TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Cand povestea de dragostea ti-o scrie Dumnezeu Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
corneliu
membru

Inregistat: 05/05/05
Ce inseamna pt tine ca Dumnezeu sa iti scrie povestea de dragoste?

cu cat mai multe detalii cu atat mai bine

www.prinhar.ro

03/06/09 01:53

Site web  
SergiuB
membru

Inregistat: 28/05/09
banuiesc ca este vorba despre o carte aici...pe care ai si citito banuiesc..
"Cand povestea de dragoste ti-o scrie Dumnezeu" Eric & Leslie Ludy.
O carte interesanta din cate am auzit...
insa daca nu ai citit-o sa o citesti si vei afla raspunsul la intrebare :D

03/06/09 22:49

corneliu
membru

nu am apucat sa o citesc, pt ca nu o am inca... eu am intrebat asta pt ca eu nu cred ca Dumnezeu ne scrie poveste de dragoste ci noi ne-o scriem, asa ca am zis ca o sa fac un mic research... sa vad mai exact cum e... oricum, astept raspunsuri, dar pana acum, pauza...

www.prinhar.ro

03/06/09 22:54

Site web  
benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Consider ca este vorba despre modul in care iti traiesti viata, in orice domeniu al ei, inclusiv dragostea.
Daca tu alegi sa iti incredintezi viata in mana lui Dumnezeu in totalitate, atunci alegi ca El sa iti scrie si povestea de dragoste.
Ma refer aici in special la intalniri amoroase/romantice cu persoane de sex opus inainte de vreme. Stii ca este scris in Cuvant "nu starniti dragostea pana nu vine ea."
Acuma, dragostea nu este un mijloc de transport, sa vina la tine, nici un caine, pe care il atati sa vina catre tine, ci "venirea" asta a dragostei este tocmai mana lui Dumnezeu, care iti scrie povestea ta de dragoste intr-un mod atat de minunat, incat o sa fi uimit.

Teoria ca teoria, da practica ne-omoara... Poate te intrebi:
- "tu-mi zici sa nu ies in oras cu fete?"
- "tu-mi zici sa nu ma bucur de tineretea mea?"
- "tu-mi zici sa stau inchis in casa toata ziua"

Nu-ti spun sa stai inchis in casa, nu-ti spun sa nu iesi in oras cu fete. Iti spun sa nu te implici intr-o relatie de fiecare data cand ai ocazia, ci asteapta raspunsul Domnului, si El iti va arata cine este persoana potrivita pentru tine la vremea potrivita.

"Nu starniti dragostea pana nu vine ea." Dar nu vine singura... Multa rugaciune, si o relatie apropiata cu Dumnezeu. Asta e sfatul meu.

Si un alt sfat, fa rost de carte si citeste-o. ;)

04/06/09 00:35

corneliu
membru

tu zici ca Dumnezeu iti va zice de cine sa te indragostesti? sau iti va arata?

www.prinhar.ro

04/06/09 00:55

Site web  
benny
membru

nu de cine sa te indragostesti. Cu cine sa intri in relatie de prietenie in vederea casatoriei.
Nu cu indragostitul este problema. Pentru ca poti fi indragostit si in tacere, si sa nu faci nimic, dar poti si sa intri si sa iesi din relatii fara implicare sentimentala.

Este vorba de ACEEA persoana, cu care urmeaza sa traiesti o viata intreaga.

04/06/09 01:04

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

corneliu a scris:

Ce inseamna pt tine ca Dumnezeu sa iti scrie povestea de dragoste?[/i]

Inseamna sa ma calauzeasca spre persoana pe care o are El pregatita pentru mine, ca viitoare sotie. Sunt mai mult feluri de incredintari: unii zic ca sunt mai multe persoane cu care te poti intelege in vederea unei relatii cu scopul casatoriei, altii zic ca este una singura. Fac parte din a doua categorie, dar nu cred lucrul asta despre toti, ci doar despre mine. Iar eu cred ca principala regula daca ii pot spune asa, este incredintarea.

Cartea de Eric&LEslie Ludy a fost scrisa in ideea ca Dumnezeu ne-a creat pe fiecare in parte si El stie cel mai bine ce persoana ni se potriveste, si in cazul in care apelam la ajutorul Sau, El ne va calauzi in directia buna, in caz contrar, ne va lasa sa ne alegem noi singuri persoana asumandu-ne riscul unei nereusite.

