TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Prietenia intre un baiat si o fata Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 14
m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
vreau sa aduc in discutie unele aspecte, poate cunoscute, dar care ar trebui
discutate pentru a fi si mai bine intelese, si anume:
pot fi un baiat si o fata doar buni prieteni? fara implicatii sentimentale etc.
de asemenea pot fi buni prieteni chiar si atunci cand unul dintre ei este
casatorit sau are o relatie de prietenie ce se va sfarsi prin casatorie?
cat de apropiate pot fi in cazul asta 2 persoane de sex opus?
sunt destui pe forum care pot vorbi despre asta din experienta asa ca dau
start la discutie si astept raspunsuri.

02/10/05 00:25

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
Eu una recunosc - in cele mai multe cazuri, acest gen de prietenii, daca sunt f stranse...sau cei doi se cunosc destul de bine, nu pot fi ocolite de sentimente ...chiar daca acestea sunt temporare...si apar doar la unul din cei doi . Am observat acest lucru si la cei din jurul meu... multe prietene pe care le cunosc, se vor casatorii cu fosti buni prieteni... sau macar s'au indragostit de cel mai bun prieten, chiar daca dupa o perioada a trecut.
       Totusi cred ca sentimentele isi au si ele rolul lor... in cazul meu, m'a facut constienta de multe lucruri... si pot spune ca m'au ajutat sa ma maturizez... si sper ca de acum inainte voi putea sa fiu si mai buna prietena cu acel baiat... sa incerc sa'i fiu ca o sora...
        in ceea ce priveste prieteni care urmeaza sa se casatoreasca...sau sunt deja casatoriti ...aici nu am nici o idee :P nu m'am confruntat cu astfel de probleme...
         Si am mai observat ceva:  comunicarea are un rol foarte important in astfel de prietenii... poate cel mai important rol .
astept raspunsurile si ideile voastre ...

Ultima modificare de anca4j (02/10/05 12:16)

02/10/05 12:12

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Nu ai cum sa separi prietenia de sentimente. De fapt ordinea este:emotie-sentiment-pasiune. Lucrurile se dezvolta mai repede sau mai incet. Depinde de cei doi. Prin termenul de EMOTIE vom denumi stari ca mania sau furia, spaima sau frica, bucuria si tristetea, adica acele stari care se caracterizeaza prin intensitate mare si durata scurta, stari zguduitoare.
Atunci cand vorbim de SENTIMENTE - termenul se potriveste pentru stari moderate ca intensitate cu o durata relativ lunga ca placerea, neplacerea, iubirea, ura, mandria, umilinta, recunostinta.
Prin PASIUNE intelegem impulsurile care devin dominante si persistente in absenta stimulului.
Dragostea este clasificata de catre anumiti invidizi astfel:
1. iubire-pasiune
2. iubire - savoare, pofta, plac
3. iubirea fizica
4. vanitate
Eu am cred ca tre sa fii tare pe faza in momentul in care esti intr-o relatie amicala cu sexul opus pentru ca lucrurile se dezvolta treptat - am trecut si eu pe-acolo! Trebuie sa-ti impui limite si sa incerci sa le respecti. Trebuie sa-i iubesti pe cei din jurul tau cu dragostea agape, eros, filio - dragostea frateasca, storge - dragostea de mama si trebuie sa stii cand  si cum.

Ultima modificare de Larisa (04/10/05 21:53)

04/10/05 01:27

Site web  
mirella
membru

Inregistat: 18/03/05
mereu s'a intamplat ca doi buni preteni de sex opus sa ajunga sa tina unu la altu'. mie mi s'a intamplat. cel mai bun prieten al meu de sex opus este baiatul la care tin. la inceput a fost un simplu' amic dar cu timpul am inceput sa tin la el. asta e. vrei nu vrei ti se intampla asta. dar e fain :) nu stiu ce o sa fie dar momentan e  fain.

"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

04/10/05 22:26

Teo US
membru

Inregistat: 08/10/05
"Nu starniti dragostea." O preitenie dintre un baiat si o fata este cel mai bine sa aiba un pic de distanta.

