TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Prietenia intre un baiat si o fata Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 14
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Putem sa fim intotdeauna buni unii cu altii si sa nu ne inchidem in noi ca melcii daca celalalt ne-a gresit. Putem sa discutam lucrurile cat sunt la cald si sa le rezolvam la fel de rapid, putem sa fim la fel de atenti, de tandri cum am fost la inceput. Putem sa-l lasam pe celalalt sa stie ca este cea mai importanta persoana pentru noi, putem sa facem totul pentru binele celuilalt, putem sa facem lucruri impreuna care odinioara ne-au placut. Putem sa nu ne gandim ca iarba din curtea vecinului e mai verde pentru ca nu este si nu o sa fie niciodata. Era un cantec pentru parinti care venea ceva de genul asta: "nu la mormant le trebuie trandafirii, ci in casuta-n care ai crescut!" Cine are ochi de vazut sa vada!

Ultima modificare de Larisa (16/12/05 00:35)

16/12/05 00:34

Site web  
ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
da nu ti se intampla ca pe masura ce te obijnuiesti cu pers respectiva, sau pe masura ce o cunosti mai bine si-i vezi defectele, slabiciunile.....parca dupa un timp nu ti se mai pare ca inainte, parca tre sa depui mai mult efort in relatie

16/12/05 00:57

Larisa
membru

Intr-un fel ai dreptate, dar depinde ce vrei sa scoti in evindenta cu defectele. Toata lumea are probleme, slabiciuni. Eu cred ca in momentul in care ajungi sa sarbatoresti diferentele ai facut un pas important spre imbunatatirea realatiei. Ma intrebam de ce oamenii nu mai merg de mana pe strada dupa ceva ani de casnicie si am ajuns la concluzia ca ei petrec asa de mult timp impreuna ca parca la un moment dat scade dorinta de a mai merge de mana pentru ca oricum rezervorul tau este plin. Americanii nu sunt asa. Ei sunt foarte atenti cu sotiile lor! Daca treci peste defecte fara sa le discuti vei avea probleme mai departe pentru ca o sa-ti stea pe creier. Daca stai jos si incerci sa intelegi de ce celalalt face ce face, daca ii zici ca te deranjeaza cred ca se pot schimba multe. Trebuie sa depui efort ca sa intretii lucrarea, temelia.

16/12/05 02:05

Site web  
monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Mi-a placut tare mult ce a scris Larisa si as mai insista asupra faptului ca intr-o casatorie eforturile pentru mentinerea ei trebuie sa vina din ambele parti. Daca unul dintre cei doi se implica mai mult decat celalalt, pot aparea probleme pe parcurs.
"Trebuie sa depui efort ca sa intretii lucrarea, temelia."

16/12/05 08:50

Antonim
membru

Inregistat: 22/11/05
da intradevar ganditi frumos fetelor, o familie fara temelie nu e o familie fericita, un turn oricat de sus si de frumos ar fi zidit daca nu are temelie cade si se sfarama tot, am trecut pe aici :( am cladit un asemenea turn pana aproape in varf dar pt ca nu avea temelie sa prabusit, multumesc Lui Dumnezeu ca ma ajutat sa ma ridic din nou si sa construiesc de acum inainte incepand cu temelia, nu uitati dragi prieteni oricat ar fi de frumos ambalajul pe deasupra daca nu e continut e dezastru, stiu ca suntem copii Lui dumnezeu si el ne binecuvinteaza si este cu noi daca il lasam in viata noastra, dar trebuie sa avem grija diavolul nu se lupta cu drogatii cu betivi cu ... acea sunt deja ai lui el are treaba cu copii Lui Dumnezeu si incearca sa puna dezbinare sa faca relatii superficiale sa duca oameni in pacat chiar dintre cei alesi, Domnul sa fie cu noi si sa ne ajute sa avem case pe piatra ca din piatra sunt multe cu dezastru in interiorul lor, imi pare bine cam gasit acest forum pe forumul meu inca sunt mai multi copii nu sunt subiecte asa mature si este nevoie de asemenea subiecte ne intaresc si ne ajuta mult fiti binecuvantati si binecuvantate.

16/12/05 10:07

Site web  
julian_ivancsuk
membru

Inregistat: 08/12/05
ionelcim:
Nu stiu daca exista raspuns.

