TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Mileniul Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Mi-ar placea sa dezbatem subiectul acesta. Conform Bibliei, o mie de ani va locui Domnul Isus pe pamant. Un vis, nu?! ;)

Si ca sa fie totul si mai de vis, satan va fi legat pe toata aceasta perioada. Asta conform Scripturii:

Apocalipsa 20
1. Apoi am văzut pogorându-se din cer un înger, care ţinea în mână cheia Adâncului şi un lanţ mare.
2. El a pus mâna pe balaur, pe şarpele cel vechi, care este Diavolul şi Satana, şi l-a legat pentru o mie de ani.
3. L-a aruncat în Adânc, l-a închis acolo, şi a pecetluit intrarea deasupra lui, ca să nu mai înşele Neamurile, până se vor împlini cei o mie de ani.
....

Deci va fi o schimbare mareata! Satan nu va mai avea posibilitatea sa ispiteasca si sa amageasca pe nimeni. Cred ca va fi ceva mai mult decat Edenul, Paradisul unde satan s-a putut strecura ca sa-i faca pe Adam si Eva sa cada in pacat. Ca sa nu mai vorbesc si de faptul ca Domnul Isus va fi prezent in Persoana, in mijlocul oamenilor!

Mai stim ca, afara de Biserica, vor mai domni in perioada aceasta de o mie de ani si cei care au fost ucisi in perioada necazului cel mare fiindca au refuzat sa se inchine antichristului si nu au acceptat semnul acela mult discutat. Ioan vazuse deja la inceputul Apocalipsei cum sufletele acestor martiri cereau de la Domnul sa li se faca dreptate. "Şi am văzut nişte scaune de domnie; şi celor ce au şezut pe ele, li s-a dat judecata. Şi am văzut sufletele celor ce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus şi din pricina Cuvântului lui Dumnezeu, şi ale celor ce nu se închinaseră fiarei şi icoanei ei, şi nu primiseră semnul ei pe frunte şi pe mână. Ei au înviat, şi au împărăţit cu Hristos o mie de ani. Ceilalţi morţi n-au înviat până nu s-au sfârşit cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere. Fericiţi şi sfinţi sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nici o putere; ci vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Hristos, şi vor împărăţi cu El o mie de ani."  (Apocalipsa 20:4-6)

Predau stacheta cui mai doreste sa completeze. :)

[Ma gandeam acum la faptul ca desi satan va fi legat, totusi oamenii tot vor muri in acea periada de glorie.]

04/08/09 15:25

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Da, chiar... cu ei ce se va intampla?

Ma gandeam ca ce binecuvantare pe oamenii care o sa se nasca si o sa traiasca in aceea perioada...

A, si am si o intrebare... Imparatia asta de 1000 de ani va fi inainte sau dupa rapire?

04/08/09 18:36

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

benny a scris:

A, si am si o intrebare... Imparatia asta de 1000 de ani va fi inainte sau dupa rapire?

Dupa rapire si dupa cei 7 ani de necaz.

04/08/09 18:39

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Si cei 7 ani de necaz in ce vor consta?

04/08/09 18:50

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
uite,aici s-a mai scris cate ceva despre ce te intereseaza benny: http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=293. http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=287

sigur scrie si despre asta,ca am citit mai demult :)

Magdy a scris:

Conform Bibliei, o mie de ani va locui Domnul Isus pe pamant. Un vis, nu?! ;)

da, si nu va mai fi boala,saracie,razboaie.
La faza cu muritul nu stiu,eu asa tin minte ca in acei 1000 de ani nu va mai fi si moarte.Nu stiu,probabil ma insel.

Ultima modificare de fluflu (04/08/09 19:06)

04/08/09 19:04

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

benny a scris:

Ma gandeam ca ce binecuvantare pe oamenii care o sa se nasca si o sa traiasca in aceea perioada...

Ma indoiesc ca oamenii se vor mai casatori si vor da nastere la copii. De fapt, sunt sigura ca nu.

Atunci apar "in scena" oameni care au fost nascuti si unii - majoritatea - chiar au cunoscut moartea trupului.

Magdy a scris:

[Ma gandeam acum la faptul ca desi satan va fi legat, totusi oamenii tot vor muri in acea periada de glorie.]

Pai cine sa moara?! oamenii deja inviati?! sau Biserica? eu n-as prea crede. In plus, nu vad ce ar cauta moartea in imparatia Domnului Isus.

Ultima modificare de MRU (04/08/09 19:32)

04/08/09 19:26

april
admin forum

Eu cred ca viata va merge normal mai departe pe pamant, cu casatorii si nasteri .

