TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre pacat si mantuire/Pacate mici, pacate mari Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Stim cu totii ca plata pacatului este moartea (vesnica).

Fiindca plata pacatului este moartea: dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vecinica in Isus Hristos, Domnul nostru. (Rom.6:23)

Totusi, daca analizam cateva cazuri din Sfanta Scriptura putem vedea ca Dumnezeu nu pedepseste identic:

1. Cazul lui Acan
:

Iosua 7:20-25."Acan a raspuns lui Iosua, si a zis: "Este adevarat ca am pacatuit impotriva Domnului, Dumnezeului lui Israel, si iata ce am facut.
Am vazut in prada o manta frumoasa de Sinear, doua sute de sicli de argint, si o placa de aur in greutate de cincizeci de sicli; le-am poftit, si le-am luat; iata, sunt ascunse in pamant in mijlocul cortului meu, si argintul este pus subt ele".
[...]
"Iosua a zis: "Pentruce ne-ai nenorocit? Si pe tine te va nenoroci Domnul azi". Si tot Israelul i-a ucis cu pietre. I-au ars in foc, i-au ucis cu pietre"


Pacatul: neascultarea.

Pedeapsa:uciderea.

2.Cazul lui Nadab si Abihu

"Fiii lui Aaron, Nadab si Abihu, si-au luat fiecare cadelnita, au pus foc in ea, si au pus tamaie pe foc; si au adus astfel inaintea Domnului foc strain, lucru pe care El nu li-l poruncise. (Lev.10:1)
Nadab si Abihu au murit inaintea Domnului, cand au adus inaintea Domnului foc strain, in pustia Sinai; ei n'aveau fii. Eleazar si Itamar au implinit slujba preotiei, in fata tatalui lor Aaron. (Num.3:4)"


Pacatul: nu au respectat legea jertfei;

Pedeapsa: moartea.

3. Cazul lui Core

Numeri 16. "1. Core, fiul lui Itehar, fiul lui Chehat, fiul lui Levi, s-a rasculat impreuna cu Datan si Abiram, fiii lui Eliab, si On, fiul lui Pelet, catesi trei fiii lui Ruben.
2. S-au rasculat impotriva lui Moise, impreuna cu doua sute cincizeci de oameni din copiii lui Israel, din fruntasii adunarii, din ceice erau chemati la sfat, si cari erau oameni cu nume."
[...]"32. Pamantul si-a deschis gura, si i-a inghitit, pe ei si casele lor, impreuna cu toti oamenii lui Core si toate averile lor.33. Si s-au pogorat astfel de vii in locuinta mortilor, ei si tot ce aveau; pamantul i-a acoperit de tot, si au perit din mijlocul adunarii."


Pacat: nu au respectat autoritatea pe care ii investise Dumnezeu pe Moise si Aaron.

Pedeapsa:moartea.

4. Cazul lui Saul

"A asteptat sapte zile, dupa timpul hotarat de Samuel. Dar Samuel nu venea la Ghilgal, si poporul se imprastia de langa Saul. (1Sam.13:8)
Atunci Saul a zis: "Aduceti-mi arderea de tot si jertfele de multamire." Si a jertfit arderea de tot. (1Sam.13:9)
Pe cand sfarsea de adus arderea de tot, a venit Samuel, si Saul i-a iesit inainte sa-i ureze de bine. (1Sam.13:10)
Samuel a zis: "Ce-ai facut?" Saul a raspuns: "Cand am vazut ca poporul se imprastie de langa mine, ca nu vii la timpul hotarat, si ca Filistenii sunt stransi la Micmas, (1Sam.13:11)
Samuel a zis lui Saul: "Ai lucrat ca un nebun si n'ai pazit porunca pe care ti-o daduse Domnul, Dumnezeul tau. Domnul ar fi intarit pe vecie domnia ta peste Israel; (1Sam.13:13)"


Pacat: neascultarea de porunca Domnului.

Pedeapsa: indepartarea familiei sale de la domnie.