08/10/05 19:39

black angel
membru

Inregistat: 25/09/05
Vreau sa va spun ca ideea super,mega,giga,nano prekonceputa konform careia un baiat shi o fata care au ani buni de prietenie vor sfarshi pana la urma sa fie iubiti sau de ce nu sot shi sotzie chiar a fost spulberata din temelii de exemple klare de prietenii dintre baietzi shi fete kare au ramas DOAR PRIETENI shi NIMIK mai mult. Chiar eu sunt un exemplu in acest sens. Eu am avut o kolega in fakultate cu care AM FOST prieten. Spun AM FOST pt. ca acum am depashit acest stadiu: akum suntem mai mult decat prieteni am ajuns sa ne konsideram fratzi(shi nu ma refer la termenul de fratzi in kredintza). Chiar daka pare imposibil D-zeu mi-e martor ca este perfekt adevarat.De fapt eu nu am konceput , nu koncep , shi nu voi koncepe in vecii vecilor o alta relatzie intre mine shi o fata , indiferent kare ar fi ea ,dekat una da PRIETENIE.De fapt acesta este unul dintre putzinele lukruri de kare sunt pe deplin konvins din viatza mea.

08/10/05 20:43

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
aham...pai daca tu nu te'ai casatorit sau nu te'ai indragostit de acea persoana nu inseamna ca nu s'a mai intamplat....crede'ma, am destule prietene care s'au casatorit cu cine nu se asteptau, cu cei mai buni prieteni ...
         ideea era daca poti avea o relatie de prietenie fara sentimente... si eu cred ca sentimente exista oricum, dar nu neaparat de iubire ;) ...ci poate, cum ziceai si tu, ajungi sa consideri anumite persoane(baieti in cazul meu :D ) ca fiind parte din familie, frate :)....si cand se ajunge la acest stadiu e super, din punctul meu de vedere. Cat despre dinstanta in prietenia dintre o fata si un baiat...... e buna si ea, pt ca se evita astel aparitia unor sentimente, care de cele mai multe ori nu sunt reciproce, si pot provoca stari f aiurea...
         In cazul tau , black angel, daca am inteles eu bine, crezi ca nu te vei casatori vreodata sau nu vrei sa te casatoresti? ...nu am inteles exact ultima fraza...si de ce?pt ca intradevar e un lucru mai ciudat ...

10/10/05 09:50

black angel
membru

Inregistat: 25/09/05
Ai dreptate Anka. M-am kam indepartat de temele puse in diskutzie de M3diator.
La intrebarea "Potzi avea o relatzie de prietenie kare sa nu inplice sentimente?" eu personal raspund kam asha: intr-o relatzie pot sa nu existe sentimente fatza de celalalt dar aia NU ESTE O RELATZIE DE PRIETENIE ci una de AMICITZIE. Exista o imensa diferentza intre amicitzie shi prietenie pe kare sunt konvins ka o kunoaste-tzi.Intr-o relatzie de prietenie este imposibil sa nu fie inkluse shi sentimente shi cel mai banal shi inevitabil ar fi acela de simpatie fatza de prietenul sau prietena ta.Akum , eu nu shtiu daka erau puse in diskutzie sentimente cum ar fi dragostea insa eu chiar tzin enorm la persoana despre kare am vorbit in interventzia mea precedenta shi pot sa spun fara sa greshesk faptul ka o iubesk o admir shi o respekt pt. ka ma intzelege shi pt. ca este unika. Vreau sa precizez ka ea are un iubit ku kare am stat de vorba shi kare a intzeles sau cel putzin asha a lasat sa se intzeleaga(pt. ca eu nu pot sa shtiu ce este cu adevarat in inima lui) ca eu shi ea suntem precum fratzii.Akum in legatura cu intrebarea "Un baiat shi o fata pot fi buni prieteni chiar shi atunci cand unul dintre ei este kasatorit sau are o relatzie de prietenie kare se va sfarshi printr-o kasatorie?" Aici lukrurile stau altfel pt. simplul motiv ca exista o a treia persoana kare daka va intzelege pe deplin shi va fi de akord ku legatura de prietenie dintre tine shi prietena sau prietenul tau(ceea ce se intampla extrem de rar) totul este perfekt insa daka el/ea se opun treaba se komplika shi te vezi nevoit/nevoita sa renuntzi la ideea ca tu shi el/ea vetzi mai putea fi prieteni ci vetzi redeveni amici sau mai exista o solutzie dar evident ka nu este absolut delok rekomandata: sa ramanetzi prieteni pe sustache (adika pe askuns) dar e klar ka va tzine o perioada fiindca pana la urma sotzul/sotzia se vor prinde de siretlik shi va ieshi ku maaaaaaaaaaaaaaaare skandal.
Orikum daka te kunoshti cu prietenul sau ku prietena ta de 10 ani shi va intelegetzi atat de bine shi el sau ea hotarask sa se kasatoreaska este extrem de dureros sa te obisnuiesti ku ideea ka nu mai potzi ramane prieten ku el sau ea pt. faptul ca akum exista o a treia persoana intre voi kare are dreptul sa fie sau nu de akord ka prietenia voastra sa kontinue.
Hai ka pun punkt pt. ca am vorbit mult shi dupa kum se shtie "Cine vorbeshte mult este imposibil sa nu pakatuiaska" :)

