TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Intrebari Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Loc pentru intrebari de la oricine pt oricine, cazuri personale etc, pe tema prieteniei.

roSSaNa a scris:

Sunt cu un baiat de 2 ani ...am gresit amn2 in relatia asta dar nu a fost nimic grav pana acum  o sapt mi`a zis k nu mai vrea sa fie cu mine pt k nu mai tine la mine dar nu cred ..pt k pana sa imi zica asta el se purta foarte frumos cu mine ...si chiar imi zicea ca ma iubeste ce pot face? cum sa ma impac cu el pt k il iubesc foarte mult si stiu k si el tine la mine va rog sa imi dati si mie un sfat
Maine adik azi ..ma intalnesc cu el ce pot sa fac ...dak el nu mai vrea ?

Ultima modificare de april (04/02/11 19:54)

07/08/09 08:00

belinda
membru

Inregistat: 13/11/08

roSSaNa a scris:

am gresit amn2 in relatia asta dar nu a fost nimic grav pana acum

si v-ati rezolvat problemele care au fost?..de multe ori ele pot deveni foarte mari chiar daca la inceput e o nimica toata,dar daca le tot amani rezolvare te vei trezi ca din cauza unui lucru marunt, relatia voastra a avut de suferit.

roSSaNa a scris:

cum sa ma impac cu el pt k il iubesc foarte mult si stiu k si el tine la mine

vorbiti,dar fiti sinceri amandoi. nu poti sa stii daca te mai iubeste, asa ca nu te costa nimic sa-l intrebi daca mai tine la tine sau nu. chiar daca tu vrei ca aceasta relatie sa continue,ar trebui sa vorbesti si cu el,sa afli si parerea lui.poate ace dragoste care a fost intre voi,candva,s-a mai stins ;)

roSSaNa a scris:

ce pot sa fac...dak el nu mai vrea?

acceptai decizia,intelegel..

rugati-va ca Dumnezeu sa va dea intelepciune si pricepere in aceste lucruri ;)

Ultima modificare de belinda (07/08/09 08:43)

"Mandria omului va fi smerita si trufia oamenilor va fi plecata;numai Domnul va fi inaltat in ziua aceea"(Isaia 2:17)...

07/08/09 08:43

maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

april a scris:

roSSaNa a scris:

Sunt cu un baiat de 2 ani ...am gresit amn2 in relatia asta dar nu a fost nimic grav pana acum  o sapt mi`a zis k nu mai vrea sa fie cu mine pt k nu mai tine la mine dar nu cred ..?

Pai unii baieti dupa 2 ani se cam plictisec sau exista si varianta ca a cunoscut pe altcineva sau este interesat de altcineva. Ai scris pe undeva ce varsta ai? Ce asteptari ai de la aceasta prietenie?
Sfatul meu este: daca nu te mai vrea , renunta! Accepta prietenia unui baiat care "alearga"(te iubeste) el dupa tine. Daca se intampla invers, s-ar putea sa devi o victima. In general baietii profita "din plin"( si financiar  si nu numai) de fetele care sunt indragostite de ei cand ei nu mai simt nimic pentru ele.
Daca prietenia voastra mai are sanse, nu-l sufca, nu-l cauta , nu fi insistenta. Las-l pe el sa te caute. Daca nu o face inseamna ca nu te iubeste. Trist, dureros dar...adevarat.

08/08/09 02:08

homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (14/02/11 09:21)

08/08/09 21:33

april
admin forum

belinda a scris:

rugati-va ca Dumnezeu sa va dea intelepciune si pricepere in aceste lucruri ;)

Eu o intreb intai ce rol are Dumnezeu in relatia respectiva.

08/08/09 22:40

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Pentru claudiytza . In primul rand,daca iti pui intrebarea "este bine?" fii sigura ca nu este . In general , ar fi ok daca l'ai iubi . Am zis , in general  .Intreaba'l pe Dumnezeu daca e de acord . A te indragosti fara a iubi e urat  .Pasiunea dispare , insa daca iubesti ramane mereu . Dar o pasiune curata  ,respectuasa . Daca deja stii ca nu e bine dc nu pui stop ? Ma mir , insa , de mentalitatea lui . Acum urmeaza al doilea rand : la diferenta asta de varsta , mai ales ca tu esti mica , mentalitatile difera mult . Orice relatie trebuie sa duca la casatorie . Pastrand o atitudine extremista fata de sexul opus , adica ori sa cauti cu disperare , ori sa iti impui sa fi indiferenta , te baga uneori in situatii delicate . Asteapta , si cand vei iubi vei sti si nu vei mai intreba pe nimeni.

10/09/09 16:37

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

claudiytza a scris:

nici prin cap nu-mi trece sa fiu eu cu pastorul acesta dar pur si simplu am intrebat ca sunt curioasa si nu stiu...

