TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Cand povestea de dragostea ti-o scrie Dumnezeu Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Usor, cu totii,  cu duhul blandetii! ;)

06/06/09 00:07

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06

UnderZero a scris:

Aici vorbim de ce fel de dragoste,..? Eu cred ca de eros. Phileo - na, poate aparea, dar nu cred ca aceea te indeamna la o relatie, iar agape - mai greu sa o atingem...

:D :D :D - imi spui te rog ce semnifica fiecare din ele?Ca nu prea inteleg termenii.

08/06/09 17:13

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Larisa a scris:

Hai sa expllicam un pic pe scurt termenii:

- phileo = dragostea de frati
- eros = dragostea romantica
- storge = dragostea in familie
- agape = dragostea jerfitoare.

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=219

completare :

agape - dragostea neconditionata.
phileo - dragostea de prieteni

08/06/09 20:08

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

corneliu a scris:

voi toti vreti ca Dumnezeu sa va scrie povestea de dragoste dar voi habar nu aveti ce inseamna asta.

Dupa raspunsurile pe care au avut mult prea multa bunavointa sa ti le dea interlocutorii tai de aici, am descoperit ca dumneata esti cel care habar nu are de nimic.

In primul rand, habar nu ai a scrie romaneste.

In al doilea rand, habar nu ai ce-i aia o poveste de dragoste. Confunzi telenovele si cartile ieftine cu viata reala, sau in si mai rau caz cu viata unui crestin.

In al treilea rand, habar nu ai ce spune Biblia ca binecuvantarea Domnului este conditionata de neprihanire: "Caci Domnul Dumnezeu este un soare si un scut, Domnul da indurare si slava, si nu lipseste de niciun bine pe cei ce duc o viata fara prihana." Psalmul 84:11.

Ori, un om ca tine, care nu vrea ca Domnul sa-i scrie poveste lui de dragoste, sau orice alta poveste, ci dimpotriva, vrea ca el sa fie singurul autor, si cu toate drepturile rezervate, numa' de neprihnaire nu da dovada.

In al patrulea rand ,implicit daca nu cunosti Biblia , nu-L cunosti nici pe Dumnezeu.
N-ai nici cea mai mica idee de ceea ce vrea Domnul de la noi si ce trebuie sa asteptam noi de la El.

corneliu a scris:

eu cred ca daca esti indragostit(a) de persoana respectiva intotdeauna raspunsul va fi DA, pt ca tu asculti de sentimentele tale. eu cred ca daca tu alegi sa intri in relatie cu x pt ca o iubesti sau il iubesti Dumnezeu va va binecuvanta relatia, pt ca El va iubeste nu va vrea raul ci BINELE..

Dovada este citatul de mai sus care nu este nimic altceva decat o mare confuzie, o mare amestecatura, de ceea ce inseamna cuvinte ca dragoste, sentimente, binecuvantare, Dumnezeu...

Raspunsuri bune, ti s-au dat berechet, asa ca primul pas: invata limba romaneasca, pasul doi: pune mana si citeste Biblia ca sa-L cunosti pe Dumnezeu.
Dupa ce faci acesti doi pasi, te asteptam aici  sa faci pe zmeul si pe "agresivul"...deh... daca iti mai arde.

Ultima modificare de irlanda (09/06/09 00:25)

08/06/09 21:29

april
admin forum

irlanda, cam dur mesajul tau. te rog sa-l indulcesti.

08/06/09 22:36

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
vad ca ai revenit in forta, irlanda. daca vorbim putin mai frumos, nu merge?

09/06/09 01:04

irlanda
membru

Mesajul lui april era suficient.
Nu era cazul sa-ti arati muschii de moderator la mine, si sa ma mai atentionezi si tu.Oricum nu te iau in seama.

benny a scris:

vad ca ai revenit in forta, irlanda

Spre marea ta intristare, da, am revenit ,dar nu in forta.

09/06/09 01:21

corneliu
membru

Inregistat: 05/05/05
scrie in biblie de storge?
ca nush romana mia mai zis si profa de romana cand ma lasat 2 ani la rand corigent :))) nimic nou :))

am vb cu un prieten care a citit cartea, a zis ca e faina, dar nu se poate aplica ca si un fel de regula... ca toti sa ne asteptam sa ni se intample asa, cum scrie in carte...

irlanda a scris:

Dovada este citatul de mai sus care nu este nimic altceva decat o mare confuzie, o mare amestecatura, de ceea ce inseamna cuvinte ca dragoste, sentimente, binecuvantare, Dumnezeu...

irlanda ce vreau sa zic e ca, Dumnezeu iti va respecta decizia.

irlanda a scris:

Ori, un om ca tine, care nu vrea ca Domnul sa-i scrie poveste lui de dragoste, sau orice alta poveste, ci dimpotriva, vrea ca el sa fie singurul autor, si cu toate drepturile rezervate, numa' de neprihnaire nu da dovada.

tu sti macar ce inseamna neprihanire? sau macar cum ajungi sa fi neprihanit?