10/10/05 12:16

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Eu unul nu as suporta sa stiu ca sotia mea(care, normal, ar trebui sa fie si confidenta mea, si cea mai buna prietena, etc.) are un "prieten" care-i este ca si frate. As fi foarte nedumerit de altfel de ce nu a ajuns sa se casatoreasca cu ea, daca tot erau asa buni prieteni. Din ce ai zis tu, cred ca este o veriga lipsa in toata povestea. sau poate nu cunosti tu destul fetele....in orice caz, cred ca timpul este elementul cheie - cu timpul o sa privesti altfel lucrurile, odata cu asimilarea mai multor experiente "ajutatoare"(nu si placute).
  sa nu mai zic ca te si joci cu focul....

10/10/05 18:49

Site web  
jla3_6alj90
membru

sa spunem ca se indragostesc doi tineri ..sunt doua persoane complet diferite la gusturi...na si dupa cum este dak sunt  difereti ei se completeaza ...dar oare la un moment dat nu se vor lua la hartza ca se contrazic ?sau tot timpu unu din cei doi lasa de la el/ea?

12/10/05 12:40

Corina
membru

Inregistat: 02/04/05
Eu cred ca prietenia este cea mai importanta intr-o relatie. Si e bine sa invatam sa ne facem prieteni de sex opus inainte de a incepe o relatie: sa studiezi sa vezi cum sunt creati si apoi sa stii ce ai de asteptat, sau sa stii cand ai gasit ceea ce cautai. Nu cred ca exista casatorie fericita, daca cei doi parteneri nu sunt in primul rand prieteni de nadejde, ci doar iubiti. Dupa ce dragoste pasionala se stinge ramane prietenia. Si dragostea accea care insoteste prietenia...
    Dar nu mi se pare prea corect sa ai o prietena sau prieten de sex opus si sa petreceti multe ore singuri, mai ales in cazul in care acesta incepe sa dezvaluie taine ale relatiei cu cealalta persoana... nu vad oamenii de caracter si integri sa faca asta. Am trait asa o experienta de genul acesta cand prietenul uneia dintre prietenele  mele a cam incurcat lucrurile si s-a terminat destul de dureros pentru toata lumea. Eu cred ca poti fi prieten cu astfel de oameni dar exista limite care trebuiesc respectate in acest tip de relatie, asta daca nu vrei sa fii a 7 roata la caruta. Chiar imi zicea cineva despre un baiat care vine din america sa se insoare in tara ca aici poate avea mai multe prietene deodata dar acolo nu poate si mai dureros este ca aceste cuvinte erau spuse chiar de mama lui. Va trebuie astfel de partener?
Mie nu!

12/10/05 14:02

Tristan
membru

Inregistat: 10/10/05
Boys and girls are made to get toghether one day...

12/10/05 15:13

andra4jesus
membru

Inregistat: 13/09/05
you are right!!!!!

15/10/05 14:44

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
In orice prietenie/amicitie/relatie cei doi sunt legati prin ceva. Acel ceva poate varia de la facutul temelor pentru elevi pana la parteneri de afacere, un grad de rudenie, etc. Exista un ceva pe nume "sexualitate". Sexualitatea si tot ce tine de ea(sentimente, trairi, etc.) se manifesta(sau asa ar trebui sa fie) doar intr-o relatie de casatorie sau in vederea casatoriei(si aici cu limite) in mod exclusiv. Toate celelalte relatii implica orice altceva numai sexualitate nu. De amintit ca intre toate relatiile unei persoane exista o ierarhie bine stabilita. Daca oricare doua relatii sunt clar detasate atunci nu vor fi conflicte. Acum sotul meu poate fi de acord cu prietenia mea cu alt baiat fara a avea suspiciuni, frustrari sau altceva degenul acesta.

Parerea mea!

18/10/05 13:38

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
E un risc...oricand sentimentele unuia se pot schimba...
Cel mai bun/a  prieten/prietena trebuie sa fie sotul/sotia...
Nu mi-ar place ca sa am un prieten mai bun decat sotul meu, sau ca el sa aiba o prietena mai buna decat mine...

04/11/05 23:43

Larisa
membru

Punct ochit, punct lovit. E nemaipomenit cand tu esti singura prietena a sotului tau si invers.

Nici mie nu mi-ar placea ca alta tipa sa fie prietena lui cea mai buna. Atata-i trebuie!

