TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Limbajele iubirii Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Cred ca fiecare persoana are un anumit limbaj de iubire. E responsabilitatea fiecaruia de a descoperi limbajul de iubire a persoanei iubite.
Dupa cum afirma Gary Chapman exista 5 limbaje ale iubirii:
1.Cuvintele de incurajare
2.Timpul acordat
3.Primirea de daruri
4.Serviciile
5.Mangaierile fizice
Ce parere aveti?


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

22/05/09 19:18

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
M-am gandit sa detaliez fiecare limbaj de iubire. Asadar primul limbaj de iubire sunt cuvintele de incurajare.

Mark Twain spunea: "Pot trai doua luni de pe urma unui compliment bun."
Solomon zicea: "In puterea limbii este viata si moartea."
Psihologul William James spunea ca probabil cea mai profunda nevoie omeneasca este aceea de a fi recunoscut, apreciat.

Cuvantul "incurajare" inseamna "a inspira curaj".  Incurajarea presupune empatie si o abordare a lumii din perspectiva partenerului.

Prin complimente sau cuvinte de incurajare iubirea se comunica extrem de puternic. Ele se pot exprima prin declaratii simple, cum ar fi:

"Ce bine iti sta costumul acesta!"
"Apreciez faptul ca ai stat acasa si ai avut grija de copii."
"Parca niciodata nu ti-a venit asa de bine rochia asta. Uau!"
"Cred ca nimeni nu gateste asa de bine ciorba de legume decat tine. Imi place la nebunie ciorba asta!"
"Sunt foarte recunoscator ca ai spalat tu azi vasele!"

Lista poate continua...si bineinteles ca depinde de fiecare situatie in parte. E bine sa tinem cont de faptul ca telul iubirii nu este sa obtinem ce vrem si sa facem ceva spre binele celui pe care il iubim.
Am observat ca, atunci cand suntem aprobati, suntem mult mai motivati sa reactionam pozitiv.

Ultima modificare de antonela (23/05/09 10:52)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

23/05/09 10:51

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
antonela, e super ideea ta de a deschide "Limbajele iubirii", numai ca mi se pare ca tinde sa fie mai mult pentru cei casatoriti. Sau cel putin tu pe asta te-ai axat mai mult. Ma bag si eu acum in seama ca sa stiu daca e de mine sau nu :)

_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

23/05/09 13:09

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

tamarta a scris:

antonela, e super ideea ta de a deschide "Limbajele iubirii", numai ca mi se pare ca tinde sa fie mai mult pentru cei casatoriti. Sau cel putin tu pe asta te-ai axat mai mult. Ma bag si eu acum in seama ca sa stiu daca e de mine sau nu :)

Multumesc pentru apreciere, tamarta. Consider ca e bine sa cunoastem limbajele iubirii , chiar daca nu suntem casatoriti. In primul rand, fiecare dintre noi ar putea sa-si descopere limbajul de iubire, pentru a sti, la timpul potrivit sa-l comunice persoanei iubite.

Pentru cei care inca nu au un partener, e bine sa le cunoasca, ca sa stie cum sa se raporteze la cei din familia sa.

Astept si alte pareri! :)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

23/05/09 13:29

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09

antonela a scris:

Prin complimente sau cuvinte de incurajare iubirea se comunica extrem de puternic. Ele se pot exprima prin declaratii simple, cum ar fi:
"Ce bine iti sta costumul acesta!"
"Apreciez faptul ca ai stat acasa si ai avut grija de copii."
"Parca niciodata nu ti-a venit asa de bine rochia asta. Uau!"
"Cred ca nimeni nu gateste asa de bine ciorba de legume decat tine. Imi place la nebunie ciorba asta!"
"Sunt foarte recunoscator ca ai spalat tu azi vasele!"

Mai ramane sa mai fi si sincer in ceea ce spui. Altfel se aduna toate undeva intr-un sac si la un moment dat rabufnesti.