5. Cazul lui David

Samuel 12:9-12 "Pentruce dar au dispretuit tu cuvantul Domnului, facand ce este rau inaintea Lui? Ai lovit cu sabia pe Urie, Hetitul; ai luat de nevasta pe nevasta-sa, si pe el l-ai ucis cu sabia fiilor lui Amon.Acum niciodata nu se va departa sabia din casa ta, pentruca M'ai dispretuit, si pentruca ai luat de nevasta pe nevasta lui Urie, Hetitul."
Asa vorbeste Domnul. "Iata, din casa ta voi ridica nenorocirea impotriva ta, si voi lua de subt ochii tai, pe nevestele tale si le voi da altuia care se va culca cu ele in fata soarelui acestuia.
Caci ai lucrat pe ascuns; Eu insa voi face lucru acesta in fata intregului Israel si in fata soarelui."


Pacat: adulter, crima.

Pedeapsa: moarte violenta in familie, violarea sotiilor lui(de catre chiar fiul sau!), desi pedeapsa prevazuta de legea mozaica era moartea!

6. Cazul lui Anania si Safira

Dar un om, numit Anania, a vandut o mosioara, cu nevasta-sa Safira, (Fapt.5:1)
Petru i-a zis: "Anania, pentruce ti-a umplut Satana inima ca sa minti pe Duhul Sfant, si sa ascunzi o parte din pretul mosioarei? (Fapt.5:3)


Pacat: minciuna.

Pedeapsa:moartea.

Care credeti ca este motivul?

Ultima modificare de MRU (21/09/09 16:07)

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

21/09/09 16:01

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
De ce un subiect nou ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

21/09/09 16:12

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Nu mi s-a parut ca se incadreaza la restul subiectelor.
Dar tu stii mai bine si il poti inchide/muta/sterge.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

21/09/09 16:16

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

MRU a scris:


Care credeti ca este motivul?

Motivul pentru care Dumnezeu pedepseşte păcatul?
Faptul că-l urăşte.
Dar iubeşte pe păcătos. Din fericire pentru noi...

Poate că noi, ca şi copii de Dumnezeu, nu practicăm "păcatele mari, murdare", dar dacă ar extrage Domnul dinlăuntrul nostru "micile ppăcate creştine", ar umple iadul.

Şi din cauza zidului format, între noi şi El, de către aceste păcate "mici", nu răzbat rugăciunile noastre. Cum bine zicea proorocul Isaia în capitolul 58, versetele 1 şi 2 : Nu, mâna Domnului nu este prea scurtă ca să mântuiască, nici urechea Lui prea tare ca să audă, ci nelegiuirile voastre pun un zid de despărţire între voi şi Dumnezeul vostru; păcatele voastre vă ascund Faţa Lui şi-L împiedică să v-asculte! "


23/09/09 17:31

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Magdy a scris:


Motivul pentru care Dumnezeu pedepseşte păcatul?

Nu. Faptul ca pedepseste diferentiat.
Ar fi trebuit sa continui lista: de exemplu si Maria si Aaron se revolta impotriva lui Moise, lucru facut si de Core si ai lui, dar pedeapsa este diferita. Core si cei care l-au sustinut sunt omorati, Maria se alege cu lepra si Aaron "scapa". Acelasi pacat=>pedepse diferite.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

23/09/09 17:53

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Magdy a scris:


Motivul pentru care Dumnezeu pedepseşte păcatul?


MRU a scris:

Nu. Faptul ca pedepseste diferentiat.

Aaa, înţelesesem greşit. :)

Mă gândesc că Dumnezeu nu face discriminare, adică nu ar trebui să pedepsească pentru acelaşi lucru, diferit. Dar nici nu-I putem cere socoată dacă El vrea să ierte pe unul şi să pedepsească pe celălalt. E Dumnezeu. Face ce vrea El.

Deşi în ochii Lui sunt la fel, şi Maria, şi Aron, şi Core...la fel şi celelalte exemple bune pe care le-ai dat, întradevăr nu capătă aceeaşi muştruluială. Nu pot spune decât aşa o vrut El. Fără să dau cu demonstrări.

Ultima modificare de Magdy (23/09/09 18:15)


23/09/09 18:14

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Magdy a scris:

Dar nici nu-I putem cere socoată dacă El vrea să ierte pe unul şi să pedepsească pe celălalt. E Dumnezeu. Face ce vrea El.

Acum, mi s-ar parea culmea ipocriziei sa-i cer Lui socoteala, in conditiile in care fiecare isi stie pacatele, unele mai "cu martori", altele facute in ascuns/gand.


Magdy a scris:

Mă gândesc că Dumnezeu nu face discriminare, adică nu ar trebui să pedepsească pentru acelaşi lucru, diferit.


