TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre pacat si mantuire/Pacate mici, pacate mari Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
emma_mada
membru

Locatie: Craiova
Inregistat: 20/10/10

mmeee79 a scris:


Nu se mai respecta nimic, oamenii curvesc si vin si canta in biserica ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat nimic.


Ce inseamna "a curvi" pentru tine? Scuza-ma, dar mi se pare de-a dreptul exagerat ce spui; nu cred ca chiar se intampla asa ceva. E adevarat ca mai exista si exceptii, dar de aici si pana a generaliza... cred ca e cale lunga;) Iar cei care aluneca in acest pacat, de obicei se cam instraineaza de biserica, nicidecum nu "canta, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic"

mmeee79 a scris:


Merg si beau si vin beti la biserica


Oare chiar asa sa fie? Cate cazuri dintr-astea ai vazut? Ca eu una, nu prea am intalnit asta.

mmeee79 a scris:


vin cu cercei, si totusi nu-i pacat cand Biblia spune sa nu purtam podoabe


Biblia spune:"Podoaba voastra sa nu fie podoaba de afara, care sta in impletitura parului, in purtarea de scule de aur sau in imbracarea hainelor, ci sa fie omul ascuns al inimii, in curatia nepieritoare a unui duh bland si linistit, care este de mare pret inaintea lui Dumnezeu" 1Petru 3:3,4
Ceea ce inteleg eu de aici e ca nu trebuie sa punem pret pe toate aceste podoabe, ci pe sfintenie, aceasta sa fie bogatia noastra. Insa asta nu inseamna ca este batut in cuie sa nu porti bijuterii, atata vreme cat ele nu reprezinta pentru tine un motiv de mandrie. Acum mai depinde si de fiecare biseica, pentru ca, daca intr-o biserica este foarte mare strictete, doar n-o sa vin eu singura cu bijuterii, iar altii sa se poticneasca din cauza mea. Exista, insa biserici in care o bratara finuta, niste cercei nu sunt o problema. Ar fi bine sa nu ne grabim sa judecam, Domnul e Cel care judeca! :D


mmeee79 a scris:

vin cu sanii scosi, fundul scos, fusta pana sub fund...ce mai conteaza in ziua de azi??


Eh!!! Nici asta nu prea cred, cred ca e tot exagerare... iar limbajul tau... hm nu mi se pare prea adecvat;)


mmeee79 a scris:

Te pui in biserica langa un om "cunoscut" , dar tu defapt nici nu stii cine este in realitate.


Nici el nu stie cine esti tu in realitate ;)


mmeee79 a scris:


Ma intreb cat ii mai rabda Dumnezeu?


Eu de multe ori m-am intrebat si m-am mirat cum de ma mai rabda pe mine Dumnezeu! Cred ca asta ar trebui sa ne preocupe mai degraba! Cel putin eu, una, nu ma simt indreptatita sa vorbesc impotriva altora.

mmeee79 a scris:


Mie mi-e scarba de oamenii astia care se dau prieteni pana si cu pastorul si le vorbesc frumos, si pe la spate il vorbesc de rau si-i doresc moartea.

Hm... de cine ai auzit sa ajunga sa doreasca moartea pastorului??? Barfe da, dar asta...

Cred ca mai bine am privi la noi si apoi la altii. "Daca ne-am judeca singuri, n-am fi judecati";) Nu te supara pe mine, te-am contrazis doar pentru ca nu mi s-a parut corect ce ai spus :D
Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa ne binecuvanteze pe toti! :)


_______________________________________
"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

20/12/10 16:26

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Cand cineva judeca vehement pe altii e clar ca are o problema cu el insusi. :)

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

20/12/10 16:46

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
Pff..nici nu mai scriu aici...chiar asa emma??
tu de ce crezi ca am scris toate astea?? crezi ca mint? stai linistita draga, asta e nimic pe langa ce mai exista.

Si tu prea de tot te-ai contrazis cu mine, dar in fine nu mai zic nimic.Noi suntem crestini...