_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

23/05/09 14:39

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

mikhael a scris:

Mai ramane sa mai fi si sincer in ceea ce spui. Altfel se aduna toate undeva intr-un sac si la un moment dat rabufnesti.

Cine iubeste cu adevarat nu-si va permite sa minta.


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

23/05/09 14:42

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
Nu consider ca trebuie transmis asa acest limbaj. Mi se pare aiurea sa-i spun:"iubitu, vezi ca vreau sa-mi zici mereu ca sunt frumoasa, ca iti place cum arat, ca..bla bla bla". Poate ca uneori chiar nu simte sa spuna asta. Eu sunt de parere ca trebuie sa invatam sa trasmitem altfel. Daca el ma iubeste, simte ce trebuie sa-mi spuna si realizeaza ca e important pentru mine sa ma simt apreciata si sa-mi spuna ca sunt importanta pentru el. Si atunci cand imi place ceea ce spune, face, ii dau de inteles asta.
Si in relatia cu prietenul meu asa prefer sa fiu. Si cred ca e mult mai bine sa il las pe el sa descopere ce e important sa spuna/faca, decat sa ii dictez eu totul.


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

23/05/09 15:50

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09
De acord cu tamarta.

_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

23/05/09 15:54

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
Nu vreau acum sa par eu a fi impotriva la orice apare. E important mai ales ca baietii/barbatii sa realizeze ca avem anumite nevoi speciale, ca simtim nevoia mai mult decat ei sa fim apreciate, sa ni se spuna ca ceea ce facem este minunat, ca apreciaza asta, ca pentru ei conteaza mult. Stiu ca toate astea sunt inauntrul lor, dar trebuie sa si indrazneasca sa spuna. Poate ca acest subiect ii va determina acum sa inteleaga mai mult ca oricand ca este nevoie de mai mult decat ofera.
Si nu este numai "vina" lor daca nu spun, ci si a noastra, ca nu stim cum sa-i facem sa se simta minunat. Cand iubitul meu spune/face ceva ce imi ofera bucurie, atunci ii spun imediat. si il vad cum radiaza de fericire. E ceva ce noi nu putem pricepe, dar ei sunt in al 9lea cer atunci cand reusesc intr-un fel sa ne faca sa zambim. Beny imi mai spune uneori: "Spun asta, fac asta pentru ca stiu ca iti place. Atata timp cat tu te simti bine si esti fericita, asta ma face si pe mine fericit si ma face sa ma simt implinit. Iar daca eu pot sa contribui la fericirea ta, de ce sa n-o fac?".[chiar acum am primit un astfel de mesaj] Si asta spun ei dupa lucruri aparent marunte. Dupa un "te iubesc" spus pe neasteptate, dupa cateva mesaje scurte pline de iubire. Nu noi trebuie sa le spunem ca vrem ceva, ci cred ca trebuie sa ii lasam pe ei sa descopere. Credeti-ma, atunci cand sunt indragostiti, au o imaginatie ce ne lasa fara cuvinte. Important e ca si noi sa invatam sa apreciem ceea ce ei spun, ceea ce ei fac. sa le multumim pentru gesturile marunte, sa le raspundem cu un "te iubesc" atunci cand primim unul, sa ii surprindem din cand in gand asa cum stim noi mai bine. astfel ar indrazni si a doua oara :)

Ultima modificare de tamarta (23/05/09 16:23)


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

23/05/09 16:21

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

tamarta a scris:

Nu consider ca trebuie trasnis asa acest limbaj. Mi se pare aiurea sa-i spun:"iubitu, vezi ca vreau sa-mi zici mereu ca sunt frumoasa, ca iti place cum arat, ca..bla bla bla". Poate ca uneori chiar nu simte sa spuna asta. Eu sunt de parere ca trebuie sa invatam sa trasmitem altfel. Daca el ma iubeste, simte ce trebuie sa-mi spuna si realizeaza ca e important pentru mine sa ma simt apreciata si sa-mi spuna ca sunt importanta pentru el. Si atunci cand imi place ceea ce spune, face, ii dau de inteles asta.
Si in relatia cu prietenul meu asa prefer sa fiu. Si cred ca e mult mai bine sa il las pe el sa descopere ce e important sa spuna/faca, decat sa ii dictez eu totul.