Eu tind sa cred ca Dumnezeu vrea sa se implice chiar si in alegerea viitoarei tale partenere de viata. De ce? Pentru ca e destul de greu de crezut ca nu ai/vei avea momente de confuzie in care nu stii ce sa alegi (decizii in interiorul relatiei sau in afara ei) si ai nevoie de un ajutor... divin ;)

Cu toate astea, nu iti contrazic incredintarea :)

benny a scris:

Nu cu indragostitul este problema.

Asta vroiam sa zic si eu. Indragostitul vine si trece si el poate sa te ataseze de o persoana nepotrivita, implicata deja intr-o relatie sau chiar casatorita. Este vorba de decizia ta de a alege pe cine vei iubi, pentru ca dragostea este o alegere, nu?

Eu pun raspunsul lui Dumnezeu mai sus si decat anumite principii ale mele.

De ce e cel mai bine sa iti scrie Dumnezeu povestea de dragoste?

Pentru ca El este Acela care te-a creat si cunoaste cel mai bine persoana ta, chiar mai mult, care a facut acea persoana fata de care vei spune "Da" la altarul bisericii sa ti se potriveasca din cele mai mici detalii (unele poate ca nu le vei afla decat in vesnicie), in cazul in care alegi persoana potrivita. ;)

Ultima modificare de shoricel (04/06/09 01:32)

04/06/09 01:23

corneliu
membru

hmm... benny tu zici ca marea problema e cu cine sa intri intro relatie in vederea casatorie... tu zici ca e ok sa intri intro relatie in vederea casatoriei chiar daca de ex. baiatul nu e indragostit de fata, ca asta nu e o problema, se indragostete el de ea ca doar Domnul a aleso pt el ?

www.prinhar.ro

04/06/09 02:29

Site web  
Dorina
membru

Inregistat: 10/05/09
E usor sa te indragostesti. Chiar te indragostesti de mai multi decat trebuie. Dar nu te poti ghida numai dupa asta. Isac nu a fost indragostit de Rebeca, dar a iubit-o dupa nunta. Nici nu era greu. Dar sa primesti un ajutor potrivit din mana lui Dumnezeu, e fara pret. Si oricum il vei iubi daca ti l-a dat Domnul.

04/06/09 07:56

benny
membru

corneliu a scris:

hmm... benny tu zici ca marea problema e cu cine sa intri intro relatie in vederea casatorie... tu zici ca e ok sa intri intro relatie in vederea casatoriei chiar daca de ex. baiatul nu e indragostit de fata, ca asta nu e o problema, se indragostete el de ea ca doar Domnul a aleso pt el ?

Bine, logic ca trebuie sa fii indragostita de fata, altfel nu poate veni vorba despre o realtie. Daca dragoste nu e, atunci ce e? Atunci de ce o faci?
Dar crede-ma ca stii atunci cand e momentul sa intri in relatie. Dar asta vine exclusiv dupa indragostire, cred.
Nu poti sa visezi ca x sau y iti va fi sotie, si a doua zi mergi la ea si ii spui: "stii, eu nu te cunosc, habar nu am cine esti, dar mi te-a aratat Domnul in vis azi noapte ca vei fi sotia mea. Hai sa avem o relatie!"
Foarte probabil ca te alegi cu o privire de genu:

Cartea scrisa de Eric si Leslie Ludy te-ar putea lamuri mult mai bine decat eu.

04/06/09 09:50

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Cand povestea de dragoste ti-o scrie Domnul, mai bine zis, cand accepti sa ti-o scrie El, iese mult mai faina decat ti-ai scri-o tu vreodata...chiar daca TOATE caile Lui sunt diferite de ale tale (parere proprie :D ).

DA, poate alegi sa alegi tu persoana. Potrivita sau nu tocmai, de ramai (sau incepi ulterior sa ramai)in ascultare fata de EL - EL poate face din spini flori. Consecintele deciziei tale raman si EL, credincios, te va ajuta sa le duci pana la capat. Dar daca de la inceput Il lasi si pe EL sa se implice - ce frumos devine totul! Ok, sa stabilim insa ceva! Asta NU inseamna ca totul va fii roz. Greutati sunt, de diferite nuante si culori: de-astea pamantesti, caci asta si suntem...pamant!

