TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Muzica "necrestina" Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
polooradea
Exclus

Inregistat: 07/09/09
Rain, asa-i ca astia canta fain? :) iti plac? tre sa vii in bihor de craciun

acuma am observat :)) pe la sfarsit daca va uitati mai atent, o sa observati ca tobosaru bate fusu cu o cheia de 16 :))

Ultima modificare de polooradea (09/03/10 21:29)

09/03/10 21:26

alex
membru

Inregistat: 02/03/09

RainSong a scris:

aici e vorba de muzica necrestina alex

:):) chiar crezi ca nu am observat?? ....tocmai de aia am intrebat....si din cate bine mi-aduc aminte cand am deshis subiectu am intrebat de parerea referitoare la cei ce asculta muzica de genu asta si nu o prefera pe cea dedicata Domnului....
....sau brusc se promoveaza muzica din asta necrestina si nu-mi dau eu seama?

09/03/10 21:44

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
[oups, n-am vazut ca tocmai tu l-ai deschis. Si am omis sa citesc primul mesaj, il citisem mai demult.]
De ce sa nu se asculte si muzica necresina?
ps: nu imi prea plac polo, dar nici nu sunt insuportabili.

09/03/10 21:47

alex
membru

Inregistat: 02/03/09

RainSong a scris:

De ce sa nu se asculte si muzica necresina?

pai tocmai asta ma intreb si eu...doar ca altfel....de ce sa se asculte??
unii zic ca s-au saturat de muzica crestina autohtona ca nu e de calitate sau stiu eu ce motive, mai gasesc...in fond vor gasi intotdeauna motive ca sa-si motiveze preferinta muzicala ....

09/03/10 22:00

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Si muzica crestina, in definitiv, trebuie sa sune bine.

20/09/12 07:40

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Chiar de curand mă întrebam dacă "Send me an angel" de Scorpions ar intra la muzică creştină sau ne?  Nu cochetez cu muzica rock dar melodia asta interpretată împreună cu filarmonica din Berlin reuşeşte să mă mişte.

20/09/12 20:56

edi.theraven
membru

Nu este crestina, este de dragoste. Stiu sigur ca, pana sa ma pocaiesc, scorpions era trupa mea de suflet. Au inceput ca heavy metal/psychedelic rock si au continuat pe rock. Nu au treaba :) E doar o balada. Pana si Black Sabbath aveau balade de genul :D

20/09/12 20:58

Site web  
Oblio
membru

.:: Scorpions - Send me an angel (versuri traduse in romana) ::.

Omul intelept a zis sa mergi doar pe acest drum
Spre lumina zilei
Vantul va sufla in fata ta
Asa cum anii trec pe langa tine
Asculta vocea din adancul tau
Este chemarea inimii tale
Inchide ochii si vei afla
Iesirea din intuneric

refren:
Iata-ma sunt aici
Imi vei trimite un inger
Iata-ma sunt aici
Pe pamantul unei stele de dimineata

Omul intelept a zis sa gasesti doar locul
In ochiul unei furtuni
Sa cauti trandafirii de-a lungul drumului
Doar sa te feresti de spini

Omul intelept a zis sa ridici doar mana
Si sa ajungi la formula magica
Sa gasesti usa catre pamantul promis
Doar trebuie sa ai incredere in tine
Asculta vocea din adancul tau
Este chemarea inimii tale
Inchide ochii si vei afla
Iesirea din intuneric.

Edi, am îmbătranit oare atat de mult încat, percepţia mesajelor sentimentale să mi se fi tocit de tot?  :)

21/09/12 08:56

edi.theraven
membru

Stiu versurile :) Nu sunt crestine.

Nu ma refeream doar la melodia asta. In general : au piese de dragoste, despre viata, moarte etc. Dar asta nu le face cu nimic crestine.

Ultima modificare de edi.theraven (21/09/12 14:28)

21/09/12 14:22

Site web  
Oblio
membru

edi.theraven a scris:

Stiu versurile :) Nu sunt crestine.

