TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/caut si eu jumatatea Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
tzupyk
membru

Inregistat: 11/08/09
Caut si eu jumatatea. Am 24 de ani si lam descoperit pe Dumnezeu acum 2 ani. Traiesc in dragostea Lui si ma bucur de binecuvantarile pe care mi le da. De ceva timp caut si eu o fata de care sa ma indragostesc sa putem trai impreuna si sa ne iubim. Doresc sa ma iubeasca, sa o iubesc si amandoi sa il iubim pe Dumnezeu. la mine e mai complicat sa se indragosteasca o fata deoarece eu sunt bolnav si fac dializa de 9 ani. Dar eu am zis ca dragostea acopera totul cum spune in corinteni 13. Eu as vrea din dragoste sa traim si restul sa lasam in grija Domnului. Daca cineva doreste mai multe informatii poate da mail pe id marian_tzupyk@yahoo.com sau sa sune pe nr de telefon 0769275669 sau 0751296795. nu conteaza daca fata este bolnava ci as vrea doar din dragoste sa pot incepe o relatie. eu parinti nu am si deocamdata stau la o familie pocaita care prin indurarea Domnului mia scoso in cale. Harul lui Isus sa dea binecuvantare celui care are dragoste si prin iubirea Lui sa fiti fericiti. Domnul sa va binecuvanteze.

11/08/09 15:16

tzupyk
membru

astept pareri si doresc ca Domnuln sa va bincuvanteze

11/08/09 15:16

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
Tzupyk,o să îţi dau un sfat prietenesc:nu căuta jumătatea pe internet.Mai bine alege să stai pe genunchi şi sunt sigură că Dumnezeu ,la vremea potrivită, o va scoate în cale pe "ea".

Cum spuneam,roagă-te şi încrede-te în Domnul. :)

11/08/09 15:35

Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
Dacă eşti singur să ştii că nu trebuie să ai un partener pentru a fi complet. Am avut nişte predici despre „Cum să îţi găseşti partenerul de viaţă”, în care am adus cuvântul ebraic pentru „singur” şi nu înseamnă „unu” (numeric) ci o unitate completă, ceea ce înseamnă că Duhul, sufletul şi trupul acelei persoane sunt întregi. Doar când eşti întreg eşti pregătit pentru altul. Dacă spui „sunt o jumătate în căutarea jumătăţii mele” – ştiţi acea zicală? – atunci nu te căsători, eşti periculos, pentru că nu eşti complet în tine şi cauţi să distrugi pe altcineva. Dacă nu eşti complet,  vei seca viaţa din cealaltă persoană, fie bărbat fie femeie. Trebuie să ştii că Isus te face complet, fii satisfacut şi apoi eşti pregătit pentru căsnicie. Cu alte cuvinte, în căsnicie vor fi momente în care trebuie să fii independent fără să îţi fie teamă. Femeile care îşi fac lumea să se învârtă în jurul soţului şi nu sunt independente în Cristos, sunt cele mai afectate. Un bărbat poate să arate afecţiune, dragoste, tandreţe în mod dependent, şi vom vedea de ce, dar o femeie nu trebuie să îşi facă viaţa să se învârtă în jurul nici unui bărbat, cu excepţia Bărbatului din cer, pentru că El nu te va dezamăgi niciodată. Dacă pui un bărbat în locul lui Isus nu e de mirare că eşti dezamăgită. [extract - pt. varianta dvd gratuita tradusa ma puteti contacta]

11/08/09 15:41

corneliu
membru

Inregistat: 05/05/05
deci.. ma apuca rasu cand vad asa ceva :))))))))))
P-E-N-I-B-I-L

mariane.. un prim pas, dute si ia cina pt boala ta, cina e pt sanatatea si intregirea ta.

www.prinhar.ro

11/08/09 16:40

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
pe mine nu ma apuca rasul, corneliu.

modifica-ti mesajul inainte de a lua eu masuri.

11/08/09 17:57

homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 22:41)

11/08/09 18:09

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

corneliu a scris:

deci.. ma apuca rasu cand vad asa ceva )))))))))
P-E-N-I-B-I-L

Te apuca rasul, pentru ca n-ai capacitatea de a intelege si de a simti o astfel de situatie.
Si daca nu esti in stare de asa ceva, mai bine sa te apuce plansul pentru incapacitatea ta, decat rasul pentru suferinta unui om.

tyupzk a scris:

Caut si eu jumatatea. Am 24 de ani si lam descoperit pe Dumnezeu acum 2 ani...

Domnul sa-ti implineasca dorinta si nevoia sufletului si vietii tale.