16/12/05 15:40

ionelcim
membru

julian_ivancsuk a scris:

ionelcim:
Nu stiu daca exista raspuns.

nu-ti face probleme, peste cativa ani probabil c-o sa ai, ............ multumim Dlui pt Larisa.

16/12/05 17:03

julian_ivancsuk
membru

Inregistat: 08/12/05
Ce ai vrut sa zici cu Larisa?

16/12/05 18:00

ionelcim
membru

ca are mai multa experienta, decat multi dintre noi.

16/12/05 18:15

winnetou
membru

Inregistat: 22/12/05
ce fain ar fi dak atzi vb mai simplu si atzi lasa putzin teoria! vb foarte frumos dar toate chestiile alea si predicile aste le puteti pune in mai putzine cuvinte. V-atzi departat de subiectul initial ... come back! peace all

Ultima modificare de winnetou (22/12/05 12:31)

22/12/05 12:30

Site web  
sweet andra
membru

Inregistat: 11/01/06
Prietenia dintre un baiat si o fata e un lucru foarte sweet...care pentru a supravietui are nevoie de hrana ..de protectie...si in care trebuie sa domneasca Tatal ceresc....daca El domneste acolo atunci stii cand sa spui nu si cand sa spui da!
Viata cu Domnul e super faina si e bine sa spui...renunt la tot ce-i murdar....si i'm coming back to the heart of worship!...cred ca e o binecuvantare

21/01/06 21:26

daria
membru

Inregistat: 25/01/06
Eu unul nu as suporta sa stiu ca sotia mea(care, normal, ar trebui sa fie si confidenta mea, si cea mai buna prietena, etc.) are un "prieten" care-i este ca si frate. As fi foarte nedumerit de altfel de ce nu a ajuns sa se casatoreasca cu ea, daca tot erau asa buni prieteni.

Imi place faorte mult  ceea ce ai spus si sunt intrutotul de acord draga gfod.

Ultima modificare de daria (30/01/06 16:34)

30/01/06 16:33

anda82
membru

Inregistat: 26/01/06
daca tie ti se intampla  asa  ceva  cu o relatie,atunci nu e fondata pe nimic.dragostea nu este atunci cand vezi persoana iubita si treb sa-ti tremure genunchii.dragostea este abia atunci cand trec tremuraturile si ramai cu ceea ce cunosti despre ea :defecte ,slabiciuni.parerea mea,nu te supara ca am zis asa,dar obisnuinta se diferentiaza de dragoste.iar efortul nu -l depui asa de dragul de a avea o relatia,ci il depui ca sa ramaneti impreuna in momentele dificile,si sa iubesti mai mult.;;;;;;Pt ionelcim

30/01/06 19:21

joy
membru

Inregistat: 23/05/05
este ceva gresit ca o prietenie dintre o fata si un baiat sa se transforme la un moment dat, in ceva mai mult?
Eu NU CRed...ba eu cred ca la baza unei relatii tb sa stea prietenia care confera stabilitate si profunzime relatiei.....dak apare si scanteia dragostei din partea ambilor, mi se pare super...dak nu ....tot e bine ca inca au prietenia...;)

02/02/06 14:04

daria
membru

Inregistat: 25/01/06
e super ce spui joy dar va fi mai greu dupa ce o datat ai simtit mai mult pentru persoana de linga tine sa revii la prietenie.  Este foarte greu sa continuie relatia de amicitie dintre voi fara sa iti zboara gindul  mai departe sau la faza ca o data intre voi ar fi putut fi ceva.Cred ca relatia nu va mai fi aceeasi.

02/02/06 16:29

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
da...asa e daria, si se produce ruptura... treptat, insa dureaza ceva timp.

02/02/06 17:27

Larisa
membru

Cel mai naspa lucru care se poate intampla este ca unul din cei doi sa nu mai frecventeze biserica din care faceau parte, sa traverseze pe trotuarul celalalt sau lucruri de genul acesta. Eu cred ca se poate sa pastrezi o relatie de amicitie foarte primitiva, dar de cele mai multe ori cand te-ai despartit de celalalt nu mai vrei sa ai treaba cu ea sau cu el.