Insa - implinirea, increderea ce ti-o aduce acest fapt (ca EL e la fraiele relatiei tale cu partenerul si ajuta de cate ori e necesar) da o pace de nedescris relatiei. Chiar iubirea si intelegerea decurg din cunostiinta acestui fapt.

Fiecaruia Domnul ii da dupa inima lui si situatia in care se afla (social, mental, etc.) dar incredintarea mea ramane: Cine cunoaste mai bine iubirea decat Iubirea insasi?

Ultima modificare de UnderZero (04/06/09 12:20)

04/06/09 11:29

alex
membru

Inregistat: 02/03/09

benny a scris:

Cartea scrisa de Eric si Leslie Ludy te-ar putea lamuri mult mai bine decat eu.

ca veni vorba de carte....de unde fac rost de ea ca si io o vreau... :D daca o aveti careva scanati-o si pls trimitemi-o pe mail...sau daca aveti idee de unde sa o iau ziceti...

04/06/09 12:24

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
http://kerigma.ro/carti.php?detalii=20613

http://www.clcromania.ro/eric-leslie-ludy_a1503.html

04/06/09 13:41

shoricel
membru

corneliu a scris:

corneliu, discutia poate continua pana la nesfarsit pentru ca Dumnezeu ne-a facut f diferiti si cu incredintari diferite, si ce se potriveste la cineva, nu se potriveste deloc la altcineva...

04/06/09 15:37

corneliu
membru

1. nush cand voi apuca eu sa citesc cartea aia
2. ce neam face shoricel fara intelepciunea ta?
3. Dorina eu nu cred ca e usor sa te indragostesti. ziceai ca te indragostesti chiar de mai multi decat trebuie, pai ai grija ca sunt 3 tipuri de dragoste phileo, agape si eros.. cea mai comuna e phileo.

si va contraziceti aici... odata ziceti ca nu indragostitu e problema ci cu cine sa intri in relatie cu privire la casatorie, apoi ba cai invers nu relatia ii problema ci indragostitu ar fi... voi toti vreti ca Dumnezeu sa va scrie povestea de dragoste dar voi habar nu aveti ce inseamna asta.
"vai da cum sa zici asta?" pai simplu, toti ma trimiteti sa citesc cartea aia, daca careva va intreaba ceva de Isus ce faceti? il puneti sa citeasca biblia?? "vei gasi raspunsul acol"

am mai citit in alte topicuri ca multi se roaga daca se intre in relatie cu cineva, sau daca aia e persoana potrivita. eu cred ca daca esti indragostit(a) de persoana respectiva intotdeauna raspunsul va fi DA, pt ca tu asculti de sentimentele tale. eu cred ca daca tu alegi sa intri in relatie cu x pt ca o iubesti sau il iubesti Dumnezeu va va binecuvanta relatia, pt ca El va iubeste nu va vrea raul ci BINELE.. vrea sa va binecuvanteze. si chiar daca intre cele 2 persoane sunt multe diferente dragostea face ca ei sa fie "compatibili", dragostea ii va uni si ea trece peste orice bariera, a caracterului, defectelor, etc. "acopere totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul." parca si pana dragostea, eros sa formalizat :| aiurea...

Ultima modificare de corneliu (05/06/09 12:00)

www.prinhar.ro

05/06/09 12:00

Site web  
Cr!$s
membru

Inregistat: 07/01/09

corneliu a scris:

si chiar daca intre cele 2 persoane sunt multe diferente dragostea face ca ei sa fie "compatibili", dragostea ii va uni si ea trece peste orice bariera, a caracterului, defectelor, etc. "acopere totul, crede totul, nadajduieste totul, sufera totul." parca si pana dragostea, eros sa formalizat :| aiurea...

corneliu cu cat diferentele sunt mai mari cu atat dragostea trebuie sa fie mai mare ca sa acopere totul. nu sunt de acord cu faza "oricum am fii si cat de diferiti am fii dragostea trece peste tot". ai dreptate cand zici ca dragostea va unii dar totusi trebuie sa te gandesti ca suntem oameni si in realitate nu e asa...cat de frumoas ar fii daca era adevarat  ce ai spus tu despre dragoste "dragostea trece peste orice bariera, a caracterului, defectelor, etc" dragostea intr-adevar trece peste multe dar nu stiu daca peste toate...sa stii ca dupa vreo cativa ani(si nu neaparat dupa cativa ani...si mai repede :D ) vezi toate defectele, toate diferentele si nu stiu cat de multa dragoste mai ai si cat mai poti rabda.

