TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Prietenia intre un baiat si o fata Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 11 12 13 14
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
nu stiu daca e tocmai subiectul potrivit, insa n-am gasit unul in care sa se incadreze intrebarea de mai jos:

De ce dupa ce se rupe o relatie de prietenie, tanarul/tanara(valabil pentru amandoi) apare acea raceala(putin spus raceala...cei 2 chiar se evita si cand vine vorba, daca chiar dau "nas in nas" se ironizeaza sau mai stiu eu..) si cei 2 nu mai pot fi macar amici?

02/11/11 20:30

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Depinde cum a fost relatia inainte ca cei 2 sa fie impreuna. Daca cei 2 nu se respectau si nu aveau incredere in celalalt, dupa ce nu mai sunt impreuna este normal sa se evite, fiindca singurul lucru care i'a legat a fost dorinta si uneori faptul in sine de a fi impreuna.

Ironia fata de celalalt vine din frustrarile persoanale ale celuilalt. Poate este suparat/suparata pe el/ea insasi, furios etc si se descarca asa. Cand un om pierde tot, uneori tine sa arate asta. Si cand acel tot a fost doar relatia respectiva in sine, ironia este reversul monedei si opusul sentimentelor ce a legat'o de acea persoana. Daca vrei, este o incercare de a se elibera de anumite ganduri si frustrari :D De a se descarca, de a reveni la starea de echilibru, dinainte. Ce a strans, incerca sa disipe.

Este urata ironia de la o persoana la care ai tinut, dar na. Fiecare gandeste cum vrea. Uneori este mai bine sa eviti anumite persoane cu care ai fost.

le : evident, tine de maturitate, insa apelul la bun simt poate astupa, oarecum, si lipsa asta de maturitate a cuiva. Ma refer la bunul simt al celui/celei care e capabil de astfel de ironii despre care povestesti.

Ultima modificare de edi.theraven (02/11/11 21:04)

02/11/11 20:41

Site web  
shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

alex a scris:

nu stiu daca e tocmai subiectul potrivit, insa n-am gasit unul in care sa se incadreze intrebarea de mai jos:

De ce dupa ce se rupe o relatie de prietenie, tanarul/tanara(valabil pentru amandoi) apare acea raceala(putin spus raceala...cei 2 chiar se evita si cand vine vorba, daca chiar dau "nas in nas" se ironizeaza sau mai stiu eu..) si cei 2 nu mai pot fi macar amici?

De ce te superi sau iei o pozitie distanta fatza de o persoana careia i-ai permis acces la partile tale vulnerabile dar nu a pretuit asta si te-a dezamagit?

Ultima modificare de shoricel (02/11/11 21:54)

02/11/11 21:52

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
De obicei persoana capabila de ironii este chiar ce care nu a pretuit.

03/11/11 06:09

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

alex a scris:

Pai daca ar putea fi macar amici atunci de ce s-a rupt relatia de prietenie?

03/11/11 09:31

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Nu mai stiu cine a zis si in ce forma, dar ideea era urmatoarea:

"Un bărbat şi o femeie pot deveni prieteni, dar Óntre ei trebuie să existe un pic de antipatie pentru ca prietenia să reziste."

Mi se pare interesanta ideea asta.Cred si eu ca daca unul din ei il vade pe celalalt ca pe un potential partener, prietenia adevarata, aia pura, n-are cum sa existe.
Referitor la situatia de care spunea alex, e cam ca si situatia cand intr-o prietenie(nu in sensul de iubit/iubita), unul din ei vrea sa se implice si emotional, si daca celalalt nu e pe aceasi lungime de unda, iese aiurea.Si, logic, nimic nu mai e la fel.Ca ala care nu-i de acord nu stie cum sa se comporte cu celalalt, nu stie daca "i-a trecut" si etc.Pur si simplu asta e situatia.

03/11/11 11:01

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Depinde si de temperamentul fiecarei persoane, depinde daca are cine sa iti fie alaturi in astfel de momente pentru a te ajuta sa iti consumi starea emotionala negativa, depinde in ce mod a avut loc despartirea, depinde dupa cat timp etc.

E un subiect amplu in care intra prea multe variabile si e destul de greu sa il atratam fara sa luam pe cazuri. Dar motivul principal este pentru ca doare. Este un moment in timpul relatiei cand nu te mai tine sa iei "masuri de siguranta" (unii sunt pregatiti pentru o eventuala despartire pentru a evita contactul cu suferinta, isi iau timp sa se gandeasca la eventuala idee si sa se obisnuiasca cu ea) pentru ca doare pana si gandul. Pe de alta parte, unii parteneri ar fi chiar ofensati daca ar stii ca cealalta persoana are astfel de "masuri de siguranta". Dar, daca stii ca nu te tine prea bine sa treci printr-o eventuala despartire, eu zic ca este realist si poate chiar intelept sa gandesti putin predictiv in ideea "what if?". Pentru ca, hai sa fim seriosi, este o posibilitate ca cealalta persoana sa nu mai faca parte din viata ta si nu va mai face parte din problemele ei personale starea ta. (e un mod mai autonom de a vedea lucrurile) Cei care au facut putin cunostinta cu complexitatea vietii s-ar putea sa fie de acord cu mine. Revenind la idee, de indata ce relatia a depasit un anumit prag de cunoastere intre cei doi, nu mai au taria sa apeleze la masurile de siguranta. Reversul medaliei este ca de aici in colo, cunoascand mai bine cealalta persoana ar trebui iti dai seama daca intr-adevar poate veni un "break up" moment sau nu.

In concluzie, relatiile sentimentale se stabilesc, se construiesc in timp si nu fac parte din actiunile premeditate, nu iti propui sa iti placa de cineva, cel mult concluzionezi. Cum despartirile sunt de cele mai multe ori bruste in comparatie cu timpul luat pentru a construi relatia, din cauza asta are loc un soc sentimental. Iti pui un pilon important de echilibru in persoana pe care o iubesti si ii oferi tot mai mult timp din viata ta iar la un moment dat aceasta isi da demisia din aceasta "functie". Normal ca echilibrul se strica.

jezzy a scris:

Nu mai stiu cine a zis si in ce forma, dar ideea era urmatoarea:

"Un bărbat şi o femeie pot deveni prieteni, dar Óntre ei trebuie să existe un pic de antipatie pentru ca prietenia să reziste."

Antipatie in sensul ca nepotrivire pentru gusturile/principiile sale din punct de vedere sentimental.

Ultima modificare de shoricel (03/11/11 12:16)

03/11/11 12:08

Pagini: 1 ... 11 12 13 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la