Eu cand am zis sa-i spunem limbajul nostru de iubire...nu m-am referit ca trebuie neaparat sa-i dictam ce sa faca..nici nu as accepta asta...
Consider ca el, daca stie limbajul de iubire al iubitei, va sti mai mult pe ce sa puna accent...
El are initiativa...noi il ajutam doar ;)

Fiecare dintre noi avem un limbaj propriu de a manifesta iubirea (nu e neaparat vorba doar de partener, ci e valabil si in relatiile noastre cu cei din jur)

Am adus in discutie primul limbaj de iubire: cuvintele de incurajare. Am dat cateva exemple in acest sens. Astept sugestiile voastre!

Ultima modificare de antonela (23/05/09 16:43)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

23/05/09 16:37

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Unii/unele sunt niste "psihologi" mai buni si pot observa singuri ceea ce ii face celuilalt placere in mod deosebit sau nu. Cu altii insa este mai greu. Tine si de caracter, si de educatie, si de inteligenta ( nu vreau sa jignesc pe nimeni ), si de interes, si de mediul in care fiecare a crescut...De aceea nu mi se pare chiar gresit ca din cand in cand sa mai dam si dam  "indicatii" :). Pe mine nu m-ar deranja daca celalalt mi-ar face niste sugestii, asa mai diplomate, ca i-ar placea nu stiu ce sau nu i-ar placea nu stiu ce. Cunoasterea celuilalt este un proces continuu si e mai bine daca muncim in echipa . Pe de o parte sa apreciem intotdeauna ceea ce ne place , pe de alta si sa mai dam mici indicatii referitoare la alte lucruri care ne plac sau nu.

Referitor si la felul cum unele persoane isi pot arata dragostea, am citit mai demult nu mai stiu unde de un cuplu tanar , recent casatorit. Intr-o zi el a hotarat sa ii faca ei o surpriza frumoasa, ca sa ii arate cat de mult o iubeste. Si a spalat podeaua la bucatarie :) . Ea a venit, a observat, i-a multumit, i-a zambit si asta a fost. El s-a luptat cu gandul ca nu a fost cu adevarat apreciat in ceea ce el a facut pt ea iar ea nu stia ce e cu el. Pana la urma au discutat si s-au lamurit : in familia lui tatal niciodata nu participa la treburile din gospodarie, iar la frecatul podelelor nici atat ( de aceea pt sotul cel tanar faptul ca a facut asta era ceva deosebit :) ), pe cand in familia ei tatal o ajuta intotdeauna pe mama, indeosebi la anumite munci mai grele, cum ar fi si frecatul podelelor ( de aceea pt tanara sotie a fost un gest dragut, dar nu neobisnuit ). Si asta pt ca limbajul lui , prin care a vrut sa-si arate afectiunea fata de ea, era diferit de al ei :).


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

23/05/09 17:18

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

tamarta a scris:

antonela, e super ideea ta de a deschide "Limbajele iubirii", numai ca mi se pare ca tinde sa fie mai mult pentru cei casatoriti. Sau cel putin tu pe asta te-ai axat mai mult. Ma bag si eu acum in seama ca sa stiu daca e de mine sau nu :)

greu de crezut ca daca nu cunosti "limbajul iubirii" pana sa te casatoresti, il vei cunoaste dupa... ;) daca trebuie sa il inveti dupa ce te-ai casatorit, nu e cel mai fericit caz.  el trebuie stiut din timpul prieteniei sau invatat.