05/06/09 12:23

UnderZero
membru

Aici vorbim de ce fel de dragoste, corneliu? Eu cred ca de eros. Phileo - na, poate aparea, dar nu cred ca aceea te indeamna la o relatie, iar agape - mai greu sa o atingem...Ok...

In legatura cu anumite opinii de aici, care nu coincid intre ele: de ce te miri? Ar trebui sa avem numai una? Suntem persoane diferite, din medii diferite, etc.

In legatura cu compatibilitatea - partial de acord. Da, Domnul te ajuta sa treci peste anumite diferente in relatia cu partenerul. Depinde insa de natura lor. Scrie sa nu ne injugam la un jug nepotrivit. De ce oare? Nu ar putea EL rezolva situatia? O, ba da! Dar cum...na, aici e problema! S-ar putea sa nu iti placa intotdeauna(uman vorbind).

Cartea - o citesti de vrei, ca sa intelegi ce au vrut sa spuna autorii prin sintagma folosita de tine. N-ar fii rau pentru ca sa intelegi la ce se refera. Pana atunci s-ar putea sa nu fii pe aceeasi "lungime de intelegere" cu ceilalalti, avand in vedere ca, mai ales in limba noastra, exista atatea semnificatii ale cuvintelor. Daca nu vrei - nu. Evident esti singurul care poate decide in sensul asta.

Intrebare: Ce anume te face sa crezi ca daca tu esti indragostit raspunsul Domnului ar fii da? Nu trebuie sa uitam de faptul ca in Biblie scrie un lucru pe care noi il stim atat de bine: ca inima omului e nespus de inselatoare si rea.

Apoi: Fara ajutor din partea Lui, tu chiar crezi ca poti aplica acea dragoste descrisa in versetul de mai sus? Daca da - Domnul sa te ajute! Daca nu - Domnul sa te ajute! Eu, prin puterile mele, nu pot.

PS: Chiar daca nu iti plac/nu accepti, personal/te irita anumite raspunsuri - de ce nu le tolerezi? Nu poate fii toata lumea de acord cu tine, dar nu mi se pare ok sa desfiintezi ce nu iti convine prin remarci sarcastice ;). Sustine-ti opinia, e normal. Fiecare o facem.

Ultima modificare de UnderZero (05/06/09 12:50)

05/06/09 12:24

shoricel
membru

cornelius, tu crezi ca Dumnezeu vrea sa se implice in toate domeniile vietii tale?

corneliu a scris:

eu cred ca daca esti indragostit(a) de persoana respectiva intotdeauna raspunsul va fi DA, pt ca tu asculti de sentimentele tale.

asta inseamna zero ratiune si zero principii.

daca te indragostesti de o persoana care este deja intr-o relatie sau chiar mai rau, casatorita, ce faci?

Ultima modificare de shoricel (05/06/09 13:33)

05/06/09 13:30

corneliu
membru

bineinteles ca eros, phileo o avem mai toti, e foarte comuna intre prieteni.
UnderZero tu chiar esti cu totu sub zero, "ca inima omului e nespus de inselatoare si rea." omule, din moment ce l-ai primit pe Cristos ai primit un duh nou si o inima noua, deci nu mai ai o inima nespus de inselatoare si rea.

mda.. mi sa mai zis ca eu imi cam impun opinia, asa ca scuzati...:D

si inca o opinie de a mea. nu exista aleasa/alesul. daca tu teai casatori cu o fata care e aleasa ta si in timpu casniciei ar muri si tu ai vrea sa te recasatoresti teai casatori cu aleasa altuia. vb de aleasa/alesul, doar 1!!!

si cred ca am facut din nou :)))

shoricel daca respecti barbatii, femeile casatorite nu te vei indragosti de ei/ele... le vei da pace...

se pare ca am cam deviat de la subiect :(
care vrea si e in stare poa sa zica ce inseamna pt el/ea ca Dumnezeu sa ii scrie povestea de dragoste. trimitemi PM daca nu vreti sa scrieti aici...

www.prinhar.ro

05/06/09 16:47

Site web  
UnderZero
membru

corneliu a scris:

UnderZero tu chiar esti cu totu sub zero, "ca inima omului e nespus de inselatoare si rea." omule, din moment ce l-ai primit pe Cristos ai primit un duh nou si o inima noua, deci nu mai ai o inima nespus de inselatoare si rea.