Sunt sigura ca El are un rationament. Dar care?

David,(desi poate pentru unii a fost ucigas si adulterin), a fost numit de Dumnezeu "... fiul lui Iese, om dupa inima Mea, care va implini toate voile Mele." (Fapt.13:22)". In ciuda a tot. Dar nici el nu a scapat de pedeapsa: nu cred ca a fost tocmai usor sa vada moartea a 3 din fii lui si nici sa si vada sotiile batjocorite ziua in amiaza mare, in vazul tuturor. Ideea e ca el a fost reabilitat. Reabilitarea prin constructia cuvuntului insusi duce la concluzia logica ca a existat o stare initiala buna.

Si despre Maria putem spune acelasi lucru:

Maria, proorocita, sora lui Aaron, a luat in mana o timpana, si toate femeile au venit dupa ea, cu timpane si jucand. (Exod.15:20)
Maria raspundea copiilor lui Israel:"Cantati Domnului, caci Si-a aratat slava: A napustit in mare pe cal si pe calaret." (Exod.15:21)


Nu acelasi lucru s-ar putea spune si despre fii lui Core. Tot ce se precizeaza despre ei este"[...] pe calea lui Cain! S-au aruncat in ratacirea lui Balaam, din dorinta de castig! Au pierit intr'o rascoala ca a lui Core! (Iuda.1:11). As zice ca nu sunt intr-o companie prea selecta: Cain(ucigas de frate), Balaam(vrajitor)...

In tot acest context, nu este de neglijat nici versetul din Prov.24:16: "Caci cel neprihanit de sapte ori cade, si se ridica, dar cei rai se prabusesc in nenorocire."

As intelege ca Dumnezeu face diferenta, in aplicarea pedepsei intre pacatul accidental si cel ca stil de viata. Totusi este o intelegere corecta?! Si cine poate trage cu exactitate o linie de demarcare intre cele doua?!

Ultima modificare de MRU (23/09/09 19:33)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

23/09/09 18:56

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

MRU a scris:


Acum, mi s-ar parea culmea ipocriziei sa-i cer Lui socoteala, in conditiile in care fiecare isi stie pacatele, unele mai "cu martori", altele facute in ascuns/gand.

Ehee, eu recunosc că, deşi n-ar trebui, mă mai iau la harţă cu El, Îi cer socoteală...după aia regret, îmi cer iertare...o iau de la capăt...


23/09/09 20:38

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ei eu vorbeam in momentele de luciditate, nu asa la cald...

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

23/09/09 20:41

   
gogol
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 22/07/09
Daca ar fi sa ne referim strict la raportarea omului la Dumnezeu atunci nu cred ca putem vorbi de pacate mici si de pacate mari, atat in ce priveste  dispensatiunea legii cat si cea a harului. Sub lege pentru ca daca calcai o singura porunca, atunci automat te numeai calcator de lege, indiferent daca acea porunca se referea la minciuna sau la adulter, spre exemplu. Sub har pentru ca, comiterea oricarui pacat incadreaza pe faptuitor in categorie pacatosilor, ajungandu-se in situtia in care "toti au pacatuit si sunt lipsiti de gloria lui Dumnezeu". Repet...ma refer strict la raportarea omului inaintea lui Dumnezeu, pentru ca in sistemul nostru legislativ este evident ca fiecare fapta poate fi incadrata in functie de gravitatea ei. Din cauza asta si legea mozaica prevedea, din punct de vedere social, pedepse diferite in functie de gravitatea faptei.
Acum....de ce totusi Dumnezeu pedepseste diferit aceiasi fapta la 2 oameni diferiti? Cred ca tine de suveranitatea Lui in carmuire(cum s-a spus si mai sus), pe principiul "Voi avea mila de oricine-Mi va placea sa am mila; si Ma voi indura de oricine-Mi va placea sa Ma îndur"(Romani 9:15).
Dar tot atat de adevarat este ca cei care au aratat pocainta fata de faptele lor, au capatat indurare din partea lui Dumnezeu. Daca ar fi sa ne referim la David, el este atentionat de Dumnezeu prin Natan (cand nu-si vedea buba!), apoi el trece printr-o pocainta adanca(Ps. 32, Ps. 51 etc) si apoi pedeapsa cu moarte este revocata in ce-l priveste! Ca pacatul a avut o consecinta dezastruoasa e foarte clar pentru ca din acel moment, viata lui  nu va mai fi niciodata la fel ca cea dinainte: 4 copii morti, tulburare in imparatie, necazuri etc.
De asemenea Ahab, cel mai pahan imparat al lui Israel, se caieste pentru un moment de faptele lui, si capata o manifestare a indurarii lui Dumnezeu.