Ultima modificare de mmeee79 (20/12/10 17:38)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

20/12/10 17:33

   
emma_mada
membru

Locatie: Craiova
Inregistat: 20/10/10
mmeee, imi pare rau, nu am vrut sa te supar... doar ca nu am fost de acord cu ceea ce ai scris si ti-am raspuns conform parerii mele :D. Nu as vrea sa ma intelegi gresit... Poate ca am fost cam dura (mai stii?), dar nu asta a fost intentia. Uite, daca am gresit, imi cer iertare! :)
De altfel, as vrea sa iti atrag atentia (cu respect) ca, in momentul in care iti exprimi parerea in legatura cu ceva de pe forum, trebuie sa iti asumi riscul parerilor contrarii ;)
In orice caz, sa stii ca nu am facut-o din rautate sau eu stiu de ce. Si vreau sa spun, chiar daca nu stiu daca ma vei crede sau nu, ca, desi nu ne cunoastem, imi esti draga si ma rog pentru tine :) :)


_______________________________________
"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

20/12/10 21:08

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Puteti da exemple de pacate pe care crestinii pocaiti inca le fac din nestiinta? De exemplu este pacat sa asculti un anumit gen de muzica, sa dansezi la o petrecere, sa bei un pahar cu vin, sa ciocnesti un pahar, sa dai "noroc", sa descanti unui copil ca este deocheat,sa te machiezi,sa conduci cu viteza,pacate despre care nu scrie negru pe alb ?

Ultima modificare de Roxana (09/03/11 16:44)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/03/11 16:43

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Sunt pacate pentru care platesti pe lumea asta. De exemplu daca nu respecti reguli de igiena te trezesti cu anumite boli, sau respingere sociala. Daca descanti unui copil, si pastrezi legatura cu mediul ocult, fara sa te pocaiesti de asta, poti sa platesti pe lumea cealalta.
Daca mergi cu masina cu viteza, si pacatul e foarte mare, s-ar putea sa platesti undeva intre lumea asta si cealalta.;)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (09/03/11 17:16)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/03/11 17:15

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Dar cum aflam daca unele din obiceiurile noastre sunt pacate?

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/03/11 17:18

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Pai Biblia si... comunitatea Duhului, care ne pot lumina;
Dar e important sa tinem sema ca Dumnezeu a dat progresiv lumina; sa nu incercam sa-i "fulgeram" pe semeni, ci tot cu lumina progresiva ii luminam. :)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/03/11 17:25

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Duhul Sfant ne poate slefui in asa fel incat sa nu mai facem anumite pacate sau ne atentioneaza cand facem ceva gresit?

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


09/03/11 17:28

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
In mod normal, da, si Duhul Sfant prin lumina ce o da sa intelegem si sa putem aplica ceea ce avem in minte (Cuvantul lui Dumnezeu). In mod exceptional Duhul Sfant ne poate ajuta si altfel, dar nu-i aici tema.

Cel mai la indemana mod pentru corectarea vietii noastre este Comunitatea Duhului.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (09/03/11 19:24)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/03/11 17:38

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

Roxana a scris:

Dar cum aflam daca unele din obiceiurile noastre sunt pacate?

Pur si simplu intrebandu-te daca acestea aduc sau nu onoare Domnului Isus Hristos.


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

09/03/11 19:22

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

Roxana a scris:

Puteti da exemple de pacate pe care crestinii pocaiti inca le fac din nestiinta?

Din moment ce le fac din nestiinta e cam greu sa le putem nominaliza. Dar se includ in una din aceste doua categorii dar mai ales in cea de-a doua:

Romani 14:23b
Tot ce nu vine din incredintare e pacat.

Iacov 4:17   
Deci cine stie sa faca bine, si nu face, savarseste un pacat!


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

10/03/11 08:31

   
Anna_79
membru

Locatie: Baia Mare
Inregistat: 12/12/08
credeti ca este pacat sa mergi la mare ?

28/05/11 20:29

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Nu-i pacat sa mergi la mare.
Pacat este atunci cand prin prezenta ta acolo esti o ispita pentru cineva sau cineva de acolo te ispiteste pe tine.


28/05/11 23:06

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Asta inseamna ca poti merge, dar sa fii imbracata decent. :D
Altfel, e pacat.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

30/05/11 05:57

   
Anna_79
membru

Locatie: Baia Mare
Inregistat: 12/12/08
daca fac baie in mare, numai in costum de baie se poate:)

Ultima modificare de Anna_79 (30/05/11 20:47)


30/05/11 20:47

   
dhannyella
membru

Locatie: Cluj :)
Inregistat: 06/06/09
da,dar trebuie sa fii atenta ce costum ;)

_______________________________________
"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

30/05/11 21:05

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Pai ce costum? Ca orice costum ai purta, daca-i de facut baie, adica esti mai mult dezbracata, e o problema.