Eu nu zic ca ar fi, dar ca mesajul transmis pare o chemare facuta intr-un anume duh... nu ti se pare?
Hai sa prezint perceptia mea si de gresesc "mea culpa":

Omul intelept a zis sa mergi doar pe acest drum, spre lumina zilei

Avem cateva elemente esentiale legate de crestinism: iesirea din intuneric si lumina zilei care este o lumina ce duce spre "pamantul promis/fagaduit"

vocea din adancul tau... chemarea inimii tale

Nu-i oare vorba de constiinta curata, de vistieria cea buna a inimii omului. Nu este strigarea cugetului care te cheama la a cantari in adevar binele si raul?
(Ezechiel 36:26,27 - "Vă voi da o inimă nouă şi voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră şi vă voi da o inimă de carne.
Voi pune Duhul Meu în voi şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele, şi să păziţi, şi să împliniţi legile Mele."

Ieremia 31:33 -  "... Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor...")

ochiul din mijlocul furtunii = locul in care esti ferit de a fi atras in valtoarea furtunii adica a vietui luat de valul lumii , trandafirii = cautarea lucrurilor binecuvantate pe calea vietii ferindu-te de cele care te pot rani spiritual(spinii) ca sa nu mai amintesc de "steaua diminetii" din refren (the morning star)...
Apocalipsa 22:16 - "16I Jesus have sent mine angel to testify unto you these things in the churches. I am the root and the offspring of David, and the bright and morning star." si Apocalipsa 2:28 - "And I will give him the morning star."

Asa este, e filosofie despre viata si moarte, dar nu este cam biblica?
Ma rog eu asa cred, oamenii pot transmite adevaruri si fara a constientiza Sursa. Nici Jules Verne nu era profet dar a scris despre lucruri care mai tarziu sau putut realiza. O multime de savanti au fost inspirati sa ne aduca la nivel de stiinta unde suntem acum, nenumarati scriitori si oameni de renume, nu neaparat crestini, ne-au lasat adevarate cugetari si vorbe de duh de care noi crestinii ne folosim azi fara a ne intreba care era calitatea lor spirituala . :)
Poate voi mai oferi un exemplu de inspiratie necrestina dar care pare desprinsa din biblie cand voi avea timp. Nu trebuie sa crezi ca ii consider pe Scorpions crestini doar pentru ca au o melodie cu versuri care mie imi par inspirate, dar stii ca Isus a spus ca pana si "pietrele" pot fi facute sa marturiseasca. :)

Ultima modificare de Oblio (21/09/12 19:03)

21/09/12 19:01

edi.theraven
membru

Este biblic doar in masura in care apropie pe om de Dumnezeu.

le : nici piesa asta nu e crestina

http://www.youtube.com/watch?v=C2HhJkOs ... re=related

chiar daca "Heart of an eagle
He flies through the rainbow
Into a new world and finds the sun
Spreading his wings
Above all the sorrows
The glory of Eagleheart"

" dar cei ce se încred în Domnul îşi înnoiesc puterea, ei zboară ca vulturii; aleargă, şi nu obosesc; umblă, şi nu ostenesc."
" Apoi am văzut un cer nou şi un pământ nou; pentru că cerul dintâi şi pământul dintâi pieriseră, şi marea nu mai era."

Poti gasi asemanari ca concepte si paralele, dar e riscant. Daca piesa aia cantata de scorpions era crestina atunci si celelalte trebuiau sa fie, pentru ca nimeni nu slujeste la 2 stapani. Atunci, daca celelalte erau inspirate de diavol, asta face exceptie pt ca??!? Sunt doar coincidente. Simbolul puterii, al liberatii, al schimbarii, al unei noi vieti etc, toate domina muzica rock, punk, metal (heavy, power, speed). Nu sunt zone gri. Ce este curat este curat pe deplin si ce este murdar este murdar.

Si mie imi place, calitativ, muzica celor de la scoprions. Sunt considerati zeii rockului dar eu ma feresc sa atribui calitatea de mesaj crestin stiind clar cine sunt oamenii aia care canta si istoria lor (dat fiind ca am fost rocker 15+ ani[metalist, punker, dnbist, blacker, gother etc]).