04/08/09 19:32

adriana
membru

Mie imi pare imposibil asta. Cand Domnul imparateste sa te gandesti la procreere.

In plus, ma gandesc ca in sprijinul afirmatiei mele vine si versetul acesta din Marcu (12:25 )"Caci dupa ce vor invia din morti, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii in ceruri."

Ultima modificare de MRU (04/08/09 19:38)

04/08/09 19:36

april
admin forum

MRU a scris:

In plus, ma gandesc ca in sprijinul afirmatiei mele vine si versetul acesta din Marcu (12:25 )"Caci dupa ce vor invia din morti, nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii in ceruri."

Da, dar cei de pe pamant nu au murit si inviat .

04/08/09 19:44

adriana
membru

april a scris:

Da, dar cei de pe pamant nu au murit si inviat .

Te referi la neamurile mentionate in Apocalipsa 20:8,9?

" si va iesi din temnita lui, ca sa insele Neamurile, cari sunt in cele patru colturi ale pamantului, pe Gog si pe Magog, ca sa-i adune pentru razboi. Numarul lor va fi ca nisipul marii.
Si ei s-au suit pe fata pamantului, si au inconjurat tabara sfintilor si cetatea prea iubita. Dar din cer s-a pogorat un foc care i-a mistuit."

Haideti sa analizam un pic contextul:

Apocalipsa 20

4.Si am vazut niste scaune de domnie; si celorce au sezut pe ele, li s-a dat judecata. Si am vazut sufletele celorce li se taiase capul din pricina marturiei lui Isus si din pricina Cuvantului lui Dumnezeu, si ale celorce nu se inchinasera fiarei si icoanei ei, si nu primisera semnul ei pe frunte si pe mana. Ei au inviat, si au imparatit cu Hristos o mie de ani.
5. Ceilalti morti n'au inviat pana nu s-au sfarsit cei o mie de ani. Aceasta este intaia inviere.

6. Fericiti si sfinti sunt ceice au parte de intaia inviere! Asupra lor a doua moarte n'are nicio putere; ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos, si vor imparati cu El o mie de ani.

Din ce inteleg eu, evenimentele mentionate incepand cu versetul 7, se refera la a doua inviere.

7. Cand se vor implini cei o mie de ani, Satana va fi deslegat;[...]

Abia apoi apar in scena neamurile.

Sau tu, april, te refereai la alta categorie?

Ultima modificare de MRU (04/08/09 20:11)

04/08/09 19:58

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

april a scris:

Eu cred ca viata va merge normal mai departe pe pamant, cu casatorii si nasteri .

Dar atunci va trebui să ții seama de creșterea democrafică, care în 1000 de ani va fi de ordinul milioanelor de ori. Acest apect implică întrebarea dacă Pământul va putea susține un asemenea număr de oameni (cu nevoi de hrană, îmbrăcăminte, căldură etc.). Viața din acele timpuri va fi una ce urmează după o distrugere destul de serioasă a Pământului (meteoriții care vor lovi Pământul).

MRU a scris:

Mie imi pare imposibil asta. Cand Domnul imparateste sa te gandesti la procreere.

Dacă Domnul nu va modifica structura fizică, trupească, instinctivă, a omului nu ai nici un fundament să susții acest lucru. ;)

Ultima modificare de zambezi (04/08/09 20:09)

04/08/09 20:06

adriana
membru

zambezi a scris:

Dacă Domnul nu va modifica structura fizică, trupească, instinctivă, a omului nu ai nici un fundament să susții acest lucru. ;)

Nu cred ca cei care vor fi rapiti, vor fi cu Domnul in trupuri de carne. Deci, nici dorinta sexuala n-ar mai avea loc in ecuatie.

1 Corinteni 15
:
"51. Iata, va spun o taina: nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati,
52. intr'o clipa, intr'o clipeala din ochi, la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati."

Ultima modificare de MRU (04/08/09 20:33)

04/08/09 20:29

zambezi
membru

Dar ceilalți care nu vor fi răpiți?

04/08/09 20:31

april
admin forum

Ma refer la cei care vor fi pe pamant la a doua venire a lui Isus - ei vor trai normal pe pamant. Probabil ca vor trai ca cei din vechime, cand pamantul nu era poluat ca astazi, adica sute de ani.

Cat despre explozia demografica nu cred ca va fi o problema. Intai pe pamant vor fi putini oameni ramasi in urma necazului, apoi nu inseamna ca vor face toti cate 100 de copii :)

04/08/09 20:33

adriana
membru

zambezi a scris:

Dar ceilalți care nu vor fi răpiți?

