TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Sanatate/Vindecarea - voia Lui Dumnezeu? Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Am vazut azi o batranica. Face parete din biserica penticostala. I-au dus azi Cina domnului acasa. Are cca 70 de ani, dar de-abia umbla. Ii tremura si mainile.
Am aflat de la cei ce ii duceau Cina Domnului ca ei fac asta in fiecare luna de vreo 3 ani, pentru ca batranica nu poate merge la biserica.
M-am gandit la teoriile tale (Turcu Ovidiu) si am luat legatura cu batranica. Am vorbit cu ea si am aflat mai multe lucruri.
1. Ea de vreo 3 ani nu mai merge la biserica pentru ca nu poate.
2.Luna de luna biserica ii trimite acasa Cina Domnului.
3.Are acasa 2 nepoti si ambii handicapati, dar nu datorita vreunui accident ci din nastere.

Poti sa te ocupi de vindecarea lor? Sa te rogi pentru ei si sa fie sanatosi?
La varu-meu ai mai mers, sau ai lasat-o balta?

Ultima modificare de mereu-tanar (02/08/09 23:27)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

02/08/09 23:26

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

Turcu Ovidiu a scris:

Zi-mi unde sta mereu-tanar. Cum il cheama. Si vedem ce putem sa facem. Intra pe mess daca vrei.



mereu-tanar a scris:

Da ! Se numeste Rusu Marcel, sta in comuna Caian sat Barai jud.Cluj, si te asteapta!



Turcu Ovidiu a scris:

Ma rog pentru el. Dar eu stau in Arad si pot doar sa ma rog. Eventual sa ii trimit niste lucruri care sa il ajute si sa se documenteze, la fel si tie.

...



mereu-tanar a scris:



Faptul ca esti in Arad, pus in balanta cu viata unui om, iti dai seama ce spui?

Daca crezi in vindecare, asa cum zici, nu cauta scuze, si nu bate in retragere!



Nu mai trebuie sa vii! Nici sa te mai rogi pentru el. De ieri dimineata e rece. :(

Cum ai venit, asa ai aratat cat de mult crezi ceea ce ai vrut sa ne faci sa credem noi. Adica tu ziceai ca Dumnezeu vrea sa-i vindece pe toti.

Ti-ai dat seama ca nu crezi si de asta nu ai mers la verisorul meu sa te rogi?

Ultima modificare de mereu-tanar (07/08/09 20:55)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

07/08/09 20:50

   
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 22:52)


07/08/09 21:32

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

homeless a scris:

@mereu-tanar , sper că am înţeles eu greşit şi tu nu îl "învinovăţeşti" pe Turcu pentru moartea verişorului tău.

Asta in nici un caz.



E clar că Cel care vindecă este Iisus, aici nici nu încape discuţia.
Noi oamenii putem mijlocii pentru un bolnav, şi ca în cazul sutaşului credinţa noastră poate fi salvatoare.

In cele mai multe cazuri se cere ca bolnavul să aibă credinţă.

Asa cred si eu.



Omul are convingerile lui pe care nu ţi le-a putut dovedi dar nici nu poţi susţine că sunt eronate...
Voia lui Dumnezeu nu este întotdeauna să vindece trupul.

El sustinea ca voia lui Dumnezeu este sa vindece intotdeauna, doar ca noi oamenii il impiedicam. De asta am incercat in mai multe posturi sa ii combat teoria.


Toţi trebuie sa părăsim pământul. Unii mai repede, alţii mai târziu...

Asta am inteles, si sunt de acord.(Cel putin teoretic) Atunci cand este vorba de noi sau apropiatii nostri nu ne este asa comod sa acceptam, dar realitatea , uneori tragica  nu ne cere parerea.

Ultima modificare de mereu-tanar (07/08/09 21:58)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

07/08/09 21:57

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Sunt promisiunile lui Dumnezeu automate pentru fiecare Creştin?
Nu… e nevoie de credinţă ca să primeşti acele promisiuni, iar această credinţă vine auzind, de aceea e aşa de important să auzi Cuvântul lui Dumnezeu. Ultimul lucru pe care diavolul vrea să îl faci este să petreci timp cu Dumnezeu, ascultând Cuvântul Său.