Ultima modificare de irlanda (12/08/09 10:41)

11/08/09 20:14

aurelian177
membru

Inregistat: 30/07/09
Da nu cauta pe internet...ca eu am gasit...fara sa vreau...si te pacalesti singur(pentru ca am renuntat la ideea de a iubi ceva ce nu vezi)...daca nu-l pui pe Isus in centrul vietii tale degeaba gasesti perechea(vb din experienta mea frageda si sunt inca prea putin experimentat..ca dabia acum realizez multe:|)...cat despre misto-uri pe acest subiect se gasesc multi vitezi.Daniel de exemplu a fost singur...si nu chiar...Dumnezeu a fost cu el..si nu s-a gandit vai de mine sunt singur in plus la ora actuala mai important decat orice e sa iti mantuiesti sufletul.Dragostea chiar acopera totul...acopera si rautatea din ziua de azi.Dumnezeu sa te binecuvanteze cu sanatate(si cine stie daca nu vei gasi pe cineva care sa fie lumina ochilor tai:D)

11/08/09 20:40

april
admin forum

corneliu, mai iti las putin timp sa-ti modifici mesajul.

irlanda, valabil si pt ultimul tau mesaj.

11/08/09 22:27

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08

aurelian177 a scris:

Da nu cauta pe internet...si te pacalesti singur(pentru ca am renuntat la ideea de a iubi ceva ce nu vezi)

Andreea a scris:

Tzupyk,o să îţi dau un sfat prietenesc:nu căuta jumătatea pe internet.

"Te pacalesti singur" si "nu căuta jumătatea pe internet" in sensul de "Nu te mai obosi ca pe internet nu-ti gasesti jumatatea/aleasa/tanara pregatita tie de Dumnezeu" ?
De fapt, sora mea (pocaita) s-a casatorit acum 2 ani cu un baiat (pocait) care mi-e un super-cumnat. Sunt fericiti, nu am mai vazut niciun cuplu ca si ei. Ghiciti cum s-au cunoscut:
Exact, pe internet. :)  Domnul lucreaza in viata copiilor Lui prin orice mijloace.
Asa ca nu distrugeti sperantele persoanelor aflate in situatia celui care a initiat aceasta discutie.

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

12/08/09 11:37

tzupyk
membru

idei si sfaturi diferite. cred ca am sa caut in rugaciune. e drept totusi internetul e cam riscant. dar la Isus nu e. multumesc si lu Corneliu si totusi nu ias dori prin ce am trecut eu prin viata caci atunci siar da seama. Domnul fie cu voi cu totzi.

12/08/09 14:55

april
admin forum

corneliu a scris:

deci.. ma apuca rasu cand vad asa ceva :))))))))))
P-E-N-I-B-I-L

mariane.. un prim pas, dute si ia cina pt boala ta, cina e pt sanatatea si intregirea ta.

april a scris:

pe mine nu ma apuca rasul, corneliu.

modifica-ti mesajul inainte de a lua eu masuri.

Nu te-ai conformat, suporti consecintele.

12/08/09 17:11

alex
membru

Inregistat: 02/03/09
ce-i faci april lui corneliu...haide nu fi prea aspra....:D

Ultima modificare de Alexa_gvb (12/08/09 22:34)

12/08/09 22:33

april
admin forum

Alexa_gvb a scris:

ce-i faci april lui corneliu...haide nu fi prea aspra....:D

sa ma luati in serioa alta data.

Continuati discutia, va rog, dar civilizat.

12/08/09 22:37

Andreea
membru

monday_73 a scris:

"Te pacalesti singur" si "nu căuta jumătatea pe internet" in sensul de "Nu te mai obosi ca pe internet nu-ti gasesti jumatatea/aleasa/tanara pregatita tie de Dumnezeu" ?

Sora ta a fost un caz fericit.Şi sunt şi altele.Însă una e să găseşti din întâmplare pe cineva şi alta e să cauţi pe cineva.Eu una i-am dat acest sfat lui tzupyk pentru că lumea internetului e compusă din oamenii cu măşti.Şi e posibil să întâlneşti o persoană extraordinară,cea mai super din câte există şi poate chiar să ajungi la căsătorie.Dar mă întreb,când îşi va da masca jos,cum o să fie?

Ultima modificare de Andreea (12/08/09 22:54)

12/08/09 22:48

harra
+

Inregistat: 21/04/09
Cu masti intalnesti si zi de zi,asa ca...pray,pray

13/08/09 14:35

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Cand cauti jumatatea,ajungi sa te agati de orice posibilitate si sa nu apreciezi bine anumite lucruri.Dragostea vine singura,cand nici nu te astepti.O sa vezi asta.