Te referi la Biserica sau ceilalti? Nu inteleg.

april a scris:

Ma refer la cei care vor fi pe pamant la a doua venire a lui Isus - ei vor trai normal pe pamant. Probabil ca vor trai ca cei din vechime, cand pamantul nu era poluat ca astazi, adica sute de ani.

Sa recunosc sincer, eu nu prea pricep cum ar putea sa se bucure de imparatia de 1000 de ani si oameni care nu-i apartin Lui. Imparatia de 1000 de ani, are loc dupa nunta Mielului. Eu nu inteleg cum ar putea sa mai existe dupa acest eveniment si alti oameni cu trup de carne pe pamant. Nici nu inteleg cum sa coexiste oamenii cu trupuri de slava cu cei cu trupuri de carne, dar na, am si eu limitele mele.

Nu cred ca exista vreun paragraf in Biblie care sa spuna expres asta. Daca ati intalnit astfel de paragrafe, chiar va rog sa le mentionati.

Iar ceilalti au fost ucisi cu sabia, care iesea din gura Celui ce sedea calare pe cal. Si toate pasarile s-au saturat din carnea lor. (Apoc.19:21)

La cine credeti ca se refera "ceilalti"?

Ultima modificare de MRU (04/08/09 20:58)

04/08/09 20:34

adriana
membru

de sters

Ultima modificare de MRU (04/08/09 20:41)

04/08/09 20:40

Magdy
membru

MRU a scris:

Pai cine sa moara?! oamenii deja inviati?! sau Biserica? eu n-as prea crede. In plus, nu vad ce ar cauta moartea in imparatia Domnului Isus.

Asa e. Dar, nu stiu, ma gandeam la promisiunile din Isaia in cap 65:

17. "Căci iată, Eu fac ceruri noi şi un pământ nou; aşa că nimeni nu-şi va mai aduce aminte de lucrurile trecute, şi nimănui nu-i vor mai veni în minte.
18. Ci vă veţi bucura şi vă veţi înveseli, pe vecie, pentru cele ce voi face. Căci voi preface Ierusalimul în veselie, şi pe poporul lui în bucurie.
19. Eu însumi Mă voi înveseli asupra Ierusalimului, şi mă voi bucura de poporul Meu; nu se va mai auzi în el de acum nici glasul plânsetelor, nici glasul ţipetelor.
20. Nu vor mai fi în el nici copii cu zile puţine, nici bătrâni care să nu-şi împlinească zilele. Căci cine va muri la vârsta de o sută de ani va fi încă tânăr, şi cel ce va muri în vârstă de o sută de ani va fi blestemat ca păcătos.
22 Nu vor zidi case, ca altul să locuiască în ele, nu vor sădi vii, pentru ca altul să le mănânce rodul, căci zilele poporului Meu vor fi ca zilele copacilor, şi aleşii Mei se vor bucura de lucrul mâinilor lor.
23 Nu vor munci degeaba, şi nu vor avea copii ca să-i vadă pierind, căci vor alcătui o sămânţă binecuvântată de Domnul, şi copiii lor vor fi împreună cu ei. "

Se pare ca totusi moartea va lovi in cazuri extreme. Si nefiind razboaie in perioada Mileniului, automat ca nu vor fi nici decese atat de numeroase ca in zilele noastre.

Sigur si sanatatea din abundenta promisa de Domnul iar va fi un factor care impiedica moartea. Tot in Isaia gasim ca " Atunci se vor deschide ochii orbilor, se vor deschide urechile surzilor; atunci şchiopul va sări ca un cerb, şi limba mutului va cânta de bucurie...." (35:5,6)

[Sincer,un pic ma cam intriga si pe mine rolul mortii in perioada de glorie a Domnului Isus pe pamant. Dar acum multe nu stim noi.]

Ultima modificare de Magdy (04/08/09 21:00)

04/08/09 20:59

adriana
membru

MRU a scris:

Iar ceilalti au fost ucisi cu sabia, care iesea din gura Celui ce sedea calare pe cal. Si toate pasarile s-au saturat din carnea lor. (Apoc.19:21)

Later edit:

Magdy a scris:

ca nu vor fi nici decese atat de numeroase ca in zilele noastre.

Eu nu cred ca razboaiele fac cele mai multe victime astazi. Ci boala. Cred ca poti gasi pe site-ul OMS, date suficiente.

Magdy a scris:

Sigur si sanatatea din abundenta promisa de Domnul iar va fi un factor care impiedica moartea. Tot in Isaia gasim ca " Atunci se vor deschide ochii orbilor, se vor deschide urechile surzilor; atunci şchiopul va sări ca un cerb, şi limba mutului va cânta de bucurie...." (35:5,6)

Eu inclin sa cred ca sunt utilizate realitati pamantesti dezirabile pentru a ilustra binecuvantarile inimaginabile de atunci.