Sub perioada harului lucrurile se schimba, in sensul ca absolut toti pot beneficia de harul gratuit al lui Dumnezeu, manifestat deplin in jerfa Domnului Hristos! Dar in continuare nu exista pacate mici sau mari, iar placa pacatului ramane moartea,... dar darul fara plata plata a lui Dumnezeu este viata eterna in Isus Hristos, Domnul nostru!(Romani 6:23)
Ar mai fi de lamurit in contextul acesta subiectul "pacat care duce la moarte" (1 Ioan 5:16), care nu se refera nicidecum la o lista de pacate care ar intra in aceasta categorie, ci la acea disciplina a lui Dumnezeu in anumite cazuri, disciplina ce inseamna "adormirea" sau moarte trupului, sau mantuirea "prin ca prin foc"! Dar din ce-mi aduc aminte este un thread dedicat acestui subiect...si nu vreau sa fiu offtopic (deh moderatorii vegheaza:)).
Har si pace!

Ultima modificare de gogol (26/09/09 17:36)


24/09/09 22:49

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gogol a scris:

De asemenea Ahab, cel mai pagan imparat al lui Israel, se caieste pentru un moment de faptele lui, si capata o manifestare a indurarii lui Dumnezeu.

Eu aici l-as incadra si pe Manase. In contrast cu ei apare Ioas: inceput bun si sfarsit prost.

gogol a scris:

Sub perioada harului lucrurile se schimba

Eu n-as fi sigura. In perioada harului, suntem constientizati ca exista doua tipuri de pedepse: una pentru vesnicie(pentru care a platit Domnul Isus) si alta pentru pamant, pentru o perioada limitata, o consecinta automata a pacatului. In a doua categorie nu cred ca intra doar boala. Poate fi vorba de o lista intreaga de "privatiuni".

Ultima modificare de MRU (26/09/09 15:29)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

26/09/09 15:29

   
gogol
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 22/07/09

MRU a scris:


Eu aici l-as incadra si pe Manase. In contrast cu ei apare Ioas: inceput bun si sfarsit prost.


David si Ahab erau doar niste exemple. Mai sunt si altii. Dar oricum nu era vorba de inceput si sfarsit, ci de manifestarea indurarii lui Dumnezeu in urma pocaintei oamenilor sub vechiul legamant.


MRU a scris:


Eu n-as fi sigura. In perioada harului, suntem constientizati ca exista doua tipuri de pedepse: una pentru vesnicie(pentru care a platit Domnul Isus) si alta pentru pamant, pentru o perioada limitata, o consecinta automata a pacatului. In a doua categorie nu cred ca intra doar boala. Poate fi vorba de o lista intreaga de "privatiuni".


Aici vorbim de 2 lucruri distincte: disciplina copiilor lui Dumnezeu (Evrei 12 spre exemplu) si pedeapsa eterna a celor nemantuiti,care este cu totul altceva. Disciplina este o manifestare de iubire a unui parinte in raport cu copilul lui, avand ca unic scop indreptarea si corectarea anumitor aspecte nepotrivite din viata copilului. In ce-L priveste pe Dumnezeu, El isi disciplineaza copii sub diferite aspecte, cum spuneai si tu, pe principiul filiatiei si care este frumos expus in psalmul 23: "Nuiaua si toiagul Tau ma mangaie". Dar eu nu ma refeream strict la disciplina, ci la asa numitele 'pacate care duc la moarte' si asta in contextul subiectului nostru "pacate mari/mici". Si spuneam doar ca nu exista o lista a pacatelor socotite de noi grave, si deci care s-ar incadra cu usurinta la categoria "pacate mari", care conduc la moarte, asa cum am vazut la alte subiecte! Era deci o pledoarie pentru a demonstra ca inaintea lui Dumnezeu nu exista pacate mari si pacate mici. Anania si Safira pentru au murit? Pentru ca erau adulteri sau pentru ca omorasera cu sange rece niste copii nevinovati?! NU, ci pentru ca au mintit, minciuna nefiind socotit de noi un pacat grav, ci unul comun si fara urmari prea mari. Ei bine inaintea lui Dumnezeu nu e asa! Daca pacatul pune un zid de despartire intre om si Dumnezeu(Isaia 59:2), atunci e limpede ca sub termenul "pacat" intra toate tipurile de pacate, inclusiv "banala" minciuna.