14/08/09 15:10

Site web  
alex
membru

Inregistat: 02/03/09

edi.theraven a scris:

Cand cauti jumatatea,ajungi sa te agati de orice posibilitate si sa nu apreciezi bine anumite lucruri.Dragostea vine singura,cand nici nu te astepti.O sa vezi asta.

perfect de acord cu Edy...:)..si un sfat ..incearca sa nu starnesti dragostea pana nu vine ea....si totul o sa fie bine....Dumnezeu sa fie cu tine..:)

Ultima modificare de Alexa_gvb (14/08/09 20:20)

14/08/09 19:32

Lizbeth
membru

tzupyk a scris:

Caut si eu jumatatea. Am 24 de ani si lam descoperit pe Dumnezeu acum 2 ani. Traiesc in dragostea Lui si ma bucur de binecuvantarile pe care mi le da. De ceva timp caut si eu o fata de care sa ma indragostesc sa putem trai impreuna si sa ne iubim. Doresc sa ma iubeasca, sa o iubesc si amandoi sa il iubim pe Dumnezeu. la mine e mai complicat sa se indragosteasca o fata deoarece eu sunt bolnav si fac dializa de 9 ani. Dar eu am zis ca dragostea acopera totul cum spune in corinteni 13. Eu as vrea din dragoste sa traim si restul sa lasam in grija Domnului. Daca cineva doreste mai multe informatii poate da mail pe id marian_tzupyk@yahoo.com sau sa sune pe nr de telefon 0769275669 sau 0751296795. nu conteaza daca fata este bolnava ci as vrea doar din dragoste sa pot incepe o relatie. eu parinti nu am si deocamdata stau la o familie pocaita care prin indurarea Domnului mia scoso in cale. Harul lui Isus sa dea binecuvantare celui care are dragoste si prin iubirea Lui sa fiti fericiti. Domnul sa va binecuvanteze.

Tzupyk, cred ca iti inteleg durerea (as vrea sa pot enumera motivele pentru care inteleg situatia prin care treci, dar ma abtin...pentru ca acum lucrurile intamplate in trecut nu mai contaza). Stii care a fost al doilea gand care mi-a trecut prin minte cand am vazut mesajul tau? "Oare ce va face cand vor suna 5 fete...pe care o va alege?" Dupa ce criterii vei face selectia? Esti constient, nu-i asa, ca cele care te vor cauta si-au si facut sperante in inima lor ca vor fi 'aleasa" iar tu...nu vei face mai mult decat sa le ranesti pe restul.

Oricat de greu ar fi (si cred cu tarie ca nu iti e usor), nu cred ca ai dreptul de a transforma "indragostirea" intr-un proces de selectie. Adica...de-acum toate fetele care te vor contacta vor fi stresate sa raspunda bine, sa fie pe placul tau...ca poate intrebarile carora se straduiesc sa le raspunda pe parcurs ce va veti cunoaste...fac parte dintr-o proba eliminatorie.

Si mai apoi...fi "egoist" (nu ma intelege/ti gresit)si gandeste-te la tine...ce vei spune daca vei cunoaste cateva fete si toate te vor respinge dupa ce se vor apropia mai mult de tine si vor considera ca starea ta de sanatate este o povara pentru ele? Nu vei ramanea din nou cu inima zdrobita si cu gandul ca nu valorezi prea mult ?(nu ca ar fi adevarat..dar are grija cel rau sa se joace cu gandurile noastre si sa ne loveasca tot in punctul sensibil).

Iti doresc intelepciunea de a privi dincolo de norul singuratatii care te cuprinde acum!

Crede doar, credinta si rugaciunile noastre sunt singurele care il impresioneaza pe Dumnezeu!

Un zambet,

Lizbeth

Lizbeth

17/08/09 15:22

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Fata inteleapta....

17/08/09 18:01

tzupyk
membru

va doresc o zi cat mai aproape de Hristos.

18/08/09 10:49

tzupyk
membru

unde dragoste nu e nimic nu e. va salut cu ps 23.

19/08/09 11:45

Andreea
membru

tzupyk a scris:

unde dragoste nu e nimic nu e. va salut cu ps 23.

Însă cum Dumnezeu e dragostea...este cam de tot şi toate! ;)

19/08/09 22:28

tzupyk
membru

ce frumos miai spus Andreea. de aceea mie imi place sa ma nu mesc dragoste ,nu Marian. stiu ca Dumnezeu ma iubeste si de aceea ma las si las toate problemele in seama Lui. in fond ce am eu.....nimic. asa ca |Domnul sa te binecuvanteze si sa ......1 cronici 29:13

21/08/09 10:07

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la