Magdy a scris:

Dar acum multe nu stim noi.

Asa este. Cel putin eu.

Ultima modificare de MRU (04/08/09 21:16)

04/08/09 21:00

Magdy
membru

MRU a scris:

Apocalipsa 19
17. Apoi am văzut un înger, care stătea în picioare în soare. El a strigat cu glas tare, şi a zis tuturor păsărilor, care zburau prin mijlocul cerului: "Veniţi, adunaţi-vă la ospăţul cel mare al lui Dumnezeu,
18. ca să mâncaţi carnea împăraţilor, carnea căpitanilor, carnea celor viteji, carnea cailor şi a călăreţilor, şi carnea a tot felul de oameni, slobozi şi robi, mici şi mari!"

19. Şi am văzut fiara şi pe împăraţii pământului şi oştile lor, adunate ca să facă război cu Cel ce şedea călare pe cal şi cu oastea Lui.
20. Şi fiara a fost prinsă. Şi împreună cu ea, a fost prins proorocul mincinos, care făcuse înaintea ei semnele, cu care amăgise pe cei ce primiseră semnul fiarei, şi se închinaseră icoanei ei. Amândoi aceştia au fost aruncaţi de vii în iazul de foc, care arde cu pucioasă.
21. Iar ceilalţi au fost ucişi cu sabia, care ieşea din gura Celui ce şedea călare pe cal. Şi toate păsările s-au săturat din carnea lor.

"Ceilalti" sunt cei care au facut front comun cu fiara in lupta contra Domnului si au primit semnul.

04/08/09 21:12

adriana
membru

Asa inteleg si eu. Dar in conditiile acestea, cine mai ramane cu trup "de carne"?

04/08/09 21:15

Magdy
membru

MRU a scris:

Eu nu cred ca razboaiele fac cele mai multe victime astazi. Ci boala. Cred ca poti gasi pe site-ul OMS, date suficiente.

Nu te contrazic, ca nu stiu. Pe moment ma gandisem la astia cu atentatele. Hop bombita, hop sute de morti.

Dar intradevar multi mor din cauza bolilor.

04/08/09 21:19

Magdy
membru

MRU a scris:

Asa inteleg si eu. Dar in conditiile acestea, cine mai ramane cu trup "de carne"?

Probabil cei care nu au fost rapiti, nu au primit semnul si nici nu au apucat sa fie omorati pentru Domnul.
In perioada Mileniului va domni Domnul Isus cu Biserica, Israel si neamurile. Cred ca dintre neamuri si Israel vor fi cei cu trupuri de carne.

04/08/09 21:30

zambezi
membru

april a scris:

Cat despre explozia demografica nu cred ca va fi o problema. Intai pe pamant vor fi putini oameni ramasi in urma necazului, apoi nu inseamna ca vor face toti cate 100 de copii :)

Să spunem că va fi o medie de 20 de ani de la care oamenii vor începe să aibe copii și o medie de 10 copii pe familie (în trecut nu era ceva ieșit din comun). Deci într-o sută de ani (20x5) ajung la maturitate 5 generații. Acest lucru duce la 10 la puterea 5 urmași, care multiplicat cu 10 (zece secole într-un mileniu) duce la un milion, deci trebuie să recunoști că va fi o explozie demografică fără precedent. (chiar în zilele noastre, cu boli, probleme, stres, lipsă locuințe, accidente) există familii care numără și 40-50 de membrii cu nepoți și strănepoți).;)

Dacă stau să mă gândesc la ce se mai spune, că oamenii nu vor mai muri, atunci explozia demografică va fi atât de mare încât nici nu cred că o pot exprima decât în puteri ale lui 10.

MRU a scris:

Te referi la Biserica sau ceilalti? Nu inteleg.

Mă refer la cei care apar în versetul 20.9 din Apocalipsa (peste care s-a pogorât focul care i-a mistuit).

04/08/09 21:35

adriana
membru

Eu, din versetul 1 Corinteni 15:51, mi-am inchipuit ca intalnirile dintre om si Domnul Isus, toate, duc automat la schimbarea trupului. Poate am eu prea multa imaginatie.

Ultima modificare de MRU (04/08/09 21:40)

04/08/09 21:36

Magdy
membru

La versetul scris de tine este vorba despre pregatirea pentru rapirea Bisericii. Schimbarea se va face intr-o clipeala. In urma rapirii raman oamenii pe pamant. Dintre oamenii aceia cred ca vor ramane ceilalti la care te referi. [imi dau cu presupusul]

Ultima modificare de Magdy (04/08/09 21:43)

04/08/09 21:43

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la