.
Spre exemplu, cuvintele insirate de tine, Irlanda, adica "gunoi", "parazit", "salbatic", "derutat moral", etc, nu au ce cauta pe un forum crestin. Pe mine nu ma deranjeaza injuriile unei anonime, deci lasam asta la latitudinea moderatorilor. Daca le sterg sau nu, pace lor :)

P.P.S Roxana, imi pare rau ca ai inteles gresit. Nu am castigat nimic. Nu e nicio disputa intre noi. Numai ca un crestin nu poate raspunde acelor intrebari, ar insemna sa-si renege credinta. Te-am inteles, nu vreau sa te deranjez.

Ultima modificare de Delmoniko (13/05/13 19:49)

13/05/13 19:45

irlanda
membru

delmoniko a scris:

Apropo, exista cuvantul "intelepteasca"?

Exista incultule....

delmoniko a scris:

L-am avertizat destul de dragut intrucat rolul unui mod este sa modereze. A sterge inseamna a cenzura, iar cenzura e un mod josnic de a ascunde neputinta. Fara nicio ofensa, Old.

CINE ESTI TU SA AVERTIZEZI AICI, SCLAVULE?!?!

Cenzura este ceva josnic? Asta de pe la ce lunatic de filozof ai cules-o si emitand-o te crezi frate cu el?
Cand ai de a jace cu neoameni lipsiti de bun-simt si needucati care in animalismul lor mictioneaza cu nerusinare pe orice idee, regula sau principiu pe care mintea lor de patrupede nu le poate intelege si asimila atunci cenzura este necesara.

Dar nesimtita si gretoasa ta indrazneala de a ameninta si de a te atinge de acest site, cum o numesti? Josnica e prea gingas spus...este o dovada atat de oribila lasitate cat si o dovada a duhorii morale cu care te tot lauzi de cand ti-ai varat coada pe aici.

13/05/13 20:22

Delmoniko
Exclus

:) te pupa Scaraotchi, e mandru de tine :)

13/05/13 20:28

Oblio
membru

Apropos de intrebarile tale... Dar tu delmoniko ce zici? exista satana?
Si daca zici ca ai onoare poate o folosesti raspunzand sincer.

13/05/13 20:44

Delmoniko
Exclus

Oblio, touche!
Dar nu cred ca am zis nicaieri ca exista Satana.
La fel cum nu exista nici oponentul lui imaginar, sunt doar doua fete ale aceleiasi monede. Daca m-as inchina unuia dintre ei as cadea in aceeasi capcana in care au cazut altii.
Dar imi place cum face spume Irlanda, e ca detergentul de vase :)

13/05/13 20:54

emma_mada
membru

irlanda a scris:

Cum poti sa dai binecuvantarea si indurarea Domnului pe un gunoi care numai expectoreaza injurii la adresa lui Dumnezeu?

Domnul sa te intelepteasca!

Stiu ca Domnul Isus S-a rugat pentru cei care L-au dat la moarte ("Tata, iarta-i, caci nu stiu ce fac") si stiu ca ii iubeste pe toti oamenii. Nu stiu daca e si cazul tau, dar eu L-am necinstit de multe ori pe Dumnezeu prin viata mea si totusi El m-a iertat si m-a adus inapoi cu iubire. De aceea, nu cred ca este gresit, ci chiar este de dorit sa ne rugam si sa ne dorim ca Dumnezeu sa Se indure si de cei ce Il batjocoresc. :)

delmoniko a scris:

Emma_mada, merci frumos, cuvintele sunt dragute, dar din nefericire, nu inseamna nimic.

Sper ca Dumnezeu sa te ajute sa Il gasesti intr-o zi :).

O intrebare cam dura, dar trebuie pusa: ti-ai da viata pentru Isus asa cum crezi ca el si-a dat-o pentru tine? Ai pune in balanta viata copiilor sau a apropiatilor tai?

Este adevarat, trebuie pusa! Chiar zilele acestea ma gandeam ce as face daca as fi pusa intr-o astfel de situatie. Am ascultat pe resuresecrestine.ro o parte din cartea lui Richard Wurmbrand "Cu Dumnezeu in subterana", pe care ti-o recomand din suflet :) (carte in care autorul vorbeste despre perioada pe care a petrecut-o in inchisoare pentru Dumnezeu). Eu nu iti pot spune cu certitudine ce voi face in viitor intr-o anumita situatie, pentru ca nu am fost pusa in acea ipostaza. Insa doresc ca, daca vreodata ar fi sa aleg intre viata mea si/sau a celor dragi mie sau a-L urma pe Isus, sa pot sa Il aleg pe El, pentru ca stiu ca viata nu se sfarseste odata cu moartea trupului. Acest lucru il am in gand si imi doresc ca Dumnezeu sa ma ajute, pentru ca nu poti face asa ceva prin fortele proprii, ci doar cu ajutorul lui Dumnezeu.

13/05/13 21:05

Oblio
membru

Del, merci de raspuns. Daca esti sincer poate mai ai o sansa... :)

13/05/13 21:08

Delmoniko
Exclus

Emma, am sa citesc, sunt curios. Eu i-as pune pe cei dragi mereu pe primul loc, dincolo de orice zei, demoni, ingeri sau altii asemenea. Dar nu mai pot sa comentez referitor la restul pentru ca mi-am expus deja parerea.

Oblio, poate... :)

13/05/13 21:16

Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12   Subiect inchis

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la