Nu te uita niciodată la Pastori, lideri sau experienţe umane pentru a verifica veridicitatea Cuvântului lui Dumnezeu, ci uită-te doar la Cuvântul Lui, şi Dumnezeu singur îşi va împlini promisiunile faţă de TINE!


21/08/09 00:22

   
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 22:52)


22/08/09 19:52

   
frMarian
membru

Locatie: Timisoara
Inregistat: 20/08/09
Interesant subıect!
Vındecarıı....
Va recomand sa cıtıtı cartıle luı  Phılıp Yancey: DEZAMAGIT DE DUMNEYEU sı UNDE ESTE DUMNEZEU CAnD SUFAR?
Sunt nıste cartı foarte utıle!!!!


_______________________________________
Deus meus et Omnıa!

22/08/09 21:14

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Eu nu am aceste carti asa ca nu ar strica sa postezi un scurt rezumat, sau sa dai un indiciu unde pot fi gasite.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (06/09/09 22:26)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

06/09/09 22:26

   
simple
membru

Locatie: pamant
Inregistat: 19/10/05
dupa parerea mea...vindecarea are de a face cu Planul Lui Dumnezeu cu privire la viata fiecarui individ in parte si nu putem generaliza.Minunile pe care Domnul Isus le facea era pentru ca sa se arate Slava lui Dumnezeu.La fel si in vremurile noastre, sunt vindecari pentru a se vedea slava Domnului.
Dar sunt persoane in viata carora Dunezeu lasa o boala pentru a le putea modela viata si caracterul dupa Voia Sa , iar atunci boala nu mai este o povoara ci o binecuvântare, o slefuire care sa te pregateasca pentru adevarata viata: cea vesnica


_______________________________________
calator spre eternitate

08/09/09 00:09

   
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 22:52)


09/09/09 10:11

   
gogol
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 22/07/09
Poate sa-mi spune si mie cineva de ce totusi Pavel nu i-a vindecat pe Trofim si pe Timotei? Mai mult de ce nu s-a vindecat pe el insusi, cunoscut fiind ca avea un spin in carne, dupa parerea multora o boala de ochi?
Va rog frumos sa nu ma lasati in partea aia....descurajanta (cum spunea homeless mai sus), si sa ma lamuriti si pe mine cu intrebarile de mai sus. Multumesc


21/09/09 18:26

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Pentru ca Pavel era om si nu vindeca. De asta! Dar asta zice si Biblia si ortodocsii asa cred!
"... caci Eu sunt Domnul, care te vindeca." (Exod.15:26)
Pavel, deci nu putea sa vindece, decat Dumnezeu. Dumnezeu nu a vindecat pentru ca asa era mai bine in cazurile respective, nu pentru ca nu putea!


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

30/09/09 07:15

   
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 22:52)


01/10/09 10:52

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

homeless a scris:

...Ideea e ca totusi nu toti sunt vindecati. Si asta pt ca uneori tot "raul" este spre binele nostru.


Asta categoric!

"De alta parte, stim ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celorce iubesc pe Dumnezeu, si anume, spre binele celorce sunt chemati dupa planul Sau". (Rom.8:28)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

01/10/09 11:07

   
gogol
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 22/07/09

homeless a scris:


"Tepusul din carne " a lui Pavel este o expresie care ridica semne de intrebare.
Nu avem o dovada ca este vorba despre o boala. Doar presupuneri.

"pe Trofim l-am lasat bolnav in Milet(2 Timotei4:20)
In primul rand, nu Pavel este cel care  vindeca, trebuie sa fie lucrarea lui Isus Hristos.
Apoi, nu se cunosc detalii premergatoare situatiei.
Este posibil ca D-zeu ulterior sa il fi vindecat, este  posibil sa nu.

Ideea e ca totusi nu toti sunt vindecati. Si asta pt ca uneori tot "raul" este spre binele nostru.