Ultima modificare de corneliu (09/06/09 03:19)

www.prinhar.ro

09/06/09 03:18

Site web  
april
admin forum

irlanda a scris:

Mesajul lui april era suficient.
Nu era cazul sa-ti arati muschii de moderator la mine, si sa ma mai atentionezi si tu.Oricum nu te iau in seama.

l-ai luat in seama pt ca i-ai raspuns. si nu era nevoie sa ii raspunzi asa.

corneliu a scris:

ca nush romana mia mai zis si profa de romana cand ma lasat 2 ani la rand corigent :))) nimic nou :))

Si este de ras ?

corneliu a scris:

am vb cu un prieten care a citit cartea, a zis ca e faina, dar nu se poate aplica ca si un fel de regula... ca toti sa ne asteptam sa ni se intample asa, cum scrie in carte...

eu zic s-o citesti si tu ;)

corneliu a scris:

Nu intotdeauna ;).

09/06/09 07:52

irlanda
membru

corneliu a scris:

ca nush romana mia mai zis si profa de romana cand ma lasat 2 ani la rand corigent )) nimic nou )

Atunci, ia un manual de romana din clasele primare, si descopera tainele limbii romane, ca sa te putem intelege.

corneliu a scris:

Numai daca este una buna si in conformitate cu voia Lui.

corneliu a scris:

tu sti macar ce inseamna neprihanire? sau macar cum ajungi sa fi neprihanit?

In cazul de fata, ca sa dai dovada de neprihanire, presupune sa ai credinta ca Domnul stie mai bine cand si cu cine sa intri intr-o relatie serioasa.

april a scris:

l-ai luat in seama pt ca i-ai raspuns. si nu era nevoie sa ii raspunzi asa.

Nu, nu era nevoie.Dar nu era nevoie nici de "obeservatia" lui, cu care de fapt n-a avut in intentie decat sa instige.

09/06/09 09:40

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

corneliu a scris:

Ce inseamna pt tine ca Dumnezeu sa iti scrie povestea de dragoste?

Chiar m-ai pus pe ganduri,nu prea stiu sa dau un raspuns .
Strict legat de carte, vorbeste mai mult la a te pregati in a intra in relatie ,intai sa ai o relatie si o poveste de dragoste cu Creatorul apoi cu o persoana de sex opus . Daca citesti titlurile capitolelor vei vedea ca trateaza modul in care sa fii pur ,sa iti iubesti partenerul inainte de a-l cunoste, sa fii credincios persoanei si sa iti menti principiile.
Eu recunosc ca nu prea tin minte ce citesc pentru ca autorii au darul, care pe mine ma enerveaza, de a scrie 50 de pagini pe care le pot rezuma in 10 randuri ,vorbarie aiurea .
Oricum ,mi se pare opusa cartii "Limite in curtare" ,in care ,din putinul pe care l-am citit eu,autorii erau de parere ca relatiile multe care nu duc nici macar teoretic la casatorie nu sunt problema ,ci felul cum sunt abordate .Ei mergeau pe principiul ca din orice relatie inveti multe ,nu prea socoteau parerile de rau ,ranile etc

Asa ,acum parerea mea :eu vad chestia asta cu povestea de dragoste scrisa de Dumnezeu o relatie in 3 sa zic asa ,in care sa nu facem chestii fara sa Il implicam si pe El. Dar inainte de a avea aceasta relatie ,e decizia de a-L ruga si de a-L lasa pe Dumnezeu sa te ajute in alegerea partenerului de viata [sincer ,nu stiu cum vine faza cu calauzirea ,am auzit multe povesti care mie mi se pare ca mergeau pe pareri si risc mai mult decat pe calauzire ,dar probabil va fi pacea ca e ok ce faci - pace care poate fi si ea relativa de altfel]. Eu nu vreau sa ma implic intr-o relatie inainte de a ma ruga cu privire la acea persoana [si aici se strecoara neincrederea ca nu voi primi un raspuns ,sau ca nu il voi putea pricepe ,subtile sunt caile Domnului si putini sunt cei care se prind cum sta treaba] .Si iar nu cred ca o poveste scrisa de Dumnezeu e perfecta daca nu e foarte multa munca din partea noastra ,trebuie sa ne modelam mult.

corneliu a scris:

de acord ,Dumnezeu intotdeauna iti respecta decizia [doar nu crezi ca la altar ,atunci cand ,ca in filme ,preotul intreaba daca cineva e impotriva casatoriei ,se va auzi o voce din cer care zice :"Nu ,Eu nu vreau nevasta asta pentru Corneliu"], dar aici e vorba de a iti da sau nu binecuvantarea Lui .