Nu esti sigura de ce? Ca nu exista diferenta in acest sens intre perioada legii si cea a harului?!
Iti reamintesc ca exista o marea diferenta intre cele 2 dispensatiuni si aceata diferenta este...o persoana. Persoana Domnului Isus prin care au venit harul si adevarul. Pana la Domnul Isus nu a fost har, ci..."Cine a călcat Legea lui Moise, este omorât fără milă, pe mărturia a doi sau trei martori." Evrei 10:28. Domnul a adus harul si adevarul, de care poate beneficia oricine!
Har si pace!

Ultima modificare de gogol (26/09/09 19:45)


26/09/09 19:45

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gogol a scris:

Anania si Safira pentru au murit? Pentru ca erau adulteri sau pentru ca omorasera cu sange rece niste copii nevinovati?! NU, ci pentru ca au mintit, minciuna nefiind socotit de noi un pacat grav, ci unul comun si fara urmari prea mari.

Corect. Si totusi cati crestini nu mint si acum fara sa aiba parte de aceiasi pedeapsa si fara sa fi dat dovada de cainta ca David?! Nu spun asta sa dau frau liber unora sau altora la minciuna. Din contra e bine ca fiecare sa vegheze asupra cailor lui. Cu Dumnezeu nu este de joaca!

gogol a scris:

Iti reamintesc ca exista o marea diferenta intre cele 2 dispensatiuni si aceata diferenta este...o persoana. Persoana Domnului Isus prin care au venit harul si adevarul. Pana la Domnul Isus nu a fost har, ci..."Cine a călcat Legea lui Moise, este omorât fără milă, pe mărturia a doi sau trei martori." Evrei 10:28. Domnul a adus harul si adevarul, de care poate beneficia oricine!

Domnul Isus a adus iertarea(indreptatirea), da. Prin marturisirea pacatului(si pocainta) iti poti reface relatia cu Dumnezeu. Dar una e sa continui de pe culme si alta din vale...un fel "scoatem cuiele, dar gaurile raman". Nu spun asta pentru ca sa stirbeasc catusi de putin maretia jertfei Lui. Si talharul de de cruce a fost iertat, a ajuns in rai, dar nu a coborat de pe cruce!

Ultima modificare de MRU (26/09/09 20:18)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

26/09/09 20:15

   
gogol
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 22/07/09

MRU a scris:


Corect. Si totusi cati crestini nu mint si acum fara sa aiba parte de aceiasi pedeapsa si fara sa fi dat dovada de cainta ca David?!


nu exista copil al lui Dumnezeu care sa nu primeasca mustrare/disciplina atunci cand pacatuiesti. Cand totusi e staruinta intr-un anumit pacat, iar copilul lui Dumnezeu nu i-a aminte la atentionarie Duhului Sfant, atunci disciplina isi intra in rol pentru indreptare. Care disciplina, repet, in unele cazuri disciplina poate sa insemne chiar "nimicirea carnii, ca duhul lui să fie mantuit in ziua Domnului Isus. 1 Corinteni 5:5", adica mantuirea "ca prin foc". Reamintesc si cazul corintenilor care lua frangerea painii intr-un mod nepotrivit, iar apostolul Pavel ii instinteaza solemn: "Din pricina aceasta sunt între voi mulţi neputincioşi şi bolnavi, şi nu puţini dorm., 1 Corinteni 11-30 "


MRU a scris:

Nu spun asta sa dau frau liber unora sau altora la minciuna. Din contra e bine ca fiecare sa vegheze asupra cailor lui. Cu Dumnezeu nu este de joaca!