Deci vindecarea este lucrarea lui Dumnezeu, iar El o administreaza cand vrea El, nu cand vrem noi!
Sa presupunem ca "tepusul in carne" al lui Pavel ar fi fost o suferinta fizica. Ce a facut Pavel? El l-a rugat pe Domnul! (2 Corinteni 12:8). Deci primul pas in cazul unei suferinte este rugaciunea catre Domnul, si deci cautarea voiei Lui! Voie care poate sa nu presupuna vindecarea, asa cum ai amintit si tu in cazul lui Trofim. Cert este ca Pavel nu a facut in cazul lui Trofim nici  un ritual, cum fac unii care au pretentie de vindecatori, de vreme ce l-a lasat bolnav in Milet. Cu siguranta s-a rugat pentru el, dar nu a avut sub nici o forma pretentia ca-l va vindeca! 
Ai amintit versetul din Romani 8;28, si care spune ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre un bine final, pentru cei ai Lui! Dar calea catre "bine" poate sa treaca de multe ori "printr-o vale a plangerii"(Ps. 84), iar lucrurile sa nu para ca tind spre bine. Spre ex. Pavel cand se afla in Filipi, dupa convertirea Lidiei, a luat o bataie zdravana cu nuiele, si s-a trezit si in inchisoare cu picioarele stranse in butuci, dar Dumnezeu s-a folosit de aceste imprejurari ca sa-l mantuiasca si pe temnicer, iar apoi Pavel s-a bucurat la masa cu el si toata casa lui.
De asemenea Domnul Isus nu l-a vindecat pe Lazar, pentru ca vroia sa faca o minune mult mai mare, si anume invierea lui. Surorile din Betania plangeau pentru moartea fratelui lor, dar mai apoi au trait bucuria extraordinara generata de  experienta invierii fratelui lor.
Deci toate lucrurile lucreaza spre bine, prin voia lui Dumnezeu. Iar voia lui Dumnezeu, daca e sa ne referim la subiectul nostru , poate sa presupuna boala si chiar... moartea! Asta nu inseamna ca lucrurile nu mai converg spre bine! Deci..vindecarea poate sa fie voia lui Dumnezeu sau nu! Iar cei care au pretentia ca pot vindeca pe oricine, se amagesc si pe ei insisi si-i amagesc si pe cei din jurul lor!
Har si pace!


01/10/09 16:19

   
frMarian
membru

Locatie: Timisoara
Inregistat: 20/08/09

OLD TRAIAN a scris:

Eu nu am aceste carti asa ca nu ar strica sa postezi un scurt rezumat, sau sa dai un indiciu unde pot fi gasite.


Cartile pot fi gaisite pe site-ul: http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=21383
                                   http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=20466

http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=21187

Mai sunt si alte carti scrise de el care sunt interesante. acum citesc Rugaciunea...   http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=21710

Ultima modificare de frMarian (03/10/09 14:54)


_______________________________________
Deus meus et Omnıa!

03/10/09 14:46

   
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 22:53)


03/10/09 14:55

   
tavybr
membru

Locatie: romania
Inregistat: 30/05/10
Cred ca voia generala a lui Dumnezeu este sa vindece. Sunt unele cazuri specifice in care nu doreste sa vindece. Daca Dumnezeu ar vindeca intotdeauna asta ar duce la imortalitate

Prezint mai jos un argument ca Dumnezeu vindeca si azi.