mikhael a scris:

Mai ramane sa mai fi si sincer in ceea ce spui. Altfel se aduna toate undeva intr-un sac si la un moment dat rabufnesti.

barbatii sunt mai interiorizati in chestia asta. cred ca limbajul iubirii se refera si la exteriorizarea aprecierilor tale. unii barbati daca au complimentat odata persoana iubita au impresia ca s-au absolvit pt cateva saptamani/luni de acest lucru.

deci, nu a zis nimeni ca trebuie sa fii artificial, pt ca femeia simte de multe ori lucrul asta, chiar daca uneori nu spune. chiar e recomandat sa fii sincer iar tonul sa fie pe masura entuziasmului tau. femeia simte si se bucura si daca ii zici cand esti serios, sau poate pari putin suparat. daca te si uiti in ochii ei si o masori cu privirea e si mai bine ;) (in czul complimentului cu rochia:P)

Ultima modificare de shoricel (23/05/09 17:59)


_______________________________________
A passion lifestyle.

23/05/09 17:58

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

shoricel a scris:

greu de crezut ca daca nu cunosti "limbajul iubirii" pana sa te casatoresti, il vei cunoaste dupa... ;) daca trebuie sa il inveti dupa ce te-ai casatorit, nu e cel mai fericit caz.  el trebuie stiut din timpul prieteniei sau invatat.

greu de crezut ca tu iti vei cunoaste prietena foarte bine dinainte de casatorie.

shoricel a scris:

barbatii sunt mai interiorizati in chestia asta. cred ca limbajul iubirii se refera si la exteriorizarea aprecierilor tale. unii barbati daca au complimentat odata persoana iubita au impresia ca s-au absolvit pt cateva saptamani/luni de acest lucru.

Era un caz : s-au dus 2 la cosilier dupa , sa zicem, 20 de ani de casatorie. Sotia s-a plans ca sotul nu-i spune niciodata ca o iubeste iar sotul a replicat ca i-a spus o data si o s-o anunte cand o sa se schimbe ceva. "Super", nu ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

23/05/09 18:28

   
nikku
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 26/11/08
Si toti avem un anumite fel de limbaj al iubirii? Nu putem avea si o combinatie intre ele?

23/05/09 19:07

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

nikku a scris:

Si toti avem un anumite fel de limbaj al iubirii? Nu putem avea si o combinatie intre ele?


Unul din cele 5 limbaje predomina.E bine sa ni-l descoperim, dar totodata sa fim dispusi si sa invatam principalul limbaj al iubirii celui de langa noi, daca dorim sa fim eficienti in a ne face cunoscuta dragostea.

Ultima modificare de antonela (23/05/09 19:37)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

23/05/09 19:17

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

nikku a scris:

Si toti avem un anumite fel de limbaj al iubirii? Nu putem avea si o combinatie intre ele?

Ba da. Important este sa stii cum iti manifesti tu afectiunea si mai ales cum o face celalalt , ca s-ai intelegi si mai ales sa-i vorbesti limba :) .

De exemplu cineva isi manifesta sentimentele prin cuvinte. Altcineva prin fapte. Se intalnesc cei 2 si ... conflict :). Unuia ii lipsesc cuvintele celuilalt si celuilalt ii lipsesc faptele ;).

Pentru o "ea" pot conta micile cadouri, pt un "el" poate nu sunt importante. Dar el, stiind ca ei ii plac, ar putea sa-i mai si daruiasca o floare etc din cand in cand :).

sau altfel: pt ea ar fi un gest de iubire ca el sa spele vasele intr-o zi :D, iar el apare cu flori, apoi sta la televizor :P, ca deh, gata, a facut un gest frumos :) .

si exemplele ar putea continua.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

23/05/09 19:54

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09

april a scris:

sau altfel: pt ea ar fi un gest de iubire ca el sa spele vasele intr-o zi :D, iar el apare cu flori, apoi sta la televizor :P, ca deh, gata, a facut un gest frumos :) .
exemplele ar putea continua.