Ok, deci tu esti deja sfant, cu inima, minte, etc curate. Felicitari! Eu nu...
PS: Sa nu uitam ca Biblia e adresata celor credinciosi ca restul nici nu citesc, decat poate ca sa aiba ce contrazice. Apoi, ce spune Pavel? A castigat premiul? Da, sfinti suntem, prin credinta in Isus, dar suntem deja desavarsiti?...mi se pare o exagerare sa afirmi asta. Nu ai suport biblic pentru asta. Ca suport personal (viata ta zi de zi, etc.)...

Nu iti impui opinia, ci o exprimi agresiv. Asta spuneam.

Mda, si din nou ma aflu in situatia de a te ruga sa nu faci afirmatii "subtile". Nu prea sunt asa.

Ultima modificare de UnderZero (05/06/09 17:17)

05/06/09 17:05

shoricel
membru

corneliu a scris:

se pare ca tu esti mai degraba sub zero ;)) inima omului care e nespus de inselatoare si rea este firea! iar firea nu moare decat odata cu trupul asta.

corneliu a scris:

shoricel daca respecti barbatii, femeile casatorite nu te vei indragosti de ei/ele... le vei da pace...

bine ar fi sa fie lucruile asa simple, insa inima si sentimentele nu tin cont de asta... daca esti prins intr-un moment de slabiciune sau neveghere, ai picat in plasa. cine se crede tare sa ia seama sa nu cada! ;)

mai mult nu e nevoie sa iti zic, daca e sa te convingi, te vei convinge singur, daca nu, asta e...

O intrebare: Tu chiar te vei casatori cu prima fata de care te vei indragosti?! (daca nu ai facut-o deja :D)

Ultima modificare de shoricel (05/06/09 17:46)

05/06/09 17:45

corneliu
membru

shoricel a scris:

O intrebare: Tu chiar te vei casatori cu prima fata de care te vei indragosti?! (daca nu ai facut-o deja :D)

de unde atata bucurie :)) din pacate nu vreau sa zic mai multe din cauza ca am numele real.. nashpa.. daca se poate schimba cumva numele de utilizator va zic...

shoricel a scris:

bine ar fi sa fie lucruile asa simple, insa inima si sentimentele nu tin cont de asta... daca esti prins intr-un moment de slabiciune sau neveghere, ai picat in plasa. cine se crede tare sa ia seama sa nu cada!

mouse tu vb de sentimente sau de a pofti???

shoricel a scris:

se pare ca tu esti mai degraba sub zero ;)) inima omului care e nespus de inselatoare si rea este firea! iar firea nu moare decat odata cu trupul asta.

shoric stiu asta, dar firea noua pe care o primesti cand esti nascut din nou, aceasta fire creste si o acopera pe cea veche... odihnestete in lucrearea terminata a lui Cristos si vei vede asta...

pt subzero, pt mine Cristos e sfintenia mea. si cred ca in biblie sunt lucruri adresate si celor necredinciosi.

imi cer scuze daca am fost prea agresiv.. chiar nu imi dau seama cand fac asta, vb serios, cand imi impun o parere si nu o zic...

DAR SA NU DEVIEM DE LA SUBIECT :D

Ultima modificare de corneliu (05/06/09 21:42)

www.prinhar.ro

05/06/09 21:41

Site web  
shoricel
membru

corneliu a scris:

de unde atata bucurie :)) din pacate nu vreau sa zic mai multe din cauza ca am numele real.. nashpa.. daca se poate schimba cumva numele de utilizator va zic...