E, asta e marea problema! Ca multi si-L inchipuie pe Dumnezeu ca un batranel cu par alb, de care ai nevoie cand ai bacalaureatul, sesiune, licenta si altele, cand vrei sa te casatoresti si pentru ca esti indragostit lulea Il chemi ca sa sa-ti confirme dragostea cum ca ea/el este partenerul tau de viata, iar apoi sa faca cumva si sa-ti rezolve problemele interminabile din casatorie, bun sa te scoate din necazuri in care singur te bagi, execelent atunci cand trebuie sa-ti ierte toate pacatele pe care oricum este obligat sa le ierte prin simpla rostire a unui formule, doar asa scrie in Biblie, suficient de bun ca sa nu-l trimita pe om in chinul etern, altfel n-ar fi Dumnezeu, si multe altele, care vin doar in favoarea omului. Cu alte cuvinte Dumnezeu este in slujba omului si exista ca sa faca cumva ca existenta lui pe pamant sa fie eventual cat mai placuta, indiferent de ce face omul.
NIMIC MAI FALS!!!!!!!!!!  Nu acesta este Dumnezeul cu care avem de-aface, in fata caruia demonii se infioara, fiind un foc mistuitor, in fata caruia insusi Moise, omul lui Dumnezeu a spus: Sunt ingrozit si tremur! Dumnezeu este incompatibil cu pacatul, iar daca pe copii lui i-a adus la starea de a fi partasi sfinteniei Lui, atunci da... cu Dumnezeu nu e de gluma. Se mai mira cineva de ce s-a ajuns unde s-a ajuns in bisericile si adunarile de azi in care nu mai poti deosebi pe un tanar credincios de un tanar de cartier din lume??:(


MRU a scris:

Domnul Isus a adus iertarea(indreptatirea), da. Prin marturisirea pacatului(si pocainta) iti poti reface relatia cu Dumnezeu. Dar una e sa continui de pe culme si alta din vale...un fel "scoatem cuiele, dar gaurile raman". Nu spun asta pentru ca sa stirbeasc catusi de putin maretia jertfei Lui. Si talharul de de cruce a fost iertat, a ajuns in rai, dar nu a coborat de pe cruce!


Daca te referi la consecintele pacatului (sper ca am inteles bine) atunci da, ele raman! Rana se vindeca, dar cicatricile raman! Dumnezeu iarta pacatul, dar nu e musai sa inlature si consecintele lui!!! Daca cineva a fumat zeci de ani, spre exemplu, iar apoi se intoarce la Dumnezeu, Dumnezeu nu va vindeca automat si cancerul de plamani al aceluia!
Pacatul lasa cicatrici pe viata care nu se vindeca!
Am cunoscut tineri care au ales sa se duca in lume sa incerce pe pielea lor ce inseamna a te bucura de "bucuriile de o clipa ale pacatului". S-au dus, iar unii prin harul lui Dumnezeus-au intors la Dumnezeu,(unii n-au mai venit niciodata!),  si au venit in adunare (unii peste zeci de ani) tavaliti de pacat, raniti si vai de ei, cu consecinte pe viata. Unul dintre ei mi-a spus chiar asa:" Am fost cel mai mare prost, si-mi pare teribil de rau ca mi-am ratat tineretea in lume!". Si din pacate exemple ca acestea sunt cu miile.
Da....cu pacatul nu e de gluma!:(


26/09/09 22:49

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

gogol a scris:

Da....cu pacatul nu e de gluma!:(


Asta e adevarat, dar exista o diferenta, si in consecinte, si in periculozitate.

Nu-i tot una o crima, cu o vorba nepotrivita care desi a ranit , nu a ucis!

Adevarat, toate sunt pacate si orice pacat neiertat desparte de Dumnezeu, dar nu sunt la fel!


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

27/09/09 22:44

   
gogol
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 22/07/09
In ce sens nu sunt la fel? Care este diferenta intre o inchinare la idoli si o lacomie, inaintea lui Dumnezeu? Sau intre o minciuna si o crima? Crezi ca inaintea lui Dumnezeu cele 2 pacate au consecinte inegale?!

27/09/09 22:56

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

gogol a scris:

In ce sens nu sunt la fel? Care este diferenta intre o inchinare la idoli si o lacomie, inaintea lui Dumnezeu? Sau intre o minciuna si o crima? Crezi ca inaintea lui Dumnezeu cele 2 pacate au consecinte inegale?!


..., si lacomia, care este o inchinare la idoli. (Col.3:5)
Deci, lacomia este idolatrie. Totusi idolatria nu-i lacomie. Deci nu-s egale ci au doar parti comune.