Aoleu April, te rog fi mai optimista.. am in minte o oarecare utopie vis-a-vis de cuplul crestin iar imaginea asta nu se potriveste deloc .
Pentru mine , cuplul perfect au fost bunicii mei care m-au crescut. Se trezeau pe la 5-6 dimineata si incepeau sa discute ce au de facut in ziua aia.Stabileau exact ce are de facut fiecare in acea zi.Mi-e dor de oameni cum erau ei..

Ultima modificare de mikhael (23/05/09 21:06)


_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

23/05/09 21:06

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
poti sa inlocuiesti tv-ul cu ziarul, sau o intalnire cu prietenii lui, sau calculatorul, sau serviciul, etc :)

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

23/05/09 21:18

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Pentru mine conteaza foarte mult lucrurile care mi-ai/imi lipsesc.  Chici care e primul lucru pe care il fac pentru cei din jur ? Cea ce imi lipseste mie. 

  Acum mi-a venit ideea asta, trebuie sa experimentez.  Sa ma port cum se poarta ei (nu ma refer la rele :D :P )


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

23/05/09 21:28

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

daniel a scris:

Pentru mine conteaza foarte mult lucrurile care mi-ai/imi lipsesc.  Chici care e primul lucru pe care il fac pentru cei din jur ? Cea ce imi lipseste mie. 

  Acum mi-a venit ideea asta, trebuie sa experimentez.  Sa ma port cum se poarta ei (nu ma refer la rele :D :P )


exemplifica, te rog..daca vrei :)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

23/05/09 21:32

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

antonela a scris:

exemplifica, te rog..daca vrei :)
Cand eram mic primeam cam rar dulciuri :D (sunt convins ca asa o sa zica toti :)) :D), acum intotdeauna cand imi cumpar le ofer colegilor (in special de chirie...sper sa nu citeasca pe aici si sa isi aminteasca o ocazie in care nu le-am dat :D)   [In principiu e vorba de bani, unii stie cat sunt de insistent cand e vorba de ei ;) :D :D]

Alt caz:   Fie ca e pastor fie ca e un baiat/fata ce sta pe banca din spate vorbesc exact la fel, pe parcurs il respect/admir in functie de ce e/face.  Deasta nu am prieteni 'mari' (ma refer la cei care cred ca li se cuvine totul)

ps: am avut ceva treaba si nu mai tin minte tot ce am vrut sa scriu :D :D


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

23/05/09 22:01

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

april a scris:

Era un caz : s-au dus 2 la cosilier dupa , sa zicem, 20 de ani de casatorie. Sotia s-a plans ca sotul nu-i spune niciodata ca o iubeste iar sotul a replicat ca i-a spus o data si o s-o anunte cand o sa se schimbe ceva. "Super", nu ?

Era un caz real cred. Tipic masculin. :D


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

23/05/09 22:55

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

april a scris:

greu de crezut ca tu iti vei cunoaste prietena foarte bine dinainte de casatorie.

multi baieti din ziua de azi sunt sub nivelul marii din acest punct de vedere. e vorba de a-ti da cat de cat silinta sa cunosti persoana de langa tine, la general, in cazul in care te intereseaza cum sa te porti cu ea pentru a ii transmite mesajul "Te iubesc" pe limba ei ;) e vorba de un nivel minim necesar de exprimare a iubirii fara sa ai parte de discutii de copii mici... ;)

antonela a scris:

Dupa cum afirma Gary Chapman exista 5 limbaje ale iubirii:
1.Cuvintele de incurajare
2.Timpul acordat
3.Primirea de daruri
4.Serviciile
5.Mangaierile fizice

eu nu stiu pe ce criterii a delimitat acest Gary Chapman cele 5 limbaje ale iubirii... :-?

april a scris:

De exemplu cineva isi manifesta sentimentele prin cuvinte. Altcineva prin fapte. Se intalnesc cei 2 si ... conflict :). Unuia ii lipsesc cuvintele celuilalt si celuilalt ii lipsesc faptele ;).