chiar ar fi interesant daca ai putea ;)

sa zicem ca am patit sa traiesc sau sa mi se intample mie lucruri la care ma asteptam cel mai putin, si una din zicalele mele preferate "niciodata sa nu spui niciodata". asa am invatat sa respect si sa nu contrazic incredintarile altora unele dintre ele se bazandu-se si pe trairi personale, doar sa imi spun punctul de vedere si eventual sa invat de la ceilalti  ;)

corneliu a scris:

mouse tu vb de sentimente sau de a pofti???

de sentimentele, omule. nu vorbesc de pacatul sexual, vorbesc de momente in care esti intr-o stare nu prea buna psihic de ex. nu vb numai de momentele de slabiciune care te conduc spre pacatul sexual.

corneliu a scris:

DAR SA NU DEVIEM DE LA SUBIECT :D

pai nu suntem offtopic. am pornit de la povestea de dragoste care ti-o scrie Dumnezeu, si ce vb are legatura cu asta ;) ma insel? :-?

05/06/09 22:23

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Corneliu, tu zici ca este posibila casatoria intre doua persoane daca acestea se iubesc si ea cu siguranta va functiona pt ca ele se iubesc. Asadar, nu e nevoie sa ceri parerea lui D-zeu ci El trebuie doar sa binecuvinteze alegerea ta.
Te aprob, este posibil ca o casnicie sa functioneze si fara parerea lui D-zeu daca acestia doi se iubesc numai ca nu trebuie sa se iubeasca cu orice fel de dragoste, ci cu cea agape, care este o dragoste jertfitoare, dragostea suprema. Ceea ce e interesant insa, e ca ceea ce iese la iveala prima data este pasiunea care poate fi foarte foarte usor confundata cu dragostea. Ea tine cel mult 2 ani dupa care partenerul nu te mai atrage si nu ti se mai pare nimic interesant la el (mai ales daca s-a si ingrasat si nu mai arata asa cum l-ai luat) si atunci incepi sa-i vezi defectele si sa nu i le mai suporti. Aici, daca nu intervine dragostea agape, pfiu, s-a dus de rapa toata frumusetea casniciei pe care D_zeu a instituit-o si a randuit-o pentru a ne face pe noi fericiti.
Acuma, dragostea asta agape, este dragostea suprema, cea mai minunata forma a dragostei pe care o invatam de la Hristos. Spune-mi, daca eu ma casatoresc cu un baiat pt ca il iubesc (sau cel putin asa cred eu) si el ma iubeste (sau poate ca doar ma doreste dar eu nu-mi dau seama de asta si nici el nu-si da seama)si nu ma intereseaza nici locul pe care il ocupa Hristos in inima lui si nici sa-i cer parerea lui D-zeu (cu toate ca eu doresc sa ma casatoresc cu un baiat pocait ca doar cu astia ai sanse mult mai mari sa fii fericita in casnicie), cum va putea acesta sa ma iubeasca pe mine cu o dragoste agape daca nu-l are pe Hristos, cel care este dragostea insasi? Daca eu nu-i cer parerea D-lui sa-mi arate El ce e mai bun pt mine, cum voi putea eu afla ca este pocait adevarat sau doar un pacalit care joaca teatru bine?

Ultima modificare de lara (05/06/09 23:19)

05/06/09 23:18

UnderZero
membru

corneliu a scris:

pt subzero, pt mine Cristos e sfintenia mea. si cred ca in biblie sunt lucruri adresate si celor necredinciosi.

Nu zic nu...dar de aici pana a te declara lipsit de orice urma de ne-sfiintenie...

corneliu a scris:

imi cer scuze daca am fost prea agresiv..

E ok. A impune inseamna a fii aprobat de restul, si nu esti, cel putin de mine, in anumite privinte. In altele sunt de acord cu tine, precum vezi ;).

corneliu a scris:

si cred ca in biblie sunt lucruri adresate si celor necredinciosi.

Vechiul Testament -> poporul evreu
Evanghelii + Faptele Apostolilor -> cum scrie in Ioan: "pentru ca sa credeti"
Epistole -> bisericilor respective si credinciosilor
Ma refeream cui ii sunt adresate...Acum cine citeste si cu ce scop, e altceva.
Versetul cu "inima" apare in VT, adresat poporului evreu, cunoscator de Dumnezeu, asta vroiam sa zic. Scuze ca nu m-am exprimat destul de clar.

Ultima modificare de UnderZero (06/06/09 12:59)

05/06/09 23:20

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la