Ultima modificare de edi.theraven (21/09/12 21:11)

21/09/12 20:50

Site web  
Oblio
membru

Probabil nu am nuanţat suficient de limpede ceea ce susţin. Nu mă refer că poate fi categorisită drept muzică creştină in adevaratul sens al cuvântului, nu este dedicată în acest sens (ar trebui să invoce numele lui Hristos). Dar când mesajul nu este contrar învăţăturilor creştine ci, întrun fel sau altul constat că ar coincide în chemare, atunci eu, ca şi creştin, pot să-l primesc fără teama că m-ar separa de Domnul. Importantă este însufleţirea pe care o induce mesajul asupra ta (şi nu e neaparat să fie identică la toţi). Trebuie sa ne cercetăm inima cand însetează după ceva. Eu nu am găsit îndemnuri rele în acea chemare ci din contra, inima mea găseşte în autor un fel de "Cirus" care, probabil fără să conştientizeze prea mult, devine pentru un moment un fel de mesager,o voce pentru anumite urechi rătăcite prin tenebrele din care ai scăpat şi tu cândva, urechi capabile să perceapă mai mult decât chemarea întunericului ori cuvinte legate întortocheat (idei abstracte fără sens). Orice om, chiar şi necredincios fiind, mai are şi momente/dispoziţii/disponibilitaţi ceva mai înălţătoare, chiar dacă nu-i sunt specifice. Nu am gandit nici un moment că Scorpions ar fi crestini, dar Domnul lucrează uneori şi prin necredincioşi.

Sunt curios care ţi s-a parut ţie a fi esenţa mesajului din acele versuri?

Cealaltă piesă pusă de tine nu cred că suportă comparaţie. Contextul general al versurilor arată o altă direcţie pe care nu are rost să o dezvoltăm acum. Apoi ritmul acelei melodii... deja transpune către stări sufleteşti, numai înălţătoare nu.  :)

La "Send me an angel" apreciez varianta cu orchestra simfonică, în principal intrarea (până la versuri) şi de acolo, în special cele cateva secunde cu solo-ul flautului acela. Mă copleşeşte când îl aud. :)

Mie nu-mi face nici un rău şi de aceea nu consider că, a o asculta ocazional îmi poate aduce vre-un prejudiciu spiritual, ba din contră. Pe mine nu mă preocupă genul din care face parte ci cântăresc individual orice piesa pe care o aud. Dar percepţiile diferă de la persoană la alta în funcţie de reacţia pe care i-o stârneşte în suflet.
Este adevărat că trierea este riscantă si de aceea e mai bine sa te fereşti.
Până la urmă fiecare din noi cred că are un "iaurt" în care suflă doar că nu e acelasi la toţi. ;)

Sper să nu fi deranjat în vreun fel părerea mea.
Repet, nu încurajez şi nu susţin în nici un fel muzica rock care dealtfel nu-mi place şi o consider nocivă, mai mult, gândesc că există suficientă muzică înălţătoare şi de folos sufletului în cu totul alte genuri.

Ultima modificare de Oblio (25/09/12 20:27)

25/09/12 20:24

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10

alex a scris:

io nu pricep de ce unii asculta unele piese cu mesaj cu totul necrestin...nu vad asta ca pe ceva bun...

PS: ce spui de cei care asculta manele si zic ca sunt pocaiti?

1.io unul nu pricep de ce unii crestini asculta numai muzica religioasa.

2. atata vreme cat acele manele nu indeamna la alcool curvie etc. deci versurile lor nu intra in contradictie cu invaturile Bibliei, e ok dpdv spiritual, crestin, ca dpdv al mentalitatii, al intelectului e cam... asta e cu totul altceva.

cami a scris:

Apropo de subiect, mie imi place melodia `Lume nebuna` de la bugmafia :D, desi adevarul e ca nu mi se mai potriveste .. ca, deh , la anii mei .. :rolleyes:

alex a scris:

asta nu pot intelege... de ce asculta uni asa ceva?... hmm "`Lume nebuna` de la bugmafia " personal nu ascult muzica necrestina decat atunci cand sunt cu prietenii si sunt nevoit sa ascult....da si atunci zic uite.."una necrestina ca place voua si nu ma bag in gusturile voastre... da hai si una crestina ca sa imi placa si mie :D "

o lume nebuna, semnata de cei de la bug, are un mesaj pozitiv, constructiv si bun. asa ca ce e asa greu de inteles? desi e compusa pe stilul hip hop de cartier, mesajul melodiei, indeamna tinerii sa nu se apuce sa bea sa ia droguri si sa fure.