Eu stiam ca o persoana nu ajunge pastor/preot decat dupa casatorie...Pastorul tau e insurat?!
Oricum nu inteleg ce vrei tu de la el. Si daca n-ar fi casatorit, tu esti minora si el se pregateste sa pastoreasca o Biserica. Ti-ar placea sa fie el compromis?!

Ultima modificare de MRU (10/09/09 21:01)

10/09/09 20:53

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Claudiytza, ma tem ca s-ar putea sa-l cunosc pe pastorul asta :D

11/09/09 09:15

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

claudytza a scris:

va  rog ajutati-ma...cred k e bine ca m-am hotarat sa va scriu...am nevoie de rezolvare....ce pot sa fac in situatia aceasta?

Avand in vedere ca te afli in pragul unui nou an scolar, concentreaza-te si ocupa-te de activitatile scolare si Dumninica cauta sa te duci la o alta biserica, decat cea in care este si "pastorul" de care te-ai amorezat,si sa te preocupe intr-adevar, cresterea ta spirituala.

claudytza a scris:

si mai am o intrebare pt cultura mea generala ar fy pacat sa ai o asemeanea relatie?nici prin cap nu-mi trece sa fiu eu cu pastorul acesta dar pur si simpluam intrebat ca sunt curioasa si nu stiu...

Toate isi au vremea lor. La 16 ani, nu este vremea potrivita pentru o astfel de relatie sau pentru o astfel de preocupare.

claudytza a scris:

dar nu este dupa mine credeti-ma duc o lupta incredibila

Dar dupa cine este?

E trist ca la 16 ani, cand eu zic ca esti inca un copil, sa-ti pierzi copilaria cu astfel de lucruri, alimentandu-ti si muncindu-ti inima si gandurile cu ceva ce te depaseste din toate punctele de vedere. Ma intreb daca acum, la 16 ani te framanta lucrurile astea, la 20 si ceva, la 30 si ceva, oare ce-ar putea sa te mai framante, ce-ar putea sa te mai incante?

Pentru ca  tu, ceea ce ar trebui sa experimentezi mult mai tarziu, stranesti acum, fara insa a avea capacitatea de a intelege, de a simti sau de a reactiona asa cum o cere o astfel de situatie.

Nu-ti este bine nici acum, pentru ca asa cum am spus, nu este vremea de asa ceva, dar nu-ti va fi bine nici mai tarziu, pentru ca atunci cand va fi vremea de asa ceva, n-o sa mai ai tu resurse, pentru ca ti le-ai risipit cand a fost vremea sa le strangi.

Si mai trist este faptul ca, astfel de telenovele se deruleaza prin Bisericile noastre, unde, spunem noi, cu toata piosenia, ca este prezent Domnul...si de multe ori cu noi nu mai este nici macar praful de pe picioarele Lui.

11/09/09 23:06

alex
membru

Inregistat: 02/03/09

claudiytza a scris:

si vreau sa-ti spun ca m-am rugat la Dumnezeu sa ma scoata din acest impas pt ca eu nu-mi doresc sa fiu in situatia aceasta si ca nu-mi face nici bine si Slavit sa fie El ca m-a ajutat...:)

daca mai ai nevoie de rugaciune, pot sa ma rog pentru tine ;) Domnul sa te binecuvinteze :D

12/09/09 16:39

Mihaela92
membru

Inregistat: 30/10/10
Daca sunteti curtate de un baiat care nu v-ar fi indiferent,cum va comportati fata de el??

31/10/10 19:14

homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (14/02/11 09:21)

31/10/10 20:29

Mihaela92
membru

Inregistat: 30/10/10
Nu intrebam de mine,voiam sa stiu  cum procedati voi!

31/10/10 21:16

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Unele sunt naturale, altele sunt putin smechere, iar unele, ce-i drept mai putine sunt chiar prefacute. ;)

Asa ca ai de unde sa alegi. :D :D

Ultima modificare de emanuel (31/10/10 23:42)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

31/10/10 21:23

mit4jc
membru

Inregistat: 08/12/05

emanuel a scris:

Unele sunt naturale, altele sunt putin smechere, iar unele, ce-i drept mai putine sunt chiar prefacute. ;)
Asa ca ai de unde sa alegi. :D :D

@off topic
Emanuel, nu vreau sa crezi ca am ceva cu tine dar cred ca unele intrebari sunt adresate unor anumite persoane, in acest caz fetelor. Ar fi indicat sa postezi la topicurile unde ceea ce scrii reprezinta o contributie pozitiva la subiect.

Unele posturi sunt personale sau unele persoane se confrunta cu anumite situatii si motivul pentru care vin aici este de a gasi un raspuns sau de a intelege mai bine prin ce trec. Te rog sa fii mai atent la posturile tale.

04/02/11 17:09

april
admin forum

mit4jc, esti moderator si nu stiu eu :) ?