Minciuna vs crima: tie ti se par egale?
Daca citesti spiritul scripturii, vei vedea ca nu-s egale. Este egalitate doar in faptul ca ambele-s pacate; ambele il dezonoreaza pe Dumnezeu,ambele duc la moarte daca nu sunt iertate.
In fata oamenilor sunt categoric diferite!

Dar tu vrei sa stii cum e in fata lui Dumnezeu?

Sunt tot diferite. Sau crezi ca Dumnezeu e asa limitat si miop sa nu vada ca sunt diferite? Sunt diferite in consecintele ce le au in creatia lui Dumnezeu; sunt diferite in tratamentul pe care trebuie sa-l dea Dumnezeu pentru rezolvarea lor, sunt diferite in modul in care omul eliberat, iertat de Dumnezeu mai poate fi folositor in slujba.

Sunt identice doar daca privesti in mod egoist, daca te intereseaza cat de vinovat ai fi in fata lui Dumnezeu faptuind unul dintre aceste pacate, atunci sunt identice. Sentinta este vinovat! Altfel sunt diferite.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (28/09/09 12:19)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

28/09/09 12:16

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
"Dar pentru oricine va face sa pacatuiasca pe unul din acesti micuti, cari cred in Mine, ar fi mai de folos sa i se atarne de gat o piatra mare de moara, si sa fie inecat in adancul marii. (Mat.18:6)"

Oare pacatul despre care vorbeste Domnul Isus in ce categorie s-ar incadra? Vorbeste despre o pedeapsa vesnica sau una pamanteasca?!

Si la ce fapte se refera?

Poate fi generalizat si aplicat si in ziua de azi? si daca da, atunci cui: credinciosilor sau necredinciosilor?

Ultima modificare de MRU (28/09/09 13:17)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

28/09/09 13:16

   
gogol
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 22/07/09

OLD TRAIAN a scris:



Daca citesti spiritul scripturii, vei vedea ca nu-s egale. Este egalitate doar in faptul ca ambele-s pacate; ambele il dezonoreaza pe Dumnezeu,ambele duc la moarte daca nu sunt iertate.


Concluzia logica din ce ai scris mai sus este ca inaintea lui Dumnezeu, pacatele sunt egale atat ca si gravitate, cat si ca consecinta! Buun, am ajuns la un numitor comun deci asta am lamurit-o!


OLD TRAIAN a scris:


In fata oamenilor sunt categoric diferite!


Prea putin conteaza ce este in fata oamenilor! Noi nu ne raportam la sistemul de valori ale omului, ci doar la cel al lui Dumnezeu. Vorbesc strict din perspectiva unui credincios, care are in vedere interesele lui Dumnezeu si deci se raporteaza doar la El.


OLD TRAIAN a scris:


Dar tu vrei sa stii cum e in fata lui Dumnezeu?

Sunt tot diferite. Sau crezi ca Dumnezeu e asa limitat si miop sa nu vada ca sunt diferite? Sunt diferite in consecintele ce le au in creatia lui Dumnezeu; sunt diferite in tratamentul pe care trebuie sa-l dea Dumnezeu pentru rezolvarea lor, sunt diferite in modul in care omul eliberat, iertat de Dumnezeu mai poate fi folositor in slujba.

Sunt identice doar daca privesti in mod egoist, daca te intereseaza cat de vinovat ai fi in fata lui Dumnezeu faptuind unul dintre aceste pacate, atunci sunt identice. Sentinta este vinovat! Altfel sunt diferite.


Repet, discutia acestui thread gravita in jurul subiectului: pacate mari sau mici in raport cu Dumnezeu! Si am spus ca inaintea lui Dumnezeu nu exista pacate mari si pacate mici, ci este doar pacat, pacat care are drept plata moartea!
Daca e sa ne raportam la sistemul juridic/social etc etc al oamenilor, atunci da, putem sa facem variatiuni pe aceasi tema pana la craciunul lui 2020, dar nu asta era subiectul (cel putin asa inteleg eu...) odata, iar apoi, oricum nu conteaza ce crede omul in ce priveste rapotarea la Dumnezeu, si deci si pacatul. Conteaza ce crede Dumnezeu!
Har si pace!

Ultima modificare de gogol (28/09/09 13:46)


28/09/09 13:44

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gogol a scris:

Repet, discutia acestui thread gravita in jurul subiectului: pacate mari sau mici in raport cu Dumnezeu! Si am spus ca inaintea lui Dumnezeu nu exista pacate mari si pacate mici, ci este doar pacat, pacat care are drept plata moartea!