30/05/11 22:25

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Anna_79 a scris:

daca fac baie in mare, numai in costum de baie se poate:)

Binenteles. Doar nu fara!

Exista in unele medii crestine ideea ca mersul la mare e pacat. Intrebarea e ce anume e pacat?
In mod sigur nu imbracamintea in sine (mai multa sau mai putina), ci altceva.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

31/05/11 05:37

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

Anna_79 a scris:

daca fac baie in mare, numai in costum de baie se poate:)

Constiinta ta ce-ti spune?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

03/06/11 09:06

   
Anna_79
membru

Locatie: Baia Mare
Inregistat: 12/12/08
cred ca nu-i tare bine, desi nu stiu exact de ce, eu m-as duce doar sa fac baie. Voi obisnuiti sa mergeti?

Ultima modificare de Anna_79 (03/06/11 16:48)


03/06/11 16:47

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Tu vrei sa faci baie la mare! Si ce mai vrei? Nu esti in baia mare? :D :D

Trecand peste gluma, acuma daca vrei doar sa faci baie, de ce sa mergi pana pe litoral? N-ai baie acasa? Sau nu ai un strand in oras? De ce sa mergi pana pe litoral pentru scaldat? Sau de ce nu mergi la Tasnad, ca-i la 2 pasi de tine si e termala?

Dar de ce crezi ca nu-i tare bine? Care ar fi, asa cum tu intelegi, pacatul ala mare, sau...mic?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

03/06/11 22:44

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

Anna_79 a scris:

cred ca nu-i tare bine

Atunci nu te duce. Nu lasa constiinta sa te osandeasca.


Anna_79 a scris:

Voi obisnuiti sa mergeti?

Eu nu merg pentru ca nu imi place nu din cauza constiintei.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

06/06/11 08:50

   
lucianstef
membru

Locatie: Timişoara, Romania
Inregistat: 20/07/11
Dzeu urasete pacatul dar nu si pe pacatos.

_______________________________________
Jocuri pentru copii

17/07/12 14:04

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Old a scris:


Exista in unele medii crestine ideea ca mersul la mare e pacat. Intrebarea e ce anume e pacat?
In mod sigur nu imbracamintea in sine (mai multa sau mai putina), ci altceva.

Hmm...am vazut niste poze ale unor cunostinte de la mare. Erau rude si numai familisti, dar... una dintre doamne arata incredibil de bine si era si cam tare dezgolita. Chiar rude fiind dar prin alianta, sa nu fii ispitit cand vezi atata nuditate?! Mie una nu mi-ar fi placut sa le tin companie. Nu mi-ar placea ca sotul meu sa fie ispitit sa traga cu ochiul. Orice ai zice pe plaja tot ce conteaza este  celebrul 90-60-90. Si sa nu mi spuna mie barbatii ca nu li se fac ochii ca la metronom intre atata nuditate.

Sigur, in Romania din ce am vazut eu plajele sunt si foarte aglomerate. E cam greu sa nu vezi sutienul din poseta al unei domnisoare...In Cipru cand am fost, e drept ca nici n-am fost in plin sezon, situatia mi s-a parut complet diferita. Nimeni nu intorcea capul oricat de faina era "tanti".

Deci...sa nu se inteleaga gresit. Eu nu ma duc la mare ca nu mi place. Mie imi place la munte. Plus ca am destule alunite pe mine si nu cred ca mi face prea bine soarele si in ultima vreme mai fac si alergie de la el. Nu din considerente morale.

Cred ca poate fi periculos(pentru sufetul tau sau al altora) sa te duci daca te dezgolesti prea tare. Asta ma refer la femei. Am vazut si costume de baie care nu seamana cu al bunicii dar nici nu sunt facute doar din snururi.

Pentru un barbat, cred ca e periculos, daca privitul o ia inaintea stapanirii de sine.

Ultima modificare de MRU (17/07/12 15:43)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

17/07/12 15:10

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net