ps: fara sa am tendinta de a arata ca un judecator care da cu ciocanul in masa un verdict sau macar pretentia de a mi se lua parerea in considerare ,cred ca tinzi sa fii superficial cu privire la relatii ,ai impresia ca tu iti alegi fata [pe ce criterii?] si Dumnezeu ,ca un Tata bun ce este si ca un mare Izvor de Har, iti va da binecuvantarea toata viata.De ce ti-ar da-o? Iei prea ieftin harul, ca in "Evanghelia vagabonzilor".
Mi se face pielea de gaina cand ma gandesc la casatorie ,e un risc enorm ,si degeaba merge relatia 3-4 ani ,nu stii cand se produce ruptura ,pur si simplu .. chiar si atunci cand ai impresia ca mergi prin credinta .

09/06/09 10:03

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06

corneliu a scris:

cu cat mai multe detalii cu atat mai bine

Din cate am citit pe aici nu faci referire la carte ci doar la conceptul ca Dumnezeu ti-ar scrie povestea de dragoste. Din punctul meu de vedere, Dumnezeu nu-ti scrie povestea "cuvant cu cuvant" ci ti-a oferit o mica schita a unei povesti de dragoste fericite...ai planul narativ,daca vrei, ai o parte din personaje, ai penita in mana...tot ce trebuie sa faci este sa o scrii, asa cum vrei, poti sa respecti sau poti sa nu respecti planul, poti sa aduci alte personaje in poveste carora sa le dai insusiri negative sau pozitive...esti stapanul povestii tale de dragoste, dar nerespectarea liniilor trasate de Dumnezeu te va abate de la finalul Lui: fericirea.

09/06/09 10:41

Site web  
celine
membru

Inregistat: 26/05/08

corneliu a scris:

cu cat mai multe detalii cu atat mai bine

care din ele? ;)

09/06/09 16:52

corneliu
membru

Inregistat: 05/05/05

RainSong a scris:

Iei prea ieftin harul,

draga rainsong, tu te auzi ce zici????? tu zici ca eu iau prea ieftin ceva ce primesc fara sa merit.. cum mai vine si asta?
Nu te-ai intrebat De ce nu ti-ar dao?

RainSong a scris:

si sa iti menti principiile.

adica reguli.. de fiecare data cand miam impus un principiu de asta am ajuns intrun final sa il incalc... asa ca miam zis LET LOVE RULE!

gabi a scris:

dar nerespectarea liniilor trasate de Dumnezeu te va abate de la finalul Lui: fericirea.

la mine din orice rau am facut sau greseala a iesit ceva bun, acum nush cum e la voi...
oamenii buni, nu mai suntem sub lege, faci rau primesti rau, faci bine primesti bine, asta e chiar si karma daca nu ma insel... ci suntem sub har, faci rau primesti bine, faci bine primesti bine...

RainSong a scris:

Mi se face pielea de gaina cand ma gandesc la casatorie ,e un risc enorm

"perfect love casts out fear" 1 Ioan 4:18. dragostea perfecta a lui Dumnezeu pt tine va alunga frica din viata ta. dragostea Lui pt tine nu a ta pt El!

celine nu inteleg la ce te referi...

www.prinhar.ro

10/06/09 13:33

Site web  
RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

corneliu a scris:

draga rainsong, tu te auzi ce zici????? tu zici ca eu iau prea ieftin ceva ce primesc fara sa merit.. cum mai vine si asta?

Pai nu aud nene ,ca nu vorbesc singura ,doar tastez :D Tu crezi ca Domnul a suferit pentru tine ca sa iti faci de cap si dupaia sa vi la piciorele Lui si sa iti spuna : bravo copile, felicitari ca ti-ai trait viata. Poate te face "Next" .

corneliu a scris:

adica reguli.. de fiecare data cand miam impus un principiu de asta am ajuns intrun final sa il incalc... asa ca miam zis LET LOVE RULE!

Largind sfera ,nu stiu daca ai citit Biblia sa vezi ce plin de reguli e NT, cum ii face cu ou si cu otel Pavel pe multi la care le trimite epistole si se intreaba daca mai are rost sa-si bata capul cu ei .. asa ma intreb si eu ,tu ce Biblie citesti?

corneliu a scris:

la mine din orice rau am facut sau greseala a iesit ceva bun, acum nush cum e la voi...oamenii buni, nu mai suntem sub lege, faci rau primesti rau, faci bine primesti bine, asta e chiar si karma daca nu ma insel... ci suntem sub har, faci rau primesti bine, faci bine primesti bine

Pai frate ,tu esti exceptie ,ce sa zic, ma bucur pentru tine. Stii ,asa a facut si Iuda, si a primit bine, ba e dat si exemplu pozitiv. Nu stiu ce evanghelie ti-a fost spusa ,dar in alea oficiale zice sa avem grija sa nu constatam la sfarsit ca am alergat degeaba si sa fim credinciosi pana la capat ca sa primim cununa.
[ne-am indepartat de la subiect dar na, invataturile astea circula]

Ultima modificare de RainSong (10/06/09 13:49)

10/06/09 13:48

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08

corneliu a scris:

la mine din orice rau am facut sau greseala a iesit ceva bun, acum nush cum e la voi...