Pentru o "ea" pot conta micile cadouri, pt un "el" poate nu sunt importante. Dar el, stiind ca ei ii plac, ar putea sa-i mai si daruiasca o floare etc din cand in cand :).

sau altfel: pt ea ar fi un gest de iubire ca el sa spele vasele intr-o zi :D, iar el apare cu flori, apoi sta la televizor :P, ca deh, gata, a facut un gest frumos :) .

in general, dupa cum bine stim, femeile sunt mai sensibile la auz. in concluzie, pe langa acel limbaj predominant care sa zicem ca l-a primit barbatul de la natura, trebuie sa invete sa il foloseasca si pe asta ;)

Ultima modificare de shoricel (24/05/09 13:23)


_______________________________________
A passion lifestyle.

24/05/09 00:10

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06

april a scris:

greu de crezut ca tu iti vei cunoaste prietena foarte bine dinainte de casatorie.

Nu e musai sa o cunoasca in totalitate, dar in perioada dinainte de casatorie poate sa o cunoasca indeajuns incat sa stie ce ii face placere, ce ii provoaca bucurie, ce ii aduce zambetul pe buze. Daca relatia e deschisa, sincera si transparenta il pot cunoaste pe celalalt mai mult decat fac altii chiar si dupa o anumita perioada de casatorie.
  Comunicarea si sinceritatea sunt esentiale. Daca doar stai langa cealalta persoana, atunci nici in 20 de ani n-o sa ajungi sa cunosti acea parte din ea care sa te faca sa pricepi de ce are nevoie cu adevarat. dar acest lucru se poate face chiar si inainte de nunta, daca intre cei doi exista deschidere si comunicare.
  Important este sa inveti de ce are nevoie celalalt, iar moduri de a arata asta sunt foarte multe. Dar ce rost ar avea daca tu i-ai spune/arata de ce ai nevoie iar el/ea nu observa, sau refuza sa faca/spuna ceea ce tu iti doresti? De asta consider ca este nevoie de efortul amandurora. Este nevoie de un intreg. Doar asa ajungi sa simti, sa cunosti, sa descoperi. Si e atat de minunata relatia apoi.. :)


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

24/05/09 12:49

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

shoricel a scris:


eu nu stiu pe ce criterii a delimitat acest Gary Chapman cele 5 limbaje ale iubirii... :-?


Oamenii folosesc mai multe limbaje ale iubirii. Nu este suficient sa fim sinceri. Trebuie sa fim dispusi sa invatam principalul limbaj al iubirii partenerului daca dorim sa comunicam eficient in dragoste.
Gary Chapman, timp de 20 de ani in care a fost (si inca este) consilier matrimonial si-a dat seama ca exista aceste 5 limbaje  emotionale de baza ale iubirii, adica 5 modalitati prin care oamenii isi exprima si inteleg iubirea.

Asa cum in domeniul lingvistic, limba poate avea nenumarate dialecte, tot asa si in cadrul acestor 5 limbaje exista mai multe dialecte. Modalitatile de exprimare a iubirii in cadrul unui limbaj al iubirii sunt nelimitate, mai ales atunci cand ne folosim imaginatia. :)
Extrem de important este ca cei doi sa vorbeasca acelasi limbaj al iubirii.


Pentru ca am luat in discutie primul limbaj de iubire si anume cuvintele de incurajare, propun sa vorbim  despre dialectele acestui limbaj, cu exemplificari: vorbele bune, cuvintele de incurajare, cuvinte blande, aprecierea, recunoasterea etc.

Ultima modificare de antonela (24/05/09 14:25)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

24/05/09 14:24

   
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net