Dumnezeu vrea să vindece pentru că doreşte să fie nimicite  lucrările Diavolului

    Iisus Hristos a venit  pe pământ cu scopul de a salva pe oameni de blestemul păcatului. În cadrul aceleiaşi misiuni  Hristos a venit să distrugă lucrările ale celui Rău, iar boala este una dintre ele. Cauzele spirituale ale bolii sunt păcatul  care a afectat natura noastră spirituală şi fizică (Ioan 5.5, 14) şi Satan (Fapte 10.38 Marcu 9.17,20, 25; Luca 13.11; Fapte 19.11-12).  Cunoaştem că Satan este cel care a adus păcatul în lume, iar una dintre consecinţe ale  păcatului a fost boala.  În Geneza, este clar că după căderea omului a cunoscut lipsa de siguranţă, frica şi durerea (Geneza 3:16, 17).  În cazul lui Iov este clar afirmat că Satan a provocat suferinţa fizică „Şi Satana a plecat dinaintea Domnului. Apoi a lovit pe Iov cu o bubă rea, din talpa piciorului până în creştetul capului.”(Iov 2.7). În Noul Testament există o anumită legătură între lucrarea lui Satan şi anumite boli şi neputinţe turpeşti. De exemplu, pe femeia gârbovă din Luca 18 « Satana o ţinea legată de optsprezece ani » (13 :16). Astfel putem conclude că în anumite situaţii bolile sunt rezultate ale activităţilor demonice.  Apostolul Petru în predica din casa lui Corneliu vorbeşte despre activitatea Mântuitorului  „cum Dumnezeu a uns cu Duhul Sfînt şi cu putere pe Isus din Nazaret, care umbla din loc în loc, făcea bine, şi vindeca pe toţi cei ce erau apăsaţi de diavolul; căci Dumnezeu era cu El.” (Fapte 10.38). Horton comentează ultima parte a versetului  şi spune că cei vindecaţi de Domnul Iisus erau „stăpâniţi, asupriţi sau trataţi cu asprime de către diavol.”  Observăm că Petru accentuează  faptul că suferinţa, apăsarea era produsă de diavol.
Apostolul Pavel a declarat că moartea este un duşman (1Corinteni 15.25, 26). Dacă moartea este un duşman atunci toate lucrurile care produc moartea sau care îi grăbesc venirea ei sunt duşmani ai copiilor lui Dumnezeu.
    Andrew Murray precizează că există o  strânsă legătură între păcat şi iertare ca şi între boală şi vindecare, el merge mai departe cu comparaţia şi susţine că legătura dintre boală şi păcat este ca între organ, şi suflet, iar păcatul este de la Diavol. Mergând pe acest sistem de logică subliniază că păcatul şi boala  sunt de la Satan.  Dacă boala este de la cel rău atunci ea nu are ce căuta în viaţa celui credincios şi Hristos a venit să nimicească ceea ce este de la Satan.
Unele din vindecările făcute de Hristos erau realizate prin  mustrarea „duhului de neputinţă” (Marcu 9.22-24; Luca 4.38-39), iar  Ioan declară că „Fiul lui Dumnezeu S-a arătat ca să nimicească lucrările diavolului.”(1Ioan 3.8). Evanghelistul Marcu (3.20-29) presupune că exorcismele şi vindecările lui Iisus  trebuie înţelese ca atacuri reuşite din partea domniei lui Dumnezeu împotriva împărăţiei satanice.  Din cele prezentate mai sus reiese clar că boala este o lucrare a lui Satan pe care Domnul Iisus a nimicit-o în lucrarea de pe pământ şi pe care Dumnezeu doreşte şi azi să o nimicească.

http://www.afladespre.ro/dumnezeu-vindeca-806.htm

Ultima modificare de tavybr (01/06/10 23:51)


01/06/10 23:45

Site web  
merecea adrian
membru

Locatie: Mercea Adrian
Inregistat: 11/10/11
Isaia 53:5
Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.
1 Petru 2:24
El a purtat păcatele noastre în trupul Său, pe lemn, pentru ca noi, fiind morţi faţă de păcate, să trăim pentru neprihănire; prin rănile Lui aţi fost vindecaţi.
Iacov 5
14 Este vreunul printre voi bolnav? Să cheme pe prezbiterii bisericii; şi să se roage pentru el, după ce-l vor unge cu untdelemn în Numele Domnului.
15 Rugăciunea făcută cu credinţă va mântui pe cel bolnav, şi Domnul îl va însănătoşi; şi, dacă a făcut păcate, îi vor fi iertate.