Inteleg in sfarsit ce vrei sa spui si de acord. Domnul poate face din greselile noastre lucruri bune si poate da binecuvantarea Sa peste tine CU O CONDITIE: sa Il iubesti si sa Il asculti. Atunci da - nici nu alegi o persoana nepotrivita, nici nu te injugi la un jug nepotrivit, nici nu suporti neaparat consecinte negative ale alegerilor gresite (asta nu inseamna ca viata va fii mereu roz, dar cel putin spiritual va fii foarte ok) - tocmai pentru ca acestea se fac din nestiinta, dar toate astea DACA ramai in ascultare fata de El si DACA pastrezi mereu relatia cu Domnul vie si profunda. Voia Lui e sa Il iubesti, ascultandu-L.

Intrebare: Esti mereu veghetor? Nu gresesti niciodata pacatuind (intr-un fel sau altul) fata de EL? Deciziile tale sunt mereu in concordanta cu sfiintenia la care esti chemat?

Ultima modificare de UnderZero (15/06/09 09:36)

15/06/09 09:36

Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
BAU LA TOATA LUMEA! M-am hotarat sa ma alatur petrecaretilor voiosi! Sa-i dam bataie! Deci... ce carte i aia? Cu dragostea, povestea... Am citit-o. Bravo celor 2. Bravo lui Dumnezeu ca i-a creat frumosi asa ca si pe noi... :D E o carte buna dar nu e prea realista. Astept pareri. Argument - e un pasaj in cartea aia pe care nu multa lume il citeste cu atentie pentru ca asa a fost scris, intentionat.

16/06/09 21:24

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

Turcu Ovidiu a scris:

E o carte buna dar nu e prea realista.

pentru tine. ai grija sa nu Il limitezi pe Dumnezeu ;)

Turcu Ovidiu a scris:

Argument - e un pasaj in cartea aia pe care nu multa lume il citeste cu atentie pentru ca asa a fost scris, intentionat.

scrie pasajul ;)

Ultima modificare de shoricel (16/06/09 21:35)

16/06/09 21:35

Turcu Ovidiu
membru

Eu nu il limitez pe Dumnezeu :)) nu am cum. Cartea nu o mai am. Am dat-o.

16/06/09 21:36

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
De ce nu e realista? NU am citit-o, dar is curioasa :D. De ce? De ce? De ce? :D

16/06/09 21:37

Turcu Ovidiu
membru

Scrie foarte scurt acolo despre viata lor dintre momentul in care erau singuri si momentul in care au fost miraculos adusi impreuna etc... se intelege clar de acolo, desi e scris pe f scurt, ca cei doi s-au cunoscut de o vreme buna si au fost prieteni de ceva vreme. Asa functioneaza! Nu e nimic supranatural. E supranatural de natural in schimb. Am impresia ca toata lumea se asteapta la ceva din ce e in cartea aia si nu inteleg de ce.. din moment ce fiecare putem sa avem ceva si mai mare!

16/06/09 21:38

TheReasonILive
membru

Inregistat: 01/03/08

Turcu Ovidiu a scris:

Argument - e un pasaj in cartea aia pe care nu multa lume il citeste cu atentie pentru ca asa a fost scris, intentionat.

despre ce era vorba?

16/06/09 21:41

Turcu Ovidiu
membru

Eram pitic atunci cand am luat cartea aia. Am luat-o pentru ca nu stiam cum functioneaza de fapt treaba dintre un baiat si o fata, dupa modelul lui Dumnezeu in viata fiecaruia. Faza trista e ca oamenii, mai ales fetele iau cartea aia ca o regula si nu e deloc asa.

16/06/09 21:41

TheReasonILive
membru

Inregistat: 01/03/08
Pai spune cu ce principii nu ai fost de acord, ca sa le dezbatem.

16/06/09 21:45

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

Turcu Ovidiu a scris:

Eram pitic atunci cand am luat cartea aia. Am luat-o pentru ca nu stiam cum functioneaza de fapt treaba dintre un baiat si o fata, dupa modelul lui Dumnezeu in viata fiecaruia. Faza trista e ca oamenii, mai ales fetele iau cartea aia ca o regula si nu e deloc asa.

Ovidiu, citeste-o din nou. Acum vezi mult altfel lucrurile ;) iti spun din propria experienta :)

Inca astept pasajul :D

16/06/09 21:45

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la