05/11/05 01:28

Site web  
jla3_6alj90
membru

daca stai bine si te gandesti cui iar placea ?nu cred ca ar fi cineva caruia sai convina asa ceva inseamna ca nu are incredere in tine si daca relatia nui bazata pe incredere ce sa mai zic ...

05/11/05 03:06

doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
se pare ca si eu sunt printre cele ce nu doresc ca sotul meu sa aiba o prietene f. buna, ci doresc ca eu sa-i fiu accea prietena buna nu numai sotie. Mie asa mi se pare ca ar fi si cel mai corect.

06/11/05 13:02

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
sunt convins ca la nimeni aproape nu i-ar placea, insa credeti-ma ca sunt situatii pe care nu le poti alege, si atunci tre facut altceva dupa cum spunea si black-panther, atat "o ierarhie bine stabilita" cat si dezvoltarea unor relatii in care sa nu fie implicata sexualitatea.

ce se intampla atunci dc sotul/sotia, prietenul/prietena, sunt la servici si tre sa lucreze la un proiect impreuna cu o alta pers de sex opus, iar asta inseamna ca o sa-si petreaca cel putin 8 ore/zi impreuna cu aceea persoana numai ei sg intr-un birou, sau calatorind ore in sir cu masina...etc. s-ar putea sa-ti dai seama ca poate isi petrece mai mult timp cu acea pers decat cu tine si sa nu-ti convina, dar asta nu inseamna ca tre sa fie intre ei mai mult decat o relatie de amicitie.

parerea mea este ca noi tre sa avem niste principii bine definite si pe care ni le arata biblia, de ex: "cine sa uita la o femeie ca s-o pofteasca a si pacatuit" daca eu nici pe strada si nici in biserica nu pot resp porunca asta, atunci cred ca am o mare pb si ar tre sa nu mai ies din casa, sa nu pun mana pe telecomanda,...pana ce nu-mi rezolv pblema, ce sa mai sp de o/un priten de sex opus.

vreau sa spun ca sunt de acord cu ce scrieti voi mai sus, in sensul ca nici mie nu mi-ar convenii sa stiu ca prietena mea ar avea un "amic" cu care iar placea sa-si petreaca timpul liber de ex. "atata-i trebuie" dupa cum spunea si Larisa

Ultima modificare de ionelcim (06/11/05 14:18)

06/11/05 14:12

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
Bineinteles ca nimeni nu cred ca poate concepe ca sotul/sotia sa aiba un amic chiar si pe un anumit domeniu de specialitate mai bun decat ea/el insusi. Un criteriu mai general decat cel de mai sus in privinta aceasta poate fi urmatorul:
nimeni si nimic nu are dreptul sa stanjeneasca in vreun fel relatia unui cuplu casatorit. Daca prietenia cu pricina influenteaza catusi de putin in mod negativ relatia celor doi soti atunci nu are ce cauta in viata celui/celei casatorite.

Ultima modificare de black-panther (07/11/05 01:41)

07/11/05 01:38

Site web  
Larisa
membru

Dar asta inseamna sa renunti la slujba ta si uneori e cam greu mai ales in Romania, dar cred ca este lucrul cel mai bun pentru a salva o casnicie. Cred ca Dz ne da intelepciune si ne ajuta sa iesim din situatiile care influenteaza negativ casnicia - daca noi vrem cu disperare lucrul asta. Daca ne complacem in situatie si alunecam treptat - e decizia noastra si uneori Dz nu se amesteca.

07/11/05 21:09

Site web  
mirella
membru

daca sotul tau are o prietena mai buna decat tine inseamna ca nu gaseste la tine tot ce si'ar dori.

"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

20/11/05 15:03

ionelcim
membru

oare cate nu-si doreste un barbat.(dar o femeie???).....oricum eu stiu ca nu este nici o fata care sa poata sa-mi de-a tot ce-mi doresc. de-asta roada Duhului este infranarea poftelor.

mirela da-mi voie sa refolmulez: "dc sotul tau are o prietena mai buna decat tine inseamna ca si-a pierdut dragostea dintai"

22/11/05 18:49

Larisa
membru

Atunci de de jale, daca sotul/sotia isi pierde dragostea dintai. Si ma gandesc ca se intampla pentru ca unul din ei nu a vegheat la focul din vatra ca sa nu se stinga! Doamne, ai mila!

22/11/05 20:25

Site web  
ionelcim
membru

ce putem face ca sa nu ne pierdem dragostea dintai?

15/12/05 23:01

Pagini:  1 2 3 4 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la