RainSong a scris:

Mai nou ascult foarte des ombladon ,nimeni altu si chiar parazitii si bug mafia. Trecand peste limnajul obscen care nu e prezent in toate melodiile dupa cum cred foarte multi, ce canta e adevarat: despre oameni sarmani si sistemul defect ,in ultima categorie baga foarte multe injuraturi. dar cand te uiti la asta minunata tara nu-i poti acuza. Fac misto de parlamentari si evidentiaza soarta cruda a oamenilor de rand. Unele melodii contin chiar sfaturi bune [gen 17 - parazitii, o lume nebuna - bug mafia]. Trist e ca doar prin cantat nu se schimba nimic ,macar isi varsa si ei oful. Si cum vine iar campania ,isi facura o melodie in colaborare cu realitatea-catavencu, noi vrem respect o cheama .o poti asculta pentru a-ti face o idee. [incearca sa treci peste refren :D)

RainSong, ai punctat bine. exceptand injuraturile, multe din mesajele celor de la parazitii, bug, bitza etc. sunt reale si educativ-pozitive. este adevarat ca au si melodii ce au un continut negativ, dar multe din ele sunt extrem de ok. si pot da zeci de exemple de asemenea melodii.

muzica necrestina e ok. nu e o parere, e un adevar. atata timp, cat mesajele acestor melodii nu intra in contradictie cu ceea ce vrea Dumnezeu de la un crestin, nu vad de ce nu as asculta. Ca si crestin, ok asculti muzica crestina, dar poate odata esti deprimat ca te-a parasit iubita si evrei sa asculti o melodie de dragoste. alta data poate vrei sa asculti o melodie despre societate. deci daca muzica necrestina nu are mesaje obscene in ea, adica nu vorbeste despre alcool, curvie, nu indeamna la pacate, ci se canta despre viata, copii, batranete, iubire, societate, politica etc. e totul foarte in regula.

p.s. moama ce face omul de plictiseala (adica io, domunul mohican pt voi) se apuca sa raspunda unor postari antice :D

p.s.2: ca sa nu las loc de interpretari, asta e un punct de vedere crestin, nu laic.

18/10/12 14:34

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

ultimul mohican a scris:

[...
p.s.2: ca sa nu las loc de interpretari, asta e un punct de vedere crestin, nu laic.

Zise "crestinul" mohican, ultimu'. :D :D

Ultima modificare de Old (18/10/12 17:03)

18/10/12 17:03

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
ia si la tine, bre eu stiu cand un ou ie bun sau stricat, asta nu inseamna ca trebe sa-l fac :D

18/10/12 17:14

avast
membru

Inregistat: 04/01/11
imi trebuie un sfat... am facut o melodie cu ceva timp in urma sa zicem pt o asociatie/administratie. nu e crestina melodia, e doar un fel de imn, nici cuvinte vulgare sau ceva rau. doar o melodie obisnuita. asociatia respectiva m-a invitat sa cant melodia cand vor face o adunare cu membri (cateva zeci cel putin). faza e ca nu ma intereseaza sa devin cunoscut, ma doare in cot de chestiile astea, insa ca si crestin nu ma prea intereseaza. practic e o situatie neutra, nici nu predic evanghelia nici nu fac ceva rau.

deci voi ce ati face in situatia asta? daca a zis Isus sau Pavel de situatii asemanatoare in Biblie va rog sa-mi ziceti. mersi :)

04/07/13 21:25

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
avast,
nu cred ca au vorbit despre cantat,
exista insa alte lucruri relativ neutre pe care le facem zilnic si despre care au vorbit.

Ideea e ca tu ca bun crestin analizezi ce canti, sau ce trebuie sa canti.
Daca trebuie sa canti imnul firmei, desigur nu o sa aduci osanale dragostei, ci poate banilor, sau poate afacerii, sau poate orgoliilor, daca-i asociatie sportiva. Cat este adevarat din ce canti si cat nu este tocmai asa? Astfel poti tu sa decizi.
Nu zic: pune aici cantecul sa ne dam cu parerea, ci mai degraba zic ca trebuie sa decizi in lumina valorilor crestine.

Domnul sa te ajute sa iei decizia cea mai buna.

Ultima modificare de Old (04/07/13 22:20)

04/07/13 22:20

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
http://www.youtube.com/watch?v=cCOUwPORFEI

ASTA E NECRESTINA CUMVA ?
pana nu imi dati ban ... poate imi rasp si mie careva.

old-ule tu ai auzit de vorba : " isi iubea meseria chiar daca nu o cunostea" ...  old dar degeaba ....

Ultima modificare de giany (05/07/13 23:24)

05/07/13 22:48

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la