02/02/06 18:46

Site web  
ionelcim
membru

da si oare care credeti ca-i problema? de ce a existat ceva mai mult intre ei, ca apoi,....sa vina ploaia. parerea mea este ca atunci cand vrei sa intri intr-o relatie serioasa, nu tre sa-ti incerci norocul, ca cei din lume care se tot probeaza,.....
nu cred ca exista relatie in care sa nu apara greutati, iar dc odata tea-i hotarat sa mergi mai departe, atunci tre sa-ti asumi responsabilitatile, sa-ti iei angajamente si sa te tii de ele,...

03/02/06 00:09

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
ionelcim, vb aici de relatia de prietenie intre un baiat si o fata, echivalentul amicitiei, nu cu gandul la casatorie :)...asta ca sa nu fie neintelegeri. nu e vb de incercat norocul, e vb de cat de mult poate tine o astfel de relatie fara implicatia sentimentelor, sau eventual la aparitia unei alte persoane care devine prietena/prietenul unuia dintre ei.

Ultima modificare de anca4j (03/02/06 00:22)

03/02/06 00:21

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Poti sa incepi pur si simplu sa discuti cu cineva si sa observi, in timp, ca te apropii din ce in ce mai mult de persoana respectiva...si atunci trebuie sa luati o hotarare: mergeti mai departe sau nu? Si daca nu aveti nici un semn de la Dumnezeu? Inca? Ce faceti? Incercati sa ramaneti doar prieteni? Cand simti ca poate fi mai mult decat prietenie intre voi, dar nu ai libertatea sa dezvolti relatia respectiva? Nu cred ca e usor de luat o asa hotarare...si am auzit de unii ca au reusit sa ramana doar prieteni si de altii care au rupt orice legatura...

03/02/06 00:31

ionelcim
membru

april a scris:

Poti sa incepi pur si simplu sa discuti cu cineva si sa observi, in timp, ca te apropii din ce in ce mai mult de persoana respectiva...si atunci trebuie sa luati o hotarare: mergeti mai departe sau nu? ...

pai cam la asta m-am referit si eu, in momentul in care vezi ca relatia se schimba, in sensul ca nu mai pare a fi una de amicitie, ci incepi sa te aproprii tot mai mult de cealalta pers, tre sa sti dinainte ce vrei si ce urmaresti, ca sa nu ajungi dupaia sa dai inapoi, si sa se intample ce zicea Larisa, ca nu mai merg la aceeasi bise, sau nu se mai saluta....

03/02/06 01:24

ionelcim
membru

anca4j a scris:

e vb de cat de mult poate tine o astfel de relatie fara implicatia sentimentelor, sau eventual la aparitia unei alte persoane care devine prietena/prietenul unuia dintre ei.

asta chiar ca este interesant, mai ales ca eu am o prietena(amica), cu care ma inteleg fbine, si de cand are prieten, ma inteleg si mai bine, si pot sa discut altfel cu ea pt ca nu mai am frica aia dinainte, ca poate ma interpreteaza gresit.
mie mi-ar place sa stiu ca prietenii si prietenele care le am acuma, o sa-i am tot restul vietii. cred ca totul tine de infranarea poftelor, adica sa nu-ti lasi sentimentele sa te conduca, si atunci nu faci greseli.

03/02/06 01:32

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

cred ca totul tine de infranarea poftelor, adica sa nu-ti lasi sentimentele sa te conduca, si atunci nu faci greseli.

Nu cred ca ar trebui pus egal intre sentimente si "pofte"!

03/02/06 13:42

ionelcim
membru

da, ai dreptate, ...acuma cred ca ati inteles ce am vrut sa spun

04/02/06 00:19

cmiriam
membru

Inregistat: 07/01/06
Noi oamenii suntem tare complicati... SI pe mine experienta m-a invatat ca e greu sa mentii o relatie de amicitie intre un baiat si o fata.... dar nu e imposibil... cred insa ca maturitatea spirituala are un cuvant greu de spus. E foarte usor si tentant sa treci dincolo de prag, dar e un prag foarte sesizabil... si daca cei doi au intelepciune de sus, pot evita multe neplaceri... Poate fi de multe ori si o lupta cu poftele proprii.. dar eu zic ca se poate.. si se merita.. nu de putine ori m-a ridicat si intarit o astfel de prietenie. ;)

04/02/06 01:00

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la