Daca privim in Pentateuc, putem observa ca pedeapsa cu moartea era aplicata pentru urmatoarele fapte(sunt mult mai multe dar nu stau sa intocmesc o lista completa):
-inchinarea la idoli si instigarea la aceasta;
-uciderea cu intentie;
-adulterul;

Sunt atat fapte spirituale cat si antisociale, dar aceiasi pedeapsa: moartea. In acelasi timp, sunt precizate pacate=fapte antisociale care necesitau reparatii doar prin despagubirea victime dar si prin aducerea jertfelor.

Later edit:
Si de ce spune Pavel:

Fugiti de curvie! Orice alt pacat, pe care-l face omul, este un pacat savarsit afara din trup; dar cine curveste, pacatuieste impotriva trupului sau. (1Cor.6:18)?

De ce, daca toate pacatele ar fi la fel inaintea lui Dumnezeu?!

Eu(cel putin momentan) vad plata pentru pacat=moartea, foarte bine descrisa in pilda celor doi datornici.

Ultima modificare de MRU (28/09/09 17:46)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

28/09/09 14:53

   
gogol
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 22/07/09
"Fiindca plata pacatului este moartea". In acest "pacatului" intra toate pacatele cunoscute si necunoscute! Fie ca sunt in trup, fie ca sunt in afara lui, pentru toate, omul nemantuit ajunge la judecata, iar plata pentru ele este una singura: moartea! Nu exista inaintea lui Dumnezeu gradatie in ce priveste gravitatea pacatului!
Este adevarat ca pacatele morale/sexuale au un loc aparte in Cuvantul lui Dumnezeu, care atentioneaza in multe randuri, spre exemplu, asupra pacatului curviei. Chiar se spune ca "voia lui Dumnezeu este sfintirea voastra, ca sa va feriti de curvie!".Cei credinciosi sunt atentionati solemn cu privire la pacatele sexuale, despre care se spun intr-adevar ca sunt indreptate impotriva trupului, care este templul Duhului Sfant, in cazul celor credinciosi. Si asta pentru ca , atunci ca si acum , ispitele sexuale erau/sunt foarte puternice, iar cei credinciosi neveghind puteau/pot usor sa cada!
Dar asta nu inseamna ca pacatul curviei spre exemplu, este mai grav decat pacatul hotiei, inaintea lui Dumnezeu. Staruinta in orice pacat induce automat, in cazul copiilor Lui, disciplina care nu tine cont de pacat si de gravitatea lui!
@MRU "Eu(cel putin momentan) vad plata pentru pacat=moartea, foarte bine descrisa in pilda celor doi datornici."
Te rog frumos sa dezvolti putin ideea, pentru ca nu sunt sigur ca inteleg bine analogia la care te referi.

Multumesc!


03/10/09 00:35

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
"Pazeste de asemenea pe robul Tau de mandrie, ca sa nu stapaneasca ea peste mine! Atunci voi fi fara prihana, nevinovat de pacate mari." (Ps.19:13)
Acesta e un pacat foarte mare. E pacatul care se crede ca a adus caderea lui Lucifer!


"Cand izbucneste impotriva ta mania celuice stapaneste, nu-ti parasi locul, caci sangele rece te pazeste de mari pacate." (Ecl.10:4)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

04/10/09 00:23

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

MRU a scris:

Eu(cel putin momentan) vad plata pentru pacat=moartea, foarte bine descrisa in pilda celor doi datornici.


gogol a scris:

Te rog frumos sa dezvolti putin ideea, pentru ca nu sunt sigur ca inteleg bine analogia la care te referi.
Multumesc!

Aveau datorii(diferite ca valoare), dar nici unul nu avea cu ce plati.

Ultima modificare de MRU (08/10/09 12:26)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/10/09 12:19

   
epicx
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/02/10
Cred ca punctul dominant a ce ai scris tu mai sus sta in ultimele cuvinte:" nici unul nu avea cu ce plati". Ori cred ca in cazul acesta intre cei 2 nu era nici o diferenta in ce priveste datoria.

12/02/10 23:03

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
In lumea asta nu mai conteaza nimic.

Ultima modificare de mmeee79 (20/12/10 17:32)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

20/12/10 11:30

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net