Domnul Isus a platit cu ranile din trupul sau pentru bolile noastre.
Eu am experimentat 2 vindecari si am vazut zeci de vindecari.
Dvs.ce experiente aveti?

http://www.youtube.com/results?search_q ... 2&aq=f


12/10/11 16:36

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
merecea adrian, vrei aceeasi discutie la 2 subiecte sau vrei doar sa-ti faci reclama la pagina ta ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

13/10/11 00:03

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Citeam cartea "Lucrari si mai mari" de Reinhard Bonnke.

   * Si mi s-a parut interesant si ciudat: la un moment dat zicea ca Domnul i-a vorbit cand era copil sa se roage pt o tanti din biserica, pentru care se ruga de altfel toata adunarea de multa vreme. Si cand s-a rugat el, tanti s-a vindecat. Adica de ce a facut Dumnezeu asta, sa ii umileasca pe ei, sa il intareasca pe el pentru lucrarea ce ii statea inainte?

   * Sau mai zicea ca s-a rugat - cand era deja evanghelist - pentru o tanti invalida dar ea a ramas asa.

   * Sau o tanti care nu avea credinta si venise doar invitata la cruciada a fost vindecata, apoi mantuita. Zicea de  slabanogul din NT care a fost coborat pe acoperis de prietenii lui, cum ca in Biblie nu precizeaza ca el ar fi avut credinta, ci prietenii lui [si Max Lucado a spus asta intr-o carte de-a sa].

   * Mai apoi a concluzionat un capitol spunand "Cu cat inaintez in viata, cu atat mai putin pretind ca stiu gandul lui Dumnezeu. Nu inteleg de ce unii sunt vindecati in timp ce altii nu. Stiu doar ca uneori o persoana poate fi vindecata si prin darul credintei unei alte persoane".

    Nu stiu exact lucrarea ce o face tipu, cat la suta din oamenii ce se duc pe platforma la rugaciunea pt bolnavi sunt vindecati, daca oamenii isi spun exact bolile sau bonnke isi ridica mainile asupra tutror etc. [pana acuma eu imi imaginam ca oamenii ca el, cand se roaga pentru cineva, oricine ar fi persoana, se vindeca.]

    Nu ma intereseaza atata de mult tipul, cat ce reiese din intamplarile astea. Nu e ciudat cum vrea sa lucreze Dumnezeu? Pe ce criteriu ii alege pe unii si pe altii nu, de ce face asta? Pentru ca e Dumnezeu si poate sa faca ce vrea.

    Totusi, ma gandesc ca pe vremea Lui, Isus se atingea de toti, de ce acuma s-a schimbat? Cred ca e un subiect la care nu merita sa iti pui intrebarea "de ce?", la fel ca la suferinta .. de aia si punct, cortina cade si se face tacere. E un chin sa te tot gandesti de ce Dumnezeu nu vrea sa iti dea vindecare, macar ameliorare, cand altora, mai putin credinciosi si mai prapaditi spiritual decat tine, le-a dat. Eu am incetat sa ma intreb.

    La noi la bapti cand se roaga pentru probleme de sanatate sunt umpic mai rezervati, cer vindecare, dar mentioneaza ca totusi voia Lui sa fie si sa o putem accepta. Mai pretioasa e mantuirea.


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

09/02/12 14:37

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

RainSong a scris:

E un chin sa te tot gandesti de ce Dumnezeu nu vrea sa iti dea vindecare, macar ameliorare, cand altora, mai putin credinciosi si mai prapaditi spiritual decat tine, le-a dat.

Citeam o chestie interesanta in Vise naruite, Larry Crabb cum ca pentru Dumnezeu e mai greu sa nu iti dea ce Ii ceri decat pentru tine.El se abtine sa reverse cele mai mari binecuvantari pe care ti le-ai dori, tocmai ca sa realizezi ca binecuvantarea cea mai mare e El, prezenta Lui si nu o viata linistita pe pamant.
Dar nah, e foarte greu sa vezi lucrurile in felul asta, putini ajung la acest nivel.Tot omul cand trece prin suferinta se gandeste sa scape cat mai repede, nu sa Il gaseasca pe Dumnezeu in ea.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

09/02/12 15:48

   
Pagini: 1 ... 3 4 5 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net