04/02/11 19:44

mit4jc
membru

Inregistat: 08/12/05
nope, dar am vazut mai multe comenturi care nu aveau legatura si mi se pare normal ca atunci cand vad ca ceva nu e ok sa spun

04/02/11 19:49

april
admin forum

OK. O sa adaug la mesajul initial ceva : am deschis subiectul asta pt intrebari care pot fi adresate de oricine oricui , la tema topicului : Prietenia.

04/02/11 19:53

marian29
membru

Inregistat: 03/10/10
Dar la oameni reci nu trebuie sa le raspunzi tot asa? Sa fii rece si indiferent..De ce sa fii dragut cu o persoana rece?

05/02/11 20:41

dhannyella
membru

Inregistat: 06/06/09
Din punct de vedere omenesc toti am raspunde ca ar fi normal sa le raspunzi tot asa,dar odata ce Il ai pe Isus in inima ta,ceva iti da imbold sa fii altfel si...sa raspunzi altfel :)

"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

05/02/11 21:15

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

marian29 a scris:

Dar la oameni reci nu trebuie sa le raspunzi tot asa? Sa fii rece si indiferent..De ce sa fii dragut cu o persoana rece?

Ideea de raspuns rece are aspecte subiective. Adica pentru o anumita persoana un raspuns/comportament nu pare rece in timp ce pentru o alta persoana pare. Pentru ca ai devenit sensibil la feed-back-ul ei si ca speri sa se comporte mai dragutz sau mai cald cu tine, este un motiv in plus sa percepi ca reci raspunsurile ei. Si alte fete se comporta la fel sau chiar mai rece, dar nu te afecteaza pentru ca nu te intereseaza persoana lor si iti este indiferent un astfel de comportament.

Cat despre cum "trebuie" sa raspunzi unui astfel de comportament, eu unul nu i-as raspunde la fel. Nu-s genul de persoana care sa intoarca cu aceeasi moneda, decat eventual in cazuri speciale cand o fac spre protectia mea sau din motive intemeiate. Mie imi place sa fiu dragutz si sa ma port frumos cu cei din jurul meu indiferent de cum se poarta ei cu mine. Iar cand apar situatii cum este situatia ta, cu atat mai mult ma port cum sunt eu si nu cum simt sau am impresia ca se poarta cealalta persoana cu mine.

Ultima modificare de shoricel (05/02/11 22:39)

05/02/11 22:38

marian29
membru

Da shoricel ,sunt de acord cu tine. Si eu sunt dragut cu toata lumea. Dar cateodata stai si cand vezi ca se intampla mai multe situatii aiure a care te afecteaza mai mult sau mai putin(ca asta nu e singura),parca e bine sa fii mai rece,indiferent.. Nu ca o razbunare. Pur si simplu. Ca doar nu o sa sar in sus de bucurie:-(

05/02/11 23:41

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

mit4jc a scris:

..., dar am vazut mai multe comenturi care nu aveau legatura si mi se pare normal ca atunci cand vad ca ceva nu e ok sa spun

Pai nu aveau cum sa aiba legatura pentru ca unele erau din 2009, iar altele din 2010, distanta de aproape un an si abordau probleme diferite.
M-ar fi interesat care ti s-a parut a fi neregula, dar in fine, nu vreau sa gasim probleme unde nu sunt.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

05/02/11 23:42

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

marian29 a scris:

Da shoricel ,sunt de acord cu tine. Si eu sunt dragut cu toata lumea. Dar cateodata stai si cand vezi ca se intampla mai multe situatii aiure a care te afecteaza mai mult sau mai putin(ca asta nu e singura),parca e bine sa fii mai rece,indiferent.. Nu ca o razbunare. Pur si simplu. Ca doar nu o sa sar in sus de bucurie:-(

Sa fii rece si indiferent nu inseamna neaparat sa te porti urat cu ea. Inseamna mai degraba o atitudine (de conservare) adoptata ca sa poti fii tu ok. Numa ca e posibil sa nu se intersecteze cu ceea ce vrei tu si tocmai de asta eziti. Intr-adevar, nu e usor sa fii prins intre doua stari: nici una nici alta. Ai face astfel incat sa te debarasezi dar nu ai vrea, ai face astfel incat sa aflii daca e alba sau neagra dar parca ai mai astepta un moment potrivit care nu prea vine (mai bine zis nu il vezi tu cum trebuie) datorita faptului ca nu iti e usor sa gandesti obiectiv si sa accepti anumite lucruri sau nu reusesti sa reactionezi cum ai vrea la diferite circumstante.

I've been there :)

hint: momentul potirvit de multe ori ti-l si faci ;)

Ultima modificare de shoricel (06/02/11 00:19)

06/02/11 00:16

marian29
membru

Exclus purtatul urat! Nu sunt genul. Mai ales cu ea..Doar mi-e draga!

06/02/11 00:45

Pagini:  1